Het hart öp de tong NIEUWE KATHOLIEKE BEGRAAFPLAATS NADERT VOLTOOIING r Wegens nijpend gebrek aan zaal ruimte voorlopig geen bijeenkomsten meer Woningbouw in Spaarndam ver achter bij die in andere plaatsen r St-Joannesschool in Hillegom vanmorgen ingezegend Bouw kapel heeft vermoedelijk enige stagnatie Vrouwelijke agenten in Haarlem MIES DEINUM exposeert in Katholieke Leeszaal K.R.O.-REVUE IN HAARLEM I li too O Wijkcomité wil definitief uitbreidingsplan en méér dan 50 huizen De nieuwe griffier RENAULT WOENSDAG 6 FEBRUARI 1957 PAGINA 5 Vele gegadigden hebben zich gemeld Brand in werkplaats van kleermaker Films Burgerlijke Stand Haarlem MET HAND TUSSEN DRUKPERS JAARVERGADERING K.A.B. BLOEMENDAAL Faillissementen Moeilijke keus Abri bij bushalte Herwonnen Levenskracht Het algemeen belang Op blote voeten ZAND VOOR! Aanbesteding 80 woningen Van Lennepweg Landbouw j 011 geren in Hillegom bijeen DE KENNEMER DUINEN Waterstanden Mulo-tentamen Bejaarde Haarlemmers redden kinderen van verdrinkingsdood NACHTLOGIES VOOR TOERISTEN Beurs van Amsterdam York Wanneer er geen verdere tegenslagen komen zal katholiek Haarlem begin 1958 het katholieke gedeelte in gebruik kun nen nemen van de algemene begraaf plaats aan de Vergierdeweg. De aan leg is thans voltooid, de omrastering en de hoofdpaden zijn gereed, evenals de beplantingen. Het wachten is nog slechts op de aanleg van de zijpaden en de bouw van de kapel. Deze laatste zal wel «age stagnatie ondervinden, aan gezien de gemeente die aanleg en bouw geheel voor haar rekening neemt momenteel in moeilijkheden verkeert als gevolg van de bestedingsbeperking. Het is dus niet onmogelijk, dat men het volgend jaar, wanneer de nieuwe dodenakker door de katholieken in ge bruik zal worden genomen, de eerste tijd nog gebruik zal moeten maken Het bljjkt, dat er in den lande onder de meisjes veel ambitie is om politie agente in Haarlem te worden. De op roep in de bladen heeft tenminste tot gevolg gehad, dat ongeveer 55 meisjes gesolliciteerd hebben. De sollicitatie termijn is nu afgelopen en thans is men druk doende om de kandidaten aan een test te onderwerpen. Of men in alle opzichten zal slagen valt nog moeilijk te zeggen. De beslis sing tot definitieve aanname van een meisje, hangt van vele factoren af. Vrijwel alle sollicitanten hebben zich nu gepresenteerd. Velen van hen kwa men van buiten Haarlem, zelfs uit Gro ningen en Brabant. Ms Deinum wier illustratief werk gericht is op het kind zjj il lustreerde kinderrubrieken, pu bliceerde in jeugdtijdschriften en schreef ook kinderverhalen ge noot een veelzijdige opleiding. Zij be gon als leerlinge van de Haarlemse Kunstnijverheidschool, werkte bij Boot, bij mevr. B. Midderigh-Bokhorst te Was senaar en bij Herman Moerkerk, toen deze het atelier bezette in de toren van ,,De Spaarnestad". Bij Lizzy Ansingh begon zij in de 40-er jaren nog eens op nieuw en werkte eveneens bij Coba Rit- sema, waardoor de contacten met de z.g. Amsterdamse Joffers veelvuldig en in hun artistieke gevolgen belangrijk voor haar waren. In Haarlem exposeer de zij kindertekeningen bij Arbeid Adelt, dezelfde collectie is ook tentoongesteld geweest in kunstzaal Plaats, Den Haag; het stadsarchief kocht werk aan toen zij bij Heerkens Thijssen stadsgezichten van Haarlem liet zien. Enige jaren terug schreef „La Revue moderne des Arts et de la Vie" over haar naar aanleiding van haar inzen ding bij een expositie in het Stedelijk Museum van Parijs. De collectie recent werk, gedurende februari uitgehangen in de r.-k. Leeszaal, Nieuwe Gracht, Haarlem, vestigt de aandacht op haar aquarellen. Zij heeft de aquarelleer-tech- niek steeds toegepast, maar daarin in de laatste tijd een opmerkelijke zelf standigheid verkregen. De kerkelijke gewaden, die jaarlijks geëxposeerd worden in het Bisschoppe lijk Museum, zijn voor een deel door haar ontworpen. Mies Deinum is lid van K.Z.O.D. en redigeert de exposities in de wandelgangen van de Stads schouwburg, waarvan haar oom direc teur is. Om half zes vanmorgen bemerkte de bewoonster van een woning aan de Zijlweg een brandlucht. Zij waarschuw de onmiddellijk haar echtgenoot, een kleermaker, die naar beneden ging. In de serre, waar de kleermaker zijn at tributen heeft opgeslagen, was de pers tafel in brand geraakt door overver hitting. Vermoedelijk heeft men de avond tevoren verzuimd de electrische bout uit te doen. Met enige emmers wa ter wist de bewoner het brandje te blussen. De schade bedroeg ongeveer 500. De brandweer behoefde niet op te treden. CINEMA PALACE: Alibi, 18 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15 u. FRANS HALS: Een nacht van duizend angsten, 18 jaar, 2.30, 8 u. LIDO: Michael Strogoff, de koerier van de tsaar, a. 1., 2, 4.15, 7, 9.15 u. LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7, 9.15 u. MINERVA: wo. 8.15 uur: Summer Mad ness, 18 jaar. Do. 8.15 Sous le ciel de Paris. REMBRANDT: Carnaval in Wien, 2. 4.15, 7, 9.15 u. ROXY: Bengazi, 14 jaar, 2.30, 7, 9.15 u. STUDIO: Gevaarlijke ontmoetingen. Str. volw., 2.15, 7, 9.15 U. Woensdag 6 februari Concertgebouw: Concert door en caba ret voor de Haarlemse Politiekapel, 8 u. Donderdag 7 februari Schouwburg: Hoofdstad Operette met i'bie lustige Witwe", 8 uur (besloten voor telling). Concertgebouw: Interscholair jeugdtoer- °°i, 19.30 uur. j GETROUWD: P. Lengkeek en E. Th. Zwart. GEBOREN: E. Beilschmidt-Schoute, JiG D. Metz-Bakker, z.; W. Zijlstra- z r°envejd, z.; C. H. Boerrigter-Stoop, Bös.fe' Friedheim-Stein, d.; A. A. j. e ci-J- Voerman-Weber, d.; BoogaardrRv,el"van Waateringe, d.; M. Barnhown HeSVe.ldl d': C' G' Groot" d J M Swó-'i H- Rademaker-Klok, jas-Schirper^ d° bberS' d" A' Han*" OVERLEDEN: n Kamperlaan; J. Me'tzelaar, gUj Wes terstraat; M. van Loon, 85 j Sprul tenboschstraat; M. H. Balk 58 1 Pe pijnstraat; A. H. Reiber-Dekker 81 j Badhuisstraat; M. H. de Kort-Geeven 76 j„ Hagestraat. van de aula van de algemene begraaf plaats. In 1952 werd besloten, dat de katholie ken over een eigen gedeelte zouden kun nen gaan beschikken van de algemene begraafplaats aan de Vergierdeweg. Reeds jarenlang was men bezig een oplossing te zoeken voor het begraaf- vraagstuk, aangezien het St. Barbara- kerkhof aan het Soendaplein overbezet dreigde te raken. Men zal er thans ernstig rekening mee moeten houden dat die overbezetting aan het einde van dit jaar een feit wordt. Het katholieke gedeelte van de algemene begraaf plaats heeft een oppervlakte van onge veer 3'A ha, waarvan het centrum ge vormd zal worden door een kruis. Het katholieke gedeelte krijgt een eigen in gang en een eigen accomodatie, terwijl voor de begrafenisplechtigheden zelf eigen personeel in dienst genomen zal worden. De kapel, die dus ook door de ge meente zal worden gebouwd zodra de financiële omstandigheden dit toe laten, is ontworpen door ir. G. M. Leeuwenberg BNA te Utrecht, wiens ontwerp bereids de goedkeuring heeft gekregen van de liturgische commis sie van het bisdom Haarlem. Zij is gelegen op een kleine verhoging en wordt aan de voorzijde bereikt via een voor .of, waarna drie deuren toegang tot de eigenlijke kapelruimte geven. Er zullen ruim honderd zitplaatsen zijn in de kapel, die een afmeting krijgt van 21 10 m. Aan de linkerzijde wordt aansluitend aan de dwarsgang een re ceptieruimte van 10 bij A'A m gebouwd en ter linkerzijde een even grote ruimte, waarin de sacristie, bergruim ten en toiletten zullen zijn onderge bracht. In de kelder van de kapel zal een stookmogelijkheid worden aange bracht, terwijl in de schoorsteen aan de achterzijde van de kapel een luid- klokje zal worden gehangen. De receptieruimte zal via een drietal glazen deuren van buiten af te betre den zijn. In de zijmuren van de kapel zijn zes raampjes aangebracht en in de achterzijde twee. Een 35-jarige Haarlemse plaatdruk ker bij de firma Enschedé en Zn. ge raakte gisteravond omstreeks negen uur met zijn rechterhand bekneld tus sen een drukpers. Hij werd met ernsti ge verwondingen naar de Mariastich- tmg overgebracht. Zoals wij gisteren hebben gemeld is mr. G. W. van Dokkum, hoofd administrateur a. der provinciale griffie van Zuid-Holland tijdens de zitting der provinciale staten van Noord-Holland benoemd tot griffier van de pro vinciale staten van Noord-Holland. De foto toont de heer Van Dokkum achter zijn schrijfbureau. De oorspronkelijk voor 22 januari vastgestelde jaarvergadering van de af deling Bloemendaal van de Katholieke Arbeiders Beweging werd gisteravond gehouden in de oude Pastorie aan de Bloemendaalseweg. In zijn openings woord drong de voorzitter, de heer W. M. P. Wesselink, er op aan, dat de nog in de gemeente aanwezige krotwonin gen zouden worden afgebroken. Voorts sprak hij over het in Bloemendaal-dorp nijpende gebrek aan goede, bruikbare vergaderruimten. Bij gebrek aan goe de zaalruimte zal de K.A.B. voorlopig geen feest- of andere grote bijeenkom sten houden. Op deze vergadering sprak de nieu we geestelijk adviseur kapelaan G. H. ten Have de hoop uit, dat aan het steeds wisselen van geestelijke adviseurs voor lopig een einde is gekomen. Hij drong aan op een bezoek aan het Passiespel, dat op 8 april in het Mendelcollege zal worden opgevoerd door de r.-k. ge mengde toneelvereniging St. Genesius, In de Radiogids van deze week wordt pen enthousiaste bespreking van de nieuwste revue, waarmede de KRO stad eq land doortrekt, besloten met de verzekering, dat de KRO zijn luisteraars in den lande op een spontaan feest ver gast. Zo kwalijk is het echter gisteravond in de Haarlemse concertzaal niet ver lopen. Honderden KRO-vrienden waren in derdaad bijeen op een feest, dat onder de titel, „Revue-menu voor U" was ge organiseerd. Gehoord de reacties moch ten wij vaststellen, dat de aanwezigen 't menu bijzonder apprecieerden. En daar mee mag opperkok. Gerard Walden, die de algemene leiding had. best tevreden zijn. Het lijkt ons namelijk niet zo dank baar een attractief programma samen te stellen voor een zo gemengd publiek als dat wat de KRO-avonden pleegt te be zoeken. Het is een zoeken naar de groot ste gemene deler, welke zo niet iedereen tevreden dan toch niemand ontevreden kan stemmen. Het programma droeg daarvan gister avond het stempel. Er waren nummers, die niets nodig hadden om te klinken als een klok, er waren er ook, die met aan doenlijke effecten de indruk moesten wekken boven de middelmaat te zijn. Als voorbeeld van het laatste wiizen wij on de van geen gelukkige smaak getuigen de Kerstidylle (5 februari!), die in een Crosby-stijl met een „Pm dreaming of a white Christmas", overgoten met een „Stille Nacht, Heilige Nachf'-sausje, waargemaakt moest worden. Gelukki® was er ecMer veel te horen en te zien, dat inderdaad ver boven de mid delmaat uitkwam. Jan de Cier met na me ofschoon zijn aandeel in het pro gramma gering was leverde weer voortreffelijk werk. Hij is een goed ca baretier, wiens oude en nieuwe lied jes altijd inslaan. De avond werd voor het overige vooral gedragen door Ge rard Walden, Harry Boda en Berry Kio- vits. De laatste beschikt over een char mante brutaliteit, welke niet storend is bij het meer beheerste acteren van de eerste twee. Zii brachten enkele lus tige schetsen, waarin het gebrek aan oorspronkelijkheid ruimschoots gecom penseerd werd door hun rake manier van spelen. Vooral hun „Avontuur in China" en „Liefdadigheid" oogstten veel bijval. Aan muziek en dans natuurlijk geen gebrek. Het orkest onder leiding van André van Wattingen weerde zich uit stekend, in de aan een andere om roep herinnerende Showboat kreeg De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 5 februari 1957 in staat van faillissement ver klaard: A. Schreuders, winkelier in galanterieën, wonende te Haarlem, Lan ge Annastraat 37. Rechter-commissa- ris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. F. M. Oberman, advocaat en pro cureur te Haarlem, Kruisweg 63. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 5 februari 1957 opgeheven het faillissement van: C. J. de Heer, fa brieksarbeider, wonende te Zaandam, Eschdoornlaan 76. Rechter-commissa- ris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mevrouw mr. H. S. J. M. Felhoen Kraal-Otto, advocate en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 2 februa ri 1957 geëindigd het faillissement van: P. C. Klugt, echtgenote van L. W. Wie ner, wonende te Zandvoort, Marnix van St. Aldegondestraat 2. Rechter commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Cu rator: mr. H. J. Pot, advocaat en pro cureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 5 februa ri 1957 geëindigd het faillissement van: De Naamloze Vennootschap N.V. Han delmaatschappij „Klein Heiligland", te Haarlem, Klein Heiligland 88. Rechter commissaris: mr. N. Smits. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. iedereen zijn kans, en het danspaar Frances Capy bevestigde zijn faam. De décors waren fraai: de costumes verrieden een beschaafde smaak. Het goedlachse publiek heeft zich prachtig geamuseerd en het liet zich na afloop niet onbetuigd. W. H. Ten aanzien van de kaartverkoop, waarover nogal het een en ander te doen is geweest, is ons uit verschil lende telefoontjes van lezers gebleken, dat er inderdaad via de propagandis ten van de K.R O. kaarten in voorver koop zijn verkocht. Dit is uiteraard een recht, dat de K.R.O. zich kan voor behouden. Om tien voor twaalf gistermorgen moest een bestelauto op de Iepenlaan plotseling remmen om het overige ver keer niet in last te brengen. De bedoe ling van de automobilist was misschien gelukt, wanneer niet juist een van de achterwielen was los geraakt en van de auto afgelopen. De bestuurder stond toen voor de moeilijke keus tegen een stilstaande auto aan de westzijde van de Iepenlaan aan te rijden of een bot sing te riskeren met een tegenligger. Hij besloot tot het laatste. Er ontstond flinke materiële schade. De N.Z.H. zal bij de bushalte van lijn 8 aan de Van Eewijckweg in Bloemen daal een abri plaatsen. Dit ten gerieve van de wachtenden. met medewerking van het parochieel zangkoor. Het is de bedoeling, dat niet alleen de parochianen uit Bloemendaal dit passiespel mee beleven, maar ook zij uit Overveen, Santpoort en Haarlem. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden de heren A. Even, pen ningmeester en B. L. Sintenie, tweede secretaris, herkozen. Behalve voorzitter Wesselink en kapelaan ten Have hebben verder nog zitting in het bestuur de heren B. N. Stals, secretaris, G. J. van Reijen, tweede voorzitter en A. van der Brugge, vertegenwoordiger K.A.B.O. Aan het jaarverslag van secretaris B. N. Stals ontlenen wij, dat 1956 voor de afdeling belangrijk was vanwege onder meer haar tienjarig bestaan. Het leden tal liep terug met vier leden en be droeg per ultimo december 184 leden. Dank zij o.a. de propaganda door het zeer actieve bestuur van de K.A.B.O. heeft de afdeling Bloemendaal in de ledenwerfactie in het kader van de ac tie „400.000 leden in de K.A.B." in de vierde klasse, afdeling C, het kampi oenschap behaald. Hierdoor kwam Bloemendaal definitief in het bezit van de verbondswimpel, die op 17 oktober j.l. officieel door de districtsbestuur der, de heer A. van der Veldt, werd uitgereikt. Tenslotte vermeldt het jaar verslag, dat het bestuur bij de Dir. Ge neraal voor de volkshuisvesting heeft aangedrongen op een op korte termijn bouwen van en meer volkswoningen in Bloemendaal. Het is verder de bedoe ling te komen tot een of meer discussie- of gespreksgroepen. De heer '1. Franse trad op ais promo tor van het Kanunnik van Schaikfonds en bereikte, dat het mooie bedrag van 470 voor de priesterstudie kon wor den afgedragen. Landelijk werd op 23 november reeds het gestelde doel van honderd duizend gulden dankzij de plaatselijke en parochiële acties over schreden. Het plaatselijk comité Her wonnen Levenskracht ontplooide het af gelopen jaar weinig activiteit. Een be drag van 150 werd bijgedragen in een landelijke actie. De leden van de K.A.B. Bloemendaal worden over drie weken, op dinsdag 26 februari, voor de eerstvolgende bijeen komst verwacht. Dan zal de heer A. van der Veldt, districtsbestuurder van de K.A.B. en lid van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland het onderwerp behandelen ..Bezitsvorming, zoals wij het zien". Wegens gebrek aan zalen moet de plaats van samenkomst nog nader worden bepaald. Advertentie De weinige keren in Het jaar dat Het werkcomité Spaarndam in de Hulpsecretarie bijeenkomt om de tocH belangrijke problemen van de dorps gemeenschap te bespreken, worden de zaken onomwonden uit de doe ken gedaan en wanneer nodig bekri tiseerd. Gisteravond draaiden de dis cussies voornamelijk om twee pun ten: de woningbouw en bet gym nastieklokaal in de Openbare Spaarnescbool. Er is eer» rapport ver schenen van bet Nederlands Econo misch Instituut over de structuur en de ontwikkeling van Spaarndam. Daarin wordt gezegd, dat de eerst komende vijftien jaren in Het Spaarn- damse gedeelte van Haarlem in to taal 88 woningen moeten worden gebouwd. De gemeente is echter van plan maar 50 woningen te bouwen. Het comité besloot B. en W. te wij zen op de noodzaak van meer woon ruimte in Spaarndam en bun te vra gen met de vaststelling van bet de finitieve uitbreidingsplan spoed te betrachten. De voorzitter, de heer G. Stapel jr., deelde mee dat hij bij officiële gelegen heden, zoals recepties, de wethouder van Wederopbouw, de heer W. F. Hap- pé, al verschillende malen heeft ver zocht de huizenbouw in Spaarndam ac tiever te bevorderen. De wethouder beseft ook wel, dat voor dit dorp 50 woningen net zo urgent zijn als een paar duizend in de rest van Haarlem, maar de grote drukte belemmert voor lopig nog de uitvoering der plannen, welke overigens beperkt blijven tot een uitbreidingsplan in voorbereiding. De onder-voorzitter, de heer M. Meyers, kreeg vervolgens het woord over de conclusies van het N.E.I. aangaande de ontwikkeling van Spaarndam, spe ciaal op woninggebied. Het rapport is in juli 1956 verschenen, maar geeft neg alle aanleiding om er ernstig over na te denken. De bevolkingsopbouw, zo luidt het in dit gedocumenteerde over zicht, verloopt in Spaarndam niet zoals elders. Vanaf juli 1926 zijn hier in totaal slechts 14 woningen gebouwd en moes ter er 13 aan bewoning worden ont trokken. De volgende 15 jaar is er be hoefte aan 70 huizen, terwijl in die tijd 18 onb iwoonbaar verklaringen zullen worden uitgesproken. In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zul len aan de andere kant van de sluizen 30 woningen worden gezet, hetgeen vol gens de berekeningen 16 teveel is. Men i ekt die dan van de 88 noodzakelijk te bouwen huizen in Spaarndam af. De heer Meyers vroeg zich af of deze me thode wel reëel is. De jongere Spaarn- dammers zullen dus eventueel in de Lie een onderdak vinden, maar hun werk in het eigen dorp, soms vijf kilo meter verder, blijven verrichten. Bo vendien ^ijn ze voor uitgebreid en tech nisch onderwijs volkomen aangewezen op Haarlem, Zodat een en ander voor een deel van de Spaadndamse gemeen schap geen plezieriger oplossing be looft te worden. „Het zou verstandi ger zijn," aldus de heer Meyers, „om de woningen op grond te zetten, die onvruchtbaarder is dan de kostbare vette klei. Juist de kleigrond is volgens een onlangs uitgegeven deskundig rap port, zo van betekenis voor de land bouw en de bevolking. Men haast zich echter om aan beide zijden van het Noordzeekanaal de aarde zo snel mo gelijk met betonfundament vol te gooi en." De voorzitter repliceerde hierop, dat men de bouw- en streekplannen moet bekijken in het licht van het algemeen belang. Deskundigen en specialisten stellen deze ontwerpen samen en de wetenschap heeft tenslotte altijd het laatste woord. „Hoewel wij het daar mee niet steeds eens zijn." Er zal nog een aanvullend rapport uitkomen, waar- w n/figiL x, -t" - 1 /'L,1 - In tegenwoordigheid van vele bur gerlijke en geestelijke autoriteiten heeft pastoor H. M. J. van Houten van de Sint Martinusparochie vanmorgen de nieuwe Sint Joannes-school aan de Prinses Irenelaan te Hillegom ingeze gend. De school, die bezocht wordt door meer dan driehonderd leerlingen, is een ontwerp van de Lissense architec ten Paardekooper en Barnhoorn, die de laatste jaren op het terrein van de scholenbouw in de Bloembollenstreek een grote faam genieten. Het is een zogenaamde hal-school met tien loka len, die in twee lagen om de hal ge groepeerd liggen. Parterre treft men vijf lokalen aan en op de eerste ver dieping nog eens vijf. Deze bouwwijze is door de architecten al eens eerder toegepast bij de bouw van een katho lieke mulo-school in Noordwijk. De betonnen zuilen, die de gang van de eerste en enige verdieping schragen, de gétraliede vensters in de aan de halzijde gelegen wanden van die gang, de wit gepleisterde met een betonrand afgezette muren geven aan het inte rieur van de school een bijzondere wij ding. De klaslokalen geschilderd in zachte pastelkleuren zijn ruim en overvloedig van licht voorzien. Het modernste materiaal werd gebruikt en boven de deuren van de klassen op de Een foto van het exterieur van de St.-Joannesschool aan de Pr. Irenelaan te Hillegom, die vanmorgen werd in gezegend. Het kleine bouwsel op de voorgrond is een fietsenstalling. begane grond heeft de kunstenaar Med- dens uit Heemstede met een frivole kwast een aantal dierenfiguurtjes ge schilderd. Aan de bouw van de school werd on geveer een jaar besteed. In augustus van 1955 viel de ongeveer zestig jaar oude school aan de sloop ten offer en een maand later werd op dezelfde plaats begonnen met de bouw van de nieuwe school. Al die tijd waren de leerlingen van de heer A. Olvers on dergebracht in vijf lokaaltjes, die men had laten staan, en in lokalen van na bijgelegen scholen. In september van het afgelopen jaar betrokken de Hil- legomse leerlingen hun nieuwe school, die eerst tijdens de laatste kerstvakan tie geheel gereed kwam. in de woningbouw in Haarlemmerliede en Spaarndam, waar zij zo nauw met elkaar samenhangt, weer van alle kan ten wordt bezien. De voorzitter meende echter, dat de zaak begint te dringen en dat men al lang tevreden zou zijn met een begin. „Al, bouwden ze maar vast een paar huizen in Spaarndam." Men accepteerde het voorstel van de heer Meyers om per brief aan B. en W. instemming te betuigen met de con clusies van het N.E.I. aangaande de noodzaak van snelle woningbouw in Spaarndam. De wijkraad nam zich voorts voor bij de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, een audiëntie aan te vragen over de gevolgen van de nieu we, moderne vloerbedekking in de gym nast' "kzaal van de Spaarneschool. De ze vloer, die ongeveer een maand gele den min of meer onverwacht is gelegd, heeft dezelfde bezwaren als enige in Haarlemse gymnastieklokalen: mag er niet met schoenen op lopen. In Spaarn dam nu moeten in een dergelijke zaal, die tevens dorpslokaliteit is, ver gaderingen en bijeenkomsten worden ge houden, de blazers en trommelaars van de harmonie „Crescendo" moeten er zonder zorgen kunnen spelen en bij de verkiezingen dient men er de stemmen te kunnen tellen. Sinds de recente mo derne „verbetering" kan dit alles niet meer. Men mag de vloer alleen nog be treden op kouse- en blote voeten of witte tgymschoenen. De harmonie re peteert thans op blote voeten. De le den van het comité betreurden het, dat men niet van tevoren meer overleg heeft gepleegd over de vloerbedekking in ver band met het gebrek aan vergader ruimte. Men zal de moeilijkheden met de wethouder uitvoerig bespreken. Ove rigens was men het er over eens, dat de vloer uitstekend is voor lichamelijke oefeningen. Bij de rondvraag vestigde het lid de heer P. Nooy de aandacht op de slech te toestand van de Nieuwe Ringweg van de Kanaalbrug tot de brug bij het Stoomgemaal. Voorts kwam de bus verbinding met Haarlem ter sprake. Men nam het besluit bjj het gemeente bestuur aan te dringen op spoedige aan- lep der uitwijkplaatsen aan de Slaper dijk. Met het oog op de bestedingsbe perkingen zouden de plannen namelijk in de ijskast gezet kunnen worden. Ten raadhuize van Zandvoort werd aanbesteed de aanleg van#vegen en rio lering voor de bouw van 80 woningen aan de Van Lennepweg. Ingekomen wa ren 14 biljetten. Laagste inschrijf ster was de firma H. Keevel te Amsterdam vor 53.353. Het hoogst werd ingeschre ven door het Zeister wegenbouwbedrijf te Zeist voor 136.200. Het werk was begroot op 82.470. De gunning is aan gehouden. Advertentie 1 en IV2 tons bestelauto. Ideaal in stad. Korte draaicirkel door frontbesturing. 8 en 9 m3 laadruimte. Prijzen vanaf 6700. GARAGE DEN HOUT In restaurant „Treslong" te Hillegom zijn dinsdag enige honderden leden bij een geweest van de jongerenorganisa tie van de Hollandsche Maatschappij voor Landbouw. De jongelui waren uit alle delen van de beide Hollanden te zamen gekomen om gezamenlijk hun Winter-jongerendag 1957 te vieren. Het bestuur had voor een aantrekkelijk, af wisselend programma gezorgd, waarin verschillende leden van de organisatie een werkzaam aandeel hadden. Er werd piano en accordeon gespeeld, ter wijl de afdeling „Voorne" onder regie van Johan Parlevliet Hans Nesna's „Het meisje met het leeuwenjong" opvoer den. De ernstige afdeling van het program ma nam de voorzitter van de Platte lands Jongeren Gemeenschap Neder land, de heer H .J. Roerink, voor zijn rekening, die doel en streven uiteenzet te van de landelijke organisatie van plattelandsjongeren. Naar buiten dient men een eenheid te vormen om bij het algemeen overleg inzake jongerenkwes- ties en alle zaken waarbij de landbou- wersjeugd betrokken is, een stem in het kapittel te hebben. Naar binnen echter wil de P.J.G.N. de sociale en culturele vorming van de leden krach tig stimuleren, opdat zij zo volledig mo gelijk mens kunnen zijn. De heer Roe rink deelde mede, dat de P.J.G.N. dit jaar in Markelo zijn tienjarig bestaan zal herdenken, en dat de provinciale afdelingen op voorstel van de afdeling Overijssel, bij die gelegenheid een ge schenk onder couvert zullen aanbieden. In de avonduren noodde een demon stratie van de folkloristische dansgroep ..Twente" onder leiding van de heer H. J. Odink de aanwezigen tot deel name aan de oude volksdansen, terwijl in de voorzaal een kleinkunstgezel- schap uit Haarlem de aainwezigen amu seerde. Tijdens de pauzes waren de re sultaten te zien van de provinciale huisvlijtwedstrijd, waarvan 's middags ook de prijzen werden uitgereikt. Bij de N.V. Uitgeverij A. Roelofs van Goor te Meppel zal binnenkort een boek over „De Kennemer Duinen" verschij nen, geschreven door de directeur van dit ideale natuurpark zonder prikkel draad, E. C. M. Roderkerk. Een boek, verlucht met honderd foto's en een vijf tigtal tekeningen. Volgens de aankondi ging van de uitgever zal dit boek de schoonheid van het duingebied weer geven op een wijze, zoals na Heimans en Thijsse niet meer gedaan is. Woensdag 6 februari Hoog water: 7.30 u. en 19.47 u. Laag water: 3.03 u. en 15.24 u. Donderdag 7 februari Hoog water: 8.11 u. en 20.31 u. Laag water: 3.36 u. en 16.03 u. (Dè in deze rubriek geplaatste BRIE VE N VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Ik zou graag commentaar willen le veren op de brief van een abonnee, welke donderdag 31 januari in uw courant werd gepubliceerd. Deze abon nee schrijft, dat zijn „afgewezen" dochter toch slaagde. Uit de eerste zin van de tweede ali nea van de brief heb ik opgemaakt, dat er heel wat woorden gebruikt zijn, om gedaan te krijgen dat zijn dochter toch examen mocht doen. Maar die abonee wil toch niet beweren, dat hij zijn dochter niet bezworen heeft zo hard mogelijk te werken om voor dat ulo examen te slagen? Hij is het er ook niet mee eens, dat er reeds enkele maanden vóór het exa men „geschift" wordt. Hij vergeet ech ter, dat er die maanden behoorlijk „ge stoomd" wordt. Had men geen schifting gehouden, dan waren er ongetwijfeld enige leerlingen geweest voor wie het tempo te hoog zou hebben gelegen. Ge volg: de klas wordt geremd en dit gaat natuurlijk ten koste van de leer lingen, die het tempo wél bij kunnen houden. Zou hij dit prefereren boven het nu gevolgde systeem? Verder spreekt hij van „roem voor de school vergaren" en „concurrentie". Ik geef toe, dat de naam van een school een niet te verwaarlozen factor is bij de beoordeling van de kansen der kandidaten. Maar dat „roem verga ren" vind ik wel al te erg. Die „con currentie" vind ik ook onzin. De ulo school die ik bezoek moet elk jaar na het toelatings-examen vele toekomstige ulo-leerlingen afwijzen wegens plaatsge brek. (Dit heb ik tenminste uit dat „concurrentie" begrepen.) Het hoofd der school heeft ons „toe vertrouwd" dat men de kandidaten, die ongeveer 30 pet kans hebben om te slagen, op laat gaan voor het examen. Hierop worden zelfs nog uitzonderin gen gemaakt. De beslissingen betreffende het wel of niet examen mogen doen worden niet zo maar genomen. Op een speciale vergadering van de leerkrachten wor den alle gevallen, vooral natuurlijk de twijfelgevallen, apart besproken. Ge achte briefschrijver, zo een slachting is dat tentamen heus niet Hoogachtend Jan van den Hoek, leerling van een Ulo-schooi. Lange Wijngaardstraat 25 rood, Haarlem. Twee bejaarde Haarlemmers haalden gisteren het stoute stukje uit een paar kinderen van twee en zes jaar uit het water te halen. De redders waren de 77-jarige A. van Trommelen, wonende aan de Zomervaart in Haarlem-oost, en de 64-jarige K. J. Preusterink uit de Van 't Hoffstraat. Om half vjjf gistermiddag raakte de tweejarige Joh. Vreijters spelenderwijs in de Zomervaart. De heer van Trom melen aarzelde niet zich gekleed te wa ter te begeven en hij wist de drenkeling op het droge te brengen. De kleuter werd ter observatie in het Grote Gast huis opgenomen. Zijn redder had geen nadelige gevolgen van het frisse bad ondervonden en kon naar zijn woning terugkeren. Vier uur eerder had de heer Preus- tering de zesjarige René Plantinga uit de Brouwersvaart gehaald. Het jonge tje was met zijn fietsje in het water beland toen hij zijn evenwicht verloor. De heer Preustering sprong eveneens gekleed in het water. Met de hulp van omstanders werden beiden op de wal gebracht. Een loodgieter vervoerde de drenkelingen per auto naar hun resp. woningen. De Stichting Haarlems Bloei is thans bezig met het ordenen van de adres- sen van particulieren, die bij overgrote drukte in het seizoen ingeschakeld wor den bij het verstrekken van nachtlo- gies aan toeristen. Als eis wordt ge steld, dat de betrokken adressen telefo nisch zijn aangesloten en dat op de aangeboden kame stromend water aanwezig is. Zij, die in het kaartsysteem alsnog willen opgenomen worden, kunnen zich op het Verkeershuis op het Stations plein opgeven tot het 'eind van de maand februari. Na 1 maart kunnen beslist geen adressen meer worden aangenomen. Men kan zich echter wél het gehele jaar laten inschrijven op de lijst voor verlofgangers of vakantieganger^ voor langere tijd. (Niet officiële Koersen 1 3% Ned 1953 3',i Ned 1953 3% Ned 1956 31/4 Ned 1948 3>/« Ned. 1950 3% Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 1 3-3% Ned 1947 3 Ned 62-64 bel lac Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Hande] Mi) cert A.K.U Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert. Ned. Kabe) Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Ml) Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Cert. A'dam 2% '56 I A'dam '5b 11 A'dam III Stemmingongeanimeerd. Anaconda Copper Bethlehem Steel lirysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater US. Steel Stemming: nauw prijshouddend VOHR Opening slot 6/2 9D/4 9078 90H 9034 853s 853 8 8634 87 87 863§ 913/4 91*4 87 1681'2 1994 198 173VÏ 292 197 27514 239 336*4 272 2493,4 247*4 156.80 154.20 7734 78*4 174 173 165 166*4 16714 167 34 9514 1015/e 102 997g 10578 1057e 4/2 5/2 66% 65% 179% 176% 66 65% 53% 52% 40% 40% 107% 103% 38% 38% 32% 32% 51% 50% 40% 40% 76% 75% 44% 43% 45% 44% 34 33% 63% 61

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5