De op bestu urs indeling Sumatra wordt belangrijk gewijzigd Regionale groter tegenstellingen zijn dan men denkt T Vraag Antwoord J STATE DEPARTMENT krijgt een nieuwe zetel Op het dak komt een helihaven Plan-Spaak en het Nederlands bedrijfsleven Toba-Bataks en Karo-Bataks beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chelarine.,4' mmkm Norstad bij de S.R.O.l. en Op een na het grootste gebouw van Amerika Kosten 57 miljoen Brand op Haagse groentemarkt snel bedwongen „Tegen onderdelen van het plan bestaan grote bezwaren WOENSDAG 20 FEBRUARI 195/ PAGINA 7 Geloofstegenstellingen spelen een rol Vele rassen Klein Europa Premiers akkoord over Afrikaanse investeringen Russisch jeugdblad: „Religie in wezen vijandig aan Sovjet levensstructuur" 5CHATKI5T Ontploffing tijdens optreden van Armstrong Vermogensbelasting Eerst rentekaart vragen Beschuit bakken ,5 n Premie A.O.V. Niet belastingvrij Woningvraagstuk Vergunning Spaarders sigaren bandjes Nalatenschap Huur Invaliditeitsrente Ziekenfonds Vergadering Katholieke Werkgeversvereniging (Van onze correspondent in Indonesië) Tengevolge van de nieuwe indeling in provincies zal Sumatra een be langrijk ander beeld gaan bieden. Voor de oorlog bestond het gehele eiland uit slechts één provincie, die op zijn beurt was onderverdeeld in residenties. Na de oorlog werden dit er echter drie: Noord-Sumatra, Midden- Sumatra en Zuid-Surnatra. Thans zul len dit er zes worden: Atjeh, Nóord- Sumatra (omvattende Oost-Sumatra en Tapanuli), Midden-Sumatra, Djambi, de Riouw-archipel en Zuid-Sumatra. Be mogelijkheid dat ook deze zes provin cies nog verder uiteen zullen vallen blijft inmiddels aanwezig. Zo is er bij voorbeeld in Oost-Sumatra een sterke groepering die de status van provincie voor dit gebied eist, los van Tapanuli dus. Er leven op Sumatra zeer vele verschillende bevolkingsgroepen en uit dien hoofde had de vooroorlogse split sing in residenties een groot voordeel. Het nieuwe Indonesië kent de residen ties echter niet meer en verdeelt de provincies onmiddellijk onder in regent schappen, terwijl men vroeger dus als tussenschakel de residenties had. De ze provincies zullen een bepaalde mate van autonomie krijgen, wat dus bete kent dat zij ook praktisch in staat moe ten zijn hun eigen belangen te beharti gen. Én daar heeft men dan b.v. met een reeds de kern van het probleem wat betreft Oost-Sumatra en Tapanuli. Oost-Sumatra is het rijkste deel van heel Indonesië en heeft voldoende intel ligentsia, zodat het gemakkelijk zijn eigen zaken kan behartigen en daarbij slechts wel kan varen. Tapanuli daar entegen is zeer arm en tracht zich dan ook aan Oost-Sumatra op te trekken. De clandestiene occupanten, die op de ondernemingen in Oost-Sumatra zo een groot probleem vormen, zijn doorgaans uit Tapanuli afkomstig. Zij vormen niet alleen een last voor de ondernemin gen, maar ook voor de autochtone (Maleise) bevolking van Oost-Sumatra. Én zo valt het te begrijpen dat de be volking van Oost-Sumatra die van Ta panuli niet altijd welgezind is. Ook geloofstegenstellingen spelen hier een rol bij, maar geen overheer sende. De bevolking van Noord-Tapanu- li. de Toba-Bataks, bestaat goeddeels uit christenen (en een minderheid van heidenen), terwijl in Zuid-Tapanuli, waar men de Mandailingers en Angko- lanezen vindt, de bevolking in hoofd zaak de Islam is toegedaan. In Oost- Sumatra vindt men naast de autoch tone Maleise bevolking Simelungun-Ba- taks (in de omgeving van Siantar). Karo-Bataks (in de bovenlanden) en enige miljoenen transmigranten van Java. De Simelungun-Bataks en Karo- nezen zijn voor een deel christenen. In de praktijk is nu gebleken dat de verschillende in Oost-Sumatra levende bevolkingsgroepen goed kunnen samen gaan. En in feite kunnen deze groepen het ook wel vinden met de mensen uit Zuid-Tapanuli, de Angkolanezen en Mandailingers. Met de Toba-Bataks, die veel eigengereider zijn, kan men echter veel minder overweg. Dat pro bleem bestaat overigens, zij het in min dere mate, ook voor de Angkolanezen en Mandailingers, die zich meer aan getrokken voelen tot de in Midden-Su matra wonende Menangkabauers dan tot de Toba-Bataks. Gezien de algemene antipathie te gen de Toba-Bataks zou het dus lo gisch zijn hen onder te brengen in een eigen administratieve eenheid, maar dat stuit nu weer op prakti sche bezwaren omdat hun streek zo arm is. De enige oplossing die over blijft is dus een afzonderlijke status voor geheel Tapanuli, maar ook daar tegen bestaan nog voldoende bezwaren vooral op economische grond. Oost-Su matra zal dan ook wel veel kracht bij moeten zetten aan zijn wens tot een „los van Tapanuli", wil de regering in Djakarta daarin bewilligen. De tegenstelling tussen Toba-Bataks en Karo-Bataks is overigens pas nog eens geïllustreerd door kolonel Simbo- lon en overste Djamin Gintings, de eerste een Toba-Batak, de tweede een Karo-Batak. Na de machtsovername door Djamin Gintings vluchtte Simbo- lon met bij zich enige honderden Toba- Bataks. Gintings daarentegen omringt zich nu in hoofdzaak met Karo-Ba taks. Terwijl hier toch sterke factoren aanwezig waren om de tegenstellingen te overbruggen (beiden zijn militair èn christen, zij het Simbolon protestant en Gintings katholiek) blijken de te genstellingen groter. Deze tegenstellingen worden vaak onderschat. Er zijn mensen die het heb ben over „Sumatranen" en „Javanen", maar zij vergeten dat er op Java drie verschillende rassen wonen en op Su matra nog vele meer, die elkaar in hun eigen taal niet eens verstaan. De tegenstellingen tussen deze rassen on derling zijn vaak groter dan die tussen Java en Sumatra. Bij het herindelen van de provincies op Sumatra moet men dus rekening houden met de verschillende bevol kingsgroepen, die een eigen besloten ge meenschap vormen, en met de mate waarin deze onderling met elkaar over weg kunnen. Daarnaast spelen echter andere factoren een rol, zoals de mo gelijkheid tot economische zelfstandig heid van een gebied, de mate waarin voor het bestuur bekwame krachten aanwezig zijn, enz. Er zitten hier aller lei voetangels en klemmen, die slechts met tact verwijderd kunnen worden. Ook elders in Indonesië vindt men gelijksoortige problemen. Borneo is nu verdeeld in drie provincies (eerst was het er één), terwijl een vierde in voor bereiding is. Daarnaast zal echter ook splitsing van de provincies in Oost-In- donesië (op het ogenblik heeft men er vier: Celebes, de Molukken, de Kleine Soenda-eilanden en Irian") noodzake lijk blijken. Op welke wijze deze pre cies zijn beslag zal krijgen is nog niet duidelijk. Wèl duidelijk is echter dat de regering in Djakarta niet te lang moet wachten wil zij voorkomen dat de be wuste gebieden, zoals op Sumatra is geschied, zélf het initiatief gaan nemen. Zo ziet men, dat in Indonesië het pro bleem vaak meer nog dan het verle nen van autonomie de vraag aan wie deze te verlenen betreft. Advertentie Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. De premiers van Frankrijk, West- Duitsland, Italië, eBlgië, Nederland en Luxemburg hebben vandaag te Parijs „in principe" de opneming van de Franse departementen in Afrika in de gepro- jekteerde Europese tol-unie goedge keurd. Zoals onze speciale verslaggever in de Franse hoofdstad hedenochtend, zijn verslag vindt U op pagina 1, reeds heeft opgemerkt bestond er de verwach ting dat over dit punt overeenstemming zou worden bereikt. De premiers zijn in Parijs samenge komen om de verdragen tot oprichting van de tolunie en van de pool voor atoomenergie, Euratom, in laatste in stantie goed te keuren. De premiers en ministers van buiten landse zaken hadden slechts weinige minuten nodig om overeenstemming te bereiken over het principe de Franse departementen in Afrika te associëren met de beoogde gemeenschappelijke markt in Europa. De krachtige Britse bezwaren tegen zulk een associatie scho ven zij ter zijde. (UP) Radio Moskou heeft bericht dat het Russische jeugdblad „Komsomolskaya Pravda" een brief heeft gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de toenemen de invloed van de Kerk op de jeugd „niet toegestaan kan worden". De schrijver van het betrokken artikel klaagt erover dat de priesters „hun strjjd om hart en geest van de jonge mannen en vrouwen op steeds grotere schaal voortzetten door op geraffineer de wijze hun werk aan te passen aan de omstandigheden van het ogenblik". In de brief wordt toegegeven dat de Kerk haar houding tegenover de staat gewijzigd heeft. Hier voegt de schrijver echter aan toe, dat „religieuze ideolo gie in wezen vijandig is aan de gehele structuur van ons leven en dat de Rus- sische jeugdorganisaties zich erop moe ten toeleggen dat verspreiding van deze ideologie verhinderd wordt". Advertentie LEXINGTON CiGARETOs Rock 'n Roll in de Hofstad. Dans om de schatkist. Alle sigaretten straks een duppie per pakje meer. Tob niet beste vrienden, maar blijf waar voor uw geld kiezen, dus.» Lexington van America's Best Tobaccos. Te Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee is gisteren een staaf dyna miet ontploft bij een theater waar Louis Armstrong speelde voor een gehoor van 2000 blanken en 1000 negers. Er werd geen schade aangericht door de ontplof fing en niemand werd gewond. De staaf dynamiet werd door onbekende daders uit een auto naar het theater geworpen. Armstrong riep, toen hij de ontploffing hoorde: „Het is oké, lui, het was alleen de telefoon die rinkelde." In Zwitserland is een militaire patrouille door een lawine overvallen. Het ongeluk geschiedde nabij Sankt Moritz. Dank zijn het snelle ingrijpen van een reddingsploeg konden vijf man nen worden gered. Een zesde liet het leven. De opperbevelhebber van de N.A.T.O., generaal Lauris D. Norstad, heeft dinsdagmiddag een bezoek gebracht aan de school voor reserve-officieren der infanterie, de S. R. O. I. In gezelschap van generaal Hasselman keek hij o.m. naar een demonstratie met mortieren. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee. dat men minstens 1* daaen ov antwoord zal moeten wachten en dat het ons nlft mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. J. V. te W. Ik heb drie hui zen onder één kap verhuurd. Hoe hoog moet ik die huizen opgeven voor de vermogensbelasting? Antwoord: Ze moeten worden aange geven voor de verkoopwaarde. Deze moet eventueel worden geschat. Uit de verstrekte gegevens is dit niet af te leiden. Th. H. Ik ben zelfstandig bloe mist. Mijn zusje helpt tijdens druk te en wil gaarne iets verdienen. Kan ik het haar te betalen „loon" boeken als bedrijfskosten, zonder er sociale lasten en loonbelasting van te berekenen. Om deze uitga ve met privégeld te betalen, drukt me wel wat ie zwaar. Weet u een oplossing? Antwoord: Dat is een lastige vraag. Wij kunnen niet alles overzien, want u geeft b.v. geen leeftijd op van uw zusje. Heeft zij een rentekaart? Zo neen, dan moet zij er zeer zeker een vragen en dan blijkt ook of zij mag werken. Loonbelasting is voor een loon als u opgeeft niet verschuldigd, maar dit wil niet zeggen, dat er geen premie voor de Alg. Ouderdomswet betaald moet worden. Bent u aangesloten bij een bedrijfsvereniging, leg dan uw vraag eens voor aan die vereniging. De mogelijkheid is n.l. niet uitgesloten, dat u, indien u niet uit eigen zak be taalt, allerlei wetten ontduikt en dat komt nog duurder te staan. Laat zij beginnen met een rentekaart aan te vragen bij de Raad van Arbeid. N. K. Hoe bakt men beschuit en biscuit? Antwoord: Het is in de huishouding niet goed mogelijk om beschuit en de meeste biscuitsoorten te bakken, daar de grondstoffen ervoor niet alle in de kleinhandel verkrijgbaar zijn. Boven dien worden hoge eisen gesteld aan de oven en aan het vakmanschap van de bakker. Wij raden u af om het maken van beschuit en biscuits te proberen. (Van onze New Yorkse correspondente) Een van Amerika's grootste archi tecten, Frank Lloyd Wright, schreef onlangs: „De mensen zeg gen altijd„O dat is mooi, maar 't is niet practisch!" In de ruim 60 jaar dat ik architect ben heb ik echter geleerd, dat alleen het mooie practisch is Wanneer we zien dat iets mooi is, is het omdat we instinctief de „juistheid" er van zien. Het schone is niet overdadig versierd of nodeloos duur. Integendeel, overdaad is altijd vulgair Maar als men de plannen en maquet tes bekijkt van het enorme gebouw dat in Washington D.C. voor het departe ment van Buitenlandse Zaken wordt neergezet, dan moet men helaas tot de conclusie komen, dat men ook hier weer aan het practische vóór het schone heeft gedacht. En dat men geen poging gedaan heeft om Wright's gedachte dat het „mooie practisch" is te verwezen lijken. Dat is dubbel jammer wanneer men weet, dat voor het nieuwe gebouw, waar in men het hele State Department tegen 1960 hoopt onder te brengen, een som van ruim 57 miljoen dollar wordt be steed. Voor ditzelfde bedrag, waarvoor men nu een monotoon, kazerne-achtig betonnen reuzeblok zal bouwen, had men ook iets fraais kunnen krijgen. Amerika heeft grote kunstenaars onder zqn architecten. En een dergelijk pro ject als dit nieuwe gebouw voor het State Department zou een prachtige gelegenheid geweest zijn om de Ame rikaanse hoofdstad eens met een ori gineel fraai bouwwerk te verrijken. Doch men heeft voorzichtigheidshalve aan de conventionaliteit de voorkeur gegeven, in de overtuiging dat het mooie niet practisch is Weliswaar stonden de architecten voor een grote moeilijkheid: het nieuwe gebouw zou minstens 8000 personen te gelijkertijd moeten kunnen herbergen in de diverse kantoor-afdelingen, en de eis werd gesteld dat geen wolkenkrab ber mocht verrijzen. Het gebouw mocht niet hoger zijn dan het nabije Lincoln- monument. Tevens werd verlangd dat de stijl in harmonie zou zijn met het huidige hoofdkwartier van Buitenland se Zaken, en binnen die gegevens kon practisch niet aan artistieke stoutmoe digheid uitdrukking worden gegeven. Tenzij een paar grote artisten aan het werk waren gezet. Het gebouw zal het grootste S«: Het ontwerp van het nieuwe gebouw voor het Amerikaan se ministerie moet zijn. zijn in het District of Columbia. Het zal op één na het grootste zijn in heel Ame rika. Een nóg groter en wijdlopiger ge bouw, waarvan gezegd wordt dat het 't grootste ter wereld is, ligt aan de overkant van de Potomac-rivier: dat is het Pentagon. Die. ruimte voor het nieuwe gebouw van Buitenlandse Zaken is wel nood zakelijk, omdat de staf van B.Z. op het ogenblik op 29 verschillende plaat sen in Washington werkt. De bespa ring die door de centralisatie verkre gen zal worden, zal per jaar op 2 miljoen dollar neerkomen; na 30 jaar zal deze besparing de totale kosten voor het nieuwe gebouw reeds over treffen. De nieuwe woning voor B.Z. is dus werkelijk geep luxe. De Ame rikaanse bevolking is zó snel toege- ruimte. In 1945 was het departement in liefst 47 verschillende gebouwen ondergebracht en journalisten, die „even" naar het State Department toe moesten, hadden er dagwerk aan, vanwege de afstanden die afgelegd moesten worden. Washington heeft nl. geen ondergrond se trein: wat het vanwege zijn enorme uitgebreidheid wel degelijk kan gebrui ken. Maar in deze lage en luxueus ge bouwde mooie stad met oude bomen en stille grote villawijken is men vrijwel uitsluitend op eigen wagens of taxi's aangewezen. Voor zowel het personeel van het State Department als iedereen, die met B.Z. is verbonden of er vaak mee te doen heeft, is het nieuwe ge bouw, dat in 1960 klaar zal zijn, een ware uitkomst. Natuurlijk zal het wor den voorzien van de modernste uitvin dingen. Het zal b.v. „acoustische pla fonds" hebben, welke geruid absorberen evenals vloeren met een zekere verende werking. Een garage voor 800 auto's zal in het souterrain worden gebouwd. Natuurlijk zullen restaurants in het nieu we verblijf van B.Z. komen; tevens een grote bibliotheek, waar men een col lectie van binnen- en buitenlandse pu blicaties voor een waarde van 3 mil joen dollar zal kunnen vinden: een audi torium met 800 zitplaatsen; een specia le radio-studio, waar tevens televisie opnamen gemaakt kunnen worden. En op de bovenste verdieping zal men grote salons en eetkamers vinden waar buitenlandse diplomaten zullen worden ontvangen. Een pneumatisch huis-post- systeem zal in het gebouw circulatie en het vervoer van documenten bespoe digen. Op het dak zullen helicopters kunnen landen. De personeelsorganisa tie in het gebouw zal zo zijn, dat de „laagste" rangen in de benedenverdie pingen werken, terwijl hoe hoger men opstijgt, hoe belangrijker personages men zal tegenkomen. Op de bovenver dieping zullen zich de kwartieren van de Minister bevinden. Een en ander drukt intussen uit hoe complex de regering in Washington is geworden. En het gaat hier nu nog maar over één departement. Spoedig zullen andere departementen in grotere gebouwen onderkomen moeten gaan nomen en de regering is tot zó'n gi- zoeken. Het is echter wel te hopen, dat gantische onderneming uitgegroeid, men die gelegenheden zal aangrijpen dat sinds 1781 het departement van om het nuttige met het schone te gaan B.Z. minstens 22 keer heeft moeten verenigen. Anders zou Washington op verhuizen: aldoor op zoek naar meer den duur zjjn charme gaan verliezen. van Buitenlandse Zaken, dat in 1960 klaar Een recept voor een eenvoudig droog koekje laten wij hier volgen: Sportbe- schuit: 50 g boter, 50 g basterdsuiker, 3 g zout, 5 g bakpoeder, 200 g (onge- build) meel, wat water. De boter roe ren met de gezeefde suiker en zout. Het bakpoeder door het meel mengen en alles door elkaar kneden met zoveel water, dat een stevig deeg word}; ge vormd. Het deeg uitrollen tot een vier kante lap en er vierkante koeken van snijden of er met een uitsteekvormpje of met een glas ronde koeken van ste ken. Deze in een matig warme oven met overwegend onderwarmte (150° c) bakken, ongeveer uur. Zonodig ze in een lauwe oven nog verder droog laten worden. Zij moeten, koud gewor den, door en door bros zijn. W. Th. J. 8 Ik ben 64 jaar, gehuwd en heb geen kinderen. Mijn maand salaris is 220. Hoeveel premie mag mijn patroon maandelijks inhouden voor de Algemene Ouderdomsverze- kering? Over de maand januari is als premie voor bovengenoemde ver zekering ingehouden 13,90. Antwoord: Dat is precies goed. Wel licht nog een jaartje, moet u maar den ken, en dan ontvangt u het dubbel en dwars terug. P. H. B. Ik geniet pensioen en ou- derdomsuitkering. Moet ik over deze ouderdomsuitkering ook belasting be talen of is dit bedrag belastingvrij? Antwoord: Was het maar waar. Deze uitkering is niet belastingvrij, dus geeft u op pensioen plus ouderdomsuitkering. G. W. K. Ik heb een woning ge kocht 2 jaar geleden. De huur heb ik reeds opgezegd. Gaarne zou ik willen weten hoe ik er zelf in kan komen. Antwoord: Wend u zich tot een deur waarder, opdat deze een ontruimings proces kan voeren als uw gemachtig de. Houd u zich evenwel aan zijn ad vies, nadat u hem alle inlichtingen ter zake hebt gegeven. Het zal er om gaan, wie er meer belang bij heeft: u om er in te trekken of de huidige huurder om er in te blijven. B. S. Een vrouw was vergunning houdster. Toen zjj overleed, zou de vergunning eenmaal kunnen over gaan op de man of een der kinde ren. Als de nieuwe gerechtigde dit later verkoopt, moet de opbrengst dan verdeeld worden? Antwoord; Ons inziens moeten de erf genamen het er samen over eens wor den op wiens naam de vergunning zal worden overgeschreven en dient ter zake een verrekening plaats te hebben. Waarom bespreekt u het geval niet met de notaris, die de nalatenschap regelt? Deze is daarvoor de aangewe zen persoon. (Van onze Haagse redactie) lp een van de loodsen op het complex van de groenten- en fruitmarkt aan de Marktweg in Den Haag heeft dinsdag avond een korte maar felle uitslaande brand gewoed. De brand, die tijdig door enkele arbeiders werd ontdekt, werd door de brandweer zo snel moge lijk bedwongen, dat de schade beperkt bleef tot een hoek van de loods. Een aantal lege kisten ging in vlammen op. Verscheidene kisten met uien kreeg brand- en waterschade. Enkele auto's, die dicht bjj de vuur haard stonden, konden door de brand weer worden weggesleept Aan de be schadigde loods, zullen de nodige voor zieningen moeten worden getroffen. De brand moet ontstaan zijn tussen acht uur en half negen. Een waker had alles vóór acht uur in orde bevonden. Er waren nog slechts weinig mensen op het uitgestrekte terrein aanwezig. Om trent de oorzaak is nog niets bekend. De politie heeft intussen de zaak in on derzoek genomen. A. J. R. Ik zou graag in con tact komen met spaarders van si garenbandjes. Kunt u m(j een adres geven? Antwoord; Stel u in verbinding met de Vereniging „de Verzamelaar", Rjjs- wijkseweg 534, Den Haag. P. C. v. M. Als mijn vrouw, die gerechtigde was in een onverdeelde nalatenschap, is overleden en ik daarna ben hertrouwd, heb ik dan geen recht meer op haar aandeel? Zo neen, hebben de kinderen uit mijn eerste huwelijk dan die rech ten? Anttwoord: Het is niet helemaal zoals u zegt. De kinderen erven gezamenlijk met u de helft het erfdeel van hun over leden moeder. Voorzover u hun wette lijke vertegenwoordiger bent, moogt u dat voor hen in ontvangst nemen. De andere helft viel in de huwelijksge meenschap, waarin uw eerste vrouw met u was gehuwd. (Indien u ten min ste in algehele gemeenschap was ge trouwd). J. T. Mijn eerste huwelijk was kinderloos. Toen mijn echtgenote stierf, was ik de algehele erfge naam. Mijn tweede huwelijk bleef ook kinderloos en nu is mijn vraag deze: is bij evt. overlijden van een der echtelieden de overblijvende ook de enige erfgenaam. Antwoord; Indien niet anders door tes tament is beschikt, zal inderdaad de langstlevende de gehele nalatenschap erven. J. H. S. Vóór 1951 betaalde ik 4 huur, nu 6.20. Is dit juist? Antwoord; 1-1-1951 kwam er 15 pet. bij, zodat de huur toen ƒ4.60 bedroeg. 1-1- 1954 nogmaals 20 pet. (voor uw ge meente) van 4.60 is ƒ0.92, totaal dus ƒ5.52 en 1-9-1955 5 pet. van 5.52 is 0.28, waardoor de huur thans ƒ5.80 zou bedragen. Laat de huurprijs even vaststellen door de huuradviescommis sie, dan bent u zeker(adres: Dreef 32 te Haarlem). H. de G. Ik heb nog steeds geen 10 pet. verhoging op mijn invalidi teitsrente. Weet u hoe dat zit? Antwoord: Men is druk bezig, dus nog even geduld, dan komt u ook aan de beurt. J. M. J. E. Moet van de uitkering invaliditeitsrente ook premie Alge mene Ouderdomswet worden inge houden? Antwoord: Neen, deze wordt onverkort uitbetaald. J. M. J. E. Wanneer krijgen wij de 10 pet. verhoging van deze rente? Antwoord: Dat kunnen wij u helaas niet zeggen. Men is druk aan het werk dus nog even geduld. W. v. P. Leeftijd boven de 65 jaar alsook mijn echtgenote. Heb 2 dochters thuis boven de 30 jaar. Hebben beiden werkhuizen. Hoeveel ziekenfonds moet ik per week be talen? Antwoord: Niet te zeggen, want dit hangt af van uw inkomen. Indien dit inkomen minder dan 2.400 per jaar bedraagt, betaalt u 0,55 (voor u en uw echtgenote)2.4Ó0 tot 3.410 1,10. U kunt toetreden tot de ziekenfondsver zekering voor bejaarden, hetzij tegen bovenvermeld verminderd tarief, het zij tegen betaling van de volle premie, die plaatselijk wel eens wat kan ver schillen. Meld u aan bij uw ziekenfonds. Te 's-Hertogenbosch is dinsdagavond een vergadering gehouden van de ka tholieke werkgeversvereniging, tijdens welke bijeenkomst mr. dr. B. J. M. van Spaendonck een inleiding hield met als onderwerp: „De consequenties van het plan Spaak voor het Nederlandse be drijfsleven." Spreker gaf uiting aan zijn overtuiging, dat verwezenlijking van de gedachte van de gemeenschap pelijke markt van onberekenbare bete kenis is voor de toekomst van Europa en daarmee van de gehele vrije we reld, waarbij hij niet wilde ontkennen dat er ongetwijfeld tegen bepaalde on derdelen van de thans op tafel liggen de voorstellen grote bezwaren bestaan. Besproken werden in dit verband het vermoedelijk buitentarief, de gelijk trekking der sociale voorwaarden, de procentuele verlaging der binnentarie- ven, de door Frankrijk geëiste uitzon deringspositie op verschillende terrei nen, de verlangens van België en Frankrijk ten opzichte van hun Afri kaanse gebiedsdelen enz. Spreker kwam daarbij tot de conclusie, dat het de taak is van de Nederlandse onder handelaars zich volledig rekenschap te geven van de ernstige gevaren die aan het doel van concessies ten aanzien van bepaalde zaken zijn verbonden, zonder daarbij echter uitdrukking te willen geven aan een gebrek aan ver trouwen in de Nederlandse delegatie, die met veel ijver en kennis van za ken deze moeilijke besprekingen voert en die naar zijn overtuiging tot op he den inderdaad voortreffelijk werk heeft verricht. In zijn beschouwingen betrok mr. dr. van Spaendonck ook het probleem van de zogenaamde vrijhandelszone, langs welke weg o.a. Engeland plannen heeft, deel te gaan nemen aan de gemeen schappelijke Europese markt, een voor beeld dat mogelijk door andere landen, met name Zwitserland, Oostenrijk en de Scandinavische landen zal worden gevolgd. Niet uit het oog mag worden verloren, dat de positie van Nederland ten aanzien van een dergelijke vrijhan delszone niet dezelfde is als die van En geland, in het bijzonder wegens de om standigheid, dat Nederland reeds deel uitmaakt van een douane-unie in de vorm van de Benelux.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7