Politieapparaat achter toenemende taak Ordeverstoringen en verkeersonveiligheid eisen intensiever optreden I Kindje BUNGALOWOORD VOOR DE OORLOGSGEWONDEN Lied Het H huis van een miljonair H Grootmeester der geologie Beroep moet aantrekkelijker worden Een man wint het van 11 voetballers Taxichauffeur nu beschuldigd van moord Minister Staf legt eerste steen Oorzaak en gevolg Mr. Schokking dijk graaf Nieuwe constitutie voor Derde Orde Z aak-N ieuwland IMPRESSIES VAN EEN EMIGRANTE NAAR DE V.S. Gemeentesecretaris .van Heeze ontslagen Horeca en zondags rijverbod Vonnis tegen stelende varensgezel bevestigd Prof. dr. ir. H. A. Brouwer ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 PAGINA 5 c BABYDERM Adres mgr. Bekkers Verzamelaar zonder geld Zoemende machines leveren comfort Geen proces tegen de staat t~\ ij de behandeling van de begroting van Binnen- r\ landse Zaken in de Tweede Kamer stonden de burgemeestersbenoemingen en de salarissen voor de hogere ambtenaren zodanig in het centrum van de belangstelling, dat er niet veel aandacht overbleef voor het politieapparaat. Het antwoord van de minister, kort en vrij vaag, heeft in politiekringen enige teleur stelling gewekt. Men had een duidelijker antwoord ge wenst met betrekking tot de nodige herziening van de bezoldiging en de uitbreiding van het apparaat. Twee kwesties, die nauw met elkaar verweven zijn en in direct verband staan met de toenemende moeilijkhe den, waarvoor het politie-apparaat zich gesteld ziet. Met name moeten hiervan genoemd worden het stij gende aantal ordeverstoringen en de groeiende ver keersonveiligheid. In de grotere plaatsen eist het handhaven van de Bende? Ook in Nederland doen Ame rikaans gangsterachtige verhalen de ronde over georganiseerde bendevor ming, maar in werkelijkheid bestaat de bende nauwelijks. De samenklontingen ontstaan vanzelf, omdat de jongens in iedere plaats wel weten waar zij hun soortgenoten kunnen vinden. Het zijn dan ook meestal dezelfden, die de straat onveilig maken en die vooral in de Peripherie van de steden een vorm van baldadigheid bedrijven, welke lang zamerhand ontstellende vormen heeft aangenomen. In Utrecht b.v. moeten speciaal de clubhuizen het ontgelden; zij worden in één avond finaal afge broken. Dat elke stad jaarlijks duizenden guldens schade lijdt aan kapotgegooide lantaarns, is niet nieuw meer; dat auto bezitters 's morgens hun wagen terug vinden met krassen op het lakwerk en afgebroken richtingwijzers, evenmin. Dit is niet alleen het werk van kinde ren tot 14. 15 jaar, die men dergelijk kattekwaad desnoods nog wel verge ven kan, maar evenzeer van de oudere jeugd, die uit eindeloze verveling niets beters weet te doen dan zich vergrijpen aan andermans goed. Meer surveillance nodig Het constateren van deze straat schenderijen sommige bladen ver meien zich en hun lezers met larmoyan te beschrijvingen is eenvoudiger dan het aangeven van een oplossing. Het is ook niet moeilijk de oorzaken aan te wijzen: tekortschietende opvoeding, krappe behuizing, afnemend gezagsbe- grip, aanstekelijke lectuur en films, enz. enz. Maar een afdoende remedie is nog niet gevonden. Psychologen, peda gogen en jeugdleiders breken er zich het hoofd over, er worden boeken over ge schreven, congressen over gehouden, hiaar veel effect sorteert dit alles niet. De overheid subsidieert en honderden vrijwilligers offeren hun vrije tijd, maar meer dan incidentele oplossingen worden niet bereikt. Clubhuizen, buurt werk enz. bereiken wel een deel van de jeugd en jongeren, maar het andere deel blijft vooralsnog ongrijpbaar om de doodeenvoudige reden, dat het nergens voor en nergens door gegrepen wil wor den, althans dit voorgeeft. Ook in deze regels wordt geen pas klare oplossing geboden. Meer politie- surveillance lost het probleem niet op, omdat er slechts met positieve midde len iets bereikt kan worden. Maar dit neemt niet weg, dat de surveillance intensiever moet worden om althans het publiek te beschermen tegen de toenemende ordeverstoringen. Dat het Amsterdamse politie-apparaat Zondag 4 november 1.1. niet in staat was onmiddellijk en afdoende in te grijpen in de anti-communistische rel naar aan leiding van de gebeurtenissen in Hon garije, moet geweten worden aan de on voldoende bezetting. Dit voorbeeld zou »net vele andere aan te vullen zijn. Het behoort ook tot de taak van de politie het bezit van de burgers te be schermen. De bevolking zou schrikken Wanneer zij wist hoe weinig mensen hiervoor 's nachts beschikbaar zijn. Het aantal vermogensdelicten kleine in braken, insluipingen, rijwieldiefstallen enz. is de laatste jaren afgenomen, omdat de arbeidsmarkt werk in over- (Van een onzer redacteuren) orde steeds meer aandacht van de politie, dus ook meer manschappen. Er gaat in de stadscentra, vrijwel geen avond of weekend voorbij zonder relletjes door opge schoten jongelui, die het publiek lastig vallen, soms zelfs molesteren. Iedereen kent die samenklontingen wel op de Nieuwendijk in Amsterdam, het Vreeburg in Utrecht, de Steenstraat in Leiden, de Venestraat in Den Haag. Jongelui die met hun tijd blijkbaar geen raad weten en doelloos in de winkelportieken staan te hangen, totdat de verveling hen tot agressiviteit drijft. Voorbijgangers wordt een beentje gelicht, meisjes na gefloten. agenten getreiterd, kinderen aan het schrik ken gebracht. Zij gooien elkaar, zogenaamd per on geluk, tegen passerende voetgangers aan, zaaien on rust met hun branie-brommers en schromen zelfs geen handtastelijkheden. Nu en dan wordt een van de kor nuiten door een spiegelruit gegooid, waarop de bende naar alle kanten uiteen vliegt. Als agent heb je het dikwijls voor het zeggen, maar dit feit alleen blijkt voor Velen 'niet voldoende om het beroep aantrekkelijk genoeg te maken. Het gebrek aan politiepersoneel is geen binnenlands probleem. In tal van landen heeft de sterke hand al het zwakke geslacht te hulp moeten roepen, om het tekort zo veel mogelijk op te heffen. In Duitsland houdt men niet alleen de agent, maar ook de politie hond in ere. vloed biedt, waarbij ook de sociaal min der sterken aan bod komen. Maar wan neer de conjunctuur zou omslaan, met toenemende werkloosheid tot gevolg, kan de politie haar taak op geen stukken na vervullen. De surveillance in de buiten wijken van de grote steden is beslist onvoldoende. Permanente bezetting De toenemende verkeersonveiligheid vraagt eveneens meer aandacht van de politie. Op tal van drukke verkeerspun ten zou een permanente bezetting geen overdreven luxe zijn. Herhaaldelijk constateert men opstoppingen, waarbij de politie niet onmiddellijk optreedt omdat hiervoor te weinig manschappen beschikbaar zijn. Wegpiraten en bra- i vourrijders zouden eenvoudig geen kans mogen krijgen om het verkeer on veilig te maken, maar bij gebrek aan toezicht kunnen zij hun gang gaan. Agenten op solomotoren, die zich in het drukke verkeer gemakkelijk en snel kunnen verplaatsen, zouden in groten getale ingezet moeten worden. Maai de manschappen ontbreken. De bezetting van het politie-apparaat wordt nog steeds bepaald door normen, die sedert 1949 niet herzien zijn. In tal van gemeenteraden wordt geklaagd over de te krappe bezetting, mede in verband met de groeiende nieuwe wij ken, maar de normen staan geen ver dere uitbreiding toe. Niet veel belangstelling Het is overigens de vraag of verrui ming van de normen veel effect sor teren zal. Nu reeds kost het de politie corpsen veel moeite om hun sterkte op peil te houden. De belangstelling voor een politieloopbaan is niet bijzondef groot, mede omdat de salariëring hoewel verbeterd niet aantrekkelijk is. Bovendien is het verloop vrij groot. Na enige jaren is het een deel van de jongere agenten gebleken, dat de dienst minder romantisch is dan zij dachten. Niet allen beschikken over capaciteiten om geplaatst te worden in speciale diensten; voor hen blijft de gewone straatdienst over met onaangename consequenties als nachtdienst, zondags dienst, enz. Agenten, die in de lagere rangen blijven hangen, ondervinden de sterke zuigkracht van het bedrijfsleven, dat veelal beter betaalt en gunstiger ar beidsomstandigheden biedt. Om het politievak aantrekkelijker te maken, zou de opleiding op jon gere leeftijd moeten beginnen, b.v. reeds na één jaar militaire dienst. Toekomstige agenten kunnen een deel van de gespecialiseerde militai re opleiding missen, omdat zij in ge val van oorlog toch niet opgeroepen worden. Bovendien zou het geen 7 a 8 jaar moeten duren alvorens agen ten in de lagere rangen aan hun maximum-salaris toe zijn en zou het verrichten van nacht- en zondags dienst aantrekkelijker gemaakt moe ten worden, b.v. door compensatie in de vorm van een vijfdaagse werk week. Advertentie Advertentie Qltijd gaaf huidje Poeder - ZaW - Olie - Zeep Ordeverstoringen komen in ieder land voor en dan is er een krachtige hand nodig. Naar te Den Haag verluidt, bestaat de mogelijkheid, dat de oud-burgemees ter van Den Haag. mr. F. M. A. Schokking, door de kiesvergadering van het hoogheemraadschap Rijnland als eerste zal worden geplaatst op de voor dracht voor de functie van dijkgraaf van genoemd hoogheemraadschap. Deze post komt binnenkort open; de huidige dijkgraaf, mr. Slagter, heeft namelijk per 1 mei ontslag gevraagd uit zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De generale oversten der vier Fran ciscaanse Orden hebben aan de pre fect der H. Congregatie der Religieu zen, kardinaal V'aleri, het ontwerp aan geboden voor de nieuwe constitutie der Derde Orde van St.-Franciscus voor leken. Tegelijkertijd overhandigden zij de kardinaal het verzoek bestemd voor de H. Vader om Zijn goedkeuring van de nieuwe regels. De Constitutie is het resultaat van jarenlange voorbereidingen. Zij heeft tendoel de organisatie en de vorming der tertiarissen aan te passen aan deze tijd. Dit zijn slechts enkele suggesties, die men in politiekringen vernemen kan. Er zullen nog wel meer wensen zijn, ook van dien aard, dat zij niet binnen afzienbare tijd te verwezenlij ken zijn. Maar dat het politie-apparaat dringend aanpassing behoeft aan zijn steeds toenemende taak, is duidelijk voor iedereen, die constateren kan, dat het tekortschiet tekort moet schie ten in het handhaven van orde, rust en veiligheid. Niet voortdurend en over al, maar juist op die plaatsen en mo menten, waarop onmiddellijk en af doend ingrijpen noodzakelijk is. De toe nemende ordeverstoringen en verkeers onveiligheid met name eisen een poli tie-apparaat, dat qua getalssterkte en uitrusting in staat is zijn taak op ade quate wijze te vervullen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het appèl, dat een taxichaffeur te Nieuwland tegen zijn arrestatie had aangetekend, verworpen. Na hem aanvankelijk te hebben be schuldigd van diefstal van gelden uit de woning van de omgekomen weduwe E. K. 4e Nieuwland, heeft de officier van justitie inmiddels een nieuwe aanklacht tegen hem ingediend, namelijk moord. Hij is echter hiervoor nog niet ver hoord. De vrouw van de taxi chauffeur en een horlogemaker uit Middelburg zijn, zoals bekend is, deze week gearresteerd op verdenking van medeplichtigheid aan de diefstal. Aanleiding tot de arrestatie van de horlogemaker waren zijn antecedenten en zijn nauwe relatie met de nu van moord verdachte taxichauffeur. Vrij dagmiddag is hij weer op vrije voeten steld. Sinds 12 februari heeft mgr. W. M. Bekkers, bisschop-coadjutor van de bis schop van 's-Hertogenbosch, zijn intrek genomen in zijn ambtswoning. Papen hulst 2 te 's-Hertogenbosch. Telefonisch zal mgr. W. M. Bekkers, zodra de aan sluiting tot stand is gebracht, te berei ken zijn onder nummer 04100-2033. Een in Tokio wonende jonge Ja panse timmerman is er in geslaagd, tegen de kosten van enkele post zegels, een verzameling moderne schilderijen te verwerven. De timmerman, die zelf zijn huis heeft gebouwd, waarin deze kost bare schilderijen thans hangen, schreef de Zwitserse schilder Gerard Sneider in 1952, dat hij zijn werk ten zeerste bewonderde en dat hij het bijzonder op prijs zou stellen een schets van hem te mogen ontvangen. Sneider zond hem deze toe. Hierdoor aangemoedigd, schreef de jonge Japanner andere bekende kun stenaars, als de Britse beeldhouwer Henry Moore, de Spaanse schilder Jean Miro, diens Franse collega Jean Arp e.a. Allen zonden hem een of meer staaltjes van hun werk, dat thans zijn woning siert. Wanneer in het verwachte tempo kan worden doorgewerkt, zal in het najaar aan de Arnhemse Bovenweg te Doorn een bungalowoord voor de revalidatie van militaire oorlogsslachtoffers kun nen worden geopend. Drie maanden ge leden werd met de bouw begonnen en vrijdag heeft de minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, de eerste steen ge légd. De minister verheelde niet, dat hij aanvankelijk met enige aarzeling te genover het plan van de Nederlandse bond van militaire oorlogsslachtoffers had gestaan, maar bij nader inzien was hij er een groot voorstander van ge worden. Hierbij bedenkend, dat alles, wat de maatschappij voor de oorlogs slachtoffers doet, klein is ten opzichte van hetgeen zij gedaan hebben. Voor minister Staf de zilveren troffel gebracht In de trein zat een man in een blauwe blazer tegen over mij. Hij had een vei beschreven muziekpapier in de ene hand en een potlood in de andere. Het schrijf gerei gebruikte hij als maat stok je, dat hij driftig heen en weer bewoog, op de maat van een ingehouden voort- „pom-pom-pom". Zonder enige inleiding wendde hij zich plotseling tot mij en wijzend op een woord in de partituur vroeg hij: „Bitte, wie spricht man das gerade aus." Er stond: ster. „Als ster", zei ik dus. „Ach so", riep hij verheugd. „Schter, danke schön". „Ster", herhaalde ik. „Schter", zei hij vroom. „Nee", doceerde ik, „géén sj; gewoon sssster". Nu haalde de artist uit en riep ferm: „Schter". „Goed", "iei ik, „schter". Nu legde de man mij uit dat -lij een Duits liedjeszanger was, maar dat hij nou eens een chanson in het Hol lands wilde brengen; dat zou het „poeblikoem" goed doen. Ik vond het een nobel streven en even later waren wij dus weer volop bezig. „Das heisst: freulich en blai, nicht- wahr?" vroeg hij.* „Ja", zei ik, „vrolijk en blij". „Fffreulich en blai", riep hij ver heugd, „tieke-tieke-tack". „Tikke-tikke-tak", deed ik er over heen. „Gerade, tieke-tieke-tack", zei hij. En toen herhaalden wij het nog eens unisono, zij het in verschillende toon aarden. Want het was een lied over een Uhr. Maar de Westerturm kwam er ook in voor. In Rotterdam moest hij er uit. En terwijl hij zijn jas aantrok zei hij: „Schone Stadt, was?" „Sehr schön", zei ik. „Ich war mal schon da, wahrend des Krieges", legde hij uit. „Freulich?" vroeg ik. „Ja, ja ich weiss es jetzt ganz ge- nau" zei hij verheugd: „én blai". later zo beroemd geworden Enrico Aftelli begon zijn eerste jongleurs- Ptreden in een tweedehands voetbal ten jv-ue. Hij mocht invallen voor een zieke. ~*et circuspubliek, teleurgesteld over de Programma-verandering, ontving hem jpt ijzige stilte. Enrico jongleerde of z'n Ven er van afhang: vier ballen, vijf bal. zes ballen. Er kwam een zwak ap- tuaus. Maar toen werden het er zeven, ent, negen. En eindelijk cirkelden ook e, Dn gen mee. Op dat moment deed een dp van geestdrift het circus schud- in iFen ontelbaar aantal malen riep men hem terug, er was slechts één ge- Prek na afloop: de jongleur. Later, aan r t s'ot van zÜn nummer, herschiep ^astelli de piste in een voetbalveld. Hij nii.fen c'oel van normale afmetingen op- Dhten en nodigde al wie voetballen kon nder de toeschouwers uit om zich met nem te meten, allen tegen één. JJat werd altijd weer een uitzonderlijke Krachtmeting, waarbij tien, elf man, waaronder vaak spelers van naam, ver geefs het doel verdedigden tegen Castel- li's razendsnelle aanvallen, waarbij hij de bal met voeten en hoofd telkens weer door het kluwen van tegenstanders heen in het doel wist te mikken! Teleurstellingen en successen van 's-we. relds grootste artiesten volgen elkaar op in de boeiende reeks verhalen van „De Bonte Droom van het Circus - ge schreven door de circuskenners bij uit stek J. van Doveren en Fred Thomas, geïllustreerd met talloze leuke penteke ningen. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterleve- rancier of per brief (kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. U krijgt het album dan per omgaande toegezonden, onder rembours. De bijbehorende plaat jes ontvangt u gratis voor rijksbotermer- ken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuis- boter) Neem een pakje extra voor de zondag' et toeval en onze spon sor hebben ons wel op wonderlijke wegen gevoerd. Weinig hadden wij een paar maanden geleden, in onze 300 kubieke meter nieuwbouw woning in Ne derland, kunnen vermoeden, dat onze eerste werkkring in ons nieuwe vaderland in de woning-van een miljonair, ja zelfs een der rijkste man nen van het rijke Amerika, zou zijn. Van films en foto's kennen wij allen de weidse trappenhuizen van dit soort woningen, die erop gebouwd schijnen te zijn de lieflijke filmschonen een passend en- trée te laten maken. Dat ik nu dagelijks zo'n trap op en af kan „zweven" is mij nog steeds een bron van genoe gen! Het echtpaar, dat wij door onze werkzaamheden het leven trachten te veraan genamen, bewoont dit huis, dat, behalve bovengenoemde trap, vierendertig kamers be vat. Het heeft wel een poos geduurd, voor ik er de weg kon vinden. Zo meende ik stellig bij de eerste rondgang ergens een vleugelpiano te hebben gezien, maar ik heb zeker een week gezocht voor ik haar terug had ge vonden. De slaapkamers zijn alle in ^en eigen kleurenschema gehouden met badkamers in harmoniërende tinten. Er is bijv. een kamer in ivoorkleur met donkerblauw, met een badkamer waarvan de wan den en vloer donkerblauw betegeld zijn met donker rode wastafel, badkuip en douchecel en dito handdoeken en badmat. Het merkwaar digste vind ik wel, dat de zitplaatsen, waarheen volgens het gezegde zelfs de keizer zich te voet begeeft, hier voorzien zijn van een deksel, huisvrouw, die levenslang hetwelk weer bekleed is heeft moeten slepen met met een overtrek, gebor- kolenkitten, die leeg en asla- duurd met bloemen of zelfs den, die vol zijn op de meest met goud- of zilverdraad, ongelegen ogenblikken, en Dit schijnt echter bij de die, wie zal zeggen hoeveel Amerikaanse „bon ton" te kostbare tijd doorbrengt met behoren en is geen speci- haar pogingen, een onwillige fieke rijkelui's smaak. kachel of haard tot branden De douche-cellen hebben te bewegen. Bij dit systeem niet één, maar zeven spuit- wordt hete lucht door roos apparaten, een op de nor- ters boven in de kamers ge- male plaats en drie aan blazen terwijl door andere, weerszijden op knie-, middel- vlak bij de vloer, de koude en schouderhoogte. Verder lucht wordt weggezogen. bevindt zich boven elke was tafel en ook boven de keu kengootsteen, behalve de gebruikelijke koud en warm waterkraan, ook nog een kraan voor ijswater. Onnodig te zeggen, dat er een ruim zenuwen. assortiment aanwezig is van het et voortdurend aan- en afslaan van al deze machines doet overi gens wel lichtelijk fabriek- achtig aan en werkte de eerste tijd danig op mijn Maar alles went, gerinkel van het diepvries- en gewone ijskas- half dozijn, op strategische ten, bordenwas- en gewone punten opgestelde, telefoons, wasmachines met centrifuge jjg jn hun kleur, rose, olijf- en droger, een humidifier, groerii ivoortint, ook weer die het vochtigheidsgehalte zjjn aangepast aan hun om- in huis op peil houdt; ver- geving. Onnodig te zeggen, der televisietoestellen in alle ^at voor de warme tijd ook formaten, van een snoezig airconditioning aanwezig is. draagbaar apparaat van 20 Kasten en laden in de bij 15 centimeter tot een keuken zijn gevuld met de kleuren TV met een beeld- oppervlakte van 55 bij 45. De verwarming geschiedt met gas en is geheel automa tisch. 's Morgens om zes uur springen de thermostaten op 75° en begint de machine te werken, om 's avonds om elf uur haar werk te beëin digen. Het is de vervulling van de dromen van elke allernieuwste snufjes op huishoudelijk gebied. Van vele heb ik zelfs het doel nog niet kunnen ontdekken. Maar daarnaast liggen broe derlijk bijeen dezelfde soort ordinaire blikken raspen, die voor een paar dubbeltjes op onze markten te koop zijn. En de Hollandse huisvrouw met haar uitrusting van gla zen en kopjes-, poets- en stofdoeken staat wel even te kijken als zij ziet, dat hier voor deze werkzaamheden oude lappen en afgedankte hemdjes en broekjes worden gebruikt. Naar ik hoor is dit een typisch Amerikaans en ook Canadees verschijnsel en vindt men hier ons doeken stelsel een volkomen over bodige luxe. Het huis ligt midden in een groot park met tennis banen en broeikassen, en op enige afstand garages voor vier auto's en ruimten voor het opbergen en onder houd van de uitgebreide col lectie gemechaniseerd tuin gereedschap. Daarboven is het zes-kamer appartement, dat wij bewonen. Als de familie niet uitgaat of be zoek verwacht worden 's avonds om zes uur de poorten gesloten. Schijnwer pers aan alle hoeken van het huis en de garage worden ontstoken, terwijl vier grote herdershonden worden losge laten, die het voor een vreemde tot een hachelijke onderneming zouden maken, zich binnen de hekken te wagen. En de bezitter van dit alles, de man, die verder nog een zomerverblijf in Ca- lifornië, een paar privé- vliegtuigen en een jacht zijn eigendom kan noemen, woont elke ochtend om half acht de H. Mis bij, werkt van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en gaat zaterdagsmid dags voor zijn vrouw naar de food-market om vlees en groenten te halen. En hij poetst zijn eigen schoe nenmet een elektrisch schoenpoetsapparaat! H.L.B. hanteerde, welke hij als herinnering mee naar huis mocht nemen, werden vele militaire en burgerlijke autoriteiten o.w. de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, verwelkomd door de voorzitter van de N.M.B.O., de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, die herinnerde aan de finan ciële moeilijkheden, welke aan de stich ting van het woonoord voorafgegaan zijn. Het beroep op de Nederlandse be volking bleef echter niet onbeantwoord en de overheid steunde het initiatief met 600.000. Voor de verdere plannen van de bond kon de minister nog geen toezeggingen doen, maar hij beloofde wel de grootst mogelijke steun. Er zijn vele mogelijk heden om leze slachtoffers te helpen, aldus de minister. Laat men het doen voor hen, die zoveel moed en doorzet tingsvermogen hebben getoond. Het plan omvat de bouw van veertien bungalow-woningen, een centraal ge bouw en een werkplaats, alle bestemd voor de z.g. dwarslaesie-patiënten, die door langdurige oefening zover gebracht kunnen worden, dat zij zich in de vrije maatschappij kunnen handhaven. Een aantal van deze patiënten uit het na burige revalidatie-oord was, gezeten in rolstoelen, bij de plechtigheid aanwezig. Nadat de minister de gedenksteen had ingemetseld, sprak hij de wens uit, dat de vrijgevigheid van het Nederland se volk groot genoeg zal zijn om de ver dere plannen van de bond te verwezen lijken. In een vrijdagmiddag gehouden ver gadering heeft de gemeenteraad van Heeze op voorstel van B. en W. beslo ten de gemeentesecretaris, tevens amb tenaar van de burgerlijke stand, ontslag te verlenen. Hij was 13 maart 1956 reeds geschorst met het oog op het feit, dat hij strafrechterlijk moest worden ver volgd. De tijd, waarin de socialistische pers zich verzette tegen elke vermin dering van lasten voor het particu liere bedrijfsleven, omdat de onder nemers de daardoor vrijkomende middelen niet voor nieuwe investe ringen ten behoeve van de industria lisatie zouden gebruiken, maar in hun privé-zdk of in die van de aandeel houders zouden steken, ligt al weer lang achter ons. De particuliere on dernemers hebben zo goed geïnves teerd en geïndustrialiseerd, dat de arbeidsmarkt overspannen raakte en het full-employment" uitliep op een ernstig tekort aan arbeidskrachten met als gevolg zwarte lonen en an dere narigheden. Sinds de langdurige kabinetscrisis is men uit een ander vaatje moeten gaan tappen. Het is nu bestedings- en investeringsbeper king geblazen. De gevolgen daarvan voor de arbeidsmarkt beginnen zich, zij het nog sporadisch, te manifeste ren. Zo zien hier en daar enkele be drijven zich genoodzaakt binnenkort arbeiders te ontslaan, omdat de be stedingsbeperking tot uitstel of af stel van bepaalde plannen en ver minderde afname van hun produkten leidt. De N.V. Schokbeton in Kam pen b.v. zal eerlang méér dan hon derd arbeiders gedaan moeten geven, omdat de door haar vervaardigde Ipro-keien voor wegenaanleg door verschillende gemeenten vanwege het afremmen van verschillende wegver- beteringen niet meer worden gekocht en er nog een voorraad van 8 mil joen stuks aanwezig is. In zoverre deze gang van zaken een gezonde normalisering van de arbeidsmarkt, d.w.z. het definitief verdwijnen van zwarte lonen in welke vorm dan ook, het ontstaan van redelijke en nood zakelijke arbeidsreserve en een ma tiging van economisch niet verant woorde looneisen, tot gevolg zal heb ben, kan men er vrede mee hebben. Eerst als er een grotere werkloosheid dan structueel onvermijdelijk is, zou ontstaan, zou er aanleiding zijn alarm te blazen. Zo ver is het echter ge lukkig nog niet. Er is nog voldoende werk aan de winkel. Het fonds ter behartiging van de be langen der door het zondagsrijverbod getroffen Horeca-ondernemers heeft af gezien van een procesvoering waarin de staat een onrechtmatige daad ten laste wordt gelegd. Dit wordt meege deeld in het vakblad Horeca. Het fonds is tot dit besluit gekomen omdat minis ter Zijlstra zich bereid verklaard heeft begin maart in overleg met de organi saties van het bedrijfsleven de toestand nader onder ogen te zien. Het fonds meent, dat het op de weg van het bedrijfschap Horeca ligt, bij de regering een verzoek tot schadevergoe ding in te dienen. Bij arrest van het gerechtshof in Den Haag is het vonnis van de Rotterdamse rechtbank tegen een varensgezel, die na zijn ontsnapping uit een gesticht in de omgeving van Wolfheze onder meer in Nijmegen en Rotterdam inbraken en dief stallen heeft gepleegd, bevestigd. De va rensgezel houdt dus zijn gevangenisstraf van twee-en-een-half jaar. De tijd in voor lopige rechtenis doorgebracht, zal volle dig in mindering worden gebracht. Het portret hiernaast stelt prof. dr. ir. H. A. Brouwer voor. Het is geschilderd door zijn oudere broer, die eerst scheikunde ge studeerd heeft, vervolgens Frans, die ook leraar Frans ge weest is, maar zich nadien met felheid geheel aan de schilder kunst gewijd heeft. Het portret is gemaakt bij de zeventigste verjaardag van prof. H. A. Brouwer, het vorig jaar okto ber, en het is gereproduceerd in het gedenkboek, dat bij die gelegenheid is uitgegeven. Dat men zulk een boek voor hem heeft samengesteld, met bij dragen van vele bekende geo logen uit diverse landen, is te kenend voor de wetenschappe lijke faam van de Nederlandse geleerde, aan wie het Konink lijk Nederlands Geologisch en Mijnbouwkundig Genootschap vandaag de bronzen Van Wa terschoot-van der Gracht-pen ning uitreikt als officiële er kenning van zijn grote ver diensten op het terrein van zijn wetenschap, de geologie. Prof. Brouwer is oprichter en hoogleraar-directeur van het Geologisch Instituut van de Gemeente- Universiteit van Amsterdam. Wanneer men tegenover hem zit in zijn werkkamer in dat fraaie, ruime gebouw aan de Nieuwe Prinsengracht in de hoofdstad, kost het weinig moeite de sprekende gelijkenis van het portret te ervaren. Beter nog dan het in die weinige ogenblikken moge lijk is, leert men hem echter kennen uit de biografie, die een van zijn oud-leerlingen in het gedenkboek geschreven heeft. Merkwaardig, hoe men in de beide hier genoemde broers, maar tegelijkertijd ook in de hoogleraar afzonderlijk de beide ouders terug vindt: het erfdeel van de vader gekenmerkt door wilskracht, arbeidslust en verstand, dat van de moeder door hoge begaafdheid, intelligentie en superieur ontwik kelde kunstzinnigheid, tezamen met bohémientrekken. De hoog leraar, zo onthult zijn levensbeschrijver, was in zijn jonge jaren een „geweldige" rakker. Op de H.B.S. in Haarlem brachten temperament en aanleg hem tot dichten, zijn blijkbaar ongebreideld verlangen naar af wisseling, naar een lokkende en veelbelovende weg lieten hem naar een loopbaan als zeeofficier uitzien. Toch was hij nog maar vijftien jaar, toen hij feitelijk al de wetenschappelijke loopbaan koos, die overigens niet alleen wetenschappelijk, maar ook avontuurlijk en afwisselend ge noeg zou wezen door de vele speurtochten in verre, moeilijk toegankelijke gebieden, in Indië, in Brazilië, in Noord-Amerika. Het moet voor hem een welhaast ideale mogelijkheid geweest zijn, om zijn temperament en zijn aanleg uit te vieren, geestelijke en lichamelijke ontplooiing tege- lijkertijd. Dat dubbelleven van zwerver en geleerde heeft zijn gestalte gete kend: lang en tenger is hij, levendig in gebaar en oogopslag, en tegelij kertijd uiterst bedachtzaam in zijn manier van spreken, al voelt men daar ook de bezieling en de geestdrift uit, die op al degenen, die hem hoorden spreken in zijn colleges of op congressen, zulk een diepe indruk hebben gemaakt. „Wat een redenaar, wat een bezield man!" riep een van zijn internationaal befaamde collega's bij zulk een gelegenheid uit. De aristocratie van zijn geest, die op het portret duidelijk spreekt, ver leent hem een charme, die zijn felheid, waar het om zijn werk en zijn wetenschap ging, toch niet voor iedereen heeft weten te verzachten, hetgeen, meent zijn biograaf, er wellicht toe bijgedragen heeft, dat hij nooit profeet in eigen land is geweest. Toch is zijn nationale bewustzijn sterk, toch is hij ondanks de vele internationale contacten, die tot vele vriendschappen leidden, ,Jioïlander" gebleven. „Schrijf toch in het Nederlands", bijt hij een van zijn studen ten toe, die een Franse vertaler zoekt. ,^ls je werk goed is, wordt het wel vertaald". Zijn eigen grote werk is prof. Brouwer tn 1910 begonnen, tn zijn Indische jaren, op Timor, op Sumatra, in de Oostelijke Indische Archi pel. In 1918 kreeg hij zijn eerste hoogleraarsambt in Delft te vervullen; in 1922 werd hij exchangeprofessor aan de universiteit van Michigan; in 1925 bijzonder hoogleraar te Utrecht; in 1929 hoogleraar te Amsterdam. Dat is zowel in zijn eigen leven als in zijn loopbaan als hoogleraar eer keerpunt geworden, het begin van de drukste en levendigste periode van zijn carrière, het startpunt van de school, die hij met zijn vele studenten gevormd heeft en waarin hij de grootmeester is. Met zijn komst werd de geologie in Amsterdam volledige studierichting in de faculteit der wis- en natuurkunde en ontstond het Geologisch Instituut, het omvang rijke wetenschappelijke werk, dat, zegt zijn biograaf, zijn enige doet en zorg geworden zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5