Mollet reeds spoedig naar Washington? Koning Saoed en Eisenhower zijn het eens VS. behouden basis Dahran; economische en militaire hulp voor Saoedi-A Onderhandelingen tussen Hammarskjöld en Israël vastgelopen Aziatisch—Afrikaans blok wil sancties tegen Israël Maandag over de verder overleg salarissen van de onderwijzers Met een kotter naar de haaien Naar recht en billijkheid Tweede motel in Nederland in aanbouw cfw MOR Saoed op bezoek bij Franco DUITS SCHIP GEZONKEN Brit wil zetel van Raad van Europa in Amsterdam Regeringsvoorstel: verhogingen van f 13,50 tot f 70 per maand Rus in Finland van spionage beschuldigd Ook in Fithauen massa-arrestaties door Russen Moordaanslag te Harderwijk na woordenwisseling Drijver weet ze te vinden Brand op Engels schip Het weer JOEGOSLAVISCHE KRITIEK OP OOST-DUITSLAND RIS&jIjoteycufniy! ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26827 Ontmoeting Eisenhower- Macmillan vermoedelijk in maart op Bermuda Rijtijdenwet Boetemaxima worden verdubbeld President Eisenhower van de Verenigde Staten en koning Saoed van Saoedi-Arabië hethen in een gisteren uitgegeven, uit zes punten bestaand gemeenschappelijk communiqué verklaard, dat zij over eenstemming hebben bereikt over Amerikaanse militaire hulpver lening aan Saoedi-Arabië. Saoedi-Arabië heeft erin toegestemd de Verenigde Staten voor een nieuwe periode van vijf jaar het gebruik van de luchtbasis te Dahran toe te staan. De oude overeenkomst over de Dahran-basis liep 18 juni verleden jaar af. Besprekingen over vernieuwing hadden tot dusverre geen resultaat. De bepalingen van de nieuwe overeenkomst zijn vrijwel gelijk aan die van de oude. De Verenigde Staten zullen Saoedi-Arabië economische hulp ver lenen, „ter bevordering van de gemeenschappelijke doeleinden en belangen der beide landen.' Franse treiler reeds zes dagen zoek „Saai genoeg" Verzwakking van ULO-noodverb and JapansPools vredesverdrag Tijdens Hongaarse opstand Vrouw gewond, man slaat hand aan zichzelf Sociaal In Rotterdamse haven Nederlander in Indone sië aan schotwonden overleden Wollen Frisse wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk- Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. Het Witte Huis eeft verklaard, zich niet te zullen uitlaten over berichten volgens welke in maart op Bermuda een conferentie zal worden gehouden van de Westelijke Grote Drie voordat er volledige overeenstemming bestaat over een dergelijke bijeenkomst. In ge woonlijk welingelichte officiële kringen te Washington is gezegd, dat Washing ton en Londen waarschijnlijk zullen be sluiten tot een conferentie tussen Eisen hower en premier Macmillan omstreeks 21 maart op Bermuda. Premier Mollet van Frankrijk zou vermoedelijk tegen eind februari of in het begin van maart een bezoek brengen aan Washington. Een ontmoeting van de drie Westelijke regeringsleiders zou evenwel voorlopig niet overwogen worden. De perschef van het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken, Draskovic, heeft gisteren kritiek ge oefend op de behandeling van een Joegoslavische handelsdelegatie in Oost-Berlijn. Volgens Draskovic werden leden van de delegatie woensdagavond door de Oostduitse politie bevolen hun slaapwagens op een Oostberlpns station te verlaten, omdat hun visa niet in orde zouden zijn geweest. De Joegoslaven waren in een politie-auto weggevoerd. De delegatie was op de terugreis na dat besprekingen over een handelsver drag voor 1957 met de Oostduitse Ka mer van Buitenlandse handel waren afgebroken. Volgens de Joegoslaven had de Kamer plotseling op het stand punt gestaan, dat een handelsakkoord met de Oostduitse regering moest wor den gesloten. Joegoslavië heeft de Oost duitse regering niet erkend. De afvaar diging, die onder leiding stond van de voorzitter van de Joegoslavische Ka mer voor Buitenlandse handel, Barba- lic, is later per vliegtuig via West- Berlijn naar Joegoslavië teruggekeerd. (Van onze Haagse redactie) De regering is van oordeel, dat de boetemaxima, die zijn neergelegd in de rijtijdenwet, dienen te worden verdub beld. "Ir is daartoe een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Deze doeleinden omvatten het op rechtvaardige wijze regelen van de vraagstukken van het Midden-Oosten, zulks met vreedzame en wettelijke mid delen, en in overeenstemming met het bepaalde in het Handvest der Verenig de Naties. „Aan elke aanval op de po litieke onafhandelijkheid of de onschend baarheid van het gebied van enige staat in het Midden-Oosten moet weerstand worden geboden in overeenstemming met de beginselen en het streven der internationale organisatie", aldus de bekendmaking. Koning Saoed heeft ver klaard nauw met de Verenigde Staten te willen blijven samenwerken. Hij heeft ook tegenover de Amerikaanse presi dent uiting gegeven aan de uitdrukke lijke wens der andere Arabische leiders hun betrekkingen met Amerika te ver beteren. Voor zijn Amerikaanse reis heeft koning Saoed in Cairo met de Egyptische president. Nasser, en Sy rische en Jordaanse leiders gesproken. In Washington zelf confereerde hij met de kroonprins van Irak, Abdul Illah, de Libanese minster van buitenlandse zaken, Malik, en andere vertegenwoor digers van Arabische landen. President Eisenhower heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn te helpen bij de versterking van het Saoedi-Arabische leger. Militaire des kundigen van beide landen overleggen thans over de levering van militaire uitrusting aan Saoedi-Arabië, Ameri kaanse hulp bij de opleiding van Sa oedi-Arabische militairen en andere vormen van militaire hulpverlening, een en ander ter bevordering van de verdedigingskracht van Saoedi-Arabië en het handhaven van de binnenlandse rust en orde in het koninkrijk. President Eisenhower en koning Sa oed hebben persoonlijke geschenken uit- gewisseld. Eisenhower schonk de vorst een in brons uitgevoerd bureaustel. Di rect na afloop van de besprekingen ver trok Eisenhower voor een week vakan tie in Georgia. Koning Saoed vliegt vandaag in Eisenhowers vliegtuig uit Washington naar de Azoren. Daar zal hij overstappen in een Spaans vliegtuig, dat hem naar Madrid zal brengen, voor een bezoek aan Spanje. Het Duitse schip „Stralsund" is gis teren bij de Engelse kust ten zuid-oosten van Sunderland gezonken. De gehele bemanning van het schip is door de Britse treiler Olvina aan boord genomen. De Franse 69 ton metende treiler „Rose Mystique" wordt sedert de zware storm van maandag in de Ierse zee ver mist. Het schip, dat afkomstig is uit Lorient, heeft zeven man aan boord. Het achtste bemanningslid is daags voor de storm opstak ziek geworden en in Du blin aan wal gezet. (A.N.P., A.F.P.) Na het uitgeven van een gezamenlijk communiqué en het uitwisselen van geschenken, heeft koning Saoed van Saoedi-Arabië afscheid genomen van zijn gastheer, president Eisenhower. De laatste handdruk op de trappen van het Witte Huis. In het Britse Lagerhuis heeft de con servatieve afgevaardigde Nicholson voorgesteld de Raad van Europa te Am sterdam te vestigen. Een voorstel van een Lagerhuislid om Parijs tot de zetel van de raad te maken, wees hij van de hand. Parijs is veel te aantrekkelijk, zo zei hij. De zetel van de raad van Europa dient de „saaiheid" van Straatsburg en de toegankelijkheid van Parijs te bezit ten. Andere Lagerhuisleden stelden Londen en Wenen als zetel voor. Tevoren had het Lagerhuis een motie aangenomen, waarin de belangrijke rol, die de internationale parlementen moe ten spelen bij de ontwikkeling van de Europese samenwerking, wordt erkend. Bevordering van de Europese samen werking kan het best geschieden in de Raad van Europa, aldus de motie. De minister van staat voor buiten landse zaken, David Ormsbygore, zei voorstander te zijn van één grote As- semblée in plaats van de vier parlemen ten van de Raad van Europa, de West- europese Unie, de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en de NATO- raad. (Rtr.) De besprekingen tussen de secreta ris-generaal der V.N., Dag Hammars kjöld, en de Israëlische vertegenwoor diger by de wereldorganisatie, Abba Eban, zijn in een impasse geraakt. Het overleg betrof de garanties, die Israël wenst alvorens zijn strijdkrachten ge heel en al van Egyptisch grondgebied terug te trekken. Dit heeft de directeur- generaal van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken, Walter Eytan, gisteren meegedeeld. zei dat Hammarskjöld klaarblij kelijk nog niet aan Egypte de Israëli sche vraag heeft overgebracht, of dit land thans bereid is tot overeenstem ming over wederzijdse onthouding van oorlogsdaden. „Zolang Egypte niet be reid is een positief antwoord te geven, blijft Israël met het oog op zijn veilig heid bij zijn standpunt aangaande Gaza en de Golf van Akaba", aldus Eytan. Hjj deelde voorts mee, dat Eban een antwoord van premier Ben Goerion op (Van onze Haagse redactie^ In de bijzondere commissie voor ge organiseerd overleg voor het lager on derwijs zijn vrijdag de regeringsvoor stellen inzake de salarissen van de onderwijzers in behandeling gekomen. De bespreking van deze voorstellen is nog niet afgelopen. Maandag komen de delegaties van de regering en van de onderwijzers opnieuw bijeen. Het is niet uitgesloten, dat het overleg daar na nog zal worden voortgezet. Naar verluidt zouden de voorstel len behelzen verhogingen van 13.50 tot ongeveer ƒ70.per maand. Men volgt een puntentelling, waarbij elk punt een salarisverhoging van 13.50 betekent; bij de hogerer salarissen kan een punt voor 14.tellen. De on derwijzer zonder hoofdacte zou er een punt bij krijgen, dus 13.50 per maand. De onderwijzer met hoofdacte begon bij de tot dusverre bestaande regeling met drie punten boven de onderwijzer Het tweede motel van ons landaan de snelweg Den HaagAmsterdam, even buiten de hoofdstad, nadert zijn voltooiing, tn april hoopt men het eerste deel in gebruik te kunnen nemen. Dit eerste deel bestaat uit een hoofdgebouw met twee Vleugels. In het najaar zal er dan nog een tweetal vleugels bijgebouwd worden. Vlak bij het motel komt nog een benzine- en service-station. zonder hoofdacte en hij eindigde met zes punten meer. Hier zouden drie punten bij komen, d.i. ƒ40.50. Het hoofd van een kleine school had een marge van vijf punten, die met vier punten verhoogd zou worden, d.i. 54.meer. Het hoofd van een grote school had zeven punten; hij zou nu vijf punten er bij krijgen, d.i. ƒ67.50 tot ƒ70.—. Wat de salarissen van het ULO be- betreft zou de reeds eerder getroffen tijdelijke voorziening (het zgn. noodver band: van zes naar twaalf punten) bij de definitieve regeling op tien punten komen. De bestedingsbeperking laat zich hier gelden. De teruggang met twee punten wordt weliswaar gecorrigeerd voor de ULO-leerkrachten met hoofdacte, die er langs deze weg drie punten bij krijgen, maar b.v. voor de ULO-onder- wijzer met twee middelbare A-acten zouden de voorstellen een achteruitgang betekenen. De acte-honorering, die niet in pun ten wordt uitgedrukt, zou op 8.33 per maand worden gesteld. Hoewel uit deze salarisvoorstellen blijkt, dat de regering bereid is op en kele punten, waar de grieven van de onderwijzers het ernstigst zijn, enige verbeteringen aan te brengen zo wordt b.v. de wanverhouding tussen de salarissen van de hoofden van scholen en die van de leerkrachten bij het ULO gecorrigeerd lijdt het geen twijfel, dat er nog een grote afstand ligt tussen datgene wat minister Cals te bieden heeft en hetgeen de ANOF vraagt. Om een voorbeeld te nemen: er zijn vele onderwijzers, die geen hoofdacte heb ben, maar toch volledig bevoegd in de school staan. Voor deze groep zou de salarisverbetering beperkt blijven tot 13.50 per maand. Verder hebben de on- derwijzersrganisaties steeds uitgespro ken, dat het noodverband voor het ULO naar haar oordeel ontoereikend was en men kan dus met het plan van de re gering voor het ULO zeker niet geluk kig zijn. Ook op andere punten gaan de verlangens van de ANOF ongetwijfeld verder. Wanneer het overleg niettemin wordt voortgezet, dan duidt dit erop, dat de A.N.O.F., al acht zij het gebodene dan ontoereikend, toch poogt het ontoe reikende in een zo gunstig mogelijke vorm gegoten te krijgen. De minister heeft immers in de Tweede Kamer uit gesproken, dat als de voorstellen on aanvaardbaar worden verklaard, hij ze toch bij Koninklijk Besluit zou moeten laten vaststellen. Aan te nemen is dat in het G.O. ook nog in bespreking zal komen tot welke datum de terugwer kende kracht bij deze voorstellen zal gelden. de boodschap, die president Eisenhower van de Verenigde Staten de Israëlische premier zondag toezond, heeft overhan digd. In gewoonlijk welingelichte Isra ëlische kringen werd donderdag gezegd, dat Eisenhowers boocschap een „nogal krachtig verzoek" aan Ben Goerion be vatte om gevolg te geven aan de reso luties der V.N., waarin terugtrekking der Israëlische strijdkrachten uit Egyp te wordt geëist. Ben Goerion heeft in zjjn antwoord het verzoek van Eisen hower afgewezen. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft Hammarskjöld Eban doen weten dat hij de Israëlische vraag niet eerder aan Egypte zou door geven voordat hij een antwoord op zijn vragen aan Israël had gekregen. Deze luidden: 1. Of Israël zich bewust is dat het krachtens de resolutie van de V.N. zijn troepen en bestuursambtenaren uit Gaza moet terugtrekken. 2. Of het zal toestemmen in de legering van het in ternationale politieleger aan de Isra ëlische kant van de demarcatiegrens bij El Auja. De Aziatische en Afrikaanse landen in de Verenigde Naties hebben Ham marskjöld meegedeeld, dat zij zich voorbe-eiden om de Verenigde Naties over te halen sancties tegen Israël te ondernemen. Dit werd meegedeeld door de Jor daanse gedelegeerde, Abdel Monem Rifai, de voorzitter van de uit 27 landen bestaande Afrikaans-Aziatische groep, nadat Rifai een onderhoud van een uur met Hammarskjöld had gehad. Japan en Polen hebben in New York een overeenkomst ondertekend, volgens welke de staat van oorlog tussen beide landen wordt beëindigd en ambassa deurs zullen worden uitgewisseld. Beide landen onderhielden tot dusverre geen diplomatieke betrekkingen. (U.P.) Een 31-jarige onderdaan van de Sov jet-Unie, Olavi Keihaes, is gisteren be schuldigd van spionage in het Oostfinse district Koeopio. Volgens de Finse openbare aanklager is Keihaes op 14 september heimelijk Finland binnengekomen. Hij zou gehei me gegevens verzameld hebben. (Reuter) Volgens de „Voice of America" te München zijn in Lithauen gedurende de Hongaarse opstand meer dan 200 personen gearresteerd omdat zij aan sympathie-betogingen met de Hongaren hebben deelgenomen. De „Voice of America" ontving een brief, die naar het Westen is gesmok keld, waarin een Lithause vrouw schreef over arrestaties en demonstra ties in Vilnius en Kaunus in begin no vember. Onder de gearresteerden bevonden zich, volgens de brief, 30 Russen. De betogers hadden zich naar een kerkhof begeven waar zij bij kaarslicht het volkslied en nationale liederen zon gen bij de graven van de patriotten Basanavicius en Ciurlionis. De nacht waker waarschuwde de veiligheidspoli tie, die spoedig in enkele vrachtauto's arriveerde en de betogers uiteen dreef. Laat in de avond liepen studenten in koionnes van het kerkhof om bij de kapel van „Onze Lieve Vrouw van Vilnius" een gemeenschappelijk gebed uit te spreken. Soldaten en politie-agen- ten hielden hen tegen en dreven hen uiteen. Er werden enkele arrestaties verricht. Na enkele dagen, zo gaat de brief verder, begonnen op de universi teit de massa-arrestaties. Degenen die aan arrestatie ontkwamen werden van de universiteit gejaagd zonder het recht zich op een andere universiteit te doen inschrjjven of een betrekking te zoeken. De gearresteerden worden behandeld als misdadigers, die als ini tiatiefnemers van de betogingen tot tien of vijftien jaar gevangenisstraf kunnen worden veroordeeld, aldus de brief. Vrijdagmiddag omstreeks half een heeft een 30-jarige inwoner van Putten, die werkzaam was in een kofferfabriek te Harderwijk, tijdens de middagpauze, na een woordenwisseling, op een 28- jarige plakster uit Harderwijk gescho ten. De dader heeft daarna zich zelf met een schot van het leven beroofd. Tijdens het broodeten in de fabriek had het meisje het misnoegen van de man opgewekt en hem, naar hij zei, be ledigd in de liefde. Hij richtte een pis tool op haar en schoot haar in de borst. Zij liep naar buiten en werd in een na burig huis opgenomen. Zij is daarna naar het Piusgestischt te Harderwijk vervoerd en later, omdat bleek dat het schot haar long heeft geraakt, naar het sanatorium Sonnevanck. Haar toestand is thans, na operatief ingrijpen, zodanig, dat zij wel zal herstellen. De pleger van de aanslag, die even eens naar buiten was gelopen, werd ge arresteerd, doch eer de dokter was ge arriveerd, overleed hij. Cor Drijver is nu dertig. Hij was nog maar een jongen van zestien jaar, toen hij met zijn vader op een kottertje mee naar zee ging. Van IJmuiden uit de Noordzee op. En van zijn zeventiende jaar af voer hij als schipper, eerst op een kleine boot, de laatste jaren op de kotter Texel IJm. 5, die het vorig jaar verkocht is. Cor wil weer gaan varen. Hij denkt er over weer een boot te kopen. Maar de gewone visserij lokt hem niet erg aan. Er zijn zoveel kot ters, die naar zee gaan. Dan wordt de spoeling dun. Je moet wat anders doen dan de anderen. Dan is er misschien wat te verdienen. En in ieder geval is er meer aardigheid aan. Daarom vond Cor Drijver het zo gek nog niet, toen hij kort geleden gepolst werd over de mogelijkheden voor de haaienvisserij op zee met de hengel. Sportvisserij dus, waarbij hij met zijn ervaring zou moeten zorgen voor een zeewaardig schip met voldoende on derkomen voor de passagiers. Maar waarbij vooral zijn ervaring met het opzoeken van de haai op de Noordzee nodig is. Dat laatste is hem wel toevertrouwd. Hij weet ze wel te vinden. Alleen ;s het niet zoals bij Helgoland, waar de hengelaars in een boot stappen en na een half uurtje varen al de lijn over boord kunnen werpen. Van IJmuiden uit is het wel een 40 tot 50 mijl sto men. Maar ook dat kan zijn plezierige kant hebben. Ook al heb je dan bij opkomend slecht weer niet zo gauw een plekje in de luwte gevonden, zoals bij Helgoland. Maar de hengelaars be hoeven nu geen buitenlandse reis te maken alvorens zich naar de visgrond te laten varen. En dat kan ook finan cieel een voordeel zijn. Zo is de „Club van haaien vissers" op gericht. Secretaris is de heer v. d. Brink, die ook in de Club der Hon derd meespeelt Overal in het land wordt nu gezocht naar liefhebbers voor deze club, die er een dag of drie op uit willen trekken. Niet allemaal te gelijk natuurlijk, maar in kleine groe pen. Als er genoeg belangstelling voor is, doet Cor Drijver mee, reken daar maar op. Hij moet echter zeker zijn een redelijk aantal klanten te krijgen. Want voor deze visserij moet je toch een kotter van een 22 meter minstens hebben. En het logies moet er op ver bouwd worden. Reken er r aar op, dat zo'n grapje een 40.000 gulden kost. Een zelfde schip inrichten voor de Noord- zee-visserij zou hooguit de helft be hoeven te kosten. Wat je er in steekt, moet er op de duur weer uitkomen en daarom wil Cor Drijver eerst zeker zijn van de klandizie. Drie jaar heeft Cor Drijver met een beug van 10 kilometer grote haaien gevist. Van de zomer behoeft hij al leen maar als proef een beug uit te zetten Wordt er haai mee gevangen, da" zit-ie op de goeie plek. Dan kunnen de hengelaars hun gang gaan. Haaien van rond anderhalve meter gaan ze vangen. Die zit er zo van half juni tot half september. Twee reizen per week met telkens andere passagiers. Of het doorgaat? Cor Drijver twijfelt er niet aan. Nu al komen er tal van aanvragen om inlichtingen bij hem binnen. En of het nou tussen de post van zijn vader zit of tussen zijn eigen post, het doet er weinig toe want ze wonen allebei Huygensstraat 30 in IJmuiden. En ze zijn er allebei enthousiast over. (Van een bijzondere medewerker) Zoals het in de Tweede Kamer ge spookt heeft rond de kwestie van de salarisverhoging der hoge ambtenaren, zo spookt het nu na in kringen van lager betaalde collega's en andere werknemers. En men dient hier ook begrip voor op te brengen. Wie de feiten zoals het publiek die ziet op een rij zet. zou tot de conclusie komen, dat de Kamer een minder gelukkige beslissing heeft ge nomen. Ja, zelfs dat de regering nooit dit voorstel om 10 miljoen gulden meer ter beschikking te stellen voor het verhogen van de salarissen der hogere ambtenaren, had mogen doen. Men redeneert dan als volgt: Nederland consumeert te veel. er moet dus minder worden „opgemaakt Dit kan en moet bereikt worden door dat de overheid zich beperkingen op legt: minder subsidies, minder uit breiding van het ambtenarencorps, geen niet-strikt- noodzakelijke nieuwe werken en gebouwen, enz. Het bedrijfsleven mag minder in vesteren en moet meer belasting opbrengen. En tenslotte krijgt de consument de rekening ge presenteerd: hoge prijzen en ten dele ook nog een, zij het geringe, daling van het geldinkomen. En nu komt me daar diezelfde regering, die reeds te kennen heeft gegeven terzake van de beste dingsbeperking verder te willen gaan dan het S.E.R.-advies, een uitzonde ring maken voor enkele duizenden hoge ambtenaren vanaf de rang van refe rendaris. Die krijgen er gezamenlijk het nog altijd respectabele bedrag van 10 miljoen galden bij, welk bedrag zeer waarschijnlijk voor een ruim deel consumptief zal worden aangewend. Is dat nu niet onlogisch en jegens de lager betaalden onrechtvaardig? Deze redenering lijkt op het eerste gezicht geheel te kloppen en toch doet ze dat niet. We spraken met enkele Ka merleden voor wie deze aangelegen heid was uitgegroeid tot een gewetens conflict. Ze hadden geen standpunt op voorhand en wensten eerst geheel de discussie in de Kamer af te wachten alvorens ze him stem konden bepalen. De verdediging van minister Struycken was niet in elk opzicht even sterk. Hij heeft n.l. een aantal bijover wegingen aangevoerd, die de zaak eer der zwakker dan sterker maakten. Let terlijk zei hij o.a.: „Bij mijn Departe ment zijn van nagenoeg alle ambtge noten de laatste jaren aanhoudend voorstellen binnengekomen tot rangsbe vordering, schaalverhoging en toelage verlening, waaruit een zodanige drang naar rangen-inflatie bezig was te groei en dat het onverstandig zou zijn daar tegenover geen maatregelen te stel len". Toen we dit lazen hebben we ons afgevraagd of we hier niet met een verschijnsel te maken hebben, gelij kend op de zwarte lonen in het vrije bedrijf. Die hebben ook dikwijls de naam van toelage-zus-en-zo. Een even zwak argument was het verloop van de ambtenaren, dus het overgaan van dezen naar ongeveer gelijkwaardige functies in het vrije bedrijf. Eerste- hands informaties toonden ons aan dat dit op zijn hoogst plaats vindt bij tech nische ambtenaren en wetenschappe lijke mensen die onderzoekingswerk doen. Maar in de administratieve sec tor kent men dit verschijnsel praktisch niet. (Vervolg op pagina 9) Havenarbeiders, die in ruim één werk ten van het Britse S.S. „Matadi Palm" van de rederij „Palm Line Ltd" te Lon den liggende bij de internationale stuwadoorsmaatschappij aan de Waal haven te Rotterdam ontdekten van nacht, dat er brand was uitgebroken in dit ruim. In ruim 1 bevonden zich onge veer 400 ton palmpitten. De brandweer werd gealarmeerd, die spoedig met groot materiaal, onder meer twee haven blusboten, ter plaatse was. Toen men ge ruime tijd met het blussingswerk bezig was, ontdekte men dat de brand zich had uitgebreid naar ruim 2, die een la ding grondnoten en palmpitten bevatte. Men was tenslotte met achttien stralen aan het blussen, maar daar men de resul taten niet voldoende achtte ging men er toe over de ruimen in te sluiten en stoom in te voeren. Tegen de ochtend kon een gedeelte van het materiaal inrukken. De Nederlandse planter P. van Eyns- bergen, die de vorige week tijdens een bende-overval op de tabaksonderneming „Rotterdam" van de Verenigde Deh- maatschappijen in Noord-Sumatra door twee schoten werd getroffen, is volgens gisteren in Djakarta ontvangen berich ten twee dagen geleden in het zieken huis in Medan aan zijn verwondingen overleden. Zijn teraardebestelling werd bijge woond door een vertegenwoordiger van de Nederlandse regering en een groot aantal vrienden. (A.N.P.) Advertentie BARTELJ0RISS FERD. B0LSTI JR. HAARLEM TEL. 13439 - J. 48 A DAM -IEL. 717162 waterdichte Tweedjassen J Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enkele bnien. later ook opklaringen. Matige tot krach tige wind tassen zuid en west. Min der zacht Zondag: Zon: 8.07-17.46 Maan: 12.56-4.28 Maandag: Zon: 8.05-17.48 Maan: 14.04-5.23

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1