Grote geheimzinnigheid in Bonn rond brief van Boelg anin Repatriëring van vele duizenden Duitse burgers mogelijk? EEN MILJOEN voor katholieke organisaties De Nenni-socialisten in Italië geheel los van de communisten I Algemene kinderbijslag- verzekering moet spoedig worden ingediend Justitie treedt op tegen loterij-puzzles in kranten Restauratie van de Brandenburger Tor Het besluit is gevallen Vader doodt zoon met stuk hout Met de invoering moet men geen dag langer wachten dan nodig is Twee processen-verbaal in Amsterdam HANDELSAKKOORD OPNIEUW TER SPRAKE? Ook probleem der Duitse hereniging zou in de boodschap zijn aangeroerd Admiraal Horthy overleden Nederlands gezin zoekt goud Sleutel van safe was zoek Samenwerking in sommige gevallen mogelijk Londen spreekt geruchten tegen Het weer MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 o 80ste JAARGANG No. 26828 TC mm* Dertien gewonden bij twee ongelukken op hetzelfde kruispunt Jongetje gedood Wordt Arabisch dorp door RAF verwoest? Repatriëring van Duitse burgers Feestelijk slot van SUS-actie Wederom Jezuïeten college in Frankrijk BIJ VECHTPARTIJ Romme op agrarisch congres K.V.P. 35.000 op nr. 11180 Prof. Schuiten uit Moskou teruggekeerd Brits koninklijk paar H. Vader voor Radio Vaticana Damespantalons in kleuren Enige regen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miiimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel. 21544. De tekst van de persoonlijke boodschap van de Russische premier Boelganin, die ambassadeur Andrei Smirnov vrijdagavond daags na zijn terugkeer uit Moskou aan de bondskanselier dr. Adenauer overhandigde, zal voorlopig niet worden gepubliceerd. Deze beslissing nam dr. Adenauer zaterdag in overleg met zijn minister van buitenlandse zaken, dr. Von Brentano. De bondskanse lier beval bovendien de leden van zijn regering en de weinige hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, die uit hoofde van hun functie van de boodschap kennis dragen, absolute geheimhouding en voor het eerst is het gelukt om een nieuwsblack- out met betrekking tot- de Boelganin-brief over de bondshoofdstad (waar de dingen over het algemeen niet lang geheim blijven) te leggen. Zelfs de ambassadeurs van de met West-Duitsland ver bonden westelijke mogendheden kennen de inhoud van Boelganins boodschap niet en zij bellen voortdurend de buitenlandse corres pondenten in Bonn op om hun te vragen ,of zij misschien al wat weten. Voorzien van het rode stempel „geheim"' is de zes pagina's tellende boodschap in de stalen archiefkasten van het ministerie van buitenlandse zaken verdwenen. Admiraal Horthy, de vroegere re- Rent van Hongarije, is zaterdagmorgen ta zijn woning te Estoril, een voorstad van Lissabon, na een hartaanval, ver oorzaakt door asthma, overleden. Hor thy is 88 jaar geworden. De eerste ja- na de oorlog heeft hij in de Ameri kaanse zone van Duitsland gewoond, to 1949 vestigde hij zich in Portugal, ivaar hij ook begraven zal worden. Dertien gewonden zijn zondag in de loop van de dag van hetzelfde kruis punt te Hoevelaken weggedragen. Het waren de slachtoffers van twee ver keersongelukken. 's Morgens sloeg een huurauto uit Almelo enkele malen over de kop alvorens in het weiland terecht te komen. Alle zes inzittenden werden licht gewond. 's Avonds gebeurde er op het kruis punt een ernstiger verkeersongeluk. De bestuurder van een personenauto tracht te een auto te passeren, maar botste hierbij tegen een autobusje^ aan, dat yh de tegenovergestelde richting kwam. v vijf inzittenden van het busje liepen wfthïwonden en beenbreuken op ter- ïbJ, de bestuurder van de auto en raakteechtgenote ernstig gew da^E, Tegelseweg te Venlo is zon- gmorgen het vijfjarig jongetje W. r>mESSen door een personenauto gegre- Ln-1, toen hij plotseling de weg opliep. was onmiddellijk dood. bewoners van het dorp Danoeba "et westen van het protectoraat ,_.en 18 gisteren meegedeeld, dat hun iJJ,126!1 *j00r de Britse luchtmacht zul- stamïe5pnn verni,etigd tenzij opstandige overhEna™ _?aIi de autoriteiten worden zuUen Evnra' °e actie waarb« hui*en vorden vernietigd, zal vandaag ,5 OIjdernomen, zo wordt meege- pamflettem0Ven het dorp uitgeworpen Uit de Russische ambassade, waar men de officiële Bonner geheimdoenerij ken nelijk niet goed begrijpt (aangezien de brieven, die premier Boelganin in de loop der tijden aan vele staatslieden heeft gericht, altijd een goede publiciteit krij gen) zijn intussen wel enkele bijzonder, heden over de boodschap uitgelekt, o.m. dat zij voornamelijk handelt over een Westduits-Russisch handelsakkoord, een geliefkoosd project van de Russi sche politiek ten opzichte van de bonds republiek. Premier Boelganin verwees in zijn brief naar de besprekingen die hij over zulk een akkoord reeds voerde met de bondskanselier toen deze in september 1955 in Moskou was. Het handelsak koord wordt door Boelganin in ver band gebracht met de repatriëring van de Duitse staatsburgers in de Sovjet- Unie, van wie er volgens Westduitse cijfers meer dan honderdduizend zijn. Het probleem der Duitse hereniging stelde Boelganin in internationaal verband, met bijzondere nadruk op het vraagstuk der ontwapening. Hij acht voorts een verbetering van de Duits-Russische betrekkingen noodza kelijk (een voorwaarde daartoe is het gewenste handelsverdrag). Ook de kwestie van de stationering der NATO-troepen en de inrichting van bases voor atoomraketten in de bondsrepubliek is door premier Boel ganin wederom aan de orde gesteld. Hij stelde verder voor om de onder handelingen over een handelsverdrag onmiddellijk te beginnen, opdat een eventueel akkoord („nog deze zo mer") zou kunnen worden onderte kend. In dit verband moge worden herin nerd aan de geruchten, die eerder in Bonn de ronde deden, dat de waarnemen de premier der Sovjet-Unie, Mikojan daarvoor speciaal naar de bondshoofdstad zou komen. Naar men weet, heeft de bondsregering tot dusverre het sluiten van een formeel handelsakkoord met de Sovjet-Unie van de hand gewezen, ofschoon zij tegen uitbreiding van de wederzijdse handel geen bezwaren heeft. Er is een zekere analogie met de situatie, die ontstond tijdens het bezoek van bondskanselier Adenauer aan Mos kou in 1955, waar hij de vrijlating van de rond tienduizend Duitse krijgsgevan genen slechts kon bewerkstelligen door in te gaan op de Russische eis tot het aanknopen van diplomatieke betrekkin- ge-i Thans kunnen ruim honderddui zend Duitse burgers uit de Sovjet-Unie worden gerepatrieerd, indien de West duitse regering maar bereid is om hun vrijheid met een handelsverdrag te ko pen. Het is niet ondenkbaar, dat de bondskanselier eerst eens grondig zal moeten nadenken over een manier om uit dit dilemma te komen, voor hij de inhoud van de Boelganin-boodschap voor publikatie vrij geeft. Het Nederlandse emigrantengezin Van Kohl, dat uit vader, moeder en zeventien kinderen bestaat, gaat in het Westaustralische goudcentrum Kalgoorlie een half jaar op de goud velden werken. Vader Van Kohl, die twee jaar geleden met de zijnen naar Australië trok, is banketbakker. Hij heeft overigens acht zoons, die elk een ander beroep hebben geleerd, zo dat altijd wel enkele gezinsleden ergens aan de slag kunnen gaan. Maar thans zijn allen dus ingezet op speurtocht naar goud. Met de air van een volleerd Televi- sie-artist heeft de nationale geldverza- melaar, de heer Bergers zaterdag avond voor de camera's van de KRO- televisie een miljoen harde Nederland se guldens uitgedeeld aan de vertegen woordigers van een aantal organisaties, die deze transfusie best kunnen ge bruiken. De Katholieke Actie, het Wit Gele Kruis: „St.-Godelieve" de Katho lieke Jeugdbeweging en het Kath. So ciaal Kerkelijk Instituut, waren dit maal de organisaties, die een ongeken de Sinterklaas beleefen. En de uitde ling van het geld in contanten wei- bewaakt door politieagenten was tegelijk een televisiestunt, die de toe schouwers zoete dromen gaf. Het had overigens niet veel ge scheeld of het programma was op het laatste moment niet doorgegaan. Toen de heer Bergers namelijk vergezeld van politieagenten de kluisdeur van de Nederlandse Credietbank in Utrecht opende om het geld te halen, stond hij voor een traliehek dat afgesloten was. Deze complicatie was in het program ma niet voorzien. In aller Ijl werden bodes uitgezonden om de procuratie houder van de bank te zoeken, die de sleutel bij zich moest hebben. Hij werd thuis gevonden en het half uurtje schrik verhoogde nog de spanning van deze welvoorbereide apotheose. De „bedeelden" van de SUS-1957 gin gen met een tevreden glimlach naar huis. Zij hadden gekregen wat zij in het geheim reeds hadden verwacht. Maar de gelukkigen, die eigenaar wer den van de huizen, hadden een avond als nooit tevoren. Zondagmiddag meldden zich aan het Actiecentrum in Rotterdam de win naars van het vierde huis, Jacques van der Laan (27 jaar) uit Achterveld en Catharina van der Mast (29 jaar) uit Nijkerk, Zij waren reeds lang op zoek Met de afsluiting van het schooljaar 1956/57 zullen de paters Jezuïeten we derom een college in Frankrijk bestu ren, waarvan zij door een anti-katho lieke wet van 1880 zijn verdreven. De heropening van het college zal plaats vinden in oktober van dit jaar. (K.N.P.) naar een woning in Amersfoort, waar de bruidegom zij zijn onlangs voor de wet getrouwd werkzaam is. M,et een slag zijn hun zorgen van de baan, want voor hen bouwt SUS een huis in Amersfoort. Het vijfde SUS-huis dat verloot is onder de verkopers van de loten kwam terecht in Amsterdam. De melkhande laar Voorsluys van het Javaplein in de Indische Buurt had 50 loten onder zijn berusting. Toen het niet zo vlot ging met de verkoop maakte hij een af spraak met zijn zwager, de heer J. de Hoop uit de Govert Flinckstraat om de restanten over te nemen en de op brengst te splitsen. Zij hebben nu sa men een huis gewonnen en het is aan deze mannen, die een goed koopmans instinct blijken te hebben, wel overge laten om een oplossing te vinden van het probleem der halve huizen. Inmid dels is er een kans dat de bevoordeel de organisaties nog een douceurtje zul len krijgen. Als namelijk de eigenaar van het derde huis zich niet meldt wordt er onder hen nog 20.000 extra ver deeld. Verreweg het grootste deel van de af gevaardigden naar het congres van de Italiaanse links-socialisten heeft zich gisteravond in Venetië uitgesproken voor de koers, die partijleider Nenni vorige week dinsdag heeft uitgestippeld. Ruim 500 van de 700 afgevaardigden stemden bij handopsteken voor een re solutie, waarin o.a. de breuk met de communistische partij van Palmiro To- gliatti duidelijk wordt geformuleerd, zonder dat voor de toekomst samen werking in bepaalde gevallen wordt uit gesloten. In de verhouding tussen bei de partijen passen volgens de resolutie geen „verdragen tot verenigd handelen 1 of onderlinge raadpleging", maar ook geen „vooraf opgevatte vijandschap". Bij de verdediging van hun belangen in I vakverenigingen, de coöperatieve be weging, plaatselijke raden en massa- organisaties mogen, aldus de resolutie, de arbeiders niet door ideologische of politieke meningsverschillen van elkaar gescheiden worden. In de resolutie I wordt er bij de sociaal-democraten van Giuseppe Saragat op aangedrongen in te stemmen met een fusie van beide partijen. Het bestuur van de sociaal democratische partij komt vrijdag of zaterdag bijeen om de kwestie van de fusie te bespreken. Indien een dergelijke samensmelting van de partijen spoedig tot stand komt, zullen de sociaal-democraten zich uit de huidige regeringscoalitie terugtrek ken. De Franse senator Pierre Com- min, die het congres in Venetië heeft De Brandenburger Tor in Berlijn, juist op de grens tussen oost en west, zal gerestaureerd worden. De beelden groepen zijn tijdens de gevechten om Berlijn verwoest, doch men is geluk kig nog in het bezit van de gietstuk- ken, zodat vernieuwing mogelijk is. Op de foto twee gipswerkers bezig met een deel van een der paarden. Een familieruzie bij de familie S. aan de Boonakkerstraat te Oss heeft zondag avond een triest einde gevonden toen de 47-jarige A. S. zijn 22-jarige zoon W. tijdens een vechtpartij zodanig met een stuk hout heeft bewerkt dat deze kort daarna is overleden. Het familiedrama heeft zich als volgt toegedragen: Toen de zoon des huizes tijdens de avond thuis kwam hij had wat gedronken eiste hij van zijn moeder nieuw geld, dat deze hem weigerde. De zoon vond hierin reden om binnenskamers het meubilair te ver nielen. De moeder vluchtte daarop het huis uit en waarschuwde de vader, die in de buurt was. In dolle drift, het boterde al lang niet meer tussen vader en zoon heeft de vader zijn zoon eerst binnenshuis tot rede trachten te brengen. De ruzie heeft zich op het erf voortgezet. Met een stuk hout is het pleit tenslotte beslecht. De zoon werd kort daarna levenloos achter op het land gevonden. De gemeentepolitie van Oss heeft de vader ingesloten. De offi cier van justitie te Den Bosch is 's avonds naar Oss gekomen en heeft zich over de toedracht nader laten in lichten. PROF. ROMME Nu de justitie de gang van zaken met betrekking tot de voetbalpools nauwlet tend volgt, ligt het in de lijn der ver- m Een enorme chaos was het gevolg van een spoorwegongeluk te Chapel-en-le- Frith in het Engelse graafschap Derbyshire, dat ontstond toen een goede rentrein uit eigen beweging begon te rijden en in het station een andere goederentrein ramde. Het ongeval eiste een dode. Een seinhuis (rechts) werd volkomen gekraakt, maar de wachter, die werd bedolven onder het puin, liep geen verwondingen op wachtingen, dat ook andere vormen van gokkerijen meer aandacht zullen krij gen. Met name geldt dit voor de in sommige kranten en speciaal voor dit doel verschijnende uitgaven opgenomen eenvoudige puzzles, waarbij hoge prij zen worden uitgeloofd. Het gokelement is bij diverse puzzles zo sterk, dat de vraag rijst of deze puzzles niet in strijd zijn met de loterijwet, welke immers wedstrijden verbiedt, waarin de gele genheid ,?ordt gegeven om mee te din gen naar prijzen, terwijl de deelnemers geen overwegende invloed kunen uit oefenen op hun winstkans. Ook is du bieus of hier wel wordt voldaan aan de eis dat de deelneming blijft tot een be perkte groep. Tegen een in Amsterdam verschijnend avondblad is reeds een proces-verbaal opgemaakt. Het ligt in de bedoeling van de Justitie om het spoedig voor de rech ter te brengen.Ook tegen een Amster dams ochtendblad, dat een soortgelijke puzzle-loterij publiceert, zal proces-ver baal worden opgemaakt, zo deelde de oficier van justitie mr. Hartsuiker mede In de 534e Staatsloterij, 3e klasse, le lijst, is de prijs van f35.000 gevallen op nr. 11180. (Van onze speciale verslaggever) Prof. Romme heeft op het agra risch congres van de K.V.P. gezegd te verwachten, dat de regering spoedig het wetsontwerp voor een algemene hinderhijslag- verzelcering zal indienen. Uit de vergadering was hem de vraag gesteld, of de K.V.P. de kinder bijslagregeling prioriteit geeft boven andere wettelijke voorzieningen. Prof. Romme zei, dat het standpunt van de K.V.P. niet gewijzigd is. Zij heeft steeds op spoed aangedrongen, heeft zelfs verlangd dat deze regeling tegelijk met de algemene ouderdomsverze- kering zou worden ingevoerd. Om prak tische redenen heef. dit niet zo mogen zjjn. Nu moet men echter met de invoe ring geen dag langer wachten dan nodig is. De regering heeft in het afgelopen najaar een belofte gedaan. Er bestaan geen nova waardoor zij haar standpunt gewijzigd zou kunnen hebben. Indien het wetsontwerp nu niet spoedig wordt in gediend zal de K.V.P. opnieuw sterke aandrang uitoefenen ten einde te be reiken, dat de regering haar belofte op zo kort mogelijke termijn gestand doet. Deze verklaring werd door de aan wezigen met enthousiasme ontvangen. Prof. Romme verzekerde de vergade ring tevens, dat de K.V.P. in geen ge val zal dulden, dat de landbouwpolitiek een sluitpost wordt van het sociaal- economisch beleid. Uit de vergadering werd nog de vraag gesteld, hoe de K.V.P. als voorvechtster van bezitsvor ming staat tegenover de bezitsverar- ming van de boeren. Prof. Romme meende, dat het vanzelf spreekt, dat de K.V.P. strijd voor redelijk bezit dat eenmaal verworven is. Hij wees er ech ter op, dat zich ook ten aanzien van het bezit natuurlijk situaties van te hoge bloeddruk kunnen voordoen, welke tot bepaalde maatregelen dwingen. Als il lustratie van een dergelijke overspan nen toestand wees hij op het Korea-ef fect. De Westduitse specialist prof. Hans- Joachim Schuiten, die de vorige week naar Moskou werd ontboden om een geheimzinnige zieke te behandelen, is zaterdag in Keulen teruggekeerd. Hij verklaarde bij aankomst, dat hij zijn patiënt slechts een keer gezien heeft en dat hij niet op de hoogte was gehouden van het verloop der ziekte. Prof. Schuiten wilde niet zeggen van welke aard de ziekte was. Wel zei hij, dat het niet een aandoening als gevolg van radio-actieve straling was. De professor kon voorts niet de be richten bevestigen of tegenspreken, vol gens welke de geheimzinnige zieke de minister voor machinebouw Malisjev was, die een belangrijke rol heeft ge speeld bij de ontwikkeling van de Rus sische waterstofbom. bijgewoond, verklaarde voor zijn ver trek naar Parijs zeer optimistisch te zijn over de vooruitzichten van een fusie. Maar uit andere berichten blijkt, dat nog niet alles in kannen en krui ken is. In de resolutie van de Nenni-socialis ten wordt ook nog verklaard, dat de partij „zonder voorbehoud het demo cratische beginsel van de grondwet aanvaardt, onverschillig of zij in de minderheid of in de meerderheid is". Op het terrein van de buitenlandse po litiek spreekt de resolutie zich uit voor een neutraüstische politiek, afschaffing van militaire blokken, ontwapening en versterking van de Verenigde Naties. Bovenal moet een oorlog worden voor komen. De Nenni-socialisten geven hun steun aan de Europese Gemeenschap pelijke Markt en aan Euratom Het Italiaanse dagblad „II Popoio", een orgaan van de christen-democrati sche partij, heeft gisteren kritiek gele verd op de „onbezonnen inmenging van buitenlanders in de politieke aan gelegenheden van Italië". In een hoofdartikel, getiteld „gas ten of ongenode gasten", wordt gezegd, dat buitenlandse socialisten op het congres van de Italiaanse links-soci alistische partij te Venetië zich her haaldelijk aan een dergelijke inmen ging hebben schuldig gemaakt, „steeds met de duidelijke bedoeling om het breken van beweerde kleri kale monopolies aan te moedigen en regeringen omver te werpen". Het blad vraagt zich af, of de regeringen van Frankrijk en Engeland er wel ze ker van zijn, dat hierdoor de vriend schap met Italië wordt versterkt. Het congres te Venetië is o.a. door de -Britse Labourleiders Aneurin Bevan en Morgan Phillips en door de waarne mende secretaris-generaal van de Fran se socialistische paftij, Pierre Commin, bijgewoond. (ReuterU.P Advertentie Nadat de reeds gedurende enkele da gen in de Amerikaanse pers circuleren de berichten, volgens welke er onenig heid zou bestaan tussen Koningin Eliza beth en haar echtgenoot, gevolgd waren door een verklaring van Buckingham- Palace, waarin de geruchten ontkend werden en waarin er voorts op werd ge wezen, dat het verblijf van Prins Phi lip op Gibraltar „reeds lang voorzien was en door hemzelf voorbereid," zjjn er nu ook in de Britse pers berichten verschenen over wat de „breuk" in het Britse koninklijke gezin wordt genoemd. De betrouwbare Manchester Guardian noemt de geruchten in een hoofdartikel belachelijk. De populaire Britse bladen, die een enorme oplage hebben, hadden aanvankelijk drie dagen lang over de geruchten gezwegen en ook nu nog be trachten zij voor hun doen een zeer grote matiging, alleen de Daily Mirror, die de grootste oplage heeft, heeft de hele voorpagina aan de kwestie gewijd. Het blad adviseert de Hertog van Edinburg in een grote kop naar huis te komen om zodoende „een dwaas gerucht de kop in te drukken." De Daily Express volstaat met de tegenspraak van Buck ingham-Palace en de verklaring, dat het blad niet van plan is „enig aspect van deze geschiedenis in bijzonderheden af te drukken," maar niettemin van mening is, dat zijn lezers dienen te we ten dat „ongegronde geruchten van deze aard nu door mensen in de hele we reld worden gelezen." De Hertog van Edinburg, die een reis van vier maanden heeft gemaakt door landen van het Britse Gemenebest, wacht op Gibraltar het vertrek af van de Britse koningin naar Portugal, aan welk land het paar volgende week een officieel bezoek zal brengen. (Reuter,U.P.) Hedenmiddag zal Zijne Heiligheid de Paus voor radio Vaticana een gebed uitspreken voor de ontwikkeling van re ligieuze roepingen. Deze plechtigheid wordt uitgezonden in samenwerking met de nationale radio- en televisieomroep van Italië. (K.N.P.5 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEl 1343» FERD. B01STR 48 ADAM TEL 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enige regen, mor gen enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Vrij krachtige tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. Zon: 8.04-17.50 Maan: 15.21-6.09

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1