Veel kritiek in Tweede Kamer op besluiteloosheid van de regering Nieuw plan van K. V.P.-zijde tot controle op de doelmatigheid van het overheidsapparaat Suezkanaal 15 februari open? Margarine twee cent duurder De „STATENDAM" op weg naar de Verenigde Staten Volgend jaar maakt het schip een wereldreis w Hongaarse communisten openen nieuwe aanval op kardinaal Mindszenty De primaat sou instructies het land insturen Statendam KABINET NIET HOMOGEEN? Overbodige hocus-pocus Zit Bedrijfsautomobielen in de RAI. Eisenhower dreigt olie-producenten met maatregelen Vanaf heden II! Het weer Koninklijke gouden-horloge-regen U •»vmi Haley-hysterie in Londen f DONDERDAG 7 FEBRUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26825 Geringe activiteit Kredietgeving Belastingen Koning Saoed acht Eisenhowers plan ,goed opgezet' Voor schepen van bepaalde tonnage Na overleg met de minister van economische zaken zullen de fabrikanten van margarine met ingang van vandaag bun prijzen van margarine met twee cent per pakje van 250 gram verbogen, waardoor de consumentenprijs met eenzelfde bedrag zal stijgen. Deze prijsverhoging is een gevolg van de aanzienlijke stijging, die zich gedurende de afgelopen maanden in de prijzen van de verschillende voor de fabricage van margarine benodigde buiten landse grondstoffen beeft voorge daan. m J Inleiding tot verzoek om uitlevering? Drie cruises naar Midden-Amerika LEDEREN MOTORKLEDING Zacht weer BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-tioogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Hofstra, die een middag lang heeft zitten luisteren naar wat de Tweede Kamer over zijn begroting van Financiën te zeggen had, heeft daar- k'j een plan genoteerd van drs. Jans sen, accountant en financieel en fis caal expert van de K.V.P., oir te ko men tot een betere controle door de Staten-Generaal op de daden der re gering. Hij wil experts aan het werk stellen die bepaalde overheidsobjecten op hun doelmatigheid nagaan en doel en offers die ervoor gebracht moeten worden tegen elkaar afwegen. De Kamer kan oan met ;en deskundig rapport in de hand heel wat meer in druk maken indien men de regering op de vingers meent te moeten tikken. De minister zal tegen dit initiatief weinig bezwaren kunnen inbrengen. Het is een variatie op wat dr. f.ucas het vorig jaar al eens naar voren bracht en profiteert van de reacties op het plan-Lucas, die vooral op staatsrech telijk terrein lagen. Uitdrukkelijk heeft do heer Janssen gezegd, dat bij deze nieuwe opzet het overleg tussen rege ring en Staten-Generaal geheel buiten controle blijft. Het wil geen expertise zijn van een plan, maar van de doel matigheid van een plan. Het distan tieert zich dus welbewust van het rege ringsbeleid. Opvallend is, dat met het aandrin gen van de regering op het beperken van consumpties en bestedingen in het paiiement ook de neiging groeit om de regering de duimschroeven van meer efficiency aan te leggen. Ook de heer Vondeling (P.v.d.A.) sprak over meer doelmatigheid en gaf enkele tips. Hij vroeg of de minister de mogelijkheid wil de aangeven om de Algemene Heken kamer meer in die richting werkzaam te doen zijn. Er is thans een wijziging van de comptabiliteitswet in studie bij experts lie de regering heeft aange steld. Kunnen die experts zich met ook met dit vraagstuk bezig houden? zo vroeg de socialistische woordvoer der. Deze drang naar meer efficiency ging gepaard met opmerkingen over de geringe activiteit die de regering de laatste tijd ontplooit. De heer Vonde ling drukte zich nog gematigd uit, maar had toch de indruk, dat de werkzaamheden de laatste tijd op een zacht pitje zijn gezet. Drs. Janssen was van oordeel dat de regering be sluitvaardigheid mist zoals uit de traag heid met het indienen van de beste dingsnota blijkt. Wanneer zijn indruk ken juist zijn, zou dit het gevolg zijn van onderlinge verdeeldheid in het ka binet. Wanneer dat zo is, dan voorspelt dat niet veel goeds voor onze volks huishouding, aldus de katholieke woord voerder. Het wordt hoog tijd dat het Nederlandse volk weet in welke rich ting het koerst. 1 en van de symptomen van de geza pigheid waarvan de regeripg blijk geeft is volgens hem de manier waar op in de kamerstukken informaties van het -arlement met verwijzingen naar wat vroeger eens is opgemerkt worden afgedaan. Hij wilde nu op de eerste plaats eens weten, of de regering nog tn 1957 met haar wetsontwerpen tot De indruk, dat het hele zondagsrij verbod niet nodig is geweest, is alge meen. Men behoeft zich daar niet boos over te maken, want het komt wel meer voor, dat voorzorgen overbodig blijken te zijn geweest, wanneer men achteraf het feitelijk verloop heeft kunnen waarnemen. Het is aan voor zorgen eigen, dat zij rekening houden met mogelijkheden, die misschien nooit werkelijkheid worden. Boven dien was het wellicht tegenover het buitenland nodig, dat er in Nederland althans enige beperking in het benzi neverbruik van overheidswege werd °pgelegd. Minister Zijlstra is blijkbaar niet mening geweest, dat hij rekenen *on op het volledig begrip van de Ne- j.relandse bevolking voor een derge- jjke gang van zaken. De opheffing het rijverbod geschiedde immers l et zoveel hocus-pocus, dat het we1 0 of het hem er om te doen was zal VooraT n*et ket geloof in de nood- n. eUjkheid van het rijverbod te ont- ru nen- Hij had, wat ons betreft, ge- VpS\, bunnen verdedigen, dat het rij- g e 0(* a^s voorzorgsmciatre- j destijds noodzakelijk was (en dat uij dan kunnen volhouden tegen waen, die, met achteraf-wijsheid ge- 2oaPen<i, schade-acties tegen het Rijk nenfH billen voeren)en tevens kun- vaUene°MVen' dat a^es er9 's meege- loven dnfüu ons te Uiillen doen ge- voorzichtig JL* ^verbod. slechts héél den opgeheven °"05a°m m0C^ W°\' tuii héél zoet D dan n°9 alleen als lig geloof. ons ^ereidwil- algehele herziening van de belastingen denkt te komen. In die belastingen zit ten nog allerlei onverdraaglijke be- zettingsregelen, die er na ruim tien jaar eindelijk eens uit dienen te worden ge haald. Een punt van algemene kritiek was ook het verloop van zaken bij de Her- stelbank. De minister heeft bij nota van wijzigingen op de begroting waar om geen schriftelijk voorbereide aan vullende begroting? een garantie ge vraagd voor een nieuw krediet van 50 miljoen. Gegevens over de positie waar in de bank verkeert en voor welke objecten zij kredieten wil besteden zijn niet verstrekt. De heer van Leeuwen (V.V.D.) sprak over het grote gevaar, dat de bank met dit krediet het paard achter de wagen gaat spannen en de overspannen toestanden in onze econo mie nog doet toenemen. Hij vreesde dat wij met ons hele systeem van kre dietgeving op verkeerd spoor komen. Thans moet vooropstaan, dat de kapi taalmarkt zo min mogelijk wordt ge spaard. Gaat men bepaalde bedrijfs takken injecties geven, dan gebeurt precies het omgekeerde vooral als het kapitaalintensieve zijn. Verder is met klem gevraagd om de personeelsmoeilijkheden van het ka daster uit de weg te ruimen. Deze ge hele dienst wordt met ontreddering bedreigd. De heer Engelbertink (K.V. P.) sprak van een tekort van 50 pet van de mankracht, die men nodig heeft om deze dienst gaande te houden. Een zeer critisch geluid liet ook de heer Smallenbroek (A.R.) horen, die de reorganisatie van de aanslag regeling der belastingen ter sprake bracht. Het is nu zo gesteld, dat inen een aantal aanslagen grondig be- hardelt en de rest, het grootste deel, globaal. In Nederland moet iedere con- tribuabele er op aan kunnen, dat men hem gelijk behandelt met alle ande ren. De belasting moet er geen ge woonte van maken om met ruwe hand door de aanslagen heen te rennen en een deel op een hoop te gooien, waar van men aanneemt, dat ze wel te laag zullen zijn ingevuld. Hij vroeg om een gunstiger fiscale regfling voor degenen die kinderen hebben beneden 16 jaar die buitens huis moeten studeren. De onlangs via een proefproces in het leven geroepen nieuwe regeling voor overdrachtswins ten was in zijn ogen een bedenkelijk staaltje van ongelijke rechtsbedeling. De heer van Koeverden (K.V.P.) vroeg om een snellere afdoening van de beroepsschriften die betrekking hebben op de oorlogsschade. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gisteren te Washington op een persconferentie verklaard Eisenhowers plan voor het Midden-Oosten als „goed opgezet" te beschouwen en hij voeg de eraan toe: „Het verdient bestudering door en waardering van de Arabische landen." Koning Saoed verklaarde bij terug keer in Arabië met de andere Arabi sche leiders over „alle zaken" te zul len spreken, waaronder het plan-Eisen hower. Men verwacht dat het Suezkanaal op 15 februari voor schepen van bepaalde tonnage geopend zal worden, aldus heeft het Egyptische blad „AI Sjaab" een officiële bron te Suez citerend gis teren bericht. Volgens deze bron is het einde van de bergingswerkzaamheden van de V.N. in zicht. De scheepvaartmaatschappijen in Port Tewfik treffen voorbereidingen om het werk te hervatten en het doua nekantoor in de haven is zijn normale werkzaamheden begonnen. Zoals bekend hebben de V.N. de vo rige week bekendgemaakt dat het plan bestaat om in het begin van maart een acht meter brede vaargeul in het kanaal open te stellen voor schepen tot 10.000 ton. (Reuter) President Eisenhower van de Ver enigde Staten heeft gisteren op zijn we kelijkse persconferentie verklaard dat indien de olieproducenten en transport bedrijven niet het uiterste doen om de olieschaarste in Europa op te heffen, de regering te Washington gedwongen zal zijn zich met de situatie te be moeien. In eerste instantie, aldus Eisen hower, zal de federale regering trach ten „te confereren en te argumente ren", maar lukt dit niet dan zal de re gering gedwongen zijn maatregelen te nemen. Eisenhower deed een beroep op de olieproducenten, de staatscontrole commissies en de pijpleiding- en tan ker-ondernemers om nauwkeurig te overwegen waar op de lange duur het belang van de Verenigde Staten ligt. Woensdag heeft het vorstelijk paar van Monaco de door de heer J. A. Beersma uit Uithuizen gebakken kren- tenwegge in ontvangst genomen op de binnenplaats van het paleis. Prins Rai nier en prinses Gracia bekijken hier het prachtige brood. V. I. n. r. ziet men verder de heren Zonneheld uit Zwolle, Mink uit Kampen en de maker van het brood, bakker Beersma uit Uithui- Vandaag gaat de 37ste RAI-tentoonstel- ling open. De nieuwste snufjes op het gebied van bedrijfsautomobielen zal men er kunnen bewonderen. Elders in dit nummer kan men er meer over lezen. Van bevoegde zijde merk men hier bij op, dat in de zomer van 1956 in over leg tussen de minister var economische zaken en de margarinefabrikanten is besloten, bepaalde belangrijke stijgin gen van de prijzen voor grondstoffen, welke zich in het begin van 1956 voor deden, niet aan de consument door te berekenen. De laatste maanden van 1956 zijn evenwel de grondstoffenprij- zen opnieuw in die mate gestegen, dat het niet mogelijk is nog langer een prijsverhoging achterwege te la ten. Vanzelfsprekend zal een eventuele daling van de grondstoffenprijzen, wel ke niet onmogelijk lijkt, in de consu mentenprijs tot uitdrukking worden ge bracht. Het zesjarige meisje M. C. J. Duive- laar uit de Weimarstraat in Den Haag is woensdag om tien over twee, toen zij in die straat, achter een geparkeerd staande auto langs, de rijweg oprende, aangereden door een personenauto. Zij kreeg een schedelbasisfractuur, tenge volge waarvan zij spoedig overleed. |H|| II I f •'•y'i'ir f?11'f,hli'i'i'""', fcÉÉlBjBÉ C' - ,:y., Zonder enig officieel vertoon is woens dagmiddag om vier uur de „Statendam", het nieuwe mailschip van de Holland Amerika Lijn, in Rotterdam onder com mando van kapitein C. Haagman zijn maidentrip naar de V.S. begonnen. Het majestueuze schip wordt vrijdag 15 fe bruari in New York verwacht, waar ge durende enkele dagen een aantal auto riteiten en relaties aan boord zullen worden ontvangen. De directie van de H.A.L. twijfelt er niet aan of de „Sta tendam" zal in Amerika een enthousi aste verwelkoming ondervinden. De eerste reis van de „Statendam" wordt meegemaakt door o.a. de heer W. H. de Monchy, een der directiele den van de H.A.L., de heer C. J. A. van Daalen, directeur van de werf Wil ton Fijenoord te Schiedam, waar het t *0 v - v De Amerikaanse rock 'n roll-koning Bill Haley, zijn vrouw en zijn in Engeland aangekomen voor een toe mee door dit land. sagiersschip „Queen Elizabeth" arriveerden zij in Southampton, met de trein naar Londen reisden. Bij Waterloo Station werd door een enorme menigte hysterische jongelui verwelkomd. Er in de omgeving van het station de wildste taferelen af en enkele deraars en bewonderaarsters waren niet opgewassen tegen deze deze vrouw (foto boven), die flauw viel. zijn „cornets" Met het pas- vanwaar zij de bandleider speelden zich Haley-bewon- drukte, zoals Het Hongaarse communistische par tijblad „Nepszabadsag" heeft gisteren kardinaal Mindszenty van Hongarije er van beschuldigd vanuit de Amerikaan se legatie Boedapest, waar hij be gin november van het vorige jaar een toevlucht heeft gezicht, instructies het land in te sturen. De kardinaal geeft aan bezoekers van de legatie boodschap pen mee, waarin hij met bepaalde maat regelen dreigt als zijn instructies niet worden opgevolgd, aldus het blad. Als gevolg van deze instructies zouden 18 „democratisch denkende" priesters in de diocesen van Boedapest en Esztergom van het uitoefenen van hun ambt zijn ontheven. Nepszabadsag verklaarde bo vendien dat de kardinaal geen enkele wettelijke status heeft. Naar aanleiding van deze beschuldiging heef* de Ame rikaanse legatie verklaard dat „terwijl al het mogelijke wordt gedaan voor de gezondheid van de kardinaal en zijn per soonlijk gerief binnen het terrein van de Amerikaanse legatie er tegelijk al het praktische wordt gedaan om ervoor te waken, dat hij do legatie op geen en kele wijze gebruikt als een basis om politieke en aanverwante activiteiten uit te voeren". Diplomatieke waarnemers in Wenen zijn van oordeel dat de aanval van het Hongaarse communistische blad de in leiding zou kunnen zijn voor diploma tieke stappen van de Hongaarse rege ring. Het artikel in „Nepszabadsag" zou een proefballonnetje zijn om de Wes telijke reacties te kunnen nagaan. Men verwacht een formeel protest tegen de activiteit van de kardinaal, die sedert 5 november in de Amerikaanse legatie verblijft, en mogelijk ook een verzoek tot uitlevering. Functionarissen van de Amerikaanse legatie hebben erop ge wezen dat de kardinaal gedurende de enkele dagen van vrijheid die hij na zijn bevrijding door Hongaarse vrijheidsstrij ders in oktober genoot, tijd had enige instructies, die hij nodig achtte, aan de Hongaarse bisschoppen te sturen. De Hongaarse regering schijnt zich bezorgd te maken over het feit, dat in Boedapest het woord „buk" de ini tialen van de leuze: „In maart beginnen wij opnieuw" fluisterend wordt door gegeven door het volk. Premier Janos Kadar zinspeelde zondag op deze fluis tercampagne in zijn redevoering tot ar beiders in Salgotarjan. „De fluister-pro- paganda spreekt van een opstand, die in maart moet beginnen. Maar wij zeggen onze kameraden: weest op uw hoede, weest waakzaam, omdat, ofschoon de voornaamste gewapende krachten van de contra-revolutie worden vernietigd, zij nog voldoende kracht kunnen hebben om hier en daar te provoceren," aldus Kadar. De kritieke datum zal wellicht de 15de maart zijn de dag waarop de Hongaren in 1848 tegen de Habsburgers in opstand gingen. Voor de eerste maai in vele jaren heeft de regering toege staan dat deze dag als een nationale feestdag wordt gevierd. (U.P., Rtr) schip gebouwd is, en door een aantal belangrijke vertegenwoordigers van het Nederlandse zakenleven. Aan boord be vindt zich ook de heer Jan Fekkes, die als baby de maidentrip van de vorige „Statendam", die in mei 1940 afbrand de, heeft meegemaakt. Zijn vader, die zich als tuinarchitect in Amerika ge vestigd had, nam hem toen mee. De heer Fekkes emigreert nu zelf met zijn vrouw en tweejarig zoontje Jan. De voorzitter van de Amsterdamse V.V.V., Jhr. J. Six, reist mee om in de V.S. o.a. toeristen belangen te dienen. Vanuit New York zal de „Statendam" een drietal cruises ondernemen naar de Middenamerikaanse wateren. Zes maan den geleden waren de reizen reeds vol geboekt, waaruit de populariteit van dergelijke trips wel blijkt. Een extra attractie vormt natuurlijk het verblijf aan boord van een ten dele aan de Amerikaanse toeristensmaak aangepast splinternieuw schip. De eerste chuise duurt zeventien da gen, van 23 februari tot en met 12 maart en voert o.a. naar Portorico, Ve nezuela. Curagao, Panama, San Bias, Haïti, Jamaica en Cuba. De tweede tocht begint op 16 maart en brengt de passagiers naar St. Thomas. Martini que, Barbados, Trinidad en Santa Lu cia. Deze elfdaagse cruise wordt ge volgd door een vijftiendaagse langs Martinique. Barbados, La Guaira, Cu rasao, Jamaica en Havana. 13 april ar riveert de „Statendam" weer in New York, vanwaar het schip drie dagen la ter naar Nederland vertrekt om via Le Havre en Southampton op 24 april ten slotte in Rotterdam aan te komen. Daarna wordt het nieuwe mailschip van de H.A.L. ingezet op de regelmatige transatlantische dienst. In januari van het volgend jaar komt daar weer een einde aan, want dan ver trekt de „Statendam" uit New York voor een eerste reis om de wereld. Ge durende deze tocht, die 110 dagen in beslag zal nemen, zullen havens wor den bezocht in Brazilië, Zuid- en Oost- Afrika, Tanganyika, Ceylon, Malakka, eventueel Indo-China, Indonesië, de Phi- lippijnen, Hongkong, Japan, Okinawa en de Hawaii-eilanden. Op de thuisreis zal San Francisco worden aangelopen en eventueel ook andere havens aan de Westkust van Noord-Amerika. Aavertentie BARIELJORISSIR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 ADAM IEL 717142 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 1115 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen, maar later ook opklaringen. Matige, nu en dan krachtige zui delijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Zon: 8.11-17.42 Maan: 11.16-2.19 Advertentie Van de buitenkant bekeken: Een mooi, machtig zeekasteel; Groot en groots en indrukwekkend, Tóch een elegant geheel. En van binnen is 't een sprookje, Dat hier tot écht leven kwam; Ook het zwaar verzilverd SOLA Vaart mee met de Statendam. Dertig duizend lepels, vorken, Waar de Statendam mee eet! Twintig duizend stuks serviesgoed, Zwaar verzilverd SOLA pleet! Véél fabrieken dongen mede, Tot men de beslissing nam: SOLA past het allerbeste In 't milieu der Statendam. CLINGE DOORENBOS Als koning Saoed van Saoedi-Arabië tevreden is over de bediening in een Amerikaans restaurant, dan grijpt hij diep in zijn beurs en strooit, behalve dollars, ook gouden horloges rond. Soms zijn de fooien hoger dan de rekening. Toen de Arabische monarch met een gezelschap van ongeveer 50 man in het Normandy-restaurant in Maryland had gegeten, kreeg de serveer ster een gouden polshorloge en ook de manager kreeg er een. De reke ning bedroeg ruim 750 dollar, maar toen de vorst vertrok, deelde hij nog 500 dollar uit onder de overige employé's van het restaurant. Zijn vrijgevigheid strekt zich ook verder uit dan tot restaurants. Naar gemeld zou hij aan vier leden van het medische personeel van het Walter Reed Hospitaal te Washington eveneens gouden horloges hebben uitgedeeld. Maar dit is waarschijnlijk slechts een begin. Toen hij arri veerde, werden vijftien koffers vol geschenken uitgeladen en horloges, zelfs gouden, plegen weinig ruimte in te nemen. (U.P.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1