„Minister Mansholt tast de eigendomsrechten aan" Geen voorrang verleend O c De uitkeringen van het algemeen burgerlijk pensioenfonds Griekenland steunt het terrorisme op Cyprus Hoe men een miljoen dollar kan verhuizen RuTERSEPT Liever baas in eigen huis dan 50 miljoen gulden9 N.V. -organisatie voor gas- voorziening Prins Bernhard in Washington Als U keelpijn hebt... SIBERISCHE RIJKDOMMEN De voorlopige bedragen worden straks definitief vastgesteld Nederlands schip Breezandver loren Griekse regering eist onderzoek, maar Engeland weigert NIVEA Tussen neus en lippen Kwestie uitkerin gen krachtens de A.O.O.R VOORZITTER MERTENS VAN DE KNBTB: Gedwongen sanering Bromfietser dodelijk verongelukt N.V.V. over bestedings nota Gronings pleidooi voor het paard Drukbezochte receptie voor mr. Kolfschoten Maximumstraf wegens clandestien zenden De bollencultuur in West-Friesland PRINSES BEATRIX heeft Spaans bloed in de aderen BRITSE BESCHULDIGING HERHAALD: Zeven orthodoxe priesters op Cyprus gearresteerd houdt Uw huid gaaf en zacht Kleurenblind Anti-snurkbed Levenswerk Huisvrouw Havenstaking in \.S. duurt nog voort Totdat overal akkoorden zijn gesloten Huiseigenaren worden het slachtoffer WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 PAGINA Landelijk koppelnet IJSSELMEERVISSERIJ WORDT BEDREIGD De garnalen laten zich wel vangen Hr. Ms. Rotterdam" NIEUWE JAGER VOOR ONZE MARINE Vakantie in Mexico-stad en vissen in Californië Het voornemen Van Van Gend en Loos om over te gaan tot af schaffing van de paardentractie gaat de bevolking van de stad Groningen nogal ter harte. Een comité, waarin ook de burge meester van Groningen zitting heeft, heeft een onderhoud aan gevraagd met de directie van Van Gend en Loos te Utrecht, ten einde te bespreken in hoeverre er mogelijkheden bestaan de paarden voor de stad Groningen te behou den. 85 ct door JOSEPH ALSOP Officier van justitie eist: Alleen NIVEA bevat Eucerit het voedingsmiddel voor de huid Tm **cm»ishoi- of cmta makakmm m Katholieke werkgevers: Begum Ali Khan bij D.S.D.C. (Van onze parlementaire redacteur) Tot de snelle reacties op de beste dingsnota van de regering behoort die van de Katholieke Nederlandse Boe ren- en Tuinders Bond, die by monde van zijn voorzitter, de heer Mertens, heeft medegedeeld dat hij de grondslag voor het nieuwe landbouwbeleid, in de ze nota uitgestippeld, met het grootste wantrouwen tegemoet treedt. Op een persconferentie heeft de heer Mertens de hoop uitgesproken dat de behande ling in de Tweede Kamer de nodige opheldering zal geven en zo niet dan zou men er de voorkeur aan geven de ze zaak, die van principieel karakter Dinsdagmiddag om ongeveer drie uur had op de viersprong Bareveld te Wildervank een verkeersongeval met dodelijke afloop plaats. Op het moment dat een luxe auto, bestuurd door de heer A. K. uit Groningen, het kruispunt was genaderd, stak de 67-jarige B. Warringa uit Eext, gemeente Gieten, zonder voorrang te verlenen per brom fiets de verkeersweg over. De bestuurder van de auto kon een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietser sloeg met zijn achterhoofd tegen het wegdek en overleed enkele minuten later. De bromfiets werd slechts licht beschadigd. (Van onze Haagse redactie) De Eerste Kamer heeft dinsdag zon der hoofdelijke stemming een tweetal wetsontwerpen goedgekeurd, waarin af- standsgasvoorziening op nationaal ni veau wordt geregeld. Er komt een naamloze vennootschap, waarin Rijk, regionale organen en enkele grote gas- producenten zijn vertegenwoordigd. Via een landelijk koppelnet, waarin gas soorten van verschillende herkomst wor den gemengd, kunnen plaatselijke te korten worden opgevangen. Minister Zijlstra bleek erg gelukkig met de ge kozen organisatievorm. Tegen de be zwaren van de heer Schorer (P.v.d.A.), die aan een publiekrechtelijk orgaan de voorkeur zou hebben gegeven, voerde de bewindsman aan, dat in de bestaan de ingewikkelde verhoudingen de N.V.-vorm betere waarborgen geeft voor een soepele en flexibele coördinatie. Het N.V.V. geeft in een voorlopige indruk van de bestedingsnota uiting aan de vrees, dat de totale verhoging van het levensonderhoud dit jaar aanzien lijk groter zal zijn dan destijds door de drie vakcentralen als grens is gesteld. Over deze situatie zal men zich in de kring van het N.V.V.-bestuur nog be raden. Dalende vangsten en opbrengsten be dreigen naast de voortschrijdende in poldering de IJsselmeervisserij. Dit blijkt uit een rapport van de afdeling Visserij van het Landbouweconomisch Instituut over de bedrijfsresultaten van 1954 en 1955 De opbrengst van de visserij op het IJsselmeer daalde tussen 1950 en 1955 van 10 tot 6 miljoen gulden per jaar. Het aantal vissersvaartuigen daalde van 857 tot 621. Vele vissers zochten een baan aan de wal. Gebleken is, dat, ondanks hogere af- zetprijzen, de bedrijfsresultaten matig waren en dientengevolge voor vele vis sers niet meer lonend. Een rapport over de garnalenvisserij in 1954 en 1955 toont een opbrengststij ging van s> tot 6 miljoen gulden aan. De voornaamste garnalencentra zijn de Zeeuwse en Zuidhoilandse zeegaten, de Waddenzee en de Dollard. Tweederde van de aanvoer wordt uitgevoerd door een bedrag van ruim zes miljoen gul den per jaar. De Rotterdamse Droogdok Maat schappij N.V. te Rotterdam zal don derdag de op haar werf gebouwde on derzeebootjager „Rotterdam" met enig ceremonieel opleveren aan de Koninklij ke Marine, waarna de aangewezen commandant van dit schip het als hr. ms. onderzeebootjager „Rotterdam" in dienst zal stellen. Hr. Ms „Rotterdam" is een onderzeebootjager van de b-klas- se. Het schip behoort tot de snelste eenheden, die de Nederlandse zeemacht ooit heeft bezeten. Bovendien is het een van de modernste schepen ter wereld, baarbij vooral de bewapening en de elektronische uitrusting opvallen. Het schip is voorzien van vier automatische snelvuurkanons van 12 cm, opgesteld 111 dubbeltorens. Deze kanons, die een vuursnelheid hebben van meer dan 50 schoten per minuut, zijn zowel bestemd tegen zee- als tegen luchtdoelen. Be halve met een aantal mitrailleurs van en met dieptebommen is het iAv'P uitgerust met twee batterijen ra- V^Pers voor onderzeebootbe- stnjdmgsraketten. hotan beveiliging van het schip in So v,?2derne zeegevecht is grote aan dacht besteed. In de romp komen geen atrijspoorten voor zodat alle verblijven .?ks. kunstmatig verlicht en ge ventileerd zijn. is, met de minister van landbouw eens terdege uit te vechten. De regering wil 50 miljoen gulden voor gestegen eigenaarslasten vergoe den maar het bedrag enige jaren blok keren. Bovendien zou bij uitbetaling de besteding aan bepaalde voorwaarden gebonden worden. Zo zouden gelden niet kunnen worden aangewend voor bedrijven die naar het oordeel der re gering niet levensvatbaar zijn. Men acht dit een principieel on juiste en ook praktisch hoogst ge vaarlijke manier van doen. De maat regel wijst op socialistische pogin gen tot gedwongen sanering. Nog af gezien van het feit dat dit niets bij draagt tot het oplossen van struc tuurproblemen in de landbouw, vooral de middelgrote bedrijven zijn het die het eerst vastlopen houdt dit een aantasting in van het eigen domsrecht en van het ordernemer- schap van de boer. „Liever het be drag van 50 miljoen prijsgeven en baas blijven in eigen huis, dan op die manier te worden geringeloord," al dus de heer Mertens. De regering gaat er voorts van uit dat bij het vaststellen van minimum garantieprijzen ook de grondrente, waarop men zich baseert, een mini mum zou moeten zijn. Dit standpunt werkt volgens de KNBTB-voorzitter in dezelfde richting van onteigening. Het betekent blijvende ontwaarding van de grond en tast zodoende ernstig de ver mogenspositie aan. Een berekening van 13 gulden per ha aan grondrente voor gemengde bedrijven noemde de heer Mertens „volkomen uit de lucht gegrepen." Hij zag voorts een depre ciatie van de kosten van herbouw ont staan, wanneer de regering niet van de werkelijke kosten uitgaat maar van zogenaamde „algemene bouwkosten". Dit zou wederom een ernstige depre ciatie betekenen, daar beide zich ver houden als drie staat tot vijf. In het voorstel der regering wordt voorts de bedrijfsleiding ondergeschikt gemaakt aan de landarbeid. Wanneer landarbeiders loonsverhoging krijgen, dreigt dit ten koste te gaan van de be loning van de boer als bedrijfsleider. Verder heeft de KNBTB er bezwaar tegen dat het werkclassificatierapport van het Landbouwschap wordt ver waarloosd. Zodoende kan geen volledi ge gelijkstelling van de landarbeider met het loon van vergelijkbare groe pen tot stand komen. Prins Bernhard ;s maandagavond in een door hemzelf bestuurd vliegtuig in Washington aangekomen, waar hij de volgende dag eregast was aan een noenmaal, dat gegeven werd door de Amerikaanse minister van defensie, Charles Wilson. Aan het noenmaal za ten o.a. aan de Amerikaanse ondermi nister van defensie, de ministers van het leger en de luchtmacht, de onder minister van de vloot, de voorzitter van de commissie van stafchefs, admiraal Radford en de Nederlandse ambassa deur J. H. van Roijen. Vandaag heeft de Prins een bezoek gebracht aan de Fairchild vliegtuig- en motorenfabriek te Hagerstown in Mary land, waar de Fokker-Friendship in licentie wordt gebouwd. Morgen zal de Prins vertrekken naar Mexico-stad voor het begin van een week vakantie, aldus wordt uit wei-ingelichte kringen verno men. Verwacht wordt dat hij daarna een dag naar Acapoelco zal gaan. Ver volgens zal hij aan boord gaan van een vissersboot om langs de kust tot aan San Diego in Californië te gaan vissen, De nieuwe burgemeester van 's-Gra- venhage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft dinsdag een drukbezochte recep tie gehouden. Zij werd o.m. bezocht door de minister van binnenlandse za ken, mr. Struycken, tal van militaire autoriteiten, door leden van de rechter lijke macht en van het hof, alsook door vertegenwoordigers van vele overheids diensten, zoals de P.T.T. en de K.L.M., door vertegenwoordigers van verschil lende kerkgenootschappen en door de vice-president van de raad van state, en een aantal leden van dit college. Advertentie .ngeveer zes jaar geleden vloog reeks nieuwe "i«nen, die wat om- een jonge piloot boven de een- vaug, kosten, moeilijkheden en tonige, grenzenloze, met sneeuw bedekte vlakte van westelijk Siberië. Hij was op weg naar Koustenay, dat toen een eenzaam stadje met 30.000 inwoners was aan een spoorlijn. Om streeks zeventig kilometer hier van daan werd de piloot volledig in de gelegenheid betreft, ongeveer te ver gelijken zijn met het beroemde La- brador-mijnproject, dat oorspronke lijk door de Amerikaanse minister van financiën, George Humphrey, is gesteund. steek gelaten door zijn kompas. Alles O a 'o- Ir- I andrigailo is een grote, kalme, wees op een sterke magnetische sto- zelfverzekerde man, die op het ring. En dat betekende de ontdek- punt van zijn mijnen geen grap- king van de beide uitgestrekte vind- jes verstaat. Maar zelfs hij glim- plaatsen van magnetisch ijzererts lachte een beetje treurig, toen hij van Sarbi en Sokolovsky. En het vertelde hoe het ministerie hem had vormde tevens het begin van een losgescheurd uit zijn vroegere baan van de verbazingwekkendste onder- van hoofd van alle ijzermijnen in de nemingen, die uw verslaggever ooit Oeral. Zonder voorafgaande waar- heeft gezien. Sindsdien is de maag- schuwingen werd hij geconfronteerd delijke vlakte op last van de rege- met de vijfendertig dikke boekdelen, ring letterlijk en figuurlijk omge- waarin de Lengyproruda en de an- ploegd en het kleine Koustenay is dere planbureaus het volledige Soko- veranderd in een tierige kolonisten- lovsky-plan tot in de kleinste details stad van meer dan 80.000 mensen, hadden beschreven. „Dit" "ot Maar de verande ring van Kouste nay lijkt nog niets vergeleken bij de verandering die de ontdekking van die twee ertsvelden heeft teweegge bracht. Ik heb het verhaal verno men tijdens een gesprek, dat een halve dag duurde en dat ik voerde met Nikolai Fadjevitsj Sandrigailo, een van de drie of vier voornaamste figuren op het gebied van de Rus sische ijzerwinning en thans direc teur van de Sokolovsky-mijnen. Naar hij vertelde, nam de Russische geologische dienst terstond maat regelen om de ertsvelden, die de jonge piloot had ontdekt, in kaart te brengen. De aanwezige laag te Sarbi werd geschat op meer dan een mil jard ton magnetisch erts met een ijzergehalte van 48 procent. De So- kolovskylaag bleek ongeveer even groot te zijn. Het rapport werd daarna overge bracht aan het ministerie, dat de gehele produktie van ijzer en staal in de Sovjet-Unie onder toe zicht houdt. Het ministerie besloot, dat de velden geëxploiteerd moesten worden en gaf opdracht aan de tal rijke deskundigen var de „Lengy proruda" het Instituut voor Erts projecten te Leningrad om een plan op te stellen. De verantwoorde lijke figuur op de „Lengyproruda" riep op zijn beurt de hulp in van veertien andere planbureaus, van het Instituut voor de Stadsontwikke ling te Leningrad tot het Instituut voor Industriële planning te Lenin grad. Het resultaat was een kolossaal gecombineerd plan voor twee gewel dige „open" ijzermijnen bij de vel den van Sarbi en Sokolovsky; hal verwege tussen de mijnen een erts- verrijkingsfabriek, waar gebruik zou worden gemaakt van een systeem van magnetische scheiding; een klein stadje om de mijnwerkers en de arbeiders van de 'verrijkingsfa- briek te huisvesten; twee nieuwe spoorlijnen om het erts naar de bui tenwereld te vervoeren; een plaatse lijk spoorwegnet, dat toch nog zo groot is, dat er 120 elektrische loco motieven met geringe spoor breedte voor nodig zijn; alsmede krachtstations, winkels, water leiding, recreatie-mogelijkheden en alles wat er verder nodig is voor een zei het ministerie, „is uw nieuwe baan". Dat was in 1954. Het tamelijk log schij nende apparaat van de Sovjetstaat moet wel op volle toeren hebben gewerkt om Sandrigailo te voor zien van alles, waarom hij vroeg: van een verplaatsbare energie centrale tot vrachtwagens en het eerste kader van geschoolde arbeiders toe. In ieder geval staat de helft van de nieuwe stad thans overeind. Vijfen zestighonderd mensen (van het tota le arbeidspotentieel, dat volgens de plannen 12.000 man zal bedragen) zijn al aan het werk. De ertsverrij- kingsfabriek is in aanbouw. En op het Sokolovsky-veld hebben de reusach tige, in de Sovjet-Unie gebouwde graafmachines al een gat in de grond gegraven, dat twee kilometer lang is, meer dan een kilometer breed diep. en ongeveer veertig meter Begin 1961", zei Sandrigailo met zichtbare zelfverzekerdheid, „zullen onze mijnen volledig in bedrijf zijn en elk jaar zullen we twaalf miljoen ton verrijkt erts met een ijzergehalte van 59 procent uit voeren. Onlangs zijn niet zo ver van hier grote kolenvelden ontdekt. Als die ook in bedrijf zijn, wordt het tijd, dat we denken aan een combinatie van onze steenkool en ons erts om hier ter plaatse ijzer en staal te maken". Het is verleidelijk om nog meer beelden en indrukken te beschrijven, die ik heb opgedaan op deze dag met Sandrigailo en zijn medewer kers beelden zoals die van de in donkere kleren gehulde arbeiders die in de ijskoude schemering nog druk in de weer zijn om een graaf machine zo groot als zes huizen, met een capaciteit van veertien kubieke meter, te assembleren; en impres sies zoals de scherpe en toch droef geestige indruk van de atmosfeer in een industriestad, die ik opdeed bij het zien van een film in het ,,Kul- tuurpaleis". Maar één indruk, nage laten door deze grote onderneming die opschiet in een barre woestenij, domineert al de andere. Het was de indruk van de grote en meedogen loze kracht, die deze vreemde Sov jet-economie kan mobiliseren. Copyright N. Y. HERALD Advertentie Op 21 december van het vorig jaar zijn, zoals bekend, in het staatsblad enige wetten verschenen, waarbij met ingang van 1 januari 1957 de pensioe nen van hen, die pensioen genieten van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, ingrijpend werden gewijzigd. In de loop van deze maand heeft de betaling over het eerste kwartaal van 1957 plaats. Bjj deze eerste betaalbaarstelling is ge deeltelijk met de gewijzigde wettelijke voorschriften rekening gehouden. Voor plm. 66.000 van de ruim 113.000 gepensioneerden is het gelukt om reeds bij de eerste uitbetaling van pensioenen in 1957 zo ongeveer de juiste bedragen betaalbaar te stellen. Het groot aantal gepensioneerden en de ingewikkeldheid van de wettelijke voorschriften de verschillende wetten doorkruisen elkaar en sommige uitvoeringsvoorchriften ontbreken nog maakten het, zc deelt de pensioenraad mede, te enenmale onmogelijk om vooi de overige 47.000 gepensioneerden de wijzigingen reeds bij de eerste uitbetaling in 1957 volle dig aan te brengen. De nog aan te bren gen wijzigingen gelden in het bijzon der de 37.000 weduwepensioenen. Onge veer 40 pet. van de gepensioneerde we duwen mag nog een verbetering van haar pensioen tegemoet zien. De 4.500 weduwen van militaire ambtenaren hebben dit kwartaal het oude pensioen, eventueel verminderd met een bedrag wegens het genot van bodempensioen, ontvangen. De wijziging van de pensioenbedragen voor deze categorie vraagt een om slachtige berekening, die de pensioen raad met voorrang ter hand heeft ge nomen. De pogingen van bergingsploegen om het 310 metende Nederlandse vracht schip, „Breezand", dat op 11 februari tijdens een storm voor de monding van de rivier de Adour aan de grond is gelopen, vlot te krijgen, zijn opgege ven. Een zeewaardige sleepboot uit Bordeaux heeft maandag en dinsdag nog getracht de kleine stoomboot van het strand te krijgen, maar bleek niet in staat het schip in beweging te krij gen, ondanks een vaargeul, die door een bulldozer was gegraven. Men be schouwt het schip nu als verloren. De officier van justitie bjj de Alme lose rechtbank heeft dinsdag de maxi mumstraf c.q. zes maanden, geëist te gen een bakkersgezel uit Losser en diens broer wegens het exploiteren van een clandestiene radiozender. Op 4 december van het vorig jaar was de behandeling van deze zaak reeds begonnen, maar werd toen in ver band met het vermoeden, dat een der getuigen meineed had gepleegd, ge schorst. De politie had op 15 april 1956 een inval gedaan in het huis van de broers, waarbij zij eerst een „blokkade moest breken", omdat -oen een rij melkbus sen voor het huis had gezet. Een van de getuigen, een 16-jarig meisje, had op 4 december verklaard, dat zij „niets had gezien", waarop tegen haar een vervolging wegens meineed werd inge steld. Zij is inmiddels berecht en schul dig bevonden aan meineed. De officier van justitie achtte de ene broer schuldig aan het gebruik van de zender en de andere aan het in bezit hebben var. de apparatuur. In plaats van minister Mansholt, die wegens ambtsbezigheden verhinderd was, heeft dinsdagmiddag de commis saris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de opening verricht van de „Westfriese Flora", een tentoonstelling van circa 100.000 getrokken bloembollen die wordt gehouden in de grote veilinghal len te Bovenkarspel. In zijn openings woord uitte dr. Prinsen zijn bewonde ring en waardering voor hetgeen in de loop der jaren in deze streken is opge bouwd. In 1908 omvatte de bollencul tuur in West-Friesland nog slechts 10 hectare, thans is 1921 hectare grond voor deze teelt in gebruik. In 1956 telde de Westfriese Flora ca. 40.000 bezoekers, waarbij velen uit het buitenland. Dit jaar worden vakmensen verwacht o.a. uit Zwitserland, Enge land, Duitsland, België, Frankrijk en Italië. Tenslotte zit de pensioenraad nog met 3.500 probleemgevallen, die een bijzon dere ingewikkelde behandeling verei sen. De nu uitbetaalde bedragen zijn dus voorlopig. Bij definitieve vaststelling ontvangt de gepensioneerde bericht. Uit een publikatie van de heer A. R. Kleyn in Gens Nostra", het maand blad van de Nederlandse genealogische vereniging, blijkt, dat Prinses Beatrix haar artistieke aanleg niet slechts heeft van moederszijde (prinses Wil- helmina, de grootmoeder en prinses Wilhelmina van Pruisen, de eerste ge malin van koningin Willem I). Het blad heeft nl. in zijn laatste afleve ring een stamboom opgenomen van de Spaanse schilder Velasquez. Deze stamboom eindigt bij de ouders van Prins Bernhard, zodat Prinses Beatrix dus van vaderskant van de beroemde Spaanse meester afstamt. De politieke commissie van de Ver enigde Naties had gisteravond te ma ken met vier resoluties, die allemaal betrekking hebben op de kwestie-Cy- prus. De eerste resolutie was ingediend door de Griekse minister van buiten landse zaken, Evangelos Averoff-Tossiz- za. Zij hield in, dat de bewoners van Cyprus moet worden toegestaan gebruik te maken van het zelfbeschikkingsrecht. De Britse minister van staat, Noble, diende een resolutie in. die er de Griek se regering eigenlijk van beschuldigde het terrorisme op Cyprus te steunen en aan te moedigen. Daarop diende Averoff weer een resolutie in, waarin om een onderzoek naar de gegrondheid van deze beschuldiging wordt gevraagd. Ook deelde hij mee, dat hij beschikte over de verklaringen van meer dan twee honderd Cyprioten, die in Britse ge vangenschap zijn gemarteld. Hij zou deze verklaringen evenwel niet aan alle leden van de V.N. doen toekomen, maar ze ter inzage leggen op het bureau van de secretaris-generaal, „teneinde de at mosfeer niet al te zeer te vergiftigen". De Britse afgevaardigde deelde mee, dat zijn regering niets voelt voor een onderzoek, zoals dat door Averoff is voorgesteld. Verder maakte hij bezwaar tegen het deponeren van de documen ten, waarover de Griekse afgevaardig de had gesproken, bij de secretaris-ge neraal. Zoiets is nog nooit voorgeko men, zei hij. Ze moeten worden toege zonden aan de delegaties of anders wor den ingetrokken. De Philippijnse afgevaardigde Serrano diende tenslotte de vierde resolutie in, waarin de partijen worden verzocht: 1. samen te werken voor het herstel van vrede en orde op Cyprus; 2. te onderhandelen over een vorm van een interim-regering voor Cy prus, die zowel voor de Turken als voor de Grieken aanvaardbaar is en 3. verslag uit te brengen over de voortgang van de onderhandelin gen in de volgende zitting van de Assemblée. Daarop werd de vergadering tot van avond verdaagd. Zeven Grieks-orthodoxe priesters, af komstig uit het Trodos-gebergte op Cy prus zijn, verdacht van steun aan de E.O.K.A., door de Britten gearresteerd. In een officiële verklaring wordt ge zegd, dat „drie priesters terroristen in hun huizen verborgen of voor hen bij andere dorpsbewoners onderdak zoch ten". Zij zouden leiders van de plaatse lijke E.O.K.A.-afdeling zijn geweest en één zou zich zelfs actief hebben bezig gehouden met de recrutering van nieu we leden. Advertentie De directeur van een grote han delsbank in Lancaster in de Verenigde Staten bedacht zijn eigen methode om de inhoud van zijn brandkast ruim een miljoen dol lar over te brengen, toen zijn nieuwe bankgebouw gereed gekomen was en de ganse inventaris moest worden verhuisd. Hij trok een oud jasje aan. zette een geruite pet op, huurde een handkar, deponeerde daar een aantal oude kartonnen do zen op (inhoud: ruim een miljoen dollar) en duwde eigenhandig de kost bare lading naar het nieuwe bank- adres. Weliswaar waren op verschei dene punten langs de route die de di recteur ging politiemannen in bur ger gepost. Die waren, ondanks de ongevaarlijke onderneming, bijzonder opgelucht, toen de directeur een maal met zijn kartonnen dozen bin nen was... hoog, dat voor tien jaar gega randeerd alle gesnurk absorbeert. Er is een gevaar in het verkeer, waar men nu niet iedere dag de aandacht op vestigt, en dat is de kleurenblindheid aldus de di recteur van het verbond voor Vei lig Verkeer in Engeland, die dezer dagen tijdens een vergadering van het verbond bekend maakte, dat alleen al in Engeland tenminste 150.000 mensen met kleurenblindheid ach ter het stuur zitten. Nog pas kort geleden werd ontdekt, dat in Enge land de machinist van de koninklij ke trein kleurenblind was en derhal ve niet de seinlichten kon onderschei den. De man was genoodzaakt ont slag te nemen. Intussen heeft de Britse directeur aan het ministerie voor verkeer de vraag voorgelegd of het niet aanbeveling verdient iets anders in de plaats van verkeers lichten te prakkezeren. Een fantasierijke Amerikaan heeft een speciaal bed gecon strueerd voor echtelieden wier leven dreigt verstoord te worden door het gesnurk van een van beide partijen. Natuurlijk is het een bed met knopjes geworden. Wanneer men op het bewuste anti-snurk-knopje drukt, komt in het midden van het bed een geluiddempend schot om- Het heeft lang geduurd, maar ten slotte is er dan toch een juf frouw komen opdagen mejuf frouw Jeanne Sonney die het kar wei heeft aangenomen. Een karwei, waar ze tien jaar over mag doen. Juffrouw Sonney zal namelijk de niet minder dan 2.000 deuren, die het Volkenbondspaleis in Genève telt, grondig gaan boenen en poet sen. „Dit is een levenswerk" vindt juffrouw Jeanne „en ik zal het werk opdragen tot heil en zegen van het verbond der volkeren". De heer Stephen Bodnar uit Mon- ticello in de staat New York kreeg ruzie met zijn vrouw. Zo hoog liep de ruzie op, dat de heer Stephen Bodnar naar de keuken ren de, het stuk varkensvlees, dat op het aanrecht lag, vatte en daarmee zijn eega om de oren sloeg. Er volgde een proces-verbaal. Stephen Bodnar moest voor de politierechter verschij nen en zijn vrouw getuigde. „Het is een schande, edelachtbare", zei ze „Het vlees was zo beschadigd, dat het niet behoorlijk meer gebraden kon worden..." -rTfrlflTTT: j iji j >f. oSf V. De Griekse P.T.T. heeft deze maand een postzegel in omloop gebracht met de beeltenis van de verbannen aarts bisschop van Cyprus, mgr. Makarios. Onder aan de postzegel is de volgende verklaring van Sir Winston Churchill uit 1907 afgedrukt: „Ik geloof dat het niet meer dan natuurlijk is. dat het volk van Cyprus, dat van Griekse af komst is. zijn inlijving bij wat zijn moederland kan worden genoemd, be schouwt als een ideaal, dat ernstig, vroom en vurig moet worden gekoes terd". De 45.000 havenarbeiders, die aan de Amerikaanse oostkust van Maine tot Virginia staken, zijn gisteren de ze vende dag van de staking niet aan het werk gegaan omdat de plaatselijke afdelingen van hun vakbond (de „Long- shoremens Association") in Baltimore en Norfolk geen overeenstemming heb ben kunnen bereiken met de werkge versbonden. In New York is wel overeenstem ming bereikt over een nieuw arbeids contract, maar de havenarbeiders zul len het werk niet hervatten tot er ook in Baltimore en Norfolk overeenstem ming is bereikt. In Philadelphia werd gistermorgen een overeenkomst gesloten tussen ver tegenwoordigers van de arbeiders en van de werkgevers. De staking zou de handel verscheidene miljoenen dollars gekost hebben. (Reuter) (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse regering is nog steeds niet bereid nadere mededelingen te doen over de achtergrond van de overeen komsten, die op 12 januari 1954 met de Indonesische regering werden gesloten. Minister Luns zegt dit naar aanleiding van een vraag van het Tweede Kamer lid van Rijckevorsel over de gevolgen van de overname door Nederland van de uitkeringen krachtens de algemene oorlogsongevallenregeling (A.O.O.R.). Wel heeft de minister medegedeeld, dat in de periode 19501953 door Ne derland gemiddeld 4.2 miljoen per jaar werd uitgekeerd. Na 1953 heeft Neder land aan A.O.O.R.-gerechtigden van Ne derlandse nationaliteit per jaar gemid deld 4.5 miljoen in Nederland en 0.6 miljoen in Indonesië betaald. Tot een definitieve afrekening met Indonesië van deze voorlopig verrichte betalingen is het ingevolge de in januari 1954 met dit land gesloten overeenkomst niet ge komen, aldus minister Luns. Onder de titel: „Een merkwaardige week" brengt drs. J. H. Derksen. hoofd redacteur van „De Katholieke Werkge ver," het officieel orgaan van de Al gemene Katholieke Werkgeversvereni ging en het Katholiek Verband van Werk geversvakverenigingen, deze week een, naar zijn zeggen, onaangenaam punt naar voren, dat hij onderscheidt in het wetsontwerp met betrekking tot de huur verhoging. In dit wetsontwerp ziet de heer Derksen het onaangename niet in de stap, welke de regering „na onnodig uitstel" zet op de weg naar de sanering van het huurpeil, doch in de verplich ting om de helft der bedragen, die met de verhoging gemoeid zijn, te storten op een rekening, waaruit eventuele ver beteringen aan de woning kunnen wor den betaald. „Wij achten deze blokkering in strijd met de rechtvaardigheid en daarom on aanvaardbaar. Men heeft hier onzes in ziens te doen met een triest resultaat van een volkomen overtrokken neiging tot het sluiten van compromissen," aldus de heer Derksen, die vervolgens doet we ten, dat zolang hij er niet zeker van is, dat de „summiere" memorie van toe lichting op het wetsontwerp de Tweede Kamer beoogt te overtuigen, hij niets voelt voor een analyse en een weerleg ging van de gronden, welke in die me morie zijn gegeven. De hoofdredacteur besluit: „De gehele zaak komt naar onze opvatting hier op neer, dat de huiseige naren het slachtoffer worden van een socialistische houding, welke in de hoog ste mate laakbaar is: de houding, wel ke neerkomt op een dreigement niet te willen medewerken aan een door ieder een gewenste huurverhoging, als men niet op de een of andere wjjze de huis eigenaren treffen kan." Voor de leden van de Delftse Studenten Debating Club zal de ambassadeur van Pa kistan in Nederland, Begum Liaquat Ali Khan, vanavond een voordracht houden over ,,Life and progress in Pakistan". De Begum zal omstreeks half zes aan de sociëteit door het bestuur van de D.S.D.C. met officieel eerbetoon worden ontvangen en de erewacht inspecteren van de Delftse Studenten Weerbaarheid,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3