Actiecomité Parklaan hekelt besluit B. en W. Telefooncel aan Planetenlaan moet vermoedelijk dicht Vlees hooit erbij H. F. Boot bij zijn 80ste verjaardag hartelijk gehuldigd I 75 jaar Bloembollen cultuur in Beverwijk sanmoge,. Renault 4 en Renault Dauphine WIM IBO'S TRIANGEL CABARET In andere cellen mettertijd automatische interlocaal-toestellen ADMINISTRATIE HAARLEMS TELEFOONDISTRICT NOG DEZE MAAND NAAR HOLLAND-NAUTIC Uitbreiding telefoondienst wordt voorbereid Y oor j aarscabaret voor Expogé Dodelijk ongeval op de Schoterweg te Haarlem Vele toespraken en drukke receptie in Waaggebouw Waterpolo „De kermis is dood leve de kermis" In de Stadsschouwburg Films Als gevolg van baldadigheid: Belastin gontduikin g? Haarlemse koopman in arrest Receptie der firmanten J. Seyffert Een miljoen voor achterstallige wonin gverbeter in g Kinderen van B.L.O.- scholen tussen de middag naar huis MAANDAG 11 FEBRUARI 195? PAGINA 3 GARAGE DEN HOUT Burgerlijke Stand Haarlem Auto tegen lantaarn Centrale-oost HAAL ROOKWORST BIJ UW SLAGER! Vers gerookt. Dat is lekker! Kind veroorzaakt aanrijding Verkeer HaarlemSant poortIJmuiden krijgt te Velsen nieuwe route Ter gelegenheid van heropening van fabriek HET AFSCHEID VAN J. M. BONFRER Koe baart drieling BLOEMENDAAL Slap lusteloos?! Neem „Sursum" concerteert Cursus onderwijskrachten VERKEERSREGE- LING OP DE VONDELWEG Kwart eeuw bij HAGAM D.W.R.-heren kansloos tegen Dolfijn: 27 Beurs van Amsterdam Bij de bewoners van de Parklaan heeft het besluit van B. en W. van Haarlem, de kermis ondanks de vele bezwaren „bjj wijze van proef" op de Parklaan te houden, ontstemming, zelfs onsteltenis gewekt. Door de „proef opstelling" zal het aanzien van de Park laan op ingrijpende wijze veranderd worden. De bewoners zullen niet alleen gedurende een week kermiskabaal voor nun huizen hebben, na afloop van het festijn zal het fraaie plantsoen ook de sporen hiervan vertonen. De vier bo men op het voor de kermis bestemde gedeelte van de Parklaan zullen blij ven staan, maar dje heesters moeten hiervoor worden verwijderd, naar wij van de zijde van het gemeentebestuur vernamen. Het gazon zal niet worden verwijderd de kermistenten zullen er op komen, zodat er na afloop niet veel meer over zal zijn. Een klinkerbestra ting een parkeerterrein dus zou dan een voor de hand liggende oplossing kunnen zijn. „Er was geen andere plaats voor de kermis," zo luidt de bondige motivering van de beslissing van B. en W. „De kermis is dood leve de ker mis," schrijft ons het Actie Comité Parklaan. „Voor het college van B. en W. en de te Haarlem gevestigde ver enigingen, welke een rechtstreeks be lang bij het exploiteren van een ker mis hebben, is de zaak afgedaan: dit jaar kermis op de Parklaan, en geen verder gezeur. Dat daarbij een der wei nige plantsoenen in deze stad (bij ver gissing ook wel genaamd „bloemen stad") moet sneuvelen, dat ouden van dagen, leerkrachten en leerlingen bij vijf onderwijsinstellingen, zakenmensen en particulieren daarvan schier on draaglijke last en schade ondervinden, geen nood! Kermis moet er wezen want anders is het voor de verenigingen die de „volksfeesten" in Haarlem plegen te organiseren, financieel onmogelijk dit te blijven doen. Een wel zeer merk waardige toestand, vooral als men daarbij bedenkt, dat de kermis destijds in Haarlem is afgeschaft! Niemand is, naar men ons van ver- schille de zijden heeft verzekerd, bij zonder op de kermis gesteld, doch als bron van inkomsten, waaruit de ande re feestelijkheden moeten, worden gefi nancierd, is dit instituut blijkbaar on misbaar. Hierbij moge opgemerkt wor den, ter vermijding van misverstand, dat het Actie Comité Parklaan geen be zwaar heeft tegen een kermis waar an- Advertentle resp. 4190.en 5580.—. Door zeer lage afschrijving en laag brandstofverbruik het summum van economie. Wim Ibo's Triangel-Cabaret, het aan vele radioluisteraars welbe kende „driezijdige kleinkunst- programma van zang, voordracht en muziek," kwam zaterdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg voor het voetlicht met als uitvoerenden Hetty Blok, Sophie Stein, Conny Stuart, Thorn Kelling en de pianist-componist Cor Le- maire. Een alleraardigst programma, min of meer in „radiostijl": „omroe per" en samensteller was Wim lbo, ter wijl de teksten van Annie M. G. Schmidt, Ina van der Beugel, Daan Zonderland, Alexander Pola en Wim lbo waren. Voor het merendeel waren het reeds uit radio- of cabaretprogramma's be kende nummers, die bij de luisteraars én kijkers echter terecht in de smaak vielen. Dat Conny Stuart voor alles een weergaloos komisch talent heeft, bleek wel uit haar interpretatie van Franse chansons aan het begin van het pro gramma. Zij deed dit op een als „char mant" te kwalificeren manier, maar schitterde pas in haar bekende parodie op de „mannequin" en in haar ..Moe- oeder van het Grote Gezin." Sophie Stein (moeder Doorsnee) had een on- deugend-charmant praatje als „Vrouw over mannen" en gaf na de pauze haar commentaar op het sprookje van Doornroosje. De guitarist Thorn Kelling zong temperamentvolle Zuidamerikaan- se en Papiamentse liedjes, en Wim lbo gaf een voortreffelijke parodie van een voorname Brit in Noel Cowart's „Don't put your doughter on the stage." Een treffende typering van de „Leid- seplein-jeugd" leverde Hetty Blok, die op een tekst van Alexander Pola een navrant meisje met wijde rokken en zwarte kousen was, vol apathie en in dolentie. Dat zij de „moed" heeft om „gek" te doen, bleek uit haar kinder versjes, en meer nog uit haar parodie op de cultuur-hysterische en snobistische juffrouw met haar „limmerickale vaer- zen" en haar zing-zeg-methode. CINEMA PALACE: De machinist. 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Buiten loert de dood, 14 j., 2.30 en 8 uur. LIDO: Don't knock the rock, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15, MINERVA: ma. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. Di. en wo. 8.15: Gas-oil, volw. REMBRANDT: Carnaval in Wien, volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Rassenhaat, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: tot en met do.: Het woord, 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Maandag 11 februari Schouwburg: Nieuw Nederlands Toneel gezelschap met ,,De vrouw met het rode haar" (Ab. A), 8.15 u. Dinsdag 12 februari Concertgebouw: Kon. Ver. „Oost en "West", afdeling Haarlem. Inleiding over het ontstaan, de opsporing en winning van aardolie, 8 uur. De Leeuwerik: R.K. Toneelvereniging BAVO met „De schipper van de Maartje Jacoba", 8 uur. Schouwburg: Nieuw Jeugdtoneel met „De reis naar Bombola" (Lagere scholen) 10.30 en 2 uur. GEBOREN: H. KranendonkAssink, P» S. M. HolHilarius, z.; M. C. J. gerkhoutJansens, z.; A. Th. Baams fiuschkens, d.; L. BurggraafMeijer, Ib„ v&lk—Smaal, d.; G. J. van Leuven—de Bont d E v^RtOUWD: A. P. Rozenhart en M. de Haanenburg: G' Hessels en M. E. huTsvfs1! ^Et?EÏ H' Boer' 68 3- Gast* Bakkerstraat. Bakk«-KaSperS, 64 j„ deren géén last van hebben. Het is het college van B. en W„ naar het schijnt, niet de moeite waard geweest, met hun besluit even te wachten tot de raads zitting van a.s. woensdag. Gezien de belangen, welke hier op het spel staan, was het naar de me ning van inzenders in deze opportuun geweest, het hier niet af te doen met een enkele aanwijzing van een plaats voor ie kermis, doch van deze zaak een punt van bespreking te maken in de vergadering van de gemeenteraad. Aan het college van B. en W. en aan de feestcomité's zouden wij het spreek woord in herinnering willen brengen: „Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet." (ook niet pe uniae causa) Aan de leden van de Haarlemse ge meenteraad zouden wij met alle res pect willen toeroepen: let op Uw zaak! Ais deze kwestie eerst om preadvies naar 'iet college van B. en W. gaat, is het inmiddels te laat en gaat de ker mis toch door. Toont U waardige ver tegenwoordigers van de burgerij en waakt over haar belangen in deze en verhindert de voorgenomen ontluiste ring van Uw stad!" Nog deze maand zal de administra tie van het telefoondistrict Haarlem worden overgebracht van het gebouw in de Zijlstraat naar het hoofdgebouw van de Holland Nautic. Daardoor zal men in de Zijlstraat de nodige ruimte kun nen \rijmaken voor de uitbreiding van het automatisch net, de verruimings mogelijkheid van het interlocale tele foonverkeer. Het overbrengen van de buitendienst naar de Holland Nautic zal waarschijnlijk nog wel vijf a zes weken op zich laten wachten, aangezien de nodige verbouwingswerkzaamheden aan de loods van de Nautic nog niet zijn voltooid en met name de centrale verwarmingsinstallatie nog niet gereed is. De directie van de PTT had verleden jaar augustus, toen men het hoofdge bouw en de daarachter liggende loods op h t terrein van de Holland Nautic voor de tijd van tien jaar huurde van het Haagse makelaarskantoor v. h. R. Zwolsman, de hoop de administratie van het telefoondistrict nog in de loop van 1956 te kunnen overbrengen. Dat is niet gelukt, omdat het herstel van de centrale verwarmingsinstallatie meer tijd vergde dan men aanvankelijk ge meend had. Het herstel is nu voltooid en binnen veertien dagen hoopt men over te zijn. De ongeveer 80 man ad- ministratiepersoneel kan dan het nieu we gebouw betrekken. Hoewel men hoopt, dat het verblijf bij Holland Nautic niet zo heel lang zal duren, houdt men toch wel terdege rekening met de mogelijkheid, dat men er tien jaar blijft. Het wachten is op het nieuwe gebouw van de telefoon dienst, dat aan de Raaks zal worden opgetrokken. De moeilijkheid is, dat daarvoor een aantal bestaande huisjes afgebroken zullen moeten worden en dat men dus eerst voor de bewoners daarvan nieuwe woongelegenheid moet vinden. De woningsituatie in Haarlem In „Dreefzicht" werd zaterdagavond voor meer dan tweehonderd leden van de Nederlandse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezettingstijd en voor genodigden een cabaretavond ge geven, waarvan de baten ten goede ko men aan het nationale comité tot be strijding van het concentratiekampsys teem, met name voor hulp aan vluch telingen in het algemeen, dus ook aan de Hongaren. Dit zei in haar openings woord mevrouw H. S. R. Stokmans— Degen, voorzitster van de contactcom missie die de bijeenkomst voorbereid de. Het juiste bedrag van het aan het na tionaal comité over te dragen batig sal do kon mevrouw Stokmans ons dit weekeinde nog niet meedelen. Zij sprak in haar openingswoord een welkom tot het op mejuffrouw J. van Laar na vol tallig aanwezige bestuur van de Haar lemse afdeling van de Expogé, en de heren M. I. Smit als afgevaardigde van het hoofdbestuur, A. Venekamp van de afd. Amsterdam en J. Baaren na mens de afdeling Utrecht. Het bestuur van de Haarlemse bond van oud-illegale werkers werd vertegenwoordigd door zijn voorzitter en vice-voorzitter, de he ren J. Th. van de Boogaard en P. van der Steenhoven. Ook was op deze ca baretavond een aantal Hongaren aan wezig en hun tolk, mevrouw A. F. van Laszlo, die later op de avond dank te namens het' comité voor Hongaarse vluchtelingen voor het meeleven van de Haarlemse ingezetenen met de vluch telingen. Voor allen die in de zwarte dagen rond 4 november in het verzet het le ven verloren werd enige minuten stilte betracht. Sympathiek waren de twee bouquetten gele narcissen en rode tulpen, aan de voorzijde van het podium opgesteld, waaraan respectievelijk rood-wit-groe- ne en rood-wit-blauwe linten hingen. Het voorjaarscabaret, dat de aanwe zigen enige prettige uurtjes bracht, werd verzorgd door het gezelschap van Kees Stet met medewerking van de zangeres Truus Schot, de conferencier Nico Akkerman, de muzikale kok Ge- raldini met zijn vermakelijke vondsten en de accordeon-, piano- en hammondorgel virtuoos de Haarlemmer Herman Teu- nissen. De viersprong van de Kloosterstraat en de Gen. Bothastraat in Haarlem noord was zondagavond in het duister gehuld. De lantaarnpaal op een van de hoeken was in het midden afgeknapt, toen kort na twaalf uur des middags een in de Kloosterstraat in de richting Kleverlaan rijdende automobilist geen voorrang gaf aan een andere voor hem van rechts uit de Gen. Bothastraat ko mende personenauto. Deze wagen kreeg zo'n harde klap tegen het linkerach ter scherm, dat hij een halve slag maakte en met de achterzijde tegen de lantaarnpaal tot stilstand kwam. Beide wagens kregen enige materiëlë schade is dermate slecht, dat men met een langdurig oponthoud moet rekenen. De toeneming van het aantal tele foonabonnees en daardoor ook de toe neming van het interlocale telefoon verkeer, hebben een uitbreiding van de automatische centrale van het dis trict dringend nodig gemaakt. Van daar dat men de administratie dus „de deur uit gezet heeft", om ruim te te kunnen vrijmaken. Aangezien men gerekend had reeds eind vorig jaar over de vrijkomende ruimten te kunnen beschikken, zijn de werk zaamheden enigszins gestagneerd. Terwijl de administratie nog in de Z.jlstraat zit, is men reeds doende nieuwe kabels in te brengen, waaronder de kabel uit de centrale Haarlem-noord en nieuwe interlocale kabels. Ook moet men daarvoor al gedeeltelijk de localen van de buitendienst gebruiken, die pas over erikele weken naar de Holland Nautic verhuist. Zo heeft men reeds het werkliedenvertrek moeten opoffe ren. Maar over ongeveer twee maan den, wanneer zowel de administratie als de buitendienst met zijn magazijnen zijn overgebracht, zal men in de Zijlstraat zijn vo'le aandacht kunnen wijden aan de uitbreiding van de districtscentrale. Dat werk neemt, naar men hoopt, on- gevëe" een jaar in beslag en daarna zal de mogelijkheid van interlocaal telefo neren in Haarlem weer aanzienlijk rui mer geworden zijn. Los daarvan gaat men gestadig ver der met bet uitbreiden van het aantal netnummers in Haarlem zelf. In Haar- Iem-noord komt de nieuwe centrale in het begin van de tweede helft van dit jaar gereed. Daarna komt de nieuwe centrale Aerdenhout, die reeds in aan bouw is. Voorts zoekt men naar de mo gelijkheid om een centrale te bouwen ten behoeve van Haarlem-oost, dat straks met Parkwijk en Schalkwijk aan zienlij zal worden uitgebreid. Men is doende daartoe in het uitbreidingsplan Schalkwijk een stuk grond te vinden, waar de nieuwe centrale-oost kan wor den gebouwd. Bij Beynes in Beverwijk wordt hard gewerkt aan de voltooiing van de nieu we tramstellen, die binnenkort het oude materieel in de hoofdstad zullen vervangen. De stroomlijnvorm van de moderne wagens is duidelijk te zien. Op de Schoterweg te Haarlem, ter hoogte van de Dr. Leydsstraat, is za terdagavond een dodelijk ongeluk ge beurd. De 59-jarige mevrouw E. A. Greeuw-Donkerhoven uit de Rietzstraat 76 in Haarlem wilde de Schoterweg oversteken ter hoogte van de Dr. Leydsstraat. Zij werd aangereden door een uit de richting van het cen trum komende automobilist, die de vrouw te laat zag. Het slachtoffer werd vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het Grote Gast huis overgebracht. De echtgenoot van het slachtoffer, die bij het oversteken vóór zijn vrouw liep, bleef ongedeerd. De directie van de telefoondienst in Haarlem overweegt op het ogenblik ern stig de telefooncel aan de Planeten- laan te sluiten en daarmee de bewo ners van een belangrijk deel van Haar lem-noord ernstig te ontrieven. De oor zaak daarvan is, dat de baldadigheid in de cellen hand over hand toeneemt en dat met name de cel aan de Pla netenlaan vaak dermate wordt toege takeld, dat de telefoondirectie het eigen lijk niet langer verantwoord acht om een dergelijk kostbaar -tuk gemeen- schapsbezit zonder meer toegankelijk te stellen. De directie doet dan ook een ernstig beroep op iedereen, maar voor al op de jeugd en de ouders, om te zorgen dat de cellen in goede orde blij ven. Het zou voor het gedeelte van Haarlem-noord rond de Planetenlaan beslist vervelende gevolgen hebben, wanneer de directie van de telefoon dienst de cel zou moeten sluiten. Er heerst in noord toch al een ernstig te kort aan telefoonaansluitingen, zodat tal van bewoners op de openbare cellen zijn aangewezen. Het is dus in het belang van de bewoners zelf, wanneer men erop toeziet, dat geen baldadigheden in de cellen worden gepleegd. Hetzelfde geldt zij het in mindere mate ook voor de andere cellen in de stad. Kinderen spelen graag in de tele fooncellen en, hoewel het niet prettig is en daardoor schade kan ontstaan, kan men daar nog vrede mee heb ben. Ernstiger is het, dat vooral de opgeschoten jeugd vaak moedwillig schade toebrengt door de geldgleuf- jes vol te stoppen, te trachten het mechaniek onklaar te maken, op de toestellen te klimmen, aan de dra den te gaan hangen en te doen wat men al niet meer uitvindt. Er is reeds contact tussen de directie van de te lefoondienst en de politie, maar er zijn te weinig agenten om alle cel len voortdurend in het oog te hou den. Een en ander doet de directie van de telefoondienst dan ook huiverig staan tegenover het denkbeeld nieuwe cellen in gebruik te stellen. Toch zal men daartoe moeten overgaan, want het blijkt, dat zij in een dringende behoefte voorzien. In de binnenstad heeft men wel voldoende cellen, maar in de bui tenwijken en vooral in de nieuwe wij ken moeten er zeker enige nieuwe bij komen. Het is echter moeilijk om op het ogenblik nieuwe cellen te krijgen, zodat het nog wel even kan duren. Een noviteit is, dat men overweegt in sommige cellen ook automatische Advertentie Hoe rt ook zij: n de verenigde slagers in Haarlem en omstreken. m Publikatie van Zondagmiddag heeft op de Schiphol- weg te Haarlem een 46-jarige brom fietser een kind van vijf jaar aangere den, dat plotseling op een autoped het rijwielpad overstak. De bromfietser kwam te vallen en liep een hoofdwonde en vermoedelijk een hersenschudding op. Hij werd naar het Diaconessenhuis gebracht. Het kind kreeg een snijwond achter het rechter-oor. n de sociëteitszaal van „Kunst zij ons doel" in De Waag is de Haar lemse schilder H. F. Boot zaterdag middag gehuldigd bij gelegenheid van zijn 80e verjaardag. Het jubileumcomi té van K.Z.O.D. had de letterkundige Barend Rijdes aangezocht om de offici ële huldigingstoespraak te houden. De ze herinnerde aan de classicus Boot en citeerde Homerus „Verbazing houdt mij bevangen als ik om mij heen zie." Spreker was door verbazing bevangen om de uitzonderlijke werkkracht op zo hoge leeftijd, om het werk dat om vangrijk, gaaf, doordacht en van dege lijke schoonheid is, en om de persoon lijke wijsheid van de jubilaris welke hem veel deed zwijgen. Zijn werkwijze beschreef de heer Bijdes als bestaan de uit gemak, kracht, geduld en macht die voortkomen uit tucht, nederigheid, karakter, ervaring en intellect. Zijn „gevecht met de engel" is be kroond met een overwinning door het behouden van zowel de engel als de mens uit wier combinatie en spanning het kunstenaarschap ontstaat. Met een hooggestemd: Haarlem kent en eert u, en telt u onder zijn groten, eindigde de toespraak van de heer Rijdes. Uit de hartelijke toesprakan van col lega's buiten de stad bleek dat de waar dering voor Boot niet beperkt is geble ven tot Haarlem. De vice-voorzitter van „Arti en Amicitiae", de heer van Be- rendonck memoreerde dat op hetzelfde moment zijn voorzitter een groepsexpo- sitie opende waarin het werk van Boot een belangrijk aandeel vormt. „Be schaving is het kenmerk van je per soon," was zijn conclusie omtrent Boot. Een spontane toespraak van H. Erf- man vertolkte de mening van „De Brug"; hij noemde de jubilaris een mi litante persoonlijkheid en verdediger van de sociale positie van de kunste naar. Familiair in woord en gebaar waren Joh. Bieling namens de Rotter damse kunstenaars en E. van As als vertegenwoordiger van de Ned. Fede ratie van B.K. verenigingen en van de Rotterdamse Kunstenaarssociëteit. Lid van verdienste De voorzitter van K.Z.O.D., Leen Spierenburg had tevoren, bij de ope ning van de bijeenkomst, Boot twee ledig geschetst: voortreffelijk als de leraar die zijn leerlingen een vaste basis verstrekte om „thuis" te kun nen komen na hun experimenten, en moeilijk als verenigingslid. Waar de moeilijkheden steeds voorkomen uit liefde voor de kunst hebben deze nooit afbreuk gedaan aan de waarde ring voor de jubilaris. Als bewijs hiervan verleende de voorzitter na mens het bestuur aan de heer Boot het lidmaatschap van verdienste. Mevr. Spierenburg overhandigde de verzamelde gelukwensen van de Spaarndammers boven de 80, in wier jeugd Boot een der hunnen was. Josef Santen overdacht hardop de verhouding van de leerling tot de mees ter en maakte veelvuldig en geestig gebruik van door insiders opgemerkte uitdrukkingen uit het atelier van Boot. Een levenslied dat zijn première had beleefd op de 60e verjaardag van de jubilaris werd door Jan Wiegman nog maals voorgelezen. Boot beantwoordde telkenmale de tot hem gehouden toespraken en was on vermoeibaar bij het drukken van de ve le handen. De aanvankelijk door het gemeentebestuur aangeboden Goudleer zaal van het Frans Halsmuseum was beter berekend geweest op de grote toeloop van deze geanimeerde receptie; het is echter kenmerkend voor Boot dat hij dit vererend aanbod vriendelijk als te officieel heeft teruggewezen en dat hij er de voorkeur aan gaf om in een vertrouwde kunstenaarslokaliteit vrienden en collega's te ontvangen. Namens het gemeentebestuur maak te wethouder D. J. A. Geluk zijn op wachting, uit officiële kringen merkten wij de heren mr. H. E. Phaff, H. P. Baard, drs. H. A. M. van Hasen van het Bisschoppelijk museum en het raadslid mr. M. D. Proper op, terwijl de wethouder van sociale zaken, B. en W. van Rotterdam, de commissaris van de Koningin in Noord-Holland en de di recteur der Rijksacademie, benevens het bestuur der Nederlandse Kunst kring, P. Leffelaar, Theo Swagema- kers namens „St. Lucas", Filarski en Germ, de Jong onder bericht van ver hindering felicitaties hadden gestuurd. Onder de vele Haarlemse schilders en andere kunstenaars zagen wij Kees Verwey, Mari Andriessen, prof. Otto de Kat, drs. Harry Prenen, Godfried Bo- mans, G. D. Gratama, oud-directeur van het Frans Halsmuseum, Oskar Mendlik, C. J. Mets namens „De Acht" en het bestuur van „De Groep"; onder de collega's van buiten de stad Georg Rueler en Cor Dik. Veel belangstelling bestond zaterdag tn Beverwijk voor de receptie ter gele genheid van het 75-jarig bestaan van de afdeling Bloembollencultuur. Behalve burgemeester J. G. S. Bruins- ma voerden o.m. het woord jhr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, alge meen voorzitter van Bloembollencul tuur. Deze wees op de bijzondere plaats, die de afdeling Beverwijk in de Organi satie inneemt. De rijkstuinbouwconsu- lent, ir. A. F. Vlag uit Lisse, waardeer de de afdeling zeer, evenals ir. W. Bakker van Hoogovens, die zeide, dat in verband met de gasschade aan de bollen, veroorzaakt door industriegas- sen, het overleg heeft geleid tot een nabijbrengen van de oplossing voor bei de partijen aanvaardbaar. Voorzitter C. Broeze kon in een historisch overzicht wijzen op de vele overwonnen en nog te overwinnen moeilijkheden i.v.m. wa teronttrekking, onteigening en luchtver ontreiniging. De afdeling Beverwijk is een belangrijke in Bloembollencultuur; jaarlijks wordt uit Beverwijk voor vier tot vijf miljoen gulden geëxporteerd. Binnenkort zal het viaduct te Velgen, In de nieuwe spoorbaan Haarlem-Uit geest naar de Velsertunnel onder het Noordzeekanaal, in gebruik worden ge nomen, Dit betekent, dat het verkeer van Haarlem via Santpoort naar IJ muiden door Velsen een nieuwe route zal gaan volgen. Tot nu toe volgde dit verkeer de Hagelingerweg, doch deze moet in ver band met de voltooiing van de spoorlijn Haarlem-Uitgeest worden afgesloten. Het verkeer van Santpoort naar IJ muiden wordt het eerste jaar via de Van den Vondellaan, de nieuw aan gelegde Waterloolaan en de Kriemhil- destraat naar de Zeeweg te Velsen ge leid. Het uit IJmuiden komende ver keer zal gedurende deze periode de Zeeweg blijven volgen tot de Driehui- zerkerkweg, om deze linksaf in te slaan en vandaar de Van den Vondel laan op te draaien. Hiertoe moest worden besloten daar de breedte van de Kriemhildestraat te gering is om het steeds intensiever worodend verkeer in beide richtingen te verwerken. Zodra in 1958 de Waterloo laan tot de Zeeweg zal zijn doorge trokken, kan het verkeer in beide rich tingen via de Waterloolaan worden ge leid. De A.N.W.B. heeft reeds maat regelen genomen om zijn wegwijzersy- steem aan de nieuwe situatie, die zal ontstaan bij de ingebruikneming van het viaduct in de Van den Vondellaan, aan te passen. Naar wij vernemen, heeft de fiscale recherche in Amsterdam na een uitge breid onderzoek een 45-jarige Haarlem se koopman aangehouden, die er van verdacht wordt de laatste jaren geen opgaven voor inkomsten- en vermogens belasting te hebben gedaan. Hij zou hier door het Rijk voor vele tienduizenden guldens hebben benadeeld. De man is reeds voor de officier van justitie in Haarlem geleid. interlocaal-toestellen te plaatsen. Door deze nieuwe vinding twee jaar ge leden verscheen dit Zwitserse apparaat voor het eerst op de Utrechtse jaar beurs zal het mogelijk zijn vanuit een cel automatisch interlocaal te bel len, terwijl men met geldkwesties geen moeilijkheden meer heeft, want het toestel wisselt zelf. Meent men dat men ongeveer voor 1,zal vertele- foneren, dan gooit men een gulden in de gleuf. Blijkt men achteraf maar voor 65 cent gebeld te hebben, dan krijgt men automatisch 85 cent terug. De PTT heeft een aantal van deze nieuwe toe stellen besteld in Zwitserland en de di rectie van het district Haarlem hoopt, dat men binnen afzienbare tijd ook in Haarlem tot plaatsing van één of meer van deze apparaten kan overgaan. Ter gelegenheid van de uitbreiding en modernisering van de loodfabriek J. Seyffert aan de Oude Weg, hebben de drie firmanten van het bedrijf, vader en twee zoons, zaterdagmiddag van drie tot vijf uur gerecipieerd in hun vernieuwde kantoor. Zeer velen hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de firmanten hun gelukwensen aan te bieden en het verjongde bedrijf te bezichtigen. De verkeerspolitie heeft de hele middag handen vol werk gehad om de af en asm rijdende auto's in het gareel te houden en het parkeren goed te doen verlopen. De zaak moge dan uitgebreid zijn, zaterdagmiddag bleek zij bepaald nog te klein om alle zakenrelaties en per soonlijke vrienden en kennissen te her bergen. Velen hadden reeds bloemen gestuurd, zodat men overal in het com plex prachtige tuilen ontmoeten kon. Vele anderen deden hun gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk. Maar ieder getuigde op eigen wijze van zijn bewondering voor de werk kracht en het doorzettingsvermogen van de drie firmsmten. Om even drie uur arriveerden de heer en mevrouw J. Seyffert sr. per auto bij de vernieuwde zaak. waarna mevrouw T. D. Seyffert-Groemhout met een rose- bestrikte loodschaar een loden lint doorknipte dat de toegang versperde. Formeel was daarmee de heropening een feit en konden de talrijke bezoe kers het psrnd betreden. Onder hen be vonden zich o.m. de wethouder voor eco. nomische aangelegenheden, de heer W. F. Happé en zqn echtgenote, en de secretaris van de industriestichting, de heer J. F. Metz. Dit was de eerste feestelijkheid, die de firma J. Seyffert dit jaar heeft gevierd. In de loop vsm dit jaar wordt het veertigjarig bestaan gevierd. Aan 85 woningen aan de Harmenjans- weg, 107 woningen aan de Adriaan Loosjesstraat, de Busken Huetstraat, de Dr. Schaepmanstraat, het Drilsma plein, de Hyronymus van Alphenstraat, de Peperstraat en de Potgieterstraat, alsmede aan 184 woningen aan de Al- berdingk Thymstraat, de De Genestet- straat, de Ter Haarstraat, de Hyrony mus van Alphenstraat, de Ten Kate- straat, de Van Zeggelenstraat en de Zomerkade, moeten zeer dringend de nodige herstel- en verbeteringswerk zaamheden worden verricht. De wonin gen behoren tot drie complexen van de Haarlemse Stichting voor Woningver betering. De kosten worden in totaal geraamd op 990.700 en B. en W. van Haarlem stellen de raad voor een der gelijk voorschot te verlenen aan de Stichting voor Woningverbetering. De minister van Volkshuisvestinj- ;s bereid voor het complex van 184 wonin gen de annuïteit van dit voorschot in aanmerking te nemen bij het vaststel len van de jaarlijkse bijdrage ten be hoeve van dit complex. Voor de beide overige complexen kan een bijdrage van 75 pet van het voorschot tegemoet worden gezien. Inzoverre als de thans uit te voeren herstel- en verbeterings werkzaamheden een verhoging van het woongerief met zich meebrengen, zal een nader vast te stellen huurverho ging worden berekend. De heer J. M. Bonfrer, chef van de drukkerij van het Sint Jacobs Godshuis, zal, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, maan dag 18 februari afscheid nemen, 's Mid dags is er in de regentenkamer een af- scheidsrceptie. Op de boerderij van A. Milatz aan de Hereweg te Heemstede heeft gisteren een koe het leven geschonken aan drie kalveren. De gezondheid van moeder- de-koe en haar drie spruiten laat niets te wensen over. Advertentie ®n bet zenuwsterkend tonicum w Het jaarlijks concert van de Bloemen- daalse muziekvereniging „Sursum" zal zaterdagavond 16 februari worden ge geven in hotel Vreeburg aan het Kerk plein in Bloemendaal. Dirigent is de heer C. Fijma, te Wormerveer. Op deze avond zal eveneens optreden het tam boerkorps van „Sursum" onder leiding van de heer W. A. van Roosmalen. Het programma voor het concert vermeldt twee marsen en twee ouvertures, een ouverture symphonique van Gadenne en de Rococo suite van Gerard Boedijn. Het programma na de pauze zal wor den verzorgd door een amateur-cabaret gezelschap dat een revue .Lachen is troef" zal opvoeren. Gedurende dertien weken worden er twee culturele cursussen voor onderwijs krachten vsm Bloemendaalse scholen gegeven, waarvan de eerste lessen reeds zijn gehouden. Voor de cursus in beeldende expressie is de deelname met drieentwintig onderwijskrachten een succes te noemen; de belangstel ling voor de cursus in vrije expressie in woord is veel geringer. B. en W. van Haarlem hebben een onderzoek laten instellen naar de wen selijkheid om kinderen, die het B.L.O.- onderwijs bezoeken tussen de middag de maaltijd op school te laten gebrui ken. Verleden jaar juli stelde de raad een crediet beschikbaar om alle daar voor in aanmerking komende kinderen gedurende de middagpauze naar huis te vervoeren. Het resultaat van het onderzoek is geweest, dat de schoolbe sturen of de hoofden der scholen vrij wel unaniem van oordeel zijn. dat het wenselijker is dat de kinderen de maal tijd tussen de middag thuis gebruiken. Sommigen baseren deze uitspraak op principiële gronden, anderen op prak tische. De directeur van de G.G.D. is echter van oordeel, dat de kinderen tus sen de middag beter op school kunnen blijven eten. B. en W. verklaren nu wel oog te heb ben voor de opvatting van de directeur van de G.G.D., maar anderzijds met de hoofden der scholen en schoolbe sturen van oordeel te zijn, dat de hui selijke band door het gezamenlijk ge bruiken der maaltijden verstevigd kan worden. Zjj stellen de raad daarom voor, de verleden jaar juli goedgekeur de regeling om de kinderen van het B.L.O.-onderwijs tijdens de middagpau ze naar huis te laten vervoeren, ook dit jaar te continueren en de daar voor benodigde gelden beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem hebben besloten het gedeelte van de hoofdrijbaan van de Vondelweg. gelegen tussen nummer 74 en de Jan Luykenstraat in beide richtin gen gesloten te verklaren voor rijwielen, bespannen wagens, handwagens, zomede rij- en trekdieren en vee. Door middel van borden zal dit ter plaatse worden aangegeven. Het verkeer op de Vondelweg is de laatste tijd in sterke mate toegenomen, terwijl jle breedte vas de hoofdrijbaan onvoldoende is. De hoofdrijbaan zal nu uitsluitend door motorvoertuigen ge bruikt mogen worden. Het overige ver keer moet op de ventweg. 1 februari was de heer N. Stallinga, Zaanenstraat 123, een kwart eeuw werkzaam in het bedrijf van de Ford- dealer, de firma HAGAM aan de Jans- weg. Na een huldiging door de directie op de dag van het jubileum werd hem zaterdagavond in gebouw Zomerlust in Zandvoort een feestavond aangeboden. Namens de collega's en directie ont ving hij enige fraaie geschenken. Met de dames wedstrijd Haarlem 2— HWV 1 werd zaterdagavond het wed strijdprogramma in het Haarlemse Sport- fondsenbad geopend. In de eerste helft bevocht de thuisclub reeds de overwin ning, want het bleef bij de ruststand 40. HPC 1 (dames) kwam in het strijd perk tegen de reserves van Nereus. Door snelheid waren de Heemsteedsen haar gasten de baas. Bij de rust stond HPC door doelpunten van Marleen Smit en Loetie v. d. Leur met 2—0 voor. Direct na de hervatting verkleinde Nereus de achterstand, maar Loetie v. d. Leur stel de de overwinning veilig: 41. In de dames wedstrijd DWT 4DWR 1 is DWT niet aan het maken van doelpunten toe gekomen, de gasten waren te sterk en wonnen met 8—0. De wedstrijd Haarlem 1Het IJ 1 (heren) bracht een afwisselende strijd. Voor de rust kon Haarlem niet op schot komen en de tegenstander nam door Luitjes de leiding. In de tweede helft werden de bordjes verhangen. Onder aanvoering van Bijlsma werd de IJ-ver- dediging uit elkaar gespeeld en Mol kon, geheel vrijliggend, doelpunten. Hierna volgden nog vier doelpunten van Jan Paanakker. Zo won Haarlem der halve met 5—1. In de eerste helft van de ontmoeting tussen DWR 1 en Dolfijn 1 (heren) ging de strijd vrijwel gelijk op. Door Muller nam Dolfijn de leiding, Kollerie scoor de een tegendoelpunt, waarna een ver schot van Swijghuisen de stand op 1—2 bracht Uit een hoek worp van Kollerie maakte Wisker echter weer gelijk. In de tweede helft kon DWR het niet meer bolwerken. De verdediging wist de druk van de Dolfijn-aanvallers niet te weer staan en zo werd de eindstand door doelpunten van Muller (3), Swijghuisen en Meester tot 2—7 opgevoerd. De eindstand in de afdeling A luidt: GZC 1 Meeuwen 1 HVGB 1 Dolfijn 1 HPC 1 Haarlem 1 DWR 1 Nereus 1 14 42 16 10 50 21 10 23 26 8 33 26 8 23 22 2 19 39 2 16 34 2 15 37 De uitslagen waren: Dames derde klasse: DWR 2HPC 3 8—0. Heren eerste klasse: VZV 2—HWV 1 24. Heren vierde klasse: Haarlem 3 Hoofddorp 1 130; DWT 4HWV 2 23. Veteranen: HaarlemLZC 33. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3)4 Ned. 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned. 1950 3)4 Ned. 1954 3U Ned. 1955 I 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij. cert AJC.U Van Berkel's Patent CaJvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogvens cert. Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HolL Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scbeepv. Unie Del Alt). Cert. A'dam 2)4 '561 A'dam "56 n A'dam 111 91 '4 90)4 90ft 85 84% 87 8714 86ft 9114 166 202)4 175 294 195)4 285 342)4 276 247)4 154.90 80)4 175)4 167)4 168)4 96)4 100)4 973/. 106 106)4 Opening 11/2 90% 86% 91H 203)4 343 246 155.30 78)4 16614 167)4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3