Soekarno doet beroep op het volk Nieuw voorstel overhandigd Israël handhaaft in mildere vorm oude standpunt Wordt beslissing over het al of niet toepassen van sancties opnieuw uitgesteld? Door auto's gegrepen en gedood Indonesië beschuldigt Nederland opnieuw van „koloniale slavernij" Mr. SCHÜRMANN: niet bereid zelfbeschikkingsrecht te geven Februaristaking te Amsterdam herdacht Baden Powell-herdenking in Utrecht Brits vrachtschip Adjutant op mijn gelopen Pisa getroefd Om zijn conceptie er door te krijgen Kolendamp vergiftiging Super-atoombom in de Sovjet-Unie Autobotsing bij Wassenaar NIEUW-GUINEA IN DE V.N. Afro-Aziatische groep wil een commissie van goede diensten vlammen Buisje cyaankali ontvreemd Het weer Acht autobussen prooi der Öee MORRIS tejjoie ifcii &a/f Tweede schip in twee dagen Slordige studenten J Zeelieden zwemmen hun schip achterna Zes gewonden; wagens geheel vernield Schade half miljoen Eerste radijs aangevoerd De I sraëlische vertegenwoor diger in Washington, Abha Hban, heeft in het afgelopen weekeinde in een onderhoud met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. John Foster Dulles, een uit vijf punten bestaand voorstel gedaan over de kwestie van het terugtrekken van de troepen van Israël van Egyptisch grondgebied. Officieel zijn geen bijzonderhe den over het voorstel van Tel Aviv meegedeeld, maar wel is bekend geworden, dat het standpunt van de Israëlische regering er vrijwel ongewijzigd uit naar voren komt. Israël heeft slechts de eis, dat garanties moeten worden gegeven tegen Egyptische vijandelijkheden en ter verzekering van de vrije vaart door de Golf van Akaba, in een enigszins mildere vorm Begoten. MAANDAG 25 FEBRUARI 1957 80ste JAARGANG No. 26840 Laat Pisa een scheve toren heb ben, zeiden de Serooskerkers op het eiland Schouwen-Dui- veland tot dusver, wij hebben er ook een. En daarin hadden ze ge lijk. De uit de 15e eeuw daterende toren van de Nederlands Her vormde Kerk stond ongeveer een meter uit het lood. Maar nu is Pisa getroefd. Want waar ze in Italië zelfs niet aan zouden durven denken, is in Se- rooskerke gebeurd. De toren is vrijdagmiddag rechtgezet. Monumentenzorg was„ pp- ,de idee gekomen, toen de restaura tie van de kerk door de scheve toren bemoeilijkt werd. Een Vlis- singse aannemer en een architect uit Middelburg verklaarden zich akkoord en zo toog men enkele weken geleden aan het werk. Er werden stutten gemaakt en stem pels gezet. Vervolgens werd de spits van de toren gehaald en ging men de onderste stenenrij weg breken. En toe gebeurde het dus. Ten aanschouwe van het hele dorp werd de toren opgetild dertig centimeter en om zijn as ge kanteld. Snel werd het gat ge dicht. De toren van Serooskerke stond weer recht. Nou ja, er man keren nog een paar centimeters aan, maar wie daarop let, is een kniesoor. „Nu is de beurt aan Pisa", zei de loco-burgemeester en daar wa ren de 167 Serooskerkers het roe rend mee eens. Vrouw overleden, toestand echtgenoot zeer ernstig «III' Nederland kan zo niet onderhandelen Belofte zal worden gehouden DUFFEL MONTY COATS 59.50 Later opklaringen Brand in garage R.T.M. BARIELiORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERO BOLSTR 48 A DAM - TEL. 717162 Nulles heeft tijdens het onderhoud op De bemanning van het 1.366 ton me tende Britse vrachtschip Adjutant werd zondag kort na het middaguur opge schrikt door een hevige explosie. Op zeven en een halve mijl west-zuid-west van het lichtschip Terschellingerbank was het schip op een mijn gelopen Het achterschip maakte water. De radio was defect geraakt, maar de marco nist wist dit euvel vrij snel te herstel len. Om vijf minuten voor twee Neder landse tijd ging het eerste noodsein de lucht in. De sleepboot Holland van de rederij Doeksen op Terschelling voer direct uit om assistentie te verlenen, evenals de reddingboot Brandaris. Tal van schepen in de buurt wijzigden hun koers om hulp te bieden. Een nader onderzoek wees uit, dat het schip niet lek geslagen was. Het Water drong binnen door de schroef- tunnel. Door deze af te stoppen wist men verder binnendringen van het wa ter te voorkomen. Tegen half vier kon gemeld worden, dat het schip geen wa ter maakte en dat verdere hulp niet meer nodig was. De Gannet, eveneens een Brits vrachtschip, bevond zich toen bij de Adjutant en men trof voorberei dingen om een sleeptros over te bren gen. Om half vijf was de verbinding tot stand gebracht. De Adjutant was op weg van Londen haar Hamburg. De Gannet heeft het schip naar XJmuiden gesleept. Zoals in een groot deel van onze edi tie van zaterdag kon worden gemeld is nog een schip op een mijn gelopen: de kustvaarder Jan, afkomstig uit Delfzijl. Door de ontploffing ontstond een grote ravage aan boord, doch geen der bemanningsleden liep letsel op. Het schip is inmiddels naar Delfzijl ge sleept. De marinevoorlichtingsdienst deelt in tussen mee dat het voorlopige onderzoek heeft uitgewezen, dat het Britse schip initV z op het moment van de ontploffing een mijl buiten de ge veegde route bevond. Het motorschin route V°er Z6lfS 31/2 mijl buiten die verzoek van de Israëlische vertegen woordiger opheldering verschaft over bepaalde punten van een voorstel, dat Dulles twee weken geleden heeft gedaan. Dulles maakte toen bekend, dat de Ver enigde Staten een bezetting van Gaza door een strijdmacht van de V. N. zou den steunen en zich achter de Israëlische eis van vrije doorvaart door de Golf van Akaba zouden stellen, vooropgesteld dat de Israëlische troepen uit beide ge bieden zouden worden teruggetrokken. In een communiqué, dat na afloop van het onderhoud tussen Dulles en Abba Eban werd verstrekt, wordt voorts nog de hoop uitgesproken dat het overleg tussen de Israëlische afgevaardigde en de secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjöld zal leiden tot een oplos sing, die in overeenstemming is met de grondbeginselen van de V.N. Hieruit concludeert men. dat de V.N. een be slissing over het al dan niet treffen van sancties tegen Israël opnieuw hebben uitgesteld. De directeur-generaal van het Israë lische ministerie van buitenlandse za ken, Walter Eytan, heeft gisteren op een persconferentie te Jeruzalem ver klaard, dat Israël, Ingeval de Algemene Vergadering van de V.N. tot sancties tegen Israël zou besluiten en deze zou toepassen, de Verenigde Naties en hun organen niet zal kunnen beschouwen als onpartijdige, neutrale lichamen. Dit zou 0.111. betrekking hebben op de commis sie van de V.N. voor naleving van het bestand in Palestina, waaronder alle gemengde bestandscommissies ressor teren. Voorts zou het, volgens Eytan, onmogelijk worden een bemiddelaar in het Israëlisch-Arabische geschil aan te wjjzen, zoals in 1919 het geval was met Ralph Bunche. Tenslotte zou het af kondigen van sanctie tot gevolg 'lebben, dat Israël zijn pogingen om tot een re geling van de vraagstukken betreffende de zone van Gaza en in het bijzonder van het probleem van de Palestijnse vluchtelingen te komen, geheel zou sta ken. De democratische senator Hubert Humphrey heeft zaterdag verklaard dat als de Amerikaanse delegatie bü de V.N. stemt voor economische sancties tegen Israël, hij ,,er ernstig over zal denken om uit de delegatie te treden". Ook een ander congreslid dat deel uit maakt van de Amerikaanse delegatie, de Republikeinse senator Knowland, zou Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, meegedeeld heb ben, te zullen aftreden uit protest tegen enig besluit om Israël te straffen. ij de politie te Delft staan thans 49 fietsen, welke al maanden lang op de eigenaars wachten. Die eigenaars zijn kennelijk voor het merendeel studenten, want de fietsen werden door de politie weggehaald op de Van Leeuwenhoeksingel, waar veel studenten wonen, en bij het sta tion. Het was een gewoonte van veel studenten hun fiets tegen het sta tionsgebouw te plaatsen en daar te laten staan. Aangezien een verbod weinig effekt had, ging de politie er de afgelopen zomer toe over, de fiet sen bij het station te verwijderen en mee ie nemen. Daarbij bevonden zich karretjes, die er volgens de politie al jaren hadden gestaan en waarvan de eigenaars wellicht inmiddels wa ren afgestudeerd. Of niet. Als de officier van justitie besluit, dat de fietsen „gevonden voorwer pen" zijn, zullen zij t.z.t. worden ver kocht. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va# redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. President Soekarno van Indonesië heeft gisteren verklaard, dat het volk, en niet de partijleiders moeten uitma ken of zijn conceptie tot redding van de natie, gepaard met deelneming van de communisten in een nieuw kabinet, aanvaardbaar is. In een toespraak vanaf de trappen van zijn paleis tot een jui chende mensenmenigte van tienduizend personen, die volle steun gaf aan en Onmiddellijke doorvoering van dit plan eiste, zei Soekarno: „Ik weet thans, dat de meerderheid van het volk mijn con ceptie steunt". Op tal van muren en winkelruiten in Djakarta zijn gisteren met een meter hoge letters leuzen ge schilderd, waarin onmiddellijke invoe ring van Soekarno's plannen wordt ge- eist. Tal van auto's werden door men senmenigten aangehouden, die soortge lijke leuzen op de voorruiten plakten. Ook in andere steden op Java werden massa-bijeenkomsten tot steun aan Soe karno's conceptie gehouden. Hadja Abubakar Alswieachsien, de parlementaire fractievoorzitter van de Nahtadul Ulama, heeft echter de plan nen van Soekarno verworpen. Aange nomen wordt dat Alswieachsien namens de gehele Nahtadul Ulama sprak, hoe wel geen officiële verklaring is uitge geven. De N.U. is in grootte de derde partij van Indonesië. Alswieachsien zei dat het duidelijk was dat de vier groot ste partijen, de nationalisten, de Mas- jumi, de Nahtadul Ulama en de com munisten het nooit eens zouden wor den over de plannen van Soekarno. (A.N.P., U.P.) In het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort is de 68-jarige mevrouw J. Jansma uit Soest overleden tenge volge van kolendampvergiftiging, waar voor zij woensdag in het ziekenhuis was opgenomen. De toestand van haar echtgenoot, die ook in De Lichtenberg is, is nog zeer ernstig. Bij onderzoek is gebleken dat de pijp van de haard in hun huis vol as en roet zat. ..In geval een nieuwe wereldoorlog uitbreekt, zouden A-, H- of zelfs nog krachtiger bommen op het grondgebied van de Verenigde Staten kunnen val len", aldus het Russische blad „Rode Ster". Maarschalk Moskalenko, die het ar tikel ter gelegenheid van de 39ste ver jaardag van het Rode Leger schreef, zei dat de Verenigde Staten in West- Duitsland een sterke strijdmacht trach ten op te bouwen, om in geval van oor log een aanval op het Amerikaanse con tinent te voorkomen. In het artikel werd verder geen mel ding gemaakt van de „nog krachtiger bommen dan waterstofbommen". (U.P.) In de Politieke Commissie van de V.N., waar zaterdag het debat over de kwes tie Nieuw-Guinea is begonnen, heeft de Nederlandse gedelegeerde mr. C. W. A. Schürmann met krachtige en spreken de argumenten geantwoord op het be toog, waarmee de Indonesische afge vaardigde Tjondronegoro Sudjarwo de zitting had geopend. Mr. Schürmann maakte in zijn uiteenzetting herhaalde lijk gebruik van verklaringen, die In donesische autoriteiten in het verleden hebben afgelegd. Zo haalde hij o.a. uit latingen aan van president Soekarno en van drs. Mohammed Hatta, om daar mee het Indonesische argument te be strijden, dat onder de souvereiniteits- overeenkomst ook Nederlands Nieuw- Guinea begrepen was. Op 19 augustus 1945 bracht de Indo nesische „commissie tot voorbereiding van de onafhankelijkheid" een aanvul ling op de grondwet tot stand, waarin verklaard werd, dat de republiek be- Advertentie CASSETTES VANAF FI. 28.U stond uit de provincies West-Java, Mid den-Java, Oost-Java, Sumatra, Borneo, Celebes, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden." Nieuw-Guinea werd niet genoemd. Ik herhaal: Nieuw-Guinea werd niet genoemd, aldus mr. Schür mann. Op 23 augustus 1945 sprak president Soekarno tot het Indonesische volk in verband met de afkondiging van de on afhankelijkheid. Deze toespraak, gedrukt als officieel document door de regering van de republiek Indonesië, begon met de volgende woorden: Mijn volk op Su matra, op Java, op Borneo. Celebes, de Kleine Soenda-eilanden, de Molukken van Atjeh tot Ambon. Mr. Schürmann verzocht de leden van de Politieke Com missie vervolgens te kijken op een kaart, die was rondgedeeld. Op deze kaart staat Atjeh bovenaan links, het meest noordelijke deel van Sumatra en ook het meest westelijke deel van Indo nesië. Ambon is het kleine eiland op de Molukken, ten westen van Nieuw- Guinea. Een enkele blik op de kaart toont voldoende, dat het gebied van Indonesië zoals Soekarno dat om schreef van Atjeh tot Ambon geen Daarom, zo verklaarde mr. Schürmann, enkel deel van Nieuw-Guinea insloot gebruikt mijn Indonesische collega thans waarschijnlijk een andere uitdrukking: „van Sabang tot Merauke". Sabang is een klein eiland ten noorden van Su matra en Merauke ligt bij de grens tus sen Nederlands en Australisch-Nieuw- Guinea. Mr. Schürmann verklaarde, dat het voor Nederland onmogelijk zou zijn met Indonesië te onderhandelen, zolang als Indonesië aan het standpunt vasthoudt, dat Nieuw-Guinea een integraal deel uitmaakt van zijn grondgebied. Hij zei, dat het Nederlandse bestuur op Nieuw- Guinea gebaseerd was op het Handvest en dat het beoogde „de politieke, econo mische, sociale en opvoedkundige voor uitgang van de Papoea's, een van de meest primitieve volken ter wereld, te verzekeren." Mr. Schürmann zei, dat de Neder landse regering ieder jaar aan de V.N. verslag uitbrengt over de vooruitgang in „deze taak van het brengen van beschaving, godsdienst, gezondheid en ontwikkeling op dit afgelegen eiland." „Indien het op dit ogenblik mogelijk zou zijn de Papoea's zelf te laten kiezen, onder welk bestuur zij zouden willen leven, dan zou mijn regering geen ogenblik aarzelen, dit te doen." Helaas is dit nog niet mogelijk, maar de Nederlandse regering gebruikt alle middelen, die zij in haar macht heeft, om de ontwikkeling van de bevolking te versnellen en de dag nader te bren gen, waarop zij over hun eigen lot zouden kunnen beslissen, aldus mr. Schürmann. „Dat zij het recht en de gelegenheid zullen krijgen deze beslissing te nemen, is bevestigd op de meest plechtige wijze, waarop in ons land een derge lijke belofte kan worden gedaan, in een troonrede." Hij citeerde daaruit en zei, dat de Nederlandse regering daarna „ver scheidene keren" dit besluit heeft be vestigd. De Nederlandse regering is van plan deze belofte te houden en daarom kan zij geen enkele gedachte in overweging nemen om met Indonesië tot een regeling te komen, waardoor deze belofte te niet gedaan zou wor den." „Indonesië van zijn kant heeft in even duidelijke bewoordingen verklaard, dat het niet bereid zou zijn de bevol king van Nieuw-Guinea het recht van zelfbeschikking te verlenen." Zaterdag is het vijfjarig zoontje van de familie Vaane uit Oosterland op de rijksweg naar Zierikzee, nabij de ge meente Nieuwerkerk, door een vracht wagen gegrepen en op slag gedood. Bij het oversteken van de rijksweg UtrechtDen Bosch te Maurik is de 57-jarige bromfietser N. van der Markt uit Meteren gegrepen door een perso nenauto. De bromfietser was onmiddel lijk dood. Zijn echtgenote die bij hem achterop zat, is levensgevaarlijk ge wond overgebracht naar een zieken huis in Utrecht. Op de Enschedeseweg onder Haaks bergen is zondagavond zes uur de 68- jarige wielrijder H. Bloemen uit Haaks bergen bü het plotseling oversteken van de rijweg door een hem achterop ko mende autobus van de Gelderse Tram wegen gegrepen en op slag gedood. In het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is de 82-jarige weduwe W. Franck Broese van Groenou overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die haar enkele dagen geleden is overkomen. Mevrouw Franck werd toen bij het oversteken van de Regentesselaan door een auto gegrepen. Drie Nederlandse zeelieden, die hun schip, de sleepboot Zwarte Zee, zater dag de Genuese haven voor een reis naar Argentinië zagen uitvaren, dach ten er niet lang over na wat hun te doen stond. Ze namen een duik en zwommen gekleed de boot, die zich nog slechts een vijftig meter van de kade had verwijderd, achterna. Met touw ladders werden de laatkomers aan boord gehaald. Algerije Een jonge Algerijnse bruid, die tot haar huwelijk gedwongen was, riep onder de huwelijksmaaltijd tot en kele binnenkomende Franse militairen dat haar man en verscheidene gasten opstandelingen waren, waarop dezen gearresteerd werden. (Rtr.) Bij een autobotsing onder Wassenaar zijn zondagavond fVfen mensen gewond geraakt. De bot- Arl? volgde, nadat een uit de richting bl?sterdam komende auto door nog on- ke ?.e oorzaak plotseling op de iin- IjlT rijbaan raakte en op een tegen- ,5® vloog. In de uit de richting Am- son komende auto zaten zes per- vi( - In de andere wagen zaten er bokin I bleek dat zeven van de bij de ren - - betrokken mensen gewond wa den' 7h" van hen ernstig. Alle gewon- naar het ziekenhuis aan de bii ri lln Den Haag overgebracht. De n botsing betrokken auto's werden nagenoeg geheel vernield. Wandelweg te Wormerveer is zaterdagmiddag de 39-jarige stucadoor hrn>UfP Duinen uit Zaandam met zijn schSri ikS -te,n va' gekomen. Met een scnedelbasisfractuur en een hoofdwond loettinj 'n levensgevaarlijke te falnjnaar het gemeente ziekenhuis te zaandam overgebracht. In Cairo gaan deze week de staatshoofden van Egypte, Saoedi-ArabiëSyrië en Jordanië de problemen van het Midden-Oosten bespreken. Hier wordt pre sident Sjoekri el Koewaitly van Syrië bij zijn aankomst in Cairo begroet door president Nasser. Zondagmorgen is te Krooswijk onder de gemeente Mijnsheerenland brand ontstaan in een garage van de de Rotterdamse Tramwegmaatschap pij waarin zich acht autobussen en een vrachtwagen bevonden. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat slechts de vrachtauto gered kon worden. De autobussen werden geheel vernield en ook de garage brandde vrijwel geheel uit. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt ongeveer 500.000. Uit een der gebouwen van de tech nische hogeschool te Delft is een por tefeuille ontvreemd, welke o.a. een buis je met cyaankali bevatte, een dodelijk vergif. De naam van het vergif staat op het buisje. De commissaris van politie te Delft waarschuwt tegen het gebruik van de inhoud en verzoekt hun die inlichtingen kunnen geven, zich te melden aan het bureau van politie, afdeling recherche, te Delft. Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het zuidoosten van het land plaatselijk nog enige re gen of motregen, en hier en daar mist, later enkele opklaringen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 7.35-18.16 Maan: 5.48-15.21 Zaterdag is in de Utrechtse Domkerk de Lord Baden Powell-herdenking gehou den, die o.m. door H. M. de Koningin en mgr. Alfrink werd bijgewoond. Op de foto boven begroet mgr. Alfrink de ko ningin (Voor vervolg zie pagina 7) (Vervolg op pagina 7) Rond het monument „De Dokwerker" op het J. D. Meyerplein te Amsterdam, dat de gedachte levend houdt aan de spontane staking der Amsterdamse bur gerij in 1941, uit protest tegen het weg voeren der Joodse landgenoten door de bezettende macht, is vanmorgen deze „februaristaking" herdacht. H. K. H. Prinses Wilhelmina legt een krans aan de voet van het monument. Aan de veiling Westerlee in De Lier is de eerste radijs aangevoerd. Zij werd ter veiling gebracht doo r de 'tuinder G. A. Valentin uit De Lier en leverde een prijs op van 18 cent per bosje. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1