Binnenkort bespreking tussen de ministers Luns en Von Brentano Oud lied op oude toon Medische missiezusters naar de Belgische Congo Drogisten protesteren tegen de wet geneesmiddenlenverkoop Luchthaven Rhein-Main" breidt uit WANNEER MET PENSIOEN? Bezwaren van landbouwschap DIMITRI PROGRESSIVNY VERDWIJNT Sjepilov vervangen Thans overeenkomst mogelijk inzake kivestie Auslandbonds WEK DE GAL IN UW LEVER OP Wantrouwen over te vage regeling van hun positie „Guys and Dolls" blijft verboden ZATERDAG 16 FEBRUARI 1957 PAGINA 6 Atmosfeer gunstig voor compromissen Vier zusters vestigen kraamkliniek en ziekenhuis Grootste vliegveld van West-Duitsland De leeftijd in jaren geeft geen uitsluitsel over energie en levenskracht Euromarkt Tolera ntie afgestraft? Nogmaals herkeuring aangevraagd Te veel kandidaten voor het driebanden Nog geen beslissing in „kwestie-Kruin" Strakkere band met satellieten Vierde testmatch GOEDE START VAN ZUID-AFRIKA Overdekt reuzenstadion te New York Geschikt voor autoraces Van bevoegde zijde in Bonn is ver nomen, dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, zijn Nederlandse collega, mr. J. M. A. H. Luns, voor een bezoek aan Bonn heeft uitgenodigd. De datum is nog niet vastgesteld. Naar onze correspondent in Bonn be richt is men in de Westduitse Bonds- hoofdstad zeer ingenomen met de posi tieve reacties die men van Nederlandse zijde meent te hebben kunnen consta teren op de uitnodiging van het Bonds- republikeinse ministerie van buitenland se zaken om de besprekingen tot oplos sing van de Duits-Nederlandse kwes ties te hervatten. Men rekent er in Bonn op dat de ministers Luns en Von Brentano binnen afzienbare tijd bijeen zullen komen om „schoon schip" te maken in de Duits-Nederlandse verhou dingen, die nog steeds worden gestoord door een lange rij van controversen. Men gelooft in Bonn, dat wat de Nederlandse regering betreft het initiatief om het Nederlands-Duits ge sprek te heropenen op een juist ogen- Advertent ie ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN - en u zult 's morgens kiplekker uit bed springen Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. Het bederft. U voelt u op geblazen. u raakt verstopt. Uw lichaam wordt vergiftigd, u bent humeurig, voelt u naar en loom. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. Neem CARTERS LEVER- PILLETJES - onschadelijk, plantaardig en zacht - om de liter gal op te wekken, die uw lichaam dagelijks nodig heeft. U zult zich weer een ander mens voelen. Vraag Carters Leverpilleties. f. 1.20 per flacon. (Vervolg van pagina 1) Het zal wel de schaamteloosheid zijn van de „in zijn binnenste op de loer liggende dictator" die hem noch erg schuldbewust noch woordeloos doet zijn. Natuurlijk zal de verantwoordelijkheid voelende organisatie-leider altijd onder een zekere onrust gebukt gaan, omdat hij niet méér kan doen voor de berei king van „het ideaal der BeWeging". Misschien roept dit zelfs wel een ge voel van schuldbewustzijn op, maar dan met een geheel andere oorzaak dan de heer Feber meent te moeten oproepen! Wat de beschuldigingen betreft die de heer Feber uit betreffende de aan matigingen van de organisaties, zouden we de vraag willen stellen: wie heeft ooit beweerd, dat de organisatie een toverdrank is, die kuddedieren in chris tenstrijders verandert of in fiere strijd bare leeuwen? Maar als het nooit be weerd is, waarom stelt de heer F. het dan aldus? Mogen wij het hier nu eens speciaal voor de K.A.B. opnemen. Het kost, bij huisbezoek of in het overre dend gesprek in de eantine aan de vrij willige propagandisten (géén bonzen) vaak veel moeite een ongeorganiseer de tot het lidmaatschap te bewegen. Is een lid eenmaal gewonnen, dan kan men op hem van toepassing verklaren wat geldt voor een nieuw lid van een fanfare-corps: hij krijgt uniform en in strument, maar is daarmee nog beslist geen muzikant. Daaraan moet de oefe ning onder deskundige leiding vooraf gaan. We spraken boven van een ouderwet se tang, waarin de heer Feber de or- ganisatienoot heeft getracht te kraken. Met name in de K.A.B. is de tijd vol ledig voorbij waarin men zijn kracht zocht in liefst veel en massaal vergade ren. Tenzij men demonstratief iets uiten, vieren of iemand huldigen wil, komen massavergaderingen bijna niet meer voor. Voor zover wij ons herinneren was de demonstratie in het Feijenoord- stadion te Rotterdam in 1951 het laat ste „grote" geval. En in de afdelingen? We kennen veel landelijke functionaris sen die sinds jaar en dag ageren tegen de „ledenvergadering - met - een - spre ker - en - gelegenheid - tot - vragen - stellen." De K.A.B. telt momenteel ruim 300 vrijgestelden. „Bonzen" noemt de heer Feber hen, die er wel bij zou den varen wanneer de vergadering steeds denkt beneden haar eigen stand. De heer Feber vergeve ons. wanneer we het misschien wat scherp zeggen, maar met deze beweringen geeft hij duidelijk weer, niets (meer) af te we ten van de huidige situatie in onze (ka tholieke) sociale organisaties. Zijn re denering zou misschien nog opgegaan hebben (althans ten dele) in de tijd toen de afdelingsvergaderingen nodig waren voor het voorbereiden van locale acties. Maar de mannen die nu avond aan avond het land intrekken, kan men vin den in kleine bestuurskamers of gezel lige woonvertrekken, waar zij niet op de eerste plaats spreken maar luisteren en leiding geven aan gesprekken, die heus dieper gaan dan het door de heer Feber veronderstelde geblaat. Het zal Roch ook de heer Feber duidelijk zijn, dat de methode van beïnvloeding afhan kelijk is van tijd, plaats en omstandig heid. Tenslotte nog een enkel woord over de „waardering" die de schrijver zegt te hebben voor het goede door de or ganisatie bereikt. Voor deze waardering somt hij be haalde sociaal-economische resultaten op en het bereiken van een iets hoger cultureel niveau. Alsof dat alles ware! Het is bepaald historie-ontkennend, dat hij geen aandacht schenkt aan de po sitieve bijdrage, die met name door de katholieke arbeiders-beweging is gele verd in de godsdienstige gezindheid van de arbeidersstand, een bijdrage die nog dag-in dag-uit geleverd wordt. We zul len het hier niet meer gaan opsommen. We willen volstaan met de heer Feber de ernstige raad te geven eens te gaan pra ten, neen, niet met de „heimelijke dic tators", de bonzen, maar met afde lingsbestuurders, met de mannen die, geen enkele functie bekledend, er altijd maar weer opnieuw op uittrekken om hun medemens, die in geestelijke nood verkeert, te helpen. Had de schrijver dit eerder gedaan, zijn bijdrage zou hij waarschijnlijk „te elfder ure" hebben ingehouden. Wij bedoelen met dit alles niet te zeggen, dat er geen fouten en gevaren kleven aan onze organisaties, maar men dient de zaak objectief te blijven stellen. blik is gekomen. De regering in Den Haag is „ingewerkt" en als straks de begrotingsdebatten in de Tweede Ka mer voorbij zijn krijgt zij de handen enigszins vrij. De atmosfeer is zeer gunstig. Van beide kanten is men be reid, compromissen te sluiten. Niet vergeten mag worden, dat de Westduitse regering thans voor alge mene verkiezingen in september staat en dat er haar iets aan moet zijn gelegen, nieuwe successen te boeken op het terrein der buitenlandse politiek, daar die op het binnenlandse politieke vlak niet al te dik gezaaid zijn. Even min mag worden vergeten, dat er een althans redelijke kans is dat na septem ber een andere Westduitse regering met een sterk sociaal-democratische in slag aan het roer zal komen en dat het zeker een open vraag is, of deze regering in bepaalde Duits-Nederlandse geschilpunten niet een veel „harder" standpunt zal innemen. Het is dus zo wel voor Nederland als voor de Bonds republiek zaak, zo mogelijk tot een ver gelijk te komen. De voornaamste problemen zijn de gecorrigeerde gebieden (Elten en de Zelfkant), de z.g. tractaatlanderijen (vroegere Duitse boerderijen die in Ne derlandse handen zijn overgegaan en die Duitsland voor een deel wenst terug te hebben), de z.g. Auslandsbonds, de grensbepaling in de Dollard, het per manente probleem van het Nederland se aandeel in de Rijnscheepvaart en de Duitse oorlogsmisdadigers die in de Bredase gevangenis zitten. Alleen over de tractaatlanderijen is af en toe in Den Haag op diplomatiek niveau nog wel eens gesproken. De Bondsre publiek beseft, dat de landerijen die reeds in handen van Nederlandse boe ren zijn overgegaan thans niet nogmaals van eigenaar kunnen veranderen. Zij acht het evenwel redelijk, dat de vroe gere Duitse eigenaars voor het verlies dezer gronden worden schadeloos ge steld. Bepaalde andere gronden zijn nog onder bestuur van het staatsbosbe heer. Deze meent de Westduitse rege ring te kunnen terugvorderen. In de kwestie der Auslandsbonds is men sinds de laatste officiële onderhan delingen over dit vraagstuk elkanders standpunten ook iets genaderd. Terwijl Nederland aanvankelijk een schade loosstelling voor de door de nazi-be zetters nit Nederland geroofde aande len van 200 miljoen gld. eiste, bood de Bondsregering 27 miljoen gld. Neder land heeft aldus informaties die wij in Bonn ontvingen zijn „prijs" laten zakken tot 120 miljoen gld. Men hoopt in de Bondshoofdstad deze kloof van rond 100 miljoen gld. te kunnen over bruggen. Gedacht wordt aan een we derzijdse tegemoetkoming, resp. in de kwestie der grenscorrecties en der Auslandsbonds. Men mag intussen niet verwachten, dat alle problemen snel zullen kunnen wor den opgelost. Vrijdagmorgen is nabij het lichtschip „Goeree" het Noorse tankschip „North Monarch" in aanvaring gekomen .met het Duitse vrachtschip „Tilly Böge". Een der opvarenden van het Noorse schip wordt vermist. De Tilly Böge ziet men hier met zwaar beschadigde boeg in de Lekhaven te Rotterdam. 2 en 31 maart zullen telkens twee medische missiezusters naar de Belgi sche Congo vertrekken om er in het apostolisch vicariaat van Inongo (even boven Leopoldstad) een kraamkliniek en later een ziekenhuis te vestigen. Dit is de eerste nederzetting van de me dische missiezusters uit Imstenrade in de Congo in een zeer arm en achterlijk gebied, waar de kindersterfte ongeveer 75 pet. is. Als plaats van vestiging werd Vele honderden drogisten uit het ge hele land hebben in de Haagse Dieren tuin een bijeenkomst gehouden, die een scherpe resolutie heeft opgeleverd tegen het wetsontwerp geneesmiddelen voorziening. Het ontwerp is reeds meer malen van de agenda der Tweede Ka mer afgevoerd, waar het een jaar ge leden reeds op voorkwam. De Kamer leden voelen blijkbaar met de drogis ten mee, die tegen het plan zijn om hun positie als verkopers van geneesmidde; len aan nieuwe banden <e leggen. Zij beriepen zich in hun vergadering op Thorbecke, die hen al in 1865 vrije con currentie met de apothekers beloofde. Volgens de voorzitter van hun kartel Pharmacon geheten, is de praktijk, die zich sindsdien heeft ontwikkeld met de tekst van deze wet in strijd geweest en deze ervaring maakt hen thans zeer wantrouwig tegen het ontwerp dat bin nenkort door de Tweede Kamer zal worden behandeld. Daarin wordt nog De ,,Rhein-Main"-vlieghaven van Frankfurt zal de eerste Westduitse in ternationale luchthaven worden, die ge schikt zal zijn om te worden gebruikt door passagiers-vliegtuigen met straal aandrijving. De luchthaven, die thans reeds een van de grootste en best-ge outilleerde van de Bondsrepubliek is, zal daartoe nog verdere verbeteringen ondergaan. De voornaamste startbaan van „Rhein-Main" zal tot 3.500 meter wor den verlengd. Een nieuwe, grote ont vangst-hall zal worden gebouwd. De ex peditie-gebouwen zullen eveneens wor den uitgebreid. Het aantal „parkeer plaatsen" voor vliegtuigen zal zodanig worden vermeerderd, dat tegelijkertijd 28 toestellen zullen kunnen worden „af gewerkt". In de naaste toekomst zullen nog nieuwe hangars gebouwd, alsmede een tweede grote startbaan worden aan gelegd. De ligging van de „Rhein-Main"- luchthaven is vooral gunstig, omdat zij op staatsgrond ligt midden in een bosrijke streek waar te allen tijde over grond voor uitbreidingsdoeleinden kan worden beschikt. Aan de burger luchthaven grenst een grote Amerikaan se militaire luchtbasis, die dezelfde ca paciteit heeft. Als het eenmaal eens zo ver mocht komen, dat de Amerikanen deze luchtbasis zouden prijsgeven, kan de Frankfurtse luchthaven van de ene dag op de andere tweemaal zo groot worden gemaakt. Pendzwa gekozen, waar reeds een klei ne kraamkliniek tot stand komt. Deze zware onderneming van de me dische missiezusters vindt steun bij de Ned. vrouwelijke jeugdbeweging, die op verschillende manieren haar functie als Thuisfront zal uitoefenen, zoals de Ka- jotters de leken in Tanganyika in de rug steunden. De jeugd van Oosterhout heeft bijv. op zich genomen de lakens voor de zusters te verzorgen. Het afscheid van de vier zusters, Gu- lielma yan Hövell van Wezenfeld en Westerflier (Maastricht), Jacinta Pau wels (Herwen), Christma Zoontjes (Til burg) en Barbara Vernooy (Colken) ge schiedt tijdens de avondmis, welke 1 maart in de St-Pancratiuskerk te Heer len wordt opgedragen. Dan ontvangen de zusters het missiekruis. Pater P. Wesseling C.ss.R. zal een predikatie houden. Van onze medische medewerker) en stelt wel eens de vraag wat de ideale leeftijd is om met werken op te houden. Op deze alge- oz )aiu st 3\3BUA auaur maar een antwoord te .100 A )ip )UpUIO 'U3Aai> -jnpsjaA suaui ajapai suo}s3ooi] Ci/a ua si puaj van een gemiddel de leeft ij d kunnen uitgaan. De kalender is wel bruikbaar voor het bepalen van iemands leeftijd volgens de burgerlij ke stand, maar schiet te kort waar het er om gaat een indruk te krijgen van iemands levensfuncties. De ene mens is tot op hoge leeftijd nog veel vitaler dan zijn buurman die tien of twintig jaar jonger is. De ene mens veroudert veel sneller dan de andere. Dat de pensioenregeling toch van een bepaalde leeftijd als gemid delde uitgaat, houdt verband met het feit dat de uitvoering van een rege ling die meer aan de individuele be hoeften beantwoorlt, veel te ingewik keld zou zijji. Het is echter toe te juichen, dat in sommige bedrijven de werknemer, als hij aan de zogenaam de pensioen-g erechtigde leef tijd is gekomen, de mogelijkheid krijgt om in functie te blijven, totdat hij na een paar jaar verplicht wordt met pensioen te gaan. Als nadeel van de ze regeling kan men noemen, dat niet iedereen in staat is om zelf te beoor delen in hoeverre hij fysiek en psy chisch lichamelijk en geestelijk) in staat is om nog aan het werk té ble ven. Nog één stap verder in de goede richting zou zijn: de aanstaande pen sioen-g erechtigde aan een keu ring te onderwerpen, maar ik ben mij er van bewust, dat deze kwestie vele haken en ogen heeft, onder meer dat een keuring medisch en vooral psy chologisch altijd min of meer be trekkelijk is. Daarenboven rijst de vraag of zo'n keuring verplicht zou behoren te zijn. Ook de aard van het beroep is van belang bij het vaststellen van de leeftijd waarop de mens van zijn welverdiende rust gaat genieten. De In zekere zin lijkt het op een pel- dooi voor een hogere pensioengerech tigde leeftijd, zo is het evenwel niet bedoeld. Wij willen slechts duidelijk maken, dat het gaan genieten van een rustige levensavond wel verdiend kan zijn, maar voor de persoon in kwes tie daarom nog niet altijd gewenst is. Al te vaak moeten wij constateren, dat mensen na het met pensioen gaan snel aftakelen als zij niet meer in de gelegenheid zijn een voldoende boei ende bezigheid te vinden. maatstaven die hierbij worden aange legd zijn daardoor zeer verschillend. Een beroep als chauffeur van een vrachtwagen stelt hoge eisen o.a. aan de ogen, de snelheid van reageren, het uithoudingsvermogen, die stuk voor stuk juist met het klimmen der jaren achteruit gaan. En aangezien hier mensenlevens van af kunnen hangen, is dit dus bij voorkeur geen beroep voor oudere mensen. Vanzelfsprekend geldt dit geenszins voor alle beroepen. Integendeel, nu in deze tijd van per- sone sle taahcr osveseerennsiesl -eepg soneelsschaarste veel gepensioneer den weer aan het werk komen, blijkt tot veler verbazing dat hun resulta ten heel vaak niet of weinig onder doen voor die van hun jongere colle ga's. Dit geldt zowel voor handenar beid als voor administratieve werk zaamheden. Het optreden van geestelijke stoor nissen bij oudere mensen wordt overigens wel eens misverstaan. Zij zijn namelijk niet altijd alléén een gevolg van psychische aftakeling. Huiselijke moeilijkheden, het gevoel alleen te staan, een tekort aan belang stelling en vooral ook gebrek aan boeiende bezigheden, waardoor een gevoel van nutteloosheid ontstaat, zijn belangrijke factoren die een schijnba re of zelfs echte aftakeling in de hand werken. Zonder dat van duidelijke af takeling sprake is, kan dit alles tot uiting komen in neerslachtigheid, lus teloosheid, apathie, gebrek aan eet lust en vermagering. Een ouder mens verlangt evenzeer naar comfort, gezelligheid, werk, on afhankelijkheid als een jongere. Hij heeft er evenveel, zo niet meer recht op. St. In een brief aan de minister van buitenlandse zaken vraagt het land bouwschap opnieuw aandacht voor de Nederlandse agrarische belangen bij de onderhandelingen over de Europese gemeenschappelijke markt. Ondanks voldoening over niet zonder resultaat gebleven pleidooien voor het Neder landse bedrijfsleven te Brussel, heeft het landbouwschap de indruk, dat het Brusselse verdrag zich, ondanks amen dementen in andere richting, voor wat de land- en tuinbouw betreft, ontwik kelt tot een vergaand protektionistisch systeem. In verband hiermee wordt met name de kwestie van de minimum- importprijzen, de Europese controle daarop en het gemeenschappelijk ta rief van invoerrechten genoemd. Het landbouwschap verzoekt de mi nister, om ten aanzien van het stelsel der minimum-importprijzen geen rege ling te willen aanvaarden, die de auto nomie van het importland langer in stand houdt dan de door hem als uiter ste concessie beschouwde periode van vier jaar. Aan het slot van de brief noemt het landbouwschap, bij de beoordeling van de gehele verdragstekst, de desiderata, welke de volgende vier punten omvat ten: a. Temporisering van de sociale har monisatie met name in verband met het peil van de produktiekosten en de exportbelangen op derde markten. b. Waarborgen ten aanzien van het institutionele aspekt, zodat inderdaad op korte termijn een begin gemaakt wordt met een waarlijk gemeenschap pelijk beleid, en opdat de regelingen voor de overgangsperiode geen blijven de maatregel dreigen te worden. c. Geen aanvaarding van de met na me door Frankrijk verlangde kunstma- meer in het onzekere gelaten wie „met speciale toestemming van de minister" nog geneesmiddelen zal mogen verko pen als hij geen erkend apotheker is. Wanneer men, zoals Den Haag sugge reert, nadere regelingen later wel zal treffen door deze kwestie aan de ves tigingswet te koppelen, bestond de kans dat er een zodanige vrijheid ont staat, dat deze verkoop in handen komt van duizenden die alleen aan eisen van kredietwaardigheid voldoen en een di ploma kunnen overleggen, zonder dat met de speciale verantwoordelijkheid die het vak vereist rekening wordt ge houden. Alle drogisten hebben een beroep ge daan op de aanwezige Kamerleden en op mr. Goudsmit, de vertegenwoordi ger van de minister van sociale zaken en volksgezondheid, om hun belangen in een gewijzigd ontwerp beter te rege- i len. Zij willen de status van drogist in de wet duidelijk omschreven zien. Dan zal het mogelijk zijn het publiek op de juiste wijze de service van de toege stane verkoop van geneesmiddelen te bieden en tegelijkertijd te voorkomen, dat iedereen zich van deze handel mees ter maakt. Sjepilov (rechts) bij een ontmoeting met John Foster Dulles. De korte carrière van Dimitri Trofimovitsj Sjepilov als minister van buitenlandse zaken van de Unie der Socialistische Sovjet-Republieken is een sprekend voorbeeld van de ondoorzichtigheid, de anoni miteit van het politieke ge beuren in Rusland. Acht of tien maanden geleden maak te hij zich ineens los van de achtergrond en in juni van het vorig jaar nam hij de plaats in van Vyatsjeslav Mo- lotov, de man met „de Si berische glimlach" (Chur chill), door John Foster Dul les „de oudste en bekwaam ste regeerder van de Sovjet- Unie" genoemd. Men wist van Sjepilov, dat hij in 1905 te Asjkabad, thans de hoofd stad van de Turkmenische republiek, was geboren, dat hij in 1919 rechten ging stu deren in Moskou en dat hij zijn sporen als communist verdiende tijdens de land- bouwcollectivisatie van de jaren dertig. Men wist ook. dat hij hoofdredacteur van de „Pravda" was, maar daar hield het ook mee op. Dat hij grootvader is, dat zijn getrouwde dochter architect is, zijn bijzonderheden, die pas na zijn benoeming tot minister aan het licht kwa men. In de oorlog moet hij politiek commissaris zijn ge weest, met de rang van ge- neraal-majoor bij de Oekraï- nische legers. Zijn directe superieur was toen Nikita Khroesjtsjev. Pas in 1947 verscheen hij in het nieuws als hoofd van de Agitatie- en Propaganda- afdeling van het centrale comité van de communisti sche partij, de Agitprop. Veel plezier van die functie beleefde hij niet, want hij liet zich verleiden in het theoretisch orgaan van de partij, toen nog „Bolsje wiek" geheten (tegenwoor dig: „Communist), enkele prijzende .opmerkingen te maken over Nikolai Voznes- sensky, eertijds minister voor de staatsplannen, een jong en briljant econoom, van wie later bekend werd, dat hij door Stalin was „geliqui deerd". Deze faux-pas van Sjepi lov kwam hem onmid dellijk op een beris ping van het centrale co mité te staan. Het moet Dimitri Trofimovitsj toen wel onaangenaam te moede zijn geweest, maar hij over leefde de klap. En, wat meer zegt, een jaar later werd hij gekozen tot lid van de Op perste Sovjet. Dat duidt er wel op, dat hij toen mach tige beschermers gehad moet hebben. In 1953, na het ne gentiende partijcongres, waar Khroesjtsjev, zo kort voor de dood van Stalin, al een zeer gewichtige rol speelde, werd Sjepilov volwaardig lid van het centrale comité en hoofdredacteur van de Pravda. Toen Boelganin en Khroesj tsjev in augustus 1954 hun vermaarde reis naar Peking maakten, lieten zij de minis ter van buitenlandse zaken thuis, maar zij namen Sje pilov mee. De Pravda gaf intussen dagelijks blijk van een zodanige bewondering voor het genie Khroesjtsjev, dat het principe van het collectieve leiderschap een aanfluiting dreigde te wor den. Op 24 januari 1955 publi ceerde Sjepilov een opzien barend artikel, waarin de politiek van de toenmalige premier Maienkov tot uit breiding van de produktie van consumptiegoederen fel werd aangevallen. Dat arti kel vormde het begin van het einde van Malenkovs bewind. Sjepilov stelde ook de kolommen van de Pravda open voor Tito's aanvallen op Molotov en toen Boelga nin en Khroesjtsjev in de voorzomer Van 1955 naar 3elgrado gingen, lieten zij weer Molotov thuis en na men zij Sjepilov mee. Er Is genoeg geschreven over de manier, waar op Sjepilov, eerst als hoofdredacteur van de Prav da en later als minister van buitenlandse zaken, de Rus sische infiltratie in het Mid den-Oosten heeft voorbereid en gelanceerd. Maar zoals gezegd, veel van die bijzon derheden werden pas be kend, nadat Sjepilov minis ter was geworden. Zonder nadere aankondiging ver dwijnt hij thans weer in de mist. Hij is „vrijgemaakt voor ander werk", meldt Tass. Het is net, alsof men een generaal- in de gelegen heid stelt enkele wachtjes te kloppen. Sjepilov had, al vóór hij minister werd, een bij naam, „Dimitri Progres- sivny". Dat sloeg voorname lijk op wat men beschouwde als zijn oprecht idealisme. Men vertelde van hem, dat hij een grenzenloos vertrou wen had in het weldadige karakter van het Sovjet-sys teem en dat hij de manier, waarop Stalin de leer van Marx en Lenin had geper verteerd, diep betreurde. Sjepilov is of was een over tuigd Leninist en waar het Leninisme ten opzichte van Marx' stellingen een wel zeer „eigen weg naar het socia lisme" vormde, is het heel goed mogelijk, dat „Dimitri Progressivny" ten opzichte van „andere wegen naar het socialisme" een tolerantie aan de dag legde, die, naar de ervaring heeft geleerd, onverenigbaar is met het machtstreven van Moskou. tige preferentie van aan- en verkoop, daar hierdoor de export van de ver edelingsindustrie in grote moeilijkhe den kan komen en daar Nederland de meeste belangen heeft bij een regelma tige bediening van markten, ook buiten de zes Messinalanden. d. Een zo laag mogelijk buitentarief, teneinde de stijging van de produktie kosten zo veel mogelijk te beperken. Ook de Nederlandse Vereniging van fabrikanten van gecondenseerde melk toont zich in een brief aan de minister van landbouw tegenstander van een ge meenschappelijke Europese markt. Haar exportpositie, aldus de brief, die geheel gericht is op markten buiten Europa, zal ernstig hebben te lijden van een duurdere grondstoffenvoorzie- ning en van hogere sociale lasten. De ze moeilijkheden worden niet ondervon den door de andere condensexporteren- de landen. Gevreesd wordt dat vooral Denemarken hiervan zal profiteren. Van de te beramen overgangsmaat regelen wordt weinig heil verwacht, ge zien de slechte ervaringen in Benelux- verband. Hier is België, dank zij de beschermende maatregelen, in staat De film „Guys and Dolls, een Ame rikaanse show-film, gebaseerd op een kort verhaal van de schrijver Damon Runyon, is deze week na een derde keuring door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring, nogmaals ver worpen en verboden voor openbare ver toning in ons land. In haar (laatste) keuringsrapport zegt de Commissie van oordeel te zijn dat „de geest van de film ook door het aanbrengen van eni ge coupures niet is te veranderen. Het blijft", zo gaat het rapport verder „een geval van kwetsing van de gevoelens van een waarlijk godsdienstig mens, zoals hier met begrippen als getuige nis, bekering etc. gesold wordt. Het is geen gebrek aan zin voor humor (die naar het inzicht der Commissie in deze film ver is te zoeken) maar de afkeer voor de bespotting van geloof, die deze film kenmerkt, die de Commissie de film de kwalificatie „in strijd met de goede zeden" heeft laten behouden. De publicity director voor Europa van de Metro Goldwyn Mayer was gis teren speciaal van Parijs naar Amster dam komen vliegen om ten overstaan van de pers zijn bevreemding over het besluit van de Commissie kenbaar te maken. Ook kondigde hij aan dat een vierde keuring zal worden aangevraagd Reeds eerder had de Keuringscom missie, in haar tweede rapport n.l. verklaard dat door de film het Leger des Heiis en zijn werk in een belache lijk daglicht wordt gesteld. Inmiddels echter werd medegedeeld dat de M.G.M. een brief van generaal Welfred Kitch- ing van het internationale hoofdkwar tier van het Leger des Heils in Lon den heeft ontvangen, waarin deze ver klaart geen bezwaren tegen de film te kunnen opbrengen. In feite wordt overigens in de film een rol toebedeeld aan de „Save a Soul Mission", die niet gelijk gesteld schijnt te kunnen worden met de orga nisatie die wij kennen als het „Leger des Heils". Feit is voorts dat ook de „Save a Soul Mission", nadat „Guys and Dolls" als musical vier jaar op Broadway is vertoond, nimmer een woord van protest heeft laten horen. Voor het biljart-kampioenschap van Nederland ere-klasse driebanden, dat van 14 tot en met 17 maart in Kras- napolsky te Amsterdam wordt gehou den, zijn dertien biljarters ingeschre ven. Zij moeten nu voorwedstrijden spe len en alleen de kampioen Popeyus is van het spelen van die wedstrijden vrij gesteld. De overige twaalf zijn als volgt inge deeld: Amsterdam: Van Braam, De Haan, Sweering, Schmidt, Stikkelman en Van Bommel. Rotterdam: Van Gils, Broekhuizen, Baay, Teegelaar, Metz en De Ruyter jr. De voorwedstrijden moeten voor het einde van deze maand gespeeld zijn. De sectie betaald voetbal van de K.N.V.B. heeft zich vrijdagavond in een te Utrecht gehouden vergadering nogmaals beraden over het „geval- Kruin". Het sectie-bestuur is evenwel nog niet tot een besluit gekomen. De kwestie zal derhalve in een volgende vergadering opnieuw aan de orde wor den gesteld. Zoals reeds eerder werd gemeld, is na de wedstrijd Elinkwijk-BVV van 20 januari j.l., toen de Surinaamse inter national Kruin in het Nederlandse com petitie-voetbal debuteerde, aan Kruin een speelverbod opgelegd. Een suppor ter van Blauw Wit had namelijk ver klaard dat de Surinamer reeds con tractueel aan die club zou zijn gebon den. (Vervolg van pagina 1) Politieke waarnemers in Bonn hebben als hun mening uitgesproken, dat de hoofdlijn van de Russische buitenlandse politiek tamelijk constant is, en dat het er uiteindelijk weinig toe doet, wie die politiek ten uitvoer legt. Men meent in Bonn ook, dat Gromyko een carrière-di plomaat is en dat het weinig zin heeft hem als Stalinist of anti-Stalinist te be titelen. Daarmee is -overigens wel het probleem van de interne machtsverhou dingen in het Kremlin aangeroerd. Sjepilov is vrij algemeen beschouwd als een protégé van Khroesjtsjev, ter wijl Gromyko ten tijde van Stalin altijd uitstekend heeft kunnen samenwerken met Vyatsjeslav Molotov. Sjepilov heeft een belangrijk aandeel gehad in de ont wikkeling van de theorie der vreedza me coëxistentie en in het helen van de breuk tussen Moskou en Belgrado. Molotov, wiens ster de laatste tijd weer rijst, heeft zich voortdurend ver zet tegen het vieren van de teugels der tirannie. Het wordt daarom heel goed mogelijk geacht, dat Gromyko zo spoe dig mogelijk zal beginnen met het ver sterken van de banden tussen de com munistische partijen in het buitenland en Moskou. Hij zou in de eerste plaats de communistische discipline, die door de gebeurtenissen in Polen en Hongarije is verslapt, moeten herstellen. In een eerste commentaar op de re geringswijziging in de Sovjet-Unie heeft de Israëlische radio er gisteren op ge wezen, dat Sjepilov de man is geweest van de bovenmatige bewapening van Egypte en Syrië en dat zijn naam is verbonden aan de inmenging van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten. In politieke kringen te Tel Aviv wordt eraan herinnerd, dat Gromyko in 1947 heeft gestemd voor het plan tot deling van Palestina. In die tijd is er sprake geweest een straat in Tel Aviv naar Gromyko te noemen, maar dit plan werd niet uitgevoerd. De Sovjet-ambassadeur te Bonn, Smirnov, heeft gisteravond journalisten op een receptie in de Sovjet-ambassa de „zijn strikt persoonlijk oordeel" ge geven over de vervanging van Sjepilov door Gromyko. Volgens een Duitse ver slaggever had Smirnov gezegd, dat deze vervanging „kan worden beschouwd als een poging om tot een beter naast elkaar bestaan met het Westen te ko men." Smirnov noemde de nieuwe mi nister een man, die goed met het Wes ten op de hoogte is. Volgens eer Joegoslavische journa list heeft Smirnov tot hem gezegd, dat Sjepilov misschien wel is ontslagen we gens zijn recente aanvallen op Joegosla vië. De Russische regering heeft de Mos- kouse correspondent van het Ameri kaanse persbureau „International News Service", Charles Klensch, uitgenodigd het land zo spoedig mogelijk te verla ten. In de Russische pers is herhaalde lijk kritiek op zijn persoonlijke en be roepsactiviteit geoefend. Het centrale comité van de commu nistische partij van de Sovjet-Unie heeft de eerste secretaris van de afdeling Leningrad van de partij, Kozlov, geko zen tot plaatsvervangend lid van het presidium van het centrale comité. Het Zuidafrikaanse cricketteam Is de vierde testmatch tegen Engeland goed begonnen. Op de eerste dag van de ontmoeting scoorden de gastheren 234 runs voor het verlies van slechts vier wickets. Dank zij prachtig werk van Trevor Goddard, die met 67 runs topscores werd, en John Waite, dit maal goed voor 61 punten, bouwden de springbokken een tweede wicketstand op van 112. Een mooie prestatie lever de ook Roy McLean, die met 56 not out bleef. Opvallend waren de bowlingcijfers van de Engelse bowler Trevor Bailey. Hij kwam tot 3 voor 38 en veroverde zijn 100e wicket in testcricket. In New York heeft een groep zaken lieden plannen aangekondigd voor de bouw van het grootste overdekte sta dion ter wereld, dat accomodatie zou krijgen voor 150.000 toeschouwers. De kosten van het project worden geschat op ca 57 miljoen dollar, ongeveer 217 miljoen gulden. Het stadion, dat de naam krijgt van „Olympic City", zal worden gebruikt voor paardenraces, autowedstrijden en honkbalwedstrijden. Het krijgt een alu- miniumdak. De lengte wordt 425 meter, de breedte 330 meter en de hoogt* komt overeen met die van een gebouw van 25 etages. Met de bijgebouwen e.d* wordt de totale oppervlakte van h.e' project 100 a 150 hectares.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 6