AY. Holt en A. Korstjens presenteren een nieuw plan en krijgen commentaar van politie-deskundige In de binnenstad alleen auto 's, die daar een doel hebben D Keulen heeft nu ook een Keukenhof In negen maanden tijds 623 woningen voltooid Klok in Ridderzaal 50 jaar D Het hart öp de tong HET VERKEER IN HAARLEMS BINNENSTAD N. Ph. O.-concert Vier tegengestelde verkeers- richtingen in de Grote Houtstraat I IUOOO Bloemlusttentoonstelling vandaag geopend 1186 woningen werden in aanbouw genomen Slechts éénmaal K.N.V.B.-toto Éénrichtingverkeer Films Vierde ontmoeting in zwemcompetitie WONINGBOUW IN HAARLEM Faillissementen VOORTAAR IN CARNAVALVIEF.ENDE DOMSTAD Spanning in competitie der dames HAARLEMS CURIOSUM, DAT VELEN IS LIEF GEWORDEN Kostbaar 50 jaar in het bouw bedrijf Uitbreidingsplan Na maandag buiten werking Diefstal WOENSDAG 20 FEBRUARI 1957 Busverkeer Burgerlijke Stand Haarlem Randwegen Wij betrekken onze RENAULTS GARAGE DEN HOUT ZWEMVERENIGING N.V.A. BESTAAT 10 JAAR In een nota aan de raad geven B. en W. van Haarlem een overzicht van de woningbouw over het tijdvak 1 mei 1956 tot 1 februari 1957. Uit het overzicht blijkt, dat in die negen maanden in totaal 623 woningen vol tooid werden, waarvan 417 woning wetwoningen en 206 premie-, her bouw of vrije-sectorwoningen. In die zelfde periode werden 1186 woningen in aanbouw genomen, terwijl de pre mie of de machtiging ontvangen werd voor 500 woningen. Voor de bouw van 613 huizen werden de plannen doorgezonden, terwijl voor 861 woningen de plannen bij de ar chitect of bij de gemeente in bewer king zijn. Het bouwrijp maken van verschillende bouwgronden ging ge stadig voort, terwijl het structuur plan voor Schalkwijk gereed is ge komen. INTERDIOCESANE L.T.J. Jaarvergadering te Haarlem (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen heeft de burgemeester van Keulen de tentoonstelling van Nederlandse bolbloemen geopend, die in de nieuwe hall zeven van het Keulense jaarbeursgebou wen-complex is ingericht en tot en met zondag de Duitse „bollen- broeiers" maar ongetwijfeld ook vele tienduizenden particuliere belang stellenden uit Keulen en omgeving wil laten zien, welke nieuwe varië teiten bolbloemen de Nederlandse bollenkwekers hebben gekweekt. De opening der tentoonstelling die de ouverture is tot de „Bundesgar- tenschau", Westduitslands grote jaarlijkse bloemenshow van mei tot oktober werd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur in Bonn en mevrouw Lamping. De bolbloe- mententoonstelling is de eerste van deze aard, die in het buitenland ge houden wordt onder auspiciën van de te Lisse gevestigde stichting „Bloemlust". Misschien is vooral om deze reden de stichting wel bijzonder voortreffelijk oor de dag gekomen. Van de zijde der Nederland, bloem- bollenhandel en ->cultuur waren bij de opening aanwezig jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter van de Koninklijke Alge mene Vereniging voor Bloembollen cultuur, de heer Th. R. de Vroomen namens het hoofdbestuur van de Bond van Bloembollenhandelaren, nrof. dr. E. van Slogteren, directeur van het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek in Lisse en dr. Hes van de direktie van de plantenziek- tenkundige dienst. Bridge Jonge foto-lithograaf onderscheiden OVERVEEN ZANDVOORT T.Z.B. HA A RLEMMERLIEDE PAGINA 5 LAATSTE NIEUWS Bestedingsbeperking en het grote gezin Beurs van Amsterdam Beurs van New York Twee Haarlemse middenstanders, de heren W. Holt en A. Korstjens, hebben een plan uitgedacht voor de verbete ring van de verkeerssituatie in de bin nenstad, die zoals bekend nog zeer veel te wensen laat. Het doel van hun plan is allereerst een ontlasting van het ver keer in de binnenstad, waardoor het daar ook voor de voetgangers veiliger wordt, en voor hen de koopgelegenheid ver beterd zal worden. Het plan Holt-Korst- jens gaat uit van het beginsel, dat roin- kelstraten per auto moeilijk bereikbaar en rustig moeten zijn. Parkerende voertuigen mogen geen hindernis vor men voor het verkeer. Het is noodzake lijk, dat in de winkelstraten het door gaande verkeer verhinderd moet wor den. De opstellers van het plan herin neren in dit verband aan de situatie in de Kalverstraat te Amsterdam, waar overigens voor het „grote" verkeer twee parallelwegen zijn. De verkeersrichtin- gen moeten in de binnenstad zodanig worden gekozen, dat een vlot doorrijden van automobilisten bemoeilijkt wordt. Men moet dus moeilijk in de stad kunnen komen, maar wel vlot eruit. te maken. Waar de fietsers moeten blij ven wordt evenmin aangegeven. De ge noemde straten zijn namelijk nog aan zienlijk smaller dan de Grote Houtstraat* nabij het Verwulft waar het „voorsoL teren" thans reeds moeilijk is. Een verkeersdeskundige van de poli tie, aan wie de heren Holt en Korstjens hun plannen hebben voorgelegd, was van mening, dat wellicht in de naaste toekomst maatregelen genomen moeten worden om de doelstellingen van het plan in de binnenstad te verwezenlijken. Er moet onderscheid gemaakt worden tussen doorgaand verkeer dat geen doel in de stad heeft en de stad van noord naar zuid (of omgekeerd) door kruisend verkeer, dat wel een doel in de gemeente heeft. In het plan wordt voorgesteld het één richtingverkeer in de Grote Houtstraat zo ingewikkeld te maken, dat automo bilisten er niet dan bij uiterste nood zaak zullen komen. Men wil de straat afsluiten voor voertuigen, die vanaf het Houtplein, het Verwulft, de Gedempte Oude Gracht of vanaf de Grote Markt komen en in vier stukken delen, die elk een tegengesteld éénrichtingverkeer moeten hebben. Het gedeelte van de Grote Houtstraat tussen Houtplein en Verwulft willen de heren Holt en Korst jens alleen toegankelijk stellen vanuit de Doelstraat en de Nieuwstraat (het verlengde van de Drapemersstraat en de Breestraat in de Vijfhoek). Het ge deelte van de Grote Houtstraat tussen Verwulft en Grote Markt willen zij uit sluitend via de Anegang bereikbaar stellen. Dit betekent dus, dat men bij voorbeeld komende uit de Anegang rechtsaf kan slaan naar de Grote Markt of linksaf kan rijden tot aan het Ver wulft. Daar mag men dan niet verder in de Grote Houtstraat rijden, daar men af moet slaan naar de Gedempte Oude Gracht of het Verwulft. Komende uit de Breestraat moet men via de Gier straat zuidwaarts rijden of door de Breestraat linksaf de Grote Houtstraat in noordelijke richting inrijden, echter slechts tot aan het Verwulft. Dezelf de mogelijkheden doen zich voor, als men uit de Doelenstraat komt. De Ane gang wordt bereikbaar vanuit de kleine Houtstraat en de Korte Veerstraat. Door de voorgestelde maatregelen zou het onmogelijk worden de Grote Houtstraat in haar geheel door te rijden. De Kruisstraat wil het plan Holt- Korstjens afsluiten voor het verkeer vanaf de Nieuwe Gracht, de Barteljoris- stiaat voor verkeer vanaf de Krocht. Voorts wil het in de Zijlstraat geen inrit vanaf de Zijlbrug, maar vanaf het Postkantoor. In het kort komt alles dus hier op neer, dat de samenstellers van het plan vrijwel alle thans geldende rij richtingen in de binnenstad willen Advert entte CINEMA PALACE: De machinist, li laar, 2, 4.15, 7, 9.15. FRANS HALS: Voor jou heb ik gezondigd, volw., 2.30, 8. LIDO: Aanranding, 18 j., 2, 4.15, 7, 9.15. LUXOR: De dochter van de ambassadeur, al 2 7 9 15 MINERVA, do. 8.15: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw. - REMBRANDT: De vrouw die liefde be geerde, str. volw., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De weg door de hel, 18 jaar, 2.30, 7, 9.15. Woensdag 20 februari Treslong (Hillegom): Vastenavondfeest R.K. Middenstand, afdeling Haarlem. Ca baret en dans, 8.15 uur. Schouwburg: Toneelgroep ..Theater met „Dundo Maroje's Dukaten 8 u. (Ab. D.). Concertgebouw: Uitvoering door het Haar lems Postaal Mannenkoor, 8 uur. STUDIO: The snows of Kilimanjaro, 18 j., 2.30, 7, 9.15. Donderdag 21 februari Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Dundo Maroje's Dukaten", 8 uur; (om 2 uur: voor Vereniging van Huisvrou- wen). - Concertgebouw: Jubileumconcert door nel Haarlems Postaal Mannenkoor, m. m. v, het N. Ph. O., 8 uur. Rembrandt: Film H. K. G. „Le silence est d'or", 21.15 uur. Verversingshuis Groenendaal: Bijeen komst Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Prijsuitreiking door de burge meester van Heemstede, 8 uur. Studio: The snows of Kilimanjaro, 18 j., 2.30, 7, 9.15. ONDERTROUWD: J. B. F. Pulles en A. M. A. Th. Burgers; N. F. J. Huij- hoom en M. C. D. M. van den Berg, G. Bakker en G. Vriend. GETROUWD: G. H. Zuidberg en C. C. A. A. Sleper: J. Harder en E. P. Derogee. GEBOREN: W. Jansen-Koopman, z.; J. Kiel-Huizinga, z.; C. M. Colin-Lem- stra, z.; P. M. A. Provoost-van de Ven, z.; J. Verkruisen-van Hengel, z.; M. P. Blokdjjk-Tholen, z.; N. H. Vis- Mooij, d.; H. C. J. Schoorl-Nelis, d.; W. Jansen-Koopman, d.; Th. A. M. Bogaard-Coppens, d.; L. Reith-Valk, d.; H. F. de Winter-de Boef, d.; L. A. J. Tuijn-Elstgeest, d.; M. P. J. En- der-Nix, d. OVERLEDEN: H. F. Sijmons, 54 j., Gasthuisvest; G. J. Lans, 82 j., Von- delweg; W. F. Vermond, 81 j., Oranje straat; A. van Woensei, 89 j., Wester- houtpark; Y. Wijker, 10 m., Schoter singel; C. L. M. van Hees, 3 j., Kam perlaan; M. E. Willems-van Est, 66 1, Beukenstraat; F. P. van der Veldt- Voorderhaak, 75 j., Olmenstraat; A. Kruijff, 78 j.. Gedempte Oude Gracht; A. J. Kitseroo-Hoseck, 77 j., Gasthuis- 4 'ïi, M. Hofman-van Reyendam, 73 J-. Westkolk. omdraaien", met uitzondering van de Grote Houtstraat, die zij node toegan kelijk willen stellen voor het weg verkeer, dat hier werkelijk iets te maken heeft, bijvoorbeeld ter bevoor rading van de winkels. Zij willen het verkeer noord-zuid, zuid-noord en west-oost verhinderen de binnenstad door te rijden. Dit moet dus hier voor gebruik gaan maken van spe ciaal hiervoor bestemde wegen. Het verkeer oost-west gaat bijna niet door de binnenstad zo delen de heren Holt en Korstjens mede maar kiest liever de route via de Buitenrustbrug. Het verkeer noord-zuid heeft blijkens hun voorstel de keuze tussen de route NassaulaanGedempte Oude Gracht Gierstraat of de route Kenaupark—Kin- derhuisvestWilhelminastraat. Wil het noord-zuid-verkeer ondanks alles in de Grote Houtstraat komen, dan zal het de weg moeten vinden in de Vijfhoek, door de Doelstraat of door de Bree straat. Hetzelfde geldt met betrek king tot het moeten-zijn in de Grote Houtstraat voor het verkeer zuid noord, dat ook nog mag rijden door de Kleine Houtstraat-Lange Veerstraat- Jansstraat, maar dat vanuit de Kleine Houtstraat uitsluitend via de Anegang de Grote Houtstraat zal kunnen berei ken. De verkeersdeskundige van de politie stelt tegenover deze plannen, dat men het doorgaande verkeer eerst uit de binnenstad zal kunnen weren, indien de stadsrandwegen en de Prinsenbrug ge reedgekomen zullen zijn, en de wegen plannen in Haarlem-zuid voor het ver keer Amsterdam-Zandvoort verwezen lijkt zijn. Pas nadat het .doorgaande ver keer is weggewerkt, kan men beginnen met een uitwerking van de plannen tot wijziging van de rijrichtingen in de straten van de binnenstad. De heren Holt en Korstjens menen echter, dat daarop niet gewacht kan worden, daar de situatie nu reeds onhoudbaar is. Zij achten het mogelijk, dat het doorgaande verkeer, dat geen doel in de binnen stad heeft, via de nu aanwezige rand wegen geleid kan worden. Voorts wij zen zij er op, dat voor de verwezenlij king van hun suggesties geen enkele door- of afbraak van straten of huizen nodig is, hetgeen wel het geval is bij het verkeersplan van B. en W. Zoals bekend omvat dit door de ge meentelijke dienst voor Openbare Wer ken ontworpen verkeersplan een „bin nenring" in het centrum, bestaande uit de Gedempte Oude Gracht, de Nassaulaan, het Kenaupark, de Lange Molenstraat (die in de toekomst de zuidzijde zal vormen van het te ver groten Stationsplein), het Ripperda- park, een doorbraak langs het hofje van Noblet naar de Koudenhorn en vervolgens het Spaarne. Binnen deze ring zal indien deze in zijn geheel tot stand gebracht is slechts beperkt stadsverkeer mogelijk zijn. De ver keersdeskundige van de politie is van mening, dat het plan Holt-Korstjens met de thans bestaande wegen niet uitvoerbaar is. In het plan komen verschillende krui singen voor, die moeilijk en onover zichtelijk zijn zoals bijvoorbeeld de kruising van de Grote Houtstraat de Gierstraat en de Doelstraat en de krui sing van de Zijlstraat bij de Zijlbrug. Blijkbaar ontveinzen de heren Holt en Korstjens zich de moeilijkheden niet. Hqn oplossing is het plaatsen van ver keerslichten op de kritieke punten. Uit hun plan blijkt evenwel niet dat zij zich gerealiseerd hebben dat straten zoals de 'Anegang of de Doelstraat wel v/at smal zijn om automobilisten de voorgestelde keuze naar rechts of naar links in de Grote Houtstraat mogelijk Door de H. Z. en P. C. „De Water ratten" werd dinsdagavond in het Sportfondsenbad de vierde ontmoeting georganiseerd in de winterzwemcom- petitie. Op het nummer 100 meter vrije slag dames-junioren leverden Hennie Band en Willy Hofman een spannende strijd, die in een dead heat eindigde, daar noch de voorzitter-kamprechter, noch de tijdwaarnemer enig verschil constateerde. De belangrijkste uitslagen zijn: 66 2/3 meter rugslag meisjes: 1. L. Remêr, HPC, 49.1 sec.; 2. M. Sint, DWR, 49.4 sec.; 3. M. Vlaanderen, HPC, 52.8 sec. 66 2/3 meter rugslag heren nieuwe lingen: 1. G. Wildschut, HWV, 48.8 sec.; 2. C. van Staalen. HPC, 48.9 sec.; 3. J. van Emmerik, HVGB, 2 min. 51.5 sec. 100 meter vrije slag dames junioren: 1. W. Hofman en H. Band, beiden HPC, 1 min. 14 sec.; 2, M. Smit, HPC, 1 min. 14.9 sec. 66 2/3 meter vlinderslag heren ju nioren: 1. W. Geurtsen, HPC, 44.1 sec.; 2. J. Kobes, VZV, 46.7 sec.; 3. T. Boon, HVGB, 49.8 sec. 5 X 66 2/3 meter vrije slag- estafette dames junioren: 1. Haarlem I 4 min. 24.4 sec.; 2. DWR I 4 min. 25 sec.; 3. VZV 4 min. 26.3 sec. 3 X 66 2/3 meter wisselslag estafette heren nieuwelingen: 1. HWV I 2 min. 30.9 sec.; 2. HVGB I 2 min. 31.8 sec.; 3. Haarlem I 2 min. 35 sec. In ons bericht van gisteren over de prijsverhogingen van het Sportfondsen- bad, waarbij de katholieke zwemver eniging DWT nauw is betrokken, zijn enige onjuistheden geslopen. De bad- prijs voor jongens en meisjes is voort aan 40 cent, het jongensoefenuur van DWT van tien voor zes tot kwart voor zeven zaterdags, de oefenuren voor da mes en heren resp. vrijdagavond van half tien tot half elf en zaterdag van tien voor zeven tot kwart voor acht. Het busverkeer, dat tenslotte ook ko pend publiek naar de binnenstad voert, zal door de maatregelen, door het plan- Holt-Korstjens voorgesteld ook bemoei lijkt worden. „Maar", zo redeneert men, „wanneer de buslijnen het gevaar in de binnenstad vergroten, dan zijn zij uit den boze". Met enige goede wil zal het mogelijk zijn ook hier een oplossing te vinden, die het publiek aan de rand van het binnencentrum (Houtplein, Kor te Veerstraat, Klokhuisplein, Postkan toor) brengt. Voor de buslijnen 1, 2, 5 en 6 stellen de heren Holt en Korstjens een route voor over de Gasthuissingel, Kampersingel, Eendjesbrug, Turfmarkt, Spaarne, Damstraat, Klokhuisplein, Riviervismarkt, Jansstraat. De bussen blijven op deze manier dus uit de Grote Houtstraat en de afstand tussen de hui dige haltes Proveniershuis-Grote Markt is ongeveer gelijk aan de afstand tussen de ontworpen haltes Gasthuissingel en Korte Veerstraat. In het plan wordt er op gewezen, dat de Turfmarkt en het Spaarne gemakkelijk verbeterd kunnen worden voor het verwerken van vrij veel verkeer. Advertentie rechtstreeks van de fabriek; dus in de verkoopprijs geen importeurswinst. Hol landse prijzen lager dan Franse prijzen. R 4 vanaf 4190.—; RENAULT DAUPHINE vanaf 5580.—; 1 tons bestelwagen 6700.—. irigent Jan Out is geen onbekende op het podium van het Concert gebouw in Haarlem. Het dinsdag avondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest stond onder zijn leiding. Het is een uitstekend concert geweest, waarbij veel te genieten viel. De directie van Jan Out heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld tot dat gene wat ze precies moet zijn: duidelijk en stimulerend. Het stuk voor strijkor kest „Musique pour faire plaisir" van Herman Strategier klonk glanzend en beantwoordde volkomen aan het doel van de titel. Strategier heeft hiermede slist een erg prettig en plezierig stuk muziek geschreven, dat waard is zijn gang te vinden naar het repertoire van ieder orkest. Het publiek reageerde eveneens zeer spontaan, toen de compo nist op het podium de hulde in ont vangst nam. Henryk Szeryng was de vioolsolist in de symphonie Espagnole van Eduar- do Lalo. Samen met het opvallend goed secunderende orkest heeft Szeryng er niet alleen een virtuoze vertolking van gegeven, maar bovendien een artistieke staalkaart getoond van zijn instelling ten opzichte van dit werk. Zijn toon was dynamisch modulerend naar gelang de stemming van het werk, nu eens fascinerend dan weer lyrisch charmant. Een ware ovatie viel hem ten deel het geen hij zeer terecht ook terugbracht op Jan Out. Tot slot klonk Dvorak's vierde Sym phonie in een uiterst boeiende weergave, waarin Jan Out het orkest tot grote prestaties heeft opgevoerd. Hopelijk zien wij Jan Out hier nog eens terug, want het concert van dinsdagavond was één van de beste uit de laatste tijd. J- B. Op vrijdag 1 maart is het precies 10 jaar geleden dat in Bloemendaal de katholieke zwemvereniging „Nil Vo lenti bus Arduum" werd opgericht. In deze betrekkelijk korte bestaansperiode heeft NVA een grote groei gekend; ter wijl het aantal leden bij de oprichting twaalf bedroeg, is dit nu ruim 700. Mede in verband met de Vastentijd zal de feestelijke herdenking van het jubi leum op zondag 28 april plaats vinden. Voor het tijdvak 1954-1956 was aan Haarlem een bouwvolume toegestaan van 2073 woningen. Voor die periode werden echter de plannen goedgekeurd voor 2136 woningen. Voor het lopende jaar is een bouwvolume toegestaan van 1324 woningen. IJaarvan zijn reeds 228 woningen goedgekeurd, waarvan 180 woningwetwoningen en 48 premiewonin gen. In behandeling zijn 845 woning plannen, waarvan 110 voor woningwet woningen en 507 voor premiewoningen. In totaal zouden dus nog ingediend kun nen worden dit jaar de plannen voor 479 woningen. Aangezien het toewijzings beleid is gekoppeld aan de beschikbare De katholieke land- en tuinbouwjon- geren uit de bisdommen Haarlem en Rotterdam, georganiseerd in de L.T.J., houden hun algemene jaarvergadering zaterdag 23 februari 1957 in ,,De Leeu werik" te Haarlem. De bijeenkomst begint om half elf. Vooraf is er om half tien een H. Mis in de St. Joseph- kerk aan de Jansstraat, welke door aal moezenier P. Matthijsen wordt opgedra gen. De arrondissementsrechtbank te Haar lem heeft op dinsdag 19 februari 1957 geen faillissementen uitgesproken. Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 12 februari 1957 is gehomologeerd het ak koord in het faillissement van: de N.V. Bemex Fabrieken, gevestigd te Zaan dam, Mauvestraat 9. Rechter-Commis- saris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 92. g. Bij beschikking van de Arrondisse® ments-Rechtbank te Haarlem van 12 fe bruari 1957 is gehomologeerd het ak koord in het faillissement van: Hendrik Bruyn, handelende onder de naam Sui- kerwerkenfabriek „De Out Zaense," wo nende te Wormerveer, Tuinstraat 43. Rechter-Commissaris: Mr. J. P. Pe tersen. Curator: Mr. J. O. Baron, ad vocaat en procureur te Beverwijk, Bree straat 95 a. Bij beschikking van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem van 11 februari 1957 is aan: Johannes van den Eyckhoff, wonende te Haarlem, Spie gelstraat 1620 en aldaar zaakdrijven- de onder de firma Electra-Lasch, voor lopig surseance van betaling verleend, met benoeming van Mr. F. J. D. They- se Jr., advocaat en procureur te Haar lem, Kenaupark 29, tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 1 april 1957 des namiddags te 3 uur. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 16 februari 1957 geëindigd het faillissement van: H. Gruys, koopman, wonende te Zaan dijk, Guisweg 9. Rechter-commissaris: Mr. N. Smits. Curator: Mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam, Provincialeweg 52. bouwcapaciteit ter plaatse, is dit cijfer min of meer „zwevend". Wanneer Haarlem erin slaagt de bouwcapaciteit aan te trekken voor meer dan 1324 woningen, dan wordt die bouw ook zeker toegestaan. De 417 woningwetwoningen, die tus sen I mei 1956 en 1 februari 1957 ge reed gekomen zijn, Kan men als volgt onderverdelen: 114 van de 138 wonin gen van „Gemeentepersoneel" in de Hannie Schaftstraat. (Sinds 1 februari zijn het er ai meer) 117 van de 181 wo ningen van St-Bavo-oost in de Hannie Schaftstraat. (sinds 1 februari zijn het er al meer). 50 woningen, zijnde het hele complex van „St.-Jozef" nabij de kathedrale basiliek. 128 van de 224 wo ningen van „Volkshuisvesting" in Delft- wijk. 8 van de 88 woningen van „Onze Woning". De premie-, herbouw- en vrije sec torwoningen die in de afgelopen negen maanden gereed kwamen, kan men als volgt onderverdelen: De laatste 72 wo ningen van het complex van 133 van „Hogerveka" aan en nabij de Mr Jan Gerritslaan. 8 van de 78 woningen van de „Hogerveka" aan en nabij de Mr Jan Gerritszlaan. 15 gemeentewoningen aan de Cremerstraat. 26 van een com plex van 110 woningen van Biesterbos nabij het station Bloemendaal. 85 be horende tot kleine complexen of door particulieren gebouwd. Het grootste gedeelte der voltooide woningen treft men dus in Delftwjjk. In Sinnevelt is nu het grootste aantal wo ningen in aanbouw, terwijl de bouw- plannen-in-voorbereiding voornamelijk bestemd zijn voor Parkwijk. Sinnevelt is nu geheel bouwrijp. In Delftwijk is de ophoging eveneens geheel voltooid ter wijl de riolering daar voor 75 procent gereed is. De ophoging van Parkwijk is voor 70 procent gereed, terwijl het bouwrijp maken van de bouwterreinen nabij de Pieter Wantelaan en de Ste- phensonstraat in uitvoering is ge nomen. Aan de detaillering van het structuurplan voor Schalkwijk wordt nu met man en macht gewerkt. Op het Haarlemse gedeelte van deze nieuwe wijk zullen ongeveer 4000 woningen ver rijzen, terwijl op het gedeelte dat nu nog tot de gemeente Haarlemmerliede- Spaarnwoude behoort, na de eventuele annexatie circa 6000 woningen gebouwd zullen worden. Over dit laatste deel kan echter pas beslist worden, wanneer het Haarlemse verzoek om annexatie is in gewilligd. Zoals men zich herinneren zal, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland deze annexatie verleden week „onvermijdelijk" genoemd. Op een persconferentie, die dinsdag middag in de Keulse jaarbeurs werd gehouden met Hollandse bols, kaas en tulpen, gaf de voorzitter van de Bond van Nederlandse Bloembollen-ex porteurs, de heer J. F. van der Kolk, een uiteenzetting o 'er het doel, dat met deze eerste buitenlandse tentoonstelling der Nederlandse kwekers (van wie er 45 van de rond 16.000 in hall zeven zijn vertegenwoordigd) wordt nagestreefd. Dat is in weinige woorden samen te vatten: de export van Nederlandse bloembollen naar de Westduitse.Bonds republiek die een waarde van reeds rond 35 miljoen mark vertegenwoor digt nog te vergroten. De heer Van der Kolk herinnerde er aan, dat de Nederlanders graa naar het betrekke lijk zo naburige Keuier komen, vooral in de tijd van het carnaval, dat in ver band met de komende „Bundesgarten- schau" in de Domstad trouwens staat onder het motto: „Laat bloemen spre ken". De Nederlanders, die dit jaar in de carna^alstijd naar Keulen zijn geko men, brengen niet alleen Hollandse guldens, een goede stemming en de lust om feest te vieren mee, doch ook het Nederlandse voorjaar, dat wat de bolbloemen betreft tengevolge van de milde winter dit jaar wel bij zonder vroeg is gekomen. Het is zelfs zo, dat bepaalde Nederlandse kwe kers zich eigenlijk een beetje zorgen hebben gemaakt, of de bollen die zij naar de Keulse show wilden brengen In de hoofdklasse van de bridge-com- netitie in Kennemerland voor dames hebben de dames CohenKluit hun mooie positie op de ranglijst weten te handhaven, doch zij moeten de eerste plaats thans delen met de dames Bou- man-de Groot, die in de derde ronde een mooie score behaalden van 56,49 pet. Nog beter resultaat bereikten de dames Culp-van Hensbergen, die liefst 62.04 pet. scoorden en daarmede van de 6e naar de 3e plaats opklommen. De st»nd na de derde ronde is als volgt: 1. Bouman-de Groot 162.77 pet.; 2. Cohen-Kluit 162.77 pet.; 3. Culp-van Hensbergen 157.74 pet.; 4. Brossois-Fa- bel 156.55 pet.: 5. Groen-Nathans 153.24 pet.; 6. Broer-Wuiff 152.31 pet.; 7. Blom- Meijer 144.58 pet.; 8. v. Eckelt-Mees- man 142.06 pet.; 9. Kieck-Vos 134.26 pet.; 10. van Dtjk-Otto 133.73 pet. Hoewel de dames Bieler-Daniëls in de eerste klasse een alleszins bevredi gende score behaalden van 51.85 pet., zakten ze toch af van de le naar de 3e plaats, doordat hun naaste concur renten, de dames Brouwer-Joustra, 58.33 pet. scoorden en hierdoor de leiding namen. Een opmerkelijk goede presta tie leverden de dames Schröder-Ver- sluijs met 66.67 pet., die hun de 2e plaats bezorgde. De ranglijst is hier: 1. Brouwer-Joustra 166.67 pet.2. Schröder-Versluijs 164.35 pet.; 3. Bieler- Daniëls 161.57 pet.; 4. Heldoorn-Kerk- man 155.09 pet.; 5. Bijleveld-Ossena- cies 152.87 pet.; 6. Bakker-de Leeuw 145.37 pet.; 7. Hartel-Paardekooper 143.98 pet.; 8. Bakkenhoven-Vader 140.43 pet.; 9. Bom-Straakenbroek 139.35 pet.; 10. Berrier-Penaat 131.48 pc. In de tweede klasse zijn de dames Philippo-Servaas in ongenaakbare vorm en verstevigden hun leidende positie in niet onbelangrijke mate. De strijd om de volgende plaatsen is nog geheel open, zoals uit onderstaande ranglijst moge blijken: 1. Philippo-Servaas 171.03 pet.; 2. van Manen-Sluijter 153.71 pet.; 3. Verheem- Vreeswijk 152.39 pet.; 4. Hulzen-Polak 151.62 pet.; 5. Lit-Verkroost 150.76 pet.; 6. Burmeister-Potjewijd 150.47 pet.; 7. Sprenger-Teunissen 147.82 pet.; 8. Kalb- fleisch-Viskil 147.22 pet.; 9. van Balen- Faase 133.87 pet.; 10. Paardebek-Snei- ders 129.24 pet. e „monumentale klok" in de Rid derzaal van het Haarlems Stad huis heeft deze week haar gou den jubileum gevierd. Maandag 18 fe bruari 1907 kreeg de staande klok, een twee meter hoog reuzen vierkant van eikenhout, aan de randen dof verguld, en gekroond door een kuif met aan weerszijden vergulde bazyin-engelen, een creatie van de klokkenmaker Floris C. Addicks uit Amsterdam, haar plaats in de Ridderzaal, welke het gevaarte sindsdien behouden heeft. Op de klok staat een antiek toren tje met een klokkenspel dat ongetwij feld van groter waarde is dan de klok zelf, die niettemin merkwaardig is om dat zij niet slechts de juiste tijd aan geeft, maar ook de dag, de datum en de maand. Een merkwaardigheid van de klok is verder, dat het speel werk of het slagwerk tijdens grote plechtigheden in de Ridderzaal stil ge zet kan worden, zodat sprekers niet voor welluidende verrassingen geplaatst hoeven te worden. Tijdens huwelijks plechtigheden evenwel is het weer geen gebruik het slagwerk stil te zetten, waarmede men wellicht de verganke lijk van aards geluk wil symboliseren. De thans „gouden" klok is een re constructie van een bestaand uurwerk, dat in vroeger eeuwen geplaatst was in de Doelenzaal, welke voor de Franse revolutie eigendom was van de toenma lige schuttersgilden. In 1881 ontdekte de gemeente-archivaris C. J. Gonnet in het „Stadspakhuis" aan de Burgwal een houten torentje, met gebarsten klokjes, dat vroeger blijkbaar deel had uitge maakt van een grote staande klok. Het bleek, dat dit klokketorentje afgebeeld stond op een oude kopergravure uit 1787 de Doelenzaal voorstellende, waarin toe ook nog de beroemde schuttersstukken van Frans Hals hingen. De gemeente-archivaris was blijk baar zo getroffen door de schoonheid van de afgebeelde staande klok en door het torentje, dat hier nog van overge bleven was, dat hij het plan opvatte de klok in haar oude glorie te laten res taureren. In 1904 bijna 25 jaar na de vondst gebeurde dit inderdaad. B. en W. van Haarlem gaven aan de klokken maker Addicks opdracht een staand uurwerk te maken, dat een reconstruc tie moest zijn van het oude. Toen de klok, thans 50 jaar geleden, haar plaats kreeg in de Ridderzaal, was de lof over de „herschepping" niet een stemmig. Toen reeds sprak men blij kens krantenverslagen oneerbiedig over een „gevaarte" dat eigenlijk te modern geacht werd voor de antieke entourage van de Ridderzaal. Hoe men echter moge denken over de esthetische merites van de staande klok, een feit is thans wel, dat zij een echt Haarlems curiosum is geworden, zoals er in de Ridderzaal wel meer zijn aan te wijzen. al niet lang van tevoren zouden zijn uitgebloeid. Het is evenwel allemaal goed gegaan en er is een prachtige collectie met grote vrachtauto's over de weg van Lisse naar het Rijnland gebracht, inclusief graszoden en de „aankleding". Hall zeven is met 200.000 bloemen herschapen in een tweede „Keukenhof", een haast ma gisch woord voor de Duitsers. Dat bewijst de juistheid van de these van de heer Van der Kolk, dat uit de kostbare Nederlandse bollen ook mid den in de winter de prachtigste bloe men te voorschijn kunnen worden ge toverd. Kostbaar is deze tentoonstelling inderdaad: zij kost de bollenkwekers een massa geld en een financieel suc ces zal de tentoonstelling niet worden. Nederland wil evenwel tonen tot welke enorme hoogte zijn bloembollencultuur, waarom ons land in West-Duitsland haast nog beroemder is dan om zijn wegen en zijn kaas. is gestegen en over welk een grandioos assortiment deze cultuur beschikt. Dit is uiteraard in de allereerste plaats bedoeld voor de Westduitse ko per. Het is echter ook belangrijk, dat de particuliere bloemenliefhebber naar de tentoonstelling komt. Als hij of zij straks van de Duitse importeurs de hya cinthen, tulpen en wat dies meer zij verlangt, zal de importeur alle reden hebben om die in Nederland te kopen. De laatste jaren is Westduitslands bloembollenimport voortdurend geste gen. De Bondsrepubliek staat op de tweede plaats achter de Amerikanen. De Keulse tentoonstelling kan er wel licht toe bijdragen, dat West-Duitsland de achterstand inloopt en dat nieuwe klanten worden gewonnen. De gemid delde Duitser is een groot liefhebber (-ster) van bloemen, die in de winkels en op narkten helaas erg duur zijn. De bloemen-export naar West-Duits land, ook en juist, zouden wij haast zeggen in de vorm van bollen biedt voor Nederland en voor de bollenstreek nog allerhande mogelijkheden. Vanmorgen zijn aan R. Bloemsma, jonggezel foto-lithograaf, bij de N.V. Grafische Industrie te Haarlem, het di ploma en de bronzen medaille van het Gerrit Jan Thieme-fonds uitgereikt, welke onderscheiding is ingesteld ter jaarlijkse bekroning van de beste kan didaten in de diverse grafische vakken. Zij heeft ten doel de kennis van en de schoonheid in de grafische vakken te bevorderen. Eerst seder*: 1955 strekt de onderscheiding zich ook uit tot de foto-lithografie. Het diploma en de medaille werden aan R. Bloemsma in het bijzijn van zijn collega's uitgereikt door de heer J. A. Schipper, secretaris van de Stichting tot Bevordering van de vakopleiding in het lithografisch be drijf, die mede optrad als vertegenwoor diger van het G. J. Thiemefonds. Be halve deze voerden het woord de heer C. Hesseling, directeur der N.V. Gra fische Industrie, de oudste collega van de bekroonde en de bekroonde zelf. De heer A. J. F. Koelen, firmant van het Bouw. en Schildersbedrijf der firma P. Rijnierse Zoon te Over- veen is op vrijdag 1 maart gedurende 50 jaar aan dit bedrijf verbonden. In café-restaurant Roozendaal te Overveen wordt die dag 's middags tussen vier uur en half zes een receptie gehouden, waar het de jubilaris, die in Overveen en in kringen van het bouwbedrijf een zeer geziene persoonlijkheid is, onge twijfeld niet aan belangstelling zal ont breken. De heer Koelen, die op 10 april 1888 in Haarlem geboren is, kwam op jeug dige leeftijd naar Overveen, dat hij sinds dien trouw gebleven is. In de loop der jaren heeft hij een werkzaam aandeel gehad in het tot stand komen van tal van huizen en gebouwen in den lande. Sinds 1937 is hij lid der omstreeks het begin van de 19de eeuw opgerichte fir ma Rijnierse Zoon, waarbij hij voor dien in verschillende functies werkzaam was. Voorts is de jubilaris penningmees ter van de afdeling Bloemendaal van de Noordhollandse Vereniging Het Wit te Kruis. De afdeling gymnastiek van de r.-k. sportvereniging „T.Z.B." geeft a.s. zon dag een uitvoering in het patronaats gebouw te Zandvoort. De kleuters, meisjes- en damesgroe- pen zullen hun vaardigheid demonstre ren. Aanvang half acht. Na afloop is er voor de leden en donateurs boven 17 jaar nog een gezellig samen zijn. Vanaf vrijdag 22 februari ligt ter ge meentesecretarie van Haarlemmerliede en Spaarnwoude te Halfweg ter inzage gedurende veertien dagen het uitbrei dingsplan in onderdeler voor het dorp Haarlemmerliede, met de daarbij be horende kaarten en bebouwingsvoor schriften. Belanghebbenden kunnen bin nen acht weken bezwaren indienen. Het bestuur van de KNVB heeft be sloten de voor zijn leden ingestelde voetbaltoto met ingang van maandag buiten werking te stellen. Deze beslissing is genomen op grond van het feit. dat een belangrijk aantal voetbalverenigingen zich niet houdt aan het besluit der bondsvergadering van 26 januari en de activiteit op het gebied der clubpools onverminderd heeft voortgezet, terwijl tevens andere instellingen zich met het organiseren van voetbalpools bezig houden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen dat de KNVB-toto zondag 24 februari voor de eerste en laatste maal wèl doorgaat. De volgende dag. maandag 25 febru ari, wordt de toto buiten werking ge steld. (De in deze rubriek geplaatste BRIE- VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge- legd.) Wanneer we maar aannemen, dat de z.g. welvaarts-loonronde van het vo rig jaar alleen een verkiezingsstunt was, dan is het gemakkelijk te begrij pen. dat men nu weer op de een of an dere manier terug moet. En wanneer men dat dóór heeft, kan men met deze politieke goochelarij vrede hebben. Maar wanneer het spel zo gespeeld is. dat niet iedereen de toegestane 6 pet. heeft gehad, dat er nog grote groe pen zijn die veel minder of helemaal niets kregen, dan verliest men toch wel een beetje zijn lankmoedigheid. Ik heb een groot gezin. Acht niet-ver- dienende kinderen tussen 2 en 14 jaar. Ik lig met mijn loon iets boven het gemiddelde voor een geschoolde arbei der. De welvaarts-loonronde bracht mij 3 pet. Wij hebben nu een rekensomme tje gemaakt voor wat bijvoorbeeld de melk betreft. Met tien personen wordt dat géén V„ maar M liter de man. om dat het niet méér kan. Dat gaat straks 1.75 per week meer kosten. Dat „méér" kan onmogelijk betaald worden. Dus wordt het straks 4 liter minder per week. Dit betreft alleen maar de melk. Hoeveel verhogingen hebben we echter, buiten de nog komende, al niet gehad op allerlei artikelen? Van de „welvaart" hebben wij, grote gezinnen, nog nooit iets bemerkt, maar de welvaartsbeperkingen gaan ons al lerminst voorbij. Vlees: een vrijwel onbekend artikel. Vakantiegeld: een uitkomst voor brand stof. schoenen of kleding. Rusttijd is er niet bij. want de vrijetijdsbesteding is een doorlopende strijd tegen de armoe de. Niets kan de deur uit, alles moet met eigen kracht opgeknapt, gerepa reerd en vernieuwd worden. En dan te bedenken, dat er nog zoveel gezinnen zijn. die minder verdienen en ook niet destijds van de verkiezings stunt" hebben kunnen profiteren. J. L. Naar aanleiding van een verslag in uw blad van dinsdag 5 februari betref fende de diefstal van een pakje op het Post- en Telegraafkantoor te Haarlem stel ik er prijs op het volgende onder de aandacht van uw lezers te brengen. De in uw blad beschreven toedracht is niet geheel in overeenstemming met de werkelijke gang van zaken. In wer kelijkheid is het bewuste pakje namelijk niet weggenomen uit de glijgoot maar van de toonbank, die ten gerieve van het publiek naast de afdeling postbus sen is aangebracht. Ik acht het van belang dit te vermelden omdat in uw verslag ten onrechte de indruk wordt gewekt, als zou de veiligheid van de aan het Staatsbedrijf der P.T.T. toever trouwde stukken op het Post- en Tele graafkantoor te Haarlem te wensen over laten. JAN SCHAPERS bedrijfsjoumalist P.T.T. NASCHRIFT: In ons verslag hebben wij geen enkele indruk willen wekken over de bewaking of beveiliging van aan de P.T.T. toevertrouwde goederen. Wij hebben, zoals het in een verslag be taamt, slechts datgene weergegeven, wat gebleken is tijdens de behandeling van bedoelde diefstal door de Haar lemse politierechter. Hierbij bleek, dat het pakje uit de glijgoot was weggeno men. RED. (Niet officiële Koersen» Vorig Opening slot 20/2 33,i Ned. 1953 91 3% Ned. 1953 9 lli 31$, Ned 1956 91% 31/4 Ned 1948 85'2 3hi Ned. 1950 853,4 3% Ned 1954 87 3L Ned. 1955 1 8714 3-3% Ned 1947 87ii 874 3 Ned. 62-64 Del fac. 923. 91% Inschr. Grtbk 1946 3 87 Ned. Handel Mii cert I684 A.K.U 200! 4 201 Van Berkel's Patent 172 Caivé-Delft cert 290 Van Gelder 1974 Ron Hoogvens cert 305 Unilever Cert. 340? i 344 Ned. Kabel 273VÏ Philips 24412 244 Kon Petroleum 158.60 163.10 „Amsterdam" Rubber 771/2 78 Holl Amerika Lijn 178"i 1774 Kon. Ned Stoomb Mij 166 .1644 Ned Scbeepv Unie 1664 1654 a.VA 9412 Deli Mr). Cert. 974 A'daro 2% '56 I 984 A'dam '5b 11 109!i A'dam III 110 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel Stemming: 18/2 19/1 58i*e 58% 43% 43 714 7031 55% 56% 40 39% 109 108% 37% 374 32 !4 32% 514 61% 41 42% 76V4 78% 43% 43% 43% 43 32% 33% 61% 60% nauw. prijshoudend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5