Communistische aanval op mr. De Roos Onbeleefdheid Agrarisch welvaartsplan met instemming ontvangen m r Overwinning van TYBB HOT AC ten pleziere van Togido 2 op Goede zaalhandbalprestatie van Van Nispen tegen MSV Als reactie op het iveren uit de commissies ADO bijna geklopt door TYBB Inspecteur- K ielstra KRUISWOORDRAADSEL Hoe spelen de r.-k. clubs Als U keelpijn hebt... R0TER5EPT Provinciale Staten Noord-Holland Domein der vrouw Het seizoen kondigt zich in Zandvoort aan HOOGTEZON H. J. Maertens N. V. Waterpolo Veldhandbal RKNHB Zege en nederlaag voor ADO 2 WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 PAGINA SANTPOORT ROME-SPAARDERS Provinciaal personeel 6 pet. per 1 juli 1956 in Noord-Holland Jaarwedden van gedepu teerden op f 15.000 Z ANDVOORT Concert van N. Ph. Orkest in Zandvoort Ernstig ongeval te Zandvoort HEEMSTEDE Subsidie Maatschappelijk Werk Geen winst voor D.W.T. TAFELTENNIS IN HAARLEM door L. J. SCHMIDT Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Winnaars sportprijs- vraag Het communistische statenlid Gort zak heeft dinsdag tijdens de algemene beschouwingen over de provinciale be groting voor 1957 tijdens de vergade ring van provinciale staten van Noord- Holland een circulaire voorgelezen, die In juni 1941 verzonden was aan de hoof den van lagere scholen in Amsterdam, en waarin de registratie van Joodse leerlingen in détails werd geregeld. Dit rondschrijven was ondertekend door mr. A. de Roos, destijds chef der afdeling onderwijszaken der gemeentesecretarie van Amsterdam, en thans lid van pro vinciale staten voor de P.v.d.A., en voorts wethouder en locoburgemeester van Amsterdam. De verhouding tussen de communis ten en de andere leden van de staten vergadering was slechter dan ooit. Aan leiding hiertoe had blijkbaar gegeven de verklrring afgelegd door mr. A. de Roos (P.v.d.A.) namens de niet-commu- nistische statenleden, dat voortaan geen communisten meer zouden wor den benoemd in de provinciale com missies. dit in verband met het com munistisch optreden in Hongarije. Alle, voor communistische oren onwelgeval lige uitlatingen werden gevolgd door soms onhebbelijke interrupties, die tal rijker waren dan ooit tevoren. De commissaris der koningin, dr. M. J Prinsen, moest de heer Gortzak het woord ontnemen, toen deze zich recal citrant betoonde. Mevr. E. Teeboom-van West (C.P.N.) kreeg 's middags hei woord. In verbeten bewoordingen gispte zij het weren van haar partijgenoten uit de commissies. Mr. de Roos (P.v.d.A.) wees op de reacties van het publiek op de houding der communisten en op de gestadige teruggang van het ledental sinds 1946. Gedeputeerde drs. van der Donk (K.V.P.) zei bij de beantwoording der sprekers in eerste instantie, dat G.S. niet in politieke beschouwingen wensten te treden. In tweede instantie bracht de heer Gortzak nogmaals de kwestie van het weren der C.P.N.-leden uit de commis sies ter sprake. Hij zei de P.v.d.A. evenmin democratisch te vinden. Ter illustratie van deze opvatting las hij het, in de aanhef reeds medegedeelde, rondschrijven van mr. de Roos voor. De heer Kooy (P.v.d.A.) zei niet te willen ingaan op de persoonlijke aan val, gericht op de heer De Roos. Hij herinnerde slechts aan het standpunt der communisten, voor de oorlog tussen Duitsland en de Sovjet-Unie uitbrak. Mr. Westermann (P. v.d. A.) legde hedenmorgen naar aanleiding van de F alerte is wat men noemt een beeldschoon meisje. Zij hoort tot het type voor wie iedere man werkelijk graag zijn beste been tje voor zou willen zetten. D.w.z. hij zou zich voor haar een echte „heer" willen tonen, door iets wat zij had laten vallenvoor haar op te rapen; door met zijn aansteker toe te snellen, zodra hij haar haar sigarettenkoker tevoorschijn ziet ha len; door een deur voor haar open te houden; door haar pakjes voor haar te dragen; door haar in haar mantel te helpen. Kortom door haar al die kleine lieve hoffelijkheden te bewijzen, die een man vindt, dat een vrouw en zeker een mooie, aantrek kelijke vrouw toekomen, om haar te tonen, hoe hoog hij haar schat. Het gekke is echter, dat er maar weinig mannen zijn, die Valerie in derdaad hun galanterie betonen. Er zijn zelfs maar weinig mannen, die haar echt graag mogen, laat staan, haar het hof maken. Hoe dat komt? Valerie heeft het er zelf naar gemaakt. Zij geeft hun geen kans, hun hoffelijkheid en voorkomendheid te tonen. Ze is té modem, té geëmancipeerd, té eigen gereid en té onafhankelijk. Zij is met al haar schoonheid geen echte vrouw en heeft daardoor haar attrac tie op mannen verloren. Zij voelen zich door haar min of meer „voor schut" gezet. En welke man verdraagt dat? TT et is voorgekomen, dat Vaie- r~Ê rie in het bijzijn van een ■*- heer haar tasje liet vallen. Bliksemsnel bukte zij zich, om hem bij het oprapen vóór te zijn. De heer deed echter ook zijn plicht met als gevolg, dat hun hoofden onzacht tegen elkaar botsten. Een volgend maal zal hij zich wel minder voor haar haasten. Geen man voelt er iets voor, in het publiek dergelijke situaties te riskeren. Welke heer voelt er verder iets voor, om naast Valerie op straat te lopen, terwijl zij beladen is met pakjes en hijzelf niets in de hand heeft, omdat zij pertinent weigert hem iets voor zich te laten dragen? Maar bij de mensen, die hen samen zo zien lopen, wekt het de indruk, dat deze heer een ongelikte beer is, die zijn dame laat zwoegen, terwijl hij zelf zijn gemak ervan neemt. Van deze kant moest Valerie, die zichzelf zo bijzonder flink vindt en zo prat er op gaat, dat zij onafhan kelijk is en zichzelf kan redden, het ook eens bekijken. eloof b.v. niet, dat Valerie, als zij I eens met een van haar vrien- den naar een restaurant gaat, hem de gelegenheid geeft, haar man tel aan te nemen en die voor haar op te hangen of een stoel voor haar uit te schuiven. De mantel hangt al aan de kapstok en zijzelf is al ge zeten voor de arme man tijd heeft ge had ook maar iets voor haar te doen of haar enige hoffelijkheid te be wijzen. Wat voor plezier is er voor een man nog aan, om met Valerie uit te gaan? Hij voelt zich alleen maar opgelaten tegenover het publiek, dat hen gadeslaat. En wat erger is, hij voelt zich overbodig. Dit is een van de ergste fouten tegen de welgema nierdheid, die een vrouw een man kan aandoen En de zekerste manier, hem voor goed van zich af te stoten. Zelfs al is zy van mening alles heel goed af te kunnen, laat ze dan nóg haar partner het gevoel geven, dat hij onontbeerlijk voor haar is. En laat zij met de gratie, die haar groot ste vrouwelijke charme is, zijn klei ne diensten accepteren. MARCELLE aanval op zijn partijgenoot mr. de Roos door de heer Gortzak, eén korte ver klaring af. Hij achtte het onjuist, dat de communistische spreker in een per- verbonden zijn. Woensdag 20 februari is er 's avonds om 8 uur een vergadering van de „Rome-spaarders" uit Santpoort in „Het Stoofke", Stoofsteeg te Haarlem. Ket ligt in onze bedoeling, om nog vóór augustus nog enkele van deze ver gaderingen te houden, om eventuele vragen van spaarders en de nodige voorbereidingen te bespreken. De jongens en meisjes, die van plan zijn deze reis mee te maken, doch zich hiervoor nog niet hebben opgegeven, moeten dit zo snel mogelijk doen, aan gezien zéér binnenkort van het hoofd- b tuur bericht wordt verwacht, dat de inschrijvingstermijn gesloten zal wor den. Dit zal waarschijnlijk reeds eind februari het geval zijn, in verband met de vele voorbereidingen die aan de reis soonlijke aanval de politieke gezindheid van mr. de Roos wilde denigreren. „Het zou onjuist zijn. op een dergelijke aan val te reageren. Daarvoor is deze te ver achtelijk". Men kan zich nog opgeven bij Th. Molenkamp, Kerkweg 37 of zaterdag avond na acht uur in het Jeugdhuis aan de Dinkgrevelaan te Santpoort. Tijdens de voortzetting der algemene beschouwingen over de begroting 1957 doo Provinciale Steten vin Noord-Hol land heeft ir. Merckx (K.V.P.) gister middag zijn instemming betuigd met het voorstel van G.S. een agrarisch welvaartsplan op te stellen. Hij wees er op, dat de omstandigheden van de agrarische produktie in het brandpunt der belangstelling dienen te staan. Ra tionalisatie is een noodzaak en een agi arisch welvaartsplan kan naast een inventarisatie en bestudering van ag ari.che vraagstukken ook oplos singen aangeven. In de provincie Noord-Holland wordt jaarlijks, zo deel de ir. Merckx mede, ongeveer 500 mil joen kg. melk geproduceerd. Dit is on geveer een tiende deel van de natio nale produktie In verband met het op dringen van de randstad Holland dient het agrarische welvaartsplan by priori teit te worden bevorderd. Ook de heer Wiese (P.v.d.A.) ver heugde zich over een komend welvaarts plan. Hij vroeg zich slechts af, wie het maken moet. het Landbouwschap of de provincie. Gedeputeerde Blaauwboer (V.V.D.) was het met deze opmerkin gen eens. Op de vraag van de heer Wiese bleef hij echter in eerste instan tie het antwoord schuldig. Gedeputeerde drs. Van der Donk (K.V.P.) ging zo uitvoerig, en met zo veel kennis van zaken in op de vragen over het financiële beleid der provin cie, dat de Commissaris der Koningin hem, nadat het exposé reeds geruime tijd had geduurd, schriftelijk verzocht dit te willen afbreken, hetgeen prompt geschiedde. Uit het betoog bleek, dat voor ruim 162.000 op de begroting aan subsidies is uitgetrokken, en dat op sub sidievoordrachten. die binnenkort zul len worden ingediend, nog 72.000 voorkomt. De subsidie-uitgaven zijn sinds 1952 met 4.75 miljoen gulden, of met 56 procent gestegen. De uitgaven voor de provinciale wegen en de „natte waterstaat" zijn in dezelfde periode met 2.25 miljoen gulden, of met ruim 46 procent gestegen. De heer Voorthuyzen (V.V.D.) had zich verontrust getoond over het sterke stijgen van de subsi dies, maar drs. Van der Donk wees er op, dat 36 procent van de totale uitga ven van onze elf provincies aan subsi diëring gewijd zijn, terwijl dit percen tage voor Noord-Holland alleen 45 be draagt en voor Noord-Brabant zelfs 52. Het voorstel door mr. de Roos (P.V. d.A.) in de provinciale staten van Noord-Holland ingediend en door de leden van alle niet-communistische fracties ondersteund om de zes pro cent salarisverhoging voor het provin ciale personeel te doen ingaan op 1 juli van het vorig jaar inplaats van 1 september, zoals de meerderheid van Gedeputeerde Staten had voorgesteld werd met 55 tegen 6 stemmen aan vaard. Tegen waren de gedeputeerden Bouwman (K.V.P.) en drs. v. d. Donk (K.V.P.) en Blaauwboer (V.V.D.) en drie leden der WD-fractie: mevrouw Stoffels-van Haaften en de heren v. d. Bilt en baron de Vos van Steenwijk. Gedeputeerde Bouwman verklaarde zich tegen dit voorstel, omdat het een doorbreking inhoudt van het regerings beleid. Hij wees op de chaotische toe stand, in de gemeenten ontstaan, door dat men hier het rijksbeleid reeds door-, broken heeft. Hij achtte het stand punt van de heer den Broeder (P.v.d. A.) onjuist, die de zes procent verge lijken had met de uitkering over 1955. De heer Bouwman meende dat op 1 september van het vorige jaar een sa larisverhoging (en niet een eenmalige uitkering) is ingegaan. De jaarwedden van de leden van Ge deputeerde Staten werden eveneens vol gens een door mr. de Roos namens de niet-communistische fracties ingediend voorstel, gebracht van 12.000 op 15.000. Bij stemming hierover ver klaarden slechts de negen C.P.N.-leden zich tegen. De zes leden van Gedepu teerde Staten stemden blanco. Deze verhoudingen lagen volgens spre ker niet ongunstig. G.S. zijn niet verantwoordelijk voor de woningbouw in Noord-Holland, merk te gedeputeerde mejuffrouw mr. Rib- bius Pelletier (P.v.d.A.) op. Het colelge kan krachtens zijn outillage niet medewerken aan maatregelen tot ver snelling van de woningbouw. De pro vincie moet zich niet te vee] mengen in het algemene regeringsbeleid. Gede puteerde Bouwman (K.V.P.) betoogde, dat de meerderheid van G.S. niet wil afwijken van het regeringsbeleid inzake de kwestie of de 6 procent salarisverho ging op 1 juli, dan wel in september v-.n het vorige jaar zal ingaan. Deze af wijking leek spreker niet juist in ver band met de consequenties hiervan. Gedeputeerde Blaauwboer (V.V.D.) deelde vanmorgen mede, dat aan het opstellen van het agrarisch welvaarts plan spoedig zal worden begonnen. Dit zal vanwege het provinciaal bestuur ge schieden in overleg met het agrarische bedrijfsleven en de gewestelijke raad van het landbouwschap. De Koninklijke Vereniging „Oost en West", afdeling Haarlem, belegt dins dag 12 februari in de bovenzaal van het concertgebouw een bijeenkomst, waarop een inleiding over de winning van aardolie gehouden zal worden en enige filmpjes vertoond zullen worden. Hoewel Zandvoort nog een volkomen winters beeld toont ondervindt men in het bureau van „Touring Zandvoort" reeds de eerste tekenen van de komen de lente. Er is namelijk nu reeds een gestadige vraag om inlichtingen om trent hotels en pensions en voor ka- merverhuur. De post brengt dagelijks pl.m. 40 verzoeken om informaties bin nen en voor de kamerlijst 1957 welke thans in drukwerk is uitgevoerd zijn reeds pl.m. 1.000 exemplaren uitgereikt. Verschillende kamerverhuurders hebben al aan het bureau van Touring Zand voort medegedeeld dat zij van de lijst geschrapt kunnen worden, daar zij reeds voor het gehele seizoen „ver huurd" hebben. De directeur van „Tou ring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hu- genhaltz deelde ons mede dat hij de indruk heeft dat er in januari van dit jaar meer verhuurd is dan in andere jaren het geval was. Donderdag geeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest een concert in „Monopole" te Zandvoort. Het concert zal onder leiding staan van Marinus Adam; Eduard Biele is solist in dit cello-concert opus 33 van Saint-Saëns. Verder staan op het programma de symphonie no. 100 van Haydn, de suite Pelléas et Mélisande van Fauré, Ma mère l'oye (moeder de gans) van M. Ravel en ,,1'Apprenti Sorcier" (de to venaarsleerling) van Dukas. De stichting ,,'t Helm" onder wier auspiciën dit concert wordt gegeven heeft de toegangsprijs lager gesteld dan normaal. Hierdoor wil zij iedere mu ziekliefhebber die geen entrée kunnen betalen, ook in de gelegenheid stellen dit concert bjj te wonen. 3. Ze komen overeen op deze enigszins beschutte plaats een kamp voor de nacht op te slaan. De Mohaka-krijgerst gaan er op uit om te jagen en komen na verloop van tijd beladen met buit terug. Svein is op zoek gegaan naar nog meer schatten, maar kan tot zijn teleurstelling niets vinden. Nadat zij bij het kampvuur hun maal hebben genuttigd, heeft Eric de vervallen nederzetting nog eens goed bekeken. „Zijn er nog meer van deze ruïnes hier in dit land?" vraagt hij aan Nahaenah, de aanvoerder der Mohaka-krijgers. De man knikt. „Ja, vele! Volgens de overlevering behoorde dit gebied aan het vreemde heersersvolk, dat over zee was gekomen. Het was een groot rijk, dat zich uitstrekte tot aan de zee". Nahaenah port in het vuur; dan ineens zegt hij tot Erics grote verbazing, zonder ook maar een spier van zijn gelaat te vertrekken of van houding te veranderen: „Wees voorzichtig, verroer u niet. Let op mij en doe zoals ik. Ogen begluren ons vanuit de struiken". Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem - Telefoon 15220 Woensdagmorgen reed de 41-jarige mevrouw K. met haar Volkswagen op de Zandvoortselaan in de richting Haar lem. Ter hoogte van de duinmanege wilde zij links afslaan en kwam toen in botsing met een uit Haarlem komende vrachtauto. Mevr. K. werd uit haar auto geslingerd en met een hersenschud ding en enkele verwondingen per zie kenauto naar het Marine hospitaal te Overveen vervoerd. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor gunstig te beschikken op ver zoeken van het r.-k. Interparochieel Sociaal Charitatief Centrum en van de diakonie der Hervormde gemeente om subsidie in de kosten van het door deze instellingen uitgeoefende maatschappe lijk werk. Voor het charitatief cen trum zal de subsidie 2140,- bedragen, voor de Hervormde diakonie 1565,-. De D.W.T. heren hebben dinsdag avond in een matige polowedstrijd de eer moeten laten aan de reserves van D.J.K. Kort na de aanvang lanceerden de Haarlemmers een aanval op het doel der tegenpartij, maar door ver keerd plaatsen keerden de kansen en maakte De Fust van de gelegenheid gebruik om de gasten de leiding te be zorgen. Fons Roozekrans bracht de stand hierna op 21 waarmee gepau zeerd werd. In de tweede helft werd D.W.T. door de snelheid van de tegen partij overspeeld. Wel probeerde Fons Roozekrans het enige keren met verre schoten, maar hij slaagde niet. Bij D.J. K. ging het beter en waren het Van Rijk, De Fust en Rol die er 42 van maakten. In de ploeg van de r.-k. zwemver eniging N.V.A., die de strijd aanbond tegen Haarlem 3 valt vooruitgang te bespeuren. Bergé werkte voor N.V.A. een aanval af, waarna Wempe gelijk maakte en Dellenbach de ruststand op 21 bracht. Na de hervatting maakte Bosch gelijk en werd de strijd om het winnende doelpunt ingezet. De Haar lemkeeper schonk N.V.A. de overwin ning door de bal door zijn doel te ha len. In Zaandam speelden de darrjesploe- gen van Nereus en Haarlem gelijk. Voor de rust nam Nereus de leiding en wist het tot ver in de tweede helft stand te houden. Toen maakte Elly Höls- ken zich goed vrij, om na opzwemmen de eindstand op 11 te brengen. TYBB heeft deze week in de tafel- tenniscompetitie een opmerkelijke pres tatie geboekt door het leidende Hotac met 64 te verslaan. De Haarlemmers trokken zich weinig aan van de fraaie positie van de Hoogovenploeg en boden uitmuntend tegenstand. Nico Jansen boekte overwinningen op Fer de Loor en Moddemeijer en Jan Witteman ver sloeg Joop Weenink en Moddemeijer. v. d. Veldt boekte de vijfde zege. Winst in het dubbel maakte er tenslotte 6-4 voor de Yellows van. HBC 2 boekte een belangrijke overwinning van 91 op Oranje Zwart. Wim Klein verloor van Rijkelijkhuizen, maar winst was er verder voor de gastheren niet wegge legd. Winfried schijnt onvolledig beter te spelen dan volledig. Het toch lang niet sterke Prowano kaapte de Haar lemmers een winstpunt af Piet Hoon- hout was goed voor twee punten en ver sloeg Diepeveen en Veling. Rein Duine- Advertentie (Van onze handbalmedewerker) Het zag er in de ontmoeting tussen ADO en TYBB, gespeeld in de dio cesane klasse veldhandbal RKNHB, somber uit voor ADO, toen de rust inging. De Heemskerkse ploeg stond n.l. met 30 achter. ADO begon aan vankelijk goed, want TYBB moest zich dadelijk in de verdediging terug trek ken Na tien minuten echter kwam TYBB goed los en een verrassende aanval leverde het eerste doelpunt op: 01. ADO zocht het in te lang spel, uat steeds werd onderbroken. TYBr> deed het beter en mej. v Kesteren (één van de beste speelsters) scoorde op uitstekende wijze een tweede Haar lems doelpunt: 02. Verbeten nam ADO daarop middenuit, de aanvallen werden nu wel beter, maar steeds stond de goed op dreef zijnde keenster van TYBB op de juiste plaats Vlak vóór rust vergrootte TYBB de voorsprong zelfs tot 30. In de tweede helft pakte de thuisclub de zaken energieker aan. En met succes. Men hield het spel nu kort en daaruit ontstonden vele kansen, waarvan één een voltreffer opelverde: 3—1. TYBB had moeite het strijdlustige ADO in bedwang te houden. Dit lukte dan ook niet en toen de stand 32 werd, kwamen de Heems ;se dames pas goed op dreef. Het werd gelijk en in de volgende mi nuut stond ADO zowaar met 43 voor. TYBB probeerde nog de bakens te ver zetten, een gelijk spel kwam de Haarlem se dames eigenlijk wel toe, maar ADO trok zich met succes terug in de ver dediging. De uitslagen zijn; Dioc. kl.: ADO—TYBB 4—3. 1 A: Vi tesse—DIO 1—4. 2e kl.: Vitesse 2—AOG 2 1—8. Jun. IA: AOG b—VBO 1—4; DIOAdelbert 40. Jun. 1 B: Leonidas- HBC 1—0. Adsp.: Or. Wit a—ADO 2—2; Adelbert—Vitesse b 4—0; AOGVitesse a 61; ZeevogelsHSV 5—2. veld en Theo van Honschoten echter konden het niet verder brengen dan tot eenmaal winst op Veling, zodat er nog een zege in het dubbel nodig was om de halve winst in huis te houden. Rapidity bleef wat onder de maat door van Johez te verliezen. Corry Schuyt klopte Joop van der Mark, Weber won van Jan Vester en Henk Eijking be haalde een puntje, zodat de uitslag dus 73 voor de papiermensen werd. Door de zege van TYBB is, zoals uit de lu'st blijkt, de spanning in de eerste klasse weer volkomen teruggekeerd, terwijl ook aan de staart de strijd nog niet is gestreden. Hotac Togido 2 TYBB Winfried Rapidity 12 22 11 19 13 18 13 14 13 12 Johez HBC 2 Prowano TOG 2 Or. Zwart 13 12 13 10 13 8 13 8 12 3 De r.-k. toneelvereniging B.A.V.O. geeft dinsdag 12 februari 's avonds in „De Leeuwerik" een voorstelling van „De schipper van de Maartje" een spel van Klaas Smelik. Het optreden geschiedt in het kader van het Land juweel van het W.K.A. Oorspronkelijke politieroman 15 De Italiaan brak het gesprek af, kwam op Kiel- stra toe, reikte hem de hand en stelde zich voor als graaf Brentano. „En u is monsieur le baron Col bert," waarop Kielstra weer wilde protesteren, maar dit protest sneed de ander met een elegant handge baar af. In vloeiend Frans ging hij verder: ,,U kent zeker geen Italiaans, maar ik mag aan nemen, dat u Frans spreekt. Het is verwonderlijk zo goed uw landgenoten de vreemde talen beheersen,... U bent nog een nieuweling in onze club, waarvan de heer Derby president en ik vice-president ben. Dat klinkt wel erg officieel en gewichtig, maar tenslot te moet er leiding zijn. Overigens doen we heel wei nig gewichtig, we komen hier bijeen om ons te amu seren c i ik mag zeggen, met succes. Van harte wil ik hopen, dat u ons voorbeeld zult volgen. Dit zal u, in gezelschap van zo'n lief en mooi meisje, geen moeite kosten. Ik mag u zeker wel even aan de an dere leder, voorstellen?" Dit geschiedde op plechtige wijze, maar tot grote ergernis van Kielstra onder de naam le baron Col bert. Enfin, dat maak ik later wel in orde, dacht hij. Alice en hij waren spoedig in een alleraangenaamst gesprek met een Franse dame en een heer. „Ik hoop," zei Kielstra, „dat uw beoordeling van onze stad milder zal zijn dan die van de chauffeur van de Franse ambassadeur. Toevallig ontmoette ik hem. Hij vond Den Haag „un charmant village", maar was zelf dan ook Parijzenaar." „Dat was niet erg beleefd van hem," zei ze, „maar ik denk er anders over. Alleen vind ik het leven hier als in een keurslijf, zo eng. Maar het kunstzinnige leven staat op hoog peil." „En wat heeft u het meest gefrappeerd in onze regeringsstad, madame?" „De hulpvaardigheid van de bestuurders en con ducteurs van de tram. De wijze waarop zij mensen helpen, die slecht ter been zijn, is eenvoudig hart verheffend." „Ik kan niet anders dan uw mening onderschrijven. Zouden wij allen elkaar ongevraagd van die kleine diensten bewijzen, hoeveel mooier zou het leven dan zijn. H"t zit niet in het grote, maar juist in het kleine, spontaan gegevene." „U is dichter, monsieur?" „Helaas niet. Ik benijd hen, die hun gevoelens kunnen uiten in muziek, in een symfonie van klanken of in ritmische woorden." Het gesprek, waarin ook Alice zich mengde, ging door en werd algemeen. Zo verstreek de avond, een deel van de nacht en Kielstra had geen moment spijt de uitnodiging te hebben aanvaard. Aan alles komt echter een einde. Enkele gasten hadden reeds afscheid genomen. „Zullen wij nu ook maar gaan?" vroeg Kielstra aan Alice. „We zijn met ons vieren gekomen en gaan ook met ons vieren terug, ik zal jullie thuis brengen, maar waar zijn de anderen?" „Laten we hen gaan waarschuwen, ze zullen in de salon zijn." Daar zat echter alleen Jameson in een opgewonden gesprek met madame Derby, dat direct bij hun komst werd afgebroken. „John, we gaan naar huis, maar waar is Hélène?" „Moet ik dat weten?" was het gemelijk antwoord. „Heeft u Hélène misschien gezien?" vroeg Alice aan madame Derby. „Ik niet op haar gelet heb, lieve kind." „Maar ze moet toch ergens zijn, misschien is ze haar mantel halen, ga je even mee naar de garde robe?" Beiden verlieten de salon, kwamen in de gang en liepen naar de garderobe vlak bij de hal. Plotseling stond Alice stil en zei: „Dit is een verbazend aardig kamertje, dat moet je eens zien." Ze deed de deur open en knipte het licht aan, maar sloeg de hand voor de mond om een gil te smoren, greep Kielstra hulpzoekend bij de arm en keek als verstijfd naar een vrouwenfiguur, die lang uit, voorover op de vloer lag, beide armen naar voren. In de linkerhand hield ze de punt van het tafel kleed, dat ze in haar val had meegesleurd. Het af schuwelijke echter was, dat een lang mes in haar rug stak, juist daar, waar de laag uitgesneden japon de rug vrijliet. Vanuit de wond, die zich om het lemmet had gesloten, vloeide een dunne straal bloed, dat langzaStm een plas vormde op het glanzende mahonie van de parketvloer. Kielstra liep naar de roerloze gestalte en zag Hélène. Op haar voorhoofd tekende zich even boven de wenkbrauwen een schram af. Van slaap tot slaap. Kielstra had moeite zich te beheersen. Het was alsof de maskers aan de muur, de afgodsbeelden in een rij op de plank, hem honend aankeken en zijn ontzetting, zijn woede, zijn machteloosheid be spotten. Het gevoel alsof demonische krachten zich lieten gelden, deed hem huiveren, maar slechts een ogenblik; de werkelijkheid in al zijn verschrikking, eiste zijn volledige, persoonlijke inzet. Hij wendde zich tot Alice, die snikkend steun vond tegen de deurpost en een flauwte nabij scheen. Hij legde zijn arm om haar schouder, ging met haar zó ver de kamer in, dat hij de deur kon sluiten, ging toen vlak voor haar staan om te ver hinderen, dat zij het afschuwelijke kon zien en sprak haar kalm en bemoedigend toe. De geruststellende woorden misten hun uitwerking niet en toen zij na enige ogenblikken zichzelf weer enigszins meester was, zei Kielstra: „Nu moet je even gc d naar me luisteren. Je kunt er op ver trouwen, dat ik de onverlaat, die deze laffe daad op zijn geweten heeft, zal vinden, al moest ik hem met mijn beide handen uit de hel halen. Ik vraag dringend je medewerking, kan ik op je vertrouwen?" „Wat moet ik doen?" „Niets bijzonders. We doen alsof we niets hebben ontdekt, gaan naar de roulettekamer terug. Ik zal zorgen dat je iets opwekkends te drinken krijgt en je blijft in mijn buurtheb je dat goed begrepen? (Wordt vervolgd) In 2A had GTTC 2 heel wat moeite met DIOS en kon maar net met 6-4 winnen. GTTC 4 ging royaal te werk tegen teZaanen en won met 91, maar HBC 4 bleef tegen CSV juist in de min derheid (4-60Winfried 2 miste een van zijn laatste kansen door van con current PSVH met 73 te verliezen. In 2B boekte TYBB 2 een forse overwin ning op Oranje Zwart (91). Rapidity 2 kon niet tot winst komen tegen VGZ. Ook GTTC 3 zakte verder af vanwege een 64 nederlaag tegen Togido 4. Bij de dames boekte Rapidity in 3a een monsterzege op teZaanen 2. In 3 bedwong HBC een van zijn concurren ten, n.l. Johez 2: 64. TYBB zorgde voor een prettige verrassing in de vorm van een prachtige 73 zege op teZaa nen. WinfriedOranje Zwart was een spannende ontmoeting, welke met 64 in het voordeel van de gasten eindigde. De uitslagen waren: HEREN: TYBB—Hotac 6—4, Winfried— Prowano 5—6, Oranje Zwart—HBC 2 1—9, Togido 2—TOG 2 9—1, Johez—Rapidity 7—3; 2e kl A: HBC 4—CSV 4—6, Prowa no 2Togido 3 55, DIOSGTTC 2 46, Winfried 2—PSCH 3—7, te Zaanen—GTTC 4 1—9; 2e kl. B: VGZ—Rapidity 2 91, Ho tac 2—DIOS 2 5—5, GTTC 3—Togido 4 4—6, TYBB 2—Oranje Zwart 2 9—1; 3e kl A: SpinnewebTogido 7 37, Uitgeest Prowano 3 55. DIOS 3Heemstede 3 37 GTTC 5—VTC 5—5, Johez 3PRAK 6—4; 3e kl B: Velsen—TOG 3 0—10, TYBB 4 —Johez 2 2—9, Oranje Zwart 3—Togido 9 37, te Zaanen 4Rapidity 4 3—7; 3e kl. C: Geel Wit—GTTC 7 8—2, DSB—TOG 4 64, Rapidity 3Togido 6 9—1, VGZ 2 CSV 2 55, Columbiate Zaanen 2 37; 3e kl. D: VTC 2—Oranje Zwart 4 8—2, GTTC 6—Winfried 3 6—4, TYBB 3—Togido 8 6—4, Hotac 3—Togido 5 1—9, te Zaanen 3 —CSV 3 5—5; 4e kl. A: Spinneweb 3— VTC 3 46, Columbia 2VTC 5 2—8, Oranje Zwart 5—DSB 5 4—6; 4e kl. B: DSB 3TZB 55, Rytelbi 2Togido 10 3—7 Ready 2—TZB 2 7—3, DIOS 4—Com dex' 0—10; 4e kl. C: Uitgeest 2—VTC 4 1—9. CTTC—Rapidity 5 8—2, CTTC 3— Heemskerk 3 46; 4e kl. D: Geel Wit 3 Velsen 3 100, Togido 11—Spinneweb 2 010, Heemskerk 4DSB 4 2—8, Heems kerk 2—Rijtelbi 8—2 4e kl. E: DSB 2— Doko 2 64, Togido 12Winfried 4 73, Ready—Geel Wit 2 7—3, Velsen 2—Johez 5 100, Hotac 4te Zaanen 5 100. DAMES: 3e kl. A: Togido—VGZ 3—7, Prowano—TOG 3—7, DIOS 2—Johez 0— 10, SpinnewebCSV 73, te Zaanen 2— Rapidity 010; 3e kl. B: HBCJohez 2 6—4, Hotac—DIOS 64, TYBB—te Zaa nen 73, Winfried—Oranje Zwart 4—6; 4e kl. A: TYBB 4Oranje Zwart 2 3—7, Spinneweb 2Togido 3 19, VelsenCTTC 7—3; 4e kl. B: HBC 2—TYBB 2 2—8, VGZ 2 —Geel Wit 1—9, Ready 2—DSB 2—8, GTTC —Oranje Zwart 3 37; 4e kl. C: DSB 2 Winfried 2 46, UitgeestReady 37, To gido 2—TOG 2 8—2, Columbia—VTC 2 4—6, CSV 2—TYBB 3 8—2. X V i 7 9 fO /t 'i /f /i '7 '9 io i> 12 li f? iff 19 io Horizontaal: 1. boom; 3. alpenweide; 4. meisjesnaam; 6. bloeiwijze; 8. liefkozing; 10. seconde; 13. spoorstaaf; 15. huisdier; 16. houding; 17. meelkost; 18. leidsman; 21. boom; 24. deel v.e. kippenhok; 25. toe spijs; 27. bijbelse naam; 28. ik (Lat.); 29. wijn (Frans); 30. Duits pers. voornaam woord. Verticaal: 1. familielid; 2. deel van het jaar; 3. mythologische figuur; 5. stilstaan; 6. wintervoertuig; 7. rivier in Brabant; 9. spil; 11. rivier in Friesland; 12. brief aanhef (afk.); 14. plant; 15. schrede; 18. gewicht (afk.); 19. dubbelklank; 20. stof- maat; 22. reeds; 23. rijks inrichting (afk); 25. klein roofdier; 26. gegroet (Lat.). Horizontaal: 1. sperwer-pro; 2. tenue - ulaan; 3. enteren - nno; 4. pedant 5. keper - vest; 6. Pasen - Bakoe; 7. Amor meloen; 8. split - end; 9. komiek; 10. Emoe - intern; 11. Rusland-nes. Verticaal: 1. step - passer; 2. pen - kamp - mu; 3. entresol - os; 4. rue - peri kel - 5. werpen - To; 6. eer - min; 7. rund - bemind; 8. aval - et; 9. pannekoeken; 10. rantsoen - re; 11. ono - tendens. (Zondag 10 februari) 1. VOLENDAM—HELMOND 2. DE KENNEMERS—DEM 3. VVB—HBC 4. KINHEIM—VELSEN 5. LISSE—LAAKKWARTIER 6. GDA-WSB 7. DIO—NAS 8. DOSR—TE WERVE 9. DSO—DOCOS 10. WARMUNA—SJC De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag op ons bureau zijn. le prijs 10.P. Koster, v. Keu lenstraat 43, Haarlem, 7 pnt. 2e prijs 7.50: A. Schreurs, Ven neperstraat 37, Nieuw Vennep, 6 pnt. 3e prijs 2.50: G. Weber, Muider- straatweg 208, Haarlem, 5 pnt. 4e prijs 2.50: J Beelen, Bleekers- vaartweg 20, Heemstede, 5 pnt. 5e prijs ƒ2.50: J. Nederstigt, Greb- bestraat 2a, Haarlem, 5 pnt. Donderdag 14 februari, 's avonds om acht uur, geeft de r.-k. harmonie „St.- Bavo" onder leiding van de heer J. Wildschut een concert in de gemeen telijke concertzaal. Medewerking wordt verleend door de kathedrale koorschool onder leiding van dr. A. I. M. Kat. (Van onze handbalmedewerker) De zaalhandbalcompetitie van de dis tricten Kennemerland, Bollen- en Veen- streek loopt al weer ten einde. Enige ploegen, zoals ADO 2, hebben afgelopen weekeinde in de veilinghallen te Lisse hun laatste party gespeeld. De dames uit Heemskerk verloren haar eerste ont moeting eervol met 32 van het gedeci deerd sterkere HVS, maar sloten haar seizoen met een zege op v. Nispen (30). De ploeg uit de Zilk wis selde eveneens een negatief resultaat met een overwinning af. Want hoewel MSV de beste kansen op de volle winst scheen te hebben, trok v. Nispen toch aan het langste einde: 23. Concordia had met Zwaluwen nagenoeg geen moei te, om te zegevieren (50). Dadelijk na het beginsignaal trok ADO 2 zich tegen het agressieve HVS in de verdediging terug, maar de ploeg uit Heemskerk kon toch niet verhinde ren, dat de stand op 01 kwam. Vrijwel onmiddellijk daarop diende ADO 2 van repliek (11). De keeps ter kreeg nu een waar „bombardement" te doorstaan, wat vóór rust slechts een voltreffer opleverde en zelfs met een tweede tegenpunt werd beantwoord (22). De tweede helft gaf van hetzelf de laken een pak te zien. Dat HVS zich tenslotte met één, moeizaam tot stand gekomen, doelpunt van de overwinning verzekerde, houdt een compliment voor de Heemskerkse defensie in. Tegen v. Nispen sprak de vermoeidheid bij ADO 2 uit de vorige ontmoeting nog een har tig woordje mee. Bij rust stond ADO 2 met 1—0 voor en na de hervatting wer den daar twee treffers aan toegevoegd. Doordat v. Nispen het spel te kort hield en slecht plaatste, bleef het van een tegenpunt verstoken. In de tweede wedstrijd, tegen het sterke MSV, is v. Nispen beter voor de dag gekomen.. Aanvankelijk leek het er op, dat MSV met de zege zou gaan strijken, want bij rust stond deze ploeg met 10 voor. In de tweede helft werd het zelfs 20. Toen vond het Zilker team het kennelijk genoeg. Het zette een verwoed offensief in, dat twee tegen- punten opleverde (22). Verbeten streed v. Nispen voor het winnende doelpunt, dat een halve minuut vóór tijd werd gescoord. Het was een spannende wedstrijd, gespeeld in de beste verstandhouding. Concordia had het gemakkelijk tegen Zwaluwen, dat bij het ingaan van de rust al met 03 achter stond. Het werd uiteindelijk een zege van 5—0 voor de Hillegomse dames, die echter straks tgen Leonidas en MSV twee zwaarde re wedstrijden tegemoet gaan. Bij de junioren was de ontmoeting tussen v. Nispen en ADO a uitgespro ken eenzijdig, wat uit het eindresultaat, 11—0 in het voordeel van ADOa, reeds blijkt. Vijf minuten hield v. Nispen stand. Toen was het gebeurd. Rust stand: 70. Goed spel bracht Concor dia in deze afdeling een verdiende over winning van 31 op MSV, nadat de rust met 11 was ingegaan. Het tweede ju niorenteam van Concordia bracht het er iets minder goed af, al is de voor uitgang in het spel van deze debutanten merkbaar. Met slechts één voltreffer veroverde IEV de volle winst» een stand, die reeds bij de pauze wa bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2