Hammarskj öld is tegen sancties Garanties voor Israël pas na terugtrekking der troepen Opperste Sovjet maakt deportatie-besluiten van Stalin ongedaan Kaukasische en Wolga-volkeren sullen uit Siberië en Midden-Asië worden gerepatrieerd Moskou publiceert Boelganins brief aan Adenauer Geen nieuwe vooruitzichten op spoedige hereniging Kettingbrieven circuleren in Hongarije Haringhaven in IJmuiden wordt groter Lente in Volendam Vrees voor nieuwe conflictstof Amerika maakt zich meer en meer van vereniging Kanaalgebruikers los Komt Indonesisch kabinet spoedig ten val? Norstad bezorgd over defensie- beperkingen TEGENVAT T F.R VOOR BONN Lichte aardbeving richt schade aan in Engeland Bisschopswijding Mgr. W. M. Bekkers m „In maart begint het weer 9 Het weer Revolutionaire raden bijeen te Padang „Omvang strijdkrach ten ligt dicht bij het minimum" 2500 ton pootaard- appelen naar Hongarije „Vrije Algerijnse regering" op komst Koudere nacht DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26829 De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammars- Kjöld, is van mening, dat ket toepassen van sancties op Israël Wellicht „nieuwe conflictstof zal scheppen. Hij zegt dit in zijn rapport aan de Algemene Vergadering van de volkerenorganisatie die morgen weer bijeenkomt. Hammarskjöld zet echter tevens uit een, dat hij niet kan ingaan op de Israëlische eis, dat er eerst garan ties gegeven moeten worden voor de onschendbaarheid van het Israëlische grondgebied en voor de vrije vaart van Israëlische schepen naar en in de Golf van Akaba, voordat de Israëlische troepen uit het gebied van Gaza en langs de Golf van Akaba zullen worden teruggetrokken. Pas nadat Israël gehoor zal hebben gegeven aan de oproep van de Algemene Vergadering om zijn troepen terug te trekken, zo zegt de secretaris-generaal, kunnen stappen worden ondernomen om de gevraagde garanties te verkrijgen. - WINTERSPORTKLEDING BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3- W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogt*. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren getracht de Israëlische afge vaardigde naar de Verenigde Naties, dr. Abba Eban, ervan te overtuigen, dat Israël nu zo cpoedig mogelijk zijn troepen moet terugtrekken, maar Dul les schijnt niet veel succes te hebben gehad. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, heeft in het La gerhuis gezegd, dat zijn regering niet voor de toepassing van sancties op Israël zal stemmen. Ook is zij voor standster van het verlenen van de ga ranties, waarom Israël heeft gevraagd. Engeland hoopt echter niet, dat Israëls weigering om zijn troepen geheel uit Egypte terug te trekken consequenties tal hebben ten aanzien van de doorvaart van Britse schepen door het Suezkanaal, Zodra dat weer bevaarbaar is. Engeland en Amerika plegen thans voortdurend overleg om tot een inte rim-oplossing voor de vaart door het Suezkanaal te komen. Naar verluidt maakt Amerika zich meer en meer los uit de Vereniging var. Kanaalge bruikers (de S.C.U.A.) en overweegt Washington thans de mogelijkheid om de tolgelden te betalen aan de We reldbank. De directeur van het bureau der Ver enigde Naties voor de Palestijnse vluch telingen, Henry Labouisse, heeft voor de speciale politieke commissie van de V.N. verklaard, dat zijn bureau zijn Werkzaamheden per 1 juli a.s. zal moe ten staken, als de volkerenorganisatie tegen die tijd niet een tekort van 18,7 tniljoen dollar heeft gedekt. Ook klaagde hij over de inmenging die het personeel van zijn bureau on dervindt van de regeringen van Egypte en Syrië. Hij noemde o.a. het geval van een Nederlandse verpleegster, mej. F. prager, die op 7 januari door een Syri sche veiligheidsofficier te Damascus aan een verhoor werd onderworpen jhndat zij het land „illegaal" zou zijn binnengedrongen. Op een protest van secretaris-generaal Hammarskjöld had byrië geantwoord, dat het incident het gevolg was van een „misverstand". (AFP-Reuter-UP) Politieke waarnemers in Djakarta Achten de kansen, dat het kabinet van Ali Sastroamidjojo de huidige politie ke crisis zal overleven, met de dag ge ringer. Morgen zal de premier het be- 'cid van zijn regering met betrekking tot de gebeurtenissen op Sumatra op hieuw voor het parlement verdedigen. Op een massa-betoging in Djakarta, die Was georganiseerd door nationalistische en communistische organisaties, heb ben gisteravond ongeveer 100.000 per sonen aangedrongen op strenge maat delen tegen de revolutionare Ban- teög-raad in Midden-Sumatra, die, naar de »>Vi leider van de communistische olks'eugd", een naamgenoot van dfA'^eot Soekarno, verklaarde, door sjgy^ltex-oliemaatschappU wordt ge- 0ve>rNv°0rzitter van de Banteng-raad, dels k®, Ahmad Hussein, heeft inmid- bijeent ndgemaakt, dat in Padang een "Komst zal worden gehouden van hesië'revolut'onaire raden ten: den Sraad die in Indo naar het voorbeeld van de Ban- Sumafi1 zeven dergelijke raden in Zuid ben re ij' b5°rne0, Celebes en Bali heb- dane t te kennen gegeven naar Pa- komst ,zullen komen. Op de bijeen- er eNZ 0 a- worden nagegaan, wat Var H kan worden om het falen rjpphehtralc regering goed te maken. d van de Mohammedaanse re- {Ln 1Sspartij P.S.I.I. in de provinciale rpnnmVan Zuid-Sumatra heeft ontslag ven vm U Protest tegen het aanblij- gouverneur6 w?0r Diakarta benoemde gouverneur, Wmarno Danuatmodjo. (ANP-UP) zijn ingesteld. Afgevaardig- Generaal Lauris Norstad, de opperbe velhebber van de NATO-strijdkrachtei. In Europa, heeft gisteravond te Londen verklaard, dat de landen van het Atlan tische verdrag wellicht voor een cata strofe zullen komen te staan, als zij zich bij hun strategie alleen door economische overwegingen laten leiden. „Ik ben er van overtuigd, dat de omvang van de strijdkrachten, die tot onze beschikking blijven, dicht bij het minimum ligt, dat wij mogen riskeren", zo zei de generaal op een diner van de vereniging van Engels-sprekenden, dat te zijner ere werd gegeven. De uitlatingen van de generaal moeten gezien worden tegen de achtergrond van het plan van de Britse regering om de defensieuitgaven te beperken. Norstad zei, dat de strategie van de NATO, gericht op het afschrikken van een eventuele aanvaller, wellicht kost baar schijnt, maar dat zij het veiligste en, wegens haar geïntegreerde karakter, goedkoopste middel vormt om de vrede te bewaren. y V.V.V.V.- wv; n - i ■ygp- In de werkzaamheden hij de uitbreiding van de haringhaven in IJmuiden begint thans duidelijk tekening te komen. Over een grote lengte staan de remmingen overeind op de plaats waar straks de kade zal verrijzen De Opperste Sovjet heeft gisteren besloten de twee republieken en auto nome gebieden Kaukasus en Wolga, die tijdens de Tweede Wereldoorlog door Stalin zijn opgeheven, te herstellen. De bevolking, die in 1944 naar Siberië en Centraal-Azië is gedeporteerd, omdat zij met de Duitsers zou hebben samen gewerkt, zal gerepatrieerd worden. Vol gens radio-Moskou had het presidium va de Opperste Sovjet besloten „de onrechtvaardigheid tegenover deze vol keren ongedaan te maken door hun nationale autonomie te herstellen en op deze wijze de voorwaarden te scheppen voor de algehele ontwikkeling van het economische en culturele leven van deze nationale groepen". Het verbod voor deze volkeren om naar hun woonplaat- Radio-Moskou en de Russische am bassade te Rolandseck bij Bonn hebben gisteren de geheimhouding gebroken, waarmee bondskanselier dr. Adenauer de brief had willen omringen, die am bassadeur Smyrnov hem vorige week vrjjdag namens premier Boelganin heeft overhandigd. De Russen publiceerden de volledige tekst van het schrijven en dwongen zodoende de Westduitse voor lichtingsdienst hun voorbeeld te volgen. Na alles, wat er aan speculaties over de nota van Boelganin is verschenen, is de werkelijke tekst voor de politici in Bonn een tegenvaller. Zij hebben met teleurstelling geconstateerd, dat Boelga nins brief geen nieuwe vooruitzichten biedt op een spoedig herstel van de Duitse eenheid. Het blijft kennelijk de bedoeling van de regering in Moskou, dat de bondsregering toenadering zoekt tot de Oostduitse regering. Alleen op die manier, zegt Boelganin, en op voor waarde, dat West-Duitsland zich ont trekt aan de taak, die het in het kader van de NATO op zich genomen heeft, is een herstel van de DuifsS *s*Nd mogelijk. Volgens de nota zijn Boelganin en zijn collega's ontevreden over de ontwikke ling van de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de Sovjet-Unie se- Ook de Volendamse jeugd heeft al de lente in het hoofd. Van een buitje af en toe trekken de kinderen zich weinig aan. Lustig springen zij touwtje of doen zij andere lente-spelletjes. dert de betrekkingen tussen beide lan den werden hervat. Het is van groot belang, dat de betrekkingen van vijan digheid en wantrouwen vervangen wor den door betrekkingen van vriendschap en vertrouwen. Zekere krachten in het Westen spannen zich echter in een der gelijke wijziging te voorkomen door Duitsland het pad van de militarise ring op te drijven, aldus de nota. De geschiedenis heeft aangetoond, dat vriendschap en samenwerking tussen beide landen mogelijk zijn. In het ver leden zijn de twee landen vrienden ge weest tot voordeel van beide, zo wordt in de nota gezegd. De economie van beide landen sluit in vele opzichten op elkaar aan. Nauwere betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de bondsrepubliek zul len met zich brengen, dat de Sovjet- Unie belangrijke orders plaatst bij de Duitse industrie, aldus de nota. Bo vendien zullen dergelijke verbeterde betrekkingen bijdragen tot de zaak van de vrede in Europa en tot het belangrijkste probleem van het Duit se volk, het herstel van de eenheid. De Sovjet-Unie is bereid mee te wer ken tot herstel van de eenheid van Duitsland, maar er kunnen geen vor deringen in deze richting worden ge maakt, zolang de bondsrepubliek het bestaan van twee Duitse staten niet er kent, aldus Boelganin. Nu is de tijd gekomen om concrete maatregelen te nemen ter verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de bondsrepubliek in overeen stemming met de afspraken, die ge maakt zijn bij de onderhandelingen te Moskou in 1955, aldus Boelganin. Deze maatregelen kunnen het sluiten van een handelsverdrag, een cultureel akkoord en een consulair akkoord in houden. Bij het handelsverdrag kan het handelsvolume worden vergroot, bij het cultureel akkoord kunnen afspraken worden gemaakt over samenwerking op technisch en wetenschappelijk terrein, terwijl het consulair akkoord de repa triëring van burgers van beide landen kan vergemakkelijken. In de Russische nota wordt de aan dacht gevestigd op de Russische ont wapeningsvoorstellen van november van vorig jaar. Uitvoering van deze voor stellen „zou een beslissende bijdrage zijn tot verbetering van de toestand in Europa". Een hoge functionaris van de commu nistische partij in Oost-Duitsland, Al- bert Norden, heeft als nieuwe voor waarde voor een hereniging met West- Duitsland de nationalisatie van pers en radio in de bondsrepubliek genoemd. Als aan die voorwaarde voldaan werd, was ook Oost-Duitsland voor vrije ver kiezingen in het gehele land. Tot de vroeger genoemde voorwaar den behoren o.m. de nationalisatie van de grondstoffenindustrie en afschaffing van het grootgrondbezit in West-Duits land. (A.F.P., D.P.A., Reuter, U.P.) In een groot gebied van de Engelse Midlands was gistermiddag een lichte aardbeving voelbaar, die op een aan tal plaatsen een halve minuut heeft ge duurd. Het was de sterkste aardbeving die sedert het midden van de achttien de eeuw in Groot-Brittannië werd waar genomen. Schoorsteenpijpen kwamen neer op daken van fabrieken en woon huizen. In vele steden werd de hulp ingeroepen van brandweer, zieken auto's en politie. Er zijn geen doden te betreuren, maar vele mensen wer den licht gewond door vallende stenen en glasscherven. Een vierjarig jonge tje werd door een neerstortende schoorsteen zwaar gewond. Op enkele plaatsen ging de beving gepaard met onderaards gerommel. V" In de kathedrale basiliek van St.-Jan in 's-Hertogenbosch is hedenmorgen mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadju tor van Den Bosch, tot bisschop gewijd. De foto, die tijdens deze plechtigheid werd genomen, toont mgr. W. Mut- saerts, de consecrator, tijdens de opleg ging van het evangelieboek. Links en rechts van hem de medeconsecratoren: resp. mgr. J. P. Huibers en mgr. Jos. Baeten. (Teleföto) Volgens het communistische blad „Nepszabadsag" circuleren thans in Hongarjje tienduizenden kettingbrieven, waarin het verzet tegen de regering onder het volk wordt aangewakkerd. In de brieven wordt gevraagd de com munistische pers te boycotten en op 15 maart en op 4 april a.s. het werk neer te leggen en de straat op te gaan. De Hongaren herdenken op 15 maart de opstand tegen de Habsburgers in 1848 en op 4 april de verdrijving van de Duitse bezetters door het Rode Leger. In de kettingbrieven wordt gezegd, dat een hervatting van de gewapende strijd de ondergang van het Hongaarse volk zou betekenen en dat daarom moet worden uitgezien naar middelen om het verzet op een andere manier vaar dig te doen blijven. Volgens „Nepszabadsag" groeten mensen in Boedapest elkaar met „M.U.K.", de beginletters van „In maart begint het weer". Radio-Boedapest heeft meegedeeld, dat de chef van de Hongaarse generale staf, generaal-majoor Laszlo Hegyi, van zijn functie is ontheven en vervangen door kolonel Ferenc Ugrai. De Nederlandse regering heeft be sloten, de hulpactie van de Verenigde Naties voor het Hongaars volk te steu nen door 2500 ton pootaardappelen ter waarde van 650.000 als gift ter be schikking te stellen. De distributie in Hongarije zal geschieden onder verant woordelijkheid van het internationale comité van het Rode Kruis. Zaterdagavond is de Italiaanse filmprijs voor 1956 uitgereikt aan de film „De Machinist" van Carlo Ponti en Pietro Germi. sen terug te keren is daarom opgehe ven. De betrokken volkeren zijn de Tsjetsjens, Ingoesjen, Balkaren, Ka- ratsjais en de Karabardinjans, die uit de Kaukasus afkomstig zijn, en de Kal- mukken, die aan de benedenloop van de Wolga gevestigd waren. De repatri ëring moet in 1958 voltooid zijn. behalve voor de beide grootste volkeren, de Tsj-tsjens en de Ingoesjen, die uiterlijk in 1960 naar hun vroegere woonplaatsen moeten zijn teruggekeerd. De secretaris van het presidium van de Opperste Sovjet, Gorkin, zei, dat de deportaties „een grove inbreuk zijn geweest op de Leninistische nationaliteitenpolitiek". Op aanbeveling van het presidium van de Opperste Sovjet heeft het pre sidium van de federale republiek Rus land een decreet aanvaard, waarbjj de autonome nationale republiek Kabarda wordt gemaakt tot een autonome natio nale republiek Kabarda-Balkar, een autonome provincie Kalmuk in het leven wordt geroepen en de autonome pro vincie Tsjerkess wordt omgevormd tot een autonome provincie Karatsjai-Tsjer- kess. Al deze gebieden maken deel uit van de federale republiek Rusland. Twee autonome republieken zijn niet hersteld, nl. die van de Wolga- Duitsers en die van de Tartaren op de Krim. De bevolking van deze ge bieden is respectievelijk in 1941 - 1942 en 1944 - 1945 naar Siberië en Cen traal-Azië overgebracht. De Krim is een provincie van de Oekraïne ge worden. De Opperste Sovjet keurde voorts de nieuwe wet goed. die aan de federale republieken onafhankelijkheid verleent op het gebied van wetgeving over rechtspraak en rechterlijke macht. De wet brengt geen wijziging in het open baar ministerie, dat voor de gehele Sovjet-Unie één blijft. Elke republiek zal een eigen procureur hebben, geko zen door de plaatselijke Opperste Sov jet, doch met goedkeuring van de pro cureur-generaal van de Sovjet-Unie. Bü het debat over de hervorming van de gerechtelijke procedure is gevraagd om opheffing van de speciale tribunal len. Voorts wensten sommige afgevaar digden terugkeer naar de gezinswet van 1918, ter vereenvoudiging van de for maliteiten bü huwelijk, echtscheiding en wettiging van natuurlijke kinderen. Deze wet werd in 1944 door Stalin af geschaft „om de samenhang van het gezin te versterken". De Opperste Sovjet heeft gisteren ook de benoeming van Molotov tot minister van controle en van Pervoekhin tot voorzitter van de commissie voor de jaarlijkse plannen bekrachtigd. (AFP-Reuter-UP) Algerijnse leiders in Syrië en Egyp te hebben met bevelhebbers van het „Algerijnse bevrijdingsleger" besprekin gen gevoerd over de vorming van een „vrije Algerijnse regering," zo wordt door Syrische dagbladen gemeld. Een speciale commissie zal zich over de verder te nemen stappen beraden. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. B01STR 48 A DAM IEL. 717162 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk enkele opklaringen en hier en daar een bui, morgen toenemende bewolking gevolgd door enige regen. Matige, later krachtige westelijke tot zuidwestelijke wind. Koudere nacht, morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. Zon: 8.02-17.52 Maan: 16.45-6.47 Het 50.000 ton metende reuzenlijnschip „United States" moest dezer dagen wegens de heersende sleepbootstaking in New York zelf zijn plaatsje aan de pier trachten te bereiken. In een uur lukte de manoeuvre, die heel wat zee manschap vereiste. Het langszij komen geschiedde door middel van een zware tros, die door een lier op de wal werd aangetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1