VAN NELLE NIVEA ■tin Boeken en klinkers Tweede Kamer met optrekking van de loongrens akkoord Mysterieuze zieke in Moskou is de generaal Malysjev Woon- en werkcentrum voor invalide militairen Moet de P.B.O. eigen ministerie hebben? „Verongelukte straaljager" was een napalmbom IJdelheid der ijdelheden, uw naam is vrouw beschermt Uw huid Abe Brouwer f 20.000 boete geëist wegens belastingfraude Tollende autos en een niespartij Insluiper achter slot en grendel Dr. De Kort (K.V.P.): Welvaartsloon- ronde is al door prijsontwikkeling achterhaald Nasser nog niet naar Moskou Van f 6000.- tot f 6900- Prof. Y. P. S. Esser en Han Hoekstra In de hossen van Doorn Binnenkort zal actie „Appèl" worden gevoerd De staatssecretaris voelt niets voor dwangalles voor overreding RODE VLAG MOET WEER UIT dag in - dag uit Ontsnapte varensgezel pleegt diefstallen Biljetten van 10 van verschillende dikte GESCHILPUNT IN DE TWEEDE KAMER Verzetsprijzen Ir. C. Staf legt de eerste steen GRIEP WEG GRIEP! IN HONGARIJE Mannen laten hun haarcl staan WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 In hoger beroep 2V2 jaar geëist Talrijke inbraken nu opgehelderd Alleen NIVEA bevat Eucerit bet voedingsmiddel voor de huid T~\ e Friese schrijver Abe J Brouwer te Sneek, auteur -*-* van dertig toneelstukken, een jongensboek, een dicht bundel en een aantal romans, wordt gemeentestraatmaker van Diever, zo is officieel bekend geworden. Het klinkt in eerste aanleg als een grap. Maar net is bittere ernst. Het is jammer voor Friesland, voor de Friese litteratuur en voor Brouwer zelf, zou men zo zeggen. Er is echter iemand, die het niet zo erg jammer vindt. Dat is Brouwer zelf. Deze benoeming van Brou wer tot gemeentestraatmaker is minder merkwaardig dan men in eerste instantie zou den ken, ook al is Brouwers jongens boek „Siderius de granaet" nog zoveel gelezen, ook al schreef hij de romans „Marijke", „De Nij- boer fan Lycklema State" (In het Nederlands verschenen on der de titel „Harten en hecta res") en „Syn graete Kameraed", en ook al is Brouwer de auteur van de Friese verzetsroman „Tusken dea en libben" (Tus sen dood en leven), de ook in het Nederlands verschenen roman „De sanduvel" (De Zand- duivel) en van de zeer be kend geworden roman „De gouden swipe" (De gouden zweep), die ook in het Nederlands, Noors, Engels en Duits verscheen. Het is allemaal niet zo merkwaardig als men weet, dat deze schrij ver van komaf eigenlijk straatmaker is. Abe Brouwer komt uit een familie van straatmakers. De Brouwers hebben sedert tientallen jaren ettelijke kilometers weg in Friesland geplaveid, Brouwers grootvader en vader waren straatmakers en hij heeft vijf broers, die dit vak uit oefenen. Zelf was hij straatmaker van zijn elfde jaar tot voor de oorlog en naast zijn werk in de vrije natuur schreef hij boeken. Hij had succes, en na de oorlog had hij zoveel te schrijven, dat hij aan straatmaken eigenlijk niet meer dacht. „Maar toch bevredigde het mij nooit, dat ik hier rondliep als schrijver," zegt Brouwer „en naarmate ik mij in meer bochten moest wrin gen omdat de schrijver slecht betaald wordt, dacht ik vaker aan mijn vak. Vroeger beschouwde ik mijn beroep en de schrijverij als een ideale combi natie. Ik ben een man van de natuur en niet een man om altijd in huis te zitten. Toen ik een kans kreeg in Diever heb ik die gegrepen omdat ik daar geestelijke uitwijkmogelijkheden heb. Ik kan er schrijven en ook op het punt van regisseren zijn daar perspectieven. Diever is het Shakespearedorpik ga er met plezier heen. Ik ben geen man, die in hokjes past. Deze verandering is voor mij een terugkeer naar de natuur." Zo raakt Friesland Abe Brouwer kwijt, de schrijver, die soms een omstreden figuur was en om wiens vertrek men kan zeggen, dat het Shake spearedorp Diever bij deze benoeming wellicht verder heeft gedacht dan aan z'n straten. Brouwer keert terug naar de natuur en naar zijn oude vak Niet voor niets noemde hij zijn enige dichtbundel „Klinkerts (Klinkers) en niet voor niets schreef hij hierin ook „Ik liz op'e knibbels, en arbeidzje yn stien: dot haw ik al myn libbensdagen hast al dien." De officier van justitie van de Arn hemse rechtbank heeft ƒ20.000 boete, subsidiair drie weken hechtenis geëist tegen een Nijmeegse medicus wegens het doen van een valse aangifte aan de belastingen over de jaren 1948, 1952 en 1953. Zijn administrateur, die de on juiste gegevens op het aangifte-biljet had ingevuld, was niet verschenen. De eis tegen hem luidde drie weken voor waardelijk gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en 1.000 boe te of een maand hechtenis. Volgens de dagvaarding werd de Nij meegse arts ervan verdacht in 1948 bijna ƒ53.000, in 1952 ruim ƒ36.000 en in 1953 ruim 37.000 te weinig te heb ben ingevuld op zijn belastingbiljet. (Van onze Haagse redactie) De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag heeft bevestiging gevraagd van het vonnis van de recht bank in Rotterdam tegen een varens gezel. Deze was wegens diefstal, door middel van braak gepleegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tweeëneen half jaar met aftrek. 11 september van het vorig jaar was de varensgezel uit een gesticht in de omgeving van Wolfheze ontsnapt. Hij verbleef daar omdat hij bij een eerder vonnis ter beschikking van de regering was gesteld. Na zijn ontsnapping pleeg de hij verschillende diefstallen. In Nij megen stal hij vijfhonderd gulden en een aantal sieraden. In Rotterdam brak hij in bij de Volksuniversiteit en het Ahoy-paviljoen. Arrest 20 februari. Naar aanleiding van bij haar binnen gekomen vragen vestigt de Nederland- sche Bank er de aandacht op, dat het door haar in omloop gebrachte bank biljet van f 10, model 1953 (met beel tenis van Hugo de Groot), gedrukt is op papier van verschillende dikten. Toen na het gereedkomen van de series 1 aa tot en met 6 dg van dit biljet de levering mogelijk bleek van een papiersoort die drie tot vijfmaal zo sterk was, heeft de Ijank de volgende series (1 dh. enz.) van genoemd biljet doen drukken op die sterkere papier soort. die ongeveer 25 pet. zwaarder is. Verenigde Staten Een verhuizer in San Diego in Califomië heeft een boete gekregen voor het „zonder vergunning overbrengen" van een villa van twee verdiepingen naar het midden van de rijweg. Het „vasteland" te Rotterdam deed gisteren zijn naam geen eer aan, toen een vat met vloeibare zeep, ge laden pp, een wagen van Van Gend en Loos, begon te lekken en in brede stromen zijn inhoud over de rijweg verspreidde. Het duurde van de Schiedamsedijk tot de Baan, vooral eer de chauffeur er erg in had. In die tussentijd waren al talrijke ach terop rijdende auto's als draaimolen figuren aan het tollen gegaan, maar gelukkig kwam het niet tot botsingen. Het overdrukke verkeer moest tijdens de spitsuren twee uur lang worden omgelegd, waardoor er vrij veel verkeersopstoppingen ontston den. De brandweer is er aan te pas moeten komen om de weg schoon te spuiten. Dit gelukte wel, maar de daardoor tot schuim geworden zeep drong tot in verre omtrek door tot de reukorganen van de Rotterdammers, hetgeen een algemene niespartij veroorzaakte. De recherche te Rotterdam heeft de laatste hand aan een lijvig proces-ver baal tegen een 26-jarige loodgieter, een oude bekende van de politie. In juni 1956 was de man uit een inrichting te Lunteren ontsnapt en leidde sindsdien een zwervend bestaan. Door insluipin gen wist hjj aan geld te komen. Zo gaf hij zich enkele weken geleden brutaalweg uit voor verwarmingsinspec teur en wist zodoende in een klooster aan de Mathenesserlaan te Rotterdam een geldkistje met 1.400 te bemach tigen. Te Zwijndrecht sloop hij een villa binnen, waar de buit 9.000 aan juwe len en 1.000 aan geld bedroeg. Na zijn aanhouding heeft hij nog be kend inbraken en insluipingen te Amers foort, Vlaardingen en Rotterdam te hebben gepleegd. Te Vlaardingen maak te hij in een pastorie 9.000 buit. De recherche is er in geslaagd een deel van de in Zwijndrecht gestolen ju welen op te sporen. Dit leidde tevens tot de arrestatie van vier helers, waar van er een zijn confrater in de misdaad behoorlijk beet had genomen. 'Voor 7000 h 8000 gulden aan juwelen had hij de luttele som van 200 neergeteld. Advertentie Boedapest wordt vernomen, dat In het ge hele land op last van de politie de rode vlag met de Russische sterren weer is ge hesen in plaats van de Hongaarse nationale vlag. Het Hongaarse jeugdblad „Magyar Ifju- sag" schrijft, dat agenten van de „Karha- talom" (de nieuwe Hongaarse politie) bij zondere belangstelling tonen voor de tal rijke mannen met baarden in de straten van de Hongaarse hoofdstad. Wanneer de pasfoto op het persoonsbewijs van een ge baard man een goed geschoren gezicht vertoont, nemen de agenten de man voor onderzoek mee. Indien bij dit onderzoek, dat meestal bestaat uit het afscheren van de baard, blijkt dat persoon en foto iden tiek zijn. wordt de verdachte vrijgelaten. De baarddracht is na de tweede Sovjet interventie in Hongarije vooral bij jonge mannen zeer algemeen geworden. Velen hebben de gelofte afgelegd zich niet eer der meer te scheren voordat de Russen uit Hongarije zijn verdwenen. (AFP - Reuter). Te Moskou is gisteren van gezagheb bende Egyptische zijde vernomen, dat de Egyptische president, luitenant-ko lonel Nasser, Moskou niet, zoals in be paalde berichten was gemeld, 9 februari zal bezoeken. „Wij hopen, dat de president in staat zal zijn de Sovjet-Unie zo spoedig moge lijk te bezoeken, doch een datum is nog niet vastgesteld en er is ook geen sprake van een bezoek op zo korte termijn", aldus wordt nog van dezelfde zijde vernomen. (A.F.P.) Meneer Unger, een Londens ont werper van brilmonturen, vindt, dat het nog wel een beetje gek ker kan. Voor dames, die er nu eens echt aardig uit willen zien, ontwierp hij deze vier monturen. Van links naar rechts ziet u: „Intrige", „Clou" en „Tiara". Van het vierde model werd ons de naam niet onthuld. Daniel Schorr, de Moskouse corres pondent van het Amerikaanse radio station C.B.S., heeft gisteren ophelde ring verschaft over de identiteit van de mysterieuze zieke, die in het Krem lin wordt verpleegd en voor wie de Keulse specialist op het gebied van bloedziekten, prof. Hans-Joachim Schui ten, ijlings naar Moskou is ontboden. Het is generaal Vyacheslav Malysjev, minister van machinebouw en lid van de commissie voor staatsplanning. Schorr meldde dit aan het eind van zijn verslag over de bijeenkomst van de Opperste Sovjet. Hij vertelde, dat de autoriteiten in Moskou veel ple zier hebben gehad over de talloze ver moedens, die naar aanleiding van de plotselinge reis van prof. Schuiten in de Westelijke pers zijn uitgesproken. Achtereenvolgens heeft men ge dacht, dat vice-premier Kaganovitsj en de ministers Pervoekhin en Wassilevs- ky de geheimzinnige patiënt zou zijn. Generaal Malysjev is buiten Rusland een weinig bekende figuur. Aangenomen wordt, dat hij na de tweede wereldoorlog door Stalin op non-actief is gesteld. Na diens dood echter heeft hij een belangrijke rol ge speeld bij de opbouw van de Russische industrie. Hij is enige tijd voorzitter geweest van de Russische commissie voor atoomenergie en werd later be last met de automatisering van de Sovjet-industrie. In zijn tegenwoordige functie is Malysjev ondergeschikt aan de minister van defensie, Zjoekov, en aan de minister voor staatsplanning, Pervoekhin. De Stichting Kunstenaarsverzet 1942- 1945 heeft de prijzen voor 1956 toege kend. De prijs voor beeldende kunst deze keer de penningkunst is toe gekend aan prof. V. P. S. Esser. De jury bestond uit de heren prof F. A. Carasso, prof. J. Gregoire, dr. H. L. C. Jaffé en J. J. Voskuil (voorz.). De prijs voor letterkunde deze keer voor jeugdliteratuur is toege kend aan Han G. Hoekstra, op voor dracht van een jury, bestaande uit mevr. Henr. van Eyk (voorz.), mej. Wim Hora Adema, mej J. R. Wolff en de heer D. L. Daalder. De minister van defensie, ir. C. Staf, zal op 15 februari in een bosrijke om geving te Doorn de eerste steen leggen voor een bungalow-camptest, dat be stemd is voor een aantal zeer ernstig invalide, militaire oorlogsslachtoffers. De Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers heeft de plannen voor dit complex ontwikkeld. Voorzien is in de bouw van veertien bungalows voor gehuwde invaliden, van een hoofd gebouw, dat plaats zal bieden aan ze ventien alleenstaande invaliden en van een werkplaats. De kosten voor het ge hele project worden op anderhalf mil joen gulden geraamd. Verwacht wordt, dat de bungalows in augustus, het hoofdgebouw en de werkplaats het eind van dit jaar gereed zijn. Het betreft hier net eerste project van deze aard op het vasteland van Europa. In Engeland werd reeds eer der een soortgelijk bungalowdorp ge bouwd. In Nederland zijn ongeveer vijf tig personen, die als militair tijdens de tweede wereldoorlog, de acties in Indo nesië of in Korea zodanig aan de rug zijn gewond geraakt dat zij gedeeltelijk verlamd zijn. Speciaal voor deze men- Een deel van de maquette van het nieuwe woon- en werkcentrum in Doorn. sen heeft de B.N.M.A. het initiatief voor de stichting van het nieuwe woon- en werkcentrum genomen. De zelfstan digheid van deze invaliden die voor een gedeelte reeds werd herkregen door de verstrekking vanwege het Rijk van een rolstoel en een auto met handbe diening zal door het nieuwe centrum ten zeerste worden gediend. De inrich ting van de bungalows zal geheel aan de noodzakelijke leefwijze van de ge deeltelijk verlamden worden aangepast. Zij zullen zich met hun rolstoel kunnen bewegen zonder telkens de hulp van anderen te moeten inroepen. In het op te richten werkgebouw zul len zij zelfstandig werk kunnen verrich ten. Gedacht wordt aan een specialisa tie in bij voorbeeld de vervaardiging van kinderspeelgoed en horloges. Be sprekingen met de industrie zijn hier over gaande. De bewoners van het cen trum zullen zich, mede door hun werk, weer volwaardig lid van de maatschap pij kunnen voelen. Nu is zulks, waar de invaliden thuis of in het herstellings oord Aardenburg verblijven, lang niet bij allen het geval. De plannen zullen worden uitgevoerd door de B.N.M.O.-stichting. Als bijdrage voor de bouw van het project heeft de minister van defensie een bedrag van zeshonderdduizend gul den geschonken. Binnen enkele weken zal door de organisator van vele succes volle acties, de heer A. M. Bergers uit Rotterdam, een actie, genaamd „Appèl" worden begonnen, door mid del van een loterij. De loten zullen een gulden per stuk kosten. De trekking zal eind maart plaats hebben. De op brengst is bestemd voor de financiering van het „Plan-Doorn", zoals het hier boven beschreven plan wordt genoemd. Van de zijde van het bedrijfsleven wordt reeds veel steun ondervonden. Van een kalkzandsteenfabriek in Hillegom wer den bij voorbeeld vijfhonderdduizend kalkzandstenen beschikbaar gesteld. De B.N.M.O. heeft nog verschillende andere plannen. Er zijn in Nederland vijfentwintigduizend militaire oorlogs slachtoffers, voor wie nog heel veel kan worden gedaan. Men denkt onder meer aan een vakantiehuis voor de duizen den weduwen en kinderen van gesneu velde militairen en aan het scheppen van middelen voor de sportbeoefening door invaliden. Met het te stichten woon- en werk centrum wil de B.N.M.O. de burgeror ganisaties voorgaan. Er zijn naar schat ting in Nederland duizend burgers die ernstig verlamd zijn. Voor deze invali den zijn nog slechts weinig speciale voorzieningen getroffen. (Vervolg van pagina 1) De grote geschilpunten, zoals de vraag of de P.B.O. een geheel eigen ministerie moet hebben, liet de staats secretaris aan de rivalen der grote partijen over. Prof. Romme zag de huidige oplossing aanschakelen bij Binnenlandse Zaken slechts als „se cond best." Daar zat volgens hem wel wat goeds in, want Binnenlandse Za ken heeft vanouds te maken met de verhouding tussen het Rijk en de lagere territoriale gemeenschappen en de P.B.O. is daar veiliger dan bij een van de sociaal-economische departementen, waar het maatschappelijk karakter van de P.B.O., volgens prof. Romme, voort durend in gevaar is. Om de P.B.O. uit de overheidssfeer en de bezitsvorming in de persoonlijke sfeer te houden was de huidige situatie volgens hem al een hele verbetering. Ook Binnenlandse Zaken heeft trouwens geregeld bemoeiingen in de financiële sfeer, met name waar het betreft de financiële verhouding Rijk en gemeen ten. Ook dat komt de bezitsvorming ten goede. Zelfs drs. den Uvl was door prof. Romme voor een gedeelte over tuigd. Hjj vond dat Binnenlandse Zaken om dezelfde redenen wel een goed on derkomen was, maar hij voelde niets voor een afzonderlijk ministerie. Volgens hem bevat het doel van de P.B.O. hervorming van de maatschappij juist een element dat over verschillen de departementen verspreid is en men moet dan juist aanhaken bij een ander departement. Hij bepleitte voorts een versteviging van het overleg over de consumentenbelangen. Staatssecretaris Schmelzer heeft toegezegd dat hij dat in het kabinet aan de orde zal stellen. Men was het met elkaar eens, dat voor het totstandbrengen van bedrijfs- lichamen het beste uitgangspunt is het „suaviter in modo, fortiter in re." De staatssecretaris voelt niets voor dwang en alles voor overreding. Dat bleek ook uit een zeer handig betoog, gericht tegen drs. Hazenbosch, die hem tot een nauwer contact met het bedrijfsleven wilde aanzetten. Hij antwoordde dat hij zich in zijn nog weinig geharnaste positie niet kon veroorloven de S.E.R. voor het hoofd te stoten door zich te begeven op het moeilijk terrein dat deze toporganisa- tie van de P.B.O. thans terdege heeft verkend: het eerste ontmoetingspunt met het bedrijfsleven. Over het uiterst précaire punt dat vooral door het advies dat de regering gevraagd heeft in verband met de be stedingsbeperkingen weer actueel is ge worden, namelijk de staatsrechtelijke positie van de S.E.R., liet de jeugdige staatssecretaris zich nog niet uit. Hij deelde nog mede dat over enige maanden het wetsontwerp inzake het jeugdsparen verwacht kan worden en kort daarna de ontwerpen inzake het uitbreiden van de fiscale faciliteiten voor het bouwsparen en het ontwerp dat voor de overheidsdienaren de bezits vorming aantrekkelijk gaat maken. De heer van Mastrigt vroeg waar nu de mogelijkheden blijven om in hst kader van de vrijere loonpolitiek iets meer te gaan doen aan winstdelings- en spaarregelingen. De vrijheid om dat te doen is er al, zo luidde het antwoord. Primair is dit alles een zaak van het bedrijfsleven zelf. Het is wel een zaak die voor ieder geval afzonderlijk aan de toestemming van de Rijksbemidde laars is overgelaten. Een goed voor- Advertentie beeld van een werkgever die de mogelijk heden ten volle heeft uitgebuit noemde de staatssecretaris de N.V. Staafwer ken de Maas te Maastricht. De begroting van Binnenlandse Za ken werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het was al diep in de nacht toen de Tweede Kamer zich ook nog akkoord verklaarde met de begro tingen voor het burgerlijk pensioenfonds en de staatsdrukkerij. Advertentie Slecht zicht op de Vliehors en een ac tieve opzichten van de Zuiderzee, werken zijn er de oorzaak van ge weest, dat de marineluchtvaartdienst en de rijkspolitie te water gisteren, zo als wij in een deel van onze oplage reeds berichtten boven en op het IJsselmeer enige uren gezocht hebben naar een straaljager, die vijf mijl ten zuidoosten van Enkhuizen zou zijn neer gestort. De latere veronderstelling dat er geen straaljager, maar een napalm bom was gevallen bleek juist te zijn. De bom kwam van een militair vlieg tuig van de basis Volkel, dat met een aantal andere toestellen van dezelfde basis van oefeningen op de Vliehors te rugkeerde. Door het slechte zicht had de luitenant-vlieger, die het vliegtuig be stuurde, zijn bom niet op de Vliehors kwijt kunnen raken. Hij kreeg het ad vies, het gevaarte dan maar los te la ten boven het IJsselmeer, waar het zicht wel goed was. Dat deed hij dan ook. De opzichter van de Zuiderzeewer ken zag omstreeks half twaalf de bom vallen, dacht niet anders dan dat het een straaljager was en belde spoorslags de luchtvaartpolitie op Schiphol op. De ze waarschuwde op haar beurt de ma rine-vliegbasis Valkenburg en het cen traal verkeers- en verbindingssquadron van de luchtmacht. Het opsporingswerk door vliegtuigen en politieboten werd gestaakt toen men de geschiedenis van de napalmbom hoorde. De Tweede Kamer heeft zich ver enigd met het optrekken van de loon grens voor de ziektewet, het zieken- fondsbesluit, de irvaliditeitswet, de zee ongevallenwet en de werkloosheidswet. Met ingang van 1 januari 1957 wordt deze loongrens van 6.000 tot 6900 verhoogd. Dit geschiedt als gevolg van de loonsverhogingen die in 1956 zijn toe gestaan en de compensatie voor de pre mie voor de Algemene Ouderdomsver- zekering, om te voorkomen dat verze kerden door deze loonstijgingen buiten de werking van de wet zouden komen. De Kamer heeft zich in de discus sies over deze zaak ook verdiept in de Van gewoonlijk betrouwbare zijde in vraag of de loongrens voor de ziektewet wel dezelfde moet zjjn als die voor het ziekenfondswezen. De staatssecretaris van Sociale Zaken 'r. A. van Rhjjn had tegen het ontkoppelen van de loongren zen op dit moment ernstige bezwaren. Hij was echter bereid in te gaan op een voorstel van dr. de Kort (K.V.P.), neer gelegd in een motie, om binnen afzien bare tijd met de Kamer hierover van gedachten te wisselen. Er ontspon zich ook enige discussie over de vraag of deze laatste loonsver hogingen van 1956, die niet zijn geschied in verband met de stijging van de kos ten van levensonderhoud, maar die te rug zjjn te brengen tot een verdeling van de gestegen welvaart, niet tot ge volg moeten hebben dat zij die meer ver dienen dan 6.000 nu ook zichzelf vrij willig dienen te verzekeren. Dr. de Kort (K.V.P.) voerde als argument voor het optrekken van de grens tot 6900 aan, dat de zes procent welvaartsloon- ronde feitelijk door de ontwikkeling van de prijzen reeds achterhaald is en dat de kosten van ziekteverzorging de laat ste tijd ook zeer zijn gestegen. Dr. van Rhijn nam dit argument dankbaar over. De motie en het wetsontwerp zijn bei de z.h.s. aangenomen. De V.V.D.-frac tie alsmede de heer Gerbrandy (A.R.) lieten aantekenen, dat zij tegen het wets ontwerp waren. De nieuwe BM shag van VAN NELLE ligt vooraan. In smaak, in geur, in kwaliteit De pure (langeVirginia tabak rolt gemakkelijk. V U zult genieten van deze nieuwe VAN NELLE shag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3