Propagandastunt Botsing tussen tankschip en vrachtschip EGYPTE weigert Israël vrije vaart in Golf van Akaba Kwestie van de Arabische vluchtelingen moet eerst worden opgelost Zal ook Hatta een rol in de plannen van Soekarno gaan spelen? Bericht in „Merdeka" duidt op de mogelijkheid Auto botst tegen een tankwagen Bijgeloof Priesterarbeiders weer naar de fabrieken? STREEP DOOR PLANNEN VAN AMERIKA? Firefly" bij Wassenaar verongelukt Kabinet druk met besprekingen Het weer. Middenstand en prijsstabilisatie Frans episcopaat gaat het vraagstuk opniemv bespreken Sunarjo niet naar Nederland Geduld is een schone zaak Lawine-ramp in Zweden VRIJDAG 15 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26832 Opruimingswerk vordert Nabij het lichtschip „Goeree" Koningin Elizabeth houdt niet van een regenmantel Bestedingsbeperking Minder nieuwe telefoonaansluitingen Twee Amsterdammers gedood oteijmmLj! LEDEREN MOTORKLEDING Enkele buien Piloot omgekomen Bespreking met staats secretaris Veldkamp BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich bet recht voor edvertentiën eventueel ronder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De Egyptische minister van voorlichting, Abdel Kader Hatem, heeft gisteravond te Cairo ver klaard, dat zijn regering blijft bij haar eis, dat Israël zijn troepen onvoorwaardelijk moet terugtrek ken uit het gebied van Gaza en langs de Golf van Akaba. Zodra de straat van Tiran weer onder Egyptische controle komt, zal deze scheepvaartroute voor Israëlische schepen worden gesloten. Abdel Kader Hatem deelde vervolgens mee, dat zijn regering Israël pas vrije vaart door de Golf van Akaba zal verlenen, nadat een bevredigende oplossing zal zijn gevonden voor de toekomst van West-Duitslands lidmaatschap van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie is d' Sovjet-Unie een doorn in het >gAl jaren tracht de Russische propaganda de West-Duit sers van hun herbewapeningsplannen af te brengen. In Moskou heeft men met welgevallen geconstateerd dat er in West-Duitsland sterke politieke stro mingen zijn, die de huidige defensie politiek van Bonn afkeuren. Aan die stromingen trachten de Russen langs slinkse wegen steun te verlenen. Zij weten dat het communisme door het grootste deel van de Westduitse oppo sitie wordt afgewezen, en dat ook de socialistische partij, de S.P.D., niet met Moskou in zee zou willen gaan. In het Kremlin beseft men dat men slechts indirect de politiek van Adenauer kan ondermijnen. Tot die krachten in West-Duitsland die zich fel tegen de huidige regering keren heeft Boelganin zich vooral ge richt in zijn jongste publicatie over de Duitse kwestie. Het was naar de vorm een brief aan de Bondskanselier, maar in deze brief sprak de Russische pre mier feitelijk tot de tegenstanders van Adenauer. De kern van zijn schrijven was een oproep aan „de nationalistische en patriotische krachten in West-Duits land" om de banden met het Westen te verbreken en met de Sovjet-Unie samen te werken. Aan de West-Duitsers werd het lokaas voorgehouden van betere handelsbetrekkingen met Rusland, en opnieuw werd hun verzekerd dat het ideaal van de Duitse hereniging gemak kelijk verwezenlijkt zou kunnen worden, indien Bonn maar met Oost-Berlijn zou willen praten. De hele brief was een poging om verwarring te zaaien onder het Westduitse volk, dat feitelijk op gestookt werd tegen het beleid van Adenauer. De brief negeert de voornaamste voorwaarde die Bonn steeds aan de Duitse hereniging verbonden heeft. Over Adenauers verzoek aan Moskou om in heel Duitsland vrije verkiezingen toe te laten, wordt met geen woord gerept, terwijl ook van Adenauers bekende standpunt, dat er geen afzonderlijke Oostduitse natie bestaat, geen nota Wordt genomen. In de brief wordt net gedaan alsof de Duitse kwestie niet uit en te na besproken is, en of het Krem lin niet talloze malen verteld is, hoe men in West-Duitsland over die kwestie denkt. Het hele schrijven is dan ook niets anders dan een propaganda-stunt. Een propaganda-stunt die kenne lijk verband houdt met de verkiezingen die in september in West-Duitsland ge houden worden. De publicatie is een poging van de Sovjet-Unie om zich te mengen in de binnenlandse aangelegen heden van de Bondsrepubliek. Moskou zou gaarne zien dat Adenauer bij de komende verkiezingen ten val gebracht werd, en dat er een Westduitse rege ring zou komen die minder Westers ge zind is dan de huidige. De „nationalis tische en patriotische krachten" in West-Duitsland zouden na september een einde moeten maken aan de huidige defensie-politiek. Het Kremlin weet dat de opbouw van een krachtig Westduits Verdedigings-apparaat voor de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie onont beerlijk is, en dat een militair zwak West-Duitsland de vorming van een ef- 'ectief Europees defensie-stelsel prac- Usch onmogelijk zou maken. Adenauer heeft dezer dagen reeds in een radio-rede op Boelganins brief ge- reageerd, maar op een formeel ant woord aan de Russische premier wil hij zich nog eens rustig bezinnen. De Bondskanselier zoekt naar de beste for mulering voor een repliek, waarin Boel ganins argumenten ontzenuwd worden. Die repliek zal d n weer zo gesteld moeten zijn, dat ook Adenauers land genoten volkomen duidelijk wordt waar om Boelganins visie op de Duitse pro blemen door Bonn wordt verworpen. De Bondskanselier beseft dat de oppo sitie in West-Duitsland munt zal trach ten te slaan uit ieder zwak punt in het officiële antwoord op de brief van Mos kou. Bjj de opstelling van dit antwoord Wenst hij dan ook met de grootste be- noedzaamheid te werk te gaan. de Arabische vluchtelingen. De verklaring van de minister van voorlichting vormt klaarblijkelijk het antwoord van Egypte op een voorstel van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, die Egypte had willen bewegen tot het ga randeren van de vrije vaart van Israëlische schepen door de Golf van Akaba, zodra de Israëlische troepen het Egyptische grondge bied volledig zouden hebben ont ruimd. De Amerikaanse ambas sadeur te Cairo, Raymond Hare, die pas onlangs uit Washington op zijn post is teruggekeerd, had kort voor het uitgeven van Ha tem s verklaring een onderhoud gehad met president Nasser. Volgens ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken beoogden de Verenigde Staten het volgende: 1. Als Israël akkoord gaat met de resoluties van de V.N., zullen de Ver enigde Staten bekend maken, dat. zij het recht van vrije vaart in de Golf van Akaba willen uitoefenen. 2. De V.S. zullen een koopvaardij schip naar het gebied zenden. Als Egyp te het schip tracht aan te houden, zullen de Verenigde Staten niet geweld met geweld beantwoorden, maar trachten een rechterlijke beslissing van het Inter nationale Gerechtshof in Den Haag over de status van de Golf uit te lokken. 3. Ondanks de nijdige Egyptische re actie op het Amerikaanse voorstel, is Washington ervan overtuigd dat de uit oefening van het recht van vrije vaart een precedent zal scheppen, dat in feite zal betekenen dat Egypte de internatio nalisering van deze waterweg zal aan vaarden. Op deze wijze zou Israël ver lost worden van het gevaar beschoten te worden door Egyptische kanonnen, die de toegang tot de waterweg beheer sen. De plaatsvervangende permanente vertegenwoordiger van Israël bij de Verenigde Naties, Kidron, heeft gis teren bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, verslag uitgebracht over „herleving van de activiteit van de fedajien". De aanvallen van de „fedajien" (Arabische commando's) in het gebied van Sinaï gaan, ondanks de aanwezig heid van troepen van de Verenigde Na- In, <111 gebied, door, aldus het Is raëlische rapport. Kidron overhandigde Hamarskjöld een lijst met incidenten van de laatste tijd. Hij vestigde er de aandacht op, dat in twee gevallen de „fedajien" Israël zijn binnengekomen uit door V.N.-troepen bezet gebied. Het opruimen van de wrakken in het Suezkanaal is gisteren een belangrijke stap nader tot zijn voltooiing gekomen. Het 3.000 ton metende tanklandings vaartuig „Akka", dat, geladen met ce ment, in het kanaal tot zinken was ge bracht, is door de Duitse schepen „Aus dauer" en „Energie" na enkele ver geefse pogingen gelicht en wordt nu in langzaam tempo naar de Bittermeren gesleept, waar het buiten de vaarroute opnieuw tot zinken zal worden ge bracht. Luitenant-generaal Kaymond Wheeler, die het toezicht heeft op de bergingswerkzaamheden, deelde mee, dat het kanaal thans bevaarbaar is voor schepen tot 3.000 ton. Vanmorgen zijn op de Noordzee nabij het lichtschip „Goeree" het Noorse tank schip „Nortme Monarch" en het Duitse vrachtschip „Tilly Böge" met elkaar in botsing gekomen. Na He botsing ontstond brand op de „Northe Monarch", maar men wist de brand binnen korte tijd met eigen middelen te blussen. Er wordt een lid van de bemanning vermist. De „Northe Monarch" heeft geseind, dat het geen hulp nodig heeft. De „Tilly Böge" is zwaar beschadigd, maar verkeert ook niet in gevaar. Na de noodsignalen wa ren de reddingboot „President Jan Leis" en twee loodsvaartuigen van Hoek van Holland uitgevaren. De sleepboot „Maas" bleef in de buurt van de plaats van het ongeluk om alsnog assistentie te ver lenen als daarom zov worden gevraagd. „De Northe Monarch" meet 23.000 brt., de „Tilly Böge" meet 2300 brt. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Met de grootste angstvalligheid wordt er in Engeland gewaakt over het geheim van de garderobe, die ko- nigin Elizabeth zal meenemen voor haar staatsiebezoek aan Portugal. Men is veel te bang, dat internationale mode-piratenanders ontijdig de japonnen, mantels, complets, schoe nen en hoeden zullen copieren. Bo vendien is het de uitdrukkelijke wens van de Engelse koningin zel ve, dat haar Portugese gastheren de eersten zullen zijn, die de nieuwe creaties te aanschouwen krijgen, zo meldt United Press. Koninklijke kleren zijn overigens aan bepaalde regels onderworpen. Zo moeten de rokken ruimte laten, om met gratie in een auto en uit een rijtuig te stappen. De hoeden moeten het gelaat geheel vrij laten, om het publiek niet teleur te stellen, en de vorstin moet zich hullen in lichte kleuren, zodat ze gemakkelijk in ge zelschap te onderscheiden is. De lie- velingstinten van de Engelse konin gin zijn pastelblauw en rose. In haar avondtoiletten zal men die tinten dan ook zeker zien. Maar ook zijn haar galajaponnen veelal van wit, zilver of van goud achtige tint, om een passende ach tergrond te zijn voor de schitterende juwelen, die ze draagt. Hare majes- teits kamenier moet er zorg voor dragen, dat er dozijnen lange hand schoenen gereed zijn, passend bij elk toilet, want voor elke openbare ge legenheid draagt de Koningin een gloednieuw paar. Als ze in het open baar moet verschijnen, zijn er altijd twee ensembles gereed: een voor zonnig weer en een voor als de zon verstek laat gaan. Het nauwe ver band, dat er is tussen atmosfeer en kleding, kan door een vorstin aller minst genegeerd worden. Koningin Elizabeth houdt niet van een regen mantel. Als de wolken wenen, wat boven het Britse rijk nogal eens ge beurt, heeft een der hofdames steeds een cape gereed. De Koningin vindt namelijk, dat een cape gemakkelijker over de kleding heen wordt geslagen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu minimum (Van onze Haagse redacteur) De ophanden zijnde bestedingsbe perking zal zich ook doen gevoelen bp het staatsbedrijf der P.T.T. Dit brengt o.m. mee, dat er tengevolge van de be perkingen bp de bouw van telefooncen trales, bij kabelaanleg e.d. dit jaar min der nieuwe telefoonaansluitingen tot stand zullen worden gebracht dan mo gelijk geweest zou zijn zonder de beste dingsbeperking. De telefoondiensten zullen zich derhalve genoodzaakt zien bij het aansluiten van nieuwe abonné's nog strenger dan tot dusverre toe te zien op de urgentie van de aanvragen. I f Het in Djakarta verschijnende nationalistische daghlad „Mer deka", dat gewoonlijk goed is ingelicht over kwesties met betrek king Jot president Soekarno, heeft gisteren gemeld, dat de vroegere vice-president dr. Mohammed Hatta zal worden belast met het stimuleren van de ophouw in heel Indonesië, in het kader van de „conceptie' van president Soekarno om aan een verdere verslechtering van de toestanden in Indonesië een halt toe te roe pen. In het bericht werd evenwel niet gemeld, of Hatta hierover is geraadpleegd. Deze foto bewijst, dat je met tandenstokers, stukjes hout, lijm en geduld veel kunt doen mits je van alle vier de zaken maar heel veel hebt vooral geduld. De man, die deze kerk bouwde, Jack Miller uit Canada, spen deerde er 1000 uur werk aan en hij schat, dat er nog eens duizend uur bij komen, voor hij haar geschikt acht voor de grote hobby-tentoonstelling van Canada. Er zitten 170 ramen in het bouwsel, alle van cellofaan, terwijl een groot aantal hiervan beschilderd is als glas in lood. De afmetingen zijn 75x30x60 cm./ In politieke kringen in de Indonesi sche hoofdstad hecht men groot belang aan dit bericht van „Merdeka", in ver band met de komende bespreking tus sen de president en de regeringspartij en over een totale reorganisatie van het kabinet. Deze bespreking zal wellicht de voorbode zijn van de publikatie van de veelbesproken, doch nog steeds vrij vage plannen van de president „tot redding van de democratie", in de vorm van een nationale raad onder lei ding van Soekarno zelf. Het opnemen van Hatta in deze plan nen, zou een genoegdoening zijn voor de opstandige figuren op Sumatra en de Islamitische politici, die er herhaal delijk op hebben aangedrongen, dat Hatta aan het hoofd zou worden gesteld van een sterk kabinet, omdat naar hun mening zonder Hatta geen oplossing voor de bestaande moeilijkheden van het land zal kunnen worden gevonden. (ANP) Op de Hilversumse Straatweg nabij de Roskam is donderdagmiddag een auto, bestuurd door de schilderspatroon C. Schaap uit Amsterdam, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en in botsing gekomen met een tankwagen uit Pernis. Beide inzittenden van de perso nenauto werden uit de wagen geslingerd. De bestuurder is tijdens vervoer naar het ziekenhuis in Baarn overleden. Zijn mede-inzittende, de bouwkundige J. F. Kiene uit Amsterdam, is vanoch tend in het Baarnse ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Beide slacht offers waren omstreeks veertig jaar oud. (Van onze parlementaire redacteur) Het vaststellen van de bestedingsnota en de bestudering van de voorstellen die in Parijs zijn gedaan om Nederland te winnen voor deelneming aan de ge meenschappelijke Europese niarkt en het Euratomverdrag, hebben na de ge bruikelijke vergadering op maandag deze week nog twee extra bijéénkom sten van de ministerraad nodig gemaakt. Ook vandaag is het kabinet weer ge ruime tijd bijeen geweest. Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEl. 13439 EERD: B0LSTR. 48 A DAM - !El. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen- of natte sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak noordwestelijk, in de nacht en ochtend plaatselijk lichte vorst, mor genmiddag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 7.56-17.57 Maan: 21.01-8.13 Donderdagmiddag half twee is, zoals reeds in een groot deel van onze vorige oplage kon worden bericht, èen Firefly van de marinevliegbasis Valkenburg bjj de rijksweg Den HaagAmsterdam on der Wassenaar, op vijftien meter af stand van een boerderij, neergestort. De piloot, de 29-jarige luitenant ter zee tweede klasse K. den Hamer uit Leiden, is omgekomen. Hij was gehuwd en va der van een kind. Het toestel kwam uit zuidoostelijke richting op de vliegbasis Valkenburg aanvliegen. Het schijnt een motorsto ring te hebben gehad en is door de wind van geringe hoogte tegen de grond gedrukt. Het kwam met de neus in de grond te staan, waarna een steekvlam uit het vliegtuig schoot. Met innig medelijden hebben wij een brief gelezen, door een brave maar anonieme ziel uit Lourdes ge zonden aan een lezer en behelzende het verzoek om zonder dralen drie Ave Maria's te bidden en een brief van gelijke strekking onmiddellijk naar een of andere relatie te zen den. Vooral de ketting niet verbre ken, zo luidt de waarschuwing, dan zal u binnen 117 uur een groot ge luk te beurt vallen. Wij hebben ons afgevraagd, op wiens gezag die brave ziel dat grote geluk belooft en waarom er jandorie 117 uren voorbij moeten kruipen, waarin de geadresseerde gaat zitten snakken naar het grote geluk, dat zo gul wordt aangeboden. Nota bene, alsof bidden op zichzelf al niet vol doende is. Hier wordt maar even de Schepper van hemel en aarde aan de ketting gelegd. Hij heeft het bijge loof maar aan te wakkeren, als een of andere trieste zeloot op een zot idee komt. Gelukkig voor de Almacht is de ketting verbroken. De geadresseerde is namelijk niet op de offerte inge gaan en blijft er de voorkeur aan geven, als een gewone zondaar door vallen, opstaan en bidden het beste ervan te maken. Dat lijkt ons een gezonde opvatting. Vandaag hebben vertegenwoordigers van de middenstandsbonden een bespre king met staatssecretaris Veldkamp over bet verloop van de prijsstabilisatie. De middenstandsbonden menen dat er bij de huidige gang van zaken onvoldoende met hun belangen rekening gehouden wordt. Zij hebben dit in een schrijven aan minister Zijlstra doen fe eten. Zweedse soldaten graven naar de zes slachtoffers, die bij een lawineramp in Noord-Zweden bij het plaatsje Storlien door de sneeuw bedolven werden. Men moet aannemen, dat de zes leden van een wandelgroep, die op een hoogte van 1500 meter door de sneeuw werden overvallen, de dood hebben gevonden. Volgende maand komen de kardina len en aartsbisschoppen van Frankrijk in hun voorjaarsvergadering bij pen om het vraagstuk der priesterarbeiders te bespreken. Zij zullen dan opnieuw het apostolaat in de arbeiderswereld onder ogen zien, hetgeen feitelijk wil zeggen, dat zy zullen nagaan onder wel ke voorwaarden daarvoor uitgekozen priesters eventueel toestemming gege ven zou kunnen worden het werk in de fabrieken te hervatten. Dit vraag stuk is herhaalde malen voorwerp ge weest van gesprek tussen de Heilige Stoei en het Franse episcopaat. Begin van deze maand heeft de aarts bisschop van Kamerijk, mgr. Guerry, die voorzitter is van de bisschoppelijke commissie voor arbeidersvraagstukken, in gezelschap van zijn vicaris-generaal, mgr. Lallement een bezoek aan Rome gebracht. Hij had een onderhoud met de Heilige Vader (op 4 februari) en met verschillende kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. Tijdens het onderhoud met de Paus heeft mgr. Guerry de Heilige Vader duidelijk gemaakt, dat het Franse epis copaat tot elke prijs eensgezind wil zijn. Hij verzekerde, dat de komende ver gadering daar het duidelijkste bewijs van zou leveren. Namens de bisschoppelijke commissie voor de vraagstukken der arbeiderswe reld gaf de aartsbisschop daarop Zijne Heiligheid een uiteenzetting van de vraagstukken in de Franse arbeiderswe reld. In het bijzonder legde hij de Paus de resultaten voor van een onderzoek in de streek van Douai: de arbeiders wereld blijft verre van de Kerk. Van 29 april tot en met 1 mei volgt de algemene vergadering van het voltal lig Franse episcopaat. In deze bijeen komst komen drie vraagstukken aan de orde: het godsdienstonderwijs, waarover mgr. De Provenchères. aartsbisschop van Aix, rapport zal uitbrengen. Mgr. Lefèbvre, aartsbisschop van Bourges, rapporteert over enkele essentiële ge loofspunten. Mgr. de Bazelaire, aarts bisschop van Chambéry, tenslotte wijdt een uitvoerige studie aan de sterke ach teruitgang der priesterroepingen en aan- methoden om de roepingen te bevorde ren. (KNP) De berichten dat Sunarjo, de officier van justitie in het proces tegen Jung- schlager, naar Nederland zal komen, worden tegengesproken door de Indo nesische vertegenwoordiging in Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1