—■xf&sz— nlLUIvL IIHraiLLRIOUIL bUUIIfUll "wr= Staatssecretaris Moorman uit de Verenigde Staten terug Nederlands vloot belangrijke steun voor bondgenoten In de toekomst gebruikmaking van geleide projectielen Mr, G. Helders minister van zaken overzee Hongaarse leger voor „opleiding naar Rusland? Kadar sou spoedig voor het parlement willen verschijnen Maidentrip van de „Zaanland naar Zuid-Amerika Koelhuisboter voorlopig nog niet duurde^- Ongewenste vreemdelingen Geleidelijke veranderingen in de vloot Weer arrestaties in Nieuwland Het weer Katholieke zender voor Oost-Europa? K.L.M. HOUDT UITVERKOOP VERTRAGING VOOR DE STATENDAM DONDERDAG 14 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26831 (Van onze Haagse redacteur) Teruggekomen van een bezoek aan de V. S., waar Rij bespre kingen beeft gevoerd met de marine-autoriteiten, beeft de staats secretaris van marine ,vice-admiraal H. W. C. Moorman, woensdag in Den Haag medegedeeld, dat de V. S. ons land als een volwaar dige bondgenoot beschouwen en dat, wanneer Nederland voortgaat fcijn taken in bet verband van de NATO op dezelfde wijze te ver vullen als tot dusverre, de" Amerikanen naar zijn overtuiging steeds bereid zullen zijn ons op bet juiste ogenblik te steunen op die punten, waar een kleine natie zelf niet over voldoende mogelijk heden beschikt. Radar Na vermoedelijke moord op weduwe DAMESVESTEN Buien en iets kouder Verandering in bewapening Onderhandelingen over station op Bornholm Gevonden voorwerpen Volgens naar Oostenrijk ge vluchte Hongaarse soldaten, die in uniform en bewapend over de grens kwamen, zijn alle Hon gaarse legereenheden tijdelijk naar de Sovjet-Unie overgebracht om „een speciale opleiding in het kader van het pact van War schau te ontvangen. De geregelde Hongaarse regimenten aan de Oostenrijks-Hongaarse grens wa ren geleidelijk aan vervangen door speciale communistische een heden en militie. Volgens twee Hongaarse vluchtelingen die door een sub-commissie van de Ameri kaanse Senaat zijn gehoord, be reidt een anti-communistische ondergrondse beweging in Hon garije een nieuwe opstand voor. Eerste reis naar Argentinië Zivaar weer op zee Sunarjo naar Amerika, Australië en ons land Moeder van zeven kinderen door auto gegrepen en gedood Hh^H *-t! - - - i x: BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 I I Pi ill H H M M H B» 13 £^9 9 gif61 9 PyIi A B|lpl hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. Abonnementen 20800 Postgiro 143480 HlH I I 9 9 9 9 99 H EBA B I 9 9 I Bfl 9 9 9 9 I 9 9 9 I 9 £9 n» m De administratie behoudt zich het recht voor Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 BB» 9 9 |H| Bfa» H»B 99 99 Bhiy 9 Hg 9B99 9 MM Sgg 9 I I B 99 advertentiën eventueel zonder opgave vair Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 999 9 9 9 99® gfgl 99 99 jg V 9 Kj Bseg ^9 H 9 9 S B H I I 9 99 l^n» B redenen te weigeren. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Zo mag medewerking van Ameri kaanse zijde verwacht worden wat het verschaffen van geleide projectie len betreft. Hierbij gelden twee toets stenen. Ten eerste of het land, dat interesse heeft /oor dit wapen, het ook bedienen kan Nederlands per soneel zal in de V.S. de nodige erva ring moeten opdoen en ten tweede of men er op kan vertrouwen, dat de geheimhouding niet geschonden wordt. De staatssecretaris toonde vertrou wen, dat zich bij beide toetsstenen geen moeilijkheden zullen voordoen. Deze kwestie za> overigens worden uitgepraat wanneer minister Staf in april naar Amerika gaat voor het grote defensiegesprek. Ontkend werd, dat er sprake zou zijn van een ruil van radar tegen geleide projectielen. De lange-afstands radar van de Ne derlandse marine mag er zijn; wij staan op dit gebied vooraan en de Nederland se bijdrage op dit punt legt veel ge wicht in de schaal maar de in sommi ge berichten vermelde ruiling van ra dar tegen geleide projectielen is niet aan de >rde. De staatssecretaris deelde mede, dat de Amerikanen vertrouwen in 1965 in staat te zullen zijn van ieder schip ieder vliegtuig tot op een afstand Van vier kilometer met geleide projec tielen te kunnen schieten. De Amerikanen hebben veel waarde ring getoond voor de wijze waarop Ne derland zijn maritieme verplichtingen in NATO-verband is nagekomen. Ameri ka is bezig het zwaartepunt van zijn strategie en taktiek te leggen bij de Krote drijvende vliegvelden en de be scherming daarvan. Een dergelijk vlieg- dekschip kost zonder vliegtuigen 290 •hiljoen dollar. Bij de mariniers gaat [hen van het gebruiken van landings- koten over op carriers, die 25 helikop ters meenemen. Dit alles komt neer op lWare lasten. Voor vele taken moet men ®en beroep doen op de bondgenoten. Wij kunnen dit niet alleen aan, zo zei ad miraal Burke. De Nederlandse vloot is voor 80 pro cent aan de NATO toegewezen. Neder land kan belangrijk werk doen bij de bescherming van de grote convooien, die over de Oceaan moeten komen. Men gaat er namelijk nog steeds van uit, dat dok in de moderne oorlog er na de dorste krachttoer om de ruggegraat van de tegenstander te breken een uit- De Rijkspolitie te Middelburg heeft weer enkele arrestaties verricht in ver band met de vermoedelijke moord op de weduwe S. K.-R. te Nieuw- en St- Joostland. De echtgenote van een taxi chauffeur uit Nieuwland, die zelf al geruime tijd geleden werd aangehou den, is thans eveneens gearresteerd. De drie jonge kinderen van het echtpaar JÜn na de arrestatie van de moeder bij Tamilie in huis genomen. Tevens is in •Jftddelburg een horlogemaker in arrest Besteld Advertentie Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan buien afgewisseld door op- Klaringen. Krachtige tot matige wind jussen noordwest en zuidwest. Iets ■agere temperaturen. Zon 7.58—17.55 Maan 19.37—7.47 puttingsstrijd zal volgen. Het westen heeft dan behoefte aan een grote stroom manschappen en materieel. In mensen uitgedrukt betekent de Ne derlandse bijdrage aan de NATO de in zet van 40.000 goede zeelieden. Wij doen op dit punt verhoudingsgewijs meer dan enig ander land. Dit spreekt de Ame rikanen sterk aan.'Vice-admiraal Moor man kon nog niet zeggen wanneer Ne derland zal worden ingelicht over de Sonar, de onderwater-detectie. De V.S. besteden grote aandacht aan de ontdek king van onderzeeboten en zij zijn met de Sonar zeker ver gevorderd. In de toekomst zal voor het opsporen van onderzeeboten ook steeds meer gebruik worden gemaakt van helikopters. De staatssecretaris heeft de overtui ging gekregen, dat ons land op de goe de weg is met radar, vuurleidingen, snelvurende kanonnen en mijnenvegers. Wat het aanwenden van atoomkracht- voortstuwing betreft, zal met voorzich tig moeten zijn, men krijgt met een duur en zwaar middel te maken. De toekomst zal moeten uitwijzen hoever men op dit gebied kan gaan. Het zal in de komende jaren bij onze /loot gaan om geleidelijke ver anderingen. Er zal een ogenblik ko men, dat de bewapening van krui sers en andere schepen wordt inge richt voor het afschieten van raket ten, maar het traditionele projectiel kanon zal niet helemaal verdwijnen. Er is nu nog geen aanleiding de ar tillerie op de nieuwe schepen te wij zigen. De eerste schepen, die in aan merking komen /oor vervanging, zijn zes fregatten en wel in de jaren 1960- 1961. Het vliegdekschip Karei Door man zal na de verbouwing nog acht jaar kunnen meegaan. Het onderhoud van 145 schepen zal een financiële vraag worden. De heer Moorman meent echter, dat we met het in de begroting opgenomen bedrag zul len kunnen uitkomen. De besprekingen, die de staatssecre taris in de V.S. heeft gevoerd, kunnen een uitgangspunt zijn voor de toekom stige structuur van de Nederlandse vloot. De bezittingen van de bemanning van de Nederlandse kustvaarder Breezanddie maandag vijf kilometer van Bayonne in Frankrijk (bij Boucau-Tarnos) is gestrand, worden met behulp van lange lijnen aan land gebracht. De bemanning van het schip is aan land, doch de kapitein is aan boord gebleven. Op het ogenblik ligt het schip bij eb geheel droog, zodat het op het strand gerepareerd kan worden. Naar Agenzia Fides op gezag van de H. Congregatie tot Voortplanting des Geloofs meedeelt, bestaan er plannen om op Bornholm, een klein eiland in de Oostzee, een krachtig radiostation te bouwen, dat katholiek nieuws uit zendt voor de landen achter het IJze ren Gordijn. Het eilandje Bornholm heeft een tijd lang onder Russisch ge zag gestaan, maar is thans Deens. Over de bouw van het zendstation zijn onder handelingen gaande tussen de Deense regering en een Amerikaanse radio maatschappij, aldus Agenzia Fides. (U.P.) De buit van de controleurs der K.L.M.-machines aan gevonden voor werpen is ook het afgelopen jaar groot en in sommige gevallen zeer merk waardig geweest. Wie laat er nu een oude fiets, een blusapparaat en een pijl en boog in een vliegtuig achter? Hoeden (200 stuks), handschoenen (140 paar), vulpennen (dozen vol), jassen (100 stuks in alle modellen en kleuren, zowel van dames als van heren), parapluies (60 exemplaren), koffers (15 stuks), tennisrackets en speelgoed en niet te vergeten kostbare sieraden lagen woensdag schots en scheef op het toneel van een Uithoornse cafézaal. De verhoop, waarvoor zeer grote be langstelling bestond uit alle delen van het land, heeft verscheidene uren ge duurd. Evenals vorige jaren bedroeg de omzet ongeveer 4.000 gulden. -T^is'aanwinst van de Voortzetting van de Konink lijke Hollandse Lloyd" het m.s. „Zaan- land" aan zijn maidentrip iTtiar Zuid- Amerika begonnen. Doel is Argentinië, vanwaar men hoopt te vertrekken met een lading olie. De dag van de afvaart is een volko men Zaanse aangelegenheid geworden. Burgemeester Thomassen, havenmeester C. J. Stelleman en het hoofd van de afdeling voorlichting, de heer Jan Voorthuizen, allen uit Zaandam, kwa men een relatiegeschenk aanbieden voor het schip, namelijk een fraaie luchtfoto van 70 x 100 cm, voorstellende het ge bied van Zaanland, beter bekend als Zaanstreek. De directie van de Lloyd, de heren H. F. M, Mulder, G. Doeksen en mr. R J. H. Fortuyn, betoonden zich buiten gewone gastheren en gaven de gasten volop de gelegenheid het schip te be zichtigen, waarbij de kapitein, de heer F. G. Spanning, zich een voortreffelijke gids toonde. De „Zaanland" is een zusterschip van de „Montferland" en heeft een lengte iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii urn iiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiMiiiimiiiiimiiiiiiiii Minium mi van bijna 157 meter met een draagver mogen van 10.450 tonnen en een bruto tonnemaat van 6876.09 reg. ton. Het is een schip van het open shelterdecktype met 3 ruimen voor, 2 ruimen achter de midscheeps en 2 tussendekken in de eerste 3 en 1 tussendek in de ruimen 4 en 5. Het buitengewoon fraaie schip heeft een zeer comfortabele passagiersaccom modatie, namelijk 5 tweepersoons en 2 éénpersoonshutten, terwijl het gehele schip een prettig aandoende „welstand" ademt, óók tot uitdrukking komend in de verblijven der bemanning. De be manning bestaat uit 50 koppen, bij wie 16 officieren. Tijdens de vaart op 9 februari van Hamburg naar Amsterdam haalde het schip een snelheid van ruim 17 knopen. Behoudens de radar met plotter is het schip bovendien uitgerust met een auto matische piloot. Tijdens de geanimeerde lunch, waar op tal van toasts werden uitgebracht, offreerde mevrouw T. E. R. M. J. Doek- sen-Schaafsma, als „peettante" van het schip haar petekind, middels kapitein Spanning, een fraai olieverfschilderij van de Zaanse schilder Frans Mars. Burgemeester Thomassen bood daarop het Zaanse relatiegeschenk aan (mede namens de overige negen Zaangemeen- ten) en wilde Jfiermede tevens tot uit drukking gebracht zien de goede „span ningen", die er bestaan tussen de hoofd stad en de Zaan. De heren Mulder en mr. Fonteijn dankten in geestige speeches voor de aangeboden attenties en goede wensen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Boedapest wordt gezegd, dat het Hon gaarse parlement naar verwachting binnen enkele weken bijeen zal komen. Dit zou de eerste maal zijn, dat de re gering van Kadar voor het parlement komt. Er verschenen gisteren meer rode vlaggen en communistische symbolen in Boedapest ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de Russische verovering van de stad op de Duitsers. De Hongaarse premier, Janos Kadar, heeft zaterdag j.l. volgens gewoonlijk betrouwbare kringen gezegd, dat er geen behoefte is aan een sociaal-democrati sche partij in Hongarije, maar dat er niettemin een dergelijke party illegaal bestaat, welke „de regering zal liqui deren." In een toespraak te Ujpest, een industriële voorstad van Boedapest, zei hij, dat er later onderhandelingen zullen beginnen met de partij der Kleine Boeren en de Petöfi-partij. De laatste heette tevoren Boerenpartij maar telt thans voornameiyk schry- vers en andere intellectuelen onder haar leden. De onderhandelingen met deze niet-communistische partijen be ogen de verbreding van de huidige communistische regering. Kadar deelde volgens genoemde krin gen voorts mee, dat er in de nabije toe komst vier nieuwe dagbladen zullen ver- schynen, waaronder een van de party der Kleine Boeren en een van de Pe töfi-partij. Radio-Boedapest deelde mede, dat een militaire rechtbank in Miskolc gisteren twee leiders van een „contra-revolutio naire groep" ter dood heeft veroor deeld. Het zijn de 19-jarige Laszlo Lukovics en de 22-jarige Miklós Olah. (Reuter) (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het produktschap voor zuivel heeft besloten de prijs van de koelhuisboter op de binnenlandse markt ongewijzigd te laten, althans voorlopig. Het doel dat het produkt schap beoogde met de maatregelen om te komen tot versnelde afzet van de grote voorraden koelhuisboter, die in Nederland aanwezig waren, is bereikt. Van de veertienduizendvijfhonderd ton waarom het ging zijn nu elfeneenhalf- duizend ton afgezet, waarvan zesdui zend ton voor de binnenlandse con sumptie en vijfenvijftighonderd ton voor de export bestemd was. Er moet dus nog drieduizend ton worden afgezet. Over het openen van een nieuwe in schrijving pleegt het produktschap over leg. De Statendam heeft op haar eerste reis naar New York te kampen met zwaa^ weer. Op de Atlantische Oceaan waaien winden van meer dan 75 mijl per uur. Het schip, dat oorspronkelijk vrödng in New York werd verwacht, zal vermoedeiyk zondag of maandag aanko men. (U.P.) Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt is binnenkort de benoeming te verwachten van mr. G. Ph. Helders tot minister. Hü zal worden belast met het beheer van het departement van zaken overzee, zoals het departement van overzeese rijksdelen in de toekomst zal worden genoemd. Sedert het optreden van het huidige kabinet op 12 oktober 1956 heeft ir C. Staf, de minister voor defensie, ad interim de portefeuille van overzeese rijksdelen beheerd. Nadat minister Staf de wens te kennen had gegeven van deze taak ontheven te worden, is over leg gepleegd met de regeringen van Su riname en de Nederlandse Antillen, o.a. over de vraag, hoe voortaan de koninkrijksaangelegenheden, die Suri name en de Nederlandse Antillen raken, zcuden dienen te worden behandeld. De regering is van mening, dat het zeker in de eerste jaren /an ontwikke ling van de koninkriiksstructuur aan beveling verdient, dat een minister be last blijft met de bevorderirg van een juiste interpretatie en toepassing van het statuut voor het koninkrijk der Ne derlanden. Het (jloor hem beheerde de partement zal medewerking kunnen verlenen bij de behandeling van die koninkrijksaangelegenheden die Surina me en de Nederlandse Antillen raken en waarover de raad var ministers van het koninkriik moet beslissen. De nieuwe minister van zaken over zee zal t ook een coördinerende taak ver vullen 'met betrekking tot dé beleids bepaling en uitvoering van de Neder landse hulp- en bijstandverlening aan Suriname en de Nederlandse Antillen. Voor zover niet in verband met in ternationale aspecten het beleid ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea in eerste instantie by de minister van buitenlandse zaken berust, zal minister Helders tevens de verantwoordelijk heid dragen voor het bestuur van de ontwikkeling van dat gebiedsdeel. Nagegaan zal worden in hoeverre het oorspronkelijke departement van over zeese rijksdelen dient te worden ge reorganiseerd. Mr. Gerard Philippus Helders (Chris telijk Historische Unie) is geboren te Rotterdam 19 maart 1905. Hij was inspec teur van financiën in het voormalige Nederlands-Indië; hij was voorts ge meenteraadslid van Batavia en Bandung en vertoefde in Japanse krijgsgevangen schap. Na de oorlog was hij twee jaar werkzaam op het ministerie van finan ciën in Den Haag, daarna werd hij direc teur van de nationale trustmaatschappij in Amserdam, welke functie hij thans nog bekleedt. Hij is woonachtig in Hil versum Sunarjo, die is opgetreden als offi cier van justitie in het proces tegen de Nederlanders Jungschlager en Schmidt, is gisteren uit Indonesië ver trokken voor een reis naar de Verenig de Staten, Nederland en Australië. Hij zal de Indonesische ambassades in die landen bijstaan bij het beantwoorden van de Nederlandse klachten, dat de processen niet eerlijk waren. (Rtr) Dit is de nieuwe uniformjas voor de leden van de Duitse „Bundeswehr", die niet zo heel veel afwijkt van de oude uniform van de Wehrmacht. De laarzen zijn ook weer terug, zij het in „mil dere" vorm: de zolen met het zware beslag en de knallende hakken zijn nu vervangen door rubber. Het optreden van mevrouw Bou- man en haar echtgenoot in Amerika, waar deze een reeks voordrachten houden om de Amerikanen duidelijk te maken, hoe in de processen-Jung schlager en Schmidt de elementaire eisen van een behoorlijke rechts bedeling werden genegeerd, is een doorn in het oog van de Indonesische autoriteiten. Wij kunnen dat begrij pen, want de door rechtsgeleerden van internationale faam gerugge- steunde stellingen van het echtpaar Bouman doet de fictie van de repu bliek Indonesië als zou zij reeds een geordende rechtsstaat zijn, uiteraard geen goed. Naar Antara bericht, schijnen wij hier in Nederland bin nen afzienbare tijd bezoek te zullen krijgen van een tweetal Indonesiërs, die „de werkelijke feiten" en de ach tergrond van deze processen eens volledig zullen komen onthullen om de eensgezinde Nederlandse publieke opinie via de Indonesische vertegen woordiging een flinke dosis tegengif .toe te dienen. Beide heren zijn geen rechtsgeleerden. De een is de open bare aanklager Soenarjo, die in het proces Jungschlager alle getuigen a décharge voor leugenaars uitmaakte en alle criminele getuigen a charge betrouwbaar achtte. Zijn optreden in de zaak-Schmidt werd verijdeld door een plotselinge functie-verandering, omdat hij tegen een enorme som een verdachte Chinese handelsman uit arrest zou hebben ontslagen. De twee de is Soelaiman, die in beide pro cessen het vooronderzoek heeft geleid- waarbij het volgens verschillende ge tuigenissen politioneel nogal hard handig is toegegaan. Het is dus wei nig deugdelijk geschut, dat Indonesië in het veld meent te moeten bren gen tegenover het echtpaar Bouman. Vóór de heren naar ons land komen, gaan ze eerst naar de Verenigde Sta ten en Australië, om hun succes te beproeven. Wij vragen ons af, of wij dit tweetal niet als ongewenste poli tieke actie voerende vreemdelingen de toegang tot ons land moeten wei geren. Wanneer Indonesië oprecht wenst, dat de werkelijke feiten en de achtergrond van de processen- Jungschlager en Schmidt op overtui gende wijze „uit de doeken" worden gedaan, moet het geen afgezanten sturen, die in deze processen een be denkelijke en compromitterende rol hebben gespeeld. Bovendien zijn wij aan de nagedachtenis van wijlen Léon Jungschlager en de gevoelens van zijn familie wel een en ander verplicht. Woensdag is mevrouw van Bommel- Heesmans in de nabpheid van haar wo ning te Liessel (gem. Deurne) door een passerende auto gegrepen en zo ernstig gewond, dat zp kort daarop is overleden. Het slachtoffer is moeder van zeven jonge kinderen. De Verenigde Staten zullen in juni van dit jaar met een twintigtal naties, o. a. Nederland, overleg plegen over een mo gelijke verruiming van de export naar die landen. In de Vir-rivier in Moravië is een grote stuwdam gebouwd, die in mei van dit jaar in gebruik genomen zal worden. De damwand is een halve kilo meter lang. Het project is een van de grootste waterwerken vanTsjechoslowakije.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1