Ged. Staten achten Haarlemse annexatieplan onvermijdelijk Feestelijk lustrum-concert van „Die Haerlemsche Musyckcamer" Met 13.000 bolbioemen naar de Messe-hallen in Keulen I IPl Het hart óp de tong GROOT CARNAVAL Bijzondere vondst bij Molenbrug in Hillegom Zuid-Schalkwijk spoedig bij Haarlem Waterpolo Bloemlust-tentoonstelling kost 120.000 DM. HH8MNI wat- x- MAANDAG 18 FEBRUARI 195/ PAGINA 3 SPAARNWOUDE Gebiedsruiling Films Burgerlijke Stand Haarlem De samenvoeging van Haarlemmerliede en Haarlemmermeer RESTAURATIE ORGEL SINT JACOBUS DE MEERDERE Tien toffees en 7. gestolen 23 februari in „TRESLONG" - HILLEGOM „DE SPELERS VAN ST.-FRANS" Spreekuur wethouder Zege van Haarlem H.V.G.B. verslaat D.J.K. Benauwd succes voor H.P.C. Basketbal ARGUS VERRAST FLAMINGO'S Vergadering „The Zand- voort Boys" Een ton en tonnen Blikvanger T't: ISfilü m gaacai Wij betrekken onze RENAULTS GARAGE DEN HOUT Benoemingen bisdom Rotterdam O VER VEEN Katholiek Vrouwengilde „De humor en het kind" Beurs van Amsterdam 1 De door Haarlem ten koste van een gedeelte der gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude verzochte gebieds overdracht wordt door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland naar blijkt uit hun schrijven aan de gemeentebe sturen van Haarlemmermeer en van waarover wij reeds berichtten on vermijdelijk geacht. Zoals bekend heelt de gemeenteraad van Haarlem verzocht om met het oog op noodzakelijke stads uitbreiding het grondgebied der gemeen te opnieuw te vergroten, thans in de richting van Schalkwijk. G.S. menen in hun schrijven, dat de benoorden de Schipholweg gelegen uit breiding van de „Amsterdamsebuurt" ter leniging van de woningnood in Zuid- Kennemerland ten spoedigste moet wor de voltooid. Aangezien de gronden in de Waarderpolder nodig zijn voor de uitbreiding van de aldaar gevestigde bedrijven, voor overplaatsing van be drijven uit de bebouwde kom van Haar lem, voor vestiging van nieuwe grote verzorgende industrieën en voor wel licht nog een beperkt aantal andere bedrijven, komen deze gronden niet in aanmerking voor bebouwing met woon wijken. Derhalve zal, eveneens ter leniging van de woningnood, onmiddellijk na voltooiing van de „Amsterdamsebuurt" bezuiden de Schipholweg een nieuwe stadswijk, met alles wat daarbij hoort, tot stand gebracht moeten worden. Met de voorbereiding daarvan is men reeds bezig. Het is duidelijk naar G.S. me nen dat deze stadsuitbreiding slechts geschieden kan op kosten van en onder verantwoordelijkheid van het gemeente bestuur van Haarlem. Het ogenblik, waarop de door Haar lem verzochte gebiedsovergang ter voor koming van onnodige vertragingen een feit zou moeten zijn, ook al volgt de eigenlijke bebouwing eerst enige jaren later, is zeer nabij. Zij dient daarom, ook naar de overtuiging van G.S., thans op korte termijn te worden voorbereid. Aannemende, dat de wetgever zich bij deze zienswijze zal aansluiten, hebben G.S. gemeend, nu reeds de consequen ties hiervan in haar verdere strekking onder het oog te moeten zien. De verkleining, welke de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude naar alle waarschijnlijkheid zal moeten on dergaan, zal ontegenzeggelijk in menig opzicht haar weerslag hebben op deze gemeente. Haar draagvlak is nu reeds smal, en zal nog smaller worden na de annexaties. Het is niet mogelijk dit te vergroten door het westelijk deel dei- voormalige gemeente Sloten alsnog bij Haarlemmerliede te voegen. De belan gen van de agglomeratie Amsterdam bij dit gebied te denken valt daar bij p.a. aan uitbreiding van het haven gebied. aan de aanleg van complexen sportvelden enz. gedogen dit niet. Een vergroting van net grondgebied der gemeente Haarlemmerliede door aan hechting van gebied ten noorden van het Noordzeekanaal is noch doelmatig, noch ook praktisch mogelijk. Zo blijft dus als enig mogelijke richting voor vergroting van draagvlak en bestuurs kracht van de te reduceren gemeente de zuidzijde over. Twee oplossingen zijn hier in begin sel denkbaar: vereniging van Haarlem merliede en Spaarnwoude met alleen Zwanenburg en omgeving en vereniging van het gehele gebied tussen de agglo meraties Amsterdam en Haarlem on der één gemeentebestuur. G.S. menen evenwel, dat vereniging van Zwanen burg met Haarlemmerliede grote weer standen zouden bestaan, zodat deze mo gelijkheid niet in overweging kan wor den genomen. Tegen een afscheiding van Zwanenburg uit zijn tegenwoordig gemeentelijk verband hebben zij be zwaar, temeer, daar hierdoor de posi tie van de „tussengemeente" zou wor den verzwakt. De enige oplossing ach ten G.S. derhalve zoals reeds be richt vereniging van Haarlemmer meer met Haarlemmerliede en Spaarn woude. De beide gemeenten zullen zich dan tot één grotere eenheid voegen, die thans reeds op maatschappelijk-econo- misch gebied bestaat, en die thans ook op bestuurlijk gebied ten zeerste wense lijk gaat worden. Hiermede zullen ook belangen van hogere orde, veiligstelling van het zo ongerept mogelijk behoud van het agrarisch „tussengebied" wor den gediend. G.S. wijzen voorts nog op de nood zaak van samenvoeging van het dorp Spaarndam, thans gedeeltelijk tot de gemeente Haarlem en tot de gemeente Haarlemmerliede behorend. Om te voor komen, dat er een situatie gaat ont staan, zoals thans binnen de twee-een heid Halfweg—Zwanenburg, menen G. S.. dat het buurtje bij Spaarndam ge- voegd dient te worden bij de gemeente Haarlem. Een tweede correctie, door G.S. voor gesteld, betreft de grens onmiddellijk beoosten Halfweg. Nu de plannen voor een scheepvaartkanaal ter verbinding met de ringvaart van de Haarlemmer meerpolder met het Zijkanaal F vaste vorm hebben aangenomen, dient te wor den bevorderd, dat de grens tussen de gemeenten Amsterdam en Haarlemmer liede en Spaarnwoude wordt verlegd naar dat verbindingskanaal. Een daar toe strekkende grenscorrectie houdt in, dat de twee hierbij betrokken gemeen- CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar, 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Voor jou heb ik gezondigd, volw., 2.30, 8. Aanrandlng, 18 j„ 2, 4.15, 7. 9.15. LUXOR. De dochter van. de ambassadeur, a. 1. 2 7 9 15 MINERVA, do. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De vrouw die liefde be geerde, str. volw., 2, 4.15, 7 en 915 ROXY: De weg door de hel. 18 jaar, 2 30, 7, 9.15. STUDIO: Ballast der wanhoop, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Maandag 18 februari. Schouwburg: Toneelgroep Theater met ■.Dundo Maroje's Dukaten", (ab. B), 8 uur. Dinsdag 19 februari Schouwburg: Toneelgroep Theater met •■Dunlo Maroje's Dukaten" (Ab. C), 8 uur. Concertgebouw: Concert door het N. Ph. O. b. 1. V. Jan Out. Solist: Henryk Szermg, viool, 8.15 uur. GEBOREN: J. W. Dam-Bloemendal, z.; C. G. Watzema-Andriesse, z.; W. C. Th. van der Kroft-Zijlstra, z.; C. Rob ben-van der Weijden, z.; W. W. Huster- mann-Van Gelder, z.; C. RuijslRozen- naal, z.; H. M. den Braber-Van Zome- ren, z.; M. F. J. Klep-Westerkamp, d. ONDERTROUWD: A. van Dijk en P. Knuist; J. Witkamp en C. G. van der Genugten. GETROUWD de Wind. OVERLEDEN: J. G. van Thoor, J-, Gasthuisvest; W. Spliethoff, 58 j., Louise de Colignylaan; W. van Wirdum, F. Gasthuisvest; E. Chr. Diets, 84 .1-, Wijdesteeg; Chr. Vooges, 77 j., Bal juwslaan. E. van der Puij en L. 68 ten enig grondgebied ruilen, waarbij Amsterdam een iets grotere oppervlakte ontvangt, dan het afstaat. Hierdoor zal echter voor Haarlemmerliede en Spaarnwoude bij Halfweg de zozeer gewenste gelegenheid tot dorpsuitbrei ding beschikbaar komen. Na al deze grenscorrecties, ten be hoeve dus van Amsterdam en Haar lem, zullen de grenzen van Haarlem merliede en Spaarnwoude gaan samen vallen met grote waterlopen: de Ring vaart, het Noordzeekanaal en twee zij ner zijkanalen, de Mooie Hel en de Liede. G.S. wijzen er aan het slot van hun schrijven aan de gemeentebesturen op, dat zij voornemens zijn hun hiervoor geschetste zienswijze ter kennis te bren gen van de Minister van Binnenlandse Zaken c.a., en dat deze zienswijze voor wat de gemeente Haarlem be treft meer behelst, dat gevraagd is in het Haarlemse verzoek tot gebieds- vergroting, gedaan op 2 februari '1955. In ons bericht over de door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland voor gestelde samenvoeging van de gemeen ten Haarlemmermeer en Haarlemmerlie de en Spaarnwoude, nadat ten koste van laatstgenoemde gemeente geannexeerd zou zijn door Haarlem en Amsterdam, zjjn enige zeer storende zetfouten geslo pen. In de aanhef beoogden wij mede te delen, dat mejuffrouw mr. E. Rib- bius Peletier dit voorstel in een besloten raadsvergadering heeft toegelicht. Dit laatste woord is in het bericht weg gevallen. Met nadruk stelt het gemeentebestuur van Haarlemmerliede in zijn communi qué vast, dat geen conclusies getrok ken kunnen worden ten aanzien van de bereidheid tot samenvoeging uit de besprekingen tussen G.S. en de Colle ges van B. en W. van Haarlemmerlie de en van Haarlemmermeer. Tengevol ge van een zetfout werd inplaats van „geen conclusies" gesteld ,,d e con clusies." Het orgel van de kerk van Sint Ja cobus de Meerdere behoeft dringend restauratie, wil dit muziekinstrument ook in de toekomst zijn klankrijke luis ter kunnen bijzettenaan de godsdienst oefeningen. Er is destijds reeds een or gelfonds ingesteld, dat reeds 8.000,- bijeen heeft weten te brengen. Voor de restauratie is evenwel nog meer geld nodig. „De laatste loodjes wegen het zwaarst". Dit geldt ook voor de initia tiefnemers tot de orgelrestauratie. Er is thans een loterij georganiseerd, om het resterende deel van het bedrag bij een te krijgen. De loten zijn reeds ver kocht, en dinsdagavond 18 februari zal er in het r.-k. Verenigingsgebouw in Spaarnwoude een prettige avond geor ganiseerd worden. Er zal een fancy- fair zijn, waarvan de baten ten goede zullen komen aan het orgelfonds. De trekking van de loterij zal er plaats vinden en tenslotte zal er nog gelegen heid zijn om een dansje te wagen. De ze avond zal om acht uur beginnen. Men mag er tot twee uur 's nachts blijven feestvieren. De restauratieplan nen van het orgel zullen bij dit alles wél varen! In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft men ingebroken in het kantoor van een broodfabriek aan de Lange Margarethastraat. Men heeft getracht de brandkluis te forceren, hetgeen niet gelukt is. Uit de kassa op de expedi- tieafdeling worden 7, en tien toffees vermist.. Advertentie De originele kostuums, die gedragen zijn door Romy Schneider en Karl Heinz Böhm in de films: Sissi en Sissi de jonge Keizerin, zijn ge- etaleerd bij de fa. Gerzon, Grote Houtstra.at. De nieuwe film komt vrijdag a.s. in 't Rembrandt Theater. Plaatsbespreken 2 dagen vooruit aan de kassa. Telefonisch alleen dezelfde dag. In de Vleeshal heeft zaterdagavond „Die Haerlemsche Musyckcamer" zijn 10-jarig bestaan op feestelijke wij ze herdacht. Dat dit geschiedde in con certerende trant spreekt voor dit gezel schap als vanzelf. De leider van_ deze musicerende amateurs, André Kaart, had een bijzonder interessant program ma samengesteld. Naast de aparte keu ze, was de entourage waarin dit ge schiedde, eveneens afwijkend van de gangbare. Alle medewerkenden waren namelijk in achttiende eeuwse costuums gestoken, hetgeen een bijzondere sfeer opriep/ Het moet mij helaas van het hart, dat de aankleding van de Vlees hal zelf op burgerlijke wijze daartegen afstak. Ik wil hiervoor geenszins het bestuur van, de muziekkamer verant woordelijk stellen, wetende dat dit toch al met genoeg financiële moeilijkheden heeft te kampen. Was het niet de taak geweest van de stadsautoriteiten een zaal af te leveren, die in verhouding stond met de resultaten welke door mensen die uit liefhebberij muziek ma ken, met grote opoffering voor de toon kunst werden geleverd? Een avond als deze is cultureel minstens van even grote waarde, (zo niet meer) dan welke officiële grote muzikale gebeurtenis ook in het Haarlemse kunstleven door be roepsmensen verzorgd. Er wordt zoveel in deze tijd gesproken over „Overheid Advertentie Vraagt inlichtingen. Tel. 02520-5347 Zowel vrijdagavond voor de katholie ke bejaarden als gisteravond voor de donateurs is de K.A.B.-toneelgroep „De Spelers van St. Frans" voor het voet licht gekomen met het bekende blij spel „Je kunt het toch niet meenemen." De voorstelling heeft ons ervan over tuigd, dat het de K.A.B.-tonelisten ook in een blijspel ernst is en dat hun geen moeite te veel is geweest om flink voor de dag te komen. Met „Je kunt het toch niet meene men" hebben zij echter een enorm kar wei in huis gehaald, dat zelfs een ge routineerd diletanten-gezelschap met de grootste moeite onderhanden zal ne men. Dit blijspel van George Kaufman en Moss Hart vraagt talenten van allure om de flitsende dialoog alle nuances te geven, die nodig zijn om de nonsens ook nonsens te doen zijn. Er moeten mensen aan te pas komen, die in staat zijn met één enkel gebaar, met één goed geplaatst woord de meest ingewikkelde situatie voor de toeschouwer duidelijk te maken. Kortom, er zijn acteurs nodig. „De Spelers van Sint Frans" zijn er nog niet helemaal toe om zo'n karwei te verzetten. En regisseur John Kraay had daar rekening mee moeten houden, temeer, omdat de zaal van gebouw „Sint Bavo," waar de uitvoeringen geschied den, moeilijk te bespelen is en van de tonelisten extra energie vraagt om hun tekst tot achter in de zaal te krijgen. Intussen hebben wij bewondering voor de groep, die ondanks alles kans zag haar publiek uitstekend te amuseren. Tussen de enkele ongelukkige scènes door kwam er veel voor het voetlicht, dat te loven viel. Er werd met enthou siasme gespeeld èn verschillende „fran ciscanen" kwamen boven de middel maat uit. Van de uitgebreide groep noe men wij slechts Jan Haver, Jan Kap- tein en Marielou Suringar, die bewe zen nog veel in hun mars te hebben. Voor „De Spelers van St. Frans" is er dus alle reden om mei dezelfde ijver voort te gaan. Het enthousiast applaus, waarmee hun spel ontvangen is, zij daartoe een stevige stimulans. W. H. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs te Haarlem, houdt woensdag 20 februari om 3 uur zijn spreekuur. en Kunst". Welnu, dit was een unieke gelegenheid geweest om deze avond, die overigens in artistiek-muzikaol op zicht zeer geslaagd mocht heten, een artistieke entourage te geven die niet onwaardig afstak bij het gebodene. Wel iswaar dankte de voorzitter van de mu ziekkamer, de heer Stenger, het Anjer fonds voor de bijdrage voor dit lustum- concert ontvangen, maar het was be paald schrijnend te horen dat de diri gent André Kaar voo al zijn werken, slechts aan insides bekend, aa salaris slechts één of twee gulden per concert is uitgekeerd, gedurende de tien jaren van volhoudend werken. Intussen zullen de succesvolle resulta ten voor André Kaart echter een grote voldoening zijn geweest. Het musiceren van zijn amateurs was van uitstekend gehalte. Laat ik de buitengewone pro grammakeuze nog buiten beschouwing, dan bleef verder genoeg fraais over om geboeid te luisteren. Het hoogtepunt van het concert was ongetwijfeld de uitvoe ring van de „Quattro Staggioni" van An tonio Vivaldi, waarin Jan Bresser op prachtige wijze de solo-partij vertolkte. Na de joyeuze inleiding, die Harry Pre- nen op onnavolgbare wijze verzorgde, schonk de uitvoering hoogstaand mu ziekgenot. Tempi en muzikale uitdruk king voldeden in hoge mate, en ook in deze uitvoering werd duidelijk, welk een meesterwerk Vivaldi heeft geschreven. Het concert voor twee fluiten en strijk orkest van Telemann vormde een wel gekozen inleiding op Vivaldi's opus. Eric Mesman en Taco Ferwerda toon den zich de bedreven fluitisten. Gertru de Maclaine was na de pauze de soliste in het concert voor cembalo en strijk orkest van Richter. Zij deed het op de kunstzinnige wijze van altijd. Opval lend goed waren de dynamische scha keringen verzorgd, waarbij het strijkor kest zich stylistisch op de juiste wijze wist aan te passen. Wegens het late uur heb ik de symphonie van Mozart niet meer kunnen beluisteren. Ee apart woord van hulde komt toe aan Harry Prenen, die, op de hem eigen karak teristieke wijze, het concert inleidde. Het was niet alleen charmant maar bovendien voortreffelijk. Moge de Haarlemse Muziekkamer aan de liefhebbers (en dit waren er vele, getuige de propvolle Vleeshal nog vele avonden van kunstgenot schenken. J. L. Door een 50 overwinning op V1ZC uit Vlaardingen gaan de DWT dames over naar de derde ronde van de be kercompetitie waarin zij de strijd moe ten aanbinden tegen Het Gooi. In het V1ZC team waren enige snelle zwem sters opgesteld, maar DWT had niet veelm oeite om dezen in bedwang te houden. De Haarlemsen bouwden van uit de achterhoede enige goede aanval len op en kregen door doelpunten van Paula van Bruggen en Cok Somers een 20 voorsprong. De gasten lieten hier na een paar goede kansen onbenut en gingen wat zwaarder spelen. Nel Hen driks-Turkenburg kreeg hierdoor een strafworp toegewezen die echter over het doel verdween. Zij maakte dit fa len goed door even later onder de lat te schieten. Ook in de tweede helft zag V1ZC geen kans een aanval correct af te werken. Cok Somers voegde nog twee doelpunten aan de DWT voor sprong toe, waardoor de strijd volko men beslecht was. In de ontmoeting Haarlem-ADZ is de thuisclub meer in de aanval geweest dan de gasten, al deden beide ploe gen weinig voor elkaar onder. Bij een aanval voor het ADZ-doel kwam de keepster uit haar doel en kon Nanny Franke de bal in het net deponeren. In de tweede helft schoot Nanny Fran ke wederom in de roos. Het bleef daar na bij de stand 2—0. De DWT reserve dames hadden te gen de reserves van ADZ weinig moei te om als winnaressen uit de strijd te komen. De uitslag was 6—0. HVGB (heren) kreeg tegen DJK door Boon een 20 voorsprong. DJK stelde hier enige aanvallen tegenover maar faal de in de afwerking. In de tweede helft wist Halsema tijdens een benauwde si tuatie voor het HVGB-doel een zuive re pass te geven naar de HVGB- midvoor Boon, die een raak schot in zond. Tenslotte redde Wiltenburg voor DJK de eer (31). HPC heeft met een 32 overwinning revanche genomen op AZ '70, waarvan het twee weken geleden verloor. Trimp gaf AZ de leiding maar verschafte de thuisclub door een overtreding de ge legenheid om gelijk te maken. Samen spel tussen Termeer en Geurtsen bracht de bal bij Wiers, die HPC een 21 voorsprong gaf. Nadat Tjebbes er 31 van had gemaakt, ging AZ uit een ander vaatje tappen. Smitshuizen kwam vrij te liggen en dat betekende 32. Met nog ruim een minuut spelen rook AZ een gelijk spel, waaraan het team genoeg zou hebben om HPC voor de bekercompetitie uit te schakelen. De Heemstedenaren gaven hun voorsprong echter niet prijs. Verder werden er gespeeld voor de competitie Kring Haarlem K.N.Z.B.: Dames derde klasse: DWT 6—HVGB 3 22- Heren: Veteranen: Haarlem- DWR 2—4; LZC-HVGB 2—6. Vierde klasse; HVGB 5-Hoofddorp 1 80. Ofschoon in de basketbalcompetitie algemeen een stevige zege van Flamin go's tegen het Haagse Argus werd ver wacht. wonnen de Hagenaars met 61 55. De gasten begonnen met felle aan vallen en gingen de rust in met een kleine, maar veelzeggende voorsprong. Pas in de laatste minuten van deze wedstrijd hanteerden de Haarlemmers het „man tegen man" systeem, het geen bijna succes had. Verder dan een 6155 stand bracht de thuisclub het echter niet. In de Haagse Houtrusthallen heeft het herenteam van Antilopen geen kans gezien beslag te leggen op beide winst punten in de ontmoeting tegen de Haagse kampioen SSD. Aan beide kan ten werd zenuwachtig gespeeld. De Haarlemmers slaagden er het eerst in een kleine voorsprong te nemen (0—3 en maar de Hagenaars slaagden er in deze achterstand nog voor rust om te zetten m een kleine voorsprong (19 16) Ook in de tweede helft ging de strijd gelijk op, doch een produktieve bui van de Haagse aanval was doorslaggevend voor de overwinning (4635) na een harde en faire strijd. De r.-k. sportvereniging „The Zand- voort Boys" houdt dinsdag 19 februari de jaarlijkse algemene ledenvergade ring in het clubgebouw aan de Kenne- merweg. Het belangrijkste punt van de agenda is de reorganisatie van het bestuur. Voor elk der afdelingen voetbal, gym nastiek en tafeltennis wordt een be stuur van vijf leden benoemd. Deze drie besturen kiezen gezamenlijk een hoofd bestuur van drie leden. Het hoofdbe stuur heeft tezamen met de geestelijk adviseur en de jeugdcommissie de lei ding van de vereniging. n het kleine café aan de weg Nijme gen - Venlo sloeg de hangklok vier uur. De hond die bij ons naast de snorrende oliehaard te slapen lag, werd er wakker van, schudde rillend zijn zwarte leden en vleide zich weer naast de kachel. Buiten werd de nachtelijke stilte verstoord door motorgeronk van een zware vrachtwagen, die voor de uitspanning stilhield. Even later stom melden twee in leren vesten gehulde mannen naar binnen. Zij vroegen de waard om een kop sterke koffie, het elixer bij uitstek voor wie des nachts op pad is. Vijf minuten daarna waren wij weer op weg. Naar Keulen met een kostbare lading bolbioemen voor de grote Bloemlust-tentoonstelling, die woensdag 20 februari door de Oberbur- germeister van de Duitse Domstad, Herr Theo Bureauen, wordt geopend. Wij hadden 13000 in kisten en potten geplante bloemen bij ons. die desnel- heid van de vrachtwagen voorschre ven: veertig a vijftig km per uur. Dat betekende, dat wij pas om half tien in Keulen zouden zijn. Zaterdagnacht om kwart over twaalf waren wij uit de HBG-hallen in Lisse vertrokken. Een halve etmaal later dan aanvankelijk was afgesproken. De oor zaak van deze vertraging, geen bloe men. Geen bloemen, die de naam van Nederland als bloemenland op de Keul se tentoonstelling hoog zouden kunnen houden, geen bloemen ook, die de Duit sers zouden kunnen inspireren om hun handel met de Nederlandse kwekers uit te breiden. Die bloemen die er dus niet waren hadden nog een paar uur nodig om mooi te worden. Daarom ver trokken wij pas om kwart over twaalf in gezelschap van de heer L. F. Preidel, directeur van een groot Hillegoms ex peditiebedrijf. De vrachtwagen koop som ƒ75.000 werd bestuurd door de eigenaar de heer J. van der Kwaak, eveneens uit Hillegom. De heer H. Berbee hij lijkt op Jean Gabin was onze reactie toen wij kennis met hem maakten hield hem gezelschap. Om zeven uur zaterdagmorgen pas seerden wij ter hoogte van Venlo de grens na een oponthoud van ongeveer een uur bij de Duitse douane. Via Vier- sen, München - Gladbach bereikte het transport om half tien de Messehallen in Keulen, die vlak bij de Rijnbruggen gelegen zijn. Weet u wat de tentoonstelling in Keu len kost? 120.000 DM of in Nederlandse valuta omgerekend een ton. Met tien vrachtwagens werden vorige week ze ventig ton graszoden, vijftien ton ste nen, acht ton hout, 1500 bloeiende hees ters en coniferen en 1200 balen turf molm naar Keulen gebracht, omdat dit materiaal in zulke grote hoeveelheden in Duitsland niet betrokken kon wor den. Ook de drie pompen die nodig zijn voor de twee waterpartijen in de expo sitie moesten uit Nederland komen. Al leen de achthonderd sparren konden in Duitsland worden gekocht, maar de zesduizend groentekisten moesten ge huurd worden van de Nederlandse Groenteveiling in de Westduitse Dom stad. Toen wij zaterdagmorgen de hallen 7 en 7a binnenkwamen, troffen wij er een kleine Nederlandse kolonie aan, die hard aan het werk was. De eerste twee vrachten bloemen waren ergens in een hoekje weggezet, kistje bij kistje. Onze vrachtwagen werd op een andere plaats gelost onder toezicht van dr. H. Lindt van de Plantenziektenkundige dienst in Bonn. „Gelukkig een Nederlandse siga ret", was het eerste wat de heer J. van der Henst van de firma Koper uit Ben- nebroek zei toen hem een sigaret werd aangeboden. „Die Duitse sigaretten sma ken mij niet". De heer van der Henst is al sinds begin februari in Keulen, waar hij met de supervisie over de aan leg van de expositie, waarvan het ont werp door de heer W. van der Lee uit Bennebroek werd gemaakt, is belast. Het werk verloopt prima, zo vertelde hij ons. De eerste dagen werd hij ge holpen door een knecht en vier Duit sers, maar na een week liet hij nog vier knechts uit Bennebroek naar Keu len overkomen. De heer W. Buurman uit Oegstgeest kwam vorige week pas. Hij is aangezocht voor de tulpen-arran gementen. Beide heren hebben op het gebied van het inrichten van internationale bloemententoonstellingen een benij denswaardige ervaring. Hun is het wel toevertrouwd de negenduizend vierkante meter grote hal met onge veer 60.000 bloemen om te toveren in een sprookjesachtige tuin. waarnaar duizenden zullen komen kijken. Over de kwaliteit van de bloemen zijn ze goed te spreken. De heren Buurman en Van der Henst verwachten woens dagmorgen om een uur of elf klaar te zijn. Een uur later opent Oberbür- geméister Theo Burauen de show, de grootste die Nederlandse bloemenkwe- kers ooit buiten de eigen landsgren zen hebben gehouden. De historische Molenbrug in de Wilhelminalaan te Hillegom moet plaats maken voor een nieuwe brug, die wederom genoemd zal worden naar de molen, die daar oudtijds ge staan moet hebben. Met de Molen brug, die in 1731 gebouwd werd voor rekening van de toenmalige am bachtsheer van Hillegom, mr. Jan Six, verdwijnt een van Hillegoms oudste monumenten. Aan beide zijden van de brug trof men de wapens aan van de familie Six-Van den Bemden, en daaronder het jaartal 1731. Molen en brug dateren uit dezelfde tijd. De naam Molenduintje herinnert nog aan de plaats waar vroeger de molen ge staan heeft. Bij het slopen van de brug heeft zich dezer dagen een verrassing voorgedaan. Uit de fundamenten haalden de slopers een marmeren kistje te voorschijn. He laas werd het beschadigd en in twee delen naar boven gebracht. De inhoud bleek echter behouden. Het was een tweede kistje, nu echter van rood koper gemaakt. In deze koperen doos bevon den zich drie plaatjes, twee van rood koper en een van zilver. Alle drie de plaatjes vermeldden het volgende opschrift: aan de ene zijde: „Anno 1731. Mr. Jan Six, Heer van Hillegom en vromade oud-burgemeester en raadt der stad Amsterdam, meester- knaap van Hollandt en West-Vrieslandt, en Vrouwe Anna Elisabet van den Bem den zijne huysvrouwe hebben dezen brugh ten nutte van 't dorp Hillegom gestight". Aan de andere zijde stond te lezen: „En is door haere zoon Jan Six de Jing postmeester van 't Antwerps postkomptoir tot Amsterdam, oud negen maanden en negen dagen den eersten steen aan dezen brugh geleght op den 23 mey 1731". Het gemeentebestuur van Hillegom is voornemens de familie Six te Amster dam van deze vondst in kennis te stel len terwijl in het gemeentelijk archief foto's van de plaatjes zullen worden ge deponeerd. Het Hillegoms archief heeft een belangrijke plaats ingeruimd voor de familie Six. Daaruit blijkt wel, dat de naam Ambachtsheer niet zo maar een erenaam is. De verdienstelijke ambachtsheer mr. Jan Six liet niet slechts bovenge noemde Molenbrug bouwen, maar liet ook in 1724, twee jaar nadat hij Hille goms Ambachtsheer geworden was, de houten Beekbrug vervangen door een stenen brug. In het begin van deze eeuw werd deze stenen Beekbrug door een nieuwe vervangen en vond men in de fundamenten ook een koperen plaat, waarop een herinneringstekst gegra veerd stond. De familie Six heeft ook de Hippelaarsbrug doen bouwen, de Hillegommer pomp, een weeshuis en zo veel andere instellingen. Zaalwachter Josef Weiter is een der Duitsers met wie hij over de gedurfde aanpak van de Nederlanders gesproken hebben. Hij is twee jaar zaalwachter bij de Messe in Keulen. Toen hij 65 jaar werd verliet hij de Posterijen, die hij meer dan vier en veertig jaar ge diend had. Zijn baantje brengt hem 12 DM per dag: 1 mark per uur. Over de pracht van de bloemen was hij ver baasd, maar hij zei nogal pijnlijk getrof fen te zijn toen hij op een krant die om een potje bloemen gewikkeld was een hakenkruis had gezien. Het bleek een advertentie van de film „Vijf mi nuten voor twaalf", die in de Neder landse kranten met de swastika als blik vanger wa^ aangekondigd. Josef Weiter gur.de ons een blik in zijn agenda-boekje, dat het adagium be vestigde, dat Duitsers gek zijn op ten toonstellingen. Is er geen „Austellung" te organiseren, dan altijd nog wel een „Messe" of een „Exposition". Aan het einde van ons gesprekje no digde de heer Weiter ons uit een kijkje te wagen in de Congreszaal, waar woensdagavond Prins Carnaval Wil ly der Dritte geheten zijn proclama tie-rede uitgesproken had. De zaal was nog versierd met carnavaleske afbeel dingen; op het podium stond nog de rijk versierde troon van Willy, die in Keulen een grote bloemenzaak heeft. Het was een vrolijk feest geweest met vierduizend mensen, vertelde Weiter. De plaatsen op de eerste rijen waren voor 25 DM per stuk van de hand ge gaan. maar bedenk, dat de bouw van die uitgestrekte ruimte destijds achttien miljoen DM gekost heeft. Toen wij weer terug waren stonden hier en daar al enkele potten bloemen in de aanleg. Woensdagmorgen staan ze er allemaal in. Dan zal blijken dat Bloemlust, die in eigen land geen be zoekers kon trekken, niet te hoog ge grepen heeft. En dan mag men aanne men, dat met de Keulse tentoonstelling waarschijnlijk een begin gemaakt is met een traditie om elk jaar in het buiten land te exposeren. Nu al worden voor de toekomst twee steden genoemd: Stockholm en Parijs. Er moet nog hard gewerkt wor den vooraleer woensdagmorgen de Oberbiirgermeister van Keulen, Herr Theo Burauen, de grootste tentoonstelling, die Nederlandse bloemertkwekers ooit in het bui tenland gehouden hebben, kan ope nen. Advertentie rechtstreeks van de fabriek: dus in de verkoopprijs geen importeurswinst, Hol- landse prijzen lager dan Franse pruzen. R 4 vanaf f 4190.—; RENAULT DAUPHINE vanaf 5580.—: 1 tons bestelwagen 6:00. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, heeft benoemd tot kapelaan te Lisse (H. Agatha) de weleerw. heer P. A. Tweehuysen, tot kapelaan te Berkel de weleerwaarde heer J. G. Fransen; tot kapelaan te Rotterdam (H. Nicolaas) de weleerwaarde heer A. de Korte, die kapelaan was te Lisse (H. Agatha). Het Katholiek Vrouwengilde te Over- veen houdt dinsdag 19 februari 's avonds om 8 uur een bijeenkomst in Domi. Broeder Kievits O.E.S.A. zal komen goochelen. Men verwacht dat de belang stelling voor de goochelende broeder groot zal zijn. (De in deze rubriek aeviaatste BRIE" VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver- antwoordel%jk.heia der Redactie Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge" Legd.) Was het beslist noodzakelijk, dat uw recensent in het avondblad van zater dag j.l. mr. Jan Derks zozeer de hand boven het hoofd hield'met betrekking tot zijn praatje over „De humor en het kind" voor de leden van Geloof en Wetenschap? Het is beslist niet waar. dat „iedereen zich zorgeloos heeft kunnen amuseren" om wat deze heer meende te moeten debiteren! Met vele anderen heb ik moeite gehad, om niet vóór de pauze de zaal te verlaten. Aan de doordachte inleiding van de eminente voorzitter heeft de zaal kun nen zien. dat men over dit onderwerp ook intelligent kan spreken. Het was buitengewoon pijnlijk te moeten con stateren, dat de v oorzitter veel scheen te verwachten van een betoog, waarop hijzelf slechts een bescheiden inleiding meende te hebben gegeven. In feite kwam het hierop neer. dat van heel de avond slechts deze inleiding waarde bleek te hebben, omdat déze kennelijk was voorbereid. Wat daarna volgde, was even stijl- als waardeloos! Zonder enige schijn van bewijsvoering werd een scherp onderscheid van de vooi> zitter tussen geestigheid en humor in de grond geboord. In een hand-omdraai werden van alle kanten aanvechtbare stellingen als axiomata geponeerd. Zon der enig respect werden respectabele mensen op een minderwaardige wijze belachelijk gemaakt. Aan dit optreden was waarlijk niets ..meester'Tijks: het was beneden alle peil. Kennelijk waren de Vlamingen er met hun typering van „humorist" niet ver naast; maar zelfs een humorist kan nog wel eens te ge nieten zijn! Sprekend over de humor in de Bijbel, gaf de heer Derks blijk, van geen enkel verhaal de strekking te hebben gevat: zelfs het onderscheid tussen Maria Magdalena en Maria van Bethanië (waarvan alleen de laatste Christus zalfde) was hem niet bekend. Wat als gezonde moraal aan de biechtvaders werd voorgehouden, was precies het hokjes- en vakjessysteem van de vori ge 'eeuw. Wat uit eigen kring als ty pisch voorbeeld van humor bij de jeugd (van 8 jaar!) werd aangehaald, was zielig zowel voor het kind als voor de vader! Ik zou het hebben gewaardeerd, als in uw recensie iets in deze geest had doorgeklonken. Het lijkt toch niet over bodig, dat dergelijke aanfluitingen van een spreekbeurt in de toekomst worden voorkomen. NASCHRIFT: Onze verslaggever is het weliswaar eens met de schrijver van deze brief, maar hij had alleen tot taak de causerie van de heer Derks te verslaan, dat wil zeggen: verslag uit te brengen van hetgeen de heer Derks te berde bracht. Van zijn persoonlijke zienswijze had hij kunnen getuigen in een apart commentaar. Niettemin heeft onze verslaggever tussen de regels door zijn (kennelijk door de lezers niet geheel als zodanig onderkend) misnoef/j: te kennen gege ven door op te merken, dat „het kind op de achtergrond kwam; dat de heer Derks er lustig op los causeerde naar hem dat inviel dat hij in eigen persoon zijpaden bewandelde; dat de vragen stellers het antwoord kregen dat zij wensten en tenslotte, dat de humor (zoals de heer Derks die hanteert) zijn betrekkelijke zijde heeft. RED. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 18/2 Ned. 1953 91% 3% Ned 1953 91% 3Ned 1956 91% 91% 3% Ned 1948 85% 31/4 Ned. 1950 85% 31/4 Ned 1954 873/- 3',4 Ned 1955 1 87 34 3-3% Ned 1947 88% 88 92% J Ned. 62-64 bei. fac. 92% Lnschr. Grtbk 1946 3 87 Ned. Handel Mil cert 165 A.K.U 201% 200% Van Berkei's Patent 172 Calvé-Delft cert 290 Van Gelder 192% Kon. Hoogvens cert 293% Unilever Cert. 337% 337 Ned. Kabel 274% 276% Philips 243% Kon Petroleum 156 158.10 „Amsterdam" Rubber* 77% 78 Boll. Amerika LijD 179 178% Kon. Ned. Stoomb. Mil 165% 166 Ned. Scbeepv. Unie 166% 165% H.V-A 93% Deli Mij. Cert. 98 98 A'dam 2% '561 99 A'dam '56 11 108% A'dam III 110

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3