Haarlem zet vrijgekomen arbeidscontractanten in bij de rioleringswerkzaamheden Avontuurlijke maakte Heemstedenaar brokken „Tafeltje dek je" heeft zijn capaciteit verdubbeld SLOTAKTE GEMEENTELIJK DRAMA AVIFAUNA De maandagse beurs in het Krelagehuis H Het hart óp de tong Geldgebrek dwingt tot uitstel van andere werkzaamheden Lroeae Lrrune huwt te Amsterdam 120 Haarlemse bejaarden krijgen thans drie maal per week een warme maaltijd Steeds maar nieuwe injecties DINSDAG 19 FEBRUARI 195> PAGINA 3 Prijzen Sportfondsen- bad nu ook omhoog Films Burgerlijke Stand Haarlem Dr. Wamsteker houdt lezing voor Haarlemse Sportraad Hij bevrijdde in de oorlog honderden gevangenen DIAMANTEN BRUIDSPAAR NELIS—VAN SGHIE NIEUWE KANTINE POSTKANTOOR BALJUWSLAAN P. KOOMEN NEEMT AFSCHEID VAN P.T.T. Bejaarde voetgangster aangereden Aanwinsten r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek E.D.O. BESTAAT 60 JAAR AFSCHEID J. M. BONFRER Waterstanden HEEMSTEDE Gouden „Eendracht" zette de bloemetjes buiten Ongelukken in Heemstede Zilveren jubilaris ZANDVOORT DIEPZEE-AQUARIUM IN DE ROTONDE Beurs van Amsterdam Beurs van New York a Renault 4 of Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT Industrialisatie Als gevolg van de moeilijke situatie op de geldmarkt en daarbij de van ho gerhand voorgeschreven bestedingsbe perking, verkeert de gemeente Haar lem in de onmogelijkheid een aantal werken uit te voeren, die op het pro gram stonden. Het spreekt vanzelf, dat deze moeilijkheden ook hun weerslag hebben op de personeelssituatie. De ge meente Haarlem heeft namelijk een aantal arbeidscontractanten in dienst die bij gebrek aan werk ontslagen zou den kunnen worden en dus zonder werk zouden komen. Een gesprek met de wethouder voor personeelszaken, de heer W. C. Bakker, heeft ons echter ge leerd, dat het zover in Haarlem waar schijnlijk niet zal komen. Wel hebben zich reeds enige moeilijk heden voorgedaan, omdat verschillen de arbeidscontractanten niet ingezet kunnen worden voor het werk, waar voor zij zijn aangenomen. In verschil lende gevallen is namelijk door Gede puteerde Staten de toestemming gewei gerd om bepaalde werken uit te voeren, hoewel men daarvoor de arbeidskrach ten en het materiaal voorhanden had. Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke situatie enige onrust teweeg heeft ge bracht onder de in gemeentedienst zijn de arbeidscontractanten. B. en W. hebben echter besloten deze arbeidscontractanten voorlopig in te zet ten voor het uitvoeren van andere werk zaamheden, waarvoor de financiële mid delen wel aanwezig zijn. Krachtens een bestaande overeenkomst voert Haarlem immers een reeks rioleringswerkzaam heden uit, waarvoor de financiële mid delen verkregen kunnen worden, zonder dat de precaire kasgeldpositie van de gemeente wordt aangetast. Men wil nu deze rioleringswerkzaamheden voorlo pig in versneld tempo uitvoeren en daar bij de arbeidscontractanten inschakelen, die als gevolg van de moeilijke finan ciële situatie zonder werk zouden drei gen te geraken. Wethouder Bakker zag dan ook voor lopig nog geen noodzaak om gemeen telijke arbeidscontractanten te ontslaan, intussen begint er op de geldmarkt weer een klein beetje licht te dagen en het moet dus niet uitgesloten worden geacht, dat het binnen afzienbare tijd weer mogelijk zal zijn de kasgeldposi tie van de gemeente te verruimen. Daardoor zullen misschien ook binnen afzienbare tijd. weer een aantal uitge stelde werken uitgevoerd kunnen wor den, waardoor de werkgelegenheid voor de arbeidscontracten weer meer nor maal zal worden. Door de huidige schaarste op de geld- Nadat Stoop's Bad te Overveen zijn tarieven aanzienlijk heeft verhoogd is ook het Sportfondsenbad in Haarlem van mening dat zijn prijzen te laag zijn. De directie van di'. bad heeft besloten de badprfjs zowel voor de jeugd als de ouderen vijf cent hoger te brengen. Deze tariefwijziging geldt ook voor de leden van de katholieke zwemvereni ging D.W.T., die in het Sportfondsen- bad haar zwem- en polo,,home" bezit. Tijdens de verenigingsuren zijn de prij zen voor de jongens en meisjes tot en met 15 jaar nu 60 cent en voor de leden vanaf 16 jaar 60 cent. Het normale ta rief ligt vijf cent hoger. Het bestuur van D.W.T. deelt ons mee, dat de vereniging noodgedwon gen een ledenstop bij de meisjes tot 16 jaar moet invoeren, omdat de drie oefenuren op vrijdag reeds volkomen volgeboekt zijn. Kandidaat-meisjes leden kunnen in deze door D.W.T. uiter aard zeer betreurde omstandigheden nog slechts op een wachtlijst worden geplaatst, waarna zij na verloop van lijd het lidmaatschap kunnen verwer ven. Het is waarschijnlijk dat ook bij de jongens een iedenstop zal moeten wor den ingevoerd. Op zaterdag van half zes tot half zeven, wanneer zij hun oefenuren hebben, is het nog niet zo druk als bij de meisjes, maar ook hier omtrent is D.W.T. hoe raar dit ove rigens moge klinken niet gerust. Om het overzicht van de stand bij De Watertrappers enige mate van vol ledigheid te geven, zij meegedeeld dat voor de dames- en herenafdeling, die respectievelijk op vrijdagavond van half negen tot half tien en zaterdag avond van half zeven tot kwart voor acht oefenen, leden van harte welkom zijn. CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar, 2 4 15 7 9 15. FRANS HALS: Voor jou heb ik gezondigd, volw., 2.30, 8. LIDO: Aanranding, 18 j., 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De dochter van de ambassadeur, al 2 7 9 15 MINERVA, 'do'. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. REMBRANDT: De vrouw die liefde be geerde, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXYDe weg door de hel, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. STUDIO: Ballast der wanhoop, 14 jaar, 2.15, 7, 9.15. Dinsdag 19 februari Schouwburg: Toneelgroep Theater met „Dundo Maroje's Dukaten" (Ab. C), 8 uur. Concertgebouw: Concert door het N. Ph. O. o. 1. v. Jan Out, Solist: Henryk Szering, viool, 8.15 uur. Woensdag 20 februari Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Dundo Maroje's Dukaten", 8 u. (Ab. D.). Concertgebouw: Concert door Haarlems Postaal Mannenkoor m. m. v. het N. Ph. O., 8 uur; om 12.30: Pauze-concert door A. de Klerk. Treslong (Hillegom)Vastenavondfeest R.K. Middenstand, afdeling Haarlem. Ca baret en dans, 8 uur. ONDERTROUWD: P. Bosman en E. G. J. Aal; P. J. Slok en M. Mes. GEBOREN: J. A. W. Adelink-Em- mer, z.; Chr. M. E van Roodselaar- Smit, z.; J. M. Bergman-Truijens, z. P. Meijer-Leis, z.; K. T. Duijff-Zwart- hoed, z.; M. Th. Boere-van Dam, z.; T. Amelung-Koelëmij, z.; H. Dijkzeul- Hilterman, z.E. A. Luikel-Wanders, d.; M. M. Bloemen-van der Valk, d.; F. A. 'Kleijn-Dahlhaus, d.; J. O. M Jaspers-Kimman, d.S. Berk-van den Berge, d.; A. C. Cornelissen-Verweij, d.C. M. Smeeman-Slenders, d. OVERLEDEN: J. H. Mensink-Schu- hjer, 73 jr., van Beresteinstraat; E. M. Hetem-Mulder, 61 jr., Papentorensvest; J. M. G. Uilenhoed, 45 jr., Potgieter straat; C. C. H. Disseldorp, 20 m.. Zuid polderstraat; C. Tan-Douw van der Krap, 55 jr., J.J. Hamelinkstraat; E. k. van Norden, 57 jr., Oranjeboom- markt is het de gemeenten, en dus ook Haarlem, niet mogelijk om voldoende kasgeld aan te trekken om alle voor genomen werken uit te voeren. Als ge volg daarvan heeft men enige werken moeten uitstellen, waardoor tot nu toe ruim drie miljoen aan uitgaven zijn be perkt. Tot op zekere hoogte los daarvan moet men zien de van rijkswege opge legde bestedingsbeperking, waardoor de gemeenten samen ongeveer 100 mil joen aan uitgaven moeten beperken. In de practijk komt dat neer op 10 a 30 pet., die op de kapitaalsdienst bespaard zullen moeten worden. Van de 20 mil joen van de kapitaalsdienst in Haarlem, zal dus ingevolge de regeringsnota be treffende de bestedingsbeperking onge veer vier miljoen bespaard moeten wor den. Concrete richtlijnen zijn hierover nog niet gegeven, zodat B. en W. van Haarlem vooralsnog niet méér weten, dan dat dit geld zeker niet op de wo ningbouw bespaard zal worden. Woensdag 6 maart zal dr. H. Wam steker een lezing verzorgen voor de Haarlemse Sportraad over het onder werp ,,De sport en de medische pro blemen." De bijeenkomst wordt gehou den in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt. 7 9? In de kerk van St. Willibrordus bin nen de Veste (de Duif) te Amsterdam is dinsdagochtend het huwelijk ingeze gend van de heer J. Henneböhl, een 47- jarige tabakshandelaar, en mejuffrouw F. A. van Putten. Enkele dagen geleden mocht de bruidegom een felicitatie-tele gram ontvangen van Z.H. de Paus. Ter stond na de huwelijksmis is het bruids paar naar Haarlem gereden, waar het in een bijzondere audiëntie door mgr. J. Huibers werd ontvangen. Jupp Henneböhl heeft de laatste vier jaar van de bezettingstijd deel uitge maakt van de Grüne Polizei, gelegerd in het toenmalige Koloniaal Instituut in Amsterdam. Hij werd veelvuldig belast met arrestatie en vervoer van onder gedoken en illegaal actieve landgenoten. Enkele honderden van dezen zijn de bruidegom van vandaag zeer veel dank verschuldigd, omdat hij hen naar de vrijheid wist te leiden. Mgr. Joh. M. Groot, vicaris van de bisschop van Haarlem, was een van die gelukkigen. Enige tientallen weten dat zij zelfs aan Jupp Henneböhl het behoud van hun leven hebben te danken. Zelf heeft hij veel te danken aan zijn commandant. Hij was n.l. reeds ter dood veroor deeld en wachtte al een half jaar op de voltrekking van dit vonnis. Buiten zijn weten heeft deze bevelvoerend ma joor die klaarblijkelijk ook „niet zo kwaad" was de voltrekking weten te verhinderen. Jupp Henneböhl heeft een boekje „Ik kon niet anders" het licht doen zien over die meest spannende jaren van zijn leven. Het bruidspaar zal zich vestigen in Amsterdam aan de Prinsengracht. Bij het huwelijk waren vele „bevrijden" uit de bezettingstijd aanwezig. Het aantal warme maaltijden voor bejaarden, die om een of andere reden niet zelf meer hiervoor kunnen zorgen, is thans verdubbeld. Tot dusver konden de dames van de U.V.V., die deze actie „Tafeltje dek je" organiseren aan zes tig bejaarden in Haarlem om de andere dag een warme maaltijd aan huis be zorgen. Sinds gisteren, toen de keuken van het St.-EIisabeths Gasthuis voor de eerste maal meekookte (tot dusver ge schiedde dit alleen in het Gemeentelijk Bejaardentehuis aan de Schotersingel) is dit aantal gestegen tot honderdtwin tig. Dit betekent, dat de U.V.V. thans driehonderdzestig porties per week te verdelen heeft; een aanzienlijke voor uitgang, indien men bedenkt, dat de actie een jaar geleden begon met het verstrekken van maaltijden aan slechts vijfentwintig bejaarden. De warme maaltijden, waarvoor de bejaarden een klein bedrag moeten betalen, zijn altijd uitstekend verzorgd en toebereid: soep of een „toetje", aardappelen, jus en vlees, vis of een ei. Dank zij „Tafeltje dek je" kan een aantal bejaarden zich nog handhaven in hun eigen woning en omgeving, daar zij zonder deze actie in sommige gevallen zich genoodzaakt zouden zien hun intrek te nemen in een verzorgingshuis een maatregel, waar vele bejaarden liever niet toe over gaan. Hierbij komt nog, dat in de ver zorgingshuizen over het algemeen een plaatsgebrek is, zodat de actie van de U.V.V. alleszins verdienstelijk is. De maaltijden worden aan huis be zorgd door automobilisten, die zich geheel belangeloos een maal per week 's middags tussen twaalf en één uur hiervoor beschikbaar stellen. Tot dusver werkte deze organisatie uitstekend: zelfs in de, vakantietijd functioneerde het distribuie-appa- De nieuwe kantine van het postkan toor aan de Baljuwslaan zal 9 maart officieel in gebruik worden gesteld, 's Middags om half drie zal dit ge schieden tijdens een bijeenkomst, die zal worden bijgewoond door een af vaardiging van het hoofdbestuur der PTT in 's-Gravenhage, door de direc tie van het postkantoor te Haarlem, door het hoofdbestuur van de binnen- en buitendiensten en door andere ge nodigden. De heer P. Koomen, expediteur I bij het staatsbedrijf der P.T.T., voorzitter van het Haarlemse jubileumfonds van deze instelling en beheerder van de can- tine van het postkantoor in de Baljuws laan zal op 1 april afscheid nemen uit deze functies, daar zijn dienstverband bij de P.T.T, die dag eindigt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Op 1 april 1912 kwam de heer Koomen als hulpbesteller in dienst bij het postkantoor te Nieuwendam. In 1914 werd hij overgeplaatst naar Haarlem, waar hij sindsdien werkzaam gebleven is, en diverse rangen heeft doorlopen. Sinds jaren bekleedt de heer Koo men het voorzitterschap van het Jubi leumfonds, in welke functie hij tal van huldigingen van jubilarissen bij de P.T.T. heeft georganiseerd. Geruime tijd was hij ook voorzitter van de can- tine-coöperatie van het postkantoor Bal juwslaan, in welke functie hij zal wor den opgevolgd door de heer D. van de Geer. Beheerder van de cantine wordt de heer H. Ineke. Een 70-jarige voetgangster wilde gis termiddag omstreeks drie uur de Ko ningstraat oversteken ter hoogte van de Jacobijnestraat. Zij werd hierbij aangereden door een fietser, die in de Jacobijnestraat reed in de richting van de Gedempte Oude Gracht, en kwam te vallen. Met een gebroken linkerarm moest de dame worden overgebracht naar het Diakonessenhuis. De fietser heeft zich niet ontzien na de aanrijding door te rijden. De verkeerspolitie ver raat. Nu „Tafeltje dek je" evenwel zijn activiteit verdubbeld heeft, dreigt wel enig tekort aan vrijwilligers. De U.V.V. doet derhalve een beroep op automobilisten om zich één dag per week beschikbaar hiervoor te stellen. Dit betekent voor hen die dag wel licht een late lunch, welk inconveniënt evenwel ruimschoots vergoed wordt door de blijde en dankbare gezichten welke zij te zien krijgen tijdens hun bezorgings-ronde, die ook de eetlust alleszins opwekt. De maaltijden worden in dubbelwan dige alluminium „draagemmers" rond gebracht. Deze emmers zijn samenge steld uit een aantal kleine pannetjes, ieder met een apart gerecht, die in een draagklem passen. De maaltijden blijven hierdoor goed warm. De panne tjes worden, nadat de bejaarden de in houd in hun schalen hebben overge bracht, weer in de wagens geladen. Dagelijks zijn vier dames van de U.V.V. in het Proveniershuis bezig met het verdelen van de maaltijden in honderd twintig pannetjes, en later in de mid dag met het afwassen. Ongeveer drie dames of heren bezorgen nu het eten bij de bejaarden aan huis. H. Andreus, en S. Vinkenoog: Twee spraak; gedichten. H. van den Bergh: Het litteken van Odysseus; gedichten. Suster Bertken: Een boeexken gemaket ende bescreven van S, B. A. van Duin kerken: Het goud der gouden eeuw. D. Th. Enklaar: Lezende in buurmans hof. De Haarlemse Heiliglanden. Hilde- brands voorbereiding. H. G. Hoekstra: De zandloper; verzamelde gedichten. P. Kemp: Maastricht en ik. A. van der Leeuw: Bloemlezing uit zijn ge dichten. M. Mok: Stormen en stilten. A. Morriën: Nederlandse liefdespoëzie. N. Noordzjj: Wachtende mijn hart; ge dichten. J. Prins: Bloemlezing uit zijn gedichten. P. Rodenko: Tussen de re gels; wandelen en spoorzoeken in de moderne poëzie. M. Roelants: Schrij vers, wat is er van de mens? Singel 262; achttien schrijvers kiezen een boek. B. Voeten: De zon op mijn hand; en andere gedichten. L. van der Waals: Apollo's reis door Nederland. E. Zer- nike: Kleine drieklank. Zaterdag 23 februari zullen de heer Petrus Engelbertus Nelis, en zijn echt genote, Hendrika Jacoba Nelis-Van Schie hun diamanten huwelijksfeest her denken. In het bejaardentehuis „Delft- weide" aan de Orionweg te Haarlem, waar zij sinds vijf jaar wonen, zal dit zeldzame feit zondag 24 februari wor den gevierd door de 85-jarige bruide gom, de 84-jarige bruid en hun kinde ren, kindskinderen en achterkleinkinde ren. De diamanten echtelieden zijn beiden geboren in Haarlemmerliede uit boeren families. Na hun huwelijk, op 23 febru ari in deze gemeente, vestigden zij zich in Leiden, waar de heer Nelis een zui- velzaak begon. Daar het echtpaar moei lijk kon wennen aan het stadsleven keer de het zeven jaar later terug naar zijn geboortedorp, waar de heer Nelis een boerderij overgenomen had. In 1947 gin gen de echtelieden Nelis-Van Schie in Haarlem wonen, om na het drukke le ven op de boerderij van een welver diende rust te gaan genieten. Hoewel de bruid reeds enige jaren invalide is, genieten de diamanten echtelieden nog een voortreffelijke gezondheid. Hun hu welijk werd gezegend met 13 kinderen, waarvan er nog 7 in leven zijn. Er zijn 43 kleinkinderen en 16 achterkleinkinde. ren, zodat men van een rijk nakome lingschap kan spreken. Vermeldens waard is ook, dat de heer en mevrouw Nelis-Van Schie sinds 53 jaar onze cou rant lezen. Op 1 maart a.s. bestaat de HFC „EDO" 60 jaar. De feestcommissie heeft een uitgebreid programma samen gesteld, dat als volgt is: 2 maart: Receptie in Café-Rest. Brinkmann, Grote Markt, van 3-5 uur. 23 maart: Welpenmiddag met teams van EDO en HFC. 30 maart: Adspirantenmiddag met elftallen van EDO en HFC; 's avonds feestavond in gebouw Cultura, Jans straat. 31 maart: Juniorendag met juniores van de jubilerende vereniging en die van SHS uit Den Haag. Indien het elftal van Haarlem vrij gemaakt kan worden van competitie voetbal, zal er op die dag een erewed- strijd worden gespeeld tussen EDO en Haarlem. De Juniorendag wordt dan op een later tijdstip gehouden. Verder zullen er honkbal- en softbaldemonstra- ties zijn. De Pijper- en Drumband van Bato zal haar medewerking ver lenen. 6 april: Feestavond voor de seniores in het Concertgebouw te Haarlem. Tot slot een middag voor alle leden die z.g. „sixes"-wedstrijden zullen spe len. Als het weer meewerkt, zal er tevens een koffiemaaltijd zijn. De 26-jarige P. W. uit Heemstede ging zondagmiddag naar Amsterdam voor zijn vertier en dronk daar enige glazen bier. Later op de middag ging hij naar Haarlem, waar hij een café bezocht en nog enkele andere alcoholische dranken gebruikte. Hij bleef enige tijd in Haar lem en ging toen tegen het nachtelijk uur met de bus naar Hillegom. Het was reeds nacht toen de man naar huis wilde, maar er reden geen bussen meer. Hij ging toen lopend terug naar Heemstede. Op de Rijksweg nabij Heemstede-Bennebroek, zag hij een personenauto staan. De wagen was eer der op de dag in ongerede geraakt door een brandje; de voet- en handrem was daardoor uitgevallen. De Heem stedenaar zag kans de wagen op gang te brengen en hij toerde ermee door Bennebroek. Hij strandde echter op de zandvlakte achter de Bennebroeker dreef, waar de auto vastliep. De avon turier probeerde zich uit de netelige si tuatie te redden en trof ergens in Ben nebroek een vrachtauto aan, die hij wilde gebruiken om de gestrande wagen vlot te krijgen. Hij kon de vrachtwagen echter niet op gang krijgen en pogingen met andere auto's mislukten evenzeer. Uit balorigheid bracht hij vernielingen De heer J. M. Bonfrer, chef van de drukkerij van het St.-Jacobs-Godshuis, heeft gistermiddag, na een 35-jarige diensttijd afscheid genomen van dit be drijf wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Zeer veel vrienden, collega's en andere belang stellenden waren aanwezig bij een af scheidsbijeenkomst en receptie, die ge houden werd in de regentenkamer. On der meer gaven wethouder A. J. M. Angenent en de dekenaal redacteur van het weekblad Sursum Corda, rec tor D. de Wit, blijk van hun belang stelling. Namens het college van regenten over het St.-Jacobs-Godshuis werd de heer Bonfrer toegesproken door de voorzitter, de heer H. Bartels, die de scheidende chef dankte voor diens ijver, gedurende 35 jaar voor het bedrijf be toond. Hij memoreerde ook de vakken nis en de didactische gaven van de heer Bonfrer. Van de leerlingen, die deze heeft opgeleid voor de grafische exa mens, is er nooit één gezakt. Namens de Stichting bood hij twee fauteuils aan. Aan het slot van een toespraak bood vervolgens de heer P. Schelvis, het oud ste personeelslid,een bij de fauteuils passende kloostertafel aan. Voorts voerden het woord de heren W. Habra- ken, directeur der drukkerij en W. de Zwager, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond, die zelf opgeleid door de heer Bonfrer ver schillende herinneringen ophaalde, en wees op de verdiensten, die deze heeft voor de K.A.B. Tot slot sprak de heer Bonfrer woor den van dank voor de betoonde belang stelling, de geschenken en de prettige samenwerking, collegialiteit en mede werking, welke hij steeds had mogen ondervinden. IJMUIDEN Dinsdag 19 februari Hoog water: 7.00 u. en 19.20 u. Laag water: 2.36 u. en 15.03 u. Woensdag 20 februari Hoog water: 7.48 u. en 20.10 u. Laag water: 3.17 u. en 15.48 u. Als vrijdagavond burgemeester Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn voor de laatste maal de voorzittersha mer zal laten vallen op zijn tafel ten teken dat de raadsvergadering haar einde heeft bereikt, zal wellicht het gordijn ook gevallen zijn na de slot akte van een gemeentelijk drama, dat de weidse titel draagt: „Internationaal vogelpark „Avifauna". Dan zullen de gemeentenaren ook weten tot welk een onverwacht deficit de ter hand geno men gemeentelijke exploitatie van het cultuur en vermaakcentrum „Avifauna" heeft geleid. Het voorspel was al niet bijster ge slaagd. De initiatiefnemer, stichter en exploitant van de eerste jaren, wijlen de heer G. van den Brink, moest zijn schepping ten onder zien gaan in een faillissement. De schulden van het vogelpark bedroegen toen ruim zeven ton. De verkoopdatum was door de cu ratoren, mr. A. Th. E. Kastein en mr. C. D. v. Vliet vastgesteld op 22 en 23 september 1953. Het werd dus me nens. Alle tevoren aangewende pogin gen om Avifauna met een zoet winstje van de hand te doen faalden. Na een beraadslaging van bijna zes uren in een nachtelijke geheime zit ting besloot de AAlphense gemeente- et was maandag in de Haar lemse keuringszaal wel heel goed te merken dat de bloe men elders waren heengebracht want, telden we vorige malen de in zendingen nog per honderd, nu vulden slechts enkele tientallen de tafels. Intussen was dat wat er was de moeite van het aanzien waard, vooral fraaie narcissen vielen er te bewonde ren. We noteerden b.v. een zeer goede collectie van J. W. A. Lefeber te Lisse Victoria Losangelos heeft mooi afge rond wit dekblad met brede, platte lichtoranje kroon. De grootkronige bi- color Ingrid Weldon frappeerde door de weliswaar korte maar wijd uitstaande citroengele trompet tegen crèmewit. Zeer groot is de witte trompet Renate Tebaldi, maar het dekblad daarvan is wel heel erg slordig. Heel anders is dat bij de goudgele Jessy Björly, waar van de cup, iets donkerder dan het dek blad, oranjegeel is. Een mooie ver schijning is Carlo Perosi, sneeuwwit met grote helderoranje cup, die bij Don Lorenso geel is met een oranje rand je. Tenslotte was er in deze collectie nog een dubbelkronige, n.l. Princesse Gracia, wit met oranjekleurige vlam men. De substantie van het dekblad lijkt ons echter een zwakke plek. Trompet Golden Top was in grote hoeveelheid en prima conditie aanwe zig, ingezonden door G. A. Verdegaal, Noordwijkerhout en J. H. Rijkelijkhui- zen, Hillegom. Daarnaast had gebr. v. Graven, De Zilk, de mooie grootkroon Mary Roozen opgesteld. Als laatste in de rij noemen we dan nog de poeticus- achtige kortkroon Bella Maria van C. A. v. d. Wereld uit Roelofarendsveen. Ook wat de tulpen aan kwantiteit misten werd goedgemaakt door de kwaliteit want er stonden prima pan- zoekt hem en eventuele getuigen zich nen zoals van Gebr. Segers, Lisse, die met haar in verbinding te stellen. 1 een mooie rose sport van parkiet Red Champion inzond naast de lange, wit met rood gevlamde parkiet Estella Rijnveld. Ook de roserode Tt. Constan ce is een mooie verschijning. Een pri ma v. d. Eerdensport liet M. Beelen uit Lisse zien onder de naam Mary Milton, goed lang met een fraaie sa- tijnrose kleur. Een prima tulp van goe den huize. De zaailing nr. 70 van Rijke- Hjkhuizen, lichtrood, mooie kleur en bloemvorm, heeft een wat gedrongen stand. In de beide tulpen navWarnaar Co., Sassenheim, de darwins Correct en Commando, lichtpurper, is noch in ha bitus noch in kleur veel verschil te zien. De stand van beide is prima doch het is zo niet uit te maken welke van de twee nu de goede en welke de betere is. Tt. Mad. Spoor, op de bos ingezon den door N. Zandbergen Wz., Rijns burg, is naar onze smaak wat dof van kleur, karmijnrood met okergele rand, doch zo te zien wel een stevig werk- paardje. H. F. Roemer uit Bovenkar- spel, toonde een blauw-lila verloping uit Purper Copland. De commissie wil er wel wat meer van weten, wij von den de kleur niet denderend. De oranjerode zaailing nr. 210 van G. A. Verdegaal, Noordwijkerhout, is erg ongelijk en slap. Dan is de gele triumph Ornament heel wat steviger, een statige plant, niet te veel kruid en de bloem er goed bovenop. Ze wa ren van gebr. v. d. Nouland, Voorhout. De enige dubbele kwam van gebr. Hoogeveen, Noordwijk, n.l. de karmijn rode goed gevulde Lindsay. Langelaan-Hulsebosch, Hillegom, was verantwoordelijk voor de hyacinten. De rose Delight wordt wel wat lang maar Amethyst met de mooie licht paarse tint had nog een beste stand. Als hekkesluiter fungeerde de aardige crocus thomass. Lilac Beauty van J. de Goede Gz., Breezand. raad in september 1953 met grote meer derheid tot aankoop van Avifauna voor ƒ400.000. De vroede vaderen stelden bovendien nog 20.000 beschikbaar voor de financiering van lopende uit gaven. Maar wie kon vermoeden, dat het nieuwe tijdperk, dat hierna onder ge meentelijke vlag werd ingeluid, het eerste deficit drie, bijna viervoudig zou overtreffen? Niemand heeft toen kunnen bevroe den, dat op hetzelfde moment de deur zou worden geopend voor een lange rij opeenvolgende teleurstellingen, welke de gemeente Alphen aan den Rijn meer dan een miljoen gulden zouden gaan kosten. Over het eerste exploitatiejaar bedroeg het deficit weinig minder dan f 200.000. Nog was men bezield van de goede verwachting. Men koesterde de stellige verwachting dat de financiële resultaten zelfs omhoog gestuwd zou den kunnen worden. De raad voteerde in zijn vergadering van 26 oktober 1954 nogeens 60.000 voor reclamedoelein den, ter stimulering van het bezoek. Dit besluit werd binnen een maand door Ged. Staten gesanctioneerd. Donderdag 30 december van hetzelf de jaar hechtte de gemeenteraad met 16 tegen 3 stemmen zijn goedkeuring aan de begroting 1955 van dit park, die met een nadelig saldo van 32.000 sloot. Maar deze weinig rooskleuri ge verwachting werd in de loop van het seizoen door de feiten ver vertrof- fen, want het deficit bleek aan het ein de van dat seizoen weinig minder dan f 250.000. Intussen investeerde de raad op nieuw 100.000 in het vogelpark voor de aanleg van een kinderspeeltuin. Een nieuwe injectie dusMaar het hart van Nederland ging steeds minder voe len voor dit vogelpark en het hart van Avifauna ging steeds trager kloppen Een nieuwe crisis diende zich aan Het gemeentebestuur was ten einde raad! In zijn spoedeisende vergadering van woensdag 7 maart 1956 besloot de raad het vogelpark „Avifauna" in beheer over te dragen aan de heer M. C. v. d. Valk, de eigenaar-exploi tant van een zevental restaurantbe drijven, o.w. „de Gouden Leeuw" te Voorschoten, nadat eerst nog de fa milie Speel te Bloemendaal als gega digde een rol had gespeeld. De zieke plek in Avifauna scheen het restaurant te zijn en de man die het voortaan zou gaan beheren had op dit terrein zijn sporen verdiend. Het zou dus verder wel gaan. En het gaat ook wel, zoals de tekenen het aanwijzen. Maar wat bij deze scheiding van oud en nieuw is achtergelaten, waarvoor de gemeente opdraait, is ruïneus.... De financiële veer die de gemeente hierbij heeft gelaten, inclusief enkele onvoordelige investeringen en transac ties daarvóór gedaan, spreken duide lijke taal in een uitgebreide eindafre kening van de laatste periode, in de vorm van een serie begrotingswijzigin gen 1956. DEM-atletiek te Beverwijk herdenkt dit jaar haar 36-jarig bestaan. Als on derdeel hiervan worden zondag 2 juni nationale wedstrijden gehouden op de sintelbaan. aan bij die auto's door b.v. de richting aanwijzer of de spiegel af te rukken. Hij vond tenslotte een volksbestelbusje waarmee hij van Bennebroek naar Heem stede reed. Op het Valkenburgerplein j moest hij om naar huis te komen, een bocht nemen naar rechts, maar die manoeuvre mislukte volkomen. Hij reed een lantaarnpaal omver, maakte een halve slag om en kwam in de voortuin van een woning terecht. De schade aan deze auto en die welke in het Benne- broekse zand was bliiven steken, bedroeg totaal 3000. Inmiddels was het vier uur in de nacht. De man meldde zich bij de Heemsteedse politie. Zijn rijbewijs werd ingevorderd en de man werd ingesloten. Een bijzonder gezellige sfeer begint zo langzaam aan tot de traditie te be horen van de jaarlijkse feestavonden van de pluimvee- en konijnenfo)*ereni- ging „De Eendracht". In de overtuiging dat niets volmaakt is en alles nog ver beterd kan worden heeft de feestcom missie zaterdag echter een uitzonder lijke inspanning geleverd om deze feest avond, die de herdenking van het gou den jubeljaar moest afsluiten, tot iets aparts te maken. En dat men daarin geslaagd is kunnen de ruim 200 aanwe zigen getuigen die ver in de kleine uur tjes maar node de zaal van restaurant „Groenendaal" ontruimden. Voorzitter Donkelaar memoreerde in zijn openings woord de jarenlange traditie van de kienavond voor leden en donateurs. On danks het feit dat de prijzentafel nu niet meer rose kon zien van de talrijke rol lades (in die gouden oude tijd had je al een goede voor omme en nabij de gulden!) waren nog nooit zoveel deel nemers aan de feestavond geweest als deze keer, een verheugend verschijnsel dat niet alleen een gezellige avond waarborgde maar ook een gezonde ba sis was voor de toekomstige jaren van de 50-jarige „Eendracht". Hij herinner de ook nog aan de georganiseerde lan delijke tentoonstelling welke zo'n groot succes was geworden en waarvoor men alleen maar waarderende woorden had gehoord. Twee spannende kienronden verlos ten de prijzentafels van 200 prijzen en het restantje wat toen nog over was, kwam in het bezit van de gelukkige winnaars van een loterij. De in Heem stede al goed bekende humorist Arie Westgeest zorgde tussen de bedrijven door voor een opperbeste stemming al hoewel zijn humoristische invallen voor sommige aanwezigen bedenkelijk be nauwde gevolgen dreigde te hebben. Tenslotte zorgde de band „Ed Willi- ans" voor een prettig muziekje waarop het goed dansen was, zodat een ieder volkomen aan zijn trekken kwam. Gisterochtend om acht uur slipte een autobus wegens de gladheid op de Bin nenweg te Heemstede. De bus kwam daardoor in aanraking met de achter zijde van een langs het trottoir gepar keerde bakfiets, die geladen was met honderdtwintig eieren en veertig liter melk. De bakfiets werd ernstig bescha digd en de inhoud kwam op straat te recht. Vanaf het open terreintje aan de Raadhuisstraat te Heemstede wilde een autobestuurder gisteren de richting Haarlem inslaan. Hij was wel attent op het verkeer van links, maar lette vermoedelijk niet op het verkeer ter rechter zijde. Van rechts kwam juist een andere auto aan, en een botsing was het gevolg. Beide auto's werden ern stig beschadigd; er waren echter geen persoonlijke ongelukken. Donderdag 21 februari zal de heer P. J. Hoogeveen uit Haarlem, bureel ambtenaar A bij het PEN te Bloemen daal de dag herdenken, waarop hij 25 jaar geleden bij genoemd bedrijf in dienst kwam. In de zomer van 1956 nam de ge meenteraad van Zandvoort een begin selbesluit, waarbij aan de heer D. J. Krijger te IJmuiden de bergruimten in de Rotonde werden verhuurd, en hem een nader te bepalen deel van de onder het plein vein de Rotonde gelegen grond in erfpacht werd gegeven, ten behoeve van de vestiging van een diepzee-aqua rium met bijbehorende werken. De plannen voor dit diepzee-aqua rium worden momenteel in opdracht van de heer Krijger uitgewerkt. De op zet is om aansluitend aan de ruimten in de Rotonde nog een grote onder grondse ruimte te creëren onder het plein. Deze werken kunnen uiteraard niet meer voor het komende seizoen gereed komen, nog daargelaten de vraag, of daarvoor op dit ogenblik de vereiste rijksgoedkeuring verkregen zou worden. Om deze redenen wil de heer Krijger voorlopig volstaan met het in gereedheid brengen van de berg ruimten in de Rotonde, die hij wil hu ren voor 1.500,- per jaar. De raad wordt voorgesteld daartoe over te gaan. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 314 Ned- 1956 314 Ned. 1948 314 Ned. 1950 314 Ned. 1954 314 Ned. 1955 1 3-314 Ned 1947 3 Ned. 62-64 bel. fao. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handei Mil. cert AK.U Van Berkel's Patent Caivé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvenscert Unilever Cert. Ned. Kabei Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned Scheepv Unie H.VA Deli Mij. Cert. A'dam 214 '56 I A'dam '56 n A'dam III O IQ Opening slot 19/2 9i y2 91% 91% 91% 85 y2 85% 87% 87% 88% 87% 92% 92% 106 201 200 288 195% 298 337% 337 274 243% 243% 158,10-03 158.30 781,2 77% 179% 178% 166 166 165% 166 95% 98% 95Vz 99 109% 110% Anaconda Copper Bethlehem Steel -hrysier Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic SteeJ Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 15/2 6214 4312 7012 55'4 40% 108 37! 2 32% 51=4 41% 76% 43% 43% 33 6114 18/2 58 %e 43% 7114 55% 40 109 37% 3214 51% 41 7614 43% 43% 32% 61% Advertentie U kunt Uw verhoogde benzine-uitgaven gemakkelijk tot het oude of een nog lager niveau terugbrengen door aanschaffing van gen 1 op 17! Pryzen resp. 4190.en 5580. (De in deze rubriek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd.) Met heftige koppen is in dit blad dato 13 februari j.l. Haarlem als industrie gebied ten tonele gevoerd. Een publica tie, waarbij de redactie zich volkomen inkapselde in de mentaliteit van be paalde gemeentelijke prominenten. Van een objectief redactioneel artikel is hier m.i. geen sprake. Tot herstel van het evenwicht zjj het mij vergund enkele aantekeningen bjj dit artikel te maken. Voorop stel ik, dat momenteel ook de Haarlemse arbeidsmarkt krap is. Het bestaande bedrijfsleven heeft meer gebrek aan arbeidskrachten dan aan industriële bedrijven, welke de aanwe zige arbeidskrachten naar zich toe zullen (moeten) trekken. Goed regeren is vooruitzien. Deze op merking zal mij worden tegengeworpen. Doch wanneer ik goed men geïn formeerd dan moet de Haarlemse ar beidsmarkt (overigens 'n erg lelijk woord) worden aangevuld met vele werkers van buiten. Een politiek, welke er op gericht is de eigen gemeente steeds meer uit te breiden door migratie van personen (van elders) is lang als wijs beleid ge waarmerkt. Maar is dit wel zulk een wijs beleid? Men begrijpe mij goed. Natuurlijk wil ik alle jongelui uit Haarlem niet de verplichting opleggen in Haarlem te blij ven. Zodat ik hen gaarne een kans el ders, en anderen een kans in Haarlem gun. De politiek is nu jaren lang ge weest om de Haarlemse jongens vrij te laten, maar daarnaast tienmaal zoveel personen van elders naar Haarlem te trekken. Waarom is dit een euvel? Mij beperkend tot Haarlem: Tenge volge hiervan heeft men de gemeente bijna volgebouwd met huizen, kantoren, fabrieken, e.d. zodat er voor de oudste inwoners, de boeren en tuinders, geen plaats en voor de eigen burgerij geen recretatieruimte meer is. Eerst is Scho ten geannexeerd. Nu staat dagelijks iets in de krant over Haarlemse annexatie plannen ten koste van een naburige ge meente. Ik wil mijn standpunt niet ophangen aan de stelling, dat Haarlem een echte woongemeente resp. forensengemeente is. Maar wanneer het water van de Noordzee het feit niet kan wegwassen, dat nog geen 10 km van Haarlem de IJmond wordt volgegooid met fabrie ken, wat voor zin kan het dan toch heb ben ook Haarlem nog in die richting vol te bouwen? We moeten, zo heet het, aan indus trialisatie doen. Ik zal deze noodzaak niet ontkennen. Maar het grenst toch aan dwaasheid om dit streven allemaal te realiseren in wat men Randstand Holland is gaan noemen. Ook in ons land doen we aan planologie. Dit is een nog zeer jonge wetenschap. Maar het wetenschappelijk karkater hiervan, komt in ernstig gedrang, omdat de planolo gen meer politici dan wetenschapsmen sen zijn. Statistieken en prognoses wor den gehanteerd om het urbanisme aan te wakkeren. In plaats van aan ruim- 'teljjke ordening te doen zal hun werk methode leiden tot een beangstigende chaos. Denkt u zich even in, dat men heeft berekend, dat over ruim dertig jaren ons volk 13.5 miljoen inwoners zal tellen. En nu worden plannen gereed gemaakt om ongeveer de helft hiervan onder te brengen in de Randstad Hol land, wat, naar ik meen, 1/7 deel is van ons gehele land. Wanneer men dan nog bedenkt, dat in dit gebied zich zul len bevinden: de regering, de hoofdbu reaus van allerlei zaken en instellingen, dat hier de topdagen en topdemonstra- ties van het culturele leven zullen wor den gehouden, dat het amusement zich hier zal ontplooien enz., dan kan men op zijn tien vingers uittellen, dat straks de andere helft van ons volk ook nog regelmatig naar het westen zal komen „afzakken". Haarlem met zijn industrieel streven zit daarom volkomen in de verkeerde hoek. Wanneer deze gemeente de be langen wil dienen van haar eigen tegen woordige burgerij en van de hieruit voortkomende nieuwe burgers, dan heeft ze de handen meer dan vol. De kunst om zich te beheersen is moeiljjk maar het is voor het gehele westen van ons land, ook voor Haarlem, een dringende noodzaak. (Ingekort door de Redactie). P. G. TEL. Stemming: nauw. prijshoudend, NASCHRIFT: In het algemeen dient opgemerkt te worden, dat de redactie op 13 februari in een reportage een be paald facet van het Haarlemse leven onder de loupe nam, en dus bewust en met opzet eenzijdig was. Als poging tot herstel van het evenwicht, zoals de briefschrijver het noemt, waarderen wij dus zijn ingezonden stuk. Voor wat be treft de zakelijke inhoud van zijn brief zij opgemerkt, dat Haarlem speciaal die industrieën aantrekt, welke weinig arbeidskrachten vragen. Voor het overi ge is het onjuist, dat Haarlem alsmaar „vreemdelingen" aantrekt om hier ta komen werken. Zoals bekend compen seert het vertrekoverschot al sinds eni ge jaren volkomen de natuurlijke aan- w.as v?n Haarlemse bevolking. Boven dien is ieder vrij om werk te zoeken waar het hem goeddunkt. De zware industrieën van de IJmond hebben een aantal toeleveringsbedrijven nodig en die vinden vrijwel geen vesti gingsmogelijkheid in het IJmondgebied. Aangezien deze juist passen in de cate gorie industrieën, die Haarlem aan wil trekken, is het begrijpelijk dat men die toeleveringsbedrijven naar Haarlem probeert te halen. Daarvoor is het in dustriegebied van de Waarderpolder be stemd, een terrein dat voor recreatieve doeleinden te enen male ongeschikt is. Dat er daardoor een gedeelte land- of tuinbouwgrond verloren gaat, is tra gisch, maar onder de huidige omstan digheden vrijwel onvermijdelijk. In het algemeen moet opgemerkt wor den, dat het urbanisatieproces een ver schijnsel is, dat inhaerent is aan het begrip „stad". De stadsbevolking heeft zijn natuur lijke aanwas, en voor die aanwas moet weer werk gevonden worden. De in dustrie breidt zich uit en trekt weer arbeidskrachten aan van elders. Het industrialisatieproces in Haarlem is aanvankelijk traag en gebrekkig op gang gebracht als enige mogelijkheid om het dreigende overschot aan arbei ders op te vangen en om te voorkomen, dat Haarlem een dode stad zonder vol doende bestaansmiddelen zou worden. Als zodanig was dat een wijs beleid. De grotere voortvarendheid waarmee het industrialisatieproces thans bevor derd wordt, valt toevallig samen met du momentele spanning op de „arbeids markt". REDACTIE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3