HET ATOOM Tentoonstelling met twee attracties van de eerste orde -mm- Vergadering „De Tulp" in Haarlem Kruiswoordraadsel De maandagse beurs in het Krelagehuis Begin van kernreactor (met mysterieuze lichteffecten) geplaatst Moet voor juli gereed zijn Nederlanders geen gijzelaars Wapens uitgereikt aan communisten op Sumatra Tivee militairen in Japan gestorven van uitputting Nieuwe aanval op kard. Mindszenty Gouverneur Van Baal naar Nederland ERIC DE NOORMAN „Times of Indonesia valt ambassadeur in de FTilimmnen aan Jongetje van 2 Va jaar drinkt uit fles wasbenzine Ouderavond Zeeverkenners NAAIMACHINES T erechtstellingen in Algerije Garage DEN HOUT Zeventien kandidaten voor Oranjeteam VOLLEYBAL IN HAARLEM EN OMGEVING Antilopen behoudt kleine kans op de titel Tulpen Het Oosten wint eerste promotie-wedstrijd MOLENDIJK DAMESKAPPER DINSDAG 12 FEBRUARI 1957 PAGINA v 55 55 nnuiiHuiiiiiiiiHHiiiiiiiiiiniiiimiinniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nieuwe berichten Medicinaal Norit HEEMSTEDE ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Mars van 80 km Radio -Boedapest B rid ge B.O.C. KAMPIOEN IN HOOFDKLASSE B 7~E Voor bestelwerk RENAULT Basketbal 8 9 10 11 Dammen VELSEN-NOORD Wiel rijdster bij val gewond HEEMSKERK Beenbreuk bij aanrijding (Van een verslaggever) Met wat straks op de Amsterdamse tentoonstelling „Het Atoom" als het neusje van de zalm wordt aangeprezen, is maandagmiddag op Schiphol een be gin gemaakt. Een zes meter hoge cy linder is met twee kranen in een ruim vier meter diepe put geplaatst. Dit gro te bassin wordt een kernreactor waar in uraniumatomen zullen worden ge splitst. De splitsing zal het Cerenkov- effect teweeg brengen, hetgeen inhoudt dat het hemelsblauwe, het gedeminera- liseerde water in het bassin een my sterieuze, diepe gloed krijgt, een licht schijnsel met een betoverende aantrek kingskracht. Op deze wijze hopen de organisatoren de eerste kernreactor die Nederland rijk zal zijn in ons land te introduceren. Het ministerie van O.K. en W. heeft in Amerika de reactor aangekocht met de bedoeling haar straks door het ho ger onderwijs te laten gebruiken. Op de tentoonstelling zal niet de volledige reactor te zien zijn. Maar met dit ap paraat zal in ieder geval de basisfunc- UIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllHUUilllllllllllll tie gedemonstreerd kunnen worden: atomen splitsen. De onwennigheid met de atoommaterie doet bij de onwetende nog wel eens de vraag rijzen of dit atomen splitsen geen gevaar kan ople veren. Op de expositie, die over enige maanden op Schiphol is te bezichtigen, is er geen sprake van gevaar. Het bas sin is aan de onder- en zijkant door de grond afgeschermd en de werking wordt met een controle-installatie in de hand gehouden. Bovendien is de energie die de reector in deze vorm kan opbrengen zo gering dat daarop maar net tien strijkbouten warm kunnen wor den. De splijtstofelementen (uranium 235, in de VS besteld) kan men in de blote handen meevoeren De expositie ..Het Atoom" moet over vier maanden klaar zijn. Op Schiphol ziet men een grote carrévormige loods met van buiten golvende aluminium- platen. In de grote ruimte binnen heerst slechts chaos. Het is naar buiten nog steeds niet erg bekend tot wat dit ini tiatief van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en de gemeente Amster dam moet uitgroeien. In het buitenland, in de meeste landen van Europa, is reeds een publiciteitscampagne op gang gebracht, die de toeristen op Het Atoom op Schiphol opmerkzaam maakt. Men 1") De Nederlandse gemeenschap in Dja karta schijnt zich niet ongerust te ma ken over de door de Indonesische am bassadeur in Manilla, Nazlr' Pamuntjak afgelegde verklaring, dat de positie van de 70.000 Nederlandse onderdanen in In. donesië „zeer precair" zou worden, in dien niet spoedig een regeling van het vraagstuk Nieuw-Guinea wordt bereikt Het in Djakarta, in de Engelse taal verschijnende, onafhankelijke dagblad „Times of Indonesia" heeft evenwel am bassadeur Pamuntjak van „misdadige onverantwoordelijkheid" beschuldigd. Het blad schrijft, dat het laatste waartoe het Indonesische kabinet zou besluiten, zou zijn het „nadoen van Hitier en het gebruiken van de Nederlanders in Indo nesië als gijzelaars om concessies van de Nederlandse regering los te krijgen". Het blad doet een beroep op de rege ring om een verklaring uit te geven, waarin de Nederlanders in Indonesië zullen worden gerustgesteld, en tevens om ambassadeur Pamuntjak terug te roep. „Wij kunnen ons niet veroor loven zulk een onverantwoordelijke fi guur in onze buitenlandse dienst te hebben", aldus het blad. (ANP) In de Indonesische pers duiken nieuwe berichten op over uitreiking van wapens aan communisten op Sumatra. Het socialistische dagblad .Pedoman" in Djakarta meldt, dat kolonel Wahab Macmour, de commandant van het tweede regiment in Noord-Sumatra, ongeveer 2.000 vuurwapens zou hebben uitgereikt aan leden van de communis tische vakbond van ondememingsarbei- ders. Bovendien zou luitenant-kolonel Djamin Ginting. de door de regering benoemde territoriaal commandant van Noord-Sumatra, als opvolger van Sim- bolon, machinegeweren en mortieren hebben verstrekt aan oud-leden van de landmacht. Volgens het blad is de situ atie in Noord-Sumatra thans „gevaar- hoort in sommige kringen fluisteren: Van een winkeltje met „atoombrood jes" ^tot Russische deelname aan de ex positie. Maar dit zijn, gerichten. Dat België, Noorwegen, Frankrijk, Amerika en Engeland met inzendingen op de tentoonstelling aanwezig zullen zijn, staat wel vast. Wat er op de bin nenplaats van het gebouw zal verrij zen, moet, zo hoort men fluisteren, een attractie worden van de eerste orde. Dat zal iets zijn in de geest van een ruim, geriefelijk terras in een atomi- sche wereld en een „planetarisch" res taurant. Hoe precies, ligt verscholen in ontelbare blauwdrukken. Men zal de expositie moeten betre den via een trap tot vlak onder het dak van het gebouw. Nadat men boven ge confronteerd is met spiegelende feno menen, komt men in het gedeelte dat het een en ander duidelijk maakt om trent de geschiedenis van de atoom energie. Een gesproken uitleg moet de bezoeker de wondere wereld van het allesvermogende atoom onthullen, waarin hij zich dan zal begeven. En hier zal hij veel voorgeschoteld krijgen over uranium, over kerndeling, over radio-activiteit en dat, zo is de bedoe ling, op een bevattelijke, spectaculai re wijze. Voor degenen die zich willen inwer ken in de technische materie van de toekomst, zal er gelegenheid te over zijn in de demonstratie-lokalen en film zaaltjes. Wie zich slechts wil verga pen aan de ongekende, fantastische mo gelijkheden en de geheimzinnege sluier van radar-installaties elektronische apparaturen, isotopen en reactoren lie ver onaangetast laat, zal evenzo tevre den huiswaarts kunnen keren. Zeker als hij de tweede topattractie van de expositie bewonderd heeft, n.l. het to- verlaboratorium dat totaal geïsoleerd is en bediend wordt door personen op een afstand. Al de handelingen van de laboranten worden als door onzichtbare robots in het afgesloten, doorzichtige la boratorium op identieke wijze verricht. Advertentie Hoe vaak leest U zo'n berichtje niet in de krant? Ja eigenlijk kun je ze geen moment uit het oog verliezen, die kinde ren. Voor je het weet Natuurlijk U hebt alle gevaarlijke flesjes en potjes goed weggeborgen voor Uw kleuters. Maar een ongeluk zit in een héél klein hoekje. Wees dan blij dat U Norit in huis hebt. Want door snel veel Norit toe te dienen in afwachting van de direct gewaar schuwde dokter 1 is al dikwijls het leven van een patient gered. Ook voor minder ernstige gevallen is het trouwens altijd prettig wat Norit in de kast te hebben. Bij slechte spijsvertering, maagzuur, diarree en vele andere maag- en darmstoornissen helpt Norit immers snel en... veilig! zuivert Uw maag onmiddellijk De zeeverkennersgroep „de Spaarne- geuzen" in Heemstede, groep 30 in het district Haarlem van de N.P.V., houdt op zaterdag 15 februari de jaarlijkse ouderavond. De ouderavond bevat een loterij en het optreden van de verken ners in een aantal activiteiten. De bij eenkomst wordt gehouden in het Jeugd huis aan de Herenweg. Advertentie Alle merken dus ruime keuze lijk". (A.N.P.) Gisteren zijn drie mensen in Al giers terechtgesteld, onder wie de der tigjarige Franse communist Fernand Yveton, die op beterdaad betrapt werd bij het plaatsen van een bom in een gasfabriek te Algiers. De twee an dere terechtgestelden zijn Mohamme danen. Zij werden ter dood veroordeeld wegens poging tot moord. (A.F.P.) Maandag is in het nieuwe tentoonstellingsgebouw, waarin over enkele maan den op Schiphol de expositie „Het atoom" te bezichtigen zal zijn, de zes ton zware stalen buitenwand geplaatst van de grote kern-reactor, die een van de attracties zal zijn van deze door Amsterdam georganiseerde internationale ten toonstelling. Het gevaarte zakte vier meter diep in de grond, waar het werd verankerd op een betonnen fundering, en komt nu nog twee meter boven de aarde uit. Deze foto, gemaakt tijdens de voorbereidende werkzaamheden, geeft een goed idee van de grootte van de stalen „kuip". De bevelhebber van een Japanse divisie van de landstrijdkrachten heeft ontslag genomen naar aanleiding van het feit, dat twee leden van de divi sie van uitputting zijn gestorven. Zij hadden volledig bepakt een mars ge maakt van 80 km. De betrokken be velhebber, Koenihira Kanajama, ver klaarde zichzelf persoonlijk verant woordelijk te stellen voor het gebeur de, „hoewel tijdens de mars alle voor zorgsmaatregelen getroffen waren". Hij had een ambulance aan elk bataljon toegevoegd. De tocht duurde bijna een etmaal. Deelnemers aan de mars hebben ver klaard, dat degenen die achterbleven of uitvielen, met schoppen en slagen werden voortgedreven. Regen, wind, honger en vermoeienis waren zo groot, dat velen moesten opgeven. Een kor poraal viel bewusteloos neer, doch een onderofficier gaf hem een schop en zei, dat de man slechts simuleerde. De deelnemers verhalen, dat die genen, die dreigden uit te vallen, door hun kameraden aan weerszijden op de been gehouden werden en door diege nen, die voor hen uitliepen, werden voortgetrokken. Er waren zes controlepunten, waar de afdelingen slechts werden „goedge keurd" als alle deelnemers te voet passeerden. In jeeps werden uitvallers tot vlak voor de controlepunten ge bracht, dan moesten ze zo goed en zo kwaad als het ging te voet verder, om na het controlepunt weer opgeladen te worden. Een van de twee overleden deel nemers, de 24-jarige sergeant Seijo Sendo, heeft volgens de verhalen van 2 tot 4 uur 's nachts in half bewuste loze staat gemarcheerd. Het andere slachtoffer, de 25-jarige korporaal Mo- riyoshi Kishigami, werd met een jeep tot bij een controlepunt gebracht. Half dood werd hij langs de controle gedra gen De stafchef van de strijdkrachten te land, gen. Takeo Tsutsui, heeft een strenge vervolging toegezegd indien deze verhalen juist blijken te zijn. (Rtr-UP) Radio-Boedapest heeft in een Italiaan se uitzending opnieuw een aanval tegen kardinaai Mindszenty gelanceerd, doch nu ook de andere bisschoppen erin be trokken. „Hoewei gevlucht in de legatie van de Verenigde Staten, heeft de kar dinaal tot op heden 18 geestelijken ge suspendeerd, die zich „democraten" noemden, zegt de radio. Hij heeft be slissingen genomen, hoewel de status van de Kerk nog niet geregeld is. Daar door heeft hij nieuwe misdaden toege voegd aan de oude: ontsnapping uit de gevangenis en steun aan de contra-re volutie". Voorts beschuldigt radio-Boedapest de kardinaal er van, dat hij de bisschop pen van Szekesfehervar, mgr. Jos. Pe- teri, en van Vacz, mgr. Lajos Shvoi, heeft aangespoord alle „progressieve" priesters van hun posten te verwijderen. „Door deze maatregelen, zo concludeer de de radio der communisten, komen Mindszenty en de bisschoppen niet al leen in opstand tegen de volksstaat, maar zij schenden ook de resolutie van de bisschoppenconferentie van 11 mei 1956, waarin besloten werd er alles op te zetten om goede verhoudingen tussen staat en Kerk te vestigen en de con structieve arbeid te bevorderen, die de vreedzame ontwikkeling van het land kan dienen. (K.N.P.) Gouverneur dr. J. van Baal van Ne derlands Nieuw Guinea zal volgende week maandag per vliegtuig uit Biak naar Nederland vertrekken. Hij zal met de minister van overzeese rijksdelen ad interim, G. Staf, overleg plegen. Met de gouverneur reist mede de directeur vun financiën van Nieuw Guinea, de heer J. G. Rozenboom, die in Neder land besprekingen zal voeren over de begroting van N. Nieuw Guinea. Hun verblijf in Nederland zal naar verwach ting vijf weken duren. (ANP) 8. De Noorman wendt zich tut Masoi. „Wij behoeven niet mee naar de overzijde te gaan. Het is onze bedoeling, hier ergens een boot te bouwen om daarmee het grote zoute water te bereiken. Denkt Masoi, dat dit mo gelijk is?" De hoofdman knikt. „Het zal zijn zoals de bleke mannen het wensen, maar zij zullen dan nog verder gaan met de stroom mee, in de richting van het grote zoute water", wijst hij. Eric bedankt Masoi voor de hulp en het verblijf op zijn grondgebied en dan vervolgen zij ieder hun eigen weg. Eric en zijn troepje trekken met Nahenah en de vier krijgers langs de beboste oevers verder stroomafwaarts. Cendrach stelt voor te trachten, zo ver mogelijk naar de monding van de rivier te komen. „Het is waarschijnlijk, dat daar niet zoveel stroomversnellingen meer zijn en de rivier er dus kalmer is", zegt de oude scheepsbouwer. Inderdaad wordt de stroming gaandeweg minder woest en ook verbreedt de rivier zich nog meer. Na enkele dagen bemerken ze, dat het bos langzamerhand verder van de oever terugwijkt. Dan opeens komen ze bij een plaats, waar zich een kleine vlakte tussen het water en het bos heeft gevormd. Een soort landtong steekt ver in de rivier naar voren. „Dit is een prachtige plek om een boot te bouwen", roept Cendrach uit. De Vereniging „De Tulp", groep van de Koninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur, heeft maandagmid dag in het Krelagehuis een algemene le denvergadering gehouden waarin een voorstel tot contributieverhoging met overgrote meerderheid werd aangeno men evenals een voorstel om het z.g.n. 2-prijsklassensysteem te laten verval len en de binnenlandse minimum prij zen vast te stellen op 90 pet van de kostprijs. Ook de prijsvaststelling van het z.g.n. 2e soort surplusgoed op 85 pet kwam er door maar de inlevering van abnor maal leverbaar werd afgewezen. Voorts werden tot nieuwe bestuurs leden gekozen de heren W. J. Segers, Lisse, W. Reus JKz., Avenhorn, en L. Hoek, 's-Gravenzande. De waarnemend voorzitter G. C. Tromp (voorzitter Chr. Eggink was we gens verblijf in het buitenland verhin derd) verwelkomde onder meer Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Panner- den, algemeen voorzitter van de Konink lijke en opende de bijeenkomst met een korte aanduiding van enkele belangrij ke feiten uit het afgelopen jaar. Nadat de gebruikelijke agendapunten onder de hamer door gegaan waren en de bestuursverkiezing haar beslag had gekregen kwam aan de orde een voor stel om de contributie met 50 pet te verhogen met het doel om uit de meer dere opbrengst jaarlijks of twee-jaar lijks met een versierde wagen deel te nemen aan het bloemencorso. Zonder discussie werd het aanvaard met 880 te gen 18 stemmen. Het voorstel om via het hoofdbestuur aan het P.V.S. te adviseren om het vol gend jaar het systeem van 2-prijsklas- sen te laten vervallen en de binnen landse minimumprijzen te brengen op 90 pet van de kostprijzen, vast te stel len aan de hand van de berekening van het LEI, ontlokte enige discussie doch de stemmingen gaven een grote meerderheid vóór het voorstel te zien n.l. 800 tegen 300. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel om aan de Stichting Surplus- De viertallen-bridgecompetitie voor de clubs in het district Kennemerland heeft enige beslissingen gebracht. De Bridge Oefen Club kon in de hoofd klasse B de kampioensvlag hijsen, ter wijl HBC in de eerste klasse D de de finitieve leiding heeft. Andere kampi oenen zijn: Garenkokerskwartier (twee de klasse A) en HNBB 7 (tweede klas B). De standen luiden: Hoofdklasse A: 1. Sans Atout 1 1013, 2. BOC 2 10—11, 3. Jump 1 8—10, 4. B.roode 1 99, 5. Never Down 1 109; 6. S V 1 10—9; 7. 1940 2 9—5. Hoofdklasse B: 1. BOC 1 10—19, 2. 1940 1 10—14; 3. RK Haarlem 1 8—10, 4. Sans Atout 2 118, 5. HNBB 1 107, 6. BOC 3 9—5, 7. B.roode 2 10—5. Eerste klasse A: 1. Kennemers 1 8 13, 2. Never Down 2 711, 3. Sant poort 7—10, 4. S. V. 3 8—6, 5. 1940 5 94, 6. Sans Atout 3 94. Eerste klasse B: 1. S V 2 813, 2. R.K. Haarlem 2 8—11, 3. HNBB 2 7—10, 4. BOC 4 6—9, 5. 1940 4 8—2, 6. B.roode 91. Eerste klasse C: 1. RK Haarlem 4 7— 11, 2. Haarlem N. 1 7—10, 3. Zandvoort 1 8—8, 4. HNBB 3 6—6, 5. BOC 5 7—5, 6. 1940 3 7—2. Eerste klasse D: 1. HBC 1 9—16, 2. Bloemendaal 1 9—10, 3. Zandvoort 2 8—7, 4. B.roode 3 8—6, 5. RK Haarlem 3 75, 6. Bollenstreek 1 74. Tweede klasse A: 1. Garenkokerskwar tier 1 916, 2. Kennemers 3 910, 3. HNBB 8 9—9, 4. B.roode 7 9—8, 5. HBC 2 87, 6. Jump 2 82. Tweede klasse B: 1. HNBB 7 99, 2 B.roode 8 9—15, 3. Kennemers 2 8— 7, 4. S V 4 9—5. 5. Haarlem N 3 8—4, 6. Jump 3 93. Tweede klasse C: 1. HNBB 4 612, 2. Bollenstreek 4 6—8, 3. Zandvoort 3 7—6, 4. Haarlem N 5 6—5, 5. B.roode Tweede klasse D: 1. Haarlem N 4 811, 2. Boekenr. 6 811, 3. HNBB 5 8—10, 4. 1940 6 9—10, 5. Bollenstreek 3 52, 6. Zandvoort 5 82. Tweede klasse E: 1. Boekenr. 5 8—12, 2. HNBB 6 8—12, 3. Bollenstreek 2 7—8, 4. HBC 3 9—8, 5. Haarlem N 2 8—7, 6. Zandvoort 4 10—3. Advertentie 300 kg, 1000 kg en 1500 kg. Honderden in Haarlem in gebruik. Laadruimte tot 9 m3. Prijzen geheel compleet resp. 4190. 0700.en 6900.—. De keuze-commissie van de KNVB heeft zeventien spelers aangewezen voor het volgen van de centrale training voor de wedstrijd Nederland-Luxemburg, die woensdag 20 maart in het Feyenoord- stadion te Rotterdam wordt 'espeeld De volgende spelers maken deel uit van deze groep: doel: De Munck en Pieters Graafland; achterhoede: Wiersma. Kuys en Veldhoen; middenlinie: Noter- mans, Van der Hart, Klaassens, Schaats en Van Wissen; voorhoede; Bosselaar, Van der Gijp, Appel, Voges, Moulijn, Van der Linde en Angenent. fonds te adviseren: a) de prijs van de z.g.n. 2e kwaliteit surplus (los in de huid zijnde, z.g.n. kale bollen) te stel len op 85 pet. van de netto uitbetalings- prijs voor bollen welke aan alle eisen voldoen, en b) een inlevering mogelijk te maken van abnormaal leverbaar te gen betaling. Het eerste deel werd ge accepteerd met 726 tegen 378 stemmen het tweede verworpen met 613 tegen 484. Een voorstel tot statutenwijziging, be helzende dat in „zeer bijzondere ge vallen, ter beoordeling door het bestuur, algemene vergaderingen kunnen worden gehouden, zonder dat daaraan kring vergaderingen voorafgaan en dat in der gelijke vergaderingen alle leden hun stemrecht kunnen uitoefenen", werd eveneens aangenomen en wel met 844 pro en 142 contra. Bij de rondvraag kwamen een aantal wensen en suggesties naar voren die door het bestuur „in overweging zul len worden genomen", waarna de bij eenkomst een einde nam. Het heren zestal van Velox heeft het in de ontmoeting tegen de H.V.S. reser ves bijzonder lastig gehad, doch ook nu weer slaagden Verheem c.s. erin deze lastige klip te omzeilen. Reeds de eerste set bracht Velox de setwinst (158), doch de H.V.S.'ers zagen kans door de volle winst in de volgende set de span ning er nog even inte houden (11). De Velox-mannen zagen het gevaar vroegtijdig in en door er nog een klein schepje op te doen kwam ook de der de set bij Velox terecht <159), hetgeen reeds voldoende bleek om de H.V.S.- ploeg op de knieën té krijgen. In de laatste set was het slechts Ve lox, dat speelde en het einde van deze laatste belangrijke set kwam met een overtuigende overwinning van Velox, waardoor Velox weer iets dichter bij de kampioenstitel is gekomen. De grote verrassing was deze avond wellicht de fraaie 31 overwinning van Rapiditas '31 tegen Santpoort, waar door de Rapiditasploeg zich weer iets beter kon klasseren. Het Heemsteedse H.B.C.-herenteam deed het minder fraai, want de H.B.C.- ers moesten tegen de Die Raeckse re serves genoegen nemen met een 31 nederlaag. De D.S.S.-heren slaagden er in de ontmoeting tegen P.W.N. in een 20 achterstand nog weg te wer ken en alsnog een puntenverdeling te bereiken. Bij de dames had in de hoogste klas se kampioen Die Raeckse niet al te veel moeite tegen de reserves van Die Raeckse een 30 overwinning te be halen. De belangstelling ging bij de dames dan ook uit naar de ontmoeting tus sen het Aerdenhoutse A.V.C. en R.apidi- tas '31. De Aerdenhoutse dames wonnen deze interessante ontmoeting met 31, ofschoon de wedstrijd spannender was dan de uitslag doet vermoeden. Het reserveteam van Onze Gezellen behaalde een fraaie overwinning (31), doch de reserveploeg van D.S.S. moest met een grote 30 nederlaag genoegen nemen. De volledige uitslagen waren: DAMES: Die Raeckse 2Die Raeck se, 0—3; A.V.C.—Rapiditas '31, 3—1; Velox 2H.B.C. 3, 04; Die Raeckse 3Eclecta 2, 31; S.S.O.Sizo, 31; M.H.B.S. 2Gios, 0—3; O.V.R.A. 2— Onze Gezellen 2, 13; Die Raeckse 6—D.S.S. 2, 3—0; P.W.N.—S.S.O. 2, 0—3; P.S.V.H. 2—V.V.S.H., 3—0. HEREN; Die Raeckse 2H.B.C. 31; SantpoortRapiditas '31, 13; Velox P.W.N., 0—3; WIK 2—H.B.C. 3, 3—1; P.W.N. 2D.S.S. 2, 22; Cios 4 O.V.R.A. 4, 3—0. In het Krelagehuis heeft The Typhoons in de belangrijke ontmoeting tegen de Haagse kampioen SSD een kleine nederlaag (4641) moeten in casseren, nadat de Haarlemmers vrij wel gedurende de gehele wedstrijd voor hadden gestaan. Dank zij vooral pro- duktief spel van de Typhoonspelers Argeloo en Dinkelberg, ging de rust in met een 2111 voorsprong van de Haarlemmers. Ook na de hervatting bleef Typhoons sterker en met nog acht minuten te spelen en een voorsprong 3521 wees niets er op dat de thuis club zou gaan verliezen. Een fel slot- offensief bracht SSD met nog slechts twee minuten te spelen op 3939. Toen Kong enkele strafworpen benutte en hij bovendien een tweetal kansen feilloos inschoot, was de strijd beslecht. Het Antilopen herenteam behield zijn theoretische kampioenskans in deze eerste klasse van de gewestelijke bas ketbalcompetitie door zaterdagavond in de Haagse Houtrusthallen Argus met 3831 te kloppen. De Haarlemmers namen reeds in de eerste helft een 2412 voorsprong en ofschoon de Argusploeg in de tweede helft fanatiek tegenstand bood, slaagden zij er niet meer in de achterstand weg te werken. Vooral Bodegom en Dings- hoff waren bij de gasten goed op dreef, terwijl de Haarlemse verdediging op uitstekende wijze het gevaar steeds wist te keren. rO Horizontaal: 1. uiteenzetting 2. wereldzee - tiran 3. Aziatisch rijk - huishoudelijk voorwerp 4. atmosfeer (afk.) - onheil - pers. vnw. 5. vrouw van Rembrandt - acad. graad 6. peuter - netto (afk.) 7. sabel - omlaag 8. strijdperk - kledingstuk 9. duivel - vijandschap 10. met de grond gelijkmaken oo - ik (Lat.) 11. podium - opstootje o Verticaal: 0 1. woordenlijst 2. geen namaak - geraamte 3. stad in Frank- *-< rijk - kopij 4. liter - klaar - kolk 5. schoeisel - gewicht van emballage 6. meisjesnaam - wettig bewijs stuk - en dergelijke 7. vriend (Fr.) - rivier in Frankrijk 8. al zijn krach ten gebruiken 9. snavel - dompteur 10. vertoornde 11. gele aardsoort - duin Werd op de keuring van de vorige week de klacht vernomen dat het zachte weer een slechte in vloed had op de kwaliteit van de ge broeide gewassen, deze week was daarvan toch niet veel te merken want de tulpen b.v., maar ook het overgrote deel van de narcissen wa ren van een hoedanigheid om je petje voor af te nemen. De pluim van de week dragen echter de hyacinthen weg; niet wat kwantiteit betreft weliswaar, maar stuk voor stuk met bloemen die praktisch geen aanleiding gaven tot eni ge kritiek. De witte Nevada en de rose Delight van P. J. M. van Haaster uit De Zilk waren prima en zulke grote rode Jan Bos, rone Pink Pearl, blauwe Ostara en witte Arentine Arendse, in huis gebroeid door G. W. Vink te Lisse, zal men zel den zien. Ook M. Veldhuizen van Zanten uit Lisse bracht goede bloemen. Dit maal van de lichtrode Eros met korte doch brede trossen. Opmerkelijk door de fraaie lichtpaarse tint is Amethist van LangelaanHulsebosch, Hiilegom. Ook de narcissen mochten er zijn waarvan o.m. F. Rijnveld N.V. te Hiile gom een kleine maar beste collectie opstelde. Wij zagen daarin de rose-kro- nige Lady Bird, de abrikooskleurige trompet Filmstar, Rosy Sunrise met ro se randjes om de kroon, Sidney Torch, een gele met platte, oranjegerande knoop en last but not least Delibes, eveneens geel maar met een nog vuri ger en ook wat breder platte kroon. Van Warnaar zagen we de lichte bicolor Brunswick en de gele trompet Galway in prima staat. De Golden Harvest van Gebr. v. Eeden, Noordwijkerhout, en H. v. Leeuwen, Sassenheim, waren evenmin te versmaden, ook niet bicolor Tuba van Baartman Koning te Sas senheim en de mooie grootkronige Ma kassar van G. Enthoven te Nieuw Vennip. Poetaz Cragford van G. Hermans, Voorhout, stond naast de oude La Fian- cée van J. A. Heemskerk te Hiilegom, en al doet het oudje het nog best, de eerste spande toch als jongere de kroon. Andere, eveneens goede verscheiden heden gaan we ditmaal stilzwijgend voorbij om van week tot week niet al te veel in herhaling te vallen. Zo doen we ook met de tulpen. Naast nieuwe verschijningen zijn het steeds weer dezelfden, die het dit jaar goed doen en die reeds weken achtereen op de tafels verscshijnen. Betrekkelijk nieu welingen waren ditmaal de rood en witte Laga van P. Bakker, Enkhuizen, de lichtpaarse Benj. Gigli en een rood met gele zaailing 38(M5 van dezelfde kweker. Verschillende inzenders hadden Royal Court opgesteld, een sprekend ge kleurde tulp van fel geel met dofrood. John van Grieken, Vogelenzang, liet de darwin-hybriden Dover, London en Oxford In goede kwaliteit zien. House of Orange van A. P. J. Preyde, Bree- zand, frappeerde door de slanke bloem vorm, Remagen van P. Hermans door de grote, rosepurpere bloemen. Een ma xima-vorm van Rose Copland was op gesteld door N. Bot Pz. te Hem ter wijl L. v. Berkel Sr., Vogelenzang, de rode vorm van Van der Eerden had opgesteld. Mary Housley van S. J. Zandvoort, Breezand, en anderen heeft een typische oranje-zalmtint, die ech ter later in de tijd neiging vertoont om wat vaal te worden. Als vertegenwoor digers van de parkieten was er een flink aantal Doorman in diverse afme tingen en van verschillende inzenders, alsmede de wat sombere bruinrode par kiet Klaas Hommes van L. v. Staaldui nen Jr., 's-Gravenzande. Waarmee wij onze greep uit het tulpensortiment van deze week weer hebben gedaan. In de afdeling bijgoed waren er af gesneden Calla White Superior en een enorme plant daarvan in een dito pot van W. J. M. v. d. Ende, Naaldwijk. J. G. Karsten uit Ooster Blokker ver raste reeds met de donkere sport van Iris Vedgwood met de gewone er ter vergelijking naast, een flinke verbete ring in de kleur. Crocussen waren er ditmaal v. G. Enthoven, Nw. Vennip, met o.m. de zeer donkere Hollands Glo rie en Purple Beauty alsmede de ge streepte lila Pickwick; crocus chrys. Atóri, ll'ófitgëei, en Sunset, donkergeel, béide met purpere buitenkan! en inge zonden door G. H. Hageman Zn., Heemstede, alsmede het lieve rotstuin- irisje reticulata van v. d. BergWin- nubst, Santpoort. De damclub Het Oosten te Haarlem heeft de eerste van een aantal promo tiewedstrijden voor een' plaats in de hoofdklasse met succes ten einde ge bracht. De kampioen van het district Amster dam O.D.V., kwam er eenvoudig niet aan te pas, zo verbeten werd er door de Haarlemmers gespeeld. Reeds een kwartier na het begin kon de Haar lemmer W. Beider een zege laten note ren omdat zijn tegenstander in een zet je liep, dat het spel verder onhoudbaar voor hem maakte. Met deze morele steun werd de voorsprong stevig verueüigd en lang zaam maar zeker kwamen er meer winstpunten op het bord. Wim de Jong, F. Slot, H. J. v. Berk, H. v.d. Vossen, Aebe de Jong en J. Poppen zorgden daarna allen voor twee punten; slechts W. Roest en C. M. Beek moesten de eer aan de tegenstander laten. R. G, Smit en Verkerk konden nog niet tot een beslissing komen doch dat was van geen belang, de stand was Intussen op gelopen tot 414 in het voordeel van „Het Oosten, zodat de winst een feit was. Voor O.D.V. een teleurstelling, voor de Haarlemmers een stimulans voor de nog komende wedstrijden! Advertentie HAARVERVEN en KLEURSPOE- UNGEN in natuurlijke kleuren. SANTPOORTERPLEIN 1 - Tel. 19706 Buslijn 3 - 4 Op het rijwielpad naast de Wijker- straatweg te Velsen-noord werd een wielrijdster, die achterop de 15-jarige E, B. uit IJmuiden-oost liet meerijden, ingehaald door een onbekend gebleven wielrijder. Deze passeerde en sneed de dames toen zo de pas af, dat de wielrijdster begon te slingeren. Daarbij raakte de achterop zittende mej. E. B. met haar been een boom en viel op de grond. Zij is nog naar het politie bureau gelopen om aangifte te doen en werd daar onwel. Bij onderzoek bleek, dat zij een hersenschudding had opgelopen. Zij is per ziekenauto naar huis gebracht. De heer de Ruyter uit Alkmaar reed met zjjn motor maandagmorgen in de richting Beverwijk langs de Rijksstraat weg. Ter hoogte van het Shell-station naderde hem uit de richting Beverwijk een paard en wagen. Daarachter reed een luxe auto, bestuurd door de heer J. Wit uit Haarlem. Deze trachtte paard en wagen nog te passeren. Dit ging echter niet meer, zodat een aanrijding met de motor onvermijdelijk was. De motorrijder liep een gebroken linker been op. Op advies van dr. Dikkenberg werd hij naar het ziekenhuis te Alkmaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2