Indonesië wil een gesprek over kwestie-Nieuw-Guinea Djakarta rekent op de steun van de Afrikaans-Aziatische groep WYBERT Radio en TV. 1pp lm" Boek over controversen in het geallieerde kamp Gupa: HOUTEN STOPSEL van Ceta Bever inspecteur VOETBALPOOLS EN TELEFOONGIDSEN M1 STALIN IN HOLLYWOOD PHILIPS .Infraphil' Zondagsrijverbod overtreden reünies m Alle Indonesië ver boden Circus op de T.Y. Churchill een moeilijk man Kielstra TE VERWACHTEN STANDPUNT IN DE V.N. Bevestiging vonnis geëist tegen twee doktoren Bestedingsnota Voldoening zonder voldaanheid in landbouwkringen Toscanini/s uitvaart Monsieur Vincent Vanavond DE TWEEDE WERELDOORLOG Honorarium met 6 pet. verhoogd DINSDAG 19 FEBRUARI 1957 PAGINA 7 DR. LUCAS GAAT GOED VOORUIT Jo PHILIPS „Infraphil" bij de sport: grotere prestaties, sneller fiti met dieptewerking Ere-comité voor de vluchtelingenwedstrijd Minister Klompé presidente door L. J. SCHMIDT Seixas niet meer in wedstrijdsport Dames hockeyteam tegen Ierland Specialisten Nieuwe actie van de K.A.B. Italianen verbeteren drie wereldrecords De totocalcio (Van onze correspondent in Indonesië) Hoewel Indonesië nog steeds kampt met een ernstige interne crisis, begint men op het ogenblik de aandacht weer sterk te concentreren op de behandeling van het geschil over Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties. Van officiële Indonesische zijde is men daarbij wel bereid toe te geven dat de Indonesische zaak er nog nooit zo slecht heeft voorgestaan als dit keer. Het is nu het derde achtereenvolgende jaar dat Indonesië in de Verenigde Naties Nieuw-Guinea aan de orde stelt, doch dat gebeurt dit keer op een ogenblik dat Indonesië wordt geconfronteerd met Advertentie Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met (Van onze correspondent) De procureur-generaal bp het Bos sche gerechtshof heeft tegen twee art sen die door de economische politierech ter wegens overtreding van het zon dagsrijverbod veroordeeld waren, beves tiging van dit vonnis geëist. De dokter Uit Mierlo was op de eerste auto-loze zondag naar een voetbalwedstrijd in Eindhoven gereden en kreeg daarvoor een boete van 500 subs. 2 maanden hechtenis opgelegd. Hij meende dat, om dat voor kerkbezoek en concerten aan artsen ontheffing werd gegeven, dit ook wel voor voetbalwedstrijden zou gelden. De procureur-generaal was echter van hiening, dat intellectuelen ook in deze zaken in de maatschappij het voor beeld dienen te geven en achtte een ge voelige straf op haar plaats. De dokter uit St.-Michielsgestel die met zijn auto naar de kerk was gereden om spoedig bij eventuele patiënten te kunnen zijn, was veroordeeld tot 250 boete subs. 1 maand hechtenis. Het bleek, dat die patiënten wel zeer eventueel waren, want de dokter had zich daar nog geen week gevestigd en de eerste patiënt had zich nog niet gemeld. De verdedigers van beide artsen vroegen op grond van onduidelijkheden in de ministeriële re dactie vrijspraak subs, clementie. Uit spraak op 27 februari. onrust over vrijwel het gehele land, met een afbrokkelende regering en met een precaire economische situatie. Het is duidelijk dat men op het ogenblik dat Nieuw-Guinea in de V.N. aan de orde komt geen kabinetscrisis wenst, doch dit is het dan ook alleen wat het res tant regering nog bij elkaar houdt. Uit alle delen van Indonesië komen eisen voor geld voor de opbouw, waaraan de regering teneinde erger te voorkomen alleen maar kan toegeven. Deze nieuwe uitgaven verslechteren de financiële po sitie van het land echter nog verder, zo dat een uitweg steeds moeilijker te vin den valt. De uiterst grote onderlinge ver deeldheid maakt daarbij een oplossing nog lastiger. Het is duidelijk dat dit alles het aanzien can Indonesië in de wereld geen goed doet. Het enige wat Indonesië daar in de V.N. tegenover zal kunnen stellen is de eensgezindheid van de sterke Aziatisch-Afrikaanse landen groep, waarop het ook dit keer hoopt. De Philippijnen hebben echter reeds medegedeeld in het Indonesisch-Neder- Iandse geschil neutraal te zullen blijven. In Indonesië zelf beseft men natuur lijk wel dat het internationale aanzien van het land door de gebeurtenissen van de laatste maanden geschaad is. Men heeft echter de neiging om toch nog te trachten daarvan niet de schuld bij zichzelf te zoeken. En als men dan een schuldige zoekt, wie zal dat dan anders zijn dan Nederland? Een aan grijpingspunt meent men hierbij gevon den te hebben in de reis van het echt paar Bouman door Amerika, die men alleen maar wil zien als een door de Nederlandse regering georganiseerde en betaalde poging „om Indonesië zwart te maken." Ook het oude verhaal over de subver sieve bewegingen in Indonesië, die door Nederlanders geleid en betaald zouden worden doet weer opgeld. Indonesië heeft er nu zelfs een „witboek" over uitgegeven Daartegenover hoort men zo nu en dan ook wel eens stemmen van mensen als dr. Hatta en mr. Moh. Yamin, die be togen dat Indonesië nu zo langzamer hand lang genoeg onafhankelijk is om de hand in eigen boezem te mogen ste ken en niet altijd anderen de schuld te hoeven geven. Maar het Indonesische propaganda-apparaat past deze metho de daarom niet minder graag toe. „Werkelijke" leiders De Indonesische pers geeft de anti- Nederlandse sensatieverhalen nog al tijd bijzonder gaarne. Zo kwam ,,Be- rita Minggu" onlangs met het verhaal dat de benden in West-Java in con- tact staan en geholpen worden vanuit de bungalow van de Nederlandse di plomatieke vertegenwoordiging op de Poentjak, tussen Buitenzorg en Ban doeng. Het blad stort daarbij een stroom van details over de „werke lijke" leiders van de Dural Islam, zo als Van Kleef, Teerling en Peters, over zijn lezers uit. Ook de eeuwige verhalen over infiltraties in de Mo- lukker en Atjeh, waar buitenlandse vliegtuigen en schepen wapens en munitie zouden aanvoeren zijn bekend. Daarnaast specialiseren vooral de in Oost-Indonesië verschijnende kranten zich in uitgesponnen verhalen over de wreedheden die de Nederlanders op Nieuw-Guinea jegens de arme, onderdrukte bevolking bedrijven. Der gelijke verhalen worden in de rege ringsuitzendingen van Radio Repu bliek Indonesia dan weer klakkeloos overgenomen. Erg serieus heeft men al deze beschul digingen inmiddels niet te nemen. Het Indonesische publiek is zijn belangstel ling ervoor al lang kwijtgeraakt. Veel ernstiger is het min of meer officiële Indonesische dreigement van een ver dere verslechtering der betrekkingen met Nederland. De Indonesische ambassadeur in Ma nilla, mr. Nazir Datuk Pamuntjak, heeft er nadrukkelijk voor gewaarschuwd dat de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië ernstig geschaad zullen wor den indien geen oplossing voor het ge schil over Nieuw-Guinea gevonden wordt. Hij wees er daarbij op dat Iindo- nesië op dit ogenblik nog niet om een onmiddellijke overdracht van Nieuw-Gui nea vraagt, maar dat men althans be sprekingen vraagt die kunnen leiden tot een vreedzame oplossing van het ge schil. Nieuw „succes" Het is wel duidelijk dat de ambassa deur hier het officiële Indonesische standpunt verkondigde. Er is de Indo nesische regering veel aan gelegen een diplomatiek succes te behalen dat zij aan haar lijst van „successen" (waarop o.a. de verbreking van de Unie met Nederland prijkt) kan toevoegen. Zo'n succes zou zpn als Nederland zou moe ten toestemmen in onderhandelingen met Indonesië over Nieuw-Guinea. Zou Nederland dit echter niet doen, dan zal men zeker trachten ook daarvan een „succes" te maken, een politiek succes wel te verstaan. Er als zodanig zou een verdere beknotting van de betrekkingen met Nederland zeker opgevat worden. Economisch bezien zullen maatregelen in deze richting Indonesië evenzeer of nog meer schaden dan Nederland, doch het is nu eenmaal zo dat in Indonesië meer in politieke dan in economische zin gedacht wordt. Men zal dan ook stellig niet aarzelen om onder bepaalde omstandigheden dit economische na deel tegen het politieke voordeel te la ten jpwegen. 99 99 De chef-staf van de Indonesische landmacht, generaal-majoor Nasution, heeft bekend gemaakt, dat in geheel Indonesië in het vervolg het houden van „Reünies" verboden is. In decem ber vorig jaar heeft de reünie van de leden van de vroegere Banteng-divisie tenslotte geleid tot de militaire staats greep in deze provincie. In Borneo hebben de leden van een andere inmid dels opgeheven divisie bekend ge maakt, dat zij begin volgende maand een reünie zullen houden ter bespre king van de mogelijkheid van het „re- volutioniseren" van de opbouw in Borneo. Een zekere voldoening, zonder voldaan heid echter, heerst in leidende land bouwkringen over de bestedingsnota en de daarin vervatte financiële plannen voor de landbouw. Het voornemen echter om een deel der thans toegerekende eigenaarslasten te blokkeren is in minder goede aarde gevallen. Een der tegen-argumenten is, dat tal van bestaande bedrijfsgebouwen reeds zozeer onder gebrek aan onder houd hebben geleden, dat iedere beschik bare cent er zo gauw mogelijk aan moet worden besteed. Weliswaar wordt erkend, dat de overheid het recht heeft aan subsidies en garanties voorwaarden te verbinden, doch men acht deze voor waarde wel zeer rigoreus. Aangezien dit blokkeringsplan nog verder moet worden uitgewerkt, waarbij o.m. omvang en termijnen ter sprake moeten komen, wensen velen vooralsnog een afwach tende houding aan te nemen. De gezondheidstoestand van dr. Lu cas, die enige tijd geleden in het St.- Joannes de Deo-ziekenhuis te Den Haag is opgenomen, is goed vooruit gaande. De financiële expert van de KVP zgl echter nog enige tijd het bed moeten houden en niet kunnen deel nemen aan het grote bezuinigingsdebat dat de volgende week in de Tweede Kamer zal beginnen. Zijn taak zal ver moedelijk worden overgenomen door de heer Janssen en een van de land- bouwexperts in de KVP-fractie. Er zjjn onderwerpen die zich zeer le nen voor een reportage op de TV, ande re zijn er juist minder geschikt voor. Een TV-uitzending van een circusvoor stelling is altijd een feest om te zien. De camera's lijken te goochelen met de verschillende nummers, ze halen ze dichtbij, ze bekijken ze van boven of van veraf, steeds weer ziet men het anders. Ook deze uitzending van de K.R.O.- TV vanuit Carré was een succes. Het was een zeer afwisselend programma met enerzijds de grote stunts met in gewikkelde apparatuur of in de nok van het dak, anderzijds de paarden- dressuur, die bij het circus Strassburger gelukkig nooit verwaarloosd wordt. Van alles kregen wij een door Ben Mettrop goed voorbereid en zonder ha peringen overkomend beeld. Uiteraard stond niet alles op hetzelfde peil, er was wat weinig humor. Want al werd er gelachen om het ezeltje, ook dat gesol was geen humor. Met dat ezeltje werd door vrijwilligers een soort rodeo uitgevoerd. Al kwam er niemand öp het dier, leuk was het daarvoor zeker niet. Jammer was dat de aankondigin gen zo slecht verstaanbaar waren. Er was geen spreekstalmeester, doch een van de dames Strassburger fungeerde als zodanig. Haar microfoon was ech ter niet op de TV aangesloten. Bijzonder indrukwekkend was de uren lange reportage die gistermorgen door de Italiaanse TV werd gegeven van de uitvaart van Toscanini. De beschrijvin gen van Verdi's uitvaart benaderen iets van hetgeen wij hier te zien kre gen: niet te overziene mensenmassa s, wagens vol kransen, indrukwekkende plechtigheden. De geweldige Italiaanse bouwwerken zijn al een grootse entou rage, ze zo omstuwd en gevuld te zien met zovele dankbaren was ontroerend. Als contrast daartegenover de lege Scala met alleen het orkest op het po dium en de gelezen Requiemmis, want eerst daarna volgde Verdi's Requiem. Dan weer de onafzienbare menigte, de laatste groeten brengend met een vlag, met een vaandel of met de hoed al leen. Het was een onvergetelijk beeld, 's Avonds gaf het N.T.S.-journaal nog een op de telerecorder opgenomen sa menvatting van de plechtigheden. J. v. S. In de tiende uitzending van de K.R.O.- reeks „En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen" wordt vanavond het leven geschetst van St.-Vincentius a Paolo, zoals dit geschreven werd door de bekende Franse schrijver Jean de la Varende, in een radiobewerking door Benjamin Romieux. Nadat in vooraf gaande uitzendingen enkele historische exponenten van de christelijke chari- tas werden belicht en vervolgens di verse actuele uitingsvormen van deze charitas in klankbeeldvorm werden be sproken, wordt dit keer de levensge schiedenis verhaald van Monsieur Vin cent, wiens naam onverbrekelijk ver bonden is met het werk van de naas tenliefde. Het spel, dat door drs. A. H. Chr. Meertens vertaald werd, is vaker uitgezonden o.m. door de Zwitserse om roep, die voor de hoofdrol Fernand Le- doux van de Comédie Frangaise uitno digde. In de Nederlandse vertaling speelt Henk Schaer de rol van Mon sieur Vincent (298 m 20.45 u). Ter nagedachtenis van Arturo Tosca nini geeft de Homeservice vanavond een grammofoonplatenprogramma_ van opnamen van hem. Er is werk bjj van Mozart, Mendelssohn en La Mer van Debussy. (330 m 20.30 u). Het omroeporkest speelt voor het Vlaamse Brussel o.l.v. Jef Vereist werk van Mendelssohn, Massenet, Saint Saens en de grote serenade voor strijkorkest van Dvorak. (324 m 21 u). Advertentie In Hollywood is Stalin herleefd in de persoon van de acteur Maurice Manson, die de overleden Russische leider zal uitbeelden in de nieuwe film van Uni versal-International Het geheime dagboek van Jozef StalinLex Barker en Zsa Z sa Gab or spelen in deze film de hoofdrollen. n °0° 0 "q° 'o O O 0 0 Spierstijfheid Philips „Infraphil" topprestatie! PHILIPS Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij spierreuma- tiek, spit, verstuikin gen, verwondingen, steenpuisten, verkoud heid, winterhanden en wintervoeten. Arthur Bryant, een historicus die ge durende de tweede wereldoorlog tot Churchills kring van adviseurs behoor de, heeft aan de hand van de oorlogs dagboeken van veldmaarschalK Alan- brooke een boek geschreven over diens oorlogstaak als chef van de Britse ge nerale staf. De titel van het boek is „Turn of the tide" (De kentering van het getij). In het boek wordt veel aan dacht besteed aan enkele controversen, die tijdens de oorlog het geallieerde kamp in opschudding hebben gebracht. In het boek, dat gisteren in Londen is verschenen, noemt veldmaarschalk Alanbrooke Churchill „de moeilijkste man die ik ooit heb gediend". Hij voegt hier echter aan toe: „ik zou voor niets ter wereld de kans om met hem_ samen te werken gemist willen hebben". Lord Alanbrooke somt veel gelegen heden op waarbij hij met Churchill, die toen premier was, over strategische kwesties in botsing kwam, maar geeft hierbij voortdurend duidelijk blijk van zijn grote bewondering voor Sir Win ston. In het begin van 1942, toen de Japan ners Australië en Indië bedreigden en toen er niet genoeg transportmiddelen voor vervoer over zee waren om de frontlijnen in het Midden-Oosten en Verre Oosten te verdedigen ,n Rusland te helpen, zou Churchill zich volgens Alanbrooke hebben beziggehouden met het bewerken van plannen voor „een invasie in Frans Noord-Afrika, een lan ding te Cherbourg en een landing in Noorwegen". Bovendien zou Sir Win ston toen doende zijn geweest met plan nen voor een expeditie naar Madagascar om te voorkomen dat dit eiland door de Japanners overmeesterd zou wor den." Churchills plan voor een invasie in Noorwegen was een „voortdurend terugkerende nachtmerrie" voor veld maarschalk Alanbrooke. Volgens de veldmaarschalk was „de enige reden die Churchill hiervoor gaf het feit dat Hitier te beginnen met Noorwegen de kaart van Europa had opgerold en dat hij, Churchill, met Noorwegen zou beginnen om de kaart weer af te rol len. „Dit plan bood geen enkel strate gisch uitzicht en toch stond Churchill erop het steeds weer aan te vatten. De hemel mag weten wat wij in Noor wegen hadden moeten doen als wij daar waren geland". Een jaar later, in mei 1943, schreef Lord Alanbrooke: „Bij tijden kon vol gens Churchill de oorlog misschien door bombardementen gewonnen worden en alles moest daaraan worden opgeofferd. Op andere ogenblikken was het volgens Churchill noodzakelijk dat wij ons op het vasteland van Europa lieten dood bloeden, omdat Rusland dit ook deed. En weer op andere tijdstippen moesten wij onze voornaamste inspanningen beurtelings tegen Italië en de Balkan richten, waarbij hij tevens sporadisch Voor de wedstrijd tussen Feijenoord, mogelijk met enkele gastspelers ver sterkt. en een Engelse Eerste-Divisie- club, die op 15 mei a.s. in het belange loos ter beschikking gestelde stadion- Feijenoord wordt gespeeld ten behoeve van de internationale vluchtelingen hulp, heeft zich een ere-comité ge vormd, waarvan Z.K.H. Prins Bernhard ere-voorzitter is. Presidente van het comité is minister dr. M. A. M. Klompé. Tegen welke vereniging Feijenoord de wedstrijd zal spelen is nog niet be kend. Uitgenodigd werd Arsenal. Mocht de Londense club niet beschikbaar zijn, dan zal wellicht Bolton Wanderers als tegenstander fungeren. Advertentie VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Oorspronkelijke politieroman 26 „Dat onderschrijf ik volkomen," zei Kielstra. „Enfin, we kwamen een paar dagen geleden in Den Haag aan. Hélène nam zoals gewoonlijk haar intrek in hotel Central en bracht mij naar een kamer in dé Balistraat. De kamer ziet er vrij behoorlijk uit, maar de juffrouw stond me niet aan en het eten bleek bepaald slecht te zijn. Zodra ik wist, dat ik onderdak had, schreef ik een briefje aan mijn hospita in Brussel met vermelding van mijn adres. Ik deelde haar mee, dat ik elke week op maandag een briefkaart zou sturen. Op de adreszijde links onderaan, zou ik een klein kruisje zetten, ten teken dat ik de briefkaart zelf en dus zonder enige dwang had geschreven. Je vindt het misschien overdreven, maar ik wil geen risico lopen." „Je hebt je maatregelen uitstekend genomen. Hoewel Den Haag nu niet bepaald een beruchte stad is, juich ik je voorzichtigheid toe. Ik zou willen, dat allé jonge vrouwen, die onder dezelfde omstandighe den verkeren, dat ook zouden doen. Al zou zo'n maatregel absoluut overbodig zijn, al zou 't maar voor één geval op de duizend succes boeken, dan al zou de wenselijkheid zijn aangetoond. Tenslotte kost 't geen moeite." „Toen ik dan bij meneer Derby kwam, was dat onder geleide van Hélène. Zowel meneer als ma- die ik, eerlijk gezegd, met tegenzin aannam, maar eens kennis moest maken met de leden van de club. Ter bestrijding van gemaakte en eventueel nog te maken onkosten, gaf hij mij tweehonderd gulden, die ik eerlijk gezegd, met tegenzin aannam, maar helaas bitter nodig had. Vanavond zouden Hélène en ik weer samen naar Derby gaan voor een clubbijeenkomst. Ik ging naar Central om haar af te halen. Zij vertelde mij, dat haar vriend van Bevenvoorde ons zou opwachten in het café. We gingen er dus heen en de rest weet je... Ach waren we maar niet gegaan!" „Ja, 't is ellendig, afschuwelijk..." Kielstra zweeg even... „Je moet me niet kwalijk nemen, dat ik je verder vragen moet stellen... maar... heb je die Van Bevenvoorde al eerder in gezelschap van Hé lène ontmoet?" „Ja, ze waren toen samen uit. Ik moest hem maar John noemen." „Had je het idee, dat Hélène verliefd op hem' was?" „Verliefd?... Ze was dol op hem, krankzinnig ver liefd. dat was dan ook de reden, waarom ze telkens een paar dagen, soms zelfs een paar weken, naar Den Haag kwam. Zc kon niet buiten hem!" „En hij „Daar heb ik geen oordeel over. Mannen zqn op dat gebied ondoorgrondelijk." Kielstra ging maar niet op deze opmerking m. „Heb je de indruk, dat Van Bevenvoorde haar geld als primair beschouwde?" „Ik zou daar niet graag antwoord op geven, om dat ik onvoldoende op de hoogte ben van feiten en verhoudingen." „Was de verhouding tussen de Derby's en Helene goed te noemen?" „Jamaar niet overmatig. Hij was veel aardiger voor haar dan zij." „Ik dank je zeer voor je waardevolle inlichtingen Je zult wel erg moe zijn en naar huis verlangen." „Ik ben meer verdrietig dan moe. Ik zal blij zijn, als ik alleen en mezelf kan zijn." „Het zal nu niet lang meer duren of we kunnen gaan. Ik zal je thuis brengen." „Wanneer je dat niet te veel last bezorgt, heel graag." Kielstra liet Alice uit, ging weer rustig zitten en bleef zwijgend voor zich kijken tot Bruins zei: „Ik moge opmerken, dat ik nu niet te horen krijg... en Bruins, wat denk je er van... Nu mag Bruins niet denken, maar hij is zo vrij om dit toch te doen en u ongevraagd te zeggen, dat hij dit meisje niet alleen mooi, maar ook een schat vindt, welke woorden zijn directe chef, zijnde inspecteur Kielstra, rechtstreeks uit het hart gegrepen zijn." ICislstrd, lachte. „Ik erken volmondig... dat haar aanwezigheid hier is verklaard. Zij is direct noch indirect bij deze zaak betrokken." „Zou het nu geen tijd worden, inspecteur, dat we Hélène naar het ziekenhuis laten brengen? Waarom wacht u daar zo lang mee? Alles is voor het ver voer gereed." „Een moment, laat Hendriks even binnenkomen." Deze rechercheur had het kamertje nauwkeurig onderzocht, maar deelde mee, niets te hebben ge vonden. „Jammer," zei Kielstra, „maar een misdaad zon der fout bestaat niet en één fout weet ik, de andere vermoed ik." ,,U spreekt wel in raadselen, inspecteur," vond Bruins. „Er moet voor jou ook wat te denken overblijven. Laat nu het lijk maar vervoeren. Ik had eerst ge dacht Van Bevervoorden met Hélène te confronteren, maar zie daar van af." Kielstra ging naar de salon en waarschuwde de geneeskundige dienst. „Meneer en madame Derby," zei hij vervolgens, „het stoffelijk overschot van uw nichtje zal direct naar het ziekenhuis worden overgebracht. Mocht U haar een laatste groet willen brengen, of jij Alice of u meneer van Bevenvoorde, dan bestaat daarvoor nu gelegenheid." Niemand reageerde hierop, behalve Alice, die di rect opstond. Ze liep naar een vaas, waarin witte anjers prijkten. Voorzichtig nam ze een bloem uit de vaas en liep met gebogen hoofd naar de deur. Kielstra begeleidde haar. In de gang stond de draag baar gereed. Alice knielde naast de dode en legde de bloem op de borst van Hélène. Toen stond ze op. Beiden volgden de baar tot de voordeur. iWordt vervolgd.) opnieuw de wens te kennen gaf om Noorwegen binnen te vallen.Maar nog vaker wilde Churchill, zonder re kening te houden met het tekort aan scheepsruimte, alle operaties gelijktijdig uitvoeren". Eisenhower geluksvogel Alanbrooke verklaart in het boek dat Eisenhower „tijdens de oorlog veel heeft geleerd", maar dat strategie, tactiek en bevelvoering nooit zijn grootste kundig heden zijn geweest. „Hij blonk uit door zijn kundigheid in het behandelen van de geallieerde strijdkrachten: Met een absolute onpartijdigheid wist hij uit de geallieerde strijdmacht het allerbeste te halen. Zijn grootste eigenschap was een hoeveelheid geluk die wellicht groter is dan de meesten van ons ooit in het le ven ontvangen hebben." De Observer oefent in een bespre king kritiek uit op het boek. Lord Alanbrook, zo betoogt het Britse blad, heeft indertijd zijn dagboek geschre ven zonder bepaalde bedoeling in een opwelling van het ogenblik. Sir Arthur Bryant heeft er nu een samenhangend verhaal van gemaakt met een strekking en een literaire pretentie, die het oor spronkelijke dagboek niet had. De Amerikaanse Daviscup-speler Sei xas, Wimbledonkampioen 1953, heeft verklaard, dat hij plannen heeft zich terug te trekken uit de wedstrijdsport. Hij wil een functie gaan vervullen bij de televisie. De nu 33-jarige Amerikaan zei, dat het voor hem bijzonder moeilijk was om zich steeds opnieuw mentaal goed voor te bereiden op een toernooi. Het Nederlands dameshockeyteam dat op 2 maart tegen Schotland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Jo Juris- sen (BDHC); achter: Henriette van Riemsdijk (BDHC) en Jeanne Hoge- steyn (Be Fair); midden: Irma den Tex (A'dam), Bea Terlingen (Be Fair) en Els Haaksma (HGC); voor: Marjolijn Heering (BDHC), Marijke Teppema (Groen Geel), Helen Jonker (TOGO), Ans Rouwenhorst (TOGO) en Trix Nil- lesen (EMHC). Tussen de ziekenfondsen en de spe cialisten is voor dit jaar een interim- regeling getroffen over een stijging met zes procent van het specialistenhonora rium. De Ziekenfondsraad moet deze overeenkomst nog goedkeuren. Voor het bereiken van een definitieve regeling stellen economische deskundi gen al geruime tijd een onderzoek in naar de grondslagen va: specialisten- honoraria. Dit onderzoek is nog niet gereed gekomen. In afwachting van het uit te brengen rapport hierover, is met de specialisten de interimregeling getroffen. Dit in verband met de stijgende kosten voor levensonderhoud en onkostenstijging van de specialistenpraktijk. De K.A.B. gaat een grote actie onder de ongeorganiseerden beginnen. Het zwaartepunt komt te liggen op de grote steden en de industrie-centra. Er komt een nieuwe propaganda-krant en voorts wil men de beste propagandisten uit het gehele lEind in een soort club on derbrengen. Binnenkort zullen 500.000 persoonlijke brieven naar de ongeorga niseerden worden gezonden. Intussen heeft de K.A.B. een (offi cieus) ledenaantal van 417.800 bereikt. In het sportpaleis te Milaan heeft de Italiaan Pietro Musone het wereldrecord voor de 10 kilometer (staande start) op overdekte banen voor amateurs op 13 min. 23.4 sec. (gem. snelheid 44.753 km/u) gebracht. Het oude record stond sinds 11 december 1955 op naam van de Ier Elliott. Zijn landgenoot Pesenti verbeterde het wereldrecord voor de 500 meter met vliegende start voor amateurs op over dekte banen tot 29.4 sec. (gem. snelheid 61.224 km/u). Het wereldrecord stond op zijn naam met 30 sec. sinds 18 januari 1956, een tijd die 27 ocL j.l. door de Fransman Rousseau geëvenaard werd. Pesenti verbeterde ook het wereldre cord op de 200 meter met vliegende start Het stond reeds op zijn naam met 11.8. Nu liet hij 11,4 noteren. Volgens het blad Ceskoslovensky Sport zal Zatopek waarschijnlijk binnenkort offi cieel worden aangesteld tot atletiek-coach. Hij is thans belast met de training van Ullsperger en Kobek, twee veelbelovende lange-afstandlopers. en hij zai voorts op 31 maart te Parijs, als coach van de Tsjechische ploeg, de atletiekwedstrijden bijwonen welke elk jaar door het bied L'Huminate worden georganiseerd. (Van onze Romeinse correspondent) ilj oenen Italianen vul len elke week het biljet in van de To- tocalcio, de voetbaltotaii- sator. Met een 1, een 2 of een kruisje geven zij aan, dat deze maal naar hun beste weten „Roma het zal winnen van „Ju- ventus", of omgekeerd of dat de strijd in gelijk spel zal eindigen. Zo stellen zij dertien prognoses en dan nog twee van reserve wedstrijden op de koop toe. Voor 100 lire, de mini mum inzet, mag men twee maal de hele serie raden, voor 300 lire zes maal. Niemand of niets, tenzij de beurs, belet de wedder niet onmiddellijk, dan leest men wel een week lang sensationele stukjes over de jacht op de onbe kende miljonair en als de man door een listigaard gevonden is, roept ieder een hoera. Deze publiciteit heeft velen er toe ge bracht om nooit van hun levensdagen naam en adres op het toto-biljet te vermelden. Zij volstaan met een motto. Overlegging van het gewaarmerkt regu (te vens copie van het toto formulier) is voldoende om de saldi te kunnen op strijken. Dat laat men dan discretelijk door een bank doen om vrij te blijven van honderden spoedaanbie- dingen zijn kapitaal te ste- zesduizend briefjes in te ken in uitermate winstge- leveren. Het Italiaans vende ondernemingen en Olympisch Comité vaart van duizenden bedelbrie- er wel bij. Het krijgt een ven. vast part van de totale buit, de rest wordt in twee gelijke delen verdeeld on der degenen, die dertien goede uitslagen hebben en die het tot twaalf brach ten. De hoogste prijs in de laatste jaren was 240 mil joen lire, anderhalf mil joen gulden, toen alle gokkers, deskundigen of systeemspelers het mis geraden hadden en maar één briefje van deijtien goede wanten wist. Het was van een brave man op jaren, die het formu- is SDeeide lier vrij had laten invullen ^Drager, P Onlangs op een zaterdag werd in een jong gezin dé zoon geboren. Nog voor de sluitingstijd der totocalcio zaterdags te midder nacht wist pa zijn brief je in te leveren. En omdat een nieuw geborene een „portafortuna", een ge- de vader op naam van zijn tien uur oude stamhouder. Hij won, hij won zelfs een aanmerkelijk bedrag. Daar zal hij nu één en twintig door zijn kleindochtertje dat na een half jaar lagere school al zo mooi en dui delijk enen, tweeën en kruisjes kon J11^ jaar op moeten wachten, verschil nog niet keno'e want och arme. de totocal- tussen een grensrechter en een goalpaal. De uitslagen der totocal cio bieden iedere week opnieuw stof tot artikelen in de pers. Zit het mee en moet de pot der dertienen slechts onder vijf win naars verdeeld worden, wat neerkomt op een slor dige veertig miljoen per hoofd, dan komen de foto's der gelukkigen met hun hele familie in de dagbla den, alsmede een minitieu- ze omschrijving van hun eerste reactie, hun toe komstplannen, hun woon stede, beroep en hobbies. De gulden schijn der dubloenen straalt ook later nog af op het nageslacht en het is geen uitzonde ring, als een foto van een bruidspaar in de krant verschijnt met het verkla rend onderschrift, dat „zij" de dochter is van de heer Zus en Zo, die twee jaar cio keert niet uit aan minderjarigen en reser veert de gewonnen som tot de dag, dat zo iemand als volwaardig burger zijn trompet zal mogen mee- blazen in het Italiaans concert. Uit de anecdotes en ver halen rond de voetbalpool is een boek samen te stel len met veel grappige en bizarre verhalen, met veel domme ook en tragische. Alvorens de jongste complicatie aan de open baarheid prijs te geven, dient een verklarende uitstap gemaakt naar de telefonie. De verschillende in Italië opererende tele foonmaatschappijen heb ben de loffelijke gewoonte de geachte cliëntele ieder jaar gratis van een tele foonboek te voorzien. Een Nederlandse telefoongids is bij de Italiaanse verge leken, maar een armtierig stuk werk. Men kan er terug x miljoen uit de niet slechts op de gebrui- Totocalcio in de wacht kelijke wijze een nummer sleepte. Meldt iemand van de hoge prijswinnaars zich in opzoeken, een tweede deel rangschikt de aan sluitingen nog eens naar beroepsgroepen, terwijl op gekleurd papier dan op nieuw de hele lijst der abonné's volgt, nu geor dend naar straten en huis nummers. Bij elke straat wordt vermeld, met welk middel van openbaar ver voer tram, bus, snelbus, metro - men er kan komen en onder welk politie commissariaat, ressort der carabinieri, delegatie van de burgerlijke stand, post kantoor en parochie de straat valt. Tenslotte wordt opgegeven nabij welk be langrijk punt zij zich be vindt, waar zij begint en waar eindigt. Daarom is de normale stadsgids een werk, dat bestaat uit twee turven. De telefoonmaat schappij stelt slechts een voorwaarde aan de klant om een nieuw telefoon boek te krijgen: hij moet het oude inleveren. Dit heeft niets met militaire of economische spionage- gevaren te maken, maar slechts met de papierfa briek. In voetbalpool nr. 19 van 1956 nu is een van de winnaars niet komen op dagen. De administratie wist alleen, dat het spel- briefje in Turijn was in geleverd. Het ging hier niet om fabelachtige be dragen, maar per saldo is twee miljoen lire twee miljoen, dat is een ronde twaalfduizend gulden. Nu is bij het Openbaar Minis terie der Turijnse recht bank het verzoek binnen gekomen om de in die stad ingeleverde telefoon- boeken-1956 te doen blok keren. Het zijn er op de kop af honderd acht en zeventig duizend, vier honderd negen en negen tig. Het aantal pagina's be draagt 235 miljoen. Re- questrant verzocht de Procureur der Republiek zijn voorlopig veto er over uit te spreken, dat eer daags de 235 miljoen blad zijden naar de papiermo len gaan. Want tussen twee van deze moet zich het verloren regu bevin den, zonder hetwelk re- questrant zijn twee mil joen niet kan toucheren. Gesteld, dat de magistraat goedgunstig beschikt, waar haalt de verstrooide wed der de tijd vandaan om 178.499 boekdelen door te snuffelen, of wat zal van de 4 waalf mille overblij ven, als hij hulptroepen aan moet trekken? In Nederland zint men op bestedingsbeperking en totalisators. Als uw Ro meinse correspondent de „Uiltjesrubriek" schreef, zou hij eindigen: Vrien den, neemt een van de twee. U krijgt er al moei lijkheden genoeg mee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7