tegen in Dreigement Nederlanders Indonesië Als er geen oplossing voor Nieuw-Guinea wordt gevondendan... Het is weer bijna zover! In de Russische economie gaat alles nog lang niet naar wens Nog erger is de toestand in Oost-Duitsland Haarlemse diocesane bond Werknemende Middenstand zaterdag opgericht De Berlijnse tunnel doet weer van zich spreken I Show-proces tegen Nagy te wachten? Rode pers in Hongarije valt de Kerk weer aan Twee jongens bij het spelen omgekomen Eerste-Kamerleden bezorgd over Euromarkt Ziekenauto in Damsterdiep Aanvaring in Suezkanaal wbêèbsêbêèèêêbë DE ADMIRAAL OP DE SCHIMMEL N; M tal Van de dwarshelling ff ■pi J. P. Zwerver voorzitter Tussen neus en lippen Cijferdief Enquête zijn Juwelendiefstal te Naarden Indonesisch diplomaat uit: Russische begroting 1957 Bont en bonter Tandenborstel Mijnheer... Défilé dit jaar in Utrecht Chauffeur redt twee ziekenverplegers en een patiënt Nederlandse bergers verlaten Egypte al Brits officier van „Ruys" verdwenen TiORTHY WILDE „NIET IN DE KEUKEN HELPEN MAANDAG 11 FEBRUARI 1957 PAGINA 99" 99 De Indonesische ambassadeur op de Philippijnen, Nazir Pamon- Ijali, heeft op een persconferentie in Manilla een dreigement geuit, dat ook in het verleden wel door Indonesische politici is gebezigd. Als Nederland niet wenst mede te werken aan de totstandkoming van een oplossing voor het geschil met Indonesië over westelijk Nieuw- Guinea, zo zei hij, dan zou dat de toestand voor de 70.000 Neder landers in Indonesië en ook voor de Nederlanders op westelijk Nieuw-Guinea „precair maken. Een algemene staking op Neder landse bedrijven en aanvallen op Nederlandse eigendommen in Indonesië achtte de ambassadeur „niet uitgeslotenNazir Pamon- tjak had zijn persconferentie belegd om de aandacht te vestigen op een boekwerkje, dat door de Indonesische regering onder de titel „Subversieve activiteiten in Indonesië is uitgegeven en waarin de stelling wordt verdedigd, dat „Nederlanders in het buitenland" zich beijveren „een verkeerde voorstelling van de Indonesische recht spraak te geven. pHil m <3 ÉNptfi MM mÊÊmm ppi - «Khftg VP r Schroeiend-brandend Maagzuur hunt U blossen. On mid del lijk - met Renniei. Op Koninginnedag Examen 1957 L.O.-akte lichamelijke oefening P.T.T.-personeel over lonen en prijzen Oost-Duitsland Voor tienduizend gulden ontvreemd iiiSlpt M WÊ Kennelijk is het boekje in de eerste plaats gericht tegen de vroegere verde digers van Jungschldger en Schmidt, de heer en mevrouw Bouman, al wor den dezen niet met name genoemd. Het echtpaar Bouman maakt thans een tour nee door de Verenigde Staten, waarbij zij op uitnodiging van verschillende ju- ristenverenigigen voordrachten houden over de in Indonesië tegen Nederlan ders gevoerde processen. p Exemplaren van het boekwerkje zijn door de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordigers in het buitenland aan de pers uitgedeeld, met de mededeling, dat Nederland de indruk poogt te wek ken, dat Indonesië niet in staat is wes telijk Nieuw-Guinea te besturen. In het boekje wordt o.m. gezegd, dat „een groot aantal Nederlanders, waaronder personen die belangrijke po sities innemen in de Nederlandse rege ring, betrokken zijn in subversieve ac tiviteit. Daartoe behoren ook pogingen om zulk een chaos te scheppen, dat het voor de republiek onmogelijk zal zijn een stabiele regering te behouden. De secretaris-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Dja karta, dr. Subandrio deelde nog mede, dat alle berichten over financiële steun van buitenlandse ambassades aan sub versieve activiteiten waren onderzocht. Volgens Indonesische journalisten doel de dr. Subandrio klaarblijkelijk op re cente persberichten uit Washington, waarin werd gezegd dat de Verenigde Staten graag de vroegere vice-president Mohammed Hatta aan het hoofd van een nieuwe regering zouden zien, toen hij, Subandrio, verklaarde „dat bepaal de buitenlandse elementen, die uit hoof de van traditie in het verleden het als hun plicht beschouwen ons bij het op lossen van onze moeilijkheden te hel pen, zich nog steeds willen bemoeien met het democratische stelsel in Indo nesië". (ANP-UP) tKt i? Beide kamers van de Opperste Sov jet, de Raad der Nationaliteiten en de Raad van de Unie, hebben zaterdag met algemene stemmen de begroting voor 1957 goedgekeurd. Zij aanvaard den ook het staatsplan voor de ontwik keling van de nationale economie in dit jaar. Twee belangrijke gebeurtenis sen zijn tijdens de besprekingen in de Opperste Sovjet aan het licht geko men. In de eerste plaats blijkt het tem po, waarin de industriële produktie in de Sovjet-Unie wordt uitgebreid, te zijn vertraagd. In voorgaande jaren bedroeg de toename van de industriële produk- ten meestal ongeveer 10 a 11 procent. Dit jaar slechts iets meer dan 7 pro cent. In de tweede plaats blijkt uit de voostellen van de minister voor staats plannen, Pervoekhin, dat de Sovjet- Unie is afgestapt van de economische plannen op lange termijn en dat zij zich vooralsnog tevreden stelt met een eco nomisch ontwikkelingsplan voor het jaar 1957. De definitieve begroting voorziet in totale inkomsten tot een bedrag van 617.155.967.000 roebel en totale uitgaven van 604.581.653.000 roebel. Voor defensie is een bedrag van 96.722.000.000 roebel uitgetrokken, d.i. tussen een zesde en een zevende van het eindcijfer der be groting. Minister Pervoekhin deelde mee, dat een aanvullend bedrag van 1.086.000.000 roebel voor consumptie goederen is uitgetrokken. Westelijke waarnemers menen in deze cijfers een merkwaardige tegenstelling te zien tussen de officiële propaganda van Moskou, waarin nog steeds wordt vastgehouden aan het volstrekte pri- Spoedig zal er op vele plaatsen weer carnaval gevierd worden en dat bete kent, dat men niet al te zeer verbaasd moet zijn, wanneer men plotseling voor vreemde ontmoetingen komt te staan. Dit overkwam ook de fotograaf van dit plaatje in het Italiaanse plaatsje Viareggio. De Haarlemse diocesane bond van de Werknemende Middenstand werd zaterdagmiddag officieel opgericht tij dens een vergadering in café-restau rant Brinkmann te Haarlem. Op 11 no vember van het vorige jaar besloot men op het interdiocesane congres van de Werknemende Middenstand te Dor drecht om de bond in zijn interdioce sane structuur te ontbinden, en in de bisdommen Haarlem en Rotterdam af zonderlijke bonden te stichten. Aan pro vinciale commissies werden toen de voorbereidingen hiertoe opgedragen. Als voorzitter van de provinciale commissie Noord-Holland opende de heer P. G. Tel de zaterdag gehouden De geheimzinnige tunnel tussen Oost- en West-Berlfln, die een jaar geleden de wereld in op schudding bracht, doet weer van zich spreken. Men zal zich herinne ren, dat destijds het Oosten beweer de, dat de Amerikanen die tunnel hadden gegraven om de Russische telefoonlijnen te kunnen afluisteren. Daarmee was de kous af. De Ameri kanen voelden er blijkbaar niets voor om de beschuldiging te weer leggen. Intussen Is nu de eigenaar van de grond boven de timnel, een Oost-Duitser, een proces begonnen tegen het stadsbestuur van West- Berlijn, omdat door de tunnel zijn akker is uitgedroogd. Niet minder dan 1500 kubieke meter goede grond is onder mijn akker verdwenen, al dus de Oost-Duitser. Toen de rector magnificus van een High Schooi in Downey in Califomië dezer dagen des morgens zijn bureau binnenstapte, bemerkte ht), dat de deur van zijn brandkast was geforceerd. Bij on derzoek bleek, dat uit de goedgevul de kast niet één cent was ontvreemd. Wel waren 120 ingevulde rapporten verdwenen... en 100 ijzeren kogels mee. Andere duistere lieden namen de spoorlijn van een lokaaltreintje ir Ohio voor hun rekening. Zij stalen anderhalve kilometer rails. Nog bonter maakte zekere mijnheer Li Wangtal het. Hi) werd gearresteerd omdat hij in Bangkok (Siam) tijdens de afwezig heid van zijn buurvrouw haar wo ning tot de grond toe had afgebro ken en het huis toen op zijn eigen erf weer keurig had opgebouwd. Een niet alledaagse diefstal had intussen plaats in Chicago. Daar werden op klaarlichte dag maar liefst 80.000 closetrollen uit een vrachtwagen ge stolen. Marilyn Monroe, die door moe der Natuur nogal goedgunstig is bejegend en derhalve et telijke lieden het hoofd op hol brengt, kreeg dezer dagen een brief, waarin de afzender haar toe vertrouwde, dat hij haar de schoon ste vrouw van de wereld vond. Voor Marilyn geen schokkend briefje. Bij zonder was echter wel, dat het brief je geschreven was met behulp van een tanden borstel. De afzender schreef er ter verklaring bij, dat „waar ik nu zit het verboden is vul pennen of andere scherpe voorwer pen in zijn bezit te hebben..." n Engeland is dezer dagen de Hongaarse operazanger Endre Muller aangekomen. Hij was uit Boedapest gevlucht, omdat men hem daar „mijnheer" in plaats van „ka meraad" begon te noemen. Dat leek Muller verontrusténd genoeg om de Hongaarse hoofdstad en zijn vader land te verlaten. Het moet wel een gespierde in breker zijn geweest, die zijn slag sloeg in een van de be kende eportwinkels in Massachusets Hij nam namelijk 400 gewichten De Amerikanen hebben hun eigen slimmigheidjes, wanneer zij zich met enquêtes gaan bezig houden. Zo controleren zij bij voor beeld via de waterleidingmaatschap pij of een bepaald televisieprogram ma in de smaak is gevallen. Onmid dellijk na de uitzending wordt de wa terleidingmaatschappij opgebeld. Uit het huishoudelijk gebruik van water gedurende de televisieuitzending kie nen de Amerikanen dan uit of het programma voor de luisteraars al dan niet de moeite waard was om er de huishoudelijke werkzaamheden voor te onderbreken. vergadering. Hij wees op het belang van de Werknemende Middenstand in het Haarlemse diocees, maar ook op de moeilijkheden. Het principe „stands organisatie" is gezond en actueel, zo meende de heer Tel, maar thans zal de concretisering geheel anders moeten worden aangepakt dan dertig jaar ge leden, toen de bond in het zuiden be- gón. Na vaststelling der notulen van het in Dordrecht gehouden congres kwam het reglement in behandeling. De afde ling Beverwijk stelde voor aan een af deling het maximum aantal van vijf stemmen te geven. Ter toelichting wees men er op, dat indien zonder meer voor iedere honderd leden één stem zou worden gegeven, de afdeling Am sterdam meer stemmen zou kunnen uitbrengen dan alle andere afdelingen samen. Het tegenvoorstel van Amster dam werd aanvaard: boven de duizend leden krijgt de afdeling voor iedere vijfhonderd leden één stem. Tot diocesaan voorzitter werd geko zen de heer J. P. Zwerver te Amster dam, en tot bestuursleden de heren W. P. M. Dirks te Amsterdam, J. N. van Donselaar, te Haarlem, A. J. Kroon, te Alkmaar en M. J. J. Stelder, te Be verwijk. De geestelijke adviseur, rector B. Voets, sprak hierna over de verant woordelijkheid van de mediale werker in het huidige maatschappelijke bestel en contact, gezien in verband met de apostolische geest. De nieuw gekozen voorzitter bracht dank aan de heer P. G. Tel, voor diens vele werk ten bate van de Werknemende Middenstand. In het bisdom Haarlem sprak men steeds van „de bond van Tel", meende de heer Zwerver. De heer Tel repliceerde hierop met de wens, dat de nieuw-op- gerichte bond ook in de toekomst „in tel" zou mogen blijven. Italië en Zwitserland zijn bereid met elkaar in overleg te treden over de aan leg van een verkeerstunnel onder de grote Sint Bernhard. Een Finse schoenmaker, die onlangs uit de Sovjet-Unie naar zijn vaderland is teruggekeerd, is gearresteerd wegens spionage. Hij heeft bekend, dat hij sinds hij in 1944 bij Petsamo in Russische krijgsgevangenschap raakte, door de Russen voor spionage is opgeleid. Advertentie Gewoon een of twee Rennies laten smel ten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd makkelijk bij U steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en U bent voor lange tijd ge wapend. Voor Uzelf ook om een dis- genoot-in-nood uit de brand te helpen. Naar United Press uit Boedapest meldt, houdt men daar thans ernstig rekening met de mogelijkheid, dat oud- premier Imre Nagy naar Hongarije zal worden teruggebracht om daar in het openbaar terecht te staan. Karoly Kiss, voormalig minister van buitenlandse zaken en thans lid van het voorlopig centraal comité van de Hongaarse com munistische partij, heeft in een inter view met het Tsjechoslowaakse com munistische blad „Rude Pravo" ver- verklaard, dat „meer en meer mensen in Hongarije thans eisen, dat Imre Nagy terecht zal staan". In het uittrek sel, dat de Hongaarse bladen van het interview ontvingen, stond de naam Nagy niet genoemd. Maar radio-Praag gaf later de volledige tekst. De negenjarige J. Seinnen uit Alme lo is zaterdagmiddag bij het spelen op het industrieterrein aan de Dollegoor in een van de insteekhavens geraakt en verdronken. De zevenjarige Daniel van der Kooy te Achterveld is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen een gierkar, waar hij op was geklommen kantelde. Het jongetje kwam onder de kar te recht en was onmiddellijk dood. Volgens de wens van de minister voor defensie zal dit jaar de gemeente Utrecht gastvrouw zijn voor het jaar lijkse défilé der strijdkrachten ter ge legenheid van de verjaardag van de koningin. Het défilé van de troepen te voet, de vliegtuigen en de gemotoriseerde en ge mechaniseerde eenheden zal worden af genomen door de minister voor defensie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die zich aan het in 1957 te houden examen ter ver krijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak lichamelijke oefening wensen te onderwerpen, voor 15 maart 1957 per briefkaart zonder overlegging van enig stuk een aanmeldingsfomulier kunnen aanvragen bij de heer P. R. Alkema, Simon Stevinweg 153 te Hilversum. Vele leden van de Eerste Kamer heb ben tegenover minister mr. J. M. A. H. Luns hun bezorgdheid uitgedrukt over de Euromarkt en de Euratom, aldus blijkt uit hun vragen aan de bewinds man in het voorlopig verslag over de begroting van Buitenlandse Zaken. Vooral is men ongerust over de positie van de Nederlandse landbouw in ver band met de Franse these omtrent de noodzaak van een „speciaal regime" en de Britse houding van de landbouw in een vrijhandelszone. De kamerleden vragen de minister voorts wat zijn mening is omtrent de 1 plaats van de overzeese rijksdelen in de Europese markt. Zij wensen te voorko men, dat Nederland betrokken raakt bij conflicten, die bestaan tussen Frankrijk en de gebieden overzee. Hun bezorgdheid drukken zij voorts uit over de voorge stelde plannen met betrekking tot de investeringen van die gebieden. De le den van de Eerste Kamer achten het belangrijk dat er een vrijhandelszone zal komen tussen de Euromarkt, Engeland en mogelijke andere deelnemers en niet niet tussen zeven of meer staten afzon derlijk. Voor de vrijhandelszone vragen zij een gemeenschappelijke politiek er mitsdien gemeenschappelijke besluiter en organen. Tenslotte verklaren zij te menen, dal het nodig is, dat Nederland een speciaai regime voor het buitentarief bedingt, zo nodig met tariefcontingenteringen. Radio-Boedapest heeft voorts meege deeld, dat de lonen in de Hongaarse fabrieken weer volgens stukwerk bere kend moeten worden, om zo de produk- tivlteit der arbeiders te verhogen. Dit loonstelsel is gedurende de oktober-re- volutie afgeschaft. In Miskolc zijn veertien mensen ge arresteerd, die op 26 en 27 oktober zou den hebben deelgenomen aan de aanval op de bureaus van de geheime politie. Bij die aanval werden toen de comman dant van de geheime politie en elf van zijn naaste medewerkers gedood. In de Hongaarse pers wordt naar aanleiding van de arrestaties gezegd, dat „bijna alle sadistische moordenaars van Mis kolc zijn ontmaskerd". Gisteren heeft de Hongaarse pers op nieuw de Kerk aangevallen. Het partij blad „Nepszabadsag" komt met het verhaal, dat leerlingen van sommige scholen hebben getracht medescholieren die geen godsdienstonderwijs wilden vol gen op te hangen of in kasten op te sluiten. Het blad knoopt hieraan de be schuldiging vast, dat ae Kerk heeft na gelaten haar stem tegen „deze agres sieve, barbaarse geweldpleging" te ver heffen. (A.F.P., Reuter, U.P.) Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands PTT-personeel „Ons Belang" heeft zich tot de ministerraad en tot de Tweede Kamer gewend over de gevol gen van de bestedingsbeperkingen voor het PTT-personeel. De gevolgen van de prijsstijgingen worden voor het PTT-per soneel dat nog steeds een reële salarisachterstand heeft, zo zegt het bestuur onaanvaardbaar genoemd. Aangedrongen wordt op maatregelen, die leiden tot stopzetting van de prijsver hogingen en op besprekingen over de salarissen. maat van de ontwikkeling van de zware industrie, en de Russische prak tijk, die wel degelijk aandacht schenkt aan een betere voorziening van de Sovjet-bevolking van consumptiegoe deren. Een novum tijdens de bijeenkomst van de Opperste Sovjet was een overi gens zeer tamme interpellatie over een onderwerp, dat niet op de agenda stond. Een aantal afgevaardigden, le den van het Sovjet-comité voor de ver dediging van de vrede, drongen bij de regering aan op uitbreiding van de cul turele betrekkingen met alle landen, ongeacht sommige pogingen van het Westen om deze ontwikkeling thans af te remmen. Gaat in de Russische economie niet alles naar wens, nog erger is het in Oost-Duitsiand, waar de evenknie van Pervoekhin, Leuschner, heeft moeten toegeven, dat zelfs het economische ont wikkelingsplan voor 1957 volgens de thans beschikbare gegevens op een mislukking moet uitlopen. De voornaam ste oorzaak van deze mislukking is, dat de Oostduitse economie thans nog maar op een derde van de kolen kan rekenen, die het tot dusver uit Polen ontving. Polen gebruikt thans zijn kolen om zijn eigen economie weer op gang te bren gen. De hoop van de Oostduitsers, dat de Sovjet-Unie het tekort zou kunnen aanvullen, hebben zij laten varen. Het officiële regeringsblad in Oost-Duits land, „Neues Deutschland," stelde gis teren voor een groot gedeelte van de fabrieksarbeiders de mijnen In te stu ren. De nieuwe staalfabriek te Stalin- stadt zou wegens kolengebrek reeds ge deeltelijk zijn stilgelegd. Eerst thans is bekend geworden, dat in de nacht van woensdag op donder dag vorige week een inbraak is ge pleegd in de Jan Steenlaan in het Rembrandtkwartier te Naarden. Naar schatting werd voor tienduizend gul den ontvreemd. De inbreker heeft zich toegang verschaft door een ruit in de keukendeur in te drukken. Hij heeft een belangrijke hoeveelheid ju welen en gouden en diamanten dames sieraden meegenomen. Van de dadeT ontbreekt tot nog toe elk spoor. Zaterdagavond is, na een botsing met een personenauto, een militaire Rode-Kruisauto in het Damsterdiep ge reden. Er is bij dit ongeluk niemand ernstig gewond. Toen de Rode-Kruisauto, die met een patiënt en twee ziekenverplegers van Appingedam op weg was naar een ziekenhuis in Groningen, n het water terecht was gekomen, wst de chauf feur zich snel uit de cabine te bevrij den. Het achterdeel van de auto, dat vrijwel boven water was gebleven, kon hij openmaken, waarna de patiënt met ziekenverplegers op het droge kon worden gebracht. De opruimingswerkzaamheden in het Suezkanaal zijn nu zover gevorderd, dat de eerste schepen, die voor het bergingswerk zijn gebruikt, het kanaal- gebied veeds hebben verlaten. Het zijn een Zweeds en een Nederlands bevoor radingsschip. Twee andere Nederland se vaartuigen, de sleepboot „Tyne" en de kraan „Havik", maken zich even eens voor het vertrek gereed. Een Italiaanse tankboot, die gisteren een poging heeft gedaa nom van Port Said naar het zuiden te varen, is bij een van de laatste obstakels in het kanaal in aanvaring gekomen met de beide Egyptische mijnenvegers, die het ais escorte had meegekregen. In Jeruzalem, Haifa, Tel Aviv en tal van andere plaatsen in Israël hebben gisteren grote menigten betoogd tegen het besluit van de Verenigde Naties, dat Israël zijn troepen uit de strook van Gaza en langs de Colf van Akaba moet terugtrekken, zonder dat het eerst ga ranties heeft ontvangen voor zijn veilig heid en voor de vrije vaart van zijn schepen naar en in de Golf van Akaba. Luitenant-kolonel W. G. Chadwick, een officier van de Britse luchtmacht, is zonder enig spoor na te laten verdwenen van het Nederlandse passagiersschip „Willem' Ruys". Toen het schip verleden week ter hoogte van het eiland Mauri tius voer, bemerkte de echtgenote van de officier, dat haar man niet meer op het schip was. De bemanning heeft met mevrouw Chadwick nog een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch dit bleef zon der resultaat. Men vermoedt dat de Britse officier in zee is gegleden. Zaterdag is op de scheepswerf „Welgelegen" in het Friese Makkum de kust vaarder „Balticborg" te water gelaten van een dwarshelling. Het schip was met zijn 2350 ton een van de grootste schepen, dat ooit in Nederland van een dwarshelling in zijn element gleed. Admiraal Nikolaus Horthy von Nagybanya, die za terdag te Estoril bij Lis sabon is overleden, maakte ruim 37 jaar geleden, geze ten op een forse schimmel, zijn entrée op het toneel van de grote wereldpolitiek. „Ik zal deze zondige stad tuchti gen", sprak hij, en het voor werp van zijn wraak was de Hongaarse hoofdstad, Boeda pest. Dat was op 16 novem ber van het jaar 1919. Ruim een jaar tevoren had hij de hele Austro-Hongaarse Mid dellandse Zee-vloot cadeau gedaan aan de Nationale Raad van Agram, dus eigen lijk aan Joegoslavië. En nu kwam hij Hongarije bevrij den van de communistische dictatuur van Bela Kun. Het enige wapenfeit, dat hem tot op dat ogenblik een reputatie had bezorgd, was de wreedheid, waarmee hij de Magyaarse muiterij in de marine-basis Pola, het tegen woordige Pula in Joegosla vië, had onderdrukt. Horthy had een tamelijk onopval lende carrière achter de rug. Hij was op 18 juni 1868 ge boren te Kenderes in het ge bied van de rivier de Theiss, als telg uit een Transsyl- vaans adellijk geslacht. Hij ging bij de marine en klom langzaam op, eerst tot ad judant van keizer Franz-Jo seph, en vervolgens tot be velhebber van de vloot, met de rang van admiraal. Na de nederlaag en de ontbinding van de Dubbelmonarchie trok hij zich eerst terug naar Kenderes. Daar wacht te hij de val van de socialis tisch getinte regering-Karo- lyi en de „Machtübernahme" door Bela Kun af. Toen ging hij naar Szegedin, dat door de Fransen was bezet en vormde daar een „wit" Hongaars leger, waarmee hij de monarchie hoopte te her stellen. a de geallieerde inter ventie van 1919 trok hij naar het gebied ten westen van de Donau en zo dra de Roemeense troepen waren afgetrokken, rukte Horthy, de admiraal op de communistische oppositie partijen waren toegestaan en waar het grootgrondbezit door de staat werd be schermd. Admiraal Horthy voelde weinig sympathie voor Hitier, maar hij sloot vriendschap met Mussolini. Het was zijn levensdoel te trachten de Hongaarse ge bieden, die verloren waren gegaan aan Tsjechoslowakije, i ff schimmel, Boedapest binnen. Omdat een restauratie van de Habsburgers door de buurlanden van Hongarije niet getolereerd zou zijn, liet Horthy zich in 1920 door een benoemd parlement tot Re gent kiezen. Volgens de ge gevens, die de Horthy-tribu- nalen hebben bijeengebracht, zijn onder de „Rode Ter reur" van Bela Kun 234 doodvonnissen uitgevoerd en 500 personen zonder vorm van proces terechtgesteld. Tijdens de „witte" contra revolutie van Horthy verlo ren zeker 5000 mensen het leven. Het regiem van de Regent vertoonde tal van fascisti sche trekken, maar men kon het wellicht toch beter om schrijven als een oer-conser- vatieve oligarchie, waar de parlementaire vormen ble ven gehandhaafd, waar niet- Joegoslavië en Roemenië te rug te winnen. Daartoe poog de hij de steun van Hitier te krijgen, maar hij voelde er niets voor om op stel en sprong aan de Tweede We reldoorlog deel te nemen. Dat was voor Ribbentrop aanleiding om hem bij een bezoek aan Berlijn op het huishoudelijk maxime te ver gasten, dat „wie aan de maal tijd wil deelnemen, eerst in de keuken moet helpen". Horthy probeerde weerstand te bieden aan Hitiers eisen. Hij weigerde toe te stemmen in de vorming van een Hon gaarse regering, die uitslui tend Uit Pijlkruisers zou be staan, en ook deed hij op zijn manier het een en an der om de uitroeiing van de Hongaarse Joden te voorko men. Uiteindelijk bezweek hij voor de Duitse pressie en Hongarije werd een nazi satelliet, drie jaar lang. aar op 15 oktober 1944 drong admiraal Hor thy plotseling en in het openbaar op een wapen stilstand aan. Hij werd on middellijk gearresteerd en naar Duitsland gedeporteerd, naar een kasteel in Beieren, waar hij in mei 1945 door de Amerikanen werd bevrijd. Na de oorlog werd hij ze ven maanden in voorarrest gehouden, omdat hij wellicht zou kunnen getuigen bij de processen tegen oorlogsmis dadigers. Later werd hij echter vrijgelaten. Een ver zoek van president Tito om hem als oorlogsmisdadiger aan Joegoslavië uit te leve ren, wezen de Amerikanen van de hand. In Portugal leefde hij met zijn vrouw, zijn schoondochter en zijn kleinzoon (zijn zoon Ste- phan, die hij tot vice-Regent had benoemd, is aan het Oostfront gesneuveld) op be scheiden voet. In de zomer verhuurde hij zijn villa aan buitenlandse toeristen. Vori ge maand zijn in Londen zijn memoires gepubliceerd, die wel heel duidelijk het karakter van een apologie dragen. In november heeft hij president Eisenhower en de premiers Eden en Mollet nog telegrafisch verzocht tussen beide te komen om aan het bloedvergieten in Hongarije een einde te ma ken. De communisten bewe ren, dat „Horthyistische con tra-revolutionairen" een be langrijke rol hebben gespeeld in de Hongaarse oktober-op- stand, maar zij hebben daar voor geen enkel bewijs kun nen aanvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4