Zondagsrij verbod voorlopig buiten werking gesteld Sombere verwachtingen voor de komende maanden K— Twee parate divisies op 1 februari 1959 op volle sterkte Spoorkaartjes 9 procent duurder Dispuut in Tweede Kamer over de bezitsvorming Prof. ROMMEHet gaat om het recht van het persoonlijk bezit zelf •Natuur leeft boven, haar stand Het weer Nederlandse strijdkrachten aangepast aan atoomoorlogvoering Verhoging van de vuurkracht Enkele reis en retour SOCIALISTISCHE OPVATTINGEN BOTSEN FEL OP DE ANDERE Vreemde hoeden op Schiphol BESLUIT VAN MINISTER ZIILSTRA Prinses Grace dankt voor krentenwegge Geringe aanvoer uit Amerika -J Conform geheel nieuw schema SAOEDS NEW LOOK Per 1 april Aardgasontploffing teistert Reno Kort voor emigratie verongelukt WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26824 (Van onze Haagse redactie) Minister Zijlstra heeft besloten het zondagsrijverbod voorlopig buiten werking te stellen. Hij heeft zich daarbij het recht voorbehou den om hierop terug te komen, indien de ontwikkeling van de voorraad-situatie daartoe ernstige aanleiding zou geven. Een en ander is door de minister gezegd op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Burger (P.v.d.A.) Prof. Zijlstra herinnert in zijn antwoord aan het dillemma, waar voor de regering zich in november van het vorig jaar geplaatst zag. Naar werd verwacht zou de aanvoer van aardolie in december met 10 pet en in januari met 25 pet verminderen en men moest zich dus instellen op een vermindering van het gebruik waarhij de vitale belangen zoveel mogelijk moesten worden ontzien. Toen dan ook invoering van een maximumsnelheid voor een zodanige vermindering geen voldoende waarborg bleek te bieden, stonden nog slechts twee mogelijkheden open: een formele distributie of de invoering van een rijverbod voor zondagen. Distributie zou niet alleen zeer hoge kosten hebben veroorzaakt, maar bovendien vele ingewikkelde toewijzings problemen met zich hebben meegebracht. De regering besloot derhalve tot het zondagsrijverbod. DUFFEL MONTYCOATS 59.50 Aanhoudend zacht Zachte winter als helper ".Cl- - Él IllfÉlÉlÉw CISENMO Dit is 'm!" n De tarieven enkele reis en re tour voor liet reizigersverkeer van de Nederlandse Spoorwegen zul len 9 procent omtioog gaan. De nieuwe tarieven gaan op 1 april in. Niet verhoogd worden de prijzen voor algemene maand- ahonementen, 'achtdaagse alge mene ahonementen, vastrecht- kaarten, maand- en weektraject- kaarten, jeugdkaarten en week kaarten. De Nederlandse Spoor wegen hehhen toestemming ge kregen tot verhoging van een aantal tarieven in verband met de financiële situatie van het bedrijf. Wat het goederenvervoer betreft zullen de volgende tarieven wijzi gingen ondergaan; het tarief voor het vervoer van stukgoederen zal worden verhoogd, terwijl daarnaast de structuur van dit tarief ingrij pend wordt gewijzigd. Ook de struc tuur van het algemeen tarief voor het vervoer van wagenladingen zal worden gewijzigd. Tenslotte zullen zowel in het goe deren- als in het reizigers vervoer een aantal tarieven van beperkte be tekenis, in hoofdzaak betrekking hebbende op bijkomende prestaties, worden herzien. Een dode, drie gewonden bij auto-ongeluk Krantenpapier in Canada duurder BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Zeven Nederlandse bakkers en vier dames hebben dinsdag in Monaco een 1% meter lange „krentenwegge", een geurig en smakelijk staatlje van Neder landse bakkerskunst, aan het prinselijk paar van Monaco aangeboden. Het krentenbrood is bedoeld als geschenk voor prinses Gracia ter gelegenheid van de geboorte van prinses Caroline. Prinses Grace verscheen zelf op het binnenplein van het paleis, waar de deputatie uit Nederland, met bakker Beersma uit Uithuizen clclu het hoofd, haar opwachtte. De prinses, die er goed uitzag, bedankte de Nederlandse depu tatie bijzonder hartelijk. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD BÖLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later meer bewolking met een kans op wat regen. Wind tussen zuid en zuidwest, aanvankelijk overwegend matig later overwegend krachtig. Aanhoudend zacht. Zon: 8.13-17.41 Maan: 10.41-1.11 Minister Zijlstra besefte daarbij zeker wel dat met name het Horecaf- en het autoverhuurbedrijf door deze maatregel zouden worden getroffen. Dit zou even wel eveneens het geval zijn geweest bij de invoering van een rantsoenering, die, gezien de vele voor zakelijke doeleinden noodzakelijke prioriteiten, voor andere ritten zeer drastisch zou hebben moe ten zijn. Gelukkig zijn de sombere verwach tingen voor januari niet geheel uitge komen. Het ook door de zachte winter beperkte verbruik maakte het daardoor mogelijk de voorraden te handhaven en zelfs nog iets te vergroten. Een ver zachting van de voorzorgsmaatregelen werd daarom mogelijk geacht. Intussen ziet de situatie voor de twee de helft van het lopende kwartaal er minder gunstig uit, als gevolg van een kleinere Amerikaanse aanvoer dan werd verwacht. In de O.E.E.S. wordt een verdelingssysteem overwogen als ge volg waarvan ons land een kleinere toewijzing zou krijgen dan in de afge lopen twee maanden ter beschikking kwam. Waakzaamheid is daarom gebo den en de minister kan dan ook geen zekerheid geven of de tijdelijke buiten werkinstelling van het rijverbod kan worden gehandhaafd. Zorg voor de bin nenlandse voorraden blijft een gebie dende eis, vooral ook met het oog op het grote zomerverbruik en de daar mee verbonden belangen, zo besluit mi nister Zijlstra. Omstreeks het begin van maart zal de toestand opnieuw onder ogen worden gezien. Sovjet-Unie Radio Moskou heeft be kend gemaakt, dat dit jaar in Rusland postzegels zullen worden uitgegeven ter herdenking van de Italiaanse vrijheids held Garibaldi en de Noorse componist Grieg. Op het ogenblik bevindt zich op Schiphol een grote verzameling vreemdsoor tige hoofddeksels, die te zijner tijd naar New York zullen vertrekken voor een tentoonstelling, welke zal worden georganiseerd door een Amerikaanse firma en de K. L. M. Een aantal grond-stewardessen heeft zich ten behoeve van de fotografen getooid met de merkwaardige hoofddeksels. Boven staan zij in de frisse wind op een van de trappen van de K. L. M. Op de onderste foto ziet men o.a. een Siamese danskap en de hoed van een heks uit Wales, een Spaanse sombrero, een kap uit het Zwarte Woud, een Chinese rijstplukkers- hoed, een hoofddeksel uit Lapland en twee hoeden uit Guatemala en Mexico. (Van onze Haagse redacteur) De legerleiding is begonnen met de uitvoering van de onlangs aangekon digde hervorming van de divisie- en legerkorpsorganisaties. Op 1 februari van het volgend jaar moet een parate divisie (de 4de) gereorganiseerd zijn volgens een geheel nieuw schema; dit wordt dan de 2de parate divisie. Tevens moet op die dati m het „geraamte" ge vormd zijn voor de 1ste parate divisie; in de loop van het dan zolgende jaar stromen de aanvullers in dc lrte divi sie binnen, zodat, wanneer alles volgens de plannen verloopt, op 1 februari 1959 ook deze 'divisie op sterkte is. Het tot dusver van kracht zijnde le- gerplan omvatte vijf divisies a drie regi menten, elk van drie bataljons, totaal dus 45 bataljons, plus aan legerkorps troepen een regiment drie bataljons: tezamen 48 bataljons a drie tirailleurs compagnieën, dus 144 compagnieën. Hierbij zijn dan niet meegeteld twee regimenten, deels voor NATO, deels voor territoriale doeleinden bestemd, in de nieuwe opzet telt men vier divisies a zeven bataljons en twee legerkorp sen zes bataljons, da. tezamen 40 ba taljons a vier tirailleurscompagnieën, dus 160 compagnieën. Aan tankbatal jons leverde de oude situatie, wat de divisies betreft, vijf bataljons; daarbij moeten dan nog 12 losse tankeskadrons worden geteld. In de nieuwe situatie omvat het eerste legerkorps twee ba taljons en het tweede legerkorps één ba. taljon. tezamen drie tankbataljons; daarbij krijgen de vier divisies in to taal acht bataljons, zodat men uiteinde lijk op 11 tankbataljons komt. Het aan tal zware tanks rond 600 blijft gelijk. De sterkte van d artillerie wordt in het nieuwe schema onverminderd overgenomen, behoudens dan dat de ar tillerie voor de vijfde divisie komt te vervallen. De divisie-oude-stijl had eer totale sterkte van 18.000 man, voor de divi- sie-nieuwe-stijl staat een sterkte van 15.100 man genoteerd; de ..rteznïniging" is vooral gezocht in de staven en de verzorgende eenheden. Een bataljon- nieuwe-stijl telt rond 1050 man. Het verkleinen van de divisie-organisatie le vert tezamen met de vermindering van de parate legerkorpstroepen de perso- neelwinst op, waardoor het mogelijk wordt om bij handhaving van de hui dige lichtingsterkte en van de huidige duur der eerste oefening een tweede pa rate divisie op te richten. Dit is het uitgangspunt van de gehele omschake ling. Daarbij is een zeer belangrijke factor, dat men ter aanpassing van de atoom oorlogvoering de divisie wil ontdoen van alles wat niet strikt noodzakelijk is. Men streeft naar een meer beweeglijke bevelvoering, die tevens een grotere spreiding van de onderdelen mogelijk maakt. De mankracht van de divisie vermindert, doch daartegenover staat, dat in de legerkorpstroepen van elk der beide legerkorpsen een aantal infante- riebataljons wordt opgenomen; verder moet de vermindering aan mankracht door verhoging van de vuurkracht wor den gecompenseerd. Het nieuwe schema is van Nederland se origine. België en Duitsland gaan praktisch volgens dezelfde opzet te werk. In Engeland wijkt de organisatie der strijdkrachten op verscheidene pun ten van het Nederlandse syteem af. De reorganisatie is, zoals uit het boven staande wel blijkt, van zeer ingrijpende aard. In de kazernering en huisvesting van het personeel wil men echter zo min mogelijk veranderingen aanbren gen; wel zal het hier en daar onver mijdelijk zijn, dat er wat geschoven wordt. In Reno, dat met zijn 32.000 inwoners de grootste stad van de Amerikaanse staat Nevada is, heeft zich een aardgasontplof fing voorgedaan, waarbij zeker 40 mensen verwondingen hebben opgelopen. Men vreest dat er ook doden zijn. De ontplof fing is het gevolg van een breuk in een ondergrondse leiding. Twaalf blokken hui zen, waaronder een hotel van 12 verdie pingen, moesten ontruimd worden. (Reuter). Achter de ministerstafel in de Tweede Kamer stond dinsdag de jeugdige ex cellentie drs. Schmelzer. die als staats secretaris voor iïj Bezitsvorming en de P.B.O. tot taak had dit stuk van de begroting van binnenlandse zaken te verdedigen. Hij kwam meteen terecht in een diepgaand dispuut over de be zitsvorming, waar de socialistische op vattingen fel botsten op die van meni ge andere fractie. De heer den Uyl verdedigde namens de P.v.d.A. het standpunt, dat de arbeiders beter ge holpen worden met het deelnemen in het beheer van grote collectieve be zittingen. Hij zag de persoonlijkheid van de werknemers door hun medezeggen schap in organen van het maatschap pelijk leven evengoed tot hun recht ko men als prof. Romme, wanneer dere vooropstelt dat het niet gaat om het recht op beheer maar om het recht van bezit zelf. Het gaat om zuiver persoonlijk bezit, aldus prof. Romme, dat helemaal voor honderd procent het eigendom is van degene dite het door eigen arbeid en besparingen heeft ver worven. Daar komt dus ook het beheer aan te pas, zodat de heer den Uyl, als hij maar met prof. Romme in zee wil gaan maar daar is geen sprake van helemaal aan zijn trekken kan komen Het werd een interessante woorden stroom van vele knappe sprekers, die zich met volle strijdlust in het parle mentaire tournooiveld begaven. Ook drs. Hazenbosch (A.R.) verdedigde de bezitsvorming in de zin waarin prof. Romme die zag: als een middel om de eigendom te herstellen in zijn christe lijke waarde en als een tegengif tegen massificatie en vervlakking. De heer van Mastrigt. die voor de C.H. sprak, was het met deze opvattingen eens. „Wij willen niet alle collectieve bezits vorming afwijzen. Die moet zelfs voor gaan, maar daarnaast moet de per soonlijke bezitsvorming door de over heid gestimuleerd worden." De heer van Leeuwen (V.V.D.) zag de bezitsvorming meer in het materiële vlak en prikkel de de heer den Uyl door van „volks- kapitalisme" te spreken. De socialist deed daarop onheuse pogingen om de bezitsvorming met zijn ideële achter grond op één hoop te gooien met wat de V.V.D.-spreker ervan had gemaakt. Het waren echter tevens wanhopige po gingen om uit zpn isolement te gera ken. In zijn extreme opvattingen van collectieve bezitsvorming stond hjj ge heel alleen. Tussen deze stormen stond de debu terende 35-jarige staatssecretaris, die met een beminnelijk woord en een pret tige stem antwoorden gaf die waarlijk niet langs de zaak heengingen. De heer den Uyl had weer het bekende socialistische geluid laten horen, dat bezitsvorming de investeringen nog meer zou aanzetten en dat juist in een tijd waarin wij die moeten beperken. U ver gist zich, zei drs. Schmelzer. Er wordt bjj bezitsvorming in ieder geval min der geconsumeerd. Dat komt onze eco nomie al direct ten goede. Maar het be tekent bovendien dat de producenten door die afnemende consumptie ge waarschuwd worden om juist wat min der te investeren. {Vervolg op pagina 3) (Van onze correspondent) De 31-jarige mevrouw R. Rijlaarsdam Leyenaar uit de Louis Bothastraat te Amsterdam is dinsdagmiddag op de Schelmseweg te Arnhem bij een auto ongeluk levensgevaarlijk gewond en nog dezelfde avond in het diaconessen- huis aldaar overleden. Samen met haar man, haar broer, de heer J. W. Leyenaar, en diens echtgenote, eveneens uit Am sterdam, was zij op weg om afscheid van haar familie te nemen alvorens volgende week te emigreren. Ter hoog te van de algemene begraafplaats Mos- ccwa te Arnhem is de auto, vermoe delijk als gevolg van het leeglopen van een achterband, gaan slingeren en met grote snelheid tegen een boom op gere den. Mevrouw R. Rijlaarsdam liep een sehedelbasisfractuur en een linkerarm- breuk op, haar man kreeg een ernstige shock, haar broer en diens vrouw liepen eveneens verwondingen op. Zij werden alle vier over gebracht naar het Diaco- nessenhuis te Arnhem. De auto werd totaal vernield. De International Paper Sales Co. heeft haar papierprijzen met $4 per ton ver hoogd. De verhoging, welke op 1 maart van kracht wordt, brengt de prijs op 134 en volgt op de prijsverhogingen bij andere krantenpapierfabrikanten. Naar de directie mededeelt, dekt de prijsver hoging slechts een gedeelte der in 1956 gestegen exploitatiekosten. Met middagtemperaturen van 10 tot 15 graden hebben de eerste dagen van februari een voorbarige lente opge roepen. Reeds laat de merel zich ho ren en steken de crocussen schuchter 1 un kopjes uit de grond. „Die winter is vergangen," zouden wij willen zin gen uit pure vreugde, met vaag in ons achterhoofd nog de herinnering ",n verleden jaar, toen het begin fe bruari 14 graden vroor. Vreugde, om dat de lente in aantocht lijkt te zijn, al steken de bomen aan onze gracht nog in stemmig winter-zwart. De spelende kinderen aan de waterkant zijn extra luidruchtig; de slagersjongen, reeds in zijn witte jasje op de fiets, laat zijn „Marcelino, pan e vino" tot in onze kamer doorklinken en de dienst maagd van de buren, die het kleed klopt over de brugleuning, laat de mat tenklopper dansen in een opwindend r',me. „Ze hebben allemaal het voor jaar in hun hoofd," zegt een vaste klant aan de leestafel van ons stam café. „Wacht maar, het kan morgen wel weer vriezen." Zo pessimistisch zijn de heren van de Bilt niet. „Het ziet er naar uit. dat de temperatuur de eerstvolgende dagen zo zal blijven," werd ons gis teren te verstaan gegeven. „Echt koud weer zien wij nog niet aankomen, al thans de eerste drie of vier dagen niet. Verder vooruitzien doen wij niet, tenminste niet voor de krant. Zelfs ai zou de temperatuur vier graden da len, dan leven wij nog boven onze stand." Over het gehele etmaal gere kend, heeft de Bilt de eerste vijf da gen van februari gemiddeld iets meer dan negen graden gemeten, terwijl het normaal iets minder dan drie graden moet zijn. De temperatuur van de laatste dagen is normaal voor de tweede helft van april en voor de tweede helft van oktober. Wij leven dus twee en een halve maand boven onze stand. Een uitzonderlijke situatie, zeggen de heren van de Bilt ons. De eerste dag van februari bracht een gemiddelde van 11,8 graden, welke tem peratuur de laatste veertig jaar niet voorgekomen is in de eerste helft van deze maand. Men moet zelfs terug gaan tot 1899, toen op 10 februari 18,5 graden geregistreerd werd. In de tweede helft van februari zijn hogere temperaturen minder uitzonderlijk; zo wel i 1922 als in-1948 en in 1949 wer den in de derde week van februari ma ximum-temperaturen van 15 graden gemeten. Ook in Scandinavië is het weer uit zonderlijk zacht; in Stockholm en Oslo, die in deze dagen nog dik onder de sneeuw behoren te liggen, wordt thans hoogstens een licht nachtvorstje gere gistreerd. In Zwitserland zijn de hotel houders de wanhoop nabij, omdat de wintersportgasten, bij gebrek aan sneeuw, naar huis gaan. Dit horend, hebban wij onze schaatsen ingevet en n .ar de zolder gebracht. Weest voor zichtig, zeggen de heren van de Bilt. Over een paar dagen kan de tempera tuur weer normaal zijn en het is zeker niet uitgesloten, dat er nog vorst komt. „Betekent deze warmtegolf dan niet, dat wij een mooi voorjaar en misschien zelfs een mooie zomer zul len krijgen?", wilden wij weten. „Daarover valt niets te zeggen," is hun besliste antwoord. „Het zou veel te speculatief zijn om aan de tempe ratuur van- deze dagen conclusies voor de komende maanden te verbinden." Ons rest dus niets anders dan nog even in de waan te verkeren, dat het reeds voorjaar is, al is het mogelijk, dat wij reeds vóór zondag weer diep in de kraag van onze winterjas dui ken. Maar de illusie van vandaag kan niemand ons ontnemen; de merels, de crocussen, de kinderen aan het water en de stoelen op ons reeds zolang ontbeerd terrasje mogen voorbarige Wot doet u als het weer zich van zo'n gunstige kant laat zien als de afgelo pen dagen? Terrasje opzoeken, wande ling maken, de toerfiets voor de dag? Natuurlijk en duizend andere dingen kunt u doen, maar de ras-echte hen gelaar doet in zo'n geval maar één ding, daar kunt u zeker van zijn. 'Hij zoekt een mooi plekje op en houdt in het milde zonlicht het oog op de dob ber gericht. voorboden zijn, zjj luiden onmiskenbaar de lente in. Al zal de kolenboer volgen de week nogmaals onze zoldertrap be klimmen, het voorjaar komt! Met bij na gulzige teugen gemeten wij dezer dagen van het voorproefje, fris en geu rig als jonge landwijn, de gebottelde zomerzon, waarvan wij nu reeds dro men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1