FILMJOURNAAL Burgemeester Van Fenemapleit voor weg achter de duinen van IJmond tot Den Haag „Goede wegen financieren zichzelf" .%9anfutüa Protest tegen de geheime vergaderingen Koninginnedag in Haarlem wordt „Twentse Dag" R.-k. Kinderbescherming Haarlem doet beroep op particuliere beurs Voogdij over 200 kinderen eist bijzondere zorgen De vrouw die liefde C0URV0ISIER ZANDVOORT EN HET STREEKPLAN Boeiende causerie voor Middenstand Vergadering in Haarlem SLEUTEL WEG? AUTO-RADIO H. J. Maertens N. V. Vijfhonderd Twentse folkloristen verzorgen optocht en demonstraties Roxy Gijzelaars des doods Voor jou heb ik gezondigd De dochter van de ambassadeur Davy Crocket Ballast der wanhoop De machinist Garage DEN HOUT Aangerand begeerde ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 PAGINA 2 „Privé-weg" DE VULPEN EN DE NATUURLIJKE HISTORIE De Ranitz Bedrijfschap voor Bloembollenhandel Burgerlijke Stand Haarlem Zandvoortselaan Financiering „DE SLEUTELSPECIALIST" Inbouw- en Service Station De eindhalte bus Zandvoort SPORTAGENDA SMYRNA- en SOEDANWERK OVERHEMDEN en DASSEN Speciaalzaak LABOR n.v. „De humor en het kind" Mr. J. Derks voor „Geloof en Wetenschap" WASVERZORGERS wassen en stomen Bloemendaal schrijft burger zinlening uit KRUISBEELDEN Moedige koopman redt meisje van verdrinking „Het Witte Paard" Frans Hals Luxor Minerva Studio Cinema Palace Voor bestelwerk RENAULT Frans Hals Rembrandt Cognac 'fait bonneur a qui i'offrt platstr a qut le boit' Films Apotheken en dokters diensten Van acht uur des avonds tot ruim een uur na middernacht heeft de burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, donderdag avond gesproken voor een uitermate aandachtig gehoor van meer dan honderd leden van de Zandvoortse handelsvereniging en de K.-K. Midden standsbond „de Hanze" over Zandvoort en het ontwerp-streekplan Zuid- Kennemerland. De burgemeester achtte een gezamenlijke bespreking van het ontwerp streekplan en met name het wegenplan van groot belang voor Zandvoort. Aan de hand van een kleurenkaart lichtte hij het gesprokene toe, waarbij het deel tussen de Zeeweg en de spoorlijn eigendom van de gemeente Zandvoort en van particulieren bestemd blijkt te zijn voor actieve recreatie. In een toekomstige uitbreiding van Zandvoort in noord oostelijke richting «richting Corodex) zijn achthonderd woningen gedacht, die aan drieduizend mensen huisvesting zullen moeten geven. „We moeten uitbreiden en bijbouwen", aldus de burgemeester, „want we kunnen moei lijk tegen gegadigden zeggen: Zandvoort is vol, ga maar naar elders." Het gemeentebestuur is dan ook overtuigd van de noodzaak tot uitbrei ding. Xaar het zuiden wordt deze moeilijker, omdat daar wordt geraakt aan het terrein van de Amsterdamse waterleidingduinen, waar men reeds kampt met een tekort aan grond om de drinkwatervoorziening goed te kunnen blijven voorzien. Spreker was tegen lintbebouwing en sprak zich dus uit voor het in het streekplan-ontwerp aangegeven hiaat in Bent veld tussen Zandvoort en Bloemendaal, zodat beide gemeenten daar hun eigen sfeer kunnen behouden. Mr. Van Fenema besprak vervolgens de drie oost-west en drie noord-zuid ver bindingen. Wat de laatste betreft ging hfj uitvoerig in op de reeds meermalen door ons besproken tracé's van de oos telijke randweg om Haarlem. In Haar lem zal rnen moeilijk de te verwach ten dertig tot veertig duizend auto's per dag kunnen verwerken na het ge reedkomen van de Velsertunnel. De door het Rijk aan te leggen gedeelten tussen Wagenweg en Zijlweg zonder aansluitende wegen noemde spreker (in navolging van burgemeester Cre- mers) prima rolschaatsenbaan van zeven meter breedte voor de jeugd. Een nog meer westelijke weg zal niet kunnen voorkomen, dat het natuur schoon in Leyduin en Woestduin wordt vernield. De Vogelenzangseweg zal ten koste van de weilanden moeten worden verbreed. Spreker geloofde evenwel niet voor 1963 op eenvoudige wijze van de IJmond naar Den Haag te kunnen ko men, omdat ook in Zuidholland inzake het wegenplan nog talrijke moeilijkhe den zijn op te lossen. Burgemeester Van Fenema had nog een derde weg in petto, die hij zijn privé-weg noemde en waarvan hij niet kon zeggen of die ooit verwezen lijkt zou worden. Maar hij toonde zich voorstander voor een verbin ding achter de duinen langs van de Advertentie DE LEEUW. 4 De leeuw is, terecht, de koning der dieren. Hij steunt hierbij niet op een kroon of papieren. Maar met sterkte, paraatheid en soepele pracht Bewijst hij onfeilbaar zijn vorst'lijke macht. Een DANTUMA-pen is de koning der pennen, De pen van de mens, die zichzelf wil verwennen! Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 IJmond naar de kop Zeeweg. In het gebied oostelijk daarvan schatte de burgemeester dat daar over een slor dige zeven jaar 150.000 mensen re creatie moeten vinden en ook daarom achtte hij ,,zijn" weg van uitermate belang voor Zandvoort, omdat het aansluiting geeft op een belangrijk recreatie gebied. ,,Ik durf niet nog verder te gaan", zei mr. Van Fenema „en spreken over een boulevard naar Katwijk en misschien naar Antwer pen, want als ik daarover ga spreken dan wordt er misschien weer gezegd „Hij is weer op hol" en dit is dus een taak voor mijn opvolger als hij zich daar voor interesseert". De oost-west verbindingen zijn ver deeld in interlocale, locale en recre atie of toeristische wegen. Spreker noemde allereerst de zoveel beroering gewekt hebbende traverse dwars door Aerdenhout. Een weg die voor Zand voort bijzonder interessant is te meer daar naar zijn mening in de toekomst de Zeeweg en Zandvoortselaan beslist onvoldoende zouden zijn het verkeer aan te voeren. Spreker wenste de snel weg echter niet te doen aansluiten op de Zandvoortselaan zoals bij de Ma nege is ontworpen maar door te trekken ten noordoosten langs het Huis in de Duinen. In verband met deze weg ag spreker dieper in op de annexatie van Haarlem van de polder Schalkwijk en het woon gebied voor 40.000 zielen dat zich daar zal ontwikkelen. Dit mede in verband met de zuidelijk van de Rustenburger- brug geprojecteerde Spaarnebrug, die circa 1965 gereed zou komen. Vervolgens besprak de burgemeester de zogenaamde weg De Ranitz, een weg die naar zijn mening door deze naam een negatieve klank krijgt en door spreker daarom liever niet aange duid als zuidelijke randweg die hij onlangs met zijn ambtgenoot van Bloe mendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft gelopen. Een wandeling van drie uur. Spreker toonde zich een voorstan der van deze weg, onder andere omdat hij op een recreatieweg ten zuiden van de Zandvoortselaan aansluit. Een reeds ten behoeve van de Rijn waterleiding buis kaal gemaakte strook met een breedte van veertig tot vijftig meter zou goed voor deze weg gebruikt kun nen worden. Spreker zei verder dat de zuidelijke randweg oost-west dan een stuk, de zuidelijke punt, van het „heilig gebied in Heemstede dat Groenendaal In de vergadering van het bedrijf schap voor de bloembollenhandel, vrij dagmiddag in Haarlem gehouden, heeft de heer J. Steenvoorden geprotesteerd tegen het beleggen van geheime -ver gaderingen. Hij bracht hierbij een brief van het produktschap voor sierteeltge wassen ter sprake, die in de op de open bare vergadering volgende besloten zit ting van het bedrijfschap zou worden behandeld, hetgeen hem door de voor zitter, de heer W. F. van Dam, werd kwalijk genomen. „De bedrijfsgenoten hebben er recht op te weten, welke za ken wij bespreken", aldus de heer Steenvoorden. De voorzitter achtte de opmerkingen van de heer Steenvoorden niet ter zake doen. De heer C. Ph. Freriks, die zich achter de heer Steenvoorden schaarde, noemde zich voorstander van een zo groot mogelijke openbaarheid met be trekking tot de werkzaamheden van het bedrijfschap. De heer Freriks zei voorts, dat de vrije organisaties het beleid van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie dienen aan te geven. Thans laten zij teveel aan die organisatie over. De heer Freriks sprak andermaal over de hef- fing, die het bedrijfschap de Amerikaan se exporteurs oplegt ten behoeve van de bloembollenpropaganda in Amerika. De Amerikaanse exportgroep brengt over de besteding van deze heffing geen verantwoording uit aan het be drijfschap, hetgeen de heer Freriks on juist acht. Immers, als het bedrijfschap een heffing, oplegt, dam dient het ook te weten, Ube deze wordt besteed. De juridisch adviseur, mr. F. J. D. Theyse, zei, dat juridisch bezien de Amerikaan se exportgroep rekening en verantwoor ding over de besteding vam de heffing aan het bedrijfschap moet doen. Vastgesteld werden de verordening: administratieve en controlevoorschrif ten- voor de bloembollenhandel en de verordening verkoops-, leverings- en betalingsvoorwaarden bloembollenhan del. Naar aanleiding van een brief van de katholieke bond van ondernemers in het bloembollenbedrflf werden in de ontwerp-verordeningen enige wijzigingen aangebracht. De waarnemend voorzitter, de heer W. F. van Dam, wijdde een korte beschou wing aan het werk van het bedrijf schap in haar eerste bestaansjaar. Ten aanzien van de verleden jaar vastge stelde minimum-exportprijzen zei hij te menen, dat een besluit is genomen, waarvan de consequenties moeilijk kun nen worden overzien. „Hebben wij met de minimum-exportprijzen niet iets op gebouwd, dat we spoedig weer zullen moeten afbreken?" vroeg de heer \jfm Dam zich af. Spr. drukte de leden van het bedrijfschap op het hart bij de vast stelling van verordeningen te beseffen, dat deze voor een lange periode bete kenis hebben. „Thans reeds wordt het systeem van de minimum-exportprijzen van diverse zijden belaagd", zei de voor zitter. Spr. wees er op, dat de bedrjjfs- genoten nog te weinig belangstelling voor het werk van de bedrijfsorganisa ties tonen". „De bedrijfsgenoten zullen de resultaten van ons werk moeten on dervinden," zo besloot de heer van Dam. GEBOREN: A. KorsmanUijtendaal, z.; M. van der WielHartog, z.B. Heimigvan den Burg, z.; A. Gorter van Woerkom, z.; J. Cillekensde Groot, d.; P. J. E. MaasVeth, d. GETROUWD: W. Loot en W. Koop man. OVERLEDENJ. de die le Clercq, 63 j., Kamperlaan; M. C. Anker Ploeg, 57 j., J. F. Helmersstraat; H. KuijperHartman, 72 j.. Westerhout- park; Chr. G. van den BergHerben, 80 j., Grebberstraat; A. Berkvan Rey- endam, 78 j., Westkolk. Advertentie heet zal doorkruisen (er staan slechts tien tot twintig olmen, die over tien jaar toch dood zijn") en dan in de rich ting van de Glip. „Ik ben een voor stander van snel bouwen, maar het gaat me in de Glip toch wel wat te snel. Daardoor zou onze zuidelijke randweg in gevaar kunnen komen voor dit tra ject" zei spreker. Deze weg zou tevens rechtstreeks aansluiten in de richting Utrecht en Duitsland, waarover burge meester Van Fenema zijn tevredenheid uitsprak. Wat zo'n weg kost kon mr. Van Fenema niet zoveel schelen. Be langrijker vond hij het wat zo'n weg zou opbrengen. Omdat Bloemendaal niet van plan is de doorkruising van Aerdenhout zonder slag of stoot te aanvaarden zal zeker tot 1962 het verkeer naar Zandvoort over de Zandvoortselaan binnen ko men. Bij telling is gebleken, dat het verkeer over deze laan een veelvoud is van dat hetwelk over de Zeeweg Zand voort binnen komt. De optimistisch „driebaans-rijweg" genoemde Zand voortselaan noemde mr. Van Fenema niet meer dan een goede tweebaans- rijweg. Deze zal echter tot een vier- baansweg moeten worden verbreed. Bloemendaal is bereid daaraan mee te werken en heeft op de begroting al een bedrag voor verbreding uitgetrokken, waarmee de raad accoord is gegaan. Ook zal Bloemendaal, zei Zandvoorts burgemeester, de viersprong restaure ren. Dit blijkt een moeilijk object te zijn met de Haringbuys, die aan een zijde een zeventiende eeuwse muur heeft. De geprojecteerde recreatieweg door het gebied van de Erven Van der Vliet wilde burgemeester Van Fene ma iets noordelijker laten eindigen op de boulevard, namelijk bij de kop Zeeweg. Anders zou later niet meer de mogelijkheid bestaan het circuit in Zandvoort in noordelijke richting uit te breiden, waarover men nu nog steeds zijn gedachte laat gaan. Zou de snelheid der motoren nog hoger worden en de 200 km/u passeren, dan is het noodzakelijk het circuit te ver lengen. Spreker was er evenwel van doordrongen, dat voorlopig nood zakelijker zaken op het programma staan. LANGE VEERS IKAA'ii 10 IEL. 11493 „Er is", naar burgemeester van Fe nema zei, „de vorige maand op een congres van wegenbouwers in Amster dam gezegd, dat goede wegen prijsver- lagend werken en dat stagnatie van wegverbetering een economische ont wrichting tot gevolg zal hebben". De burgemeester waagde zich vervol gens aan een rekensom met haast on uitspreekbare getallen. De aanschaf fingswaarde van het Nederlandse wa genpark (personen- en vrachtauto's, b'us- sen, scooters, motoren en bromfietsen), totaal 1.320.000 voertuigen, is 5.250.000.000. Bij betere wegen kan op de kosten van afschrijving jaarlijks wor den bezuinigd 218.000.000. Een bezui niging op brandstof zal ongeveer 45 miljoen betekenen, op andere besparin gen nog 132 miljoen. Er wordt hier mee een totaal var. 8 pet. of vijf mil jard bespaard. Hiermee kunnen, zei de burgemeester, de aan te leggen wegen worden gefinancierd. Burgemeester van Fenema was inge leid door de voorzitter van de Zand voortse handelsvereniging, de heer H. Hildering, die zei zelden zulk een grote opkomst van winkeliers te hebben mee gemaakt. Na de pauze werden vele vragen ge steld, waardoor een levendige discussie over dit zo belangrijke onderwerp ont stond. Advertentie Nassaustraat 5 - Haarlem - Telefoon 1522U De directie van de N.Z.H. heeft van morgen tegengesproken dat zij zou zijn afgestapt van haar voornemen om het eindpunt van de bus AmsterdamZand voort te maken bij de Watertoren in Zandvoort. Haarlem: EDODFC; Schoten Zanvdoortmeeuwen; WHBloe mendaal; DIOAGS; Geel Wit Nautilus; TYBBAlphia. Halfweg: Halfweg'Swift. Lisse: LisseVVSB. Noordwijk: SJCTeylingen. Warmond: WarmundaForeholte. Roelofarendsveen: DOSRASC Santpoort: VelsenKinheim. Velsen: VSVHaarlem; Waterloo Onze Gezellen. Beverwijk: De KennemersZaandijk; WBHollandia; BeverwijkWFC. Wijk aan Zee: Wijk aan ZeeEHS. Heemskerk: ADOHelder. Uitgeest USVU—GVO. Koninginnedag zal dit jaar voor Haarlem een /Twentse Dag" worden. Op uitnodiging van het Centrumcomité Koninginnedag zullen niet minder dan vijfhonderd muzikanten en folkloristen naar Haarlem komen, waar een grote optocht wordt georganiseerd, waarna de gecostumeerde dansgroepen op verschillende punten in de stad demon straties zullen geven. In de avonduren Advertentie Haarlem Rijksstraatweg 127 Tel. 24642 Enkele honderden leden van „Geloof en Wetenschap" hebben gisteravond in de Haarlemse stadsschouwburg geluis terd naar wat mr. J. Derks te vertellen had over „De humor en het kind". Hun luisteren ging gepaard met wisselend plezier om de lichte en badinerende toon, waarmee mr. Derks zijn onder werp behandelde, of liever gezegd benaderde. Het kind zelf kwam wat op de achtergrond, maar de toehoorders konden zich toch amuseren op de zijpa den, die de causeur in eigen persoon bewandelde. Ten aanzien van de relatie van het kind tot de humor gaf mr. Derks als zijn overtuiging weer, dat het kind niet alleen object van de humor is, maar ;zelf ook humor-scheppend is. Al heel jong heeft het gevoel voor humor en weet het door allerlei opmerkingen en handelingen ergens welbewust leuk te zijn. Nét zo min als ieder ander waag de spreker zich aan een definitie van de humor. Wel wilde hij het begrip humor onverbrekelijk vast maken aan een ge voel voor de betrekkelijkheid der din gen. Waar humor aanwezig is, aldus mr. Derks, is betrekkelijkheid. Het absolute kent geen humor en daarom wordt er in de hemel ook niet gelachen; dat hindert ook niet, want in de hemel is er geen behoefte aan lachen; humor is immers ergens een teken van onze rampzaligheid. Aan de hand van enkele anecdotische voorbeelden bewees mr. Derks, dat het kind in grote mate de betrekkelijkheid der dingen kan aanvoelen en dat het goed is hem ook daarin op te voeden. Al naar gelang hem dat inviel cau- seerde hij er lustig op los, daarbij nogal krasse staaltjes van humor uit de H. Schrift ten beste gevend. Op dat alles kwamen verschillende rake vragen uit het publiek, en de vra genstellers kregen het antwoord, dat zij wensten. Iedereen heeft zich zorgeloos kunnen amuseren, met de ervaring ove rigens, dat ook de humor zijn betrekke lijke zijde heeft. Advertentie Haak HAARLEM - Mr. Cornelisstraat 33-35 - Tel. 17486 Filialen in Amsterdam - Zaandam - Zandvoort - Driehuis Talrijke verenigingen en instellingen op het gebied van de maatschap pelijke steun of voorzorg richten zich van tijd tot tijd tot de burgerij met verzoeken om financiële steun, door middel van folders of andere druk werken, ofwel directer door mid del van straatcollectes. Begrijpelijk is d lichte tegenzin, die men ondervindt wan neer men opnieuw geconfronteerd wordt met een dergelijk verzoek. „Doet de overheid dan niets voor al die mooie doelen?", is een even begrijpelijke vraag. De overheid doet inderdaad „iets" soms zelfs „veel", maar nooit „alles". Indien de overheid „alles" zou doen voor onze misdeelde of noodlijden de medemensen, zou dit trouwens be tekenen, dat er geen enkele mogelijk heid meer open zou staan voor de cha- ritas, die voortspruit uit de naastenlief de. Ook in een tijd vol sociale voorzie ningen is er nog plaats voor de par ticuliere charitas, als noodzakelijke, en ook door de overheid zo bedoelde, aan vulling van de uniform verleende steun. De r.-k. Vereniging voor Kinderbe scherming in het Arrondissement Haar lem heeft dezer dagen een folder rond gezonden, waaraan wij gaarne bijzon dere aandacht wijden. Deze vereniging heeft de voogdij over ruim 200 kinderen, waarvan de ouders uit de ouderlijke macht zijn ontzet of ontheven. Ondanks de jaarlijkse subsidie van de overheid heeft zij 'e kampen met een tekort, daar de uitgaven de subsidie altijd ver re overtreffen. Het gaat hier om uitgaven, gedaan voor kinderen, die buiten hun schuld de zorg van een vader of moeder moeten missen, kinderen vaak, die de oorzaken, welke tot dit gemis geleid hebben, aan den lijve hebben onder vonden en die hieronder gedrukt gaan. Deze kinderen worden, dank zij de goede zorgen van de r.-k. Vereniging voor Kinderbescherming, onderge bracht in goede pleeggezinnen, meest al in de steden, tenzij ieder „geval" moet uiteraard afzonderlijk bekeken worden het beter zou zijn kinderen ten plattelande onder te brengen. De kosten van voeding, kleding en onder wijs van de kinderen bedragen ieder jaar vele duizenden guldens, en juist als gevolg van haar „goede zorgen" heeft de vereniging met haar reeds genoemde tekort te kampen. Subsidieert de overheid de kosten van het onderwijs, de kosten van extra-boe ken zjjn bijvoorbeeld voor rekening der vereniging. Dit zelfde geldt bijvoorbeeld voor extra-opleidingen voor kinderen, die een gymnasium of een seminarie bezoeken. Daarbij komen nog de reis kosten voor de r.-k. Vereniging voor Kinderbescherming, waarvan de vijfen twintig vrijwilligers jaarlijks minstens vier maal de pleeggezinnen bezoeken Enzovoorts. De Haarlemse Vereniging voor Kin derbescherming verricht voortreffelijk werk. Zij verdient de steun, waarom zij vraagt. wordt op de Grote Markt een gróte taptoe gegeven. Met twaalf autobussen komende vijf honderd uitvoerenden en hun suppor ters naar Haarlem, terwijl op een drie tal trailers naar de Spaarnestad ge bracht zullen worden twee landauers, een stortkar en twee zeilwagens. Voorts zullen de Twentenaren negen paarden meebrengen, 's Morgens vertrekken zij al om half zes uit hun verzamelpunt Holten, en om half elf zal Haarlem hun koffie aanbieden. De Koninklijke Almelose Harmonie zal daarna een rondtocht door de binnenstad maken, terwijl de overige deelnemers gecostu- meerd het centrum intrekken. Na de koffiemaatijd bij Brinkmann wordt op de Dreef de een kilometer lange op tocht geformeerd, waarvan de Konink lijke Almelose Harmonie de kop zal vormen en de Haarlemse Postfanfare de staart. Ten stadhuize zullen de „Kroam- schutters" aan de Commissaris van de Koningin, aan B. en W. van Haar lem en aan de leden van het Cen trumcomité Koninginnedag een levens grote krentenwegge aanbieden. Na de optocht worden op vijf punten in de stad demonstraties gegeven. De En- schedese Schaddenrieders zullen een uitbeelding geven van een Twentse Palmpaasfeest. De Hengier Spoilers en Daasers gaan op „kroamvisite", De dansgroep uit Delden geeft mars kramers en kippenkeerels, terwijl de dansgroep uit Almelo het oogstspei „Roggegarven" vertoont. Na het diner bij Brinkmann gaan de Twentse kinderen terug naar huis en naar hun bedden. De ouderen blijven hier feestvieren. Om acht uur geeft de Koninklijke Almelose Harmonie een grote taptoe en om twaalf uur keert het gezelschap naar Twente terug. Behalve de reeds genoemde vereni gingen komen naar Haarlem de schut terij „Saterslo" uit Saasveld en de schutterijen uit Glanerbrug en Losser, de böggelrieders uit Losser, de Boe renbruiloft uit deze plaats en de „Bonte Boertjes" uit Enschede. Verder komen de Enschedese Schuddenrieders en de Hengeler Spoilers en Daasers uit Hen gelo, als ook de Kleppertoon (de stads omroeper) uit deze stad. Uit Saasveld worden voorts verwacht de Klootschieters, de Midwinterblazers, de Kroamschutters en de Vendelzwaai- ers en ook komt de dansgroep Midden- Twente, de 46 man tellende boerenka- pel uit Delden, de dansgroep Margelo en de dansgroep Kornenaer uit Alme lo. Ten overvloede zij vermeld dat de Koninklijke Almelose Harmonie niet minder dan 80 muzikanten telt. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor in principe akkoord te gaan met het van gemeentewege uitschrijven van een „burgerzinlening" onder de ingezetenen. Daar de toestand op de kapitaalmarkt zodanig is, dat het voor de gemeenten uitgesloten is, hier een lening te sluiten, en onderhandse leningen evenmin kans van slagen heb ben, willen zij een beroep doen op de ingezetenen deel te nemen aan een der gelijke obligatielening, die de gebrui kelijke rente van VA procent zal moe ten opbrengen. De toestand van de gemeentefinan- ciën is thans gezien de omstandig heid dat de vlottende schuld niet meer mag bedragen dan 25 procent van de geraamde totale uitgaven van de gewo ne dienst zodanig, dat geen investe ringen meer mogelijk zouden zijn. De voorgenomen verdere verbetering der straatverlichting, de verbetering van de wegen, de aanbouw van klasseloka len bij bestaande scholen en de aan leg van sportvelden zouden bijvoor beeld achterwege moeten blijven. De woningbouw kan in dezen voorshands buiten beschouwing blijven, daar ver wacht mag worden, dat daarvoor een geldlening van de N.V. Bank voor Ne derlandse Gemeenten zal worden ver kregen. B. en W. overwegen bij hun voorstel voorts, dat reeds eerder, in 1952, in een tijd van kapitaalschaarste door verschillende gemeentebesturen met succed een gebruik is gemaakt van „burgerzinleningen". Daar voor het plaatsen van een obligatielening veel voorbereidend werk nodig is, wordt voorgesteld in principe hiermede ak koord te gaan. Advertentie Schitterende en fonkelende collectie in opaline-mozaïek. Elk stuk blijft waardevol. BALENDONG - HAARLEM Leidsevaart 142 - Telef. 17661 Een 37-jarige koopman H. G. Veis, wonende aan de Godfried van Bouillon straat, heeft gistermiddag grote moed getoond door zonder de zwemkunst machtig te zijn in het Zuider Buiten Spaarne te springen om een elfjarig meisje te redden. Het kind, dat van school naar huis ging, gleed op de Schalkwijkerweg uit door de gladde baan en zonk weldra vier meter van de wal in de diepte. De heer Veis was gealarmeerd door het geroep van een schipper. Hij sprong gekleed te water en wist het meisje op het droge te halen. Zij werd door een juist passeren de ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht, maar kon later naar huis terugkeren. Ter gelegenheid van het 19-jarig be staan zal zondag 17 februari om half negen in de kapel van de Eerw. Zus ters Koningstraat een H. Mis wor den opgedragen. Alle leden worden ver zocht hierbij aanwezig te zjjn. Wanneer Mexicaanse bandieten in het woeste gebergte op de grens van hun land een zending goud willen onderscheppen en daartoe een reizend gezelschap aanhouden blijken zjj zich misrekend te hebben. Het goud zal pas later aankomen, zodat de ben de besluit om de zeven personen, die zij hebben laten uitstappen, in gevan genschap te zetten, totdat de buit bin nen is. Wie even iets doet wat de Mexicanen niet bevalt krijgt een kogel te slikken. Als de door zes paarden getrokken huifkar, waarin het goud is verborgen, in aantocht is, weet een van de „gijzelaars" de bewakers te overmeesteren en een paar schoten af te lossen, waardoor de bezoekers op hun hoede zijn. Er komen nog heel wat strubbelingen aan te pas voordat het geboefte is opgeruimd, maar dat dit zou gebeuren was wel duidelijk. De film is er een uit de oude doos. Veel schie ten, wat sensatie en een „happy end," als men dit ruim wil zien. 18 Jaar. Van maandag t.m. donderdag draait in dit theater „De weg door een hel". 18 jaar. Hoewel niet geheel vrij van tè op gelegde sentimentaliteit, kan men de Italiaanse film „Voor jou heb ik gezondigd" toch een waar derend woord toebedelen, gezien de wijze, waarop de geschiedenis van ver meende ontrouw in beeld is gebracht. Een vrouw, die, omwille van het leven van haar man, in de nadagen van de oorlog een onwettige daad heeft ge pleegd, blijkt hier zwaar voor te moe ten boeten. Er komt heel wat mense lijk lief en leed aan te pas, alvorens de echtgenoten elkaar hebben weergevon den, in het bijzijn van hun genezend kind. Een ernstig thema, in gepaste trant weergegeven. Voor minstens achttienjarigen in Frans Hals. De Amerikaanse filmcomedie, die deze week in Luxor draait, heeft opnieuw als onderwerp Parijs en U.S.A.-militairen. Het is ditmaal een verhaaltje, gebaseerd op de bekende wederzijdse vergissingen, waarbij de dochter van de Amerikaanse ambassa deur en een G.I. elkaar gaan beminnen, later slechte dingen van elkaar gaan denken, maar elkaar tenslotte toch weer in de armen vallen. Een thema, dat in de film wel aardig is uitgewerkt, al zijn de dialogen soms al te gewild- geestig of „sophisticated". De film is iri prachtige kleuren uitgevoerd en biedt zijn toeschouwers ruimschoots gelegen heid verschillende aspecten van Parijs en het Parijse leven nader te beschou wen. Het camerawerk is voortreffelijk, en „De dochter van de ambassadeur" zal haar toeschouwers dan ook wel kun nen amuseren. Davy Crocket is een uitermate be minnelijke knaap, die recht „door zee" gaat, zowel in de prairie als in het congres, waarin hij later wordt gekozen. Hij heeft gevoel voor humor en een ongecompliceerd karak ter, waarmee hij naar hartelust het on recht bestrijdt. Naar onze mening gaat dat echter een beetje bloederig in zijn werk. Er wordt openhartig geschoten en ge moord. Davy bewaart daar zijn opge wekt humeur bij, maar speelt toch echt wel een beetje nonchalant met zijn ge weer om de juiste opvoeder en het idool van de jeugd te zijn. De film draait in Minerva tot en met zondag. Veer tien jaar. Alfred Hitchcock heeft zich in de film „Lifeboat", welke in Neder land onder de titel „Ballast der wanhoop" draait, met waar kunste naarschap aan een ogenschijnlijk sober gegeven gewaagd; het uitzichtloze leven van schipbreukelingen in een roeiboot op de oceaan. Zij zijn getorpedeerd door een Duitse onderzeeër en weten zwemmend hun aards bestaan wel licht maar even te rekken. Want de oceaan is uitgestrekt en stil, drinkwa ter ontbreekt, evenals voedsel. Aan boord komt ook een Duitse drenke ling, van wie men weinig hoogte kan krijgen, maar die later wordt geaccep teerd omdat hij een der opvarenden het leven redt door hem een been af ts zetten. De Duitse chirurg duwt echter in de nacht zijn „patiënt" over boord, waar mee hij zijn eigen doodvonnis tekent: gezamenlijk smijt men hem in het kol kende zeewater. Na nog vele interes sante voorvallen komt er redding. Hitchcock heeft het verhaal van John Steinbeck op de hem eigen wijze in beeld gebracht: in zwart-wit, zonder muziek en met als enige plaats van handeling, de dobberende boot, als een stip op de wijde oceaan. De details, soms luguber, soms komisch, doen de spanning en de emotionaliteit alleen maar goed. Het is een boeiende film, waarin het grillige meesterschap van de maker vele malen tot zijn recht komt. Zoals te verwachten was, blijft de boeiende Italiaanse film „De Ma chinist" nog een week in Haar lem. Van harte aanbevolen. Voor veer tien jaar en ouder in Cinema Palace. Advertentie 300 kg, 1000 kg en 1500 kg. Honderden ln Haarlem in gebruik. Laadruimte tot 9 m3 Prijzen geheel compleet resp. t 4190.—. I 6700.- en t 6900.—. De historie van een lerares, die wordt aangerand door een min of meer abnormale leerling, is be paald niet nieuw. Het is in films en toneelstukken vaak verwerkt, maar de wijze waarop dit is gedaan in de film „Aanranding" is wel zo boeiend, dat wij deze film graag aanbevelen. Uiteraard is de behandelde stof slechts voor vol wassenen geschikt. Met onze aanbeve ling willen wij niet zeggen, dat deze film nu „de" productie van het jaar Is. Er komen verschillende stunts in voor, die het geheel naar beneden halen, en die aantonen, dat de Amerikaanse filmmaker nog steeds aan vermeende eisen van het publiek tegemoet denkt te moeten komen. De Fransen weten aan een semi- thriller steeds weer een sterk sprekende sfeer mee te geven. De opeenvolging van de beelden, het tempo, de keuze van de achtergrond, alles is erop gericht de toeschouwer in een ban te krijgen. In de film „De vrouw die liefde begeerde weer zo'n naargeestige titel die alleen maar als blikvanger iets waard is treft men de sfeer in het havenplaatsje La Rochelle. Tegen deze achtergrond, die bijzonder knap gefotografeerd is, speelt zich het verhaal af van de man, die vecht om de liefde van zijn vrouw terug te winnen. De man, sterk in zijn strijd om menselijk geluk, is Jean Gabin. In Rembrandt kunnen achttienjarigen deze boeiende film gaan zien. Advertentie IMP. OUD HAARLEM] le cognac de Napoléon CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Voor jou heb ik gezondigd, volw., 2.30, 7 en 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Ma. tot en met do.: 2.30, 8. LIDO: Aanranding, 18 j., 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De dochter van de ambassadeur, a. 1., 2. 7, 9.15. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15. MINERVA: za. 7 en 9.15 en zo. 2, 4.15, 7 en 9.15; Davy Crockett, 14 j. Do. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De vrouw die liefde be geerde, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: tot en met zo.: Gijzelaars de* doods, 18 jaar. Ma. tot en met do.: De weg door de hel, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15. STUDIO: Ballast der wanhoop, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15. Zaterdag 16 februari. Schouwburg: De Nederlandse Comedle met „Van de brug af gezien", 8.15 u. Hotel Vreeburg (Bl'daal): Concert door da Bloemendaalse muziekvereniging „Sursum" o.l.v. C. Fyma, 8 uur. Zondag 17 februari. Schouwburg: De Nederlandse Comedie met „Van de brug af gezien", 8.15 uur. Gebouw St.-Bavo: K.A.B. toneelgroep „Da spelers van St.-Frans" met „Je kunt het toch niet meenemen", 8 uur. Maandag 18 februari. Grote Kerk: Beiaardbespeling door Aria Peters, van 15.3016.30 uur. Schouwburg: Toneelgroep Theater met „Dundo Maroje's Dukaten", (ab. B), 8 uur. Haarlem Apotheken: Ap. J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 25860: Ap. Begemann en Sneltje», Kruisweg 30, tel. 10043; Ap. Van Rijn, Kleina Houtweg 15, tel. 10539. ZIEKEN VER VOER. G.G.D., Tel. 1414; Margriet, Turfmarkt 10 r., tel. 21400. Bloemendaal Apotheken: Elswout-Apotheek, Bloemen- daalsweg 341, Overveen, tel. 16760 en Sant poort-Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. K 2560-8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloemendaal» seweg 84, Bloemendaal, tel. 22185. Overveen Doktersdienst: dokter Post, Rollandslaan 35, tel. 10367, 699, 11990. Aerdenhout Doktersdienst: J. Tjakkes, Nio. Beetslaan#, Aerdenhout, tel. 27570. Heemstede Apotheken: Reemsteedse Apotheek, Bin* nenweg 98, tel. 38197. Doktersdienst: A. J. van Ravenswaay# Zandvoortselaan 70, tel. 27913, en W. van do Linde, Heemsteedse Dreef 245, tel. 34606. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 23®» Santpoort, tel. K 25608510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoor- apotheek, Bloemendaalsestraatweg Santpoort, tel. K 25608249.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2