Sjepilov maakt plaats voor Andrei Gromyko Versterking van positie van de groep-Molotov Gen kenner van Amerika Brand in vliegtuig Firefly's aan de grond Frankrijk voldaan over de aanvaarding van „soepele" resolutie over Algerije Prinses Marijke 10 jaar - JOSEPH BECH ZEVENTIG JAAR Oud lied op oude toon Geruchten in de zaak van de gearresteerde majoor Het Westen volkomen verrast Geen verandering verwacht in de politiek in het Midden-Oosten Meer efficiëntie in Sovjet-industrie NA BESLISSING IN DE V.N. Heeft Dulles van Pineau verstrekken de beloften ontvangen? Deel van Itteren staat nu weer onder water L.V.D.: Zaak verloopt regulair Het weer Mpp IIM1W ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 o 80sfe JAARGANG No. 26833 Dimitri Trofimovïtsj Sjepilov, sinds juni van het vorig jaar Rus sisch minister van buitenlandse zaken, is door het presidium van de Opperste Sovjet van zijn functie ontheven. Hij wordt opgevolgd door de eerste plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko. De post van Gromyko wordt overgenomen door een van de minder bekende plaatsvervangende ministers van buitenlandse zaken, Nicolai Patolitsjev, wiens ervaring meer schijnt te liggen op het terrein van de coördinatie der buitenlandse com munistische partijen dan op dat van de buitenlandse politiek in ruimere zin. Volgens het officiële Russische persbureau Tass is Sjepilov tijdens een vergadering van het centrale partijcomité, die woensdag en donderdag heeft plaats gehad, gekozen tot een der acht secretarissen van het centrale comité. Om hem vrij te maken Voor ander werk had het presidium van de Opperste Sovjet hem Van zijn functie ontheven. Het heengaan van Sjepilov als Russisch minister van buitenlandse zaken is voor het Westen als een volslagen verrassing gekomen. Vooral na zijn uiteenzetting over de Russische buitenlandse politiek in de Opperste Sovjet en de eenstemmige goedkeuring van zijn beleid, was er geen enkele aanwijzing, dat hij op zo korte termijn het veld zou moeten ruimen. Ervaren in de ont wapeningskwesties Westduitse minister in het nauw Vliegverbod bij M.L.D. Meisje aan brand wonden bezweken mÈËmm - jgg I w j®s| r Jaarlijkse overstroming van de Maas Sociaal commentaar Soekarno maakt zijn plan donderdag bekend Falcon Regenjassen in kleuren Onbestendig BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaaL Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Aan het hoofd van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is nu een man geplaatst die be schouwd kan worden als een kenner van het Westen. Vooral Ruslands mach tigste tegenstander, Amerika, heeft de nieuwe bewindsman, Gromyko, in zijn diplomatieke carrière goed leren ken nen. Dat inzicht in de politiek van de Verenigde Staten zal hem bij het bepa len van Ruslands buitenlands beleid goed van pas komen, en men moet hopen dat Gromyko's begrip voor de intenties van Washington zo ver gaat dat hij de bereidheid van de Amerikanen °m Sovjet-agressie tegen te gaan nooit 2al onderschatten. Gromyko is ambassa deur geweest in Washington, en als Vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie hij de Verenigde Naties te New York V'as hij vrijwel voortdurend in conflict biet zijn collega's van de Verenigde Staten. Behalve Molotov kan men Waarschijnlijk onder de huidige topfi guren in Moskou niemand aanwijzen die zoveel ervaring heeft op het gebied Van de Russisch-Amerikaanse betrek- hingen. En die betrekkingen met Ame rika vormen tenslotte het belangrijkste bestanddeel van de hele buitenlandse Politiek van de Sovjet-Unie. Sjepilov, de kenner van het Midden- Dosten, is vervangen door Gromyko, de kenner van het Westen en Amerika. Sjepilov, de man die algemeen beschouwd jverd als een gunsteling van partij-secre- taris Khroestsjev, heeft zijn zetel moeten afstaan aan Gromyko, die meer dan tien laar lang Molotovs rechterhand is ge feest. De man die van hoofdredacteur Van de Pravda indertijd plotseling tot Jnmister van Buitenlandse Zaken werd benoemd, is nu opzij geschoven voor een carrière-diplomaat. Toen in juni van het vorig jaar Sjepilov Molotov op- Volgde kon men een zekere ontspanning bespeuren in- de internationale politiek Maar intussen hebben de gebeurtenissen Van november een spanning teweeg ge bracht zoals de wereld die na de oorlog biet meer had meegemaakt. Misschien moet men in de keuze van een zo stugge man als Gromyko, een aanwijzing zien Voor een stuggere toon van de Sovjet- Urne tegenover het Westen. Het Westen heeft Moskou de laatste maanden duide lijk gemaakt dat er geen klimaat meer is voor pogingen tot toenadering. De tijd van de ontmoetingen aan de top is voor bij. De zogenaamde geest van Genève kan door de Sovjet-Unie niet naar eigen goeddunken worden opgeroepen. Ver aarde Eden zich indertijd nog bereid Jb naar Moskou te komen, MacMillan Zo4°p het ogenblik in een dergelijk be. geen heil. 0 ?er het ministerschap van Sjepi lov zijn de betrekkingen tussen dan st en West slechter geworden grij °°it sinds 1945. Het Russische in- mem 'n Hongarije en de Sovjet-dreige- leidi met raketaanvallen, naar aan- in gbg van het Anglo-Franse optreden hinp pte' hebben een ongekende span- tisch Veroorzaakt tussen de communis- feld nen de anti-communistische we- Van door Sjepilov gevoerde politiek c;0or Pooetratie in het Midden-Oosten is ff) de Verenigde Staten beantwoord heeft Hisenhower-doctrine. Sjepilov enn^t in november met welgevallen ge- In» dat de traditionele rol van Eosrf ïjd in het Midden-Oosten is uit- Pi, v maar m januari werd hem door ri=teiA .r aan het verstand gebracht t Amenka in het Midden-Oosten geen iLjiH, vacuum wil laten bestaan; een troL-i vacuum dat een al te grote aan- Kkingskracht zou uitoefenen op het "ussische imperialisme. Sjepilov is slechts ruim acht maan- De nieuwe Russische minister van buitenlandse zaken is in het Westen een goede bekende. Andrei Andrejevitsj Gro myko is op 5 juli 1909 nabjj Minsk in Wit-Rusland geboren. Hij studeerde eco nomie en kwam in 1939 bij het Russi sche ministerie van buitenlandse zaken. In 1943 bekleedde hij de rang van am bassade-secretaris, toen hij eensklaps werd benoemd tot Russisch ambassa deur in Washington. Hij bleef in die functie werkzaam tot 1946, toen hij, op 37-jarige leeftijd, werd belast met de leiding van de Sovjet-delegatie naar de Verenigde Naties. Als lid van de Veiligheidsraad ver wierf hij bekendheid door zijn veel vuldig gebruik van het vetorecht, zijn droge humor en zijn aantrekkelijke persoonlijkheid. Later, in 1953, heeft hij nog eens aan het hoofd gestaan van de Sovjet-vertegenwoordiging bij de wereld-organisatie. In maart 1949 werd hij eerste plaats vervangende minister van buitenlandse zaken. Hij leidde in 1951 de Sovjet-af vaardiging naar de Japanse vredescon ferentie in San Francisco. Hij deelde toen mee, dat de Sovjet-Unie het Ja panse vredesverdrag niet wilde onder tekenen. Overal waar hij in de Verenig- Dimitri Trofimovitsj Sjepilov. den minister van Buitenlandse Zaken geweest, maar in die acht maanden hebben zich binnen het Sovjet-impe rium grote veranderingen voltrokken. De ontevredenheid van de inwoners der satellietstaten over het beleid van Mos kou is op twee plaatsen tot uitbarsting gekomen. In Hongarije heeft het Krem lin het verzet met geweld onderdrukt, maar in Polen liet men Gomulka be gaan. De structuur van het communis tische wereldrijk, dat na de tweede wereldoorlog door Stalin in Oost-Euro- pa tot stand gebracht werd, is in de periode dat Sjepilov Ruslands minister van Buitenlandse Zaken was wel zeer radicaal veranderd. Roemenië, Tsjecho- Slowakije, Albanië en Bulgarije zijn nog even trouwe satellietstaten als vóór de gebeurtenissen van vorig jaar, maar Polen is in een nieuwe relatie komen te staan tegenover de Sovjet-Unie, en in Hongarije staat het Kremlin voor het kolossale probleem dat er geen sterke Hongaarse communistische par tij meer bestaat, waarop een Hongaarse regering kan steunen. Molotov moest indertijd het veld rui men voor Sjepilov, omdat Moskou de banden met Belgrado nauwer wilde aanhalen. Molotovs afzetting was een zoenoffer aan Tito. Maar sinds enkele maanden zijn de Russisch-Joegoslavi sche betrekkingen weer veel slechter geworden. Moskou ziet dan ook geen bezwaar meer tegen de benoeming van een minister van Buitenlandse Zaken die beschouwd kan worden als een leerling uit de school van Molotov: een leerling die zich specialiseerde in de betrekkingen met Amerika. Gromyko met zijn echtgenote tijdens een persconferentie op Schiphol, enige jaren geleden. de Staten in het openbaar verscheen werd hij uitgejouwd. Hij werd in 1952 benoemd tot Sovjet ambassadeur te Londen. In het volgende jaar werd hij naar Moskou teruggeroe pen, waar hij andermaal eerste plaats vervangende minister van buitenlandse zaken werd. Gromyko gaat door voor een van de bekwaamsten onder de jon gere Russische diplomaten. Hij spreekt vloeiend Engels. Gromyko is gehuwd en heeft een zoon. De laatste twee jaar trad hij op als leider van de Sovjet-delegatie naar de sub-commissie van de ontwapeningscom missie der Verenigde Naties, die regel matig in Londen bijeenkwam. Als zo danig heeft hij een grote ervaring in de behandeling van ontwapeningskwesties. Te Londen brengt men zijn benoeming o.a. in verband met een Sovjet-voorstel de aanstaande bijeenkomst van de sub commissie op ministerieel niveau te hou den. Een jaar geleden, tijdens het be faamde twintigste partijcongres te Mos kou, is Gromyko gekozen tot lid van het centrale comité. In de westelijke hoofdsteden is men tamelijk eenstemmig van oordeel, dat de benoeming van Gromyko weinig goeds schijnt te beloven voor de pogingen van de westelijke diplomaten evenwicht te scheppen in het Midden-Oosten en .een oplossing te vinden voor de problemen van de ontwapening en de Duitse her eniging. Dat Gromyko ingrijpend zou afwijken van de politiek, die met be trekking tot het Midden-Oosten door Sje pilov is neergelegd, wordt overigens on waarschijnlijk geacht. (Verut ..g op i agina 6) In een militair vliegtuig, waarmee de Westduitse minister van landsverde diging Strauss uit Keulen naar Flens burg was vertrokken, om een verkie zingsbijeenkomst der christendemocrati sche partij toe te spreken, brak onder weg brand uit. Alle blussingspogingen mislukten, waarop de twee vliegers van af drieduizend meter hoogte en met af gezette motoren een duikvlucht uitvoer den, evenwel ook zonder dat de vlam men werden gedoofd. Met de grootst mogelijke moeite en met slecht zicht kon tenslotte weer op het vliegveld van Keulen worden geland. Hier stapte de minister in een passagiersvliegtuig over, dat hem, met enige uren vertraging, in Flensburg deed belanden, waar zijn tweeduizend toehoorders geduldig op zijn komst hadden gewacht. (DPA). Hangende het onderzoek naar de bei de recente ongevallen met Firefly-op- leidingstoestellen van de marinelucht- vaa i'tdie" is voorlopig voor dit vlieg tuigtype een vliegverbod "ngesteld. Het verbod is ingesteld naar aanlei ding van twee ongelukken, n.l. het on geluk dit 21 december is gebeurd met een Firefly opleidingstoestel van de M.L.D. dat bij Scheveningen in de Noordzee is gevallen en dat van don derdag. Bjj het ongeluk van 21 december kwamen de twee inzittenden van het toestel or het leven. Het ongeval dat donderdag een Firefly bij der. Deil over kwam kostte de enige inzittende van dat toestel het leven. De marineluchtvaartdienst van de ko ninklijke marine heeft reeds verschei dene jaren Firefly-jachtvliegtuigen en Firefly-lesvliegtuigen in dienst. De arbeiders in de Sovjet-Unie zullen een grotere rol spelen in het beheer van de industrie, aldus wordt verklaard in een resolutie, die is aangenomen op een voltallige bijeenkomst van het centrale comité der Russische communistische partij. De aanvaarding geschiedde na een verslag, dat werd voorgelezen door de eerste secretaris van de partij, Niki- Khroesjtsjev. Een der kinderen Viergever, een twee- eneenhalf jarig meisje, dat bij vuurtje stoken in Zierikzee donderdag levens gevaarlijk werd gewond, is in de loop van vrijdag overleden. Haar zeven-jarig broertje wordt nog in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis verpleegd. De Algemene Vergadering der Ver enigde Naties heeft gisteren met alge mene stemmen een resolutie aangeno men, waarin de hoop wordt uitgespro ken, dat door wederzijds begrip een vreedzame, democratische en recht vaardige oplossing voor de Algerijnse kwestie zal worden gevonden in over eenstemming met de beginselen van het Handvest. Deze resolutie is het re sultaat van een compromis tussen La tijns-Amerikaanse en Aziatisch-Afri- kaanse onderhandelaars. Indieners van de resolutie waren de volgende negen landen: Argentinië, Brazilië, Cuba, Ita lië, Peru, Japan, de Philippijnen, Thai land en de Dominicaanse republiek. Groot-Brittannië, dat zich aanvankelijk van stemming had onthouden, deelde later mee zijn stem alsnog voor de re solutie te willen uitbrengen. Frankrijk nam niet aan de stemming deel. Hon garije, Zuid-Afrika en Costa-Rica waren afwezig. De Franse minister van buitenlandse v. Een recente opname van H. K. H. Prinses Marijke, die maandag haar tiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto Meyboom) In het knusse, gemoe delijke Luxemburg is Frans de officiële voer taal, de kranten verschij nen er voor een deel in het Duits, maar de 300.000 zielen tellende bevolking spreekt er van hoog tot laag het eigen, zangerige dialect. In dit dialect be tekent „bech" een woord van Keltische oor sprong „klein". Pre mier Joseph Bech, die morgen zijn zeventigste verjaardag viert, doet in dit verband zijn naam geweld aan: hij is een groot staatsman, een po liticus van formaat. Toen in 1926 de Lu xemburgse Groothertogin de kabinetsformatie op droeg aan Joseph Bech, die toen pas vier jaar minister was, stevende de formateur van het nauwe straatje waar het Luxem burgse paleis permanent in de verdrukking staat, rechtstreeks naar de wo ning van Pierre Dupong, een aankomend advocaat met een veelbelovende carrière. Bech stond erop dat Dupong deel zou uit maken van zijn regering en ondanks het verzet van Dupong, die de weinig winstgevende ministers functie allesbehalve am bieerde, prijkte zijn naam korte tijd later op de ministerslijst. Van dat ogenblik af heeft Luxem burg slechts twee pre miers gekend: Bech van '26 tot '37, Dupong van '37 tot zijn dood in '53, en sindsdien opnieuw Jo seph Bech. Evenals ruim dertig jaar geleden is Bech thans premier, minister van buitenlandse zaken en van wijnbouw; een com binatie van ministers functies is geen abnor maal verschijnsel in het kleine Luxemburg. Er is Opgewekte premier van gemoedelijk land ongetwijfeld geen Luxem burger, die beter thuis is in de buitenlandse po litiek dan hij: zijn mar kante spierwitte kop, met de borstelige wenkbrau wen en de warrige, zil veren snor, is al zoveel jaren een bekende ver schijning op de gTote politieke conferenties in de Europese hoofdstede den. Zijn kennis van de wijn doet zeker niet on der voor die van de po litiek. Bech, die in het stadje Diekirch is gebo ren, volgde op 26-jarige leeftijd zijn oud-oom op als afgevaardigde van het Moezel-district, dat in de vorige eeuw steeds door een Bech in het parlement was vertegen woordigd. Zijn vader had trouwens een eigen wijngaarden premier Bech kan zich nog goed herinneren, dat op een jaar de wijnoogst thuis zo zuur was, dat de Bechs die wijn naar Bis marck noemden. „En we moesten hem van vader drinken alsof we hem lek ker vonden". Op het landgoed van premier Bech staat een oude molen, die al meer dan anderhalve eeuw in het bezit van de familie is. Hier voelt Joseph Bech zich werkelijk thuis. Graag drinkt hij er aan de lange tafel in de grootste kamer van de molen een goed glas wijn en haalt er herinnerin gen op, zoals bijvoorbeeld aan de dag dat zijn sou- verein hem een onver wacht bezoek bracht en hem verraste terwijl hij in een oude plunje het hek aan het schilderen was. Doelende op de lange en drukke carrière van de premier en het vele verdienstelijke werk dat hij in al die jaren heeft verricht, heeft men meer malen gezegd dat het jammer is dat Joseph Bech in Luxemburg en niet in een groot Euro pees land is geboren. Maar daarmee kwetst men de nationale trots van alle 300.000 inwoners van Luxemburg, zijn thans zeventig jarige en nog steeds bijzonder op gewekte premier niet uit gesloten. zaken, Christian Pineau, heeft na afloop van de stemming in particuliere ge sprekken zijn voldoening geuit over de tekst van de resolutie, waarin met geen woord over de noodzaak of de wense lijkheid van Frans-Algerijnse onderhan delingen wordt gerept. In de Franse Nationale Vergadering heeft het gisteren gegonst van ge ruchten. dat het voor Frankrijk be trekkelijk gunstige resultaat van het debat in de Verenigde Naties over Algerije te danken is aan de belof ten, die de Franse minister van bui tenlandse zaken. Pineau, achter de schermen aan zijn Amerikaanse col lega Dulles zou hebben gedaan. Frankrijk zou zich hebben gebonden spoedig vredesonderhandelingen in Algerije te beginnen. De afgevaardigden van de gematigde en rechtervleugel, wier steun aan de regering-Mollet volkomen afhangt van de handhaving van de Franse soeverei niteit over Algerije, maakte zich onge rust over deze onbevestigde ge ruchten. Het dagelijkse bestuur van de Fran se radicaal-socialistische partij heeft gisteren besloten op 28 en 29 maart a.s. een buitengewoon congres van de partij bijeen te roepen om de geschillen bij te leggen tussen de partij en haar elf leden, die deel uitmaken van de huidige Franse regering. De bewoners van het Maasdorpje It teren even benoorden Maastricht heb ben vrijdag hun hoge laarzen te voor schijn moeten halen en kantonnier Jac- quegr Winckens het gemeentelijke roei bootje. Een gedeelte van het dorpje staat weer onder water. De wijk Ge- neinde, waar het postkantoor van het dorp ligt, is door een grote watervlakte afgescheiden van het centrum. De Ruy- terstraat staat blank. Voor Itteren is dit heel gewoon. De Ruyterstraat staat in regenrijke winters altijd onder water. Dit jaar is het be slist niet zo erg als anders. De bussen rijden ongestoord door de ondergelopen Ruyterstraat evenals de vrachtauto's. Per sonenauto's moeten tien minuten omrij den. Het dorp is dus niet zoals andere ja ren geïsoleerd. Het ziet er niet naar uit, dat dit nog zal gebeuren, daar het wa ter vrijdagmiddag aanzienlijk zakte. (Van een bijzondere medewerker) Er zijn bepaalde mensen en kringen van mensen in ons land, die geen goed woord over hebben vbor „or ganisaties". O, ze willen nog wel er kennen, dat vooral in het begin wel iets is bereikt door deze instituten, maar langzamerhand zijn ze misgroeid tot machtsinstituten, die in zich een gevaar vormen voor de vrije ontplooi ing der menselijke persoonlijkheid. Het januari-nummer van Te Elfder Ure, maandschrift van een groep on afhankelijke katholieke intellectuelen, geeft een treffend voorbeeld van zulk een generaliserende aanval op alles wat organisatie is. Niemand minder dan de bekende, veelzijdige en achtenswaar dige oud-politicus en litterator ir. L. J. M. Feber heeft de noot, die hij organisatie noemt, weer eens stevig in een overigens nogal ouderwetse tang genomen en zo hard gedrukt, dat verondersteld mag wor den, dat ze nu eens en voor goed ge kraakt is. Een paar zinnen in bedoeld artikel maken duidelijk, dat de heer Feber nogal in het bijzonder aan de K.A.B. als organisatie heeft gedacht. Luistert u maar. Na vastgesteld te hebben, dat oneindig maal nul. nul blijft, stelt de schrijver vast: „Wat dit met ,,de or ganisatie" te maken heeft? Zeer veel. Een verzameling toch van schapen is en blijft nu eenmaal een kudde, ook al komt zelfs het vierhonderdduizendste schaap aangehuppeld, dan nog verande ren dientengevolge de schapen niet in fiere, strijdbare leeuwen.'' Soortgelijke algemeenheden worden op meerdere plaatsen in het artikel aan getroffen, maar vinden toch wel hun be kroning in de slot-tirade: „In ieder geval is de „organisatie" niet de toverdrank die kuddedieren maar hebben te slikken om in christen strijders te veranderen." Ziezo, daar kunnen de organisaties, die „de boze geest der luiheid en onzelfstandigheid een vlotte kans geven" het mee stellen. En nu nog een stevige veeg naar de gemakzuchtige lieden, die met een volslagen gebrek aan verantwoordelijk heidszin aan die luidruchtige verzame ling blatende schapen z.g. leiding ge ven. „Het zij mij toegestaan" aldus de heer Feber „nog even op mijn beeld spraak voort te borduren. Hoe docieler en volgzamer de schapen, hoe gemak kelijker het is de herdersstaf te zwaai en, de bestuurshamer te hanteren. Hoe makker de schapen, hoe lichter het valt ze in toom te houden, te biologeren met het motief der organisatiediscipli ne. Ligt hierin niet een gedeeltelijke verklaring van het feit, dat de her ders, de organisatiebonzen, zo weinig gebrand zijn op het infiltreren van mon dige persoonlijkheden, die niet kuddelijk blaten, doch zelfstandig denken en spreken in de kudde der schapen. Bij de „organisatie" hoort het vergaderen, liefst veel en massaal vergaderen. Ver gadert de „organisatie" niet, dan is zij ten dode opgeschreven." En verder: „De bonze vaart er op zijn manier, van zijn standpunt beschouwd, wèl bij dat de vergadering bijna altijd denkt beneden haar eigen stand. Hij spint er de zijde ener betrekkelijk gemakkelijke leiding bij." De lezer vergeve ons deze lange aan haling; het was nodig om een indruk te geven, hoe in sommige kringen over organisatie wordt geredeneerd. Als overtuigd organisatieman zou schrijver dezes nu toch wel schuldbewust en woordeloos het hoofd moeten buigen on der zulke vernietigende aantijgingen. Vervolg op pagina 6) (Van onze Haagse redacteur) De zaak van de bij het directoraat materieel landmacht gearresteerde majoor, die ruim 2% maand in af zondering wordt gehouden, blijft in Den Haag de aandacht vasthouden De gearresteerde verbleef aanvanke lijk in Leiden en is later overgebracht naar het huis van bewaring te Den Haag; van deze overplaatsing kwa men de familieleden van de majoor slechts toevallig op de hoogte. De echtgenote van de majoor over weegt een aanklacht wegens smaad in te dienen tegen een functionaris van het ministerie van oorlog, die bij een be zoek aan de arrestant hem zou hebben aangeraden snel te bekennen en daar door eerder vrij te komen, hetgeen in zijn belang zou zijn omdat zijn echtge note hem ontrouw dreigde te worden. Het heet, dat er bepaalde stukken, waarin de majoor belastende verkla ringen heeft afgelegd over anderen, ver. dwenen zijn. Van bevoegde zijde kwa lificeert men al deze punten echter als geruchten. Er is geen sprake van. zo zegt de legervoorlichtingsdienst, dat het bij de ze zaak niet regulair zou toegaan. Hoe wel de majoor blijft ontkennen heeft President Soekarno van Indonesië zal zijn veelbesproken plan om moei lijkheden in Indonesië te boven te ko men donderdag a.s. bekend maken. Dit heeft de woordvoerder van de de legatie, die als vertegenwoordigster van de indonesische regeringspartijen op het paleis van president Soekarno te Bogor een onderhoud met het staats hoofd heeft gehad, gisteravond aan de pers bekend gemaakt. De president zei, volgens deze woord voerder, dat hij niet van mening was, dat reorganisatie van het kabinet een oplossing biedt voor de vraagstukken, waarvoor Indonesië zich gesteld ziet. De regeringspartijen waren het dinsdag eens over een „totale reorganisatie" van het kabinet. De woordvoerder zei, dat de president de partijen had uitge nodigd zijn plan met hem te bespreken, nadat hij de inhoud daarvan had be kend gemaakt. (A.N.P.) men scherpe aanwijzingen tegen hem. Beschuldigingen tegen anderen zullen echter eveneens worden onderzocht, zo hebben de militaire autoriteiten die de ze zaak behandelen medegedeeld. Ter verklaring van het feit dat de majoor in afzondering verblijft, en geen con tact heeft met een advocaat, wijst de legervoorlichtingsdienst nogmaals op de desbetreffende bepalingen in het mi litaire strafrecht. Inmiddels heeft de majoor mr. J. W. van Es te Den Haag als raadsman gekozen. De Haagse politie stelt een onderzoek in om na te gaan of er een strafbaar feit is gepleegd door bezoekers, die de vrouw van de majoor in haar woning zouden hebben lastig gevallen. Dit on derzoek verricht de politie eigener be weging; er is namelijk terzake geen aangifte binnengekomen, terwijl de be dreigingen reeds in december zouden zijn geuit. Advertentie BARTELIORISSIR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B01STR 48 A DAM - IEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met enkele buien. Plaatselijk met hagel of nat te sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak westelijk. Vannacht plaatselijk temperaturen om het vriespunt, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag. Zondag: Zon: 7.54-17.59 Maan: 22.23-8.38 Maandag: Zon: 7.52-18.01 Maan: 23.41-9.05 Egypte Egypte wil een tweede oliemaatschappij oprichten om boringen naar olie te verrichten in 61 gebieden in het oostelijk gedeelte van de woestijn. Men neemt aan, dat het hier de 61 hoor plaatsen van de genaaste Anglo-Egyp- tian Oil Company betreft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1