Laatste poging om Israël te bewegen zijn troepen geheel terug te trekken Egypte dreigt met voort setting van blokkade van het Sues-kanaal Israël blijft garanties eisen Noodlanding Amerikaanse Globemaster Theeprijzen maandag omlaag Zweedse schip „Vittangi toch vlot gekregen en naar Vlissingen gesleept Harde dobber voor regering Loonsverhoging is nodig wanneer er geen gunstige wending komt E' ARABISCHE LANDEN FEL TEGEN GARANTIES Nieuw-Guinea vandaag in politieke commissie Tragische vondst in Brabant Met 2, 4 en 6 ct. per 100 gram Met de loc naar school Het door de S.E.R. aanbevolen even wicht zal worden verstoord West-Duitsland en de grenscorrecties Het weer 56 van de 159 inzittenden gewond Protest tegen de ver hoging van de melk- prys ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26839 Amerika teleurgesteld Elf landen vragen commissie van goede diensten Vijftigjarige patiënte dood aangetroffen C.A.O. voor kappers- bedrijf goedgekeurd Margueriil Sylva fameuze „Carmen" overleden Gouden tientje op zijn kant' N.V.V.-voorzitter over bestecliivgsnota „Wij zijn ernstig bezorgd over de prijsontwikkeling die aan de gang is, want wij vrezen dat de vakbeweging, indien in deze gang van zaken niet spoedig een gun stige wending komt, zal moeten grijpen naar bet enige verweer middel dat baar ten dienste staat: bet aan de orde stellen van een Ioonsverboging Dit zei voorzit ter C. W. van Wingerden naar aanleiding van de beperking in zijn rede, die bij hedenochtend hield op de buitengewone hoofd- besturenvergadering van bet N.V.V. te Utrecht. De beer van Wingerden begon zijn rede met zijn vreugde er over uit te spreken, dat na de inwerkingtreding van de algemene ouderdomswet op 1 januari jongstleden, bet vooruit zicht bestaat, dat binnen afzien bare tijd een beslist onvoldoende regeling plaats zal maken voor een goede invaliditeitswet en dat daarnaast een oplossing zal ko men voor de vergeten groep van weduwen en wezen. Huurverhoging Evenwicht zal worden verstoord Sociaal commentaar Regeling bereikt met Zwitserland ENGELSE SUèDE JASJES Zachter BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 208Ö0 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden:'Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miltmetef- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-tioogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds tel 21544. n<i nl nu f n*rA* /I n ntnrraliilrhnirl iron De laatste poging om Israël uit eigen vrije wil te doen toestemmen in het terugtrekken van zijn troepen uit Egyp te, wordt thans ondernomen buiten de Verenigde Naties om. Wel is gister avond de Algemene Vergadering iets meer dan een uur bijeen geweest om het debat over de toestand in het Mid den-Oosten voort te zetten. Mede namens Irak, de Soedan, Indonesië, Afghanistan en Pakistan diende de Li banese minister van buitenlandse za ken, dr. Charles Malik, een ontwerp resolutie in, volgens welke aan alle leden van de volkerenorganisatie zal worden gevraagd Israël iedere steun op militair, economisch en financieel gebied te onthouden. In het ontwerp wordt voorts aan de leden van de V.N. gevraagd secretaris-generaal Ham- marskjöld binnen een nader te bepalen tijdsbestek mee te delen, dat zij aan deze sancties deelnemen en aan Ham- marskjöld zelf om aan de Algemene Vergadering verslag uit te brengen over de naleving van deze en voor gaande resoluties. Malik maakte dui- delijk, dat de Arabische landen de teruggave zullen vragen van alle Pa lestijnse gebieden, die Israël „ten on rechte" bezet houdt. Ook willen zij. dat Jeruzalem volgens de desbetreffen de resolutie van 1947 onder interna tionaal beheer wordt geplaatst. Maar tot een debat over het voorstel van Malik kwam het niet. Hammarskjöld had tevoren de aandacht van de leden gevestigd op de pogingen, die buiten de Verenigde Naties worden onderno men, en waarvan hij voortdurend op de hoogte wordt gehouden, om Israël als nog te doen besluiten zich uit het ge bied van Gaza en van de westelijke oever van de Golf van Akaba terug te trekken. De secretaris-generaal doel de op de gewichtige besprekingen, die waarschijnlijk morgen in Washington zullen worden gevoerd tussen de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, en de Is raëlische ambassadeur in Washington, dr. Abba Eban. Dr. Eban heeft een bezoek van 24 uur gebracht aan zijn regering in Jeruzalem en hij keert mei nieuwe instructies naar Amerika te rug, waar hij vermoedelijk morgen aan komt. Hij zal direct door Dulles wor den ontvangen en uiterlijk overmor gen moet Israël kiezen tussen het ont ruimen van Egyptisch grondgebied er de mogelijkheid van het ondergaan van sancties. Uiteraard is dat laatste niet meer dan een mogelijkheid, omdat de Algemene Vergadering het toepassen van sanc ties slechts met een meerderheid van tweederde goedkeurt. De leden van de V.N. gingen akkoord met een schor sing van de vergadering tot maandag a.s. President Eisenhower en minister Dulles hebben gisteren ruim anderhalf uur met elkaar geconfereerd over de toestand in het Midden-Oosten. Na afloop van hun gesprek werd een ver- Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse luchtmacht van het type „Glo bemaster" is gisteren bij een vergeefse poging een noodlanding uit te voeren terecht gekomen in de rivier de Han, nabij de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel. Het toestel, dat op weg was naar Ja pan, kreeg kort na de start van het vliegveld Kimpo bij Seoel motorstoring. Aan boord bevonden zich als passagiers 149 militairen. De bemanning bestond Uit tien koppen. Met helicopters zijn 56 licht en zwaar gewonden naar een le- gerhospitaal overgebracht. Een Ameri kaanse woordvoerder in Tokio heeft be kendgemaakt. dat zeker vier Ameri kaanse militairen om het leven zijn ge komen. Twaalf militairen worden nog vermist. (U.P., A.F.P.) De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties komt hedenmorgen bijeen om de kwes- tie-Nieuw-Guinea te bespreken. Zij zal zich in de eerste plaats hebben bezig te houden met het ontwerp van een re solutie, dat door acht leden van het Aziatisch-Afrikaanse blok en drie leden Van de groep van Latijns-Amerikaanse landen is ingediend. Het doel van dit ontwerp is een commissie van goede diensten in te stellen, die zal moeten trachten Nederland en Indonesië terza ke van westelijk Nieuw-Guinea nader tot elkaar te brengen. De commissie, die uit drie personen zou moeten bestaan, moet aan de volgende gewone zitting van de Algemene Vergadering rapport over haar bemoeiingen uitbrengen. De indieners van deze ontwerp-reso- Jutie zijn: Bolivia, Costarica, Ecuador, Burma, Ceylon, Indië, Pakistan, Ethi opië, Irak, Saoedi-Arabië en de Soedan. De voorzitter van de Algemene Verga dering, prins Wan, heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Assemblee, in verband met de overvloed van werk, nog tot het midden van de volgende week in zitting xal blijven. klaring uitgegeven, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken over het feit, dat de Israëlische premier, blijkens zijn redevoering van eergisteravond in het parlement te Jeruzalem, nog niet heeft kunnen besluiten tot het terug trekken van de Israëlische troepen. Maar er wordt aan toegevoegd, dat de deur voor verdere onderhandelin gen zeker nog geopend is. Men neemt in politieke kringen te New York aan, dat Israël alleen dan zal besluiten zijn troepen terug te trek ken, als het van Amerika garanties, desnoods geheime garanties krijgt, dat Egypte niet weer in staat zal worden gesteld, de strook van Gaza te gebrui ken voor overvallen op Israëlisch grondgebied en de vaart van de Is raëlische schepen door de Straat van Tiran en de Golf van Akaba te ver hinderen. In Arabische kringen toont men zich nu al furieus over de mogelijkheid van dergelijke garanties. Men dreigt met voortzetting van de blokkade van het Suezkanaal, om de westelijke mo gendheden op die manier te laten voe len, dat het onverstandig is de Israë liërs hoe dan ook te steunen. Egypte heeft nog steeds geen toestemming ge geven voor het lichten van de laatste wrakken in het kanaal. Het zijn er vier, waarvan de „Edgar Bonnet" en de „Aboekir" de grootste zijn. Uit Beiroet meldt het dagblad „El Jarida", dat koning Saoed van Saoedi- Arabië en de Libanese minister Malik pogingen hebben ondernomen, president Eisenhower een uitnodiging te doen rich ten tot president Nasser voor een bezoek aan de Verenigde Staten. Eisenhower zou de Egyptische president dan per soonlijk van de bedoelingen van zijn „doctrine" \t)or het Midden-Oosten op de hoogte kunnen stellen. (AFP-Reuter-UP) (Van onze correspondent) Nabij het Jarhthuis in Velp (N.-B.) is vrijdag tegen de middag het ontzielde lichaam van de vijftigjarige mej. D„ geboortig uit Tilburg, aangetroffen. Zij was patiënte van de Rijks Psychia trische Inrichting te Grave. Zij wist woensdagmorgen te ontvluchten. Het onderzoek van de Rijkspolitie heeft tot dusver geen aanwijzingen opgeleverd die het vermoeden billijken dat haar dood een gevolg van misdrijf zou zijn. Aangenomen wordt dat zij gestorven is tengevolge van de ontberingen die zij heeft moeten doorstaan tijdens haar zwerftocht van ruim een volle dag. Naar wij in bevoegde kringen ver nemen zullen een bericht in een deel van onze oplage van gisteren wees al in die richting de thee- prijzen met ingang van maandag 25 februari worden verlaagd. De soort van 98 cents per 100 gram wordt verminderd tot 94 cents en de soort van 80 cents per 100 gram gaat omlaag naar 74 cent. De duur dere theesoorten worden met 2 cents per 100 gram verlaagd. Deze prijs daling vloeit voort uit het wereld marktprijsniveau. Deze drie Zweedse zusjes, Margareta, Kristina en Marianne worden zeer benijd door hun vriendjes: waarschijnlijk zijn zij de enige kinderen ter wereld, die iedere dag voor op een enorme locomotief van een grote goederentrein van huis naar school mogen rijden. Aangezien er geen verbinding is tussen het dorpje, waar zij wonen en dat waar de school staat, heeft hun vader, die bij de spoorwegen werkt, het voor elkaar gekregen, dat zij op deze manier mogen „liften". Zo wordt iedere schoolgang een fel begeerd avontuur! De Zweedse ertstanker „Vittangi" is vlotgetrokken en naar Vlissingen ge sleept. Tevoren hadden drie kranen een deel van de lading gelost. Daarvan geeft deze foto een beeld. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring verleend aan de nieuwe C.A.O. voor het kappersbedrijf. De nieuwe regeling is van kracht van 1 januari af. GLENDALE, (Californië). 22 februari (United Press) In een ziekenhuis in Glendale, in de Amerikaanse staat Ca lifornië, is Marguerite Sylva. de in België geboren lyrische en dramatische sopraan, op 82-jarige leeftijd in haar slaap overleden. Marguerite Sylva werd de grootste „Carmen" genoemd. Zij zong die rol van 1905 tot 1932 zeker 620 keer. Tot haar partners op het podium be hoorde o.a. ook Caruso. (Van een bijzondere medewerker) Zal de Tweede Kamer in staat blij ken om a.s. dinsdag een inderdaad vruchtbaar debat te beginnen met i de regering over de nota, gewijd aan de bestedingsbeperkingen? Dit is de vraag die men zowel in krin gen van sociale organisaties als van politieke groeperingen nogal eens hoort stellen. Voor een vruchtbare discussie tussen twee partijen is immers een gemeen schappelijk uitgangspunt, nodig. Wan neer dit ontbreekt ontstaat beslist het gevaar, dat de discussiërenden langs elkaar heen praten en dat de hele zaak hopeloos verward raakt. Nu kan men I stellen dat zulk een gemeenschappelij- j ke basis aanwezig geacht kan worden j in de gezamenlijke overtuiging, dat Nederland boven zijn stand leeft en dat we dus, zij het tijdelijk, naar beneden moeten. Maar dit is niet het enige waarover we het eens moeten zijn. Met name is van zeer grote betekenis of de cijfers, die ons de mate aantonen waarin we te royaal zijn (geweest), ongeveer klop pen. En hier begint naar onze mening bij voorbaat reeds een misverstand te dreigen. Toen de regering in september van het vorig jaar aan de sociaal economi sche raad om advies vroeg, ging dat over de vraag of en zo ja in welke mate in Nederland te veel werd geconsumeerd van de nationale Onder zeer grote belangstelling de Vlissingse boulevard stond zwart van de %iensen, die uit alle delen van Zee- iand waren gekomen om dit schouw spel niet te missen is het Zweedse ertstankschip „Vittangi" vrijdagavond naar de Vlissingse buitenhaven ver sleept. Om 5 uur was het ruim 16.000 ton metende schip eindelijk geheel vlot gekomen, dank zij de krachtige actie van de Nederlandse bergers, die daarbij werden geassisteerd door tal van Bel gische sleepboten, 's Morgens was de Vittangi even los geweest, maar onmid dellijk daarna zat de kiel weer aan de grond. Ten aanzien van de zogenaamde be stedingsnota zei spreker verder, dat het wel duidelijk is, dat de plan,.en van de regering inzake het te voeren landbouw beleid hun stempel hebben gedrukt op het complex van voorgenomen maat regelen, zoals tha* gepubliceerd. De bestedingsnota vei^knt een aanzienlijk verschil met het aavies van de SER, waarin het advies inzake de voor de landbouw te treffen maatregelen ont brak, maar dat geschraagd werd door een paar belangrijke steunpunten, n.l. de eenstemmigheid waarmee het werd vastgesteld, de uitspraak dat de voor gestelde maatregelen als één geheel moesten worden beschouwd en het cen traal stellen van het prijsstabilisatiebe- leid. „Wij moeten vaststellen, dat wat nu uit de bus is gekomen ons in ern stige mate verontrust", aldus de heer van Wingerden. Het program van de regering heeft bepaalde consequenties, zo ging de N.V.V.-voorzitter verder, die in de krin gen van het N.V.V. hoogst bedenkelijk worden gevonden en waarvan zij grote moeilijkheden vrezen. Hij noemde in dit verband de stijging van de melkprijs met in totaal 10 cent per liter, waar tegen het N.V.V. meent ernstig te moe ten protesteren. Het bezwaar tegen de ze maatregel is des te groter, omdat wij er niet van overtuigd zijn, dat in- plaats hiervan geen andere maatregel te vinden zou zijn. Het N.V.V. denkt hierbij vooral aan het „onverklaarbare feit", dat de regering de door de S.E.R. voorgestelde fysieke investeringsbe perking door controle op de bouw van bepaalde bouwwerken in de indus triële sector niet heeft overgenomen. Ten aanzien van de huurverhoging zeide spreker, dat er geen onderzoek voor nodig is om vast te stellen, dat vooral in de grote steden een loonsver hoging van twee procent beslist onvol doende is om een huurverhoging van 25 procent te compenseren. „Bedenkelijk vooral vinden wij de berekening die de regering maakt over het totale effect van de door haar overwogen maatregelen", zo vervolg de de heer van Wingerden. In de nota wordt gesteld, dat op het einde van 1957 de stijging van de kosten van levensonderhoud 6,8 procent bedraagt. Dit betekent 0,4 procent meer dan door de vakbeweging als aanvaardbaar is gesteld. Bovendien zit in het door de vakbeweging gestelde maximum het offer, dat wij voor onze rekening wil len nemen terwille van de landarbei ders, aldus spreker, die zei, dat op dit moment al op zijn minst twee en een half procent stijging is gereali seerd en dat de voorgestelde maatre gelen zijns inziens onmogelijk met de overschietende rond vier procent kun nen worden gedekt. Onze indruk van dit regeringsstuk is, dat het door de S.E.R. vastgestelde en aanbevolen evenwicht zal worden ver stoord en dat het nadeel valt aan de kant van de consumenten, aldus spre ker. Nadat de heer van Wingerden de be zorgdheid van de vakbeweging over de prijsontwikkeling had uitgesproken, zei hij, dat zij het middel van het aan de orde stellen van een loonsverhoging niet begeert, omdat zij er zich te goed van bewust is, dat men dan eerst recht in de loon- en prijsspiraal zou belanden, waardoor de moeilijkheden in het bij zonder voor de vergeten groepen nog groter zouden worden. Hij hoopte ten slotte, dat regering en volksvertegen woordiging niet doof zullen zijn voor wat er leeft in de vakbeweging en dus in het Nederlandse volk. Om 5.15 uur kon men ertoe over gaan het schip langzaam de stroom op te laten gaan naar de Vlissingse bui tenhaven. Omstreeks 6 uur werd stil gehouden, teneinde af te wachten of er voldoende water zou zijn. Er moest namelijk 36 voet diep water zijn, wilde men deze sleep de haven kunnen bin nen brengen. Om 7.45 uur was het zo ver. Het schip werd gemeerd bij een boei in de Vlissingse buitenhaven. De drie kranen van een maatschappij uit Rotterdam gaan thans nog verder met het lossen van de lading. Het is nog niet hele maal zeker waar het schip tenslotte gerepareerd zal worden. Het is moge lijk dat het Antwerpen zal zijn maar het kan ook in Rotterdam gebeuren. Men ziet in Vlissingen geen kans een dergelijke grote reparatie uit te voe ren. Het meest waarschijnlijk lijkt Ant werpen, omdat men tegen een reis met hét zwaar beschadigde schip over de Noordzee opziet. Zoals men weet hebben de bergers het bérgingscontract afgesloten op ba sis van „no cure no pay". De scheep vaartdeskundigen in Vlissingen noem den de gehele berging een gouden tien tje op zijn kant. Toen het schip om vijf uur vlot raak te, kwam dit ook voor de insiders ge heel onverwacht. De hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat in Zee land, ir. J. H. van de Burgt, en de rijkshavenmeester te Vlissingen, de heer F. Mijs, hebben aan boord van de „Vittangi" de sleepreis naar Vlis singen meegemaakt. Men hoopt dat het schip maandag avond gelost zal zijn. Er zal dag en nacht worden gewerkt. produktie, zodat er niet voldoende overschoot voor export; en vervol gens moest de vraag beantwoord worden op welke wijze aan dit euvel paal en perk kon worden gesteld. Welnu, dit antwoord is gegeven en er was een grote eenstemmigheid tussen de regeringsvertegenwoordigers en de representanten van he: bedrijfsleven. Werkgevers, werknemers en overheid zouden alle drie een offer brengen naar draagkracht. Maar wat doet in de re geringsnota nu de „slimme" overheid? Terwijl het SER-advies uitsluitend over de bestedingsbeperking ging, haalt de regering er nog twee an dere problemen bij: het actuele kas- geldmiddelen-tekort van de regering en de no d e n van de landbouw. We geven toe dat er eni ge samenhang is en zeker ontkennen we niet, dat er voor de landbouw iets moet gebeuren, maar wel vragen we ons af of in deze situatie de regerings nota nog genoemd mag worden: een stuk gewijd aan de bestedingsbeper king. en gevolg immers van de vermen ging van deze problemen is, dat het cijfermateriaal van de SER als een stok kaarten dooi elkaar is ge schud. Vandaar dat ook een eerste ken nismaking met de nota een vaag gevóél van wantrouwen en onrust opriep. Het bewijs voor de gerechtvaardigdheid van dit onrustgevoel leverde dinsdag J.l. reeds de economische voorlichtings dienst van de K.A.B. met een becijfe ring van de ontwikkeling in de loop van dit jaar. Volgens de regering zouden de door haar voorgestelde maatregelen tot ge volg hebben dat het prijspeil aan het eind van dit jaar zal zijn gestegen met 6,8 pet. Of beter gezegd, het levensni veau zou met een gelijk percentage zijn gedaald, omdat maximaal 1.3 pet. van deze 6.8 pet. (A.O.W.-premie) geen prijsstijging is, maar een reële inkom stenvermindering. Rond juli, dus rond het moment van de invoering van de huurverhoging, zou een looncompensa- tie van 2 pet. worden gegeven, zodat uiteindelijk het welvaartspeil van de werknemers met 4,8 pet. zou zijn ge daald. Dit is al 0,4 pet. hoger dan het SER-rapport berekent. (Vervolg op pagina 5) Prinses Alia, het dochtertje van Koning Hoessein en koningin Dina van Jordanië, heeft in Amman haar eerste verjaardag gevierd en werd bij deze gelegenheid ver troeteld door haar vader, die haar met een lepeltje lekkere hapjes toestopte. Dt moeder van het prinsesje was op deze verjaardag evenwel niet aanwezig. Zij ver blijft reeds langer dan een half jaar in Egypte na een onenigheid met de koning. De Egyptische radio heeft nu echter aangekondigd, dat de koningin spoedig zal terugkeren naar haar gemaal in Amman. Op soortgelijke wijze als met de Duits-Belgische grens gebeurd is, zullen er enkele correcties in de Duits-Zwit serse grens worden aangebracht. Hier toe is gisteren op een conferentie in Schaffhausen besloten. AI meer dan hon derd jaar heeft men zich met deze in gewikkelde kwestie beziggehouden. Er zullen stukken land worden geruild tot een totale oppervlakte van 59 ha. In een interview met dé „Aaehener Volkszeitung" heeft gisteren de Noord- Schwering verklaard, dat de correcties aan de Duits-Belgische grens voor de Duitse grensgemeenten aanzienlijke ver liezen hebben opgeleverd. Hij sprak de hoop uit, dat bij de komende onderhan delingen met Nederland de Duitse grens gemeenten haar stem kunnen laten ho ren. (DPA) Advertentie BARTELIORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 EERD. 801STR 48 A DAM IEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaar bewolkt mei tijdelijk regen plaatselijk voorafge gaan door sneeuw. Matige tot krach tige in de kustprovincies tijdelijk harde wind aanvankelijk zuidooste lijk, later ruimend naar zuidwest tot west. Stijging van temperatuur. Zondag: Zon: 7.40-18.12. Maan: 4.41-13.18 Maandag: Zon 7.37-18.14. Maan: 5.17-14.19

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1