Drie koperen priesterjubilea 9.%.9oribuiia GROOT CARNAVAL Aanleg eerste deel westelijke randweg gegund Componist Henk Badings voor Heemsteedse Kunstkring ZWITSAL DE MACHINIST, aantrekkelijke film in Cinema Palace 'NEON rfiSS* i Dr. J. G. Hoge legt praktijk neer Renault 4 en Renault Dauphine Haarlemse kermis toch op Parklaan Er komt een motel in Beverwijk - that's the difference Radio-reparatie Concert N. Ph. Orkest <;roen to. TAXI 19000 Kaiserwalzer Die lustige Witwe voor G. en W. Buiten loert de dood Serenade „Het Woord" in Studio Don 't knock the rock Pioniers van het westen Prolongaties ZATERDAG 9 FEBRUARI 1957 PAGINA 2 In Missiehuis Driehuis DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE Dodelijke aanrijding in Haarlem Restauratie Hofje van Staats tienmaal duur der dan geraamd was Bijeenkomst Herwon nen Levenskracht in Haarlem-oost 23 februari in „TRESLONG" - HILLEGOM Burgerlijke Stand Haarlem II A III O MOO IK» Garage DEN HOUT Komend voorjaar Ondanks bezwaar gaat voorliefde uit naar de Grote Markt Dansavond in 't Stoofke FINEST SCOTCH WHISKY Betrouwbare H. J. Maertens N. V. Bijdrage in tekort van De Blinkert CENTRALE VERWARMING POW-R-MATIC Oliebranders GODSDIENSTONDER WIJS OP OPENBARE SCHOLEN Financiële steun te Heemstede Voortuinen in Heemstede HAARLEMSE MIDDENSTAND baby-verzorging Schaken H.H. MISSEN OP ZON DAG GARAGE OOMEN Studio Frans Hals Minerva Lido Roxy Films Apotheken en dokters- diensten FILMJOURNAAL In Missiehuis Driehuis vieren zon dag drie paters hun koperen pries terfeest; pater drs. A. Freriks, drs. C. Ligtvoet en drs. C. van Boekei, leraren aan het Missiehuis. Pater drs. A. Frederiks werd 5 maart 1918 geboren te Arnhem. Hij volgde de humaniora aan de Apostolische school te Tilburg van 19301936; legde in 1937 zijn geloften af, moest de studie we gens ziekte een jaar onderbreken en is op 10 aug. 1944 priester gewijd. In 1946 werd hij leraar te Driehuis, vervolgens van 19531955 in Tilburg. In het laat ste jaar keerde hij naar Driehuis te rug, behaalde M.O.A. Engels en ging naar de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1956 zijn doctoraal examen in de Engelse taal en letteren aflegde. Hij gaf catechismuslessen op de l.o.- scholen in Driehuis, had de zielzorg in enkele N.S.B.-kampen, o.a. in IJmuiden, leidt tridua voor jongeren, godsdienst cursus voor 18-jarigen en geeft een cursus Engels aan verpleegsters van het ziekenhuis in IJmuiden-Oost. Pater drs. C. Ligtvoet is 30 augustus 1918 te Oosterhout (N.B.) geboren. Volg de tegelijk met pater Freriks de studies in Tilburg en Arnhem, werd eveneens ziek en is ook op 10 augustus 1944 priester gewijd. In 1945 werd hij stu dent in de klaasieke talen te Nijmegen, werd een jaar na zijn candidaatsexa- men leraar te Tilburg, deed in 1954 zijn doctoraal examen en is in 1955 le raar klassieke talen in Driehuis gewor den. Hij werkt aan een proefschrift ,.De boer in de Latijnse letterkunde". Hij is biechtvader van de zusters van Advert entte DE GIRAFFE. 3 „Ik zag in de Zijlstraat een pen van formaat; Ze is wel twee meter en hangt in de straat", Zo sprak de giraffe, „en 'k weet zeer gewis Dat mijn hals hier een prachtig étuitje voor is. En 't is goed, dat die pen U naar DANTUMA leidt, Want 'n DANTUMA-pen is van pracht-kwaliteit!" Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 De 23-jarige boekdrukker B. Luimes uit Haarlem, die gistermorgen om streeks kwart over zeven de Vergier- deweg wilde oversteken, vlak voor een van links komende auto, en werd aan- gerden, is vannacht om kwart over een aan zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer moest gisteren in zeer ern stige toestand worden overgebracht naar het ziekenhuis St.-Joannes de Deo. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het subsidie ten be hoeve van de restauratie van het Hofje van Staats te verhogen van ƒ5.728 tot 10.320. Deze verhoging is noodzake lijk geworden omdat tijdens de restau ratiewerken gebleken is, dat de toe stand op verschillende punten aanzien lijk slechter is dan verwacht werd, ter wijl sedertdien de prijzen van materia len en de lonen gestegen z|jn. Boven dien z|jn op verzoek van het rijk nog enkele andere, niet voorziene restau raties ter hand genomen. De totale kosten daarvan bedragen nu uiteinde lijk ƒ53.150. De minister van O.K. en W. heeft toe gezegd 50 pet van 52.100 te zullen subsidiëren. B. en W. stellen voor een subsidie te verlenen van 20 pet van de totale restauratiekosten, maar wil len van het totaal aftrekken de kosten van restauratie van het wapen in de voorgevel Het College is van oordeel, dat deze restauratie niet aan de eisen voldoet. B. en W. stellen derhalve voor te subsidiëren 20 pet van een totaal van 51.600. Gisteravond organiseerde kring oost van de K.A.B. in het parochiegebouw aan het Teylerplein een avond, waarop het werk van Herwonnen Levenskracht ter sprake kwam. Er werd een film ge draaid over de T.B.C.-verpleging en de reuma. Met aandacht keek men naar hetgeen zich op het witte doek afspeel de. Na deze film sprak de heer L. Luis- terberg, districtspropagandist van Her wonnen Levenskracht, over de beste be strijding van de volksziekten t.b.c., reuma, asthma en kinderverlamming. Hij zette de voordelen uiteen van het lidmaatschap van H.L., welke zeer ve le zijn. Na de pauze genoot men van de film „Taxi". Advertentie Vraagt inlichtingen. Tel. 02520-5347 EFUWDM. Schoenmaker en W. G. Dam. GEBOREN: J. Th. Horstman—Hoen derdos, z.; J. E. M. F. L. M. Hoog— Liempoels; R. JanzweertKorsman, d.; J. HofstraGroenewoud, d.; C. W. La GrouwTromp, d.; Chr. A. G. Zwart Dijkzeul, d.; A. M. OuwerkerkWest rus. d. OVERLEDEN; P. A. van der Meer, 59 j.. Lombokstraat; S. A. Hoes, 74 j., Olieslagerslaan; P. de Gooijer, 84 j., Jacobstraat; L. A. M. Schoorl, 10 d., Karei Doormanlaan; A. DorlandtSik kink, 85 j., Schalkwijkerweg; A. M. van de ReepHofsté, 89 j., Zuidpolder straat; E. van de WerkenSchouten. 86 J., Floresstraat. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem de Voorzienigheid te Driehuis en zon dags vaste assistent in Edam. Pater drs. C. van Boekei is 6 augus tus 1918 te Waalwijk (N.B.) geboren, hij volgde van 19311937 de lessen aan de Apostolische school te Tilburg, is nu 1938 geprofest en op 10 augustus 1944 priester gewijd. In 1945 werd hij student in de klassieke letteren te Nijmegen en na zijn candidaatsexamen in 1951 leraar te Tilburg. Na zijn doctoraal examen in 1955 is hij naar Driehuis overge plaatst. Hij is biechtvader van de Doch ters van O. L. Vrouw van het H. Hart te Santpoort en aan de kweekschool te Beverwijk. Maandelijks geeft hij confe renties aan de zusters in de Peper straat te Beverwijk, leidt tridua voor Mater Amabilisscholen en is modera tor van een bijbelclub te Haarlem. Drs. v. Boekei werkt aan een proefschrift, dat hij binnenkort hoopt te verdedigen, „Katharsis: een studie over enkele as pecten van het gevoelsleven bij Aristo- teles en de actualiteit van diens opvat tingen voor de hedendaagse empirische psychologie". Naast zijn vele lessen en ander werk heeft hij bovendien een uitermate druk bezette spreekkamer, omdat velen, van heinde en ver, geestelijke leiding bij hem zoeken. Aan de N.V. Aannemings My. v/h Hillen en Roosen te Amsterdam is voor f 1.942.000 door de directie wegen van de rijkswaterstaat gegund de aanleg van het eerste gedeelte van de weste lijke randweg om Haarlem. Het betreft het gedeelte Zijlweg-Wa- genweg van het toekomstig tracé van de rijksweg nr. 8. Deze nieuwe weg is noodzakelijk geworden in verband met de te verwachten verkeerstoename na het gereedkomen van de Velser tun nel. Het werk bestaat uit een aantal kunstwerken bruggen, vaarduikers, te dempen en te verleggen sloten en vaarten op het aan te leggen wegge deelte en het aanbrengen van verhar dingen hierop. Op 22 januari werd dit werk in Den Haag door de rijkswater staat aanbesteed. Er waren toen 17 in schrijvers, waarvan de laagste de N.V. v/h Hillen en Roosen was. Dr. J. G. Hoge, internist en direc teur van de IVIaria-stichting te Haar lem, heeft zijn praktijk als internist neergelegd. Hij blijft evenwel directeur van de Maria-stichting, een functie wel ke hij sedert 1933 vervult. Dr. Hoge, die geboortig js van Emmer- compascuum in Drente, werd in 1927 als geneesheer verbonden aan de Ma ria-stichting en vestigde zich enige ja ren later als internist. Onder zijn lei ding heeft het ziekenhuis zich in een voortdurende en alzijdige opgang mogen verheugen. Daarnaast heeft dr. Hoge verdiensten op medisch-sociaal ter rein en heeft hij de openbare zaak ge diend door na de oorlog gedurende eni ge jaren als lid van de Haarlemse ge meenteraad op te treden. Advertentie Prijzen resp. 4190.- en 5580.-. 4 Portieren. Gemakk. parkeren. Franse wegligging. Hoge inruilwaarde. Fabrieksruilmotor f 400.-. Het college van B. en W. van Haarlem heeft vanochtend besloten om ondanks de vele bezwaren die zijn binnengeko men toch de voorjaarskermis rond Ko ninginnedag by wyze van proef te doen houden op het gedeelte van de Parklaan tussen de Jansweg en het Spaame. Daar- na zal men zich opnieuw beraden over een definitieve plaats. De voorkeur gaaf daarbij wel uit naar de Grote Markt, zoals in ons blad is gesuggereerd. Ook hiertegen zal wel bezwaren maar zij ïyken op dit ogenblik niet onoverwinne- iyk. Om half negen reeds kwam het col lege bijeen met zün adviseurs en de le den van het centrumcomité Koninginne dag. Dit comité heeft zich eveneens dui- deiyk uitgesproken ten gunste van de Grote Markt. Er zijn nog wel andere plaatsen genoemd, zoals de Dreef, maar de bezwaren daartegen zün zeer groot Bovendien ligt de Dreef naar veler me ning te excentrisch. De heer A. Stam te IJmuiden is van plan om aan de Parallelweg te Be verwijk nabij de aansluiting van deze weg op de Rijksweg nr. 9 een motel te stichten, dat 31 twee-persoons slaap kamers met toilet, was- en douchege legenheid zal omvatten. Bij zes kamers zal een eenvoudig keukentje worden ingericht. In het gedeelte op de begane grond bevinden zich de ruimten voor het stallen van auto's. Verder zal het motel worden voorzien van een ruim restaurant, een cafetaria en twee ver gaderzalen Vanavond worden de katholieke jon geren van Haarlem weer verwacht in gebouw 't Stoofke aan de Stoofsteeg, waar vanaf acht uur gedanst wordt op de aangename muziek van Jils' Society Gang. Advertentie IMP. OUD HAARLEM Vrijdagavond heeft Ir. Henk Badings een groot aantal leden van de Heem- steedse Kunstkring een zeer mooie avond bezorgd door niet alleen talrijke interessante bijzonderheden te vertel len over zyn radiofonische opera „Ores tes" maar ook door die opera via een bandrecorder te laten horen. De componist liet allereerst enige ra diofonische effecten horen. De moderne techniek, aldus de spreker, stelt de he dendaagse componist in staat, geheel nieuwe geluidseffecten in het leven te roepen, die door een Fransman zeer juist „concrete muziek" wordt genoemd Om daartoe te geraken, werkt in zeer grote mate de elektronische muziek me muziek die niet ontstaan is door de tril lingen van een muziekinstrument of door de menselijke stem, maar door elektrische trillingen welke een slnger- kring vormen, die door het menselijk oor opgevangen kunnen worden. Uitvoerig ging de spreker in op de vraag of de menselijke invloed op de ze muziek, die zo'n geheel ander ka rakter heeft dan de thans bekende, even groot is en aan de hand van enige voorbeelden toonde hy aan, dat dit wel het geval is. Door de deformatie van de oorspronkelijke klank ontstaan ge heel nieuwe klankbronnen en door de toepassing van de moderne techniek kana men de klonk van een nstrument in die van een geheel ander wijzigen. Een treffend voorbeeld was de drievou dige opname van een koor kort ach ter elkaar, waardoor een klankvolume ontstond dat niet meer kan worden aangemerkt. Italiaanse koordirigenten snapten dan ook niet, hoe de Hollan ders zo konden zingen, waarop Ir. Ba dings antwoordde, dat zij dat wel kon den, zonder natuurlijk een nadere om schrijving te geven. Met enige voorbeelden wees spreker ook op de rol van de elektrische filter waardoor het mogelijk is, langs elek trische weg geluiden uit te snijden, zo dat ook op die wijze de klank een ver andering ondergaat. Een zeer goed voorbeeld was hier het koor van de wraakgodinnen uit de opera dat inder daad zeer wraakzuchtig klonk. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem Telefoon 15220 Aan het concert van het Noordhol lands Philharmonisch orkest dat vrydagavond onder leiding van Marinus Adam werd gegeven, werkten maar liefst twee solisten mee. Voor de pauze speelde de organist Albert de Klerk het orgelconcert in C dur van Haydn. De solist speelde dit verrukke lijke stuk muziek met een muzikale speelsheid, waartoe hem zijn volmaakte techniek in staat stelt. Voeg hierby de geacheveerd gespeelde orkestpartij, en men krijgt een prachtig sluitend resul taat. Marinus Adam liet aan dit orgel concert de Militaire Symphonie In G dur van dezelfde componist voorafgaan, in een stilistisch juist gekarakteriseer de uitvoering, die door homogeen orkest- spel alle respect afdwong. Na de pauze was de concertmeester van het N. Ph. O., Jan Hesmerg de solist in het vioolconcert no. 3 in b klei ne terts van Camille Saint-Saëns. Zoals in alle werken van deze componist, ken. merkt ook dit vioolconcert zich door de vakkundige compositorische werkwij ze. Het stuk stelt geen enkel probleem, althans niet voor de luisteraar. Of de solist echter technisch geen problemen heeft, is heel iets anders. Jan Hes merg heeft er een allerzins respectabe le vertolking van gegeven. Zijn sierUjke toonvorming en artistieke instelling ten opzichte van dit concert, maakte de uit voering tot een groot en welverdiend SUCCGS Tensiotte speelde het orkest nog „L'Apprenti sorcier" van Paul Dukas, een scherzo naar Goethe's ballade „Der Zauberlehrling". Het is een volmaakte compositie, met een uit de aard van het gegeven, fascinerende invloedssfeer. Zo was ook de uitvoering met andere woor den, gespannen en ritmisch ttrefzeker volgehouden. Marinus Adam bewees hierin weer eens zijn vakmanschap als dirigent, want dit was ongetwijfeld een uitvoering die aan hoge eisen voldeed. J. L. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een jaarlijkse bijdrage in het vergoedingentekort van het Bejaar dentehuis De Blinkert te verlenen tot een bedrag van maximaal 12.240,- per jaar. Deze bijdrage is bedoeld om het tekort te dekken, dat ontstaat doordat de minder draagkrachtige bewoners, die in overleg met het Huisvestingsbu reau en Sociale Zaken in De Blinkert worden geplaatst, de vrg hoge pension- prys van 190,- per bed per maand voor een één-persoonskamer en 175 per bed per maand voor een tweeper soonskamer, niet kunnen opbrengen. Deze prijzen liggen ongeveer 30,- bo ven de in andere soortgelijke inrichtin gen geldende pensionprijzen. Slechts de helft van het aantal be schikbare kamers, met name 34, wordt toegewezen aan minder draagkrachti ge bejaarden. Voor deze categorie wordt een pensionprijs berekend van 160,- voor een eenpersoonskamer en 145,- voor een tweepersoonskamer, hetgeen jaarlijks een vergoedingstekort in de exploitatie oplevert van 12.240,-. In 1951 heeft de raad reeds een soort- geiyke vergoedingsbydrage beschik baar gesteld ten bate van de exploita tie van „Delftweide", het bejaarden centrum aan de Orionweg. Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 22143 Na de pauze werd de gehele opera ten gehore gebracht en men moet in derdaad aan deze elektronische muziek wennen. Ongekend schoon waren de slotko ren die, het zij hier eerlijk gezegd, nog wel degelijk de geest van de „oude" opera ademden. Slechts de tekst was anders gesteld ,want gaat in de „oude" opera de held meestal zingend dood; Orestes overwint Wanneer hij niet al leen zyn lang vermiste zuster terug vindt, maar ook zijn geliefde uit de macht van een bruut weet te bevrijden. Een lang en dankbaar applaus van de aanwezigen, bewees dat men Ir. Ba dings erkentelijk was voor zijn muzi kaal omiyste causerie. B. en W. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor een vergoeding van f5.- te geven voor elke werkelijk gegeven godsdienstles op de openbare scholen, in dien een les door minstens 15 leerlingen gevolgd wordt. De Centrale Xerkeraad der Hervormde gemeente en het bestuur van de afde ling Heemstede-Bennebroek van de Ne derlandse Protestantenbond, beide te Heemstede, hebben namelijk de gemeente Heemstede gevraagd een vergoeding te ge ven. Naar B. en W. mededelen, volgen reeds zeer vele leerlingen op de openbare scholen de godsdienstlessen, en zij me nen, dat hier in werkelijke behoefte wordt voorzien. Zij achten het derhalve verant woord de gevraagde subsidie te verlenen. Donderdagavond 21 februari zal de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, in het Ver versingshuis Groenendaal de prijzen uit reiken van de voortuinkeuring vanwe ge de Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De heer H. Stein, hoofdassistent van de Tuinbouw- voorlichtingsdienst te Apeldoorn zal zijn voordracht met kleurendia's houden. H. J. Maertens N.V., die in Haarlem reeds een tweetal zaken op het gebied van electrische apparatuur exploiteert, heeft deze dagen zijn derde zaak ge opend, en wel op de hoek van de Nieuwe Groenmarkt en de Krocht. De ze derde zaak zal gespecialiseerd zijn in radio's, televisietoestellen, autoradio en afspeelapparatuur, zoals grammo foons en bandrecorders, terwijl annex aan de zaak een reparatiewerkplaats voor deze apparatuur en een inbouw- station voor autoradio's is ingericht. Vooral met dit inbouwstation gaat een grote wens van de heer Maertens in vervulling. Tot nu toe geschiedde de inbouw van autoradio's op straat, voor zyn zaak aan de Nassaustraat. Dat wordt nu anders. Er is een overdekte ruimte voorhanden, waar men zijn auto kan binnenrijden en rustig aan de goe de zorgen van de deskundige monteurs kan overlaten. De werkplaatsen zijn van een prima TL-verlichting voorzien en op ultra-moderne wijze ingericht met gereedschappen. De winkel zelf is intiem. Zij is in lichte kleuren geschil derd en in de plafond bevinden zich vele schuin-geplaatste TL-buizen. die ondanks hun modern uiterlijk toch een warm licht verspreiden. Wie de oude situatie ter plaatse nog kent, zal moeten toegeven, dat de nieuwe zaak van H. J. Maertens N.V. een ver- ryking is voor de winkelstand in de om geving. Advertentie H.W.P. 2 heeft van Rolland 2 met 46 verloren. Voor de onderlinge com petitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de navolgende partijen gespeeld: Hopman-v. Emme rik A, Hoogland-v.d. Spek 10, Lunenburg-Komen 10, Goedemans- Joosten 01, Faay-Holtkamp 01, Ko- men-Joosten 10. H. Bavo (Kathedraal): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis) 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua: 6.30, 7.30, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Jozef: 6.45, 8, 9.15 (Hoogmis) en 11 uur; 18 uur: Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans (Spaame): 6, 7.30, 9, 10.30 (Hoogmis) en 12 uur. H. Joannes de Doper (Amsterdamstraat): 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 (Hoogmis), 11 en 12 u. H. Hart (Kleverpark): 6.30, 7.45, 9, 10.30, (Hoogmis) en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara (Paul Kru- gerstraat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis), en 11 uur. H. Liduina (Rijksstraatweg): 6.30, 7.30, 9 (Hoogmis), 10.45 en 12 uur. O. L. Vr. van Zeven Smarten (Rijks straatweg): 6.30, 7.30, 8.45 (Hoogmis) 10.15 en 11.30 uur. 18 u. avondmis. H.H. Petrus en Paulus (Tesseischade- straat): 6.30, 7.45, 9 (Hoogmis) 10.45 en 12 uur. Allerheiligste Drieëenheid: 7.30, 9 (Hoog mis) 10.45 en 12 uur. Hulpkerk Bloemendaal: 7.30 en 9 uur. O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen (Over veen); 7, 8, 9 (Hoogmis) 10.30 en 11.30 uur. H. Agatha, Zandvoort: 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. H. Bavo (Heemstede) 6.30, 7.45. 9, 10.15 (Hoogmis) en 12 uur. O. L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 (Hoogmis) 10, 11 en 12 uur. H. Antonius van Padua Aerdenhout) 7.30, 9 (Hoogmis) en 11 uur. In Palace wordt deze week de film „II Ferroviere" de machinist van Pietro Germi vertoond, een mooie aan- trekkeiyke rolprent, die de Italiaanse cinematografie siert. Hoewel men bij het zien van de film herhaaldelijk aan De Sica's Fietsendie ven moet denken en hier en daar zelfs het procédé van De Sica meent waar te nemen, kan men De Machinist toch allerminst een navolging noemen. Ger mi heeft evenals De Sica de documen taire stijl aangewend, hoe dramatisch zijn film ook zijn moge. Hij heeft de stijl gebruikt die alle grote regisseurs gebruiken en ieder speelmoment of wat men zo noemt behandeld als een onderdeel van de ritmische expressie. Dat procédé maakt de film juist boeiend en past wondergoed bij de aard van het gegeven dat om zo te zeggen een kleine verzameling intrigues is, die alle even belangrijk zijn, niet om voorrang vrageft en dan ook dank zy de documentaire methode simultaan kunnen behandeld worden. We maken kennis met het gezin van een machinist die graag een glas wijn drinkt en als hij een fout maakt met dodeiyke afloop van drankmisbruik wordt beschuldigd en gedegradeerd. Zijn minderwaardigheidsgevoel drukt hem neer. Hij zit meer in de kroeg dan thuis en verliest vriendschap en kame raadschap. Het loopt hem trouwens op alle manieren tegen, want zijn dochter trouwt de verkeerde man, zijn zoon is een nietsnut die in de nesten komt te zitten en die zijn ouders veel verdriet doet. De moeder moet al die ellende maar opvangen en het jongste zoontje, een nakomertje, is het vroegwijze ven tje dat in alle geheimen wordt inge wijd én bij iedere botsing als buffer wordt gebruikt. Alle narigheiden, en het zijn er nogal wat, lopen dag aan dag door elkaar heen. Er zit weinig per spectief in het gezin. Maar tegen Kerst mis schijnt alles ineens te veranderen. Zo gaat dat soms: een ongeluk komt Advertentie In „Studio" kunnen de liefhebbers van het keizerlijk wals-tijdperk hun ge noegen beleven aan de film „Kaiser Walzer". Het verhaal speelt zich na tuurlijk af ten tijde van keizer Franz Joseph, en ditmaal is er sprake van een aartshertog, die liefde opvat voor een onderwijzeres. Hij beleeft zijn avon tuur incognito onder de naam van een luitenant, die evenzeer in eeen liefdes avontuur verwikkeld. Dat geeft moei lijkheden, welke echter op een char mante wijze worden weggewalst. Ieder een kan er heen. Vanaf maandag draait in „Studio" de film „Het Woord", welke wij apart bespreken. Die lustige Witwe", de beroemde operette met de verrukkelijke melodieën van Franz Léhar werd gisteravond in een uitverkochte Stadsschouwburg voor de leden van Geloof en Wetenschap opgevoerd door de Hoofdstad Operette onder regie van Otto Aurich, die hiermee weer een enorm succes behaalde, blijkend uit minutenlang applaus, vele „open doekjes" en andere reac ties. De melodieën, bruisend van levens lust, en het kostelijke gegeven van deze operette blijven altijd nieuw, zelfs ac tueel, want er waren even verrassende als actuele toespelingen in verwerkt, op de U.N.O., op „kleine naties", en zelfs op rock 'n roll, gebracht door Otto Aurich de Parijse gezant van het denkbeeldige miniatuurlandje Ponteve- drino en Fritz Steiner de clownes ke bode in hun geestige dialogen. Met Weense „Schwung" werd „Die lustige Witwe" gezongen en geacteerd, in prachtige costuums en decors. Otto Aurich „von achtern en von voren" en Fritz Steiner, beiden sterren van de voormalige Fritz Hirsch Operette (waarvan de Hoofdstad Operette een voortzetting is) leverden prachtige cre aties, evenals Rosy Parrish, de rood harige Valencienne en Leo Cordes-Der- mota, gastspeler van de Wiener Volks- oper als de graaf de Rosillon. De levenlustige weduwe, met haar twintig miljoen, die Pontevedrino van een bankroet moeten redden, werd ge speeld en gezongen door Mizzi van der Lans. Jan Handerson gaf een onver getelijke creatie van de even jaloerse als rancuneuze gezandschapssecretaris Danilo, die 'tenslotte zyn liefde ver klaart aan de weduwe. Dans en muziek uitgevoerd door het Hoofdstad Operette Orkest, gediri geerd door Wilhelm Rettich die een onmisbaar element vormen in deze operette waren eveneens voortreffelijk, zodat gezegd mag worden, dat G. en W. gisteren één van haar vrolijkste avon den van dit seizoen beleefd heeft. „Marcocci de machinist) is een onderkruiper" leest Marcocci Jr. in de film „II Ferroviere" van Pietro Germi. nooit alleen, maar een geluk al even min als men de wind mee heeft. Het gezin van de machinist hervindt de vrede, waarnaar de moeder al zo lang snakt. Nauweiyks is de vrede gevon den, of de vader sterft. Maar de vrede is gered en wordt door de dood van de vader als het ware nog versterkt. Vooral de kleine jongen voelt zijn ver antwoordelijkheid, al gaat hij nog naar school om voor zijn rapport te zwoe gen. Germi heeft een beheerste film ge maakt van een onderwerp dat gemak kelijk tot overdryving aanleiding kan geven. Ook in de rol van de machinist is hij veel soberder dan de meeste ac teurs. Hy kent als regisseur beter de eisen van de camera dan de ijdeltuiten die menen dat het om hen gaat en niet om de film. Het enige wat men Germi zou kunnen verwijten is, dat hij de el lende wel wat overdadig op elkaar ge stapeld heeft en dat hij wat al te ele gant de oplossing aan de hand doet. De goede winkelier, die zowaar kans heeft gezien een bende plunderaars te gen zich in het harnas te jagen door een van de schurken neer te schieten het gebeurde overigens enigszins bij toeval trotseert vervolgens de wraak van de bende. De broer van het slacht offer zint namelijk op wraak. Hij zet met zijn vazallen heel de stad op stel ten en doet de inwoners sidderen, tot de winkelier andermaal de stoute schoenen aantrekt en zo het dreigende gevaar weet te keren. „Buiten loert de dood" is in Frans Hals voor jongelui vanaf 14 jaar. De stem van Mario Lanza is een ex cuus voor de film „Serenade". De man doet weinig anders dan zingen, volks liedjes en operascênes. Hij is enige tijd als gevolg van een teleurgestelde lief de zijn stem kwijt, maar als een schoon Mexicaans meisje voor hem gaat bid den, beschikt hij in een ommezien over zijn omvangrijk stemorgaan. En wat dacht u, waarin de gezette zanger uit barst? Natuurlijk, Ave Maria van Gou nod, hemels begeleid door orgelklan ken. Veertien jaar. Maandag draait „Als de dauw hangt komt er regen." Strikt volwassenen. Dinsdag en woensdag wordt Gas-oil vertoond, een voortreffelijke Franse film, die een interessante kijk geeft op het wel en wee van de vrachtwagen chauffeurs, die met tien- en vijftien tonners langs de weg razen. Volwasse nen. Advertentie SPAARN E 3A hoek Damslr. HAARLEM TEt.15756 Slechts drie dagen draait komende week in „Studio" de film „Het Woord", die Carl Dreyer heeft gemaakt naar het gelijknamige toneelstuk van Kaj Munk. „Het Woord" Ordet, in het Deens is een ideeënspel dat een hartstochtelük pleidooi levert voor een christelijk leven. Niet christelijk vol gens een orthodoxe opvatting, maar vrümoedig en vooral levens-gezind. In die zin moet men ook de angst voor de dood verklaren, waaraan Kaj Munk zijn ideeën tastbaar maakt. Het is de geschiedenis van de boerenfamilie Borg, die aan geloofsverstarring uiteen dreigt te vallen. De zoon Joannes lijdt aan godsdienstwaanzin, een schoonzoon is de orthodoxie „ontgroeit". De vader leidt een secte. De jongste zoon is ver liefd op de dochter van de leider van een andere secte. Een en ander biedt genoeg conflictmogelijkhedeii, die overi gens gemakkelijk aanleiding hadden kunnen geven tot een draak. Maar Kaj Munk heeft een poëtische oplossing ge kozen voor zijn conflicten, een oplos sing die weliswaar alleen aanvaardbaar is voor gelovigen, maar daardoor juist van zijn diepe geloof getuigt en zich lijnrecht stelt tegenover de twijfel. Daar komt bij, dat het gegeven bijzon der knap verfilmd is. Men raakt in de ban van het trage plattelandsleven, van de dreiging die de mensen voor el kaar gaan vormen. Men ziet enkele bij zonder mooie rollen en tenslotte wil len wy nog wijzen op de zeer knappe fotografie. Studio, 18 jaar. „Maak geen ruzie met de rock" is de titel van de film die deze week in Lido draait. Wij zouden er aan willen toe voegen: Laat maar waaien, wie er zin in heeft, amuseert zich. De rage van de rock en roll wordt in deze film die een vervolg is van Rock around the Clock, met enthousiasme voortgezet. Er zullen nog wel meer films komen met roek-maniakken, of als men wil, komie ken; zij zijn alle hetzelfde, veel muziek, vermoeiend gedraai of wanneer de trombonist zich erg in bochten wringt, gespring, en weinig om over na te den ken. In de laatste film zijn alle „Stars" bij elkaar: Bill Haley c.s., Alan Freed, little Richard, Alan Dale en nog anderen. Het verhaal krijgt pas de laatste scène van de film enige vorm. Een krantenjuffrouw, wier critieken door heel Amerika worden gelezen dat kan gelukkig alleen in Amerika staat eerst sceptisch tegenover de rock en roll, maar „bekeert" zich, mede vanwege de omstandigheid dat een der bandleden die zich als zanger uitgeeft, verliefd wordt op haar dochter. Als de „krant" de rock en roll dus gaat zien als iets onschuldigs, als een min of meer in spannende gymnastiek, zijn de moeilijk heden van de baan en kan men weer rustig aan het kronkelen slaan met een ernst die geestelijke inspanning verraadt. In deze film en dat is toch wel aardig kan men de slimme, grijnzende ge zichten bewonderen van Haley en Freed 14 jaar. Een spannende western, wederom de moeilijkheden uitbeeldend, die in de tweede helft der vorige eeuw voor kwamen tijdens de kolonisatie van het westen der USA, draait tot en met zondagavond in Roxy. Het is een pro- duktie, geheel volgens het gangbare schema vervaardigd: liefde, moed, ter reur, gouddorst en andere menselijke eigenschappen wedijveren om de aan dacht van de toeschouwers. Het geheel in prachtige kleuren, zodat er althans mooie natuuropnamen te zien zijn. De nodige verwikkelingen komen natuur lijk weer voor de reeds genoemde gouddorst speelt hierin een grote rol, evenals landhonger en medogenloze bandieten. Er vallen vele slachtoffers, maar aan het einde zegeviert uiteraard het heerlijke recht en de eeuwige lief de. Voor veertienjarigen. Vanaf maandag draait in Roxy de film Rassenhaat, die een wellicht no bele tendens paart aan de gebruike lijke concessies ter wille van de pu blieke sensatielust. Eveneens voor veer tienjarigen. In Rembrandt is Carnaval in Wien geprolongeerd (volwassenen), in Luxor Trapeze (alle leeftijden). CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Buiten loert de dood, 14 j„ 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30 en 8 uur. LIDO: Don't knock the rock, 14 jaar, S, 4.15, 7 en 9.15 LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. MINERVA: za. 7 en 9.15, zo. 2, 4.15, 7 en 9.15: Serenade, 14 jaar. Ma. 8.15: Als de dauw hangt komt er re gen, str. volw. Di. en wo. 8.15: Gas-oil, volw. REMBRANDT: Carnaval in Wien, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Pioniers van het westen, 14 j. Ma. tot en met do.: Rassenhaat, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. STUDIO: Kaiser Walzer. a. 1. Ma. tot en met do.: Het woord, 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15. Zaterdag 9 februari Minerva: Volksmuziekschool voor Haar lem en omstreken. Demonstratie door leer lingen van de school, 8 uur. De Leeuwerik: Toneelvereniging Vondel met „Tot wederdienst bereid", 8 uur. Schouwburg: Triangel-cabaret, 8 uur. Zondag 10 februari Concertgebouw: Kindermatinee „Dik Trom", 14.30 uur. Schouwburg: Hoofdstad Operette met „Die lustige Witwe", 8 uur, (ook 2 uur). Maandag 11 februari Grote Kerk: Beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters. Van 11.30 tot 12.30 uur. Schouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met „De vrouw met het rode haar" (Ab. A.), 8.15 u. Haarlem Apoheken: Noorder-Apotheek, Jan Gijzen- kade 181, tel. 23821; Apotheek Remmers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gilde- huys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Voor de doktersdiensten belle men 11990. ZIEKENVERVOER G.G.D., Telf. 1414; Margriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloe- mendalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560-8284. Doktersdienst: Dokter H. D. G. A. Im- mink, Bloemendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23349. Overveen Doktersdienst: W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, tel. 23884. Aerdenhout Doktersdienst: Or. J. Reurink, Aerdenhout- seduinweg 8, tel. 26035. Heemstede Doktersdienst: P. M. van de Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903, en R. J. P. Apotheken: Fa. Schotsman, Binnenweg Muller, Raadhuisplein 6, tel. 36550. 206, tel. 38320. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, Santpoort, tel. K 25608320. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. K 25608284, en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500—22181.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2