Premiers moeten beslissen over de kwestie van de Afrikaanse investeringen Nederland niet ontevreden over de regeling van het buitentarief Belangrijke vermindering in troepensterkte voor de N.A.T.O. gevaarlijk PERSSTEMMEN OVER DE BESTEDINGSNOTA Beperken Tandarts met auto geslipt? Twee mijnenvegers met elkaar in aanvaring Marechaussee neemt de camera s van twee persfotografen beslag Verkeersles in praktijk Polen willen geld van Amerika lenen ZES MINISTERS VINDEN GEEN OPLOSSING Vrijhandelszone moet het Franse en Duitse protectionisme doorbreken Verenigde kracht van de aangesloten landen zal tot succes leiden EXPEDITEUR DODELIJK GETROFFEN DE BESTEDINGSBEPERKING Generaal Norstad in ons land: Ernstig bedrijfsongeval te Rotterdam Stoffelijk overschot onder wagen gevonden In de oude haven van Den Helder uiNSDAG 19 FEBRUARI 1957 PAGINA Krachtige Kost voor het Kind! De tariefkwestie Ontsnappingsclausule Hogere buitentarieven 6 procent voor werknemers in kerkorgelbouwbedrijf Geen audiëntie De kaas van het brood Door de gladheid AUTODIEF VERLIEST OP DE VLUCHT ZIJN SCHOEN Spoedig ingerekend Zondag viering verjaardag prinses Marijke Steeds maar spelen en ravotten, onvermoeid, Liga vult de krachtbron aan: Op vele scholen verschijnt tegen woordig de politie om de jeugd wegwijs te maken in de verkeers- bepalingen. En met gevolg, getuige zaterdag j.l. Laan van Meerdervoort hoek Fahrenheitstraat te 's-Graven- hageStonden daar naar schatting tweehonderd man een knaapje van ongeveer twaalf jaar te bewonderen, die uit eigen beweging met vaardige hand het drukke verkeer regelde. En met succes. Na een minuut of zes zat de zaak vast en kwam de grote Hermandad met loeiende sirenes. „Och", zei het manneke, „ik wou eens kijken of het werkelijk zo ging als jullie op school vertelden". Vandaag vertrekt een Poolse econo mische delegatie naar Washington, zo meldt het officiële Poolse persbureau V-A.P. Aan het hoofd van de delegatie staat de directeur-generaal van het Poolse ministerie van financiën. In wes terse diplomatieke kringen wordt aan genomen, dat de Polen zullen trach- ï®n™n de Verenigde Staten een lening krijgen van 150 miljoen dollar, waar mee ze dan goederen zouden kunnen aankopen, die zij van de Sovjet-Unie op het ogenblik niet kunnen betrekken. Ue looptijd van de lening zou zes jaar bedragen. Poolse pogingen om met En geland een lening van 110 miljoen dol lar te sluiten, hebben tot dusver geen succes gehad. (A.F.P., U.P. Ziehier, in het kort, een bloemle zing van wat de pers schrijft over de bestedingsnota. De Maasbode schrijft o.m. het volgende: Dat de regering met de be stedingsbeperking niet verder heeft dur ven gaan, zal o.i. voorts verband hou den met het feit dat tenslotte de vak beweging een Verdere consumptiebeper king dan nu wordt voorgesteld, niet zou accepteren. Dit zou betekenen, dat een verdergaande bestedingsbeperking de loon-prijsspiraal in werking zou doen treden als gevolg van looneisen. Indien het achteraf zou meevallen en de thans voorgestelde maatregelen de beta lingsbalans voldoende zouden verbete ren, zou het regeringsstandpunt voor deel hebben opgeleverd. Het is echter ook mogelijk, dat er ver der zal moeten worden ingegrepen. Mis schien is dan de vakbeweging mee te krijgen om een calamiteit te voorko men. Aandeel der gezinnen Het aandeel dat de gezinnen in de bestedingsbeperking te leveren hebben is, zo oordeelt De T ij d, zonder meer zwaar te noemen. Met een maximum stijging van de kosten van levensonder houd van 6,8 procent gaat de regering de S.E.R.-norm in totaal reeds te boven, maar bovendien geschiedt dit in een pe riode waarin de prijsstijgingen van bui tenlandse herkomst niet van de lucht zijn, terwijl de doeltreffendheid van mi nister Zijlstra's stabilisatiebeleid door zeer velen wordt betwijfeld. De volks mond mag, als het over prijsstijgingen gaat, tot overdrijven geneigd zijn, maar het is dezelfde volksmond die te zijner tijd ontwrichtende looneisen kan stellen en de regering maakt in haar nota ze ker niet de indruk, dat zij tegenover die eisen een sterke houding zal inne men. Maatschappelijk zwaksten Onder de kop „Versobering" schrijft De Volkskrant o.m.: Wij denken met zorg aan de maatschappelijk zwak sten, die door hun inkomsten bepaald niet de gelegenheid hebben gehad om hun deel aan de overbesteding te le veren. Toch zullen ook voor hen essen- (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, dinsdagochtend De ministers van buitenlandse zaken der Zes Landen hebben hun vergade ring gisteren besteed aan de twee voornaamste punten, die nog vielen op te lossen, te weten het buitentarief en de investeringen in dc Franse Afri kaanse gebiedsdelen. Over het buiten tarief hebben zij overeenstemming be reikt. Over de Afrikaanse investerin gen zijn zij in dezelfde impasse blij ven steken, waarin hun deskundigen in de loop van zondag ook al vastgeraakt waren. Na een hele dag vergaderd te hebben, bleek het nodig speciaal over de investeringsproblematiek des avonds om tien uur nog eens bijeen te komen. Nog voor het middernachtelijk uur gin gen de ministers reeds uit elkaar. Zij bleken niets bereikt te hebben, dat de moeite van het vertellen waard was. Spaak heeft de slotsom van hun beraad het openhartigst geformuleerd. Hij zei, dat de ministers een exposé van het probleem hebben gemaakt voor de zes minister-presidenten, die vandaag in het hotel Matignon zullen vergaderen. Dit is waarschijnlijk de hele waarheid. De ministers zijn er niet uitgekomen en laten de zaak over aan de minister presidenten, die beslissen moeten en kunnen op het hoogste politieke niveau. Dit is feitelijk alles. Men kan eraan toevoegen, dat er een zeker vertrouwen schijnt te heer sen op een te bereiken overeenstem ming, waarbij de Franse departemen ten in Afrika Algiers is hierbij verre weg het belangrijkst in de Euromai'kt ten principale zullen worden opgeno men en er tegelijkertijd in feite met bijzondere bepalingen van uitgezonderd zullen worden. Met betrekking tot de niet-departemen- tale Afrikaanse gebieden zal men douane-technische voorzieningen moeten treffen, waaromtrent de premiers van daag zullen moeten trachten tot een beginselbesluit te komen. b)it js meer een kwestie van „fee- dan van factische wetenschap. Maar deze feeling schijnt ook in de delegaties te heersen. Of zij verwerke lijkt wordt, zal de dag van vandaag moeten leren. Inzake de tariefkwestie, waar reeds in het verloop van de middag overeen stemming over werd bereikt, is het ge- Advertentie gaan, zoals zondagavond viel te voorzien en wij in het nummer van gisteren uiteengezet hebben. Het is niet gemakkelijk gegaan, maar Ne derland heeft de concessies gekregen, die het beslist nodig had om, met het oog op zijn landbouw en zijn export de Euromarkt althans minimaal te kun nen aanvaarden. De oplossing, die men thans heeft be reikt, wordt dus van dien aard, dat Ne derland aanvaard heeft de z.g. lijst VI, aanvankelijk geheten lijst C, bevatten de honderd produkten, waaronder che mische- en landbouwgrondstoffen, ten aanzien waarvan geen overeenstemming over het buitentarief is bereikt. Er zijn nu, vanaf het in werking treden der Euromarkt gerekenc, twee over gangsfasen vastgesteld, dus een perio de van acht jaren, gedurende welke de landen moeten trachten door onder handelingen, derhalve bij unanimiteit, overeenstemming te verkrijgen over de buitentarieven, welke ten aanzien van deze produkten zullen gelden. Frankrijk vooral had gewild, dat deze periode tot de eerste fase, derhalve tot vier jaar, beperkt zou blijven. Deze discussie heeft Nederland gewonnen. Na afloop van deze acht jaren zal de ministerraad van de Euromarkt bij ge kwalificeerde meerderheid de buiten tarieven vaststellen voor die produkten van de lijst, waarover dan bij onderhan deling nog steeds geen overeenstemming mogelijk gebleken zou zijn. Hierbij is bereikt, dat er een perma nente ontsnappingsclausule in het ver drag is ingebouwd, in de vorm van tarief-contingenteringen, door de Euro pese commissie te verlenen op het cri terium, dat een gemeenschappelijk buitentarief voor een bepaald produkt schade zou kunnen toebrengen aan de exportpositie van een bepaald land met betrekking tot produkten, die op basis van het ingevoerde artikel grondstof of halffabrikaat worden gefabri ceerd. De Europese commissie zou op ver zoek van het betrokken land het kwan tum van het in te voeren produkt be palen, voor welk kwantum het nationale tarief van 1 januari 1957 mag blijven gelden. Uiteraard ral het kwantum wor den vastgesteld in overeenstemming met de hoeveelheid, die een land voor de eigen produktie nodig heeft. Men bleek in de Nederlandse dele gatie niet ontevreden over de resul taten, die op dit gebied bereikt zijn, zij het, dat men de omstandigheden in aanmerking moet nemen, alsmede de moeilijke problematiek, die zich hier voordeed. Nederland zou het zich wel beter hebben gewenst, maar men mag niet ontevreden zijn, nu ten slotte door de anderen met de speci fieke Nederlandse problematiek is rekening gehouden. Van de andere kant mag niet ont kend worden, dat Nederland, als de Euromarkt een feit wordt, terecht komt in een protectionistisch gezinde club, waarbjj de toon voor een belangrijk deel door Frankrijk maar ook door West-Duitsland wordt aangegeven. Er zullen stevige buitentarieven om de Euromarkt heen worden opgesteld, aan zienlijk hoger, dan Nederland bij tradi tie gewend is. Men heeft althans voor de meest es sentiële produkten de ontsnappingsclau sule van de tariefcontingentering er door gekregen, doch van Nederlands standpunt gezien zou de zaak pas weer goed worden, indien het zal lukken de vrijhandelszone te vestigen en daarin de Euromarkt op te nemen. In dat geval vervalt het buitentarief ten opzichte van een groot aantal lan den, waaruit Nederland importeert en waarheen het exporteert. Pas wanneer het vrijhandelsgebied ontstaat, vervalt het grootste deel van de Nederlandse bezwaren tegen de tariefpolitiek van de Euromarkt. In wezen moet men dit bezwaar aldus formuleren: de Euromarkt schept een vrijhandelsgebied van 165 miljoen zie len. Hoe belangrijk dit ook heten mag, het is toch een relatief beperkt gebied, dat ten overvloede zichzelf van de vrije handel afschermt door een protectio nistisch buitentarief. Dit laatste kan voor Nederland het doel van de oefe ning niet zijn. De vrijhandelszone moet de voornaamste uitbraak verwezenlij ken uit het enge gebied van de Euro markt. Met andere woorden gezegd: de vrijhandelszone moet het Franse en Duitse protectionisme doorbreken, al thans voor de Europese landen. Amerika en Canada zijn weer een hoofdstuk apart. Generaal Lauris Norstad heeft gisteren een bezoek gebracht aan ons land. In Den Haag werd hij ontvangen door de ministers C. Staf en mr. A. A. M. Struycken. Tussen werkgevers en werknemers in het kerkorgelbouwbedrijf is overeen stemming bereikt over een toekenning van een loonsverhoging van 6 procent. Aan het College van Rijksbemidde laars is namens partijen verzocht deze wijziging der uurlonen aan te brengen met terugwerkende kracht van 3 sep tember 1956 af. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam, verleent woensdag geen audiën tie. voortvloeit uit de zwakke, twijfelachti ge, bijkomende redenen welke de re gering voor haar conformisme aan het te rooskleurige advies van de S.E.R. aanvoert. Voorshands niet gerust (Van onze Haagse redactie) De bij de N.A.T.O. aangesloten Iai den zullen hun militaire mankracht ni( in belangrijke mate moeten reduceren willen zij de N.A.T.O. niet in een ern stige positie brengen. Dit was de strek king van het betoog, dat generaal Lau ris Norstad, bevelhebber van de Noord- atlantische strijdkrachten, tijdens een in Den Haag gehouden persconferentie wijdde aan de toenemende berichten over troepenreducties. Zijn persoonlijke visie op het besluit dat zowel Engeland als Frankrjjk hebben genomen om hun troepen te verminderen, kon generaal Norstad nog niet geven, daar hij hier over nog met de autoriteiten van ge dachten moet wisselen. Bijzonder ver heugd toonde de opperbevelhebber zich over de beslissing van de Nederlandse regering een tweede parate divisie aan de strijdkrachten toe te voegen. Hy noemde dit een voorbeeld voor andere landen. Als later zal blijken dat ons N.A.T.O.- verdrag tot succes heeft geleid, dan zullen de geschiedschrijvers als de voor naamste factor van dat succes aanwij zen de verenigde wil, de verenigde kracht van alle deelnemende landen, zo verklaarde de N.A.T.O.-commandant in een korte inleiding. De 49-jarige Ame rikaan, die een zeer energieke indruk maakte, stelde in deze inleiding dat de N.A.T.O., om het doel het bewa ren en beschermen van vrede en vrij heid te bereiken, gebruik moet ma ken van twee middelen: Een hechte or ganisatie van de strijdkrachten en ten tweede de wil om de daarmee te ont wikkelen krachten ook te gebruiken, als dat noodzakelijk mocht blijken te zijn. Met behulp van deze middelen zal mo gelijke agressie tot mislukking gedoemd worden. Generaal Norstad, onder meer ver gezeld door mr. van Kleffens, de per manente Nederlandse vertegenwoordi ger bij de N.A.T.O., zei veel vertrou wen te hebben in de partner West- )uiIsland. Er zijn geen klassen in de •I.A.T.O., zo verklaarde hij, en het feit 1at Duitsland werd geaccepteerd wijst m op dat, waar het er op aankomt de gezamenlijke krachten te geven voor het gezamenlijke doel, Duitslajid door de deelnemende landen op basis van gelijkheid wordt erkend. Hiervan toon de de jonge generaal zich zeker. Hij vertelde met veel plezier naar Hol land gekomen te zijn. Hi is reeds ver scheidene malen in Nederland geweest. Als ik alles goed heb be grepen maar dat zal wel niet is de Staat te royaal geweest en moeten wij, U en ik, onze bestedingen be perken. Wanneer dat zo is ben ik het er niet mee eens. De Staat moet zelf weten wat hij doet. Heeft hij het over de balk ge gooid, welaan, ik vind het een sym pathiek gebaar, maar ik zie niet in waarom ik er voor moet opdraaien. Ik wil een goed en zelfs een keurig Staatsburger wezen. Maar men moet het walletje bij het schuurtje laten. Men dient zich te beperken in zijn verlangens. Voor de rest héb ik nauwelijks iets te beperken. Geen bestedingen al thans. Het is zelfs al sinds jaren zo, dat, indien ik iets besteedt, de beper kingen aan alle kanten beginnen te dagen. Ik heb nog nimmer eens rond uit kunnen besteden; gewoon losjes weg besteden. En ik streef nu dan ook al jaren naar een beperking van de beperkingen. Opdat de mogelijk heden tot besteding schoon zouden openbloeien. En nou mag het ineens weer niet meer. Ik geloof niet. dat er mij voor het ogenblik nog iets anders rest, dan dat ik mijn beperkingen ga be steden. In een chocolade- en suikerwerkfa- briek te Rotterdam heeft zich maan dagavond een ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 42-jarige expediteur J. A. van Os uit Rotterdam. Het slachtoffer en nog twee mannen waren in de fabriek bezig een koelin stallatie te slopen. De installatie bevond zich op een hoogte van ongeveer 2t& meter. Het slachtoffer stond eveneens op deze hoogte en was bezig bui zenstellen te demonteren. Een van deze stellen was reeds losgemaakt. De man heeft zich hieraan waarschijnlijk vast gegrepen in de veronderstelling een bui- zenstel te pakken te hebben dat nog vast zat. Het buizenstel dat een gewicht van circa 500 kg. heeft gaf mee en viel met het slachtoffer naar beneden. De man werd deerlijk aan het hoofd ge troffen en was vrijwel op slag dood. De Westduitse ambassade te Rome heeft medegedeeld dat bondskanselier dr. Konrad Adenauer zondag a.s. in Italië zal aankomen, waar hij te Cade- habbia, aan het Como-meer, een vakan tie van ongeveer drie weken zal door brengen. tiële levensbehoeften als brood, suiker en vooral melk duurder worden. Het zelfde geldt voor de grotere gezinnen. Wij hebben al eerder gewaarschuwd, dat deze bestedingsbeperking niet on evenredig zwaar op deze groep zou mo gen drukken. Het is "nodig om dit nauw keurig te onderzoeken. Klap van alle kanten Het Algemeen Handels blad vindt de regeringsnota onover zichtelijk, om niet te zeggen verward, en meent, dat zij bovendien zo weinig brengt, dat nog niet bekend was, dat de lezing ervan reeds een gevoel van onzekerheid geeft. Is hier een regering aan het woord, die doelbewust streeft naar een herstel van een kennelijk ver broken economisch evenwicht? Tot onze spijt en bezorgdheid moeten wij zeggen, dat wij deze indruk niet hebben gekre gen. Nadat het blad de oorzaken van de „overbesteding" heeft opgesomd, meent het, dat er wel een zeer zware verant woordelijkheid rust op de huidige rege ring en ook op de voorafgaande, vooral van de minister van financiën, die het zover heeft laten komen. De tijd van de gunstige conjunctuur is niet gebruikt tot afschaffing van de gezapige subsi dies, waardoor ons volk gewend werd aan een economisch te weinig besteden voor voeding en huisvesting, dat de winsten van de hoogconjunctuur direct omzette in welvaartsronden en belasting verlaging en intussen de staatsuitgaven steeds verder opvoerde. De klap komt nu van alle kanten tegelijk. Te hoog spel De Nieuwe Rotterdamse Courant oor deelt als volgt: Juist omdat conjuncturele maatrege len een zekere periode van doorwer king behoeven en daartoe toch al te laat pleegt te worden besloten, achten wij de aarzeling van de regering om op de achteruitgang van de betalingsbalans krachtiger te reageren dan de S.E.R. aan de hand van te gunstige gegevens noodzakelijk oordeelde, uitermate ge vaarlijk. De waakzaamheid welke de regering toezegt, kan ons niet bevrij den van de vrees dat hoog, te hoog spel worcjt gespeeld. Een vrees, die ook De belangrijkste vraag lijkt ons, al dus Het Parool, of het in de nota uitgestippelde beleid, zo dit door het parlement wordt aanvaard, zal beant woorden aan het doel dat de regering zich daarmee heeft gesteld: het herstel op korte termijn: in 1958 kan alles misschien weer veel gunstiger zijn, zei minister Hofstra hoopvol op de toelich tende persconferentie van het ver stoorde evenwicht van de Nederlandse economie. En daarop zijn wij voorshands niet zonder meer gerust. De toestand is in het kort gezegd zo, dat er voor een alarmstemming geen enkele reden is, maar zij is aan de andere kant toch ernstig genoeg om een op allerlei punten pijnlijke ingreep noodzakelijk te maken. Een geneeswijze Een „tijdelijk offer" noemt Het Vrjje Volk de beperkingsplannen van de regering, waarvan het blad dan verder zegt: De grote betekenis van het bestedingsprogramma, dat de regering ons thans heeft voorgelegd, bestaat voornamelijk hierin, dat wij niet zo als voorheen economische moeilijk heden oplossen door het „vrije spel der maatschappelijke krachten" met als ge volgen algemene ontwrichting, crisis en werkloosheid, maar dat wij nu door tij dig ingrijpen en het zoeken naar een geneeswijze, hoe onvolkomen die nog moge zijn, een snelle genezing trachten te bewerken. Dat is een grote vooruit gang en wel een offer waard. Als de offers van de overheid, het bedrijfsleven en de gezinnen binnen de grenzen blij ven, die de regering in haar nota heeft gesteld, dan zal Nederland hoe zwaar het ook valt deze offers moeten aan vaarden. Wanverhouding De Telegraaf constateert, dat de vermindering der staatsuitgaven voor een niet gering deel verhaald is op de consumenten. In de gemeentelijke sec tor is het al niet veel beter. Daar moet 100 miljoen bezuinigd worden, maar de consumptieve uitgaven van de ge meenten behoeven slechts met 1 pet. verminderd te worden. Vergeleken met de consumptiebeperking van de particu lieren moet dus van een wanverhouding gesproken worden. Gisteren heeft men onder zijn auto, op de Graafseweg bij de brug over het Maas- en Waalkanaal het stoffelijk overschot gevonden van de heer M. Sanders, tandarts te Wychen bij Nij megen. De auto lag ovex een greppel langs de weg. De politie neemt aan, dat de wagen van de arts in de voor gaande nacht geslipt is tengevolge van de plotselinge gladheid. De heer F. uit Bussum was gister avond omstreeks negen uur aan het werk in zijn garage aan de Nieuwstraat te Bussum. Hij had zijn auto voor de garage neergezet en het contactsleutel tje in zijn zak gestoken. Opeens hoorde hij de motor van zijn auto aanslaan. Hij rende naar buiten en zag een man, die aan de andere kant uit de wagen sprong en het op een lopen zette, spoedig ach tervolgd door de heer F. De autodief verloor hierbij zijn schoen, maar hij wist toch in het duister te ontkomen. De ijlings gewaarschuwde politie zet te onmiddellijk posten uit en zowaar zagen enige agenten later een man op één schoen uit de tuin van de pastorie van de Nederlands Hervormde kerk ko men. Het bleek de 21-jarige J. W. uit Rijs wijk te zijn. De jongeman had gisteren afgemonsterd en een kennis te Bussum bezocht. Hij trachtte nu met een gesto len auto terug te keren naar Rijswijk en had de motor aan het lopen gekregen door de contactdraden met elkaar te verbinden. Prinses Wilhelmina zal zondag op pa leis Soestdijk vertoeven, om daar met het koninklijk gezin de verjaardag van prinses Marijke te vieren. Deze dag is wegens de schoolplichten van de jongste prinses niet in familiekring gevierd. Maandagmorgen omstreeks tien uur heeft zich in de stokerij van de pasja- briek te Brielle een hevige ontploffing voorgedaan. Vermoedelijk is zelfont branding de oorzaak. Het dak van de stokerij ging de lucht in en het gebouw werd zwaar beschadigd. Omstreeks drie uur zijn maandag in de oude haven „Het Nieuwe Diep" te Den Helder twee mijnenvegers van de Koninklijke Marine met elkaar in aan varing gekomen. Ter hoogte van het havenkantoor la gen naast elkaar afgemeerd de mijnen vegers „Sittard" en „Gemert". De „Sittard" maakte aanstalte om via de nieuwe haven uit te varen, doch kwam door deze manoeuvre dwars op de „Ge mert" te liggen. Het schip draaide met zijn boeg in de richting van de nieuwe haven, liep daarbij iets achteruit, om daarna vooruit de nieuwe haven te kun nen invaren. In plaats van vooruit, liep het schip echter achteruit en kwam met de „Gemert" midscheeps in botsing. De afgemeerde „Gemert" kreeg hierbij een gat van circa 2 meter, vlak boven de waterlijn. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De marechaussee nam even later de camera's van twee persfotografen, die de aanvaring wilden fotograferen, in be slag, op grond van art. 431 wetboek van strafrecht. De officier van justitie te Alkmaar heeft op verzoek van de be trokken dagbladen de al of niet recht matigheid van deze inbeslagneming in onderzoek genomen. De pers beroept zich namelijk op een arrest van de ho ge raad van 22 november 1955, waarin o.m. is bepaald dat militaire voertui gen te land of te water voortbewogen, niet vallen onder militaire werken als in art. 431 van het wetboek van straf recht omschreven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5