Joseph kardinaal Frings morgen zeventig jaar Sinds 1942 aartsbisschop van Keulen Koning Saoed aanvaardt plan van Eisenhower voor het Midden-Oosten 70 c» In Apeldoorn schittert het diamant Blookcr's Cacao Een werkweek van vijf dagen in de mijnbedrijven Invoering sou dan in twee fasen geschieden Eerste fase bestaat uit 12 vrije zaterdagen Vrachtwagen botst tegen bakfiets Drie woorden Een „geheimzinnige ziekte waaraan een luchtje zat... Grote sociale belangstelling Amerikaanse dokters schrijven nieuwe bril voor „Niet in strijd met het S.E.R.-advies grote tube nu slechts ets Vader van zes kinderen gedood Arbeider tussen buffers bekneld en gedood Projectiel boort zich in huis door dakraam Fraude bij Haarlems reclamebureau Tragisch ongeluk Tussen neus en lippen „VOOR DE MENSEN BENOEMD" Woedende man smijt fiets in vaart Slachtoffertje van kind erver lammin g Jongetje verdronken per carton a 100 gr. Vijfdaagse werkweek Andere regeling voor bovengronders Afkomstig van een straaljager? Jonge landbouwer onder trekker gedood DINSDAG 5 FEBRUARI 1957 PAGINA S Afschaffing subsidies voor de suiker Merkwaardig geval Normale lube 44 ct Twaalf vrije dagen Rustige mevrouw Knap werk Te heet gebakerd (Van onze correspondent in Bonn) Morgen voltooit Joseph kardinaal Frings zyn zeventigste levensjaar en over enkele maanden zal het 15 jaren geleden zijn, dat Mgr. Orse- nigo, de toenmalige Apostolische Nuntius in Duits land, hem in de Dom van Keulen de bisschopswijding toediende. Kardinaal dr. Frings koos destijds als zin spreuk voor zijn bisschoppelijk werk in een van de grootste Duitse bisdommen het Bijbelse woord „Pro hominibus constitutus" (Voor de mensen benoemd). >,ïk ben er voor de mensen", heeft de kardinaal dit eens in een wat ongedwongener taal omgezet. De door hem gekozen zinspreuk weerspiegelt zijn innerlijkste wezen en de opvatting, die hij omtrent zjjn hoge Kerkelijke ambt koestert. Richard Joseph Frings werd in 1887 geboren als enige zoon van een oud en gezien koopmansgeslacht. Hij had zes zusters. Hij studeerde theologie in Inns bruck en in Bonn en werd in 1910 tot priester gewijd. Zijn hele leven bleef hij nauw verbonden met het Rijnland, waar hij werd geboren en met de Domstad Keulen, waar hij zijn herderlijk werk begon. In 1913 Voltooide hij zijn studies in Rome en keerde in 1915, midden in de eerste wereldoorlog naar Duitsland terug om werkzaam te worden in de zielzorg. Dertien jaren Was hij kapelaan in Fiihrlingen, pastoor in Brauns- feld (beide pastorieën in Keulen) en regent van het aartsbisschoppelijke groot-seminarie in Bensfeld (even eens Keulen). Op 1 mei 1942 midden in de tweede wereldoorlog volgde zijn benoeming tot aartsbis schop van Keulen. Van de wjjding van de nieuwe bisschop in de Keulse Dom werd op bevel van Goeb- bels in de toenmalige Duitse pers geen melding ge maakt. De H. Kerk en Hitiers Duitsland stonden toen op niet al te goede voet met elkaar. Duizenden gelo vigen stroomden evenwel naar de Dom om de bis schopswijding bij te wonen. Een zware taak wachtte de nieuwe bisschop: op 31 mei werd de Domstad door duizend Engelse bommenwerpers plat gelegd. Sinds dien zwegen de sirenes niet meer. De aartsbischop ver liet evenwel de stad niet. Op 18 februari 1946, nog geen jaar na het einde van de oorlog nam Paus Pius XII 3 Duitse bisschoppen op in de hoogste Senaat der Kerk, het Kardinaalscollege Clemens Graf von Galen (,,De Leeuw Van Münster"), Konrad Graf von Prey- sing, bisschop van Berlijn en Joseph Frings, aartsbisschop van Keulen. In deze drie benoemingen, die in het bui tenland nogal wat stof deden opwaaien, erkende de Heilige Vader de verdien sten van de Duitse Katholieken in de strijd tegen het nazidom. Met 59 jaren was Joseph Frings een jonge kardinaal, die een jaar tevoren ook al was be noemd tot voorzitter van de jaarlijkse bisschopsconferentie te Fulda, als op volger van Kardinaal Bertram von Breslau. Waar het het na-oorlogse Duitsland ontbrak aan een staatkundig apparaat aan politici, die hun mond durfden Openen, werd Kardinaal Frings gedu rende vele jaren de woordvoerder van het verslagen Duitse volk. Hij sprak veelvuldig over de nood der Duitsers, appelleerde voortdurend aan de over winnaars, vocht voor vrijlating der krijgsgevangenen, sprak meningen uit over kerkelijk- en politieke kwesties en Werd de vertegenwoordiger van het Duitse volk, naar wie in het buitenland waarschijnlijk het meest werd geluis terd. In een atmosfeer van haat, wan trouwen en vergeldings-drang heeft Kar dinaal Frings veel kwaad kunnen ver hinderen. Vele politieke vonnissen wer den dank zij zijn voorspraak herzien, daaronder zelfs enkele doodvonnissen. „Goodwill ambassador" Op vele buitenlandse reizen werd Kardinaal Frings „goodwill ambassa dor" voor het Duitse volk. In sep tember 1946 preekte hij in de West minster Kathedraal in Londen, in het voorjaar van 1947 in Ottawa, dat zelfde jaar in Zwitserland. In Lourdes vestigde hij de aandacht der Franse katholieken op de nood van het Duitse volk. In Nederland trachtte hij een brug te slaan over de kloof, die ten gevolge van oorlog en bezetting tussen de volkeren van de beide nabuurlan den is ontstaan. Een hoogtepunt in zijn leven was in 1948 het feest ter gelegenheid van het 700-jarige be staan van de Dom. Vertegenwoordigers van het gehele Christelijke Avondland bisschoppen en gelovigen wa ren verschenen en in „het heilige Keulen" herinnerde zich in die dagen het Duitse volk de geestelijke kracht, waaraan het de grootte van zijn ver leden met al zijn onmiskenbare dieptepunten te danken heeft ge had. In Duitsland heeft dr. Frings de bij naam van „de sociale Kardinaal" ge kregen. Sociale problemen hebben steeds zijn bijzondere belangstelling ge had en hij heeft bij elke denkbare ge legenheid daarover zijn geprononceer- Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gisteren in Washington verklaard, dat de Arabische landen het plan van pre sident Eisenhower voor het Midden- Oosten zullen aanvaarden, als hij de Volledige betekenis ervan aan de lei ders van die landen zal hebben uiteen gezet. De Arabische vorst deelde mee, dat h(j zal trachten het Arabische mis verstand uit de weg te ruimen en de hem tijdens zijn conferenties met de Amerikaanse president gegeven ophel dering aan de andere Arabische leiders zal doorgeven. Koning Saoed zei dit tij dens een interview met Marguerite Hig- Sins van de New York Herald Tribune. Zijn raadsman en tolk Jamal Bey Al Hoesaini bevestigde later al deze ver klaringen. De koning heeft voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten een conferentie van leiders van Egypte, Syrië en Jor danië in Cairo bijgewoond, die hem ver achten nadere inlichtingen aan Eisenho wer te vragen over diens plan voor ?et Midden-Oosten. De koning heeft gis- tet( te Washington te kennen gegeven hij in de toekomst goede betrek- gIllgen verwacht tussen de Verenigde (jeaten en de Arabische wereld indien Verenigde Staten de leidende ver- 'Ser van de vrijheid en de zelfhe ft lkking blijven. Koning Saoed ver- (je?.arde voorts dat de Arabische lan- bpn ?en grootscheepse communistische 2ulip„ tie in het Midden-Oosten niet dit g-A°estaan, omdat de bevolking in het aanif1 zeer godsdienstig is. Maar tuswn j°Pen van goede betrekkingen in de nJ- ?°vjet-Unie en Saoedi-Arabië niettpmi?, toekomst rekende hij des- niet tot de onmogelijkheden. h |ermidciag is koning Saoed naar e alter Reed ziekenhuis gereden om ■ine /1Jrf drieïarig zoontje, prins Mas- t if1, aan kinderverlamming lijdt, n e a en' Deneraal-majoor Leonard D. Heaton, de commandant van het zie kenhuis-complex begroette de koning aan de ingang en overhandigde hem een volledige diagnose en een rapport van de behandeling, die het prinsje heeft ondergaan. Het rapport is behal ve door Heaton ook ondertekend door generaal-maj oor Harold McC. Snyder, de lijfarts van president Eisenhower. De koning heeft zijn ogen, waarvan er een gedeeltelijk blind is, gisteren door Amerikaanse artsen laten onderzoeken. De dokters hebben hem een nieuwe bril gegeven. (U.P., Reuter) de mening uitgesproken. In vele herder lijke brieven heeft hij regering en par ticuliere ondernemers herinnerd aan de noodzaak van ouderdoms-voorzieningen. Het vraagstuk van de „Gleichberechti- gung" der arbeiders in het economi sche leven ziet Kardinaal Frings in des- zelfs totaliteit, niet als paradepaard van de Marxistische theorie. Goed violist Tot het beeld van deze kerkvorst be hoort zijn zin voor schoonheid, voor kunst en voor muziek. Hij is voorzitter van het Duitse „ShakespeareGesell- schaft". Hij speelt goed viool en musi ceert tezamen met bekende Keulse kunstenaars. Nu is hij er te oud voor geworden, doch in jongere jaren was hij een enthousiast bergbeklimmer. Het is haast vanzelfsprekend, dat deze „fortschrittliche" Kardinaal ook van de televisie gebruik heeft gemaakt. Hij is geenszins te vergelijken met de New Yorkse Bisschop Sheen, maar hij is vele malen voor de Westduitse televisie verschenen. Ook langs die moderne weg bereikt hij de mensen, voor wie hij zich zelf op de wereld ziet geplaatst. De afschaffing van de consumenten subsidie voor de suiker in het begin van dit jaar is niet in strijd met het S.E.R.-advies over de beperkingen van de bestedingen, zo meent minister Mansholt. Prof. Romme had hem in schriftelijke vragen erop gewezen, dat de S.E.R. aan da regering heeft afge raden om al te snel over te gaan met het afschaffen van de consumenten- subsidies. Minister Mansholt betoogt nu, dat de subsidie, die in september 1955 toen de omzetbelasting werd opgeschort niet bestond, in oktober van dat jaar tijdelijk werd ingevoerd om een verho ging van de garantieprijs op te van gen. De regering wilde namelijk de op schorting van de omzetbelasting niet te niet doen. Met het oog op de rust in de prijzen, achtte de regering het verder niet ge wenst, de tijdelijke invoering van de consumentensubsidie weer ongedaan te maken, alvorens er opnieuw aanleiding zou zijn de prijs van de suiker te her zien. Deze aanleiding is pas gekomen, toen de omzetbelasting weer werd ingevoerd. De afschaffing van de subsidie ziet de minister als een eerste stap op de weg van de in het S.E.R.-advies aan bevolen geleidelijke afschaffing van ae consumentensubsidies in het algemeen. Nu de andere lasten, die in dat advies werden verondersteld nog niet zijn ge komen, wordt er dan ook, volgens de bewindsman, nog niet verder gegaan dan de S.E.R. had aanbevolen. Een merkwaardige ervaring deden zaterdagavond de inzittenden van een jeep van de Haagse politie op. Zij pas seerden op de Loosduinseweg in Den Haag een fietsend echtpaar. Het voor licht van de fiets van de man bleek niet te branden. „Mijnheer", zei een van de agenten, uw voorlicht brandt niet". De fietser stapte af en ontstak in woede. Zelfs zodanig dat hij zijn fiets, een nage noeg nieuw exemplaar, met beide han den beetpakte en in de vaart gooide die langs de weg loopt. Daarna maakte hij zich uit de voeten. De politieagenten visten de fiets met een dreghaak uit het water op en ver trouwden haar toe aan de vrouw die al leen was achtergebleven. De bewuste man was niet onder invloed van sterke drank. Er werd geen proces-verbaal op gemaakt. In de gemeente Papendrecht zijn de zer dagen drie gevallen van kinderver lamming geconstateerd. Een patiëntje, een kindje van een half jaar, is tenge volge van deze ziekte overleden. Bij het spelen langs het water van de Turfkade te Middelburg is maan dagmiddag het bijna zeven-jarige zoontje Piet van de familie H. uit Mid delburg te water geraakt en verdron ken. Advertentie Advertentie Zestig jaar geleden heeft de amb tenaar van de Burgerlijke Stand van Apeldoorn menige drukke dag gehad. Het ene paartje na het andere ver scheen voor hem om in het huwelijks bootje te stappen. Van al deze paren, die in 1897 de grote stap waagden, zullen er dit jaar liefst twintig het di amanten huwelijksfeest vieren. Dit is een ongekend aantal, zo verzekerde ons de heer J. Groenenberg van „Be volking". Vorig jaar is de burgemees ter van Apeldoorn achtmaal naar een diamanten bruidspaar geweest. In 1955 legde Apeldoorns eerste burger een twaalftal van dergelijke visites af. Dit jaar zal hij want dat vereist nu eenmaal de traditie twintig maal op stap moeten om namens het ge meentebestuur zijn gelukwensen aan te bieden. Het is een traditie, die op de proef zal worden gesteld in de naas te toekomst. Want het aantal bejaarde Apeldoorn ers percentsgewijze is het aantal bejaarden in Apeldoorn thans ruim één procent hoger dan het lands- gemiddelde wordt elk jaar groter. In Apeldoorn is de gemiddelde leef tijd altijd hoog geweest. Waarschijn lijk doordat het jarenlang de plaats van „pensions en pensioenen was Omtrent de eeuwwisseling was de ge middelde leeftijd in ons land 33,7 jaar en nu 73! Het zal daarom mettertijd dan ook wel gedaan zijn met al die officiële felicitatiebezoeken aan dia manten bruidsparen door Apeldoorns burgervader. Maar de twintig diamanten bruids paren, die Apeldoorn dit jaar zal fees ten, zullen op het bezoek van burge meester mr. A. L. des Tombe kun nen rekenen. Op woensdag 6 februari zullen drie paren, die op zaterdag 6 februari 1897 hun „ja"-woord gaven de rij der dia manten paren openen. In de buurtschap „De Beemte" gaan de vlaggen uit voor het diamanten echtpaar H. J. van der Haar en A. ter Maten. De krasse bruidegom is daar in De Beemte" zeer bekend, omdat Van der Haar er van zijn twaalf de jaar tot twee jaar geleden bak ker is geweest. Men kan dus gerust zeggen dat „de oude bakker" voor een paar generaties brood heeft gebakken. Noch de bruidegom noch zijn bruid is het aan te zien, dat zij een leven van hard werken achter de rug heb ben: 's morgens om drie of vier uur opstaan, bakken en daarna bezorgen per kruiwagen, zoals dat in de eer ste jaren ging. Bakker van der Haar ging met zijn tijd mee: na de kruiwa gen kwam de handkar, na dit vervoe- middel de fiets, en daarna werd over geschakeld op een bestelauto, waar mede nu de tegenwoordige bakker van „De Beemte", een zoon van het dia manten paar, zijn brood bezorgt. Bruid (86) en bruidegom (87) genie ten beiden nog een uitstekende ge zondheid. Vervolgens is er op dezelfde dag een diamanten bruiloft aan de Vosselman- straat 33. Daar woont het echtpaar A. J. Karman—H. Aibers. Toen zij gin gen „aantekenen liep het anders dan zij gehoopt hadden. De bruidegom werkte als sigarensorteerder in Oister- wjjk (N.B.) en zijn baas weigerde hem een vrije dag om in ondertrouw te gaan. Daarom tekende de bruid in Apeldoorn en de bruidegom in Oister- wijk aanHet duurde een jaar of wat na het huwelijk in Apeldoorn al vorens het echtpaar zich daar kon ves tigen en de heer Karman er in zijn eigen vak een baan kreeg. De bruid is nu 78 en de bruidegom 85 jaar. Over hun gezondheid hebben deze oudjes niets te klagen. Alleen valt vader Karman het lopen niet meer zo mee. Het derde uiamanten feest wordt ge vierd aan de Ordermolenweg 123. Daar woont het echtpaar A. VosA. Kluin, die beiden de leeftijd van 82 jaar heb ben bereikt en nog buitengewoon „vief" zijn. De heer Vos is geen on bekende in Apeldoorn. Door hard wer ken, en met grote steun van zijn vrouw bracht hij het van fabrieksarbeider tot een om zijn deskundigheid graag ge raadpleegde makelaar en taxateur. In zijn jonge jaren werkte de heer Vos op een lakfabriek, maar hij bezat koopmansgaven. Al gauw begon hij een winkel in kruidenierswaren. Hij wist allerlei vergunningen te krijgen, zodat hij niet alleen grutterswaren, maar ook tabak, textie., vleeswaren en wijnen mocht verkopen. Winkel plus vergunningen zijn er nog steeds, nu onder leiding van de jongste zoon. De pas gevestigde winkelier bleek ook een goede neus te hebben voor onroerende goederen. Al dra werd hij tot de deskundige taxateurs in Apel doorn gerekend. Met de winkel heeft de heer Vos geen bemoeienis meer, maar als beëdigd makelaar en taxa teur doet hij ondanks zijn hoge leeftijd nog volop mee. Het is niet onmogelijk dat nog in de eerste helft van dit jaar in de Neder landse mijnindustrie een begin zal wor den gemaakt met de invoering van een werktijdverkorting. De leden van de door de M.I.R. ingestelde commissie ter bestudering van het vraagstuk van de vijfdaagse werkweek, zowel werk gevers als werknemers, zijn het er met elkaar over eens geworden dat als voorbereiding op de invoering van een volledige vijfdaagse werkweek een ge deeltelijke werktijdverkorting moet worden doorgevoerd. Gedacht wordt aan één vijfdaagse werkweek per maand, hetgeen dus neerkomt op twaalf vrije zaterdagen per jaar. Bepaald is dat deze extra vrije dagen nooit in een week zullen vallen waarin reeds een wettelijk verplichte vrije dag valt. De mijnwerkers beschikken over een tien tal van deze wettelijk verplichte dagen per jaar. De invoering van de twaalf extra vrije dagen wordt door de commissie gezien als de eerste fase, die om wille van de geleidelijkheid aan de tweede fase (de algehele invoering van de veertig-urige werkweek) dient vooraf te gaan. Met ingang van welke datum deze eerste fase zal ingaan is nog niet precies bekend. Lange tijd is 1 april streefdatum geweest. Deze datum is zondag jl. nog door een afdelingsvoor zitter van de Ned. Kath. Mijnwerkers- bond als definitieve datum genoemd. Verwacht wordt evenwel dat deze da tum niet meer gehaald zal worden, aan gezien de conclusies van het commissie nog door de M.I.R. zelf moeten worden besproken èn de M.I.R. zijn besluiten ook nog ter goedkeuring aan de rege ring dient voor te leggen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de eerste fase wel nog in de eerste helft van dit jaar ingaan. Ten aanzien van de invoering van de volledige vijfdaagse werkweek in het mijnbedrijf, de tweede fase dus, staat nog niets definitiefs vast. Zowel de in voering van de eerste als ook van de tweede fase geldt alleen voor de onder grondse mijnwerkers. In verband met de zwaarte van de door hen te verrich ten arbeid is men reeds jarenlang bezig over de invoering van een verkorte werkweek. Het feit dat België reeds een bepaalde vorm van- een verkorte werkweek kent, maar vooral het feit, dat Duitsland sinds 1 oktober 1956 in zijn mijnen elke maand één vijfdaagse werkweek heeft ingevoerd, heeft in ons land op de invoering van verkorte werk tijden versnellend gewerkt. Wat de bovengronders betreft is de Op de rijksweg 's Hertogenbosch— Nijmegen nabij Hintham heeft zich gis teren een dodelijk ongeval voorgedaan. De rijkswegarbeider Spierings reed met zijn bakfiets in de richting 's-Hertogen- bosch. Twee vrachtauto's, die in dezelf de richting reden, wilden hem passe ren. De tweede kon echter niet voldoen de uit\ ijken en botste met kracht tegen de bakfiets. De heer Spierings werd zwaar gewond en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te 's-Her- togenboseh. Het slachtoffer was gehuwd en -ader van zes kinderen. De 57-jarige gehuwde arbeider S. van de V. is te Hengelo tijdens werkzaam heden op het terrein der IJssel-centrale om het leven gekomen, doordat hij be kneld raakte tussen de buffers van een rangeerlocomotief en een wagon. M.I.R.-commissie van oordeel dat voor hen tijdens de voor de ondergronders in te voeren eerste fase toch nog dezelf de werktijden van nu aangehouden kun nen worden. Wanneer voor de onder gronders evenwel de volledige vijfdaag se werkweek een feit zal zijn, zullen ook de bovengronders zaterdags vrij zijn, maar zullen zij de op die dag ver kregen vrije uren moeten compenseren door op de overige dagen iets langer te werken. Men denkt dan aan een 44- urige werkweek voor de bovengron ders. De invoering van een vijfdaagse werkweek voor de bovengrondse mijn werkers ligt minder eenvoudig dan die voor de ondergronders. De bovengron ders worden immers doorgaans gelijk geschakeld met de arbeiders in andere bedrijven. Bij het treffen van maatre gelen voor de bovengronders dient de M.I.R. derhalve rekening te houden met de conclusies van de door de S.E.R ingestelde commissie, die de verkorting van de werkweek landelijk beziet. De commissie van de M.I.R. heeft ook aandacht geschonken aan de vraag of de kolenproduktie door invoering van de vijfdaagse werkweek zal dalen. Al gemeen is men van oordeel dat de pro- duktie inderdaad iets zal teruglopen en de kostprijs iets zal stijgen. Een grote daling wordt evenwel niet verwacht, aangezien men meent dai meer vrije tijd voor de ondergrondse arbeiders de arbeidsprestaties zal opvoeren en de veelvuldige verzuimen zal tegengaan. Bovendien is de daling nog op te vangen door verder gaande rationalisatie en mechanisatie. Aan al deze bovenom schreven gedachten, welke in de M.I.R.-commissie leven, zal de M.I.R. zelf binnenkort nog besprekingen gaan wijden en voorstellen daaromtrent aan de regering voorleggen. Omstreeks half vijf gistermiddag is een patroon uit een boordwapen van een straaljager door het dakraam gevlogen van een nuis aan de Lange Streek op Schiermonnikoog. Het projectiel heeft zich in de vloer van de zolderkamer geboord. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Vermoed wordt dat een van de straal jagers, waarmee schietoefeningen ple gen te /orden gehouden in een gebied bij de Waddeneilanden, naar het eiland toe vliegend heeft geschoten in plaats van het eiland af. De luchtmachtvoorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat er bij de lucht machtstaf geen enkele melding over het incident is ontvangen. Alleen is op de vliegbasis Leeuwarden een klacht bin nengekomen. Een commissie stelt er in tussen een onderzoek naar in. Bij een Haarlems reclamebureau is een vrij omvangrijke fraude aan het licht ge komen, die geleid heeft tot de arresta tie van een 52-jarige kantoorbediende en een S4-jarige inspecteur, beiden uit Den Haag. De fraude is ontdekt doordat op het bureau van het bedrijf een kwitantie met een valse handtekening werd aan getroffen. Het bureau, dat een groot aantal rayonchefs en agenten door het gehele land in dienst heeft, betaalt zijn personeel uit door middel van kwitan ties. De inspecteur wordt er thans van verdacht bij de boekhouder-kassier van het bedrijf een kwitantie te hebben ge- ind, die van een nagemaakte handteke ning van de rayonch-ef uit Den Haag was voorzien. Hierdoor verkreeg de in specteur in samenwerking met de kan toorbediende een bedrag van 700 on rechtmatig. Door op deze wijze met kwitanties te knoeien zouden beiden in de loop der jaren een bedrag hebben ge- incasseerd. dat ligt tussen de tien- en vijftienduizend gulden. Beiden zijn inge sloten. Te Berg en Terbliit bij Maastricht is gistermiddag de 15-jarige landbouwers zoon H. G. onder een zware landbouw trekker gekomen, die kantelde terwijl hij er met werkte. De jongen is kort na het ongeluk overleden. Het ongeluk gebeurde bh de zoge naamde kiezelzuil aan de rijksweg bij de weg naar Vilt en is des te tragischer, omdat onlangs ook de vader van deze jongen dodelijk is verongelukt. Een van mijn vrienden, die alles van de politiek afweet, vertelde mij dat ze laatst het manuscript heb ben gevonden van een re devoering, die door een Latijns-Amerikaans staats man ooit in de UNO is ge houden. Het moet een bij zonder instructief docu ment zijn geweest, met in de marge allerlei aantekeningen, zoals men die ook wel in een partituur vindt. Aandui dingen als „crescendo" en „iets zachter" stonden er kwistig rondgestrooid. Maar ergens had de grote man dan met mooie rode letters neergeschreven: „Weak point. Shout!" En ziehier nu in drie woorden een schriftelijke cursus in de bekende se rie: „Hoe word ik een groot politicus" en ploeg gedetineerden van de gevangenis van Bremerhaven -J heeft z(jn bewakers de schrik op het l(jf gejaagd, toen het hele ge zelschap tijdens een werkje buiten de gevangenis in diepe slaap viel. Alleen een doordringende alcohol- lucht maakte het de ontstelde bewa kers duidelijk, dat geen plotselinge geheimzinnige ziekte zich van de he ren had meester gemaakt. De gevan genen waren buitenshuis tewerk ge steld, toen een hunner in de nabij heid van het karwei een voorraad sterkedrank ontdekte, die niet ach ter slot en grendel zat. De gevange ne deed zich ruimschoots tegoed en keerde wat onvast op zijn werk te rug, zonder door de bewakers ge zien te worden; echter niet zonder door zijn makkers te worden gesig naleerd. Het voorbeeld werkte aan stekelijk en zo duurde het niet lang of successievelijk hadden alle gevan- fenen zich op deze wjjze gesterkt. !en van hen wandelde zelfs in zijn gestreepte colbertje een nabijgele gen café binnen, waar hij door de daar aanwezige gasten hartelijk werd onthaald. Toen de mannen door het vele geestrijke vocht loom geworden waren en met het gereedschap in de hand in slaap vielen, werden de be wakers ongerust totdat zij roken, dat er een luchtje aan zat van Rangoon, de gehele handelswijk verwoest. Winkels, eethuizen, rijst- opslagplaatsen, een molen, een za gerij en een oliefabriek gingen in vlammen op. Bij hun overijld uitruk ken om de vlammen te bestrijden viel de wagen van de brandweerlieden in een rivier, waardoor er van spui ten niets meer terecht kwam. Het gebeurde in Maidstone in Kent. Mevrouw Tyrwhitt-Dra- ke werd opgebeld door de di rectie van de plaatselijke dierentuin. „Het -s maar dat u het weet, me vrouw", zei de directie, „maar er lo- Het Sovjet-persbureau meldt, dat een Russische schaapherderin die te paard een kudde weidde, plotseling door een troep wolven werd overvallen. De vrouw werd van haar paard gesleurd en gewond, doch be hield haar tegenwoordigheid van geest en doodde vijf wolven. Zij schoot er eerst twee dood, maakte een derde af met de kolf van haar geweer en zette toen de rest van de vluchtende troep te paard na, het geen nog aan twee wolven het leven kostte. Doordat de brandweer van Ran goon te veel ijver aan de dag legde, heeft een kleine brand, die ontstaan was in de keuken van een strooien huis in een voorstadje pen een leeuw en een leeuwin In uw tuin. Zij zijn juist uitgebroken" waarop mevrouw Tyrwhitt-Dra- ke zei; „Dank u zeer voor de mede deling. Ik geloof niet, dat ik gevaar loop. De honden zijn er", en mevrouw ging rustig verder met eten koken. Intussen behoefden de twee honden van mevrouw, een boxer en een bastaard, niet in actie te komen, want voor die tijd werd de leeuwin door de politie doodgeschoten en kon de leeuw door een groep arbeiders worden gevangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5