N.N.T.G. speelt „De vrouw met het rode haar" Het hart Herinneringen van een oud-marineman Groeiende ontevredenheid bij melkhandel over de verlaging der melkprijs Vrije keuze voor de consument op 3 maart of op 4 mei? In de Haarlemse schouwburg In Zandvoort komen binnen kort 200 flatwoningen klaar 96-jarige Haarlemmer vertelt van de zeevaart Deel van wederopbouwplan thans in uitvoering DINSDAG 12 FEBRUARI 195'/ PAGINA 3 DE MELKSANERING IN HAARLEM J. Wigersma wordt tachtig jaar H erdenkingsexpositie van K.Z.O.D. in „De Waag" Films Burgerlijke Stand Haarlem Harmonie St.-Bavo ,en Koorschool concerteren Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Vrachtwagen botst tegen personenauto Feestavonden van Sint-Eloy Noordhollands Phil- harmonisch Orkest JAARVERGADERING SINT-ELOY Spreekuur burgemeester Wijziging steunnormen B.L.O.-TENTOONSTEL- LING GESLAAGD Brandje in consultatie bureau Onderwijszaken Verkeersproblemen van Zandvoort Nummer 1 Plaatsingskosten Verkeersproblemen Mulo-tentamen III Bejaarden in Heemslede Een ton voor het Van Vollenhovenfonds Nieuwe gebouwen voor Leidse Universiteit Tentoonstelling „De boer in de schilder kunst" in Haarlemmermeer BLOEMBOLLENVARIA SANTPOORT Volgende week weer P.O.F.-trekking Beurs van Amsterdam New York De Haarlemse melkhandel is alles behalve enthousiast over de maatregel van de minister om de melkprijs in Haarlem met 1 cent te verlagen. De voor deze tijd drastische verlaging heeft voor de melkhandel ernstige gevolgen en met grote verbazing vraagt men zich af, hoe het ministerie een derge lijk beleid kan verantwoorden. Geen d' gaat er vrijwel voorbij of een of ander produkt stijgt in prijs en de Haar. lemse melkhandel acht het derhalve in hoge mate onredelijk, dat er aan de melkprijs geen wikken of wegen moge lijk is, tenzij ten ongunste van de han del. Binnenskamers wordt nog overwogen welke stappen ondernomen kunnen wor den om de nu nog schever gegroeide situatie enigermate recht te trekken. Men acht de kansen echter zeer ge ring, omdat „Den Haag" kennelijk van geen wijken wil weten. De minister blijft nu eenmaal op het standpunt staan, dat de sanering ten doel heeft gehad de melkbezorging in Haarlem te rationaliseren. De onkosten gingen daardoor omlaag en de prijs zou dus ook op een lager niveau gebracht kunnen worden. De melkprijs zou ech ter niet per 3 december 1956 da tum van ingang der melksanering verlaagd worden, doch op een later tijdstip. Tot die tijd zou de minister Haarlem nog als een niet-gesaneerde gemeente beschouwen, waarvoor een eigen prijs is vastgesteld. Nu is plotseling per 4 februari door de minister vastgesteld, dat Haarlem een gesaneerde gemeente genoemd moest worden, met alle prijsgevolgen van en. De Haarlemse melkhandel meent echter, dat „Economische Za ken" gemakkelijk praten en decreteren heeft. Men acht in Haarlem niet alleen de aanlooptijd voor overschakeling te kort, doch ook de prijsverlaging wordt onjuist genoemd, omdat intussen het onkostenpeil dat zonder sanering nog hoger geweest zou zijn aanmerke lijk is gestegen. Intussen zit aan deze kwestie nog een andere kant. Het publiek is van me- De kunstschilder J. Wigersma hoopt 16 februari zijn tachtigste verjaardag te herdenken. Te dier gelegenheid heeft het bestuur van het Genootschap „Kunst doel" besloten hem een tentoon stelling aan te bieden in de Sociëteits zaal van het gebouw „De Waag". De tentoonstelling wordt «P 16 februari s avonds om half acht geopend en is tot en met 3 maart dagelijks van 3 tot 5 te bezichtigen. Wigersma werd in 1877 in Hoorn ge boren en verhuisde op 13-jarige leeftijd met zijn ouders naar Amsterdam, waar hij van zijn vader, die een knap teke naar was, zijn eerste tekenlessen ont ving. Hoewel zijn talent onmiskenbaar was, stuurde zijn vader hem naar kan toor. In zijn vrije uren, en vaak s nachts, studeerde Wigersma tekenen en schilderen. Van een Academie kan onder deze omstandigheden geen spra ke zijn, maar na enige tijd slaagt hij erin op de tekenschool voor Kunst ambachten te Amsterdam geplaatst te worden, aawr hij vooral van directeur Jan Visser veel steun ondervindt. In 1897 zegt hij het kantoor vaarwel en gaat hij werken op een atelier voor decoratieve kunst. Samen met de heer Beumer sticht hij vervolgens de „So- ciété Artistique" en krijgt vele op drachten, waaronder ook het buitenland. Wanneer de samenwerking met Beu mer wordt beëindigd, gaat hij zich, gesteund door Thérèse Schwartz, ge heel aan de vrije kunstoefening wij den. In 1914 vestigde Wigersma zich te Haarlem, waar hij zich vooral toelegt op het schilderen van het landschaps- schoon van Kennemerland, en op het schilderen van stillevens. CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Buiten loert de dood, 14 j., tot en met do.: 2.30 en 8 uur. LIDO: Don't knock the rock, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 LUXOR: Trapeze, a. 1., 2, 7 en 9.15. MINERVA: di. en v.-o. 8.15: Gas-oil, volw. REMBRANDT: Carnaval in Wien, volw., 4.15, 7 en 9.15. ROXY: Rassenhaat. 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Het woord, 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15. Dinsdag 12 februari Concertgebouw: Kon. Ver. „Oost en West", afdeling Haarlem. Inleiding over aardolie, 8 uur. De Leeuwerik: R.K. Toneelvereniging BAVO met „De schipper van de Maartje Jacoba", 8 uur. Woensdag 13 februari Schouwburg: De Haagsche Comedie met „Driekoningenavond", 8 uur. GEBOREN: z. v. Chr. M. van der Horst-Westenburger; z. v. J. C. Grift Halewijn; z. v. H. Munk-de Groot; z. v. E. Heuverkamp-van der Veldt; z. v. E. J. J. Smolders-van Meulenaarsgraf'; z.' v. W. van Gennip-Koning; z. v. Th. P, M. Harsma-van Leeuwen; z. v. E. S. Wijnveld-Werf; d. v. F. W. Beetz-Pi- rets; d. v. Sj. van Alphen-Jansma; z. v. S. M. Sleeman-Busking; d. v. A. M. de Graaf-van Pelt; d. v. G. M. Gleij- steen-den Boer; d. v. G. Hensema-Hejj- ink; d. v. J. A. van der Kuijl-Bouwens; d. v. H. Philippo-Ladru; d. v. H. van Lieshout-Oosterloo; d. v. A. J. Meijer- «chouten; d. v. H. M. Lablans-de Wil de; d. v. C. van Lamoen-de Vries; d. L G. W. Neeskens-Verspuij; d. v. A. E. purggraaf-Hoff mand. v. I. J. Hulse- °°sch-Spruijt; d. v. M. Goossens-Doing. T ONDERTROUWD: H. R. Eekhofen van der Linden; E. Krispijn en J. fillings; G. W. Tesselaar en A. M. Th. Vogels; A. J. H. Koelemij en G. W. Vjnk; B. van den Berg en P. Pennarts. OVERLEDEN: H. H. J. Heule, 80 j., pï,1}. Portstraat; P. van Andel, 66 j., Roi,u°.chstraat; H. Stephanus, 55 j., Pn^i™lzen van den Brinkstraat; W. crü? n' 81 3-, Gedempte Schalkbur- f®r&r,acht; B. Luimes, 22 j., Reiger- raai r fd J' H- van Schie- 81 J-> Gene- Sfi °°thastraat; B. J. Reiber, 87 j„ Brink^lSa^t; E- J- M. Hendriks- BielerP^lf Archipelstraat; H. A. SS* ™S' SP b Adriaan de Jon- EperlaJ?' ^"^riks-Gorter, 48 j„ ning, dat de zgn. vrije keuze uit drie melkboeren pe- 3 maart aanstaande zijn beslag zal krijgen. Er was immers bericht, dat men de eerste drie maan den van de sanering aan één bepaalde ea toegewezen melkhandelaar gebon den zou zijn. Er blijft echter een andere interpre tatie mogelijk te zijn van die aanvangs datum. De gesaneerde Haarlemse melk handel is van mening, dat die datum als begin moet worden, waarop de mi nister Haarlem als een gesaneerde ge- meent», is gaan beschouwen. Dit zou voor het publiek dus betekenen, dat iedere consument in ieder geval tot 4 mei 1957 bediend zal blijven worden door de toegewezen melkhandelaar Pas daarna, en niet na 3 maart, zoals velen menen, krijgt men vrije keuze uit dj drie melkhandelaren, die een bepaalde wijk bedienen. Van de r.k. Harmonie St.-Bavo is het plan uitgegaan om alle muziekliefheb bers een avond van bijzonder muziek genot te verschaffen. In samenwerking met de Koorschool onder leiding van dr. A. Kat zal een uitvoering plaats vinden in het Gemeentelijk Concertge bouw, Lange Begijnestraat 13, op don derdagavond 14 februari. Er is een aantrekkelijk programma samengesteld, dat bedoeld is om de harmoniemuziek meer bekendheid te geven. De beroemde „Marche Militai re" van Schubert zal o.m. worden uit gevoerd, evenals enige harmoniewerken van moderne componisten. Om het geheel zowel aantrekkelijk als afwisse lend te doen zijn zal de Koorschool van de kathedraal diverse liederen uitvoe ren. De prestaties van dit koor staan er mede borg voor dat de bezoekers een avond van echt muziekgenot wacht. ATLAS der natuurreservaten; H. P. Berlage; Het ontstaan van het zonnestelsel; J. Boeke: Algemene bi ologie; G. D. van der Heide: Archeo logie van het Zuiderzeegebied; C. H. R. Koenigswald: Speurtocht in de prehis torie; A. Koolhaas: Poging tot instinct; G. Kromdijk: Tuinbloemen in kleuren; K. Lorenz: Mens en hond; A. Mair un- ter der Eggen: De wonderwereld der natuur. Dl. 3; W. W. Sawyer: Wis kunde zonder omslag; W. J. A. Schou ten: Het heelal in vogelvlucht; A. Se- net: De mens op zoek naar zijn voor ouders; A. Piccard: Boven de wolken onder de golven; A. J. M. Wanders: Het raadsel Mars. Gisterenmorgen om vijf uur botste op de Raamvest een vrachtwagen tegen een aan de rechterzijde van de weg ge parkeerde personenauto, die niet op de handrem stond. Het gevolg was, dat de personenwagen begon te rijden, de rij weg overstak en na vernieling van een tuinhekje ongeveer vijftig meter van de plaats van de botsing tot stilstand kwam. Het ongeluk was te wijten aan ver blinding van de bestuurder van de vrachtwagen, die een chauffeur van een hem tegemoetkomende personenauto door middel van lichtsignalen er op at tent maakte, dat hij in verboden rich ting reed. De bestuurder van de per sonenauto ontstak daarop zijn lichten, waardoor de vrachtwagenchauffeur verblind raakte. De Haarlemse politie verzoekt de bestuurder van de perso nenauto zich met haar in verbinding te stellen. De afdeling Haarlem van de Neder landse katholieke Metaalbewerkersbond Sint Eloy organiseerde zondag- en gis teravond ontspanningsbijeenkomsten, die door vele patroons en door bestuur ders van andere vakorganisaties wer den bijgewoond. De voorzitter, de heer G. C. Zweeres, heette allen welkom, en sprak over het onderwerp „Lonen en Prijzen". Hij verheugde zich over de sterkte van Sint Eloy, en wekte al len op tot activiteit. Het vrolijke gedeelte van de avond werd verzorgd door het Haarlems Ra dio Cabaret, onder leiding van Harry Meijer, die in zijn zeer actuele liedjes zelfs de kermis op het Parklaan plant soen (terecht) hekelde. Na afloop kon men dansen op de muziek van The Haarlem Society. Dinsdagavond 19 februari vindt het 7e concert plaats in de serie D van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, onder leiding van gast-dirigent Jan Out, in het gemeentelijke Concertgebouw te Haarlem. Solistische medewerking wordt ver leend door violist Henrijk Szering, in 1918 te Warschau geboren. Het concert wordt geopend met „Musique pour fai re plaisir" van H. Strategier, waarna Henrijk Szering een uitvoering geeft van de Symphonie Espagnole van Lalo. Na de pauze wordt het concert besloten met de vierde symphonie van A. Dvo rak. De afdeling Haarlem van de Neder landse katholieke Metaalbewerkersbond Sint Eloy zal donderdagavond 14 febru ari haar jaarvergadering houden in ge bouw Sint Bavo, Smedestraat 23. De agenda vermeldt o.m. een bestuursver kiezing. De heren Zweeres en Korthove stellen zich in hun functies herkiesbaar. De burgemeester van Haarlem houdt in plaats van vrijdag 15, donderdag 14 februari zijn spreekuur. Ondanks de snelle voortgang van de wederopbouw aan de zeezijde en de uit breiding van Zandvoort landinwaarts, is twaalf jaren na de bevrijding het noordelijk deel van de badplaats nog een kale vlakte. Toen na de bevrijding het wederopbouwplan-Friedhoff werd gepubliceerd en men het op de noord vleugel geprojecteerde zomercentrum zag en de daarop aansluitende appar- tementenhotels, zeiden de pessimisten: dat zal wel tien jaren duren voor dat er allemaal staat! Deze pessimisten blijken thans optimist te zijn geweest, HET Nieuw Nederlands Toneel Ge zelschap, dat gisteravond in de Haarlemse schouwburg voor een abonnementspubliek „De vrouw met het rode haar" speelde, is niet bijster gelukkig dit jaar met de keuze van zijn stukken. De gisteravond gespeelde thriller komt ook al weer niet uit boven het lage niveau, dat het repertoire van dit ensemble kenmerkt. Er is sprake van, dat dit monstergezelschap vier of vijf directeuren en ongeveer veertig acteurs en actrices, plus nog de nodige gast-spelers en regisseurs aan het einde van dit seizoen wordt opgeheven. Ons zal het niet spijten en wij zijn er van overtuigd, dar „de provincie" op spreiding van deze soort cultuur ook niet bijster veel prijs zal stellen. „De vrouw met het rode haar" is de pennevrucht van twee Amerikaanse schrijvers, Sam Locke en Paul Roberts. De miljonairsdochter Kathy heeft een verhouding met de arts van haar broer, David. David is wegens zenuw stoornis in een inrichting opgenomen geweest en keert terug wanneer het spel begint. De jongen is ervan over tuigd, dat zijn arts zijn moeder destijds tot zelfmoord heeft gedreven, omdat hij haar liefde niet wilde beantwoorden. David gelooft voorts, dat het de arts om de familiemiljoenen te doen is, dat hij daarom zijn zuster wil trouwen na dat hij eerst hemzelf ontoerekenbaar heeft laten verklaren. Kathy vreest, dat David zich tussen haar en de arts zal stellen en de arts vreest, dat David hen ongelukkig zal maken. Waarom wil de arts immers Kathy niet trouwen? Omdat hij getrouwd is en omdat zijn vrouw in een inrichting ver pleegd wordt. Maar David ontdekt, dat de vrouw de vrouw met het rode haar helemaal niet bestaat. Maar de arts bezweert hem dat zij wel bestaat. Kortom, de schrijvers stellen alles op losse schroeven. Geen enkele waar neming is meer absoluut, of althans zo absoluut dat we het ermee kunnen doen. Een antwoord geven ze niet op de vele vragen, die de intrige oproept. Maar eerlijk gezegd, heeft de intrige nauwelijks vragen opgeroepen, want zij boeide niet. Het is een niet geheel on oorspronkelijke variant op de alledaag se driehoek, maar in zijn uitwerking mist hij iedere overtuigingskracht. Misschien is dat de reden, dat er van toneelspelen niet veel kwam. Louis Borel heeft de regie en de vertaling op zijn naam staan waarom ver meldde het programma niet even de oorspronkelijke titel? terwijl hij bovendien de rol van de arts ver tolkte. Van regie was nauwelijks sprake. Borel beperkte zich tot een overigens erg vrije mise en scène en liet de opbouw voor wat zij was. Als de arts was hij ver beneden peil in zijn pogingen tot understatement, die ontaardden in een vlakke zegging, nergens ook maar even ondersteund door een begin van plastiek. Het meest hebben wij Andrea Dom burg bewonderd. Vooral in de eerste drie taferelen slaagde zij erin het van haar rol te winnen, zodat zij nog een aanvaardbare miljonairsdochter wist te typeren. Maar in de laatste taferelen moest zelfs zij het afleggen tegen het ge brek aan vakmanschap der beide auteurs. Toen moest zij gaan toegeven aan de eis van volstrekt nodeloze uit vallen, handenwringen en huilebalken. Ton Kuyl speelde weer eens de jongen- met-de-afwijking op de wijze die van hem bekend is: met veel gesnuif, schouderdraaien en liptrekken. Het is een vast type van hem, dat ook hier weer toegepast kon worden. Lucas Wensing had een goed uitziend decor ontworpen, terwijl het programma al lerlei Amsterdamse firma's vermeldde, die de actrice en acteurs in het pak hadden gestoken. Het zag er verzorgd uit, maar wilde maar niet tot leven komen. Het is duidelijk, dat „De vrouw met het rode haar" met zijn volslagen ge brek aan zedelijke normen, met zijn negeren van iedere positieve waarde, alleen voor volwassenen geschikt is. Als die echter liever wegblijven, kun nen wij hun geen ongelijk geven. J. W. v.d. V B. en W. van Haarlem hebben beslo ten, gezien de steeds stijgende kosten van de eerste levensbehoeften, de nor men voor hen die uitkering ontvangen krachtens de gemeentelijke steunrege ling, met ingang van 1 januari 1957 te verhogen, voor een gezin met een gulden, en voor alleenstaanden met vijftig cent per week, en bovendien de kledingtoelage te verhogen met een gul den per week voor gehuwden, vijftig cent voor alleenstaanden en vijftig cent voor gezinsleden. Deze verhoging, en die door B. en W. toegestaan na augustus 1956, stemmen ongeveer overeen met die door de re gering toegepast bij de per 1 januari hogere uitkering ingevolge de A.O.W. boven de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning, welke verhoging en die van de andere sociale wetten eveneens geba seerd is op de sedert midden 1956 ge stegen kosten van levensonderhoud. Zij die van de Gemeentelijke Dienst voor Soc. Zaken bijsteun ontvangen op de uitkering ingevolge een der sociale wetten, ontvangen dus door deze beslis sing van B. en W. eenzelfde verhoging als de overige geheel krachtens de ge meentelijke regeling gesteunden. De B.L.O.-tentoonstelling in de Vleeshal, gehouden tussen 22 oktober en 4 november van het afgelopen jaar, is naar de organisatoren mededelen, een groot succes geworden. Het doel van de expositie: het geven van een beter inzicht in de waarden en mogelijkheden van het buitengewoon lager onderwijs, de nauw daaraan verbonden nazorg en de bijzondere arbeidsbemiddeling, is be reikt, mede dank zij de medewerking van vele hierbij betrokkenen. Voor een groot deel was dit ook te danken aan de wijze, waarop de voorlichting plaats vond. Iedere bezoeker ontving een in structieve „voorlichtingskrant". Voorts werd een uitvoerige persoonlijke voor lichting gegeven door de leerkrachten, werkzaam bij het B.L.O. en anderen, die hierbij betrokken zijn. In totaal wa ren er 96 „voorlichters". De kosten werden gedragen door de gemeenten Haarlem. Beverwijk, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede, Bennebroek, Hillegom en Haarlemmer meer. Onderwijzend personeel uit de ze gemeenten werd in de gelegenheid gesteld van het geëxposeerde kennis te nemen. De tentoonstelling trok evenwel ook bezoekers uit andere delen des lands, en uit het buitenland. Er waren belangstellenden uit Spanje, Joegosla vië, Denemarken, Frankrijk en de U. S.A. Vanmorgen is in het gebouw van het Consultatiebureau aan de Poststraat te Zandvoort brand uitgebroken, toen de concierge bezig was met het aanma ken van de gaskachels. Enkele gordij nen vielen aan het vuur ten offer, dat snel geblust werd. De schade is ge ring. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 7150 beschikbaar te stel len aan de Vereniging Groen van Prin- sterer voor het verbeteren van tien on deugdelijke vloeren in de Dr. A. Kuijper- school aan de Rozenhagenstraat. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 1.130 beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van drie elek trische naaimachines ten behoeve van het onderwijs aan de meisjes-H.B.S. want die tien jaren zijn nu ruimschoots verstreken en eerst thans is in die we- deropbouw-sector in een betekenende mate van bouwbedrijvigheid sprake. Binnenkort komen aan de noord-boule vard ruim tweehonderd flatwoningen ge reed. De trage gang van zaken bij de we deropbouw in die sector berokkent Zandvoort telkenjare grote schade want de noord-boulevard was vóór 1940 het centrum van badplaats-bedrijvigheid. Men had daar „Trocadero", „Riche" en andere café-restaurants, het monu mentale Grand Hotel met meer dan 200 bedden en verschillende eerste-klas pen sions. Aan de kop van de Zeestraat stonden verschillende moderne winkel bedrijven. Dit alles is in de slopingsperio- de tegen de vlakte gegaan. Voor de bad gasten betekende dit het verlies van een geliefd ontspanningscentrum en gezelli ge promenadegelegenheid. Enkele landinwaarts gelegen straten vormen vóór het spoorwegstation een onharmo nische uitloper van het dorp. Deze uit loper baarde de ontwerper van het we deropbouwplan zorgen omdat het onmo gelijk is deze in harmonisch verband te brengen met de nieuwe bebouwing, welke aan de Boulevard zal verrijzen. Het liefst zag hij deze uitloper ook ge sloopt, maar financiële overwegingen en de heersende woningnood waren daar van onoverkomelijke bezwaren. De oude roem van „Zandvoort- Noord" heeft de stichting „Recreatie oord Zandvoort" er toe gebracht, de gemeenteraad van Zandvoort optie te vragen op de gronden welke vóór de Zeestraat gelegen zijn. Na jarenlange voorbereidingen en besprekingen (men herinnert zich wel het plan-Wijdeveld met de monumentale pier dat zoveel stof deed opwaaien en nu van de baan is) is men nu zó ver gekomen dat een uitgewerkt ontwerp voor het boulevard centrum bij de gemeentelijke instan ties in studie is. Ondanks de beschei dener opzet is het een miljoenen-plan dat voor de badplaats vele aantrekke lijke aspecten heeft. Meer noordelijker van het Boulevard centrum heeft ir. Friedhoff appartemen ten-hotels geprojecteerd. In deze vorm zal het wederopbouwplan niet worden uitgevoerd: men heeft daarvoor een va riant in de plaats gesteld: flatgebou wen haaks op de Boulevard geplaatst waarvan de benedenverdieping aan de zeezijde voor restaurants e.d. is be stemd. Dit deel van het wederopbouwplan is thans in uitvoering genomen. Een drie tal aannemers is elk bezig aan de stich ting van een flatgebouw. In totaal zul len aan de boulevard binnenkort ruim tweehonderd flatwoningen gereed ko men. Het worden flatgebouwen met vier woonlagen. Men is nu tot de eerste woonlaag genaderd. De flats zullen in horizontale eigendom worden verkocht en één der aannemers hoopt over en kele maanden een gemeubileerde de monstratie-flat aan de adspirant-kopers te kunnen tonen. Voor aankoop van deze, dicht bij het station gelegen flats met uitzicht op zee bestaat goede belangstelling. Achter deze 4-verdiepingenflats zijn nog flatge bouwen met 9 verdiepingen geprojec teerd, waarvan de bouw later ter hand zal worden genomen. De grond daar voor is reeds van de gemeente gekocht of in optie genomen. De badgast van 1957 zal dus langs de noord-boulevard grote bouwbedrijvig- heid waarnemen. Het „hart" van de badplaats, het terrein voor de Zeestraat, zal echter nog braak liggen. Hopenlijk zal men daar in 1958 de stichting „Re- creatie-oord" aan het werk zien. Het herstel van de Noord-Boulevard in zijn oude luister, maar in moderne uitvoe ring, zal dan in het nabije verschiet lig gen. De burgemeester van Zandvoort zal donderdag, 's avonds om 8.15 uur in hotel „Keur" aan de Zeestraat te Zand voort een causerie houden over de ver keersproblemen van de badplaats. Het streekplan voor Kennemerland-Zuid zal vanuit dit gezichtspunt worden bena derd. Deze bijeenkomst is georgani seerd door de beide middenstandsorga nisaties, de Zandv. handelsvereniging en „de Hanze" en is toegangkelijk voor leden dier organisaties en genodigden. Het is de tijd van de bejaarden. We horen herhaaldelijk, dat de Ne derlander op weg is een vorige generatie in leeftijd te overtreffen. Het zal niet lang meer duren of de honderd jarigen lopen elkaar in de weg. Onze abonnées blijven niet achter, nu en dan luidt er een de bel voor zijn eeuwfeest en dezer dagen kwam een oud-zeevaar der, die bijna de eindstreep heeft ge haald, ons vertellen dat hij met een vracht aan herinneringen rondloopt, waarvan hij er, met het oog op het ge wicht, wel enkele zou willen spuien. Wij hebben de 96-jarige heer H. J. W. Grim berg in zijn woning aan de Santpoorter straat met genoegen zijn gang laten gaan en hij liet zijn kans niet glippen toen hem de glorieuze reis van de „Noord-Brabant" naar Melbourne in het begin van deze eeuw weer in de herinnering kwam. Het is ruim een halve eeuw geleden precies weet ik het niet, want in de loop van de jaren kun je zo'n datum wel eens kwijtraken er waren grote feesten in Australië, omdat in het begin van deze eeuw de Commonwealth of Australia was ingesteld. Alle zeevaren de landen waren uitgenodigd er een oorlogsschip naar toe te sturen, omdat er een grote revue zou worden gehou den. Nederland was er natuurlijk ook bij. De regering besloot ons nieuwste schip, de Noord-Brabant, te zenden, die toen in Priok lag. De bemanning werd er voor uitgezocht, we hadden een kra nige commandant en nou ja, dat mag ik wel zeggen als technisch officier was ik hoofd van de machine kamer. Als je voor je werk voelt dan wil je natuurlijk, dat alles in orde is en dus waren we er allemaal op uit om ons schip tussen al de andere, die we in de haven van Melbourne zouden treffen, een goed figuur te laten slaan. De machinekamer zag er uit als de keuken van een jong echtpaar: alles blonk en glom, het was een lust om er naar te kijken. Wij hadden de nieuwste ketels voor die tijd, dus veel ervaring hadden we daar nog niet mee. De stoomschepen haalden in die tijd een snelheid van ongeveer tien mijl, maar de Noord-Brabant liep veel sneller. De heer H. J. W. Grimberg te Haarlem, oud-zeevaarder, die gisteren 96 jaar werd. Toen we van Priok vertrokken, voel den we ons met ons mooie schip de koning te rijk. De Gelderland, die pas uit Nederland was gekomen en nu aar de buitenboei lag, gaf ons een afscheids groet en een „goeie vaart" mee. Ze wisten allemaal waar het om ging. Buiten de haven gekomen, bleek ons al gauw, dat we zonder bezwaar een snelheid van 18 mijlen konden halen. In die tijd was dat prachtig en omdat we nog geen andere schepen voor Mel bourne hadden gezien, hadden we de beste verwachtingen. Achter ons kwam wel de Hanza, het schip dat Duitsland moest vertegenwoordigen, maai* die liep zeker niet meer dan elf mijl. Wij liepen dus met gemak op de Duit ser uit, zodat we niet konden horen of ze daar op hun tanden knarsten. Maar helaas was onze vreugde niet van lange duur. We waren ongeveer halverwege de route toen een van onze ketels het opgaf. Dat werd dus langzamer varen en repareren. Maar kort daarna viel een tweede ketel uit en een paar uur later een derde. Toen zat er niet anders op dan stil liggen en repareren. De commandant was woedend, maar daar kregen we de ketels niet mee klaar; dus wij gingen in de machinekamer met man en macht aan de slag. Een halve dag later kwam achter ons een schip in zicht; het bleek de Hanza te zijn. Toen was het bij ons aan boord natuurlijk helemaal mis. De Duitser voer voorbij en de kerels joelden aan dek over de tegenslag van die „dumme Hollander". In de machinekamer werkten we als koelies, 24 uur aan één stuk. Maar toen was het ook voor elkaar. Alles liep gesmeerd; we genoten er van zo moe als we waren. De com mandant had de handigheid iets van de koers af te wijken, waardoor wij de Hanza niet meer zouden passeren. De Duitser wist dus niet beter of hij had de overwinning om het zo eens te noemen in handen. Dat was nu juist de vreugde, die wij met het oog op onze grotere snelheid, in het voor uitzicht hadden. Toen wij de haven van Melbourne binnen liepen, was er inderdaad nog geen enkel schip van een ander land te zien. Wij werden daarom met bij zonder eerbetoon ontvangen en de Noord-Brabant kreeg de mooiste plaats in de haven. Een dag of anderhalve dag later liep de Hanza binnen. Het was voor ons een glorieus moment. Maar we hielden ons kranig of sportief zoals dat tegenwoordig heet. Wij joel den niet en wij floten niet; maar de Duitsers keken beteuterd naar die Flie- gende Hollander, die daar zo rustig en trots aan de kade lag. Waarschijnlijk hadden ze ons graag in de Sauerkraut willen vermalen! Dat zijn nu van die ogenblikken, zei de bijna honderdjarige fier, waarop een Hollandse zeeman zijn borst voelt zwellen. We mogen dan geen grote mo gendheid zijn en geen grote oorlogsvloot hebben, wat we voor de dag brengen mag gezien worden. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) In een bericht in Uw blad van 7 fe bruari over de proefopstelling van twee beelden boven de poort van het stadhuis staat iets dat mij (misschien ben ik op dat gebied te veel leek) nog al vreemd voorkomt. Er staat nl. dat de Raad op 1 fe bruari 1955 besloot 6.000 beschikbaar te stellen voor het vervaardigen en 500 voor het plaatsen van de beelden. Hoewel ik over de 6.000 voor het vervaardigen niet te snel een oordeel wil vellen, zou ik graag vernemen wat er aan het plaatsen zoal te pas komt, dat dit 500 moet kosten. Ch. G. M. Raam, Olycanstraat 8. NASCHRIFT: De 500,plaatsings kosten omvatten aldus deelde de dienst Openbare Werken ons mee al le kosten in verband met de plaatsing van de beelden, die niet voor rekening van de beeldhouwer komen. Daartoe be horen onder meer het arbeidsloon van de steenhouwers die bij de proefplaat sing betrokken waren, het vervoer van de gipsmodellen, het vervaardigen van modellen van de nissen op ware groot te ten behoeve van de beeldhouwer en tenslotte de kosten die aan vervoer en plaatsing der definitieve beelden ver bonden zjjn, welke plaatsing mede om vat de bevestiging van de beelden in de oude muur met de meest deugde lijke hulpmiddelen. Zoals gewoonlijk is voor deze kosten een bepaald bedrag begroot, dat echter niet noodzakelijk hoeft te worden uitgegeven. In alle artikelen over het verkeer, die ik in Uw courant, en in andere bladen gelezen heb, wordt betoogd, dat het an ders moet. Een goede oplossing is blijkbaar nog niet gegeven. Naar mijn mening zijn de twee hoofdoorzaken van de moeilijkheden de haast en de voor rangskwestie. Opvallend is, dat de haast het meest voorkomt 's morgens vroeg. Er zijn namelijk veel fietsers, brommers, automobilisten en andere weggebrui kers, die 's morgens kennelijk te laat zijn opgestaan, en die op de weg hun tijd gaan inhalen, omdat ze liever niet te laat op hun werk komen. Het verlenen van voorrang is ook een moeilijk punt. Hoeveel wegge bruikers zouden precies weten, wat dit is? Vooral met het langzame verkeer is het droevig gesteld. Hoevelen menen niet, dat, als zij op een brede weg bijvoorbeeld de Kruisweg rijden, zij voorrang hebben op het verkeer uit een smalle straat? Een veel voorko mend misverstand is ook, dat een as faltweg voorrang zou geven op een klinkerstraat. Deze onkunde is evenwel gevaarlijk voor het verkeer. Als autorij-instructeur neem ik dage lijks deel aan het wegverkeer. Ik ver tel dan, hoe het moet, maar ik vraag mij af, hoelang de mensen dit onthou den. Hoevelen zullen weten, dat men zeer bedacht moet zijn op het voorrang geven, dan op het voorrang nemen. Laat iedere weggebruiker daar eens terdege rekening mee houden. Betere voorlichting zou een oplossing zijn voor veel verkeersproblemen. Zouden de bioscopen niet kunnen wor den ingeschakeld? Theorieavonden zou den ook nuttig zijn. Te duur kan dit niet zijn, daar het tenslotte om het behoud van mensenlevens gaat. (Enigszins ingekort door de redactie). Een autorij-instructeur Graag zou ik commentaar willen le veren op het schrijven van ,,'n abon nee" en op het commentaar daarop van de heer Jan van den Hoek, ge publiceerd op resp. 31 januari en 6 februari. Allereerst wil ik de „abon nee" grotendeels gelijk geven. Ik zou er dit nog aan toe willen voegen: „Heeft de school het „recht" om kin deren enkele maanden vóór het examen al af te wijzen?" De school matigt zich tegenwoordig steeds meer rechten aan. Maar aan wie ontleent de school haar macht? Aan de ouders. De school is immers een hulp-instituut ter aanvulling van het gezin. Om een voorbeeld te geven: op hoe veel scholen gebeurt het niet, dat de schoolleiding regels afkondigt omtrent de kleding? Op meerdere scholen is het b.v. aan de meisjes in de winter verboden om in een lange broek in de klas te verschijnen. Ze mogen dan wel met een broek naar school komen, maar moeten die vóór ze de klas in gaan, verwisselen voor een rok. Deze inbreuk op de rechten van de ouders gaat volgens mij alle perken te buiten. Het is natuurlijk een heel andere zaak als het onhygiënische of onzedelijke kleding betreft. En nu beweer ik ook, dat de school het „recht" niet heeft om kandidaten enkele maanden vóór het examen af te wijzen. Als deze eindexamen-kandi daten n.l. zonder meer bevorderd zijn (dus „voorwaardelijk" sluit ik uit) naar de eindklas, dan zijn de betrokken leer krachten ook verplicht alle consequen ties te aanvaarden. Ze moeten dan na derhand niet, als ze een fiasco zien aankomen, het kind een morele duw* geven, door het af te wijzen. De heer Jan van den Hoek probeert de „abonnee", die het er ook niet mee eens is dat er „geschift" wordt vóór het examen, terecht te wijzen, door op te merken, dat de „abonnee" dan blijk baar vergeet, dat er in de laatste maanden vóór het examen behoorlijk „gestoomd" moet worden. Maar de heer van den Hoek zal het toch met me eens moeten zijn, dat er normaal op een goede school van „stomen" geen sprake moet zijn. Het is n.l. psy chologisch en pedagogisch volkomen on juist. De leerstof moet over de drie of vier jaar zodanig verdeeld worden, dat het programma normaal afgewerkt kan worden. Kan dit niet, dan mankeert er iets aan de school of aan het mulo programma. Het is dan zaak daarin verbetering te brengen. (Enigszins ingekort door de redactie). Th. de Keulenaar, Jan Haringstraat 30, Haarlem. De r.-k. Bond van bejaarden en ge pensioneerden, afdeling Heemstede, her denkt per 9 maart het feit, dat een jaar geleden zij als afdeling zelfstandig werd. Dit heuglijke gebeuren kwam tot stand door de spontane medewerking, welke zij mocht ontvangen van de geestelijke herders van de beide parochies, naar wie haar dank ook uitgaat. De bond houdt op 28 maart aanstaande haar tweede jaarvergdering. In ansluiting daarop heeft het bestuur die middag voor haar leden een bijzondere attrac- In de jongste vergadering van de universiteitsraad van het Leidse uni versiteitsfonds heeft de voorzitter, prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, mede deling gedaan, dat een ton is bijeenge bracht voor het mr. Van Vollenhoven fonds, dat opgericht is ter nagedach tenis van de Leidse hoogleraar prof. mr. C. van Vollenhoven, die veertig jaar geleden het bestuur van het Leidse universiteitsfonds heeft georganiseerd. In de vergadering is besloten het mr. C. van Vollenhovenfonds besdmkbaar te stellen voor de bevordering van de verwezenlijking van plannen voor uni versitaire gebouwen, waaronder in de eerste plaats een auditorium maximum, waardoor de Leidse universiteit in 1975 in staat zal zijn op waardige wijze met haar talrijke gasten uit- den vreemde het 400-jarig bestaan te vieren. In de vergadering van de universi teitsraad werd tevens bekend gemaakt, dat de voorzitter, prof. Van Eysinga, op eigen verzoek aftreedt en wordt opge volgd door mr. K. P. van der Mandele te Rotterdam. Het gemeentebestuur van Haarlem mermeer overweegt in maart op vijl plaatsen in de gemeente een schilde rijententoonstelling. genaamd „De boer in de schilderkunst" te organiseren. Het betreft hier een kostbare collectie origi nele schilderijen uit de periode 1550 tot 1900. Het Bedrijfschap voor de Bloem- bollenhandel houdt 15 februari een openbare bestuursvergadering in res taurant Brinkman te Haarlem ter vast stelling o.m. van handelsvoorwaarden en administratieve maatregelen. De volgende trekking van de P.O.F.- loterij in Santpoort is op zondag 17 fe bruari. Serie E is dan aan de peurt om de winnaar van een televisietoestel en vijf winnaars van waardebonnen van 20 aan te wijzen. Daarmee komt katholiek Santpoort een stap dichter bij het parochiefeest en ook een stap dichter bij het doel van deze parochiële actie. De aanhouder wint en daarom houdt het comité goede moed, dat er ook nu weer veel mensen zullen zijn, die loten kopen en ook, dat de men sen veel loten zullen afnemen. Ze zijn verkrijgbaar bij de bekende adressen van winkeliers in Santpoort en bij de secretaris van het Parochieel Orgel fonds, de heer H. W. de Vries, Wulver- derlaan 14. (Niet officiële Koersen Vorig Opening 3% Ned. 1953 3(4 Ned 1953 3(4 Ned 1956 3(4 Ned. 1948 3('4 Ned. 1950 3 V* Ned. 1954 3',Ned. 1955 1 3-3(4 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac lnschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mij cert A.K.U Van Berkei's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Unilever Cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lijn Kon. Ned Stoomb. Mij Ned Scbeepv Unie H.V.A Deli MijCert. A'dam 2(4 '56 I A'dam '56 H A'dam HI Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: gemakkelijk slot 12/2 91% 90& 90% 85 85 87 87% 86% 86% 91ti 91% 87 165% 204% 200 175 292% 197 290 343 336% 275 276 244 155.40 153.10 78% 77% 173% 173 166% 166 168 167 95% 100% 100 98 106% 107 8/2 11/2 65 H 63% 42-s 41% 66S 66% 53>i 53% 40% e 39% 104% 102% 37% 36% 32% 32% 50% 49% 40% 40 76 73% 43% 42% 44% 42%e 33% 33 60% 58% tie waarvan te zijner tijd nog medede ling gedaan zal worden. Meerdere malen werd de vraag ge steld, hoe het mogelijk is, dat de afde ling tot op heden in staat werd ge steld, dit soort gezellige middagen te geven, waarbij niet vergeten mogen worden de St. Nicolaas- en Kerstfees ten, welke steeds grote successen wa ren. Wat zouden er, gezien de geringe con tributie van de leden, gedaan moeten worden, wanneer niet de spontane me dewerking verkregen werd van bepaal de instanties en donateurs, die het be stuur in de gelegenheid stellen om haar leden een prettige en gezellige levens avond te bezorgen? Zonder hun steun zou het niet mogelijk zijn, om steeds die culturele middagen te organiseren, wel ke het geestelijk leven van de leden op hoger peil brengt. Het bestuur meent dan ook de dankbare tolk te mogen zijn van allen, wier belangen hiermee ge diend zijn. Maar daarnaast is het ook overtuigd, dat het de morele verplichting op zich neemt, om, waar dan ook, de belangen van de bond naar voren te brengen. Wat zou het als dank een da verend succes zijn als ieder lid per jaar EEN nieuw lid aanwierf. Of is dit te veel gevraagd? Met een zekere voldoening ziet het bestuur terug naar het aantal leden dat bij de oprichting is toegetreden. Het weet ook, dat er nog veel parochianen zijn, die. gezien hun leeftijd, zeker lid van de bond moésten zijn, waarin ook zij hun belan gen veilig weten. De tekenen wijzen er op, dat hoe gro ter een organisatie is. des te meer met de belangen van de bejaarde rekening gehouden zal worden. Daarom: Ieder aan het werk Dan pas worden wij sterk. Daar zijn we allen van overtuigd en zeker HET BESTUUR.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3