Mgr. W. M. Bekkers in de St.-Jan tot bisschop gewijd Indrukwekkende plechtigheid in Nederlands schoonste kathedraal Omgeven met alle luister waarover de Kerk beschikt K ~rr nu slechts De voor salarisregeling onderwijzers Overleg verkeert nog in het aanvangsstadium Een nacht van verschrikking De ruimte Kustvaartuig aan de grond Katholieke hoveniers sluiten zich bij middenstandsbond aan DUF0UR DE w ONDERGANG van de TITANIC KNAP RELAAS VAN DE DRAMATISCHE ONDERGANG VAN EEN REUZENSCHIP D Bioon WÊÊÊÊÊÊ De staf van mgr. Zwijsen Ere-plaats voor de moeder van mgr. Bekkers Drie gevangenen springen na ontdekking te water Patiënt ontsnapt uit ziekenhuis 9 ets Eigen vakbond opgericht MALVERSATIES GEPLEEGD? BSS3SB9S9 DINSDAG 12 FEBRUARI 195v PAGINA 5 Agent in hinderlaag art»- en se,e forsytia's. wit gele Wimpels en rood-fluwelen banen. Dames lid van Kath. Middenstandsbond Zelf genomen vrijheid van korte duur CARNAVAL TE LAREN Motto der viering is gewijzigd per carton a 100 gr. ÜL"- mm [Hl Nederlandse bemanning behalve de kapitein verlaat het schip Geschonken instrumenten Gemeentesecretaris van Heino met ziekteverlof Optreden politieman te Zevenbergen Nieuw gerechtelijk onderzoek Em.-pastoor S. Vloothuis in ziekenhuis Mgr. Bekkers heeft tijdens de plech tigheden van de bisschopswijding de staf gedragen, die de Tilburgse paro chie 't Heike haar pastoor mgr. Zwijsen na zijn benoeming tot bis schop ten geschenke heeft gegeven. De staf, die mgr. Bekkers van de N.C.B. zal ontvangen, is n.l. nog niet gereed. Dat 't Heike ook dit keer zijn bis schop niet vergeten heeft, is geble ken, toen de parochie bij één enkele bliksemcollecte f 5000 bijeenbracht voor het bisschopskruis, dat mgr. Bekkers zal dragen op zijn paarse toog. Het kruis, dat de bisschop in de kerk zal dragen, krijgt hij van de K.A.B. De bisschopsring is een geschenk van zijn oud-klasgenoten. twee vaatjes wijn, naar de consecrator, waarna deze samen met de nieuwgewy- de de H. Mis voortzette aan het hoofd altaar. Samen spraken beide bisschop pen de woorden van de Consecratie uit over de ene hostie en de ene kelk met wijn; bij de H. Communie nuttigde de consecrator de helft van de H. Hostie en een deel van het H. Bloed, waarna de nieuwe bisschop het andere deel van de H. Hostie en van het H. Bloed nut tigde. Na de dankzegging kwam het wel iswaar niet meest essentiële, maar on getwijfeld meest indrukwekkende en ontroerende moment van de plechtig heden: het moment dat de nieuwgewij- de bisschop, bekleed met de mijter en de handschoenen en met de bisschops staf in de hand, geleid door de mede- consecratoren de kerk inschreed om de gelovigen te zegenen. De eerste zege ning was voor zijn 75-jarige moeder, die op de eerste rü gezeten was. Met de plechtige zege van het altaar, de heilwens aan de consecrator en het Laatste Evangelie werden de plechtigheden besloten. De bisschoppen legden de pontificale gewaden af en begeleid door de geestelijkheid verlie ten zij de kathedraal, terwijl de psalm „Laudate pueri" gezongen werd. De bisschopswijding werd bijge woond door vele autoriteiten, onder wie de minister van binnenlandse zaken mr. A. A. M. Struycken, de commissaris der koningin in Noord-Brabant prof. dr. J. E. de Quay en de secretaresse van prinses Wilhelmina, mej. Geldens. De gelovigen in de zijbeuken, die niet op het altaar konden zien, volgden het visuele gedeelte van de plechtigheden via de televisietoestellen die in de zij beuken waren aangebracht. Na de bisschopswijding bracht iet St.-Jorisgilde uit Tilburg de nieuwe bis schop voor het Bisschoppelijke Paleis de eerbewijzen. De staf-fanfare van de N.C.B. bracht hier een daverende mu- Mgr. W. M. Bekkers, de coadjutor van de bisschop van 's-Hertogenbosch, die zikaie' groet. Van één tot half drie re- vandaag tot bisschop is gewijd. (Van onze verslaggever) „Acclpe Spirltum Sanctum": „Ont vang de Heilige Geest"; deze woorden klonken vanmorgen uit de mond van de drie bisschoppen-consecratoren, 'er- wyi zij mgr. W. M. Bekkers, die met ï>et Evangelieboek op de schouders vóór ken was neergeknieuld, achtereenvol lens de handen oplegden. Öe handoplegging en de bede ,n de praefatie: „Schenk uw priester de felheid van uw bediening", hebben Vandaag in de Kathedrale Basiliek van ®t'-Jan de nieuwe co-adjutor van de Bossche bisschop de volheid van het Priesterschap geschonken. Zij vormden de kern van de bisschopswijding, die in een plechtigheid van twee en een half Uur werd omgeven met alle luister ■Waarover de Kerk beschikt. Acht bis schoppen, honderden priesters en dui zenden gelovigen waren getuigen van deze plechtigheid ia Nederlands schoon ste kathedraal, die met bloemen en wim pels vorstelijk was versierd, en tien duizenden volgden de wijdingsceremo niën via de televisie Het sombere wolkendek kon Been afbreuk doen aan het in drukwekkende van de stoet, die de ï^elmg en zijn consecratoren tegen half tien van het Bisschoppelijk Paleis aan de Peperstraat naar de St.-Jan be geleidde: achter de consecrator, mgr. W. Mutsaerts, de wijdeling, mgr. W. M. Bekkers en de mede-consecratoren mgr. H. Huibers van Haarlem en mgr. i0s^,Hadten van Breda, schreden mgr. P. Giobbe, apostolisch-internuntius te 's-Gravenhage, mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, mgr P A Nierman, bisschop van Groningen, mgr' M. A. Jansen bisschop van Rotterdam, mgr. dr. J. M. J. A. Hanssen, coadjutor van de bisschop van Roermond mgr C. Kramer O.F.M., bisschop van' Luan mgr. M. Brans O.F.M. Cap., titulair bisschop van Coma, mgr. dr. J. oiav smit, titulair bisschop van Paralus; J-wee ridders van de Nederlandse afde- *!ng van de Souvereine en Militaire Or al Yan Malta, jhr. R. M. J. F. L. van jj °tenhuis te Groesbeek en mr. H. L. en baron van Hövell van Wezefeld 8evaïsterflier te Oisterwijk en twee af- ling ?fd*gden van de Nederlandse afde- hng vY^gden van de Neaerianuse aiuc- H. e ®1} de orde van Ridders van het L. jo te Jerusalem, staatsraad dr. Van 'ri eckers te 's-Gravenhage, hoofd Hie e Nederlandse Landscommande- ridtler Prot dr' F- v' d- Ven te Tilburg- de hoofdingang van de St.-Jan, Pen v°Ven in houten reliëf het wa- aanp-ah11 de kathedrale basiliek was bij ft® 5a°ht, dat ook in de toekomst bruikt Plechtigheden zal worden ge- doorh ^erd de consecrator afgehaald asciêt.!1v hoogwaardig kapittel en de na»! - Be consecrator begaf zich ?IJn troon, waar hij bekleed werd tmL Pontificale gewaden. Boven de saeiu„pr^ het wapen van mgr. Mut- in epecienl voor deze gelegenheid gesneden door de beeldhouwer de Bresser. In de kooromgang tienia „"i1 s°ortgeIijke uitvoering de wa- van de Rn«laCl?- van de voorKanKer version bisschop. De kerk was n. een weelde van witte en Boven het altaar van de wijdeling, het St.-Willibrordusaltaar onder de koepel aan de Epistelzijde, hing een schilderij van het wapen van mgr. Bekkers, bo ven het andere altaar, aan de Evan geliezijde, de arend van St.-Jan. Nadat de wijdeling aan zijn altaar bekleed was met amict, albe, sin gel, stool en koormantel, werd hij door de medeconsecratoren naar de conse crator geleid. De secretaris van de con secrator deed vervolgens voorlezing van de Pauselijke lastbrief waarin Paus Pius XII mgr. W. M. Bekkers be noemt tot bisschop-coadjutor van de bisschop van 's-Hertogenbosch en tot ti tulair bisschop van Thasos. Daarna volgde het onderzoek, waarbij de wijde ling trouw beloofde aan de Paus en aan de leer van de H. Kerk. Samen met de consecrator bad de wijdeling vervolgens aan de voet van het hoofdaltaar de voetgebeden. Vervolgens werd hij door de mede-consecratoren naar zijn eigen altaar geleid, waar hij bekleed met de pontificale gewaden de voormis las tot en met het Epistel, terwijl de consecrator dit misgedeelte zong aan het hoofdaltaar en op de troon. Hierbij fungeerden als presbyter assistens mgr. M. A. P. J. Oomens, vicaris-generaal van de bisschop van Den Bosch; als troondiakens dr. J. P. C. M. Teulings. proost van het Kathedraal Kapittel en pastoor-deken te Veghel, en mgr. J. j. M. van Susante, kanunnik van het Ka thedraal Kapittel en plebaan van St.- Jan; als diaken van de Mis mgr. H. F. Heezemans, kanunnik van het Kathe draal Kapittel en pastoor-deken te Eind hoven en als subdiaken van de Mis J. P. J. van Loon, ere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel en pastoor-deken te 's-Hertogenbosch. De Schola Cantorum der kathedrale basiliek van St.-Jan „Die Sangeren Onzer Liever Vrouwen" voerde onder leiding van rector-cantus Floris van der Putt de gezangen van de bisschopswij ding en van de votiefmis ter ere van de Zoete Moeder van Den Bosch uit. Naast de wisselende gezangen werd de Mis „La Bataille" van Clément Jane- quin ten gehore gebracht. Het grote or gel werd bespeeld door Piet Horman en het kleine door Joop Felix. Na het Epistel volgden in het priesterkoor de ceremoniën van de wij ding; terwijl de wijdeling plat ter aar de lag en de consecrator en zijn me deconsecratoren voor hun zetels ge knield lagen, werd de Litanie van Alle Heiligen gezongen, aan het einde waarvan de consecrator de wijdeling driemaal zegende. Daarna knielde mgr. Bekkers voor de consecratoren neer en werd het Evangelieboek open op zijn schouders gelegd. Dan kwam het moment van de handoplegging en zong de consecrator het eerste deel van de praefatie, dat eindigt met de woorden „Schenk uw priester de vol heid van uvv bediening, bekleed hem met de versierselen der volle verheer lijking en heilig hem door de dauw der hemelse zalving". Terwijl hierna het „Veni Creator" werd gezongen zalfde de consecrator de kruin van de nieuwgewljde bisschop met het hei lig Chrisma. Na het tweede deel van de prefatie werden de handen van de nieuwe bisschop gezalfd en tenslotte werden hem staf, ring en Evangelie boek overgereikt. Hierna ontving mgr. Bekkers van de consecrator en de bei de medeconsecratoren de vredeskus. De nieuwe bisschop zette nu de H. Mis voort aan zijn eigen altaar, ter wijl de consecrator dit deed aan het hoofdaltaar. Na de Offerande-Antiphoon bracht mgr. Bekkers de offergaven: twee brandende kaarsen, twee broden en cipieerde mgr. Bekkers in het Moeder huis van de Zusters van de Choor- straat. Vanavond zal mgr. Bekkers vóór het bisschoppelijk paleis een défilé afne men van de Bossche muziekkorpsen. De afdeling Maastricht van de Neder landse katholieke middenstandsbond heeft besloten de echtgenoten van de middenstands-zakenlieden toe te laten als volwaardig lid. Voor haar zal een speciale contributieregeling worden ont worpen. De echtgenoten van de midden standers hebben een belangrijk aandeel in de uitoefening en het beheer van het bedrijf. Zij hebben dus het volste recht op het lidmaatschap, meende de ver gadering. Door dit besluit zal dit ledental van de afdeling Maastricht, die 900 leden heeft, waarschijnlijk verdubbeld wor den. Voor de opbrengst van de contri butie van de dames heeft men al een bestemming gevonden, in de vorm van een gezinsverzorging, die ten behoeve van de leden zal worden opgericht. Drie jeugdige gedetineerden uit de Vughtse gevangenis Nieuw Vosseveld hebben maandag van een zeer kortston dige vrijheid en van een fris bad in het Drongelens Kanaal genoten. De ge vangenen wisten in de prille ochtend in burgerkleding te ontvluchten. Het eerste levende wezen dat ze tegenkwa men was echter een agent, die door een van de bewakers van de ontsnap ping op de hoogte was gebracht en zich na overleg met zijn bureau op een stra tegisch punt in hinderlaag had gelegd. Dat punt lag bij het Drongelens Kanaal en de vluchtelingen bedachten zich geen ogenblik: ze sprongen pardoes te water. Veel baatte dit overigens niet: de agent was per fiets via de brug sneller dan de zwemmers. Twee hunner werden aan de overzijde door de agent gearresteerd; over de derde, die was teruggezwom- men, ontfermde zich een bewaker. Een patiënt van de psychiatrische afdeling van het r.k. ziekenhuis te Zwolle wist maandagmiddag nadat hij een ruit had stukgeslagen te vluchten. In ziekenhuiskieding rende hij de straat op. Hij wist, hevig bloedend aan een van zijn armen, een flinke voorsprong te verkrijgen op het verplegend perso neel, dat de achtervolging had ingezet. Met behulp van omstanders en enige leden van de rijkspolitie werd de man op ruim een kilometer afstand van het ziekenhuis op de Deventerstraatweg staande gehouden. Met de inmiddels gerequireerde uitrukauto van de ge meentepolitie werd hij naar het zieken huis teruggebracht. Toen de Larense Raad van XI 11 ja nuari j.l. voor het eerst bijeen kwam en besloot om carnaval in Hamdorff dit jaar te vieren onder het motto „Olie, bah, bah en de 40 nasjers", heeft hij niet vermoed, dat dit een belediging voor een bevriende natie zou kunnen betekenen. Als zodanig echter is het gezien door de diploma tieke Egyptische vertegenwoordiging in ons land, hetgeen er toe heeft ge leid, dat een van de leden van de Raad van XI maandag besprekingen heeft gevoerd over deze kwestie op de Egyptische ambassade in Den Haag. Deze besprekingen hebben er toe ge leid, dat het motto thans is veran derd in: „Olie, bah, bah en de 40 ro vers". Aldus de mededeling, die ons gis termiddag namens de Raad van XI door de hoteldirectie van Hamdorff is gedaan. Advertentie Blocker's Cacao In de vergadering, die de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor het lager onderwijs maandag heeft gehouden, is speciale aandacht geschon ken aan het feit, dat er gegevens uit gelekt zijn over de regeringsvoorstellen inzake de onderwijzerssalarissen, die vrijdag in behandeling werden geno men. Door de publikatie van cijfers over eventuele salarisverhogingen worden voorbarige verwachtingen gewekt, zo luidt de redenering. Hierbij moet wor den aangetekend, dat in sommige be richten verhogingen zijn genoemd, die ver uitgaan boven hetgeen in de huidi ge situatie te verwachten is. Na afloop van de bijeenkomst van maandag werd een communiqué uitgegeven, waarin de commissie voor georganiseerd overleg haar leedwezen en verontwaardiging uitspreekt over het gepubliceerde. Zaterdag werd in ons blad reeds ge meld, dat het niet uitgesloten moest worden geacht, dat het overleg na een tweede vergadering nog zou moeten worden voortgezet. Dit blijkt inderdaad het geval te zijn. Na algemene beschou wingen volgt de bespreking van détail- punten. Voor de uitwerking van be paalde onderdelen is een werkcommis- sie gevormd, waarmee de partijen in het overleg zich overigens niet bin den. Wellicht dat een gunstiger rege ling voor het ULO uit de bus zal komen dan aanvankelijk verondersteld werd. Het ziet er naar uit, dat de onderhan delingen nog wel enige tijd in beslag zullen nemen. Officieel wordt verklaard, dat de besprekingen zich nog in een aanvangssadium bevinden; wel is het de bedoeling, dat de commissie voor ge- ■y. ,w.v».!- organiseerd overleg deze maand weder om in pleno bijeenkomst om de con clusies van de werkcommissie nader onder ogen te zien. Voor de goede orde zij opgemerkt, dat met de gepubliceer de cijfers over mogelijke verhogingen nog niet is gezegd, dat deze verhogin gen over de geheele schaal zullen wor den toegepast. Het communiqué zegt dat de sfeer van d- besprekingen goed is en dat de regeringsdelegatie ten aanzien van geen enkel onderwerp heeft meegedeeld dat een wijziging van de regeringsvoorstel len niet 1.. overweging zou kunnen wor den genomen. Na een hele poos geteis terd te zijn door de gevol gen van de woningnood kreeg het gezin eindelijk een mooi, groot huis. En meteen kwam opa kijken om mee te genieten van de rijkdom en de weelde van de riante kamers. Men dwaalde door de gangen, men bezichtigde alle hoeken en gaten en men prees alles om zijn royale aanpak. Opa leefde helemaal mee en op een gegeven moment richtte hij zich enthousiast tot een van zijn kleinzoons en riep: „Nou hebben jullie toch maar een fijn groot huis, hè!" Het manneke keurde deze uitspraak een ogenblik met bedachtzaamheid. Toen zei het langzaam: „Ja, het is wel groot. Ik en Fietje en Jantje hebben allemaal een eigen ka mertje, maar Papa en Mama moeten samen nog op één kamer." Het Nederlandse kustvaartuig Bree- zand is bij Bayonne gestrand. Het schip heeft een lek in de machine kamer die vol water staat. De motor kan niet draaien. De Breezand kan niet vlctgetrokken worden voordat het gat in de scheepswand is gedicht. Daar het weer gunstig is, bestaat er geen onmid dellijk gevaar. Acht leden van de bemanning zijn per reddingsbroek van boord gegaan. Kapitein Mulder uit Delfzijl is op zijn schip gebleven. De Minister van Onderwijs, Kunsten ér. Wetenschappen maakt bekend, dat het bestuur van het Heinsius-Houbolt Fonds aan de Staat der Nederlanden ten behoeve van de rijksuniversiteiten gedurende de jaren 1954, 1955 en 1956 een aantal instrumenten voor weten schappelijk onderzoek op het gebied van de oorheelkunde heeft geschonken. De regering heeft met erkentelijkheid deze schenkingen aanvaard en aan het bestuur van het Heinsius-Houbolt Fonds hiervan mededeling gedaan. (Van onze Utrechtse redacteur) De groep hoveniers van de Neder landse katholieke bloemistenvakbond heeft op een maandag te Utrecht ge houden vergadering een eigen vakbond opgericht en zich aangesloten bij de vakcentrale van de Nederlandse r.-k. middenstandsbond. De hoveniers blij ven tevens deel uit maken van de zelf standige, maar aan de Nederlandse katholieke boeren- en tuindersbond gelieerde bloemistenvakbond. Aange zien de binding van de nieuwe vak bond aan de Middenstandsbond slechts van vak-organisatorische aard is, staat het de individuele leden-hoveniers vrij zich stand-organisatorisch bij de Middenstandsbond of bij de Boeren- en Tuindersbond aan te sluiten. De groep bloemistwinkelierg van de bloemistenvakbond had zich reeds eer der vakorganisatorisch bij de midden standsbond aangesloten. Omdat ook de hoveniers zo werd op de vergadering betoogd op de grens van twee standen leven, omdat zij noch uitsluitend pro duceren noch uitsluitend leveren, achtte het bestuur, mede g.zien de maatschap pelijke ontwikkeling en de organisato rische verhoudingen, aansluiting bij de middenstandsvakcentrale gewenst. Het Advertentie Betere schoenen zijn voorzien van tinig gebeurtenissen uit de ge schiedenis van de scheepvaart nebben een zo diepe indruk ge maakt in zo brede kring als de ramp van het machtige passagiersschip „Ti tanic", dat in de nacht van 14 op 15 van de ramp op te tekenen en aldus der „tromen in afdeling 7 en zo ver- vaardigt nog niet de uitspraak, dat de to: een verantwoorde reconstructie van der. o heeft het drama zich dan ook ondergang van de „Titanic" het etnde de ondergang van het schip te komen, inderdaad voltrokken. De omvang van v- n een tijdvak betekende. Maar dit Zozeer is Walter Lord in dit navor- de ramp wat het verlies aan mensen- neemt niet weg, dat zeker mede door singswerk opgegaan, dat hij hier en levens betreft was mede te wijten aan deze ramp in een rustige wereld het daar in zijn relaas wel wat te veel bij- de achteloosheid, waarmee men op het algemeen heersende gevoel van veillg- reis van Londen naar New York. Dit die, hoe tragisch hun lot ook was, de schip van de White Star Line kon niet lezer thans toch niet zo hevig meer zinken, zo heette het, en het vertrouwen kunnen interesseren. Van de andere kant moét echter ook erkend worden, dat de auteur met dit al de sfeer van het leven aan boord en de betekenis van dit schip toch wel heel sterk ge- april 1912 ten onder ging op zijn eerste zonderheden verwerkt over personen, dichtstbijzijnde schip reageerde op de heia en zelfvertrouwen verdwenen is. reis vnn ru* int nnt noodseinen van de „Titanic" en op het Tekenend voor de sociale situatie van tekort aan reddingboten aan boord 1912 zijn verschillende publicaties in van het ongeluksschip zelf, van welk de pers. Toen het schip gezonken was tekort vooral de passagiers van de der- leidde een New-Yorks blad het nieuws de klasse de dupe zijn geworden. Lord in met een hoofdartikel, dat nagenoeg wjjst op de belangrijke ommekeer, die geheel gewijd was aan de multi-miljo- deze scheepsramp gebracht heeft. Na nair Astor; in de laatste regels van dat artikel werd terloops medege deeld, dat er ook nog zoveel hon derd andere men sen om het leven waren gekomen. Een andere Ame rikaanse krant wees er in een artikel onder de kop „Bruikbare immigranten om- de ondergang van de „Titanic" is het gekomen" op, dat zich onder de derde- niet meer voorgekomen, dat Ijsbergen klassepassagiers 78 Finnen hadden be- gang van de „Titanic" ook voor een over de oceaan rondzwierven zonder vonden, die een aanwinst voor het latere generatie nog altijd als een dat er op gelet werd; dat de enige mar- land hadden kunnen zijn conist van een schip rustig lag te sla- pe„ terwijl zich op tien mijl afstand een ontzettende scheepsramp voltrok; dat er slechts reddingboten aan boord van een schip waren voor de helft van de opvarenden, dat er bij het toelaten tot de boten onderscheid werd ge maakt tussen de verschillende klassen enz. in de toenmalige triomf der techniek was zo groot, dat na de eerste berich ten, dat de „Titanic" op een Ijsberg was gelopen, de directie van de maat schappij, de kran ten en ook de beurs toch opti mistisch bleven reageren. Trou wens ook op de „Titanic" zelf ble ven velen na de aanvaring aanvan kelijk nog hoopvol gestemd: waarom zou men het vei lige schip, waar alle lichten nog brandden, in de steek la- troffen heeft. Nadat er bijna vyfenveer- ten om een paar uur in het donker tig jaar verstreken zijn staat de onder van de nacht te gaan ronddobberen in een reddingboot? Nog geen drie uur i de botsing tegen de ijsberg ver dween de „Titanic" echter in de golven. De bouwer van het schip, Thomas Anchrws, die de maidentrip meemaak te, kwam om het leven; met hem ruim 1.500 passagiers en leden van de be manning. Slechts ruim 700 personen hebben de ramp overleefd. Over de dramatische ondergang van di luxueuze schip, dat tal van miljo nairs en beroemdheden aan boord had, is ee bijzonder boeiend boek geschre ven door v/alter Lord, wiens vader ka pitein was op de „Californian", die tij dens de ramp de „Titanic" passeerde. De auteur van „Nacht van Verschrik king" heeft een enorm speurwerk ver- dramatisch feit te boek. Het relaas, dat in „Nacht van Verschrikking" ge daan wordt, maakt ons weer duidelijk hoe dramatisch deze gebeurtenis ge weest is. De „Titanic" kon blijven drijven ook als van haar zestien water dichte afdelingen de vier voorste volliepen. Vandaar de niet alleen door de reclame, maar ook door technici gelanceerde uitspraak, dat het schip feitelijk niet zinken kon. Het schot tus sen de vijfde en de zesde afdeling reik te echter slechts tot een bepaalde hoog- t' Wanneer de vijfde afdeling volliep zcu t voorschip zo diep komen te e schrijver van dit boek tekent ook goed de sociale omwenteling, die zich na de ondergang van de „Titanic" voltrokken heeft. Hij gaat te ver wanneer hij zegt, dat deze on dergang het einde van een bepaalde Met de vermelding van de hier ge noemde bijzonderheden wordt tevens geïllustreerd hoe grondig de schrijver van dit boek zijn werk gedaan heeft. Vrijwel alle details vein en rond de ramp hebben zijn aandacht. Al deze ge gevens heeft hij verwerkt tot een on gemeen knap verslag. De lezer kent de afloop van het relaas, maar hij volgt de geschiedenis van de ondergang van de „Titanic" alsof ze hem voor de eerste keer verteld wordt. „Nacht van Verschrikking" is verschenen bij Uitg. levensstijl betekende: de eerste wereld- de Bo A'dam. De (goede) vertaling richt om alle gegevens bijeen te krij- liggen, dat het water over het schot oorlog is op dit punt ongetwijfeld van is van d. s. H. W. J. Schaap. Het boek g over het schip en de mensen aan van de vijfde afdeling de zesde afde- veel groter Invloed geweest en het bevat vele interessante tekeningen en boord; zo heeft hij 63 overlevenden op- ling binnenstroomde; zodra die afde- feit dat deze scheepsramp even voor foto's. gespoord om uit hun mond het verhaal ling volgelopen was, zou het water ver- he4 begin van deze oorlog viel recht- E. secretariaat van de groep Hoveniers zal door de N.R.K.M. worden waargenomen, terwijl voor agrarische problemen nauw contact met de K.N.B.T.B. gewaarborgd is. De vergadering hechtte haar goed keuring aan de ontwerpstatuten, waarop koninklijke en bisschoppelijke goedkeu ring zal worden aangevraagd. In het afgelopen jaar kampte de groep hoveniers met moeilijkheden, ook van financiële aard, aldus de voorzitter, de heer P. J. M. de Roeper. Met een subsidie van de N.R.K.M. 2.000.voor de eer ste aanloop, hoopt de nieuwe vakbond zich uit de moeilijkheden te werken. De geestelijk adviseur, rector C. L. Swinkels uit Aarle-Rixtel, spoorde de leden aan door actief lidmaatschap hun eigen or ganisatie tot bloei te brengen. De burgemeester van Heino, drs. J. van Bemmel, heeft in een bijzondere vi rgad -ring van de gemeenteraad mee gedeeld dat de gemeentesecretaris, naar by een onderzoek is gebleken, zich heeft schuldig gemaakt aan ongeoorloofde fi nanciële manipulaties. Reeds enige tyd geleden had men in het gemeentehuis te Heino vermoed dat er met de ge- meentefinanciën iets niet in orde was. 28 januari droegen B. en W. de dis- tricts-verificateur op een onderzoek in te stellen. De burgemeester deelde in de raadsvergadering mee. dat de se cretaris tijdens dit onderzoek tot een bekentenis was gekomen en daarna bo de raad het verzoek om ontslag had in gediend. Het verzoek is, hangende het onderzoek, aangehouden. Hy diende ver volgens schrifteiyk het verzoek in, hem met ziekteverlof te zenden. De raad heeft dit verzoek ingewilligd. Sedert vrödag is de secretaris uit Heino ver dwenen. De man wordt ervan verdacht zich wederrechtelök geldbedragen te hebben toegeëigend en valse handtekeningen te hebben gezet. Zaterdag 2 juli 1955 bracht een wacht meester der rökspolitie te Zevenber gen twee mannen op wegens openbare dronkenschap. Zy behoorden tot een groepje van vier, dat zich die avond nogal baldadig gedroeg. Een lid van het gezelschap, een inwoner van Dor drecht, probeerde de twee arrestanten te ontzetten, waarby het dusdanig toe ging dat de wachtmeester het noodza kelijk achtte zyn gummistok te gebrui ken. De Dordtenaar kwam daarby te vallen en raakte bewusteloos. Hy werd overgebracht naar net ziekenhuis te Dordrecht waar hy 12 juli overleed. By het onderzoek werd niet bewezen, dat de klap met de gummistok de doods oorzaak was. Het openbaar ministerie seponeerde daarop de zaak. Thans zal deze zaak toch voor de rechtbank komen, nl. donderdag 21 februari. Het O.M. te Breda gaf te ken nen, dat wellicht een civiele procedure aanleiding heeft gegeven tot een her nieuwd gerechtelijk vooronderzoek. Naar wij vernemen is emeritus-pas toor S. A. J. Vloothuis, te Alphen aan den Rijn, eertyds pastoor te Nieuw koop, die onlangs voorzien is van de H.H. Sacramenten der stervenden, voor nader onderzoek en specialistische be handeling opgenomen in het Sint Eli- sabethziekenhuis te Leiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5