NENNI verliest in het nieuwe partijbestuur de meerderheid De voorgenomen fusie met de sociaal-democraten zal zeker vertraging ondervinden Mgr. Godfrey geïntroniseerd als aartsbisschop van Westminster 1 m Kunst van koppensnellers Nederlandse sport wil niet in isolement blijven Meeste bonden wijhen af van advies van bestuur N.O.C. Eisenhower zal in naaste toekomst Macmillan en Mollet apart ontmoeten Inspecteur- Kielst ra ONVERWACHTE NEDERLAAG Expositie in Bergen Prins Bernhardt naar de Y.S. WIJNSMOKKEL IN BEIEREN BERECHT R.A.F. verwoest dorp in Aden Kruithuis onder plastic Franse premier eind februari in Washington; de Britse premier eind maart op Bermuda l Grote belangstelling in kathedraal Goede ervaringen met het statuut voor het Koninkrijk Documentaire film van de West Ultimatum werd door bewoners genegeerd Mr. Van Schaik uit curatorium Schaakkampioenschap van Rusland Robben-team verbetert weer een record DINSDAG 12 FEBRUARI 195, PAGINA 4 - Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT R.-k. Universiteit Eervol ontslag op verzoek JEUGDELFTAL De leider van de Italiaanse links-so cialisten, Pietro Nenni, heelt bij de ver kiezingen voor een nieuw centraal co mité van zijn partij een onverwachte nederlaag geleden. Eergisteren nog he-ft het nationale congres van de par tij in Venetië met overweldigende meer derheid Nenni's politiek goedgekeurd om het verbond met de communisten te verbreken en aan te sturen op een fusie met de sociaal-democraten van Giuseppe Saragat. Het grootste aantal zetels in het nieuwe centrale comité gaat echter niet naar de groep-Nenni, maar naar de aanhangers van Dario Valeri, die niet bepaald gekant zijn te gen de denkbeelden van Nenni, maar die een snelle en drastische uitvoering ervan willen vermijden. Zij verwierven 30 van de 81 zetels. De groep-Nenni kwam op de tweede plaats met 27 zetels. Een derde groep, onder leiding van de voormalige partijsecretaris Lelio Banso, bracht het tot 15 zetels. De res terende 9 zetels gaan naar de pro- communistische fractie, die wordt ge leid door Sandro Pertini. Er zijn berichten, dat Basso en Per tini zondagavond laat overeenstemming hebben bereikt over samenwerking in het centrale comité. De uitslag van de stemming heeft in de gelederen van de links-socialistische partij de groot ste verwarring veroorzaakt. Nenni gaf zelf gisteravond een ver klaring uit, waarin hij zegt, dat de samenstelling van het centrale co mité niet te rijmen valt met de on miskenbare goedkeuring, die het con gres aan zijn politiek heeft gehecht. Nenni zei, dat hij het aan het cen trale comité overlaat de oorzaak van deze tegenstrijdigheid op te sporen. Het nieuwe centrale comité zal zo mogelijk vandaag nog in Venetië of anders overmorgen in Rome bijeenko men. Het resultaat van de Venetiaanse paleisrevolutie zal zeker een vertraging zijn van de voorgenomen fusie met de sociaal-democraten van Saragat. De nederlaag van Nenni wordt nog ge accentueerd door het feit, dat hij er niet in geslaagd is het hoogste aantal voorkeurstemmen te verwerven. De oude socialistische vakbondsleider Vit- torio Foa stond aan de top met 410.947 397.812. De twee voornaamste dissidente groe pen hebben gisteravond getracht Nen ni over te halen in functie te blijven, daarbij steunend op een van beide groe pen. Nenni liet weten, dat hij alleen dan de leiding weer aanvaarden zal, als een of beide groepen zijn poltiiek volledig en zonder voorwaarden te stel len steunen. (AFP-Reuter-UP) (Van onze Londense correspondent) In de kathedraal van zijn nieuwe dio cees is dr. William Godfrey gisteren geïntroniseerd als aartsbisschop van Westminster. Bisschop Craven, die na de dood van Kardinaal Griffin diens werkzaamheden tijdelijk overnam, ver welkomde gisteren de nieuwe aartsbis schop van Westminster, voorheen aarts bisschop van Liverpool, aan de grote westpoort van de kathedraal, en leidde hem plechtig binnen, na eerder met eendere ceremonie de Apostolisch De- legaat, aartsbisschop O'Hara te heb ben verwelkomd. De grote kathedraal was geheel gevuld met genodigden, waaronder ruim zeshonderd geestelij ken in superplie en talrijke leden van zustercongregaties. Ruim twintig bis schoppen, behorende tot de hiërarchie van Engeland, Wales, Schotland en Ier land. bevonden zich in het priesterkoor, evenals de provinciaals van de kloos terorden, de Engelse abten, de voltal lige kanunniken van het aartsbisdom Liverpool alsmede de kanunniken van Westminster en de rest van de clergé van de kathedraal. Het grootste deel van de ambassades van Londen en de hoge commissariaten van de Gemene- bestlanden hadden eveneens vertegen woordigers gezonden. De Koningin was niet vertegenwoordigd. De intronisatieplechtighed werd ver richt door aartsbisschop O'Hara, bijge staan door bisschop Craven, volgens het ritueel, vastgelegd in een hand schrift dat zich bevindt in het Britse Museum. Dit manuscript, geheten het Canterbury Pontificale, dateert van het begin van de vijftiende eeuw, toen Chi- cheley aartsbisschop was van Canter bury. Het eerbewijs aan het pallium werd evenwel weggelaten, aangezien aartsbisschop Godfrey het pallium nog niet heeft ontvangen. Na de lntronisatie kusten de kanun niken van Westminster en de geeste lijkheid van de kathedraal de ring van de nieuwe aartsbisschop, en alle aan wezigen zongen het Te Deum, vooraf gegaan door het knapen- en mannenkoor van de kathedraal. Vervolgens werd de Terts gezongen en hierna droeg aarts bisschop Godfrey de pontificale Hoog mis op. Het koor zong de Missa Bre- vis in bis van Mozart. De aartsbisschop predikte zelf en waarschuwde in zijn toespraak tegen het verval van de huwelijksmoraal en van het gezinsleven. Aan het eind van de pontificale Hoogmis gaf hij de Pauselijke Zegen. De purperen gewaden van de bis schoppen, de prachtige misgewaden van de Westminster kathedraal en de aan wezigheid van de Ridders van Malta en die van het Heilig Graf in hun prach tige mantels maakten de intronisatie tot een luisterrijke plechtigheid. Rid ders fungeerden als erewachten en bal dakijndragers. De gehele plechtigheid werd vanaf het begin tot aan het einde uitgezonden door de onafhankelijke Brit se televisie, I.T.A., die zeven camera's in de kathedraal had opgesteld. De B.B.C. zond later op de dag een repor tage uit van de plechtigheid. Advertentie Zaterdagmiddag is in de kunstzaal van ,,de Rustende Jager" te Bergen N.H. door de voorzitter van het Kunstenaars centrum mr. A. F. Kamp de tentoon stelling „Asmatters in leven en kunst" geopend. Deze expositie omvat een col lectie foto's, wapens en gebruiksvoor werpen, die de auteur Anthony van Kampen werkend lid van het KCB Prins Bemhard is maandagavond ver gezeld van zijn particuliere secretaris, dr. F. A. de Graaff, met de Super-Con- stellation Neutron van de K.L.M. van Schiphol naar New York vertrokken voor een verblijf van enkele weken in de Verenigde Staten. Na een verblijf van anderhalve dag in New York zal de prins naar Saint Simeons Island in de staat Georgia gaan, waar de vjjfde Bilderbergconfe- rentie wordt gehouden. De prins zal deze bijeenkomst voorzitten. In het verloop van de verdere reis zal de prins de Convair vliegtuigfa briek in San Diego bezoeken, verder naar de American Enka Corporation gaan, de Amerikaanse tak van de A.K.U., waarvan de fabriek bij Ashe- ville ligt. Vervolgens komt de Fairchild motoren- en vliegtuigfabriek in Hagers- town, die de Fokker Friendship in li centie bouwt, aan de beurt en tenslotte staat ook nog een bezoek aan de Re public Aviation Corporation in New York op het programma. In Los Angeles zal de prins een televisie-interview ge ven. Aan het einde van de reis zal prins Bernhard enkele dagen in New York verblijven. Voor het Kalvin Bullock Fo rum zal de prins een lezing houden over een nog nader te bepalen onder werp. Luchtvaartproblemen zal prins Bem hard in de Verenigde Staten niet aan snijden. Ik geloof, aldus de prins, dat men in de Verenigde Staten ruim be grip heeft voor onze wensen op het ge bied van de burgerluchtvaart. Omstreeks 7 maart zal prins Bern hard in Nederland terugkeren. heeft meegebracht van zijn jongste reis door het zuid-westelijk deel van Ned. Nieuw-Guinea. De Asmatters (Asmat is De Ware Mens) vormen een stam van 20.000 tot 25.000 zielen die zijn woon- en zwerfgebied heeft tussen de Groot-Moe rasrivier en de Ewtarivier. Het zijn papoea's die onderling steeds oorlog voeren; ze zijn moordzuchtig en ge boren koppensnellers en mensen eters. De tentoonstelling bestaat op de eerste plaats uit een groot aantal foto's die een interessant beeld geven van het leven van deze half-nomaden. Er is o.a. een serie foto's genomen na een z.g. ,,sneltocht", waar men de Asmat ters vol schaamte ziet staan bij de overblijfselen van hun bedrijf. Het meest merkwaardige van deze expositie is wel de grote tegenstelling die er bestaat tussen de leefwijze van deze mensen enerzijds, en anderzijds hun frappante kunstuitingen van houtsculp tuur. En dat alels voorwerpen die met hun strijd- en wraakzucht te maken hebben, of daaraan dienstbaar zijn. Bij het beschavingswerk aldaar en de uit roeiing van hun praktijken komt hei nut van hun „werktuigen" te vervallen en zal waarschijnlijk hun kunst ten on der gaan. Hun zéér langwerpige schilden b.v. zijn met de meest primitieve mid delen (stenen tijdperk!) voorzien van gestyleerde, zo ge wilt geabstraheerde voorstellingen van meestal menselijke figuren van een raffinement en naar onze maatstaven goede smaak, die verbazingwekkend is. De gebruikte kleuren in de versierin gen zijn wit (gebrande schelpen), rood (gebrande rode aarde) en zwart (houts kool). Tevens zijn er verschillende andere gebruiksvoorwerpen zoals dolken, sago- bakken, trommen, enz. Wat deze kleine expositie belangrijk maakt is het documentaire betreffende deze tot nog toe onbekende volksstam en daarnaast het zeldzame van de ge toonde voorwerpen van een zodanig ar tistiek gehalte. De tentoonstelling is ieder weekend te bezichtigen tot en met 3 maart. (Van onzg Haagse redactie) De minister van overzeese rijksdelen a.i. ir. Staf is van mening, dat de er varingen met de interpretatie en de toe passing van het statuut voor het ko ninkrijk in alle opzichten bevredigend zijn. In onderling overleg tussen de be trokken regeringen van Nederland, van Suriname en van de Ned. Antillen is. zo zegt de bewindsman in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer, in voorkomende gevallen een oplossing gevonden. Voor de verbreding van economische basis van de Nederlanse Antillen heeft de regering van dat land plannen op gesteld voor de bevordering van het toerisme door de bouw van hotels, de verzorging van een goede licht- en wa tervoorziening e.d. Thans wordt bestu deerd in hoeverre van Nederlandse zijde financiële steun kan worden gegeven. Inmiddels heeft de regering er reeds in toegestemd een bedrag van 55.000 voor haar rekening te nemen, als aan deel in de kosten van het verder uit werken van deze plannen. In Suriname zijn opmerkelijke resulta ten bereikt met de machinale rijstcul tuur in het kader van het „plan Wage- ningen." De experimenten voor het ver krijgen van een tweede gewas, dat zich voor machinale bewerking leent, zijn in volle gang. Ir. Staf kan tenslotte nog mededelen, dat over de beide rijksdelen een documentaire film zal worden ver vaardigd die geschikt is voor roulatie in de bioscopen. Amerikaanse Joodse militairen zul len, krachtens de overeenkomst die pre sident Elsenhower met koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gesloten, niet op de luchtmachtbasis Dhahran gele gerd mogen worden. ■;W Maandagavond is Prins Bemhard per vliegtuig van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hij onder andere de Bilderberg-conferentie zal bijwonen, die aanstaande donderdag op Saint Simeons Island m de staat Georo0 Hierna zal de prins enkele fabrieken bezoeken. Men ziet de prins hier op Schipholt waar hij voor zj journalisten te woord stond. Negen beklaagden in een wijnsmok- kelzaak zijn gisteren te Traunstein in Opper-Beieren tot boeten van in totaal ruim 1.000.000 mark en tot gevangenis straffen van maximaal twee jaar en drie maanden veroordeeld. Het was de grootste wijnsmokkelzaak in de geschie denis van de Duitse bondsrepubliek. De negen veroordeelden, onder wie een oud-lid van de bondsdag en twee oud leden van het parlement van de deel staat Beieren, stonden terecht op be schuldiging van wijnsmokkel, bedrog, meineed, belastingontduiking, valsheid in geschrifte en inbreuk op de Duitse levensmiddelen- en wijnwet. In de jaren 1948 tot 1950 hebben de veroordeelden in het toen nog wijnarme West-Duitsland ongeveer 1.300.000 liter Zuidtiroolse wijn binnengesmokkeld ter waarde van ongeveer 6.000.000 mark. De invoer geschiedde onder het mom van geschenkzendingen voor liefdadige en politieke organisaties in Beieren. Het dorp Danoeba in West-Aden is gis teren door de Britse luchtmacht met bommen en raketten verwoest na het verstrijken van een ultimatum, dat 48 uur tevoren aan de bewoners was ge steld. De Britten eisten, dat opstandige stamleden aan de autoriteiten zouden worden uitgeleverd. Ambtenaren te Aden hadden eerder meegedeeld, dat opstandige stamleden Danoeba hadden gebruikt als basis voor overvallen. In het bijzonder zouden de leiders van een aanval op een Britse patrouille, waarbij vorige week twee militairen omkwamen, in het dorp on derdak hebben gevonden. Een soortgelijke strafactie werd twee jaar geleden ondernomen tegen een dorp in Wadi Hatib, nadat militairen in een hinderlaag waren gelopen. (Reuter) Het Brabants Orkest, dat thans meer dan 70 musici telt, kijkt reeds geruime tijd uit naar een geschikte repeteer- gelegenheid: het oude Kruithuis te Den Bosch is voor een dergelijk uitgebreid orkest te klein geworden. Ir. K. Bou- man heeft nu het plan geopperd, het binnenplein van het Kruithuis met plastic te overkoepelen en zo een nood ruimte te creëren, in afwachting van het Bossche culturele centrum, dat de huisvestingsproblemen van het orkest definitief zal moeten oplossen. Ir. Bouman meent, dat zijn plan een reële oplossing biedt, waardoor het fraaie gebouw niet wordt geschaad. Naar wij vernemen heeft de Bossche burgemeester het plan ter bestudering voorgelegd aan het Bureau Gemeente werken. De echtgenote van de beroemde Britse atleet dr. Roger Bannister heeft 8 februari het leven geschonken aan een dochtertje, Carol Erin Elver. Hier ziet men het gelukkige gezin op de foto. (Van onze sportredacteur) Dat de Nederlandse sportbonden nu, achteraf, niet betreuren niet naar de Olympische Spelen te Melbourne te zijn gegaan omdat aan die Spelen werd deelgenomen door Russische atleten, is gisteravond gebleken tijdens een bui tengewone algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité. Behoudens, als destijds, een ander ge luid van de watersportbonden, klonk ook nu eensluidend, dat het verstandig was geweest niet naar Melbourne te gaan. Op deze zelfde bijeenkomst lie ten de vertegenwoordigers van de meeste sportbonden echter weten President Eisenhower zal in de naas te toekomst afzonderlijke conferenties hebben met de premiers van Frank rijk en Groot-Brittannië, Guy Mollet en Harold Macmillan. In Thomasville (Georgia), waar Eisenhower een va kantie doorbrengt op het landgoed van zijn minister van financiën, George Humphrey, maakte de perschef van het Witte Huis, Hagerty bekend, dat de president op 26 en 27 februari a.s. te Washington besprekingen zal voeren met premier Mollet van Frankrijk. Naar United Press uit welingelichte kringen te Parijs verneemt, zullen bei de staatslieden in het byzonder aan- dacht schenken aan de eenwording van Europa, de Algerijnse kwestie en de toestand in het Midden-Oosten. Hager ty maakte bekend, dat Eisenhower voorts van 21 tot 34 maart op Ber muda overleg zal plegen met premier Macmillan van Groot-Brittannië. Leden van het Britse Lagerhuis verwachten, dat op Bermuda de volgende kwesties zullen worden besproken: de positie van h Suezkanaal; de moeilijkheden, die Engeland heeft op het gebied van de financiën en de olievoorziening: de Eisenhower-doctrine voor het Midden- Oosten; een algemene beschouwing van 20 „Dat zou kunnen, maar dan weet de neger wie de moordenaar is." „Ja, maar het is in het belang van Derby daar niet op in te gaan, je krijgt het nooit uit hem. Tóch acht ik deze oplossing weinig waarschgnlijk, ze is te gecompliceerd voor zo'n daad. De kans dat hij op weg naar dat kamertje ontdekt werd, was te groot. Nog vele andere bezwarende factoren spelen een rol. Ik schuif deze mogelijkheid voorlopig aan de kant. De dader zelf kan Hélène naar het kamertje gezonden hebben, maar dat is een be zwaar, want het zou logisch geweest zijn, als ze dan samen waren gegaan. Dit zou weer de aandacht hebben kunnen trekken, maar de kans dat het zo gegaan is, acht ik groot, vooral, omdat, volgens mijn mening, Hélène ter verantwoording werd geroepen Het kan bijvoorbeeld zo gegaan zijn, dat de dader tegen haar zei: ga even naar het kamertje, ik moet je spreken. Wéér een andere mogelijkheid is, dat de dader een ander heeft gevraagd Hélène te verzoeken naar het kamertje te gaan, dan weet deze nu, wie de dader is. Tenslotte kan de dader van buiten zijn gekomen en iemand van de gasten opdracht hebben gegeven, haar naar het kamertje te sturen, maar deze ver onderstelling schuif ik terzijde omdat het verband tussen dader en helper te bezwaarlijk was. Het meest plausibele lijkt mij, dat de dader Hélène naar het kamertje stuurde en haar direct vermoord de, zonder gesprek vooraf." „Verduiveld, inspecteur," zei Bruins enthousiast, „het is verwonderlijk welke gegevens je kunt krij gen, alleen maar door de stand van een lichaam. Maar we zijn er nog niet, hoe verklaart u de schram op het voorhoofd?" „Daar is niet zo eenvoudig een verklaring voor te geven. Er zijn veel mogelijkheden, zekerheid geeft mijn antwoord dai. ook niet. maar die hebben we nooit in dit stadium van het onderzoek. Ik he', je al gezegd, dat de dader een primitieve natuur heeft, want het gebruik van een mes en dan op zo een meesterlijke wijze, valt alleen in de primitieve sfeer. Niemand denkt tegenwoordig aan het gebruik van dit wapen, dan onder bijzondere omstandigheden. Iemand met primitieve instincten is onderhevig aan bijgeloof in de meest absurde vorm. Hoe beperk ter de vermogens en de gezichtskring van de mens, hoe beperkter het ideale ik van het onderbewustzijn, hoe simplistischer zijn handelingen. Sluwheid speelt de hoofdrol, geen slimheid. Nu acht ik het helemaal niet uitgesloten, dat dit merkteken is aangebracht om de boze geesten te bezweren, geesten, die, wan neer ze hem vijandig waren, de daad aan het licht zouden brengen. Je weet zelf maar al te goed, dat inbrekers bijvoorbeeld de meest krankzinnige dingen doen uit bijgeloof. Dat is natuurlijk waanzin, maar ze bereiken er mee, dat ze kalm zijn en vol ver trouwen hun werk verrichten, waardoor ze tot maxi male prestaties in staat zijn. Alleen wanneer men met vertrouwen iets onderneemt, kan men slagen. Goddank vestigt de meer ontwikkelde mens zijn vertrouwen op een hoger niveau." Kielstra zweeg even, ging daarna verder: „De andere reden zal ik je later vertellen. We hebben nu meer te doen." „Inspecteur, nog één vraag. Waarom heeft u alle gasten laten vertrekken? We hadden hen toch kun nen ondervragen?" „Omdat de dader, wanneer hij zich onder hen had bevonden, de benen zou hebben genomen en tevens omdat er c .der de gasten niet één was, die een moord met een mes gepleegd zou kunnen heb ben. Het gaat niet alleen om de moord, maar de moord gepleegd met een mes, iets, waar een be schaafd mens niet gauw toe komt, alleen al niet, omdat hem dat niet ligt en hij de handigheid ""St. om het juist te hanteren. Er vloeit te veel bloed door eigen hand. De tijd, waarin we met mes en bijl vochten, is voorbij we doen het nu van pistool tot atoombom." „Ja maar, inspecteur," zei Bruins enigszins onge duldig, wanneer d; gasten niet in aanmerking ko men, dan blijven alleen degenen over, die nu in de salon zitten." „Misschien is de dader wel één van hen, zei Kielstra raadselachtig. Kielstra ging, met Bruins achter hem aan, naar de salon terug en wendde zich tot de heer Derby, die met een gemelijk gezicht in zijn stoel hing. „Hoeveel personeel hebt u in dienst, meneer Derby?" „Vanavond waren in huis: Johannes, de neger, Frans, de knecht en het meisje Anny. Dan zijn er nog twee tuinlui en een chauffeur. Zij komen 's mor gens om een uur of acht hier en gaan meestal om een uur of vier, vijf weer weg. De chauffeur heeft uiteraard ongeregelde werktijden. Zij zijn allen getrouwd en wonen buitenshuis, ze waren vanavond niet hier." „Bent u tevreden over hun diensten, acht u hen betrouwbaar?" „Ik ben over allen heel tevreden, dat komt, omdat ik van mijn kant weet wat hen toekomt. Ik betaal ze goed. Betrouwbaar zijn ze ook, voor zover ik daarover een oordeel kan vellen." „Ik zal ze een voor een moeten ondervragen, wat wel enige tijd in beslag zal nemen, maar daar is niets aan te doen. U bent natuurlijk volkomen vrij bet een en ander hier te laten komen om de tijd te korten." Kielstra wendde zich tot madame Derby. „Het spijt me, Madame, dat ik de gastvrijheid, die u mij vanavond verleende, zo slecht beantwoord, maar u zult begrijpen, dat ik niet anders kan." „Mais oui, monsieur l'inspecteur." (Wordt vervolgd de wereldtoestand, waarbij speciale aandacht zal worden besteed aan de huidige politiek van de Sovjet-Unie, en het vraagstuk van de internationale ont- wa; 'ng. Zowel Mollet als Macmillan zullen na hun besprekingen met Eisenhower van gedachten wisselen met de Canadese pr„m;-r, St. Laurent. Mollet zal daar toe van Washington naar Canada rei zen. Macmillan ontvangt St. Laurent op Bermuda, daags na het vertrek van Eisenhower. De besprekingen van Mac millan en St. Laurent zullen twee da gen duren. Men neemt aan, dat Mollet en Mac millan zich in hun besprekingen met Eisenhower zullen laten bijstaan door hun ministers van buitenlandse zaken, Pineau en Selwyn Lloyd. Premier Macmillan deelde gisteren in het Britse Lagerhuis mee, dat de tijd ontbreekt om nog vóór 21 maart een bijeenkomst van de premiers van het Britse Gemenebest te beleggen, maar dat hij dat na de conferentie op Be -muda hoopt te kunnen doen. Ambtenaren in Washington zeiden, dat er geen driemogendhedenconfe- rentie wordt gehouden, omdat de pro cedure bij afzonderlijke besprekingen eenvoudiger is. De resultaten van de afzonderlijke besprekingen kunnen op de gebruikelijke diplomatieke manier worden behandeld en, zo nodig, op een later te houden conferentie van de drie regeringsleiders. In diplomatieke kringen te Washing ton is het besluit van president Eisen hower om dooi een persoonlijk optre den het herstel van de Westelijke een heid te bekrachtigen met voldoening ontvangen. Het zal voor het eerst sinds het begin van de crisis in het Midden- Oosten zijn, dat er weer rechtstreeks contact is tussen de Amerikaanse pre sident enerzijds en de premiers van Engeland en Frankrijk anderzijds. (AFP-Rtr.-UP) Het bestuur der Sint Radboudstich- ting heeft besloten de heer mr. J. R. H. van Schaik, president-curator van de katholieke universiteit te Nijmegen, met ingang van 15 februari 1957 op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ont slag te verlenen uit zijn functie van lid van het college van curatoren, onder dankzegging voor de vele zeer belang rijke diensten, door hem bij de oprich ting van de r.k. -universiteit en geduren de 25 jaar als curator aan de Sint Radboutstichting en de universiteit be wezen. voor zover zulks al niet eerder was gebeurd dat zij niet van plan zijn uit de internationale sportwereld terug te treden. Ook daar, waar Russen aan de start verschijnen op grond van het recht dat deze sportslieden hebben vol gens de reglementen van de interna tionale federaties, zullen de Nederland se sportslieden van de partij zijn. Het duidelijke onderscheid dat da sportbonden maKen tussen evene menten als Olympische Spelen waar de nadruk wordt gelegd op da sfeer die verbroedering onder de vol keren moet brengen en de inter nationale kampioenschappen of wed strijden, is gisteravond nog eens toe gelicht. Daarbij bleek, dat de sport bonden afwijken var het standpunt dat het bestuur van het NOC nog steeds inneemt en adviseert, name lijk om tijdelijk alle contact met Rus sische sportslieden, bij welke gele genheden ook, te mijden. Dr. P. van Dijk van de KNWU noem- de een verder wegblijven van de inter nationale wedstrijden het verzaken van een plicht ten opzichte van de leden. Daar kwamen ook de betogen van de andere woordvoerders op neer. Men stelde in het algemeen echter wel, dat Nederland geen .bilateraal" contact met de Russen moet hebben en even min gevolg moet geven aan uitnodigin gen uit de Sovjet Unie. Slechts weini gen waren het met dit standpunt niet eens. Daartoe behoorde o.a. de heer Korpershoek, die n dit verband op merkte de indruk te krijgen „dat de morele motieven die bij de Olympische Spelen een belangrijke rol spelen, slechts gelegenheidsmotieven zijn die eens in de vier jaar uit de kast wor den gehaald." Overigens werd bij het stellen van deze kwestie van al of niet een isole ment voor de Nederlandse sport her haaldelijk duidelijk tot uitdrukking gebracht, dat het hier gaat om een zaak waarin de sportbonden stuk voor stuk autonoom zijn. De heer Hopster (KNVB) stelde zulks nog eens nadrukkelijk vast, toen hij voor stelde om onder net besluit om niet naar Melbourne te gaan een streep te zetten, hetgeen voor de vice-voor- zitter, generaal C. F. Pahud de Mor- tanges, die de bijeenkomst leidde, een welkome aanleiding was om ook een einde te maken aan de vergade ring, waarin nie's werd besloten. Beslissingen zijn bijvoorbeeld ook niet genomen naar aanleiding van sug gesties om het Nederlandsch Olym pisch Comité een werkzaam aandeel te doen hebben in de voorgestelde reorga nisatie van de Olympische Spelen. Die suggesties behelsden onder meer om het amateurisme los te laten en de Spelen een krachtmeting van de beste atleten ter wereld te doen zijn. De uitslagen van de partijen uit de vijftiende ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap van Rusland zijn: BannikPetrosyan 10: Tarasov Taimanov 10: NezhmetdinovFurman y2; AntoshinKhasin H; Khol- mov— Gurgenidze VzViSpasskyMi- kenas 10; KlamanTal 01; Tolush Aronin 10. Het team van De Robben heeft op de toernee door Zuid-Afrika opnieuw enkele successen behaald. In Port Eli zabeth verbeterde het maandagavond het Zuidafrikaans record 4 x 100 yards wisselslag estafette met 13,6 seconde. De tijd was 4 min. 37.9 sec. De ploeg was samengesteld uit Lenie de Nijs (rugslag), Rita Kroon (schoolslag), Atia Voorbij (vlinderslag) en Greetje Kraan (vrije slag). Het Nederlands jeugdelftal, dat woens dag in het Olympisch Stadion een licht- wedstrijd zal spelen tegen het voorlopig Nederlands militaire elftal is als volgt samengesteld: doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Pothoven (Vitesse) en Los (DFC); midden: De Jong (DWS), Kraay (DOS) en Luyten (NAC); voor: Brou wer (RCH), Kanselaar (AGOVV), Krui- ver (KFC), Dekker (Schev. H.S.) en Snijders (VW).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 4