SIGARETTEN 10 cent DUURDER Duik te paard in zwembad Vier vogels in München opgespoord sancties Ernstig verzet in Oost-Duitsland en Albanië Communisten duchten ernstige gevolgen van AMERIKA tracht tegen Israël te vermijden Ben Goerion overhandigt nieuwe voorstellen aan de Ambassadeur der V.S. Eisenhower breekt vakantie af Khroesjtsjev prijst Stalin opnieuw Het hele gezin hangt aan haar Poolse vissers vragen asyl in Denemarken K.A.B. zal zich over de „ernstige situatie" nader beraden Met ingang van 1 maart Rijwielen ook duurder ZITTING DER VERENIGDE NATIES UITGESTELD Hoxha beschuldigt ministers Het weer Kadar wenst een arbeidersmilitie Lawine overvalt 60 Italiaanse Alpenjagers Nota over de bestedingsbeperking Prins Bernhard in Noord-Carolina Per pakje van 20 Lück door handelaar herkend als de verkoper Tamelijk koud Botsing in Oost-Berlijn De papegaaien-diefstal Mist iemand twee tientjes? Politiek van Gromyko dezelfde als van Sjepilov Damespantalons in kleuren DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 80sfe JAARGANG No. '26835 Met ingang van 1 maart wor den de sigaretten niet 5 cent, zo als wij gisteren berichtten, doch 10 cent per pakje van 20 duurder. Oude voorraden mogen nog voor de huidige prijs worden uitver kocht. De zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, die vandaag zou zijn gewijd aan liet Midden-Oosten, is op verzoek van de delegaties van de Verenigde Staten en van enkele andere landen uitgesteld tot overmorgen. Dit uitstel betekent, dat men Pogingen in bet werk zal kunnen stellen de Israëlische regering ertoe te bewegen baar troepen terug te trekken uit bet gebied van Gaza en langs de Golf van Akaba, vóórdat Washington in een dwangpositie raakt, waar bet zal moeten stemmen vóór sancties legen Israël. President Eisenhower beeft besloten de vakantie, die Rij doorbracht ten huize van zijn minister van financiën te T homas- Ville in Georgia, af te breken. Hij keert vandaag naar Washington ierug. Het verhondshestuur van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft zich met betrekking tot de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen nog niet kun nen beraden. Wel, zo verneemt bet ANP, beeft de economische dienst van de K.A.B. nagegaan in boeverre bet effect op de kosten van levensonderhoud van de voorgestelde maatregelen afwijkt van de percentages welk genoemd zijn in bet schrijven van de drie vakcentralen d.d. 25 januari aan de minister-president. Advertentie BARTLUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL 717162 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severïn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Deze stijging van de verkoopprijs is na overleg tussen de minister van eco nomische zaken, de sigarettenfabrikan- ten en de sigarettenimporteurs tot stand gekomen. De verhoging geldt alle prijs klassen. De prijsverhoging bleek een noodza kelijk gevolg van het voortdurend op lopen van de prijzen van ruwe tabak op de wereldmarkt, met name geduren de de laatste maanden. Opgemerkt zij, dat de prijzen van sigaretten sedert 1951 gelijk zijn gebleven. Naar wij vernemen zullen de prijzen van de sigaren ondanks andersluiden de berichten en ondanks de stijging van de prijzen der grondstoffen niet ver hoogd worden. Verschillende rijwielfabrikanten heb ben de minister van economische za ken toestemming verzocht om de prij zen van rijwielen te verhogen. Van de zijde van het ministerie van economi sche zaken werd desgevraagd medege deeld dat een beslissing hierover nog niet is genomen. Naar wij vernemen valt het echter niet te verwachten dat de prijzen over de gehele linie zullen stijgen. Nog nooit sinds de opstand van 17 juni 1953 is het verzet in Oost-Duits- iand tegen het communistische bewind aldaar zo sterk geweest als op het ogenblik. Die conclusie trekt het West- duitse persbureau D.P.A. uit de alge mene toon, waarin thans artikelen in de communistische partijpers zijn ge steld. In die artikelen wordt toegege ven, dat er zowel in als buiten de par tij veel verzet is tegen het communis tische bewind en dat er sprake is van een rechtstreekse anti-Russische campagne" in alle lagen van de be volking. De communistische schrijvers noemen dit „revisionistische en con tra-revolutionaire neigingen." Een stemmig zijn de communistische bla den van oordeel, dat een deel van de partijleden tegenover de kritiek en de scherpe aanvallen op de politiek ten aanzien van de industrie en de land bouw geen krachtig „klassestandpunt" inneemt. In het district Chemnitz ge lukt het, volgens het plaatselijke partij bestuur, nauwelijks meer, nieuwe par tijleden te werven. De theorieën be treffende een nationaal communisme vinden in dit gebied steeds meer aan hangers. Bljjkens de „Magdeburger Volksstim- me" hebben zowel industrie-arbeiders in de steden als boeren openlijk te ken nen gegeven, dat zij genoeg hebben van het communistische stelsel. Op De Amsterdamse politie van het bu reau J. D. Meijerplein heeft uit Mün chen het bericht ontvangen dat vier van de zeven uit Artis gestolen pape gaaien gevonden zijn. Waarschijnlijk komen de dieren vandaag nog per vliegtuig uit Duitsland op Schiphol aan. De ontheffing voor invoer is reeds ge regeld. maar nog niet zeker is wan neer de vogels weer te bewonderen zijn, aangezien nog niet bepaald is of ze de voorgeschreven quarantaine van twee weken moeten ondergaan of niet. De politie in München vond drie van de gestolen loeri's bij een handelaar. Van een foto herkende deze de waar schijnlijke dader, Lück, als de man van wie hij de dieren gekocht had. Dat was 28 januari geweest, twee dagen na de diefstal. De verdwenen edelpapagaai werd bij een andere particulier in Mün chen aangetroffen. Het is de vraag of de kopers door de Duitse politie ver volgd zullen worden, omdat zij papa gaaien gekocht hebben zonder certifi caten van oorsprong. Naar het ministerie van buitenlandse zaken mededeelt is de bespreking die minister Luns in Bonn zal hebben met zijn Duitse collega, Von Brentano, vastgesteld op 1 en 2 maart. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen en hier en daar mist, licht toenemende be wolking. Plaastelijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Zon; 7.48—18.05. Maan: 0.56—10.07 een bijeenkomst van landbouwers in het district Gardelegen, werd geëist, dat de coöperatieve ondernemingen worden ontbonden en het land en het materieel onder de boeren worden ver deeld. De leidende partij-organen heb ben hun lezers opgeroepen, „alles wat vijandig tegenover de partij staat te bestrijden" en onmiddellijk op te tre den tegen „revisionistische tenden ties." Zondagavond heeft zich een botsing voorgedaan in Oost-Berlijn tussen een dertigtal jongelieden en twee politie agenten. De jongelieden waren naar een bioscoopvoorstelling in de Ame rikaanse sector geweest. Na een van de politiemannen te hebben afgeran seld, vluchtten de jongelui naar de Britse sector. In Albanië schijnen de vooruitzichten voor het communisme er al niet beter uit te zien. De secretaris-generaal van de communistische partij aldaar, En- ver Hoxha, heeft vorige week op een bijeenkomst van het centrale comité in Tirana gezegd, dat „fascistische en andere misdadige elementen hebben getracht Albanië weer onder het juk van kapitalisten en imperialisten te brengen." Hij deed in dit verband een felle aanval op maarschalk Tito en ook al weer, net als de communistische pers in Oost-Duitsland, op het „om zich heen grijpende revisionisme." Hij zei, dat vice-premier Tuk Jako- wa en de minister van onderwijs Be- dri Spahiu zich wegens samenwerking met Joegoslavische revisionisten onder de „vijanden van de partij" hadden ge rangschikt. Hoxha lichtte niet toe, waarin die samenwerking bestaan heeft en wat nu het lot is van Jakowa en Spahiu. Maarschalk Tito had b(j zijn beoor deling van de gebeurtenissen in Hon garije volgens Hoxha volkomen uit het oog verloren de rol, die de fascisten en imperialisten daar hebben gespeeld. Joegoslavië heeft asyl verleend aan premier Imre Nagy en zijn medestan ders en Hoxha verklaarde van mening te zijn, dat de Joegoslavische commu nisten hun propaganda tegen de rege ring van Janos Kadar voortzetten. (D.P.A.-U.P.) President Eisenhower heeft de leiders 7 en huisvrouw in het Westduitse f~tj plaatsje Hamm zag haar huis houdbudget onverwacht met twee tientjes verrijkt. Het waren dan wel Nederlandse tientjes, maar ten minste gouden tientjes. Ze kwamen van een oerdegelijke Hollandse kip,, die door de huisvrouw werd geslacht. .Met. die kip, die gouden eieren legt, maar een ander beest, dat twee gou den tientjes in zijn ingewanden had „verstopt''. De kip moet ze hebben opgepikt op een Nederlandse boerde rij en nog voordat de regering met de nota voor de bestedingsbeperking uit de bus kwam van de beide politieke partijen in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat voor een bespreking over de toestand in het Midden-Oosten uitgenodigd. Het overleg vindt morgen plaats. De Israëli sche ambassadeur in Washington, die te vens permanent vertegenwoordiger van zijn land bij de volkerenorganisa tie is, dr. Abba Eban, vertrekt van daag naar Israël om zqn regering ver slag uit te brengen over de besprekin gen, die hij vorige week en tijdens het afgelopen weekeinde heeft gevoerd met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles. De Israëlische eerste minister, David ben Goerion, heeft gisteren nieuwe voor stellen overhandigd aan de Amerikaan se ambassadeur in Jeruzalem, Ed ward Eawson. Dit geschiedde na een vergadering van het Israëlische kabi net. Israël verzet zich tegen de ontrui ming van zijn op de Egyptenaren ver overde posities aan de Golf van Akaba, omdat het eerst afdoende garanties wil hebben, dat na de ontruiming zijn schepen vrijelijk de Golf in en uit kun nen varen. Tot dusver heeft Amerika zich be reid verklaard de Israëlische aan spraken op het recht van vrije door vaart te steunen. Maar Israël wil méér. Het verlangt, dat Amerika dit recht zal garanderen en de uitoefe ning ervan desnoods zal afdwingen. Nikita Khroesjtsjev, leider van de communistische partij in de Sovjet unie, heeft gisteren nogmaals gewezen ®T> de goede hoedanigheden van Stalin. Ook verklaarde hij dat de nieuwe mi- bister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko, dezelfde politiek zal voeren bis zijn voorganger. Dimitri Sjepilov. ®e politiek hangt niet van een man af, **'i hij, het is de politiek van de rege- bjng. Khroesjtsjev sprak op een recep- T'e die gegeven werd voor de Bulgaarse bnlegatie, die in Moskou op bezoek is. Khroesjtsjev zei: „Wij willen niemand 'invallen, maar als iemand ons aan zit, zal hij zien hoe moeibjk dat is". Terwijl hij met de vuist op tafel sloeg, J^rklaarde hij: „Onder Stalins leiding "ebben wij de oorlog tegen de fascisten |ewonnen en wij zijn niet van plan «talin nu te verlaten. Hij had zijn fou ten en wij ebben ze gekritiseerd, maar staan achter hem voor zover hij een llroot communist en een verdediger van de Marxistische lijn was". Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben daarop in vage bewoordin gen de mogelijkheid van sancties tegen Israël besproken. Israël echter rekent erop, dat de Amerikaanse publieke opi nie nooit zal instemmen met het toe passen van maatregelen op Israël, waarvan Rusland zelfs tijdens zijn inter ventie in Hongarije verschoond is ge bleven. Overigens zijn de Israëlische politici van mening, dat een voorstel tot het toepassen van sancties zelfs met Amerikaanse steun niet de twee derde meerderheid zal halen, die voor goedkeuring door de Verenigde Naties vereist is. Intussen is de Amerikaanse Senaat begonnen met het debat over de z.g. Eisenhower-doctrine voor het Midden- Oosten. Vermoedelijk zal het debat verscheidene dagen duren. Het wordt mogelijk geacht, dat enkele invloedrij ke Democratische leden van de Se naat tegen het voorstel van de presi dent zullen stemmen. In Lynn, in de Amerikaanse staat Massachussets, moest een groot han delsgebouw worden opgetrokken op de plaats, waar vier ruime woningen ston den. Men besloot de huizen niet af te breken, maar te verplaatsen. Het werd, zoals de foto toont, een wonderlijke optocht naar de nieuwe standplaats drie kilometer verder, maar het liep allemaal goed af. De operatie nam maar zes uur in beslag. Als u mocht twijfelen aan de echt heid van deze foto, dan raden wij u: reist u eens naar Ojus in het zonnige Florida, want daar verbaast Miss Ma rion Lisehora de bezoekers van het watersportfeest, dat daar wordt gehou den, door met haar paard Lorgah van 12 meter hoogte een zwembad in te duiken. Het schouwspel, dat uiteraard met een reuzenplans wordt besloten, vergt het uiterste van de zenuwen, zowel van de toeschouwers als van de moedige jongedame. Twee jonge Poolse vissers hebben in Denemarken asiel gevraagd. Toen zij nog in Poolse wateren waren, hebben zij de schipper en drie andere beman ningsleden opgesloten, waarna de twee broers naar Neksö op het eiland Born- holm voeren. Met een pistool hadden zfj enkele uitbraakpogingen van hun op gesloten landgenoten verijdeld. Het vaartuig zal zonder de broers de haven van Neksö weer verlaten. De Hongaarse radio meldt, dat de re- gering-Kadar de oprichting van een vrij willige arbeidersmilitie heeft gelast „ter bescherming van wat door het socialis me bereikt is, voor de beveiliging van de arbeiders, ter bestendiging van de produktie en ter ondersteuning van het leger." I Het gehele gezin i'a?i mevrouw Sun, I dat op het ogenblik optreedt in een Hamburgs variété-theater, hangt figuur lijk, maar meer nog letterlijk, aan ma. Mevrouw laat zich aan heur lange haren optakelen, waarna de vierjarige zoon Tseng Hoi op haar rug klimt, de tweejarige dochter May Kwey een plaatsje op haar schoot zoekt en pa Sun aan de handen van zijn vrouw gaat hangen. In totaal draagt de ho.ar- dos van mevr. Sun dan een gewicht van 160 kg. De toer heeft mevrouw Sun veel hoofdpijn gekost, niet al leen door het hangen, maar ook door het piekeren over de juiste methode om de haren zo te knopen, dat het gewicht gelijkmatig wordt verdeeld Een groep van zestig Italiaanse Al penjagers op manoeuvre is gisteren bij Bolzano in de Noorditaliaanse Alpen door een lawine overvallen. Het onge luk geschiedde op de hellingen van de Lavaredo, ongeveer twintig kilometer ten noordoosten van het wintersport-cen trum Cortina d'Ampezzo. Drie Alpen jagers hebben het leven verloren, zes werden gewond. (Reuter, U.P.) Z.K.H. prins Bernhard heeft gisteren een bezoek van 24 uur gebracht aan Asheville in Noord-Carolina en daar de in Nederlands eigendom zijnde fabrieken van de American Enka Corporation be zichtigd. Tevens gaf de prins het sein voor de start der produktie in de nieu we rayonfabrieken van Enka te Lowland in de staat Tennessee. Deze plaats ligt op 90 mijl van Asheville. De capaciteit van de nieuwe fabriek te Lowland zal meer dan 50 miljoen pounds garen per jaar zijn. Gemaakt van staal en beton, omvat het fabrieks complex acht verbonden gebouwen, met een front van bijna 300 meter. De vloer- opervlakte voor produktiedoeleinden be draagt bfjna drie hektares. Het groot ste gebouw telt drie verdiepingen, is 90 meter lang en 50 meter diep. In genoemd schrijven hebben de drie vakcentralen zich bereid verklaard als maximaal aanvaardbare stijging van de index van de kosten van levensonder houd voor ultimo 1957 te aanvaarden een cijfer dat 6,4 pet ligt boven het gemiddelde van 1956. Dat komt overeen met een indexcijfer van 114%. In dit cijfer was reeds begrepen een compo nent van 0,4 pet ter verbetering van de beloning van de landarbeiders. In de regeringsnota wordt thans in plaats van 6,4 pet een cijfer van 6,8 pet genoemd, hetwelk overeenkomt met een indexcijfer van 115. Alhoewel de economische afdeling van de K.A.B. bij haar berekeningen nog geen rekening kon houden met enkele factoren welke eveneens van invloed kunnen zijn, werd voorlopig berekend, dat de tengevolge van de voorgenomen maatregelen te ver wachten prijsstijgingen de genoemde 6,4 pet of 6,8 pet beduidend zullen over schrijden en dat het totaal van de maatregelen in de regeringsnota ge noemd het cijfer, gesteld in de brief van de vakcentralen (6,4 pet ultimo 1957), met enige procenten zal over treffen. Het verbondsbestuur van de K.A.B. zal zich over deze, wat het noemt „ernstige situatie" nog nader beraden, ook met de andere vakcentralen en kan derhalve op dit ogenblik verder nog geen standpunt bepalen. Het bestuur van het C.N.V. vestigt er de aandacht op, dat er ten aanzien van de stijging van de kosten van le vensonderhoud met 6,8 pet een aantal vragen rijzen. Zijn in dit cijfer de prijs verhogingen die hebben plaats gevonden buiten de regeringsmaatregelen om in gecalculeerd? Wat stelt de regering zich voor met betrekking tot de strikte handhaving van de prijsstabilisatiepoli- tiek zulks mede in verband met het re geringsvoornemen, de vennootschaps belasting met vier punten te verhogen, in plaats van met twee zoals in het S.E.R.-advies is voorzien? Het bestuur deelt voorshands niet het optimisme waarvan minister Hofstra blijk gaf, toen hij de mogelijkheid op perde de beperkende maatregelen reeds in 1958 ongedaan te kunnen maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1