IJmuidenaar ontwerpt een treilnet met zwevende borden Duitse haringloggers hadden een slecht jaar Zes studenten uit Hongarije in Wenen Honderdvijftig mensen op de beklaagdenbank Veelbelovende resultaten bij proeven met schaalmodel ■M— Schipper Nagel haring-koning 1956 Voorstelling in de schouwburg voor lagere scholen U-M/O* Van rijdende tram gesprongen De reis naarBombola Amerikaan en IS oor hielpen vluchtelingen over Neusiedler-meer DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 PAGINA 4 Zwevende borden (Van een bijzondere correspondent) zjjn van mening, dat - tenzij er een volkomen nieuw element in de zaak naar voren wordt gebracht - het bijzonder moeilijk zal zijn de beschuldiging van hoogverraad waar te maken. Mogelijk zullen nieuwe beschuldigingen worden ingediend, ditmaal steunend op een anti-communistische wet. Voor de achtergrond van deze hele affaire moet men een paar jaar teruggaan. In 1950 diende de regering de wet in op de onderdrukking van het communisme, in een poging iedere vorm van die doctrine in de Unie uit te roeien. De maatregel had evenwel tot gevolg, dat vele communisten zich met hun meelopers illegaal gingen organi seren. Natuurlijk is men er met behulp van de wet niet in geslaagd het communisme weg te vagen, en de wet heeft evenmin de opkomst kunnen verhinderen van het Afrikaanse nationalisme, het nationale bewustzijn van de inheemsen en hun streven om hun politieke en economische situatie te verbeteren. Basketbal RUIME ZEGE VOOR ANTILOPEN ZANDVOOR7 MAAGSTOORNISSEN DARMSTOORNISSEN slechte SPIJSVERTERING ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING GARAGE DEN HOUT Waterstanden Haarlemmer veroor deeld wegens weder- spannigheid tegenover agent G. J. van der Linden nam afscheid bij de P.T.T. Grote Houtstr. 96, Haarlem Medicinaal Norit schreven vistuig moeten de lijnen juist zeer licht zijn, ongeveer 10 milimeter. Ook dat zal een grote besparing ople veren en de exploitatiekosten aanmer kelijk verlagen. Met het door de heer v. d. Gaag zelf vervaardigde schaalmodel zijn in de Haringhaven en tussen de pieren reeds diverse proeven genomen met een schip van 60 pk. In de haringhaven heeft men duidelijk de stand van net en borden onder water kunnen volgen. De resul taten voldeden volledig aan de ver wachtingen. Ook verschillende schip pers met tientallen jaren ervaring heb ben zich waarderend uitgelaten over het model en zijn van mening, dat het zeker aanbeveling verdient om volgens dit systeem een treilnet op ware groot te te maken en daarmee proeven te nemen. Als een treiler een dergelijk net zou kunnen meenemen en tijdens de visserij afwisselend met een traditio neel vistuig en het nieuwe model trek ken zou doen, dan zouden vergelijkba re resultaten verkregen kunnen worden. De heer v. d. Gaag wil niet bewe ren, dat zijn vinding de oplossing is, waarop men al tientallen jaren heeft gewacht. Hij geeft zijn vinding wel een goede kans. Maar daarvoor zou den proeven, als hiervoor genoemd, no dig zijn. £n de grote vraag is nu, waar de financiën vandaan zullen komen om een dergelijk experiment, dat voor de visserij toch zeker van belang geacht kan worden, te kunnen bekostigen. Van jongsafaan bij de visserij geïnteres seerd, heeft dit bedrijf zijn hart ge stolen. Zijn technische kennis heeft het hem mogelijk gemaakt om zijn gedach ten in het klein tastbare vorm te ge ven. Aan het bedrijf thans om na te gaan of hier misschien een kans ligt de Nederlandse visserij weer een voor sprong te geven op de buitenlandse con currentie. De ontwerper prefereert voor zijn net nylon in plaats van hennep of katoen. Het geeft minder weerstand en kan dus met minder kracht sneller door het water worden getrokken. Ha ring, makreel en rondvis zijn over het algemeen zeer bewegelijk. Snel vissen zal dus de vangst kunnen bevorderen. Ook bij dit net zijn twee scheerbor- den nodig. Maar ze zijn van een bijzon dere constructie en worden bevestigd aan de lijnen naar de bovenpees. Ze komen dus niet met de zeebodem in aanraking. Bovendien hebben ze een luchtkamer, waardoor zij van het mo ment af, waarop zij in het water wor den gebracht, de juiste stand aannemen. Ook als het net wijd open staat, behou den zij hun scherende werking, zodat èn om het feit, dat zij niet over de zee bodem worden gesleurd èn om de blij vende scherende werking, veel minder weerstand geven dan de traditionele scheerborden. De vislijnen, die op het ogenblik ge bruikt worden voor de normale haring- treilvisserij zijn 2,5 tot 3,5 duims staal draad. De lijnen moeten wel bijzonder sterk zijn om het zware vistuig te kun nen houden. Ze zijn dan ook zeer kost baar en het is er zwaar mee werken. Voor het door de heer v. d. Gaag om- Het is een bekend feit, dat de moder nisering in belangrijke mate aan het visserijbedrijf voorbij is gegaan. Men bouwt wel steeds nieuwe schepen met steeds sterker motoren en de laatste jaren ook met een betere accommoda tie, maar zoals de manier van vislossen in IJmuiden mandje voor mandje aan een haak via een glijplank van boord slepen een antieke bedoening is, zo is ook de wijze van vissen met een treilnet nog net eender als een veertig jaar geleden. Twee zware scheerborden worden over de bodem van de zee getrokken. Ze staan dwars in het water, moeten dus een gewel dige druk overwinnen. Ze worden over de bodem getrokken, stoten achter ste nen en andere oneffenheden en zuigen door zand en modder. De motoren moesten steeds zwaarder worden om het schip meer trekkracht te geven. Om het net ook naar boven zo ver mogelijk open te houden brachten de Duitsers het systeem van de zoge naamde headline-borden, de Hollandse treil met aan de bovenpees lijnen en daaraan drie scheerbordjes. die de bovenpees zo hoog mogelijk moesten optrekken om de net-opening zo groot mogelijk te maken. Maar het gaf ook nog meer weerstand in het water. D.e heer L. v. d. Gaag te IJmuiden heeft thans een methode ontwikkelt, die, zo de proeven met vistuig op normale grootte dezelfde resultaten afwerpen als het schaalmodel, een revolutie in de treilvisserij te weeg kunnen bren gen. Een treilnet, dat over de bodem getrokken wordt, maar voorzien van zwevende borden van een bijzondere constructie. Men zegt, dat de haring en makreel voor de treilvisserij vaak te hoog, voor de drijfnetvisserij soms te laag zwemt. In het eerste geval wordt de treil on der de haringscholen doorgetrokken. In het andere geval zwemt de haring on der de vleet door. Bij de treilvisserij heeft men op allerlei manieren gepro beerd de opening van het net op groter hoogte te brengen. Men heeft gezocht naar de zogenaamde zwevende treil, maar het ei van Columbus is het niet geworden. Men bleef vasthouden aan het oude principe van de visborden, die over de zeebodem worden voort getrokken. Deze wijze van vissen vereist een zeer grote motorkracht. Als de borden worden uitgezet, dan scheren ze door het water net zo lang, tot het net wijd open staat. Maar dan scheren zij niet langer. Ze krabben dan dwars door de modder en door het water. De net ten zijn kostbaar, omdat zij door hun bijzondere vorm met de hand gebreid moeten worden. En nettenbreiers wor den steeds zeldzamer. De heer v. d. Gaag heeft nu een net ontworpen, dat overwegend uit rechte stukken bestaat met weinig meerderingen en weinig minderingen, zodat het machinaal gebreid kan wor den. De opening van het net is zui ver vierkant en meet vier maal 50 Engelse voet Een normaal haringtreil- net heeft een net-opening van 63 en 128 Engelse voet voor grond- en bovenpees. Hoe hoog de bovenpees tijdens het vissen staat is niet precies te zeggen. Vast staat echter, dat bij het model van de heer v. d. Gaag de bovenpees aanzienlijk hoger staat, wat dus gun stiger is voor de haring- en makreel visserij. MINISTER SWART vijftig beklaagden maar ook alle be langstellenden te kunnen toelaten. Het voorbereidend onderzoek moet immers openbaar zijn. Maar de belangstelling was, zelfs voor de enorme zaal, te groot. Duizenden verdrongen zich buiten het gebouw en de opdringende menigte raakte tenslotte in conflict met de politie, die voor de afzetting moest zorgdragen. Een zestal mensen niet alleen inheemsen liep daarbij ver wondingen op, maar ernstige ongere geldheden heeft men weten te voor komen. Velen zijn van mening dat het voorbereidend onderzoek niet in Johan nesburg zou moeten worden gehouden, omdat in deze stad waar meer dan de heljt van de bevolking uit kleur lingen bestaat vele onhandelbare en kwaadwillige elementen opereren. Ver scheidene inheemsen zien bovendien in het proces een nieuwe aanval op hun vrijheid, hetgeen werkelijk niet het geval is. Maar het valt niet mee om een primitief volk dit duidelijk te maken en het vereist in ieder geval een meer competente behandeling van de zaak, dan waar de leden van de regering toe in staat blijken te zijn. Advertentie PREMIER STRIJDOM dend onderzoek zijn, zoals indertijd is gemeld, niet zonder incidenten verlopen. De zitting wordt niet in een rechtszaal gehouden maar in een enorme hal, ten einde zodoende niet alleen de honderd- De toneelgroep „Arena" heeft gis teren en vandaag in de Haarlem se stadsschouwburg voor leerlin gen van lagere scholen voorstellingen gegeven van „De reis naar Bombola", een vrolijk spel, dat Jaap Hoogstra heeft geschreven naar een gegeven van Dimitri Frenkel Frank, en dat door Joris Diels is bewerkt. Met de keuze van dit stuk heeft de Commissie ter bevordering van de esthetische vor ming van de lagere schooljeugd zich volledig gerevancheerd na de misluk king van enkele maanden geleden met „Keerlen Ontwaeckt". Joris Diels heeft het stuk plezierig in scène gezet, voortdurend beweeglijk en met verrassende effecten, zoals tij dens het praaien van het schip door de zeeschuimer. Dat de belichting niet overal klopte en vooral het voortoneel te donker bleef, zal wel aan het feit hebben gelegen, dat 'het hier een pre mière gold. Hep van Delft had simpele, kleurrijke decors ontworpen die de fan tasie van de kinderen flink aan het werk zetten. Met zijn costuums was hij iets minder gelukkig, omdat hij daar te veel aan de bestaande opvattingen vast hield. Ab Bronkhorst componeerde bij de opvoering een vrolijk, aangepast guitaarmuziekje en Erik Vos had ge zorgd voor een overzichtelijke, grap pige choreografie en voor een „wel sprekende" mime. Het verhaal is natuurlijk erg eenvou dig. De poppen van een marionetten theater komen tot leven en maken een reis naar het Zuidzee-eiland Bombola. Tevoren heeft ieder zijn wensen ken baar mogen maken en in vervulling zien gaan, behalve Pierrot, die 's kei zers dochter wil trouwen en om die reden de deur uit gezet wordt. Samen met Harlekijn beraamt hij allerlei lis ten om weer in de gunst te komen, maar op het critieke ogenblik mislukt altijd alles, omdat Pierrot niet liegen kan. Het spreekt vanzelf, dat hij ten slotte om deze deugd beloond wordt met de hand van de prinses. „Arena" heeft gezorgd voor een voor kinderen boeiende voorstelling. Ben Hulsman als de koning was misschien nog teveel acteur, maar wist vooral later vaak de juiste toon te treffen. Joop van der Donk speelde de Harle kijn met juist voldoende charge om de aandacht van de kinderen blijvend te vangen. Marij Wagenaar was een lief tallig prinsesje en Betty van Brussel kon als Dame du Palais iets vinniger en minder vaag. Charlie Nalbach was een sympathiek negertje, dat echter wat duidelijker moet spreken en Piet Elevelt was als matroos een toffe jon gen. Jan Korevaar speelde de Pierrot. Hoewel hij zijn uiterlijk voor dit type niet volledig mee had, wist hij daarvan een prachtige vertolking te geven, ge voelig en zeer mooi van stem. Dit is toneel voor de jeugd in de beste zin van het woord: een simpele intrige, met vee] kleur en beweeglijk heid gespeeld, een beroep doend op de fantasie van de kinderen en vol aan sluitingen op de werkelijkhei. De ac teurs en actrices hebben zich volop ge geven om die sfeer te verwezenlijken en de kinderen toonden er zich dank baar voor. (v.d. V' In de Rotterdamse Energiehal heeft het damesteam Antilopen maandagavond tegen het Rotterdamse The Arrows een fraaie overwinning behaald (2411). Bij rust hadden de bezoekster een 84 voor sprong. Na de hervatting bleek het schieten het zwakste punt en het was dan ook niet te verwonderen dat bü de laatste rust de stand nog slechts 129 in het voordeel van Antilopen was. Daarna werd de stand geleidelijk op gevoerd. M. Schrama was met acht punten goed op schot. Advertentie (oprispingen, branderigheid. maagzuur) (diarree) („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Motor-revisie 300. Verbruik 1 op 17. Advertentie Vijftig vaartuigen zorgden er maan dag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 4.900 kisten verse vis. Voor de eer ste losbeurt verschenen er twee traw lers, de Polderman IJm. 20 en Cura cao IJm. 99, en zeventien loggers aan de afslag met 600 kisten schelvis, 165 kisten wijting, 140 kisten gul en kabel jauw, 110 kisten koolvis, 485 kisten verse haring, 35 kisten makreel, 30 kisten stokkebit, 1.200 kisten schol, 3600 stij ve kabeljauwen en 15.000 kilo tongen. Voor de tweede losbeurt waren er tien loggers en éénentwintig kotters met on dermeer 10.000 kilo tong aan boord. Voor de dinsdagmarkt werd geen aan voer van de trawlervloot verwacht. Er was een kleine kans aanwezig, dat de Adriadne IJm. 18 voor de dinsdag- markt zou lossen. Om de noord bleef de visserij over het algemeen schraal en de weersom standigheden bleven slecht. Tijdens het weekeinde ging het wel. De trawlers hadden toen meer dan twintig dagen achteréén vechten met een storm van orkaankracht achter de rug. De vang sten bedroegen nu 150 tot 175 manden hoops per dag. Er werd echter veel kleine en onbruikbare vis gevangen. Echte stormweervisjes. Ten noorden van het Zand was de visserij prima. Hier werd voornamelijk kabeljauw ge vangen. Zo ving de kotter Wiron III in vijf trekken maar liefst 1.400 stijve kabeljauwen. De Elie Chenivière IJm. 32 ving in twee trekken 100 kabeljauwen en de Curacao IJm. 99 deed het 400 ka beljauwen in twee trekken op zijn laat ste visdag weer beter. Langs de kust bedroegen de vangsten gemiddeld 125 kilo tong en 20 manden andere vis per etmaal. Op de visserijdagen in Bergen (N.-H.) is opnieuw krachtig gepleit voor de in stelling van een slooppremie als onder deel van een krachtig overheidsbeleid op het punt van de vlootvernieuwing. Eveneens pleitte men voor een research- werk op het gebied van het nieuwe scheepstypen voor de uitoefening van het visserijbedrijf. De eerste dag van de elfde visserijbijeenkomst in de Volksho geschool te Bergen werd besteed aan de problemen van een mogelijke overbevis- sing van de Noordzee. Haring noteerde maandag 21 tot 26 per kist van 50 kilo. Makreel deed 23 tot 27, grote schol 27 tot 29, groot middel 32 tot 38, klein middel 57 tot 65, schol 1/56 tot 61, schol II 36 tot 40 en schol III 23 tot 33 per kist van 50 kilo. Grote tong werd verkocht voor 3.25 tot 3.30, groot mid del deed 2.80 tot 3.10, klein middel 3.20 tot 3.40, tong I deed 3.25 tot 3.50 en tong II 3 tot 3.20 per kilo. Grote regels kabeljauw noteerden 75 tot 85, kleine regels 48 tot 40 en kis ten kabeljauw 100 tot 114 per 125 kilo. Wijting deed 42 tot 49, grote schel vis 40 tot 56, groot middel 40 tot 49, klein middel 43 tot 50, pennen 44 tot 50 en braad 43 tot 51 per kist van 50 kilo. IJMUIDEN Dinsdag 5 februari Hoog water: 6.55 u. en 19.08 u. Laag water: 2.31 u. en 14.51 u. Woensdag 6 februari Hoog water: 7.30 u. en 19.47 u. Laag water: 3.03 u. en 15.24 u. Wegens wederspannigheid tegenover een politiebeambte in de rechtmatige uitoefening van zijn functie veroordeel de de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, maandagmorgen, con form de eis van de officier van justi tie, een 46-jarige los werkman uit Haarlem tot een boete van 75, en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen met drie jaar proeftijd. De los werkman was op 9 juli van het afgelopen jaar 's avonds van een rijdende tramwagen Amsterdam-Haar lem gesprongen op de hoek van de Lange Heerenvest en de Anthonie- straat, waar de trams langzamer rij den. Daar hier geen halte is, werd hij aangehouden door een 23-jarige adspi- rant-agent van politie, die de los werk man mededeelde dat deze artikel 83 van het tramwegreglement had overtre den, en dat er dientengevolge proces verbaal zou worden opgemaakt. De overtreder bracht hierop naar voren, dat hij zijns inziens in aanmerking kwam voor een waarschuwing en hij weigerde vervolgens zijn naam te noemen. Als gevolg van deze houding moest hij mee naar het bureau, maar ook dit zinde de los werkman niet. Hij gaf de verbalisant een klap in diens gelaat en vervolgens een kopstoot in de maagstreek. Drie „burgers" moes ten de jeudige adspirant-agent helpen de onwillige overtreder ter zitting bleek uit verklaringen van deskundi gen, dat hij zenuwpatiënt is naar het bureau te brengen. De officier van jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man meende in zijn requisitoir, dat de politie zich beschermd moet weten door de rechterlijke macht. Het publiek kiest altijd partij tegen de politie en dat is niet juist. Na een bijna 40-jarige dienstperiode nam de heer G. J. van der Linden gis teren om gezondheidsredenen afscheid als ambtenaar bij de P.T.T. De direc teur van het postkantoor te Haarlem, de heer J. W. van Schaïk, dankte als eerste spreker de heer van der Linden voor diens grote plichtsbetrachting, toe wijding en ijver. Hij overhandigde hem een oorkonde namens het staatsbedrijf. De heer B. Heimig, chef der afdeling expeditie van het bureau Baljuwslaan, sprak woorden van dank voor de pret tige samenwerking, evenals de heer J. H. van der Kop, chef der afdeling Pak- ketpost. Als laatste sprak de heer P. Koomen, voorzitter van het Jubileum fonds. die een geschenk onder couvert en aan mevr. van der Linden een rui ker bloemen aanbood. Tot slot sprak de heer van der Linden woorden van dank. zuivert Uw maag onmiddellijk Krelage's Triumph en de paars-wit gevlamde Beauty of Volendam, die men- del White Sail tot moeder heeft. Hette- ma Zn. uit Beetgum, was aanwezig met parkiet Pierson, terwijl J. Groot, Wester Blokker Dvt. Leeuwenhorst liet zien, roomwit, groenig gestreept, met mati gevulde bloemen. Een mooie kleur heeft een gele zaailing 1137 van P. Bakker Mz., Enkhuizen, maar de bloe men waren niet groot. Met de rood met gele Paris en Dutch Gold van G. Ent hoven, Nw. Vennip, willen we voor dit maal de tulpenrij besluiten. Van de narcissen doen we slechts een zeer kleine greep uit het vele dat nu reeds enkele weken achtereen op de keuringen verschijnt, zoals treompet City of Haarlem, van Gebr. v. Graven, Zilk, die heel goed was. Ook van Jonq. Trevithian van Baartman Koning, Sassenheim, kan dat worden gezegd. N. Zandbergen Wz., Rijnsburg, toonde de grote poëticus Malmö, terwijl Rui- bro, Hillegom, een aantal kisten van de lichte bicolor Wereld's Favourite ter tafel had gebracht. Beste hyacinthen waren er van Harry Roozen, Egmond B. t.w. Delft Blue, de oude wette Mad. Krüger en Pink Pearl, alle met zware trossen. Gebr. Rotteveel, Sassenheim, liet een weinig in het oog lopende blauwe zaailing C. 39 zien. Het crocussen-bijgoed was goed ver tegenwoordigd. Van de chrysanthus- reeks noteerden we de reeds vele ma len genoemde Saturnus en wijders fas- co tinctus, geel, buitenzijde violet ge streept, de bronskleurige Zwanenburg, de roomgele Moonlight en .E. P. Bow les in het eigeel, alles van Jac. Tol, Sint Pancras. Van dezelfde inzender zagen we ook croc. dalmaticus, fraai lichtblauw, de eveneens lichtblauw croc. etruscus Zwanenburg var. en spec. Vi olet Vanguard. Croc. chrys. Koh I noor was van G. H. Hageman, Heemstede. P. Drost, Lisse, etaleerde wederom Zephyrantis robusta, die steeds mooier wordt, terwijl J. v.d. Berg—Winnubst, Anna Paulowna, een goede pot Iris re ticulata exposeerde. J. RoozenKra mer, Bennetaroek tenslotte de witte Scil- la Tubergeni. Zes studenten vier Britten, een Noor en een Amerikaan zijn zater dag in Oostenrijk aangekomen na hun uitwijzing uit Hongarije. De Hongaarse aotorireiten hebben hun spionage of het smokkelen van mensen uit Hongarije ten laste gelegd. De vier Britten kwamen met hun eigen wagen de grens over. Zij zijn daarmee op 14 januari /an Joegoslavië uit Hongarije binnengereden. De Noor en de Amerikaan vertelden bij aa. komst in Oostenrijk, dat zq zich hebben bezig gehouden met het over zetten van Hongaarse vluchtelingen over het Neusiedler-meer. De Ameri kaan bleef aanvankelijk aan de Oos tenrijkse kant, terwijl de Noor zich in een boot naar de Hongaarse oever liet drijven. Op de dag van hun aanhouding was het touw gebroken waarmee de Amerikaan de boot met vluchtelingen placht terug te trekken. De Amerikaan ging daarna ook met de boot mee om te helpen peddelen. Juist toen zij met een boot vol vluchtelingen koers walden zetten naar de Oostenrijkse oever, greep ue Hongaarse grenspolitie in. Een 20-jarig meisje en een legerof ficier zijn zaterdag in Hongarije ge- execLteerd. Hun is het organiseren en leiden van gewapende groepen tijdens relletjes in Gyolavari, op 17 decem ber, ten laste gelegd. Twaalf andere be- scnjidigden kregen gevangenisstraffen van 5 tot 15 jaar. Het in Boedapest verschijnende blad „Esti Hlrlap" meldt, dat tien leden van het hooggerechtshof van hun functie zijn ontheven door de presidentiële raad. De reden noemt het blad niet. Bij huiszoekingen in studententehui zen zijn revolvers, machinepistolen, mu nitie en contra-revolutionaire geschrif ten ontdekt, aldus radio Boedapest. Er is eer. aantal arrestaties verricht. De politie gelooft, dat zij een belangrijke samenzwering tegen de volksdemocra tie op het spoor is. Het onderzoek wordt voortgezet. (Rtr.-A.F .P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4