Bestedingsbeperking met 700 miljoen WELVAARTSPEIL wordt drastisch naar omlaag gedrukt Kosten van het levens onderhoud zullen 6.8 pet. stijgen Open vragen Melk, brood, suiker, tabak duurder; P.T.T.-tarieven en weeldetarief omhoog Belastingverhoging moet kwart miljard opbrengen I Lichting 1936 moet in Hongarije opkomen Velen van hen souden tegen de Russen en de vedigheidspolitie de wapens hebben opgenomen DRIE JONGENS BEROVEN KRUIDENIER VAN RUIM DRIEDUIZEND GULDEN Vlucht van een hunner eindigt in het water van een gracht De grote rivieren buiten hun oevers 1 Nieuw landbouw beleid in zicht Auto rijdt in topsnelheid tegen een boom Stewardesse-pop voor Marijh Kort geding over Duitse radio's Hevige explosie te Brielle Soekarno ont vouwt zijn plannen Het weer Beide inzittenden op slag gedood Amsterdamse politie moet revolver trekken Beperkingen bij reclame-activiteit 15.000 op nr. 12199 AM |fS Communisten in de regering MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26834 Regering komt land bouw tegemoet Lord Hore Belisha overleden WINTERSPORTKLEDING Onbestendig BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave vat» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. MINISTER HOFSTRA Vfui11itiiiimitiiii111111ii111111ii11111111ri11111111111 minimum De eerste indruk, die de regerings nota inzake beperking van de bestedingen maakt, is niet be paald, dat wij te doen hebben met een stuk krachtig regeringsbeleid. Sinds augustus-september 1956 weten we nu al, dat in het Nederlandse htiis- houdboekje de post uitgaven die van de inkomsten in een mate overtreft, die maatregelen onontkoombaar maakt. Het bestedingsbeperkingsrapport van de S.E.R. gaf hieromtrent in no vember concrete cijfers. Enkele dagen later verhoogde de minister van fi nanciën, de heer Hofstra, de bestaan de lichte onrust door van een nood toestand te gewagen en bij alle finan ciële debatten in de Kamer speelde sindsdien de „komende nota" een rol Vrij algemeen werd verwacht, dat de regering beduidend verder zou gaan dan het S.E.R.-advies en in één op zicht gebeurt dit dan ook, namelijk ten aanzien van het landbouwbeleid. Voor heel de rest wordt het S.E.R.- advies vrijwel op de voet gevolgd Door het inpassen evenwel van de verbeteringen voor de landbouwsec tor, dus zowel voor de eigenaars als v°°r w6 landarbeiders, komen de ge- raagde offers van de consumenten aanzienlijk zwaarder aan dan was verwacht. Uiteindelijk zal van de consumenten een offer worden ge vraagd van 6,8 pet., waartegenover dan een loonsverhoging komt te staan van 2 pet. in verband met de huur verhoging per 1 juli a.s. en voor de landarbeiders een verbetering van 5 pet. Hierbij komt de vraag op of deze 5 pet. na 1 juli ook nog eens zal wor den herzien of zal het effect hiervan door de huurverhoging weer voor een groot deel ongedaan worden gemaakt? Verheugend is het zonder twijfel dat althans één groep van ons volk enige noodzakelijke verbetering ervaart, al is hiermede duidelijk geworden dat we in deze regeringsnota te doen heb ben met twee zaken, die geheel los van elkaar moeten worden beschouwd. Nu echter deze zaken eenmaal ge koppeld zijn, verwachten wij van de zijde der vakcentrales nog al kritiek. Op pagina 9 van de nota zegt de regering, dat, afgezien van de huurcompensatie en de verho ging der landarbeidersionen, tegen over de prijsstijgingen geen looneisen dienen te worden gesteld. De regering mag dit verwachten indien zich inder daad geen verdere prijsbewegingen naar boven voordoen, maar op dit stuk voelen we ons helemaal niet ge rust. Beschikt de regering nog over andere gegevens dan die welke zij aan de Tweede Kamer heeft ter be schikking gesteld? De uitlatingen van de heer Hofstra tegenover de pers zouden in die richting wijzen. Maar Waarom dan pessimistischer tegen over de Kamer dan tegenover het pu bliek? Meerdere vragen laat de nota onbeantwoord. Vooreerst b.v. waarin concreet de bezuinigingen op de aan vullende werken (20 miljoen) zullen bestaan. Wat betekent overschakeling van materiaalintensief op „arbeids intensieve werken"? Materiaal-bezui niging kan tot locale structurele werkloosheid voeren, zoals het voor beeld van de N.V. Schokbeton te Kampen ons reeds aantoont, waar honderd arbeiders werden ontslagen omdat minder materiaalintensief werk wordt uitgevoerd. Wat betekent de bezuiniging van zes miljoen kraam gelduitkering, wanneer deze uitke ringen voortaan moeten worden be taald door ziekenfondsen, die toch reeds tekorten hebben? Welke gevol gen zullen de belastingverzwaringen voor het prijsbeeld bieden? Is de blok kering van de verhoogde pachtgelden nu per se noodzakelijk? Hoe zal het bedrijfsleven reageren? De laatste vraag is natuurlijk geen Vraag aan de regering. Het is vooral v®n beroep op het gezond verstand Van allen, die bij de oplossing van het probleem zijn betrokken. Met £rote nuchterheid en zakelijkheid hioet het gehele probleem onder ogen voorden gezien, want, zegt de nota: regering ziet het gehele samenstel Van maatregelen als een minimum program. Daarom zet zij haar onder zoek voort en de verantwoordelijken zullen verstandig doen naarstig met de regering mee te onderzoeken. "Hlllllllllll IIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII (Van onze economische redactie) Door de uitvoering van de plannen van de regering om de bestedingen te beperken en de landbouw voor 200 miljoen gulden méér in de welvaart te laten delen zullen dit jaar de prijzen stijgen en de belastingen boger worden. Eind 1957 zullen de kosten van levensonderhoud minstens 6,8% hoger zijn dan in 1956. De melk wordt zeker 10 cent per liter duurder, het brood 0,4 cent en de suikerprijs wordt nog 3y2 cent per kg hoger dan nu. Tabak wordt zoveel duurder, dat sigaretten waarschijnlijk 5 cent per pakje meer gaan kosten. De tarieven van de PTT gaan met 56 miljoen gulden omhoog en er zullen nog meer gemeentelijke en overheidsbedrijven volgen. Door wijziging van het tussentarief en het weeldetarief van de omzetbelasting en enige andere verschuivingen worden o.a. radio's, televisietoestellen, bier en auto- en motorbanden duurder. De overheid zal een kwart miljard meer aan belastingen innen. De ven nootschapsbelasting stijgt met 100 miljoen gulden (4 punten). De investe ringsaftrek wordt van 6 november 1956 tot 1 januari 1958 opgeschort, het geen 75 miljoen meer in het laatje brengt. Wijzigingen in de omzetbelas ting kosten de consument 24 miljoen. Als gevolg van een prijsstijging van de tabaksartikelen denkt de overheid 44 miljoen meer aan accijns te innen. Door de huurverhoging per 1 juli zal de personele belasting met 7 miljoen gulden stijgen. De regering heeft het program van de S.E.R. niet verzwaard. De be stedingsbeperking en het landbouwbeleid vragen samen rond 690 miljoen gulden op te brengen door overheid, bedrijven en gezinnen. De regering beoogt met haar maatregelen een hogere minimum-opbrengst van land- bouwprodukten voor de boer van 175 miljoen, een loonsverhoging voor de landarbeiders van 5% (25 miljoen), een gunstiger begrotingspositie van het Rijk van 450 miljoen en een verbetering van de positie van de beta lingsbalans. Hoeveel de betalingsbalans zal verbeteren wordt in de best> dingsnota niet gezegd. Het tekort op de lopende rekening bedroeg eind 1956 rond 590 miljoen gulden, maar er is nog onzekerheid over de vraag hoe somber men dit saldo moet bekijken. Het is namelijk nog niet bekend in hoeverre dit cijfer te maken heeft met een gunstige omzetting van de viezen in extra-voorraden. In ieder geval verwacht de regering, dat de al gemene situatie in 1958 aanmerkelijk gesaneerd zal zijn. De regering heeft het advies van de SER in beginsel als leidraad aanvaard, doch zij meent dat de SER zowel te optimistisch als te pessimistisch is ge weest. Te optimistisch was hij, omdat werd uitgegaan van eert betalingsba lanstekort per eind 1956 van 100 miljoen gulden. Dit tekort bedraagt in feite 590 miljoen. Toch hoeft de regering het pro gram van dé SER niet te verzwaren. De Raad was namelijk te pessimistisch met zijn veronderstelling, dat een be stedingsbeperking van 700 slechts tot een verbetering van de betalingsbalans met 350 miljoen gulden tot gevolg zou hebben. De regering verwacht een gun stiger effect omdat de stand van de betalingsbalans beïnvloed kan zijn door extra-voorraadvorming, welke voorbij gaande beïnvloeding geen fundamentele verslechtering genoemd mag worden. De regering zag dus geen aanleiding om het SER-programma van 700 mil joen gulden beperking te verzwaren. Met haar programma van 690 miljoen gulden blijft zij daar nog onder. In dat bedrag zijn dan bovendien nog begre pen de maatregelen die nodig zijn om de agrarische sector aan 200 miljoen gulden meer welvaart te helpen. Ook de SER had in zijn program reeds voor een gedeelte met de landbouweisen re kening gehouden. Hoeveel dat was mocht uit het bestedingsadvies nooit goed duidelijk Worden. Ook de regerings nota geeft daarover geen opheldering. Onderstaand staatje geeft een vergelij king van de beperkingen uit het beste dingsadvies van de SER en uit de be stedingsnota van de regering. In beide getallenreeksen zijn zowel de offers voor de bestedingsoperatie als voor de landbouwsanering opgenomen. Voorstel S.E.K. Consumptiebeperking door overheid 75 Investeringsbeperking door overheid 125 Investeringsbeperking door bedrijven 225 Consumptiebeperking door gezinnen 275 Voorstel regering 85 142 175 290 700 milj. 692 milj. De grote complicatie in de bestedings nota van de regering is, dat er be halve over bestedingsbeperking ook ge handeld wordt over een vergroting van de uitgaven voor de landbouw. De land bouw eiste op het eind van het vorig jaar een positieverbetering van 350 mil joen gulden. Zij eist- een betere belo ning voor de arbeid van de boer en zun gezin, een hogere vergoeding voor de lasten verbonden aan grond en ge bouwen en een loonsverhoging voor de landarbeiders. De regering komt nu voor 200 mil joen gulden aan deze eisen tegemoet. Door een verhoging van de garantie prijzen hebben de boeren dus voortaan de zekerheid dat zij voor hun gegaran deerde produkten een hogere mini mumopbrengst van 200 miljoen gulden verkrijgen, waarvan zij dan de landar beiders een loonsverhoging van 25 mil joen gulden (5 pet.) zullen moeten be talen. De overheid zal 140 miljoen van deze hogere garantie voor haar reke ning nemen, de overige 60 miljoen gaat de consumptieprijzen verhogen. De landbouwprijzen zullen echter nog door twee andere oorzaken stij gen. Op de eerste plaats stegen de kostprijzen in 1956 met een bedrag van 100 miljoen gulden, afgezien van de eisen van 350 miljoen. Van deze kost- prijsstijgingen moet de consument 35 miljoen gulden dragen. Bovendien gaat de regering in de loop van het jaar over tot afschaffing van de consu mentensubsidies waarmee zij tot nu toe de, prijzen van melk, suiker en tarwe voor de consumenten laag hield. De subsidie op suiker is inmiddels reeds afgeschaft. Al deze factoren bij elkaar zullen in de loop van het jaar een prijsstijging tot gevolg hebben van melk (10 ct. per 1.), brood (0,4 ct.) en suiker (3% ct. per kg.). Deze stijgin gen worden echter getemporiseerd doorgevoerd. 1-Iet prijseffect op sui ker en brood zal pas in het najaar ervaren worden, dat op melk echter eerder. (Vervolg op pagina 4) Op de gladde Haarlemmerweg ter hoogte van de tuinstad Geuzenveld bij Amsterdam is vannacht om twee uur een personenauto met grote snelheid tegen een boom gereden. Beide inzittenden, de 22-jarige Hugo Loudon uit Velzen en de 24-jarige Jean-Louis Marie Bastiaens uit Maastricht werden daarbij op slag gedood. De stoffelijke resten zijn naar het Wilhelmina gasthuis in Amsterdam overgebracht. Aan de wijze, waarop de auto tegen de boom was verpletterd bij het wegtrekken van de resten brak de auto in twee stukken heeft men kunnen opmaken dat de jongelui met topsnelheid gereden hebben. Ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van prinses Marijke hebben vandaag omstreeks het middaguur de beide peetouders van Marijke, mevrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wil- tens, hun gelukwensen aangeboden. Me vrouw Post is de weduwe van de ver zetsstrijder Johannes Post, die 16 juli 1944 te O verveen gefusilleerd werd. De heer Wiltens was voorzitter van de raad van negen van het studentenverzet. Vervolgens heeft mej. I. S. Hooftman, stewardesse van de K.L.M. de prinses een pop in stewardessen-uniform aan geboden. Een deputatie van het wapen van de verbindingsdienst heeft de jarige prinses daarna een houten werktafeltje met bijpassende stoel als verjaardags geschenk overhandigd. Door de aanhoudende regens zijn de grote rivieren op vele plaatsen buiten hun oevers getreden. In Limburg over stroomt de Maas de uiterwaarden en de Waal is, zoals deze foto laat zien, bij Zaltbommel buiten haar oevers getreden. De nieuwe minister van Zaken Over zee, mr. G. P. Helders, is zaterdagoch tend door H. M. de Koningin op pa leis Soestdijk beëdigd. Men ziet hier de nieuwe minister op het bordes van het paleis na de plechtigheid. De stafchef van het Hongaarse le ger, generaal Ferenc Ugrai, heeft mee gedeeld, dat de dienstplichtigen die in 1936 geboren zijn, zich tegen 10 maart moeten melden. Spoedig daarna zullen zij onder de wapenen worden geroepen, aldus meldt „Nepszabadsag", het or gaan van de Hongaarse communisti sche partij. De betrokken dienstplichti gen hadden eigenlijk in de herfst van het vorige jaar moeten opkomen, doch dit was tengevolge van de opstand niet mogelijk. Volgens waarnemers moe ten velen van deze lichting bij de op stand tegen de Russische militairen en de Hongaarse veiligheidspolitie hebben gevochten. Generaal Ugrai verklaarde, dat de antecedenten van de dienstplich tigen nauwkeuriger daii voorheen zullen worden onderzocht. Zoals bekend, heb ben gedurende de opstand vele militai ren de zijde van de verzetsbeweging gekozen, terwijl andere zich afzijdig hebben gehouden. Volgens „Nepszabad sag" heeft generaal Ugrai tevens mee gedeeld dat het leger zich in een staat van volledige reorganisatie bevindt. Generaal Pak flka, het hoofd van de politieke afdeling van het Hongaar se leger, heeft bekendgemaakt, dat de organen van de communistische partij een belangrijke rol in het leger zullen gaan spelen. Zo zullen zij hun me ning kunnen geven over de orders die de commandanten van militaire een heden willen uitvaardigen. Het vakverenigingsblad „Nepakarat" heeft in een artikel, „de waarheid over de hulp van het internationale Rode Kruis" getiteld, zich erover beklaagd, dat Hongarije tot dusver slechts onge veer een tiende heeft ontvangen van de hulp, die het Westen beloofd heeft. In buitenlandse radio-uitzendingen was, Drie jongens achttien en negentien jaar hebben zaterdagavond op het lang niet verlaten Mercatorplein te Amsterdam een 57-jarige kruidenier neergeslagen. Ze hebben de man een tas met ruim drieduizend gulden uit handen gerukt en zijn de omliggende straten ingevlucht. De kruidenier schreeuwden luidkeels om hulp. Twee politie-agenten van de radio-autodienst en een taxichauffeur zetten terstond een felle jacht in, waarbij de agenten het pistool moesten trekken. Een der jon gens sprong in zijn angst in het water van de Admiralengracht. De tas met geld werd veroverd door de taxichauf feur, die de jongen zo dicht op de hie len zat, dat zij zich ten einde raad van hun buit ontdeden. Alle drie aanval lers zijn in arrest gesteld. De beroofde kruidenier had geen ernstige verwon dingen opgelopen. Het bleek dat de plannenmaker van de aanval een achttienjarige typograaf was, die aan hetzelfde plein woonde als de kruidenier. Hij wist dat de man elke avond met het kasgeld naar huis ging. Hij en zijn kameraden vervaar digden een ploertendoder. Zijn vriend, een achttienjarige isoleerder, vroeg de kruidenier zaterdagavond, toen deze de deur van zijn winkel achter zich ge sloten had, een lucifer. Op dat moment sloeg de derde in het complot, een 19- jarige militair toe, op het achterhoofd van de kruidenier. De isoleerder rukte de tas, waarin 3200 gulden zat, uit de hand van het slachtoffer. Onmiddellijk werd de achtervolging op de vluchten de jongens ingezet. Door de omliggen de straten rijdend, merkte de politie de isoleerder op. De jongen werd zo in het nauw gedreven dat hij in het water vaat de Admiralengracht dook om al zwemmend de overkant te bereiken. Er was al in de lucht gescho ten en toen de jongen door het koude water zwom floten weer enkele kogels de lucht in. Voordat hij de overzijde van de gracht bereikt had, stond er reeds een agent die hem onmiddellijk inrekende. Nadat hij op het politiebu reau aan de tand gevoeld was, werden zijn veelbelovende vrienden in de kraag gepakt. volgens het blad, in december gezegd, dat de V.S. goederen ter waarde van 20 miljoen dollar zouden zenden en dat het internationale Rode Kruis goederen ter waarde van 30 miljoen dollar zou sturen. Hiervan was eind januari al leen voor een bedrag van 4.5 miljoen dollar ontvangen, terwijl men thans nog slechts goederen ter waarde van niet meer dan vijf miljoen zou mogen ver wachten. (Een lid van de delegatie van het internationale Rode Kruis in Boeda pest noemde deze cijfers „imaginair"). Volgens de politie te Wenen hebben Hongaarse grenswachten vijf Oostenrij kers uit de grensplaats Wallern aange houden, toen zij een Hongaarse vluch teling wilden helpen, zijn vrouw en twee kinderen naar Oostenrijks gebied te brengen. De vluchteling, een van de elf Hongaren die zaterdagnacht de grens passeerden, had de bewoners van Wallern gevraagd, te helpen bij het op sporen van de rest van zijn gezin. Vijf Oostenrijkers gingen in een tractor met hem mee naar de grens. Later werd dit voertuig teruggevonden, doch van de zes mannen was geen spoor meer te bekennen. Twee ooggetuigen deelden mee, dat zij in het betrokken gebied Hongaarse grennswachten zes personen hebben zien aanhouden. De president van de Haagse recht bank, heeft uitspraak gedaan in het korte geding dat de Nederlandse im porteur van een Duitse radiofabriek te gen een radiohandelaar in Den Haag aanhangig had gemaakt. Het ging erom dat de Haagse radiohandelaar zelfstan dig radiotoestellen e.d. importeert of laat importeren waardoor hij de appa raten 10 tot 25 pet goedkoper kan ver kopen dan wanneer hij ze betrekt via de officiële importeur. De president heeft de gedaagde radio handelaar verboden, onder de betiteling „alle bekende Duitse merken radio en televisie met 10 tot 25 pet korting" en of voorzien van enigterlei andere aandui ding van soortgelijke strekking waren ten wederverkoop aan te bieden, te verkopen, te doen aanbieden of te doen verkopen van de eisende partij of een harer vervaardigde soort. Op elke overtreding van dit verbod staat een dwangsom van 1000.-. Het vonnis is bij voorraad uitvoerbaar. De gedaagde partij werd veroordeeld in de kosten van het geding, welke 186,95 bedragen. Vanmorgen omstreeks tien uur is in de stokerij van de gasfabriek te Brielle, vermoedelijk door zelfontbranding, een hoeveelheid gas ontploft. De explosie was zo hevig, dat de daken van de stokerij en van de kolenopslagplaats in de lucht vlogen en in stukken op het fabrieksterrein terecht kwamen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Brielle en omliggende plaatsen zullen vermoedelijk enkele dagen van gas verstoken zijn. In de 534e staatsloterij, 4e klasse, le lijst, is de prijs van f 15.000.geval len op nr. 12199. Advertentie f ncFRn VOOR UW LEVEN'u President Soekarno van Indonesië heeft zaterdag zijn nieuwe politieke plannen ontvouwd tijdens een besloten bijeenkomst in zijn paleis in Bogor. Het staatshoofd gaf een uiteenzetting van zijn nieuwe politieke „conceptie" die een drastische wijziging in de demo cratische structuur van zijn land zal aanbrengen tegenover vertegenwoordi gers van de vijf coalitie-partijen. Joseph Leimena, de woordvoerder en leider van de delegatie van de christe lijke partij, deelde de pers na afloop van de bijeenkomst mee, dat Soekarno plannen voor een beperkte hervorming van het kabinet heeft verworpen als „niet voldoende" om de huidige crisis het hoofd te bieden. Woordvoerders van vrijwel alle poli tieke partijen zijn van mening, dat het plan van president Soekarno voor een nieuwe democratie voorziet in de op neming van communisten in de rege ring van Indonesië. Lord Hore Belisha, die de leiding had van een Britse parlementaire de legatie welke een bezoek aan Frank rijk brengt, is te Reims plotseling over leden. Hij werd door een hersenbloe ding getroffen toen hij op het punt stond in het raadhuis van Reims een rede uit te spreken en overleed ter plaatse. Lord Hore Belisha is minister van de fensie van Engeland in de jaren dertig geweest. Hjj stak het Engelse leger in battle-dress. Belisha heeft 22 jaar door gebracht op de banken van het Engel se Lagerhuis. Toen Chamberlain uit München terugkeerde had Belisha de lei ding van de Engelse herbewapenings pogingen. Churchill had in die dagen felle kritiek op hem. en na drie jaar werd Lord Hore Belisha tenslotte tot aftreden gedwongen. In 1954 is hij lid van het Hogerhuis geworden. (Reuter, U.P.) Advertentie BARIEL10RISS1R. HAARLEM TEL. 13439 EERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Toenemende bewolking met later plaatselijk enkele buien. Aanvanke lijk weinig wind en hier en daar mist, later matige zuidwestelijke wind. Wreinig verandering in tem peratuur. Zon: 7.5018.03. Maan;9.34. Advertentie ONBEPERKTE GARANT* MAZETFA BRIEKEN TE ZEVENBERGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1