TOGO en HTCC de eerste hockeykampioenen Noor Johannesen wereld kampioen Nieuwe „klein krachttoer van Bournemouth SCHOLTE KAMPIOEN 712 Vijf candidaten voor de titel bij begin van laatste ronde 2. i De Jong en Van Dijk gelijk met leider Bom VOOR DE TWEEDE MAAL VOOR NIETS BLOEMEN VOOR MEPPEL W ieler generaal Gerrit Schulte 4 Fraaie schaatsfinale BROEKMAN EN PESMAN WEER BIJ DE STERKSTE STAYERS Sigge Ericsson faalt volkomen Engelse bekercompetitie Biljart-mallemolen in Eindhoven Bronstein en Tal op eerste plaats Van Houwelingen klopt Brinkman Damkampioenschap ■Si MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 PAGINA 7 WEST Ernstige fouten in competitie-beleid Leider van militaire wielerploeg KOGH ZEGEVIERT IN GRAND PRIX Molenijzer de beste der „coming men" ZUID OOST NOORD Een drieën!win±igjarige Noorse timmerman is hei dii week einde geluk! om de Russische schaaissupremaiie ie door breken. Hei is Knui Johannesen, bijgenaamd „kuppern", die, dank zij magisirale overwinningen op de lange af standen, beslag legde op de eersie plaats in hei wereld kampioenschap 1957, nadai hij iwee weken geleden in de Europese kampioenschappen, die in Oslo gereden werden, nog genoegen moesi nemen mei de iweede plaats achter de Rus Gonisjarenko. Gonisjarenko brachi hei op de Fyrvalla-baan in hei Zweedse indusiriesiadje Oesiersund diimaal niei verder dan de vierde plaais. Behalve Johan nesen moesi hij zijn landgenoten Shilkov en Zybin laien voorgaan. Schaaktitel Cycle-cross Cockie Gastelaars: 1.4.6. op vrije slag Hanna Eigel Europees kampioene kunstrijden Het westen en het zuiden hebben hun kampioen in de hockey competitie. TOGO, dat de westelijke titel op zijn naam bracht, had heel wat meer moeite met het veroveren van de titel dan HTCC in het zuiden. De Hagenaars hadden aan hun buurman HHYC nog een hele dobber, doch de zege van 10 was toch ruimschoots voldoende. Met een Drijver in. de defensie en een Esser, Dudok van Heel en Van Beaumont in de aanval zijn de kansen op de lands titel wel zeer groot. Zonder de a.s. kampioenen van het oosten en noorden nog te kennen, mag nu reeds worden aangenomen, dat de meest geduchte tegenstander HTCC zal worden. Deze uiterst snelle ploeg met schietgrage spelers als Joost Brouwers en Piet van Grimbergen, en een uitstekende middenspeler als Van de Wilden berg, is momenteel in zeer goede conditie. De zuidelijke titel kwam tenslotte echter niet door eigen kunnen, doch door het falen van Venlo tegen Push, in het bezit van de HTCC-ers. Bij Meppel, dat het gehele seizoen voor onbedreigde kanshebber doorging, dreigt thans toch van uitstel afstel te komen. GHBS bezorgde de Drentenaren opnieuw een zeer onaangename verrassingen klopte hen met 21. Mochten de Groninger Studenten hun laatste ontmoeting tegen HVA nog winnen, dan tal een beslissingswedstrijd nodig zijn om de kampioen alsnog aan te wijzen. op. Daar zorgde Vlemmig voor (01). En alsof afgesproken, SCHC deed het zelfde met Hilversum. De Stichtsen had den een voortdurende meerderheid in het veld, doch ook hier kwam er slechts één doelpunt van. En dat moest nog via een strafcorner gaan, die Reuss afwerkte (1—0). Al met al echter kunnen wij toch Weinig bewondering hebben voor de wijze, waarop de competitieleider het slot van de competitie afwikkelt. Dit geldt niet zozeer voor de westelijke afdeling, waar de degradatie dit seizoen niet plaatsvindt. Des te meer echter voor de overige sectoren. Zo vond deze zondag in het zuiden de ontmoeting Til burgZwart Wit wèl doorgang, doch kwam Breda niet tegen HTCC uit. Met het gevolg dat HTCC zich thans kam pioen weet, terwijl Breda in de zeker heid verkeert slechts aan één punt vol doende te hebben, om de degradatie te kunnen ontgaan. Breda speelt derhalve onder geheel andere omstandigheden, dan wanneer het de uitslag van Tilburg 'Zwart Wit nog niet kende, en in om gekeerde zin is dit bij HTCC eveneens het geval. Hetzelfde geldt voor de Gro ningse Studenten. Zr stonden in groten getale langs de lijn bij GHBSMeppel en zullen straks met een geheel andere Intentie en onder zeer verschilende om standigheden in het veld komen, dan wanneer zij gisteren tegen HVA zouden hebben gespeeld. Want wie heeft er, eerder dan nu, nog gedacht aan de mo gelijkheid, dat Meppel géén kampioen zou worden? Wij twijfelen niet in het minst aan de opvatting der sportieve plicht van hockeyers. Doch ook hockeyers zijn normale mensen, die op deze wijze door de competitieleider toch wel heel erg in de verleiding worden gesteld hun voorkeur te laten gelden. En bo vendien worden anderen door deze in deling zeer zeker bevoordeeld door de competitieleider zelf. Een zelfde gang van zaken ontwikkelt zich in de oos telijke afdeling, zowel aan de kop als aan de staart van de ranglijst. Nu dit ons van het hart is, bepalen wij ons weer tot de feiten van de dag en gaat de grootste aandacht thans uit naar Klein Zwitser land, waar TOGO de zége en de titel behaalde. De overwinning was niet groots en ook het spel was tegen buur man HHYC niet daverend, doch daar voor waren de terreinomstandigheden te slecht. De defensies hadden het tegen de aanvallers, die moeilijk op gang kon den komen, niet al te zwaar. Slechts eenmaal gelukte het Van Beaumont de verdediging van HHYC uit verband te brengen. Dudok van Heel is het dan wel toevertrouwd hiervan goed gebruik te maken. Achteraf bleek de beslissing hiermede te zijn gevallen (10). Een zelfde uitslag bij Be Fair en Am sterdam op Crailo. Beide ploegen heb ben het gehele seizoen broederlijk hun plaats op de ranglijst gedeeld. Bij het scheiden van de markt eisten de hoofd stedelingen echter de eer voor zich zelf Dank zij de medewerking van de minister van Oorlog, ir. C. Staf, zal in Olympia's Toer door Nederland van 24 tot en met 29 mei a.s. een militaire ploeg starten. Als leider van deze ploeg zal „wielergeneraal" Gerrit Schulte optre den. Schulte heeft bok de leiding bij de voorbereiding van de ploeg, waaraan de militaire autoriteiten hun volle mede werking zullen verlenen. Ook al dank zij de ministeriële goed keuring zal de vijfde etappe van deze ronde niet direct van Den Bosch naar Wassenaar voeren (180 km), maar de rit zal in twee gedeelten worden gesplitst: een halve etappe van Den Bosch via Raamsdonk-Made-Zevenbergen-Kruis- land-Hoogerheide met aankomst na 119 km in de legerplaats Ossendrecht en enkele uren later het tweede gedeelte van de legerplaats Ossendrecht via Ber gen op Zoom-Halsteren-Dinteloord- Zevenbergen-Moerdijk-Dordrecht-Rot- terdam-Schiedam-Vlaardingen-Den Haag naar Wassenaar met aankomst in het sportpark „Duinhorst" na 169 km. Een zware dag dus voor de renners. Indien de hele route door het minis terie van Verkeer en Waterstaat wordt afstand 1232' km behagen. af t6 De Grand Prix des Nations van de inter nationale wielerwedstrijden in Brussel, waarin zes stayers uitkwamen, eindigde met een fraaie zege van de Nederlander Koch. Hij startte als eerste in de eerste manche (20 km) en hield het tempo zo hoog, dat hij geen ogenblik bedreigd werd. In de tweede manche (25 km) vertrok hij als laatste achter Verschueren, Timoner, Qodeau, Marsell en French. In de dertigste ronde ging Koch naar voren en passeerde Jl zijn tegenstanders behalve Verschueren, hie zich met succes tegen zijn verwoede aanval verzette. Vermoeid door zijn te grote inspanning zakte de Nederlander daarna af naar de staart van het peloton, *haar twintig ronden voor het einde bleek hij in staat andermaal een aanval in te zetten, aie hem tenslotte de vierde plaats J*1 deze manche bezorgde. Koch won de derde manche (30 km) na een verwoed Jhiel in de laatste fase van de strijd met Verschueren. Bij de zaterdagavond In het Brusselse sportpaleis gehouden wedstrijden heeft de Nederlander Molenijzer de „Prix des coming men" gewonnen. Gerritsen (Nea.), die in de finale als eerste door de finish was gegaan, werd gediskwalificeerd omdat m;I de Belg Flecy had gehinderd. Een sprintwedstrijd tussen de Italiaan Maspes en de Brit Harris eindigde in het voordeel van Maspes, die twee ritten won tegen Harris één. De stand luidt: TOGO 13 20 SCHC 14 18 Laren 13 16 HHYC 14 13 Amsterdam Be Fair Hilversum BMHC 14 14 14 14 Zoals gezegd: Venlo faalde tegen Push en Limburgs volks lied zal lit jaar op de hockeyvelden niet klinken. De Venloërs werden enigszins verrast door het energieke spel der Bredase gasten, dat met twee doelpunten werd beloond. Coehorsl schoot met slechts één treffer te kort (1—2). Tilburg had met Zwart Wit weinig medelijden. Beukers en Van Vollenho ven scoorden samen drie maal. De Bre dase gasten zagen geen kans tot posi tieve resultaten te komen (30). De stand luidt thans: HTCC Venlo Tilburg MOP 13 20 14 18 14 17 13 13 EMHC 12 11 Push 13 11 Breda 13 8 Zwart Wit 14 8 Door de overwin ning, die Deventer op Wageningen be haalde (53), is laatstgenoemde nog lelijk in de gevarenzone terechtgeko men. Te meer nu ook PW een goede zege op Zwolle behaalde. Als Deventer op deze weg voortgaat, kan het nog spannen in de staart van de ranglijst en is het zaak voor de Wageningers in hun laatste ontmoeting alles op alles te zet ten. De stand luidt: Union DKS Zwolle Arnhem 11 12 13 12 19 99 12 10 Zutphen 12 Wageningen 13 PW 11 Deventer 12 GHBS is de twee de ploeg, die het als kampioen gedood verfde Meppel de voet dwars zette. De Groningers speelden vanzelfspre kend veel vrijer dan de Meppelers, die hun zelfvertrouwen iets kwijt waren en onder de druk „van te moéten winnen" speelden. De gevolgen hieven dan ook niet uit. Ameschot was de eerste, die de Groningers de leiding bezorgde. Een heftig tegenoffensief leverde onmiddel lijk na de pauze een tegenpunt van Ja cobs op, doch verder kwamen de Drent se gasten niet. Toen GHBS gelegenheid kreeg zich te herstellen, zag Brinkman nog eenmaal kans hiervan te profite ren. Hieraan viel niet meer te tornen. (2—1). HVA kwam met twee doelpunten van Wychman aan een zege van 20 op Daring, dat wel zeer in de verdrukking is geraakt. Meppel Gron. Stud. HVA HMC 14 13 12 13 22 20 16 11 GHBS Groningen LHC Daring 10 12 11 13 -.w.w.-.w ..Kuppern" Johannesen bereikt de finish van de 10.000 me er. Hij is moe en deze krachtsinspanning is het wereldkampioenschap op de schaats. Zoals Sigge hij nu Ruslands schaatshegemonie. Ver voor het zover is, stromen de bezoekers al tezamen het veld op, waar de wedstrijd in de Engelse beker competitie wordt gehouden. Al die tijd moeten zij natuurlijk worden bezig gehouden. Bij Birmingham-Millwall gebeurde een en ander zó: de mascottes van de teams trekken langs de tribunes. Toen Bournemouth in de vierde ronde van de Engelse bekercompetitie Wolver hampton uitschakelde zei ieder dat de fortuin deze derdeklasser had toege lachen. Men sprak van „Lucky Bourne mouth". Maar na de wedstrijd van zater dag zegt niemand meer dat Bournemouth geluk heeft gehad, zo prachtig was het spel van deze ploeg in de overtuigende zege over het machtige Tottenham dat als favoriet nummer twee voor de beker gold, en ook tweede staat op de rang lijst van de eerste divisie. De Spurs zijn de wedstrijd wellicht be gonnen met de gedachte dat zij nu niet zo heel veel te vrezen hadden. Het duur de niet lang, of zij wisten dat het geen gewoon derdeklasse voetbal was dat de tegenpartij speelde. Dertien minuten na na de aftrap scoorde Norris voor Bourne mouth en alhoewel Medwin, de inter national uit Wales, binnen twee minuten de gelijkmaker in de touwen had ge jaagd stond Bournemouth bij de rust weer voor, door een doelpunt van News. ham. Na de rust wist Stiffle het pleit te beslechten met de enige goal van de tweede helft. Toen waren de Spurs ge demoraliseerd en stond de zege van de thuisclub vast, een zege die tot een uit barsting van geestdrift bij de plaatse lijke supporters aanleiding gaf. Behalve Bournemouth moet ook West Bromwich met ere worden vermeld. Deze ploeg wist tegen Blackpool een dra-v te bereiken, alhoewel Lee het veld moest verlaten met een knieblessure zo dat de bezoekers het grootste gedeelte van de wedstrijd met tien man moesten spelen. De voorwaartsen van Blackpool hoe handig en doortastend ook, slaagden er niet in de hechte verdediging van de Albion op de knieën te krijgen. Eén doelpunt van Edwards in de tweede helft tegen Everton was voldoen de voor de overwinning van Manchester Unite-, dat favoriet blijft voor de beker en voor het leaguekampioenschap, en bovendien nog een kans heeft om de Europese beker te winnen. Preston stond bij rust met 1-3 achter tegen Arsenal maar vocht terug in de tweede helft en liep zijn achterstand geheel in. In de leaguewedstrijden heeft de ploeg in dit seizoen twee maal van de gunners ge wonnen. De uitslagen van de bekerwedstrijden zijn; Aston VillaBristol City 2-1; Barnsley Nottingham 1-2; BlackpoolWest Bromwich 0-0; Bournemouth—Totten ham 3-1; Huddersfield—Burnley 1-2; Manchester United—Everton 1-0; Mill- wallBirmingham 1-4; Preston—Arse nal 3-3. De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse League luiden: Eerste divisie: LeedsCardiff 3-0; Lu- tonNewcastle 4-1; SunderlandSheff. Wednesday 5-2; WolverhamptonCharl ton 7-3. Tweede divisie: BlackburnLiverpool 2-2; FulhamBury 1-3; LincolnDon- caster 4-1; Port ValeMiddlesborough 2-1; RotherhamStoke 1-0; Sheff. United Bristol Rovers 0-0; Swansea-Grimsby 3-1; West HamLeyton 2-1. De Nederlanders zijn er, evenals in Oslo, niet in geslaagd zich te men gen in het felle duel om de bovenste plaatsen. Zij slaagde er echter in zich te plaatsen onder die zestien rijders die aan het slotnummer, de 10 kilome ter mee mochten doen, waardoor zij dus allen een plaats in het algemeen klassement veroverden. De sedert jaren in Noorwegen woonachtige veteraan Kees Broekman smaakte daarbij het genoegen de Groningse boerenzoon Pes- man, die in Oslo de beste Nederlander was, achter zich te laten. Hij legde in het eindklassement op de tiende plaats beslag, een plaats die Pesman in het Europese kampioenschap bezet had, ter wijl Broekman toen vijftiende werd. In Oestersund werd Pesman veertien de, voor de bekende Rus Grisliin en de Friese schoolmeester Jeen van den Berg. Nederland heeft in dit kampioenschap zijn positie gehandhaafd, achter de ge renommeerde schaatslanden Noorwegen Rusland en Zweden. Een andere Scan dinavische natie met een grote staats geschiedenis, Finland, bleef bij de Ne derlandse prestatie ten achter. Slechts één Fin verwierf een plaats in het eindklassement en hij werd daar slechts elfde. Konden de Noren in Oestersund juichen behalve dat zij de titel in de wacht sleepten legden zij ook op de vijfde en zesde plaats beslag voor de Zweden was dit weekend lichtelijk teleurstellend. Zij hadden er op gehoopt dat hun crack Sigvaid Ericsson, die twee jaar geleden de Russen op eigen grond verslagen had in de wereldkampioenschappen, voor eigen publiek dit stoute stukje zou kunnen herhalen. Ericsson, die zich op deze wedstrijden speciaal had voorbereid in Davos en deze training zelfs niet had willen onderbreken om aan de Europese kampioenschappen deel te nemen, is er echter niet in geslaagd zich te mengen in de strijd om de hoogste eer. Hij moest met de negende plaats genoegen nemen en kreeg bovendien de bittere pil te slikken niet eens de hoogst-geklas- seerde Zweed te worden. Als zodanig diende Sjoelin zich aan, die -ivende werd. De 500 meter leverde, evenals .twee weken geleden in Oslo, een overwin ning op van de Rus Grishin. die een tijd van 42.3 seconden maakte. Geen enkele andere rijder slaagde er in on der de 43 seconden te komen. De Rus Vo. renin werd tweede in 43.4 en de bekende Finse sprinter Salonen, die in de wereld kampioenschappen van 1953 en 1955 de 500 meter had gewonnen, werd derde in I 43.5. De 44.8 van Johannesen was slechts goed voor een gedeelde 19de en 20ste plaats. Zoals gebruikelijk waren de Nederlan ders zwak op de sprint. Broekman en v. d. Berg maakten een tijd van 45.6 en deelden met de Engelsman Monaghan, de Chinees Hung-Tao Cheng en de Tsjech Kolar de zevenentwintigste plaats. De 45.7 van Pesman werd gehonoreerd met een tweeëndertigste plaats. Eerste overwinning Het tweede onderdeel, de 5000 meter, leverde de eerste overwinning op voor Johannesen, die een tijd van 8.08.9 maak te. Zijn landgenoot Seiersten werd twee de in 8.12.8 en de Russen Zybin en Shil- Scholte, kampioen 71/2, organisator en winnaar van het biljarttoernooi in Eindhoven. De Eindhovense biljart-mallemolen is tot de laatste carambole door blijven draaien. Inderdaad mallemolen, als men bedenkt, dat er theoretisch maar liefst vijf gegadigden voor de titel waren toen de laatste ronde begon en dat er voor de twee plaatsen in het Europees kam pioenschap 71/2 in München-Gladbach, naast Van de Pol, die als Europees kam pioen zeker van uitzending was, ook nog vijf kandidaten waren. Het eind resultaat is al even verrassend gewor den als het gehele toernooi. Scholte kampioen, Van Oosterhout tweede met, wat naar een traditie dreigt te gaan, verreweg het hoogste algem. gemiddelde (16.92) en De Kleine op de derde plaats. De Ruyter vierde, dan pas Van de Pol als vijfde, die hotabene in de laatste ronde nog goede kansen op de titel had en Jacobs na twee dagen ongeslagen leider in het klassement zesde Wat heeft het zondagmiddag in de knusse biljartarena van „De Stad Rot terdam" gespannen. De beslissingen in zake de titel moesten vallen in de par tijen ScholteJacobs en Van de Pol Van Oosterhout. De Ruyter had Mol in de beste partij van het kampioenschap met een gemiddelde van 30 doen sneu velen en moest nu verder maar afwach ten. En naarmate de partijen vorder den, werd de spanning steeds groter. Als Scholte en Van de Pol wonnen moest de Rotterdammer zes beurten minder maken dan de Eindhovense favoriet om dan met een iets hoger liggend algemeen gemiddelde kam pioen te worden. Dat leek te gaan lukken, toen Van de Pol na negen beurten met 16177 tegen Van Oos terhout leidde en Scholte na een goed begin vier maal achtereen poedelde, en na zestien beurten tegen Jacobs 204 punten had verzameld. Maar inmiddels was Van Oosterhout, die in zijn eerste negen beurten slechts 77 caramboles had gemaakt, weer op dreef gekomen en bezig aan een serie, die door subliem kaderspel een lust was te zien. Toen Van Oosterhout de 106 bereikte en dus Van de Pol al voorbij was gestreefd, begon de Europese kam pioen zenuwachtig op zijn stoel te schuiven. Het werd tenslotte de hoogste serie van het toernooi, n.l. 155 en het moreel van Van de Pol was gebroken Twee beurten later kon Van Oosterhoul met een slotserie van 63 de partij uit maken, had daarmede <je kampioens illusies van Van de Pol vernietigd en kwam zelf op de wipstoel te zitten. Want de altijd gemoedelijke Jacobs heeft in dit kampioenschap de reputa tie van vechtjas gekregen en begon in zijn 22e beurt aan een van die be dachtzaam gespeelde series, die door het langzame tempo en de zekerheid waarmee er gecaramboleerd wordt, zo gevreesd zijn. Scholte had weliswaar een voorsprong van 80 punten (273- 193), maar Jacobs heeft wel bewezen voor verrassingen te kunnen zorgen en daarom ging het gezicht van Scholte somberder staan, naarmate de serie groeide en begonnen Van Oosterhouts zwarte ogen te glinsteren, omdat hij, als Jacobs het eerst de 300 haalde, hoe dan ook, kampioen zou zijn. Maar Ja cobs strandde na 61 punten. Hij liet de ballen in een trosje in een der hoeken achter en dat betekende zijn en Van Oosterhouts vonnis. Scholte liet zich deze kans niet meer ontgaan en grabbelde de ontbrekende 27 punten voor zijn tweede titel in de ereklasse bijeen. Het was een sensationeel slot geweest van een sensationeel toernooi. Zaterdag avond hadden Van de Pol en Scholte de veilige haven kunnen bereiken, als zij van Van Oosterhout en De Kleine hadden gewonnen. Maar Van Oosterhout en De Kleine vochten voor hun laatste kans erl alles kwam anders uit. Van Ooster hout scoorde series van 79, 59 en 69 en had in twaalf beurten de 300 vol Schol te had de haast onmogelijke taak in de nastoot 159 punten te maken om remise te bereiken. Hij deed zijn uiter ste best en perste er een serie van 83 uit, maar dat was niet genoeg. Op de andere tafel betaalde De Klei ne elke behoorlijke serie van Van de Pol met gelijke munt (Van de Pol 51 en 75, De Kleine 48 en 72), bleef daar naast regelmatig kleine nuttige reeksjes maken, die in 21 beurten de grote Van de Pol velden. De eindstand is geworden: Scholte 10 1861 123 99 15.13 v. Oosterhout 9 1929 114 155 16.92 De Kleine 9 1806 148 148 12.20 De Ruyter 8 1704 109 112 15.63 Van de Pol 8 1743 119 147 14.64 Jacobs 7 1834 148 71 12.39 Mol 3 1308 -27 55 10.29 Metz 2 1418 154 67 9.20 Metz is met zijn alg. gemiddelde be neden de grens van 10 gebleven, zo dat voor hem een z.g. halve degra datie volgt. leeggestreden, maar de beloning voor Ericsson twee jaar geleden, doorbrak kov deelden de derde en vierde plaats, met een tijd van 8.13.4 Vijfde werd Gontsjarenko, met 8.14.8, terwijl de Zweed Sjoelin en Broekman zich samen als zesde en zevende klasseerden, met een tijd van 8.15.7. Onmiddellijk achter hen kwam Pesman, die 8.16.5 liet op tekenen. Van den Berg werd elfde in 8.21.3. Voor de 5000 meter begon was het op gehouden te sneeuwen, maar toen Broekman en de Chinees Hsien-Chih Sun aantraden voor de zevende rit, viel op nieuw wat sneeuw, zonder dat dit de rijders echter ernstig hinderde. De Chi nees was als partner waardeloos voor Broekman, die uitsluitend op de klok was aangewezen. De Nederlander richt te zich naar de rondetijden van Johan nesen, om te proberen zijn oude tegen stander Ericsson te verslaan en hij had succes. De tijd van Broekman over de 3 kilometer was 4.54.0, precies twee se conden boven de tijd van Johannesen. Ook Pesman was met zijn partner wei nig gelukkig. In de negende rit had hij tegen de Deen Stille geloot, die hem niet de minste tegenstand bood. Van het be gin tot het eind had Pesman de leiding. Hij was zeer snel in zijn eerste vijf ron den, doch moest het daarna wat kalmer aan doen. Zijn tijd over de 3 kilometer was 4.55.0 en hij finishte in 8.16.5. Het resultaat van de eerste dag was dat drie Russen de leiding hadden. Shil kov was de eerste met 93.140 punten, gevolgd door Gontsjarenko met 93.280 en Zybin met 93.540. Op de vierde plaats volgde Johannesen, met 93.690, terwijl Seiersten vijfde was met 93.880. Broek man was als beste Nederlander acht tiende met 95.170, Pesman was twintig ste met 95.350 en Van den Berg een-en- twintigste met 95.730. De 1500 meter werd gewonnen door Shilkov in 2.13.9, een nieuw baanrecord. De Noorse veteraan Roald Aas werd tweede in 2.15.4, terwijl Grishin derde werd in 2.15.6, gevolgd door de Fin Jaervinen in 2.15.8 en Johannesen in 2.16.7. Ericsson werd zesde in 2.16.8 en Gontsjarenko zevende in 2.17.1. Van de Nederlanders was Broekman weer de snelste. Hij maakte een tijd van 2.19.2 en deelde met de Zweed Dahlberg en de Noor Elvenes de veertiende plaats. Na de drie afstanden stond Johan nesen voor een zware taak. Hij moest aanzienlijk sneller zijn dan Shilkov en ook duidelijk voor blijven op Gontsja renko op de 10.000 meter. De jonge Noor weerde zich voortreffelijk. Hij was 36.4 seconden sneller dan Shilkov en 31.6 seconden sneller dan Gontsja renko. De 16.33.9 waarmee Johannesen de 10 kilometer won, betekende een nieuw baanrecord en tevens een nieuw record voor de wereldkampioenschap pen. De Rus Zybin werd tweede in 16.46.1, en derde de Noor Seiersten in 16.52.8. Op dit nummer werd opnieuw onderstreept hoe jammer het is dat de Nederlanders alleen maar stayers zijn. Broekman werd n.l. vierde in 17.001 en Pesman legde beslag op de 5e plaats met 17.01,6. Van den Berg werd negende in 17.13.8 en liet o.a. ex-wereldkampioen Ericsson achter zich. Johannesen bleef slechts 1.3 boven het wereldrecord van zijn landgenoot Hjalmar Andersen, dat in 1952 in Hamar op 16.32.6 gesteld was. In zijn rit tegen de Rus Zybin startte de Noor op een schema van 16.30.0 - onder het wereldrecord dus. Hij kon dit schema niet uitvoeren, misschien omdat de zon in deze rit schuil achter de wolken ging. waardoor het ijs iets min der snel werd. Desniettemin werd zijn overwinning wild toegejuicht door de duizenden Noren die zich onder de toe schouwers bevonden, want het stond nu wel zo goed als vast dat de titel niet meer aan Johannesen ontgaan kon. Broekman snelste In de vierde rit moest Gontsjarenko het tegen Broekman opnemen en de Nederlander versloeg hem resoluut. De uitslagen van de partijen, die zijn ge speeld voor de zeventiende ronde van het toernooi om het schaakkampioenschap van Rusland, zijn: BronsteinKeres y2Tal Aronin li>i, KorchnoyStolyar 1—0, Mi- kenasFurman 10, AronsonGurgenidze 10, NezhmeditnovPetrosyan 'i—!2. An- toshinBoleslavsky '/2Tolush-Tarasov 10, In de achttiende ronde zijn de volgende resultaten bereikt: GurgenidzeTal 01. KholmovToloush 1—0, Taimanov—Khasin 10, Spassky—Furman 10, StolyarNezh- metdinov 0---]PetrosyanAntoshin 10, Klaman—Korchnoy y2, Tarasov—Aron son 14li. Zondagavond is het toernooi voortgezet met het uitspelen van de afgebroken par tijen. De uitslagen waren: Aronin—Bron stein 01, Aronin—Kholmov 10, Keres— Bannik 10, BoleslavskyMikenas 10, Tai manovKholmov 10, KorchnoiBoleslavs ky 10. Er zijn thans 18 van de 21 ronden ge speeld. De stand luidt: 1 en 2 Bronstein en Tal beiden 12 punten. 3. Keres 11.5 pnt., 4 en 5. Spassky en Toloush beiden 11 pnt., 6. 7 en 8. Korchnoy, Petrosyan en Khol mov allen 10,5 pnt., 9 en 10. Boleslavsky en Taimanov beiden 10 pnt. Adri van Houwelingen uit Sassenheim won zondag op imponerende wijze de (vierde) cyclecross van Made, georgani seerd door de wielerclub „De Pedaal ridders". Zes km voor het einde schud de hij de Rotterdamse favoriet Manus Brinkman van zijn wiel en hij bereikte tenslotte met een voorsprong van 300 nieter de eindstreep. De Haagse ama teur Henk de Vos, die halverwege het 50 km lange parcours een inzinking haa gehad maar zich daarvan knap her stelde, eindigde als derde. Ger Bestebreurtje (Barendrecht). die evenals Brinkman en Snijder zal deel nemen aan de wereldkampioenschappen cyclecross te Edelaere (België), moest reeds na acht km de strijd staken we gens pech. De uitslagen waren: profs, amateurs en onafhankelijken: 1. A. van Houwe lingen (Sassenheim) 50 km in 1 uur en 45 min.; 2. H. Brinkman, 3. De Vos, 4. v. Ruttenberg, 5. M. Snijder. Tijdens de zwemwedstrijden, welke zaterdagavond in het Sportfondsenbad te Schiedam zijn gehouden, heeft Cockie Gastelaars de 100 meter vrije slag in de zeer goede tijd van 1 min. 4,6 sec gewonnen. De Rotterdamse Lotte Hemger had er 2,3 sec. langer voor no- dig en werd tweede, terwijl Corrie Schimmel (Gooi) met 0,1 sec, verschil de derde plaats bezette. De 15-jarige zwemster van Het Gooi Ada den Haan zegevierde op de 100 m. schoolslag in 1 min. 18,8 sec, waarmee zij haar persoonlijk record met precies 1 sec. verbeterde. Zij bleef 0,6 sec. bo ven de vastgestelde limiet voor het wereldrecord. Het 17-jarige Oostenrijkse meisje Harma Eigel heeft te Wenen beslag gelegd op de Europese titel in het kunstrijden op de schaats voor dames. Hiermede onttroonde zij de kampioene van het vorig jaar. haar landgenote Ingrid Wendl, die na de ver plichte figuren de leiding had in hei klassement. Aanvankelijk schaduwden zij elkaar, maar toen bijna 5 kilometer er op za ten, gleed Broekman van de Rus weg. Toen de laatste rit van het kam pioenschap gereden was, konden de duizenden Noren hun geluk haast niet meer de baas. Ondanks de waarschu wingen uit de luidsprekers bleven zij tot het einde en misten daardoor de trein naar Noorwegen. Om de Noren kwijt te raken moesten de Zweedse spoorwegen een extra trein inleggen. Eindklassement 1. Johannesen (Noorw.) 188.952 pnt., 2. Shilkov (Rusl.) 189.288. 3. Zybin (Rus land) 189.745 4. Gontsjarenko (Rusl.) 190.255 5. Seiersten (Noorw.) 190.287, 6. Aas (Noorw.) 191.363, 7. Sjoelin (Zw.) 192.107, 8. Kristiansen (Noorw.) 192.175, 9. Ericsson (Zw.) 192.220, 10. Broekman (Ned.) 192.575, 11. Jaervinen (Finland) 192.637, 12. Dahlberg (Zweden) 192.770, 13. Voronin (Rusl.) 192.790, 14. Pesman (Ned.) 193.063, 15. Grishin (Rusland) 193.780, 16. Van den Berg (Ned.) 194.553. (Van onze dammedewerker) Dank zij veel kleingoed kwamen de meeste partijen liefst tien van de vijftien gespeelde ontmoetingen werden combinatief beëindigd tot een beslis sing. Deze lawine tracht, in tegenstel ling tot verleden week, de besliste kam pioenskandidaten naar voren. Vooral ir. Van Dijk en titelhouder Wim de Jong stelden hun eisen hoog. Met ieder vier punten kwamen zij op één lijn met de zich moeizaam handhavende Bom. Pal achter dit trio bleven ook Roozenburg en Bergsma ageren, zodat praktisch nog vijf pretendenten hun verkiezing tot nationaal damkampioen bleven eisen. De hinderlijke volgersgroep, vorige week nog uit liefst elf spelers bestaande, viel zodanig terug dat zij nog slechts theoretische kanshebbers bleef inhou den. Zoals gezegd werd er veel op direkt effect gespeeld zodat de verbluffende rondklappen ditmaal achterwege ble ven. Toch had dit fijne, meesterlijke lokspel ook zijn bekoring. Een mooi voorbeeld daarvan was dit moment: Wit (Verhoeven) 12 schijven op 25, 26, 33, 34, 36—39, 42, 43, 47 en 49. Zwart (Kinnegen) 12 schijven op 4, 7, 10 14, 17, 18, 22, 23 en 27. Zwart aan zet lokte met 2328 (3419) uit om daarna leuk een schijf te winnen met 17—21 (26 x 19) 14 x 34 (39 x 30) 28 x 48 (49— 44) 27—31 (36 X 27) 22 x 31 (37 x 26) 48 x 37 (47—42) 37 X 48 (44—39 48 X 34 (30 x 39) en zwart won! Zo kwam titelhouder De Jong wel heel goedkoop aan zijn punten, omdat Terlouw een simpel schijfvej-lies over zag en Okrogelnik, in plaats van zelf de winststand op te bouwen, zich liet af slachten. Ook ir. Van Dijk zat het mee, dat Grooteman geen schaduw meer was van de Noordhollandse kampioen van enige maanden terug. Vele malen re mise liet ir. Van Dijk toe en Grooteman zag nog kans de verliezende zetten te vinden! Bergsma daarentegen werd punktueel afgestraft toen hij te dreigend werd. Gelukkig kon de Fries zich de volgende dag nog met lauweren laten bedekken door dit fantastische eindspel letje tegen Boer: Wit (Boer) 4 schijven op 24, 29, 35 en 42. Zwart (Bergsma) 3 schijven op 2, 4, en 41. Bergsma aan zet won geestig met 4—9 (42—37?) 41 x 32 (24—20) 32— 37 (20—15) 37—41 (15—10) 9—14 (10 x 19) 41—47 (29—24) 47 X 20 (35—30) 2—8 (30—25) 20—15 (19—14) 8—13 (25—20) 15 x 47 (1410) 4711 gewonnen! Laros won op de wijze zoals een spin de vliegen vangt. Hij zoog de vijand in een web, zo verderfelijk verleidelijk ge weven, dat Terlouw na afloop nog be teuterd zat te zoeken naar zijn door slaggevende fout! En Wim van der Sluis had met zijn studie in de Holland se partij zowaar opnieuw een slacht offer getroffen in de problemist Jurcka. De Geldersman was daags tevoren reeds vinnig terechtgewezen door Bom, die zich daarmede op top kon handha ven omdat Okrogelnik hem een remise afdwong. De complete resultaten van de ne gende en tiende ronde waren als volgt: Bom - Okrogelnik 11, Boer - Bergs ma 02, Verhoeven - Kinnegen 02, Roozenburg - Laros 11, De Jong - Ter louw 20, ir. Van Dijk - Grooteman 20, Van der Sluis - Jurcka 20, Ter louw - Laros 02, Roozenburg - Beeke 20, De Jong - Okrogelnik 20, Huis man - Grooteman 11, Bom - Jurcka 20, ir. Van Dijk - Bergsma 20, Van der Sluis - Kinnegen 11, Boer - Ver hoeven 11. De positie der deelnemers werd daar door: J. M. Bom, ir. G. E. van Dijk en W. de Jong 13 punten, P. Bergsma en W. Roo zenburg 12 punten, W. Huisman 10 pun ten (uit 9), S. Boer, H. F. J. Kinnegen, H. Laros, F. Okrogelnik en W. F. van der Sluis 10 punten, J. H. Beeke 9 pun ten (uit 9), D. J. Jurcka en W. Terlouw 9 punten, A. Grooteman en F. Verhoe ven 4 punten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7