Torpedojagers van V.S. naar Akaba? zien Monster debat begonnen over plannen tot „bezuiniging" Pessimisten zien reeds eerste symptomen van conjunctuuro Minister Hofstra ziet echter geen reden tot alarm i mslag Revolte tegen bestuur van de provincie Celebes Aanklacht tegen directeur van internaat te Leeuwarden Van Beinum als grondbezitter terug uit Amerika Twee ernstige treinongeluk ken in België en Argentinië DE WAAIER is terug in de nieuwe voorjaarsmode Hongaarse bezoekers van de Westerse legaties in Boedapest gearresteerd muoufny! .Het weer BESTEDINGSNOTA IN DE TWEEDE KAMER Vliegtuig van Nehroe maakt noodlanding Op de Sangir- en Talaut-eilanden Dreigbrieven aan Indonesische partijleiders Extra treinen in Zuid-Limburg Jongeman mishandeld? Poedel David begroet zijn baas Oostenrijk zal eei i protest indienen Tankauto geslipt en te water geraakt DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 a 80sfe JAARGANG No. 26841 Rustig weer Eerste uitslagen van Indische verkiezingen Botsing en ontsporing Geschenk van Sovjet-leiders (Van onze parlementaire redacteur) De 1 weede Kamer is vanmiddag Begonnen aan een monster debat over de bezuinigingsplannen, dat zeker tot in de volgende Vveek zal duren. Deze plannen, die in een soort aanvullende miljoenennota zijn neergelegd, kondigen een reeks belastingverho gingen aan en een aantal besnoeiingen op de begroting. De laatste zijn reeds met de verschillende departementen geregeld. Bovendien wil de regering komen tot enige verschuivingen in bet nationale inkomen. Dit alles met een tweeledig doel: bet is nodig dat de bestedingen beperkt worden, zodat bet dagelijks verbruik en ook de kapitaalsuitgaven voor duurzaam bezit en bedrijfsuitbreiding ver minderen. Ook „militaire personen" oefenen druk uit Tijdens carnaval Minimum-program Ernstige bezwaren Na remmen voor kinderen Achttien dodenmeer dan honderd gewonden Dp bijrijder, de 27-jarige D. Ploeg, is er niet meer in geslaagd de cabine te verlaten, zulks ondanks het feit, dat de Vlaardingse politie-agenten J. Koo- le en J. P. van Nieuwenhuizen zich ge kleed te water begaven en geruime tijd poogden hem te hulp te komen. Aaverientta BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSIR. 48 A'ÜAM TEl. 717162 Wollen waterdichte Tweedjassen Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan opklaringen en slechts hier en daar een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en tempera tuur om het vriespunt, ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen west en noord. Zon: 7.33—18.18. Maan: 6.13—16.26 Wat houdt deze schone voor het gelaat? Een gazen schermpje met imitatie- blo emen versierd, waarmee ze kan koketteren als mei een waaier. Het is een der snufjes van de nieuwe Parijse voorjaarsmode, waarmee Patou ons verrast. Zo'n „écran jalousie", dat bij het avondtoilet hoort, geeft de draagster, die myste rieus wil doen, een goede kans. De mode zelf zal ook altijd vol mysterie zijn en de Parijse couturiers houden bovendien haar geheimen altijd nop een maand lang vast. Vandaag mogen de foto's echter gepubliceerd worden. Elders in dit nummer ziet u iets van wat er voor het aanstaande voorjaar geboden wordt. Berichten uit Jeruzalem melden dat twee Amerikaanse torpedobootjagers in de Rode Zee op weg zijn naar Sharm El Sheik aan de Golf van Akaba. Als namen van de schepen werden ge noemd de „Beale" en de „Cotton". Be vestiging van de berichten was nog niet te krijgen. Een flottille van vier Ame rikaanse torpedobootjagers zou volgens deze berichten zaterdagmiddag uit Aden zijn vertrokken, twee naar de Per zische Golf en twee naar de Golf van Akaba. De eerste uitslagen van de zondag in de Indische staat Pendsjaab gehouden verkiezingen wijzen op een overwinning voor cie Congrespartij, aldus is uit Nieuw-Delhi vernomen. De eerste mi nister van de Pendsjaab, Kairon, is met grote meerderheid herkozen. De Indische premier en leider van de Congrespartij, Nehroe, heeft gisteren op een verkiezingsbijeenkomst te Cali cut in de Indische staat Kerala gezegd, dat de communistische partij in Kerala en andere delen van Indië geen ver antwoordelijkheidsbesef heeft. Lang ge leden nadat de partij een reeks leuzen uit het hoofd heeft geleerd, is de partij opgehouden met denken. Deze leuzen zijn geleerd uit boeken, die lange tijd geleden zijn geschreven en geen betrek king hebben op Indië, aldus Nehroe, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARlEf 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich bet recht voer advertentiën eventueel zonder opgave val» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. Het particuliere vliegtuig van premier Nehroe van Indië, een Russische „Iljoesjin-14", heeft wegens brand in een der twee motoren bij Raisjoer in de Indische staat Hyderabad een nood landing moeten maken. Geen der inzit tenden, onder wie zich de premier zelf bevond, raakte gewond. Nehroe was voor een verkiezingstournee on derweg van Mangalore naar Madja Pradesj. Het toestel was een persoon lijk geschenk aan Nehroe van de Rus sische leiders Boelganin en Khroesjtsjev ter gelegenheid van hun bezoek aan Indië eind 1955. (Rtr.) De Nederlandse dirigent Nico van der Linden heeft een uitnodiging aan vaard in de maand augustus van dit jaar een aantal concerten te dirigeren in Baden Baden. De Sangir- en Talaut-eilanden zijn in opstand gekomen tegen het bestuur van de provincie Celebes en hebben een „bloedraad" opgericht, die gemodel leerd is naar de opstandige raden op oumatra, 7.0 wordt in Indonesische persberichten gemeld. De Sangir- en Talaut-eilandep liggen tussen de noord- Punt van Celebes en Mindanao in de "hilippfjnen. Het persbureau Antara meldde dat de „bloedraad" zijn onafhankelijkheid Van het bestuur van Celebes heeft uit geroepen en te zelfder tijd steun heeft beloofd aan president Soekarno. In de onvolledige berichten wordt de samen stelling van de raad nog niet gegeven, doch geloofd wordt dat de revolte het gevolg is van verzet tegen het beleid Van de centrale regering, dat de eilan den niet voldoende voor hun eigen ont wikkeling zou laten delen in de in komsten die uit de copra-handel ver kregen worden. De twee grootste eilan den van de groep zijn de belangrijkste copra-producenten van de natie. Vol gens Antara heeft de bevelhebber van bet zevende militaire district, luit.-kol. bamual verklaard dat hij officieel geen kennis heeft gekregen van de opstand, doch hjj gaf toe dat het gebied van Ce lebes „buitengewoon ontevreden" is. Het onafhankelijke dagblad „Indone sia Raya in Djakarta heeft gisteren gemeld, dat de leiders der partijen die tegen de conceptie van Soekarno zijn, dreigbrieven hebben gekregen, en ook bezocht worden door „militaire perso nen die druk op hen oefenen om het plan van Soekarno te steunen. Het Islamietisehe dagblad „Peman- dangan" schreef gisteren, dat „de in druk is gewekt, dat de conceptie van de president conté que coüte moet wor den uitgevoerd." Volgens bestuursleden van de Isla- Jl'etische partijen trachten de commu- j^ten en andere linkse organisaties q b zodanige atmosfeer te scheppen, jj,.' verzet tegen de conceptie niets j'der dan „hoogverraad" zou zijn.__ bondag heeft president Soekarno tij- j,. bs een bijeenkomst van linkse orga- ^saties verklaard, dat hij zelfs kolonel i'biboion en de leiders van de Darul te f 1 ?ou "itnodigen om rond de „gro- t&milietafel" plaats te nemen. tAS, Yfuband met de carnavalsviering <?nf,'u-Limburg zullen de Nederlandse nen 3 en 4 maart extra trei- tri„v,l ??gen °P r'c baanvakken Maas- ulo Heerlen, Maastricht—Sittard en Heerlen—KerkradeSchin op Geul. treinen van de normale dienstre- geiing worden tijdens de carnavalsfees ten zoveel mogelijk versterkt. Voorts wil de regering de landbouw meer doen delen in de economische voor uitgang van de laatste jaren. De lonen van de landarbeiders moeten verder om hoog met vijf procent en ook de bere kening van de bedrijfsleiding en de eigenaarslasten voor de boer, die onder nemer is, moeten worden opgevoerd. Tegelijkertijd wordt er van uitgegaan, dat de welvaart voor een deel schijn welvaart is geweest, hetgeen vooral sinds midden 1956 is gebleken door de achteruitgang van de betalingsbalans. Dit alles geeft reeds aan het uitgangs punt van de plannen der regering in de zogenaamde „bcstedingsnota" iets on samenhangends. De regering onderkent het gevaar, maar oordeelt voorzichtig, dat de betalingsbalans toch ook wel be- invloed moet zijn door voorraadvorming bij het bedrijfsleven. In grote trekken wil de regering de lasten als volgt verdelen: de overheid 227 miljoen, de bedrijven 100 miljoen en de gezinnen 275 miljoen. In die ver deling zit echter ook reeds veel aan vechtbaars. Tekorten van overheidsbe drijven als de P.T.T. en het afschaffen van de naoorlogse subsidies op levens middelen worden onder de besnoeiingen van de overheidsuitgaven gerekend. In werkelijkheid draagt de verbruiker een groot deel van deze lasten. Het program, dat als een minimum wordt aangekondigd, blijft wat het totaal betreft nog binnen het raam van 700 miljoen dat de S.E.R. had aangegeven, ook wanneer men de steun aan de landbouw, die nog eens 90 miljoen bedraagt, erbij rekent. De regering is intussen voorzichtig in haar uitgangspunt,, dat het best wordt getypeerd door wat minister Hofstra bij de overhandiging van de nota aan de pers heeft gezegd: Er is geen aan leiding tot alarm. Het gaat om het herstel in evenwicht bij een al te goede gezondheid. Daarom wilde de minister het woord bezuinigen ver mijden en slechts van beperking spre ken. Over dit uitgangspunt is nogal wat verschil van mening. Pessimisten zien reeds de eerste symptomen van een conjunctuuromslag. Sommigen vragen zich af of de regering wel ver genoeg gaat, anderen daarentegen vin den dat zij beslist te diep wil ingrij pen, waardoor de structuur van ons bedrijfsleven zou kunnen worden aan getast. Dat er iets moet gebeuren om onze economie te beschermen wordt echter wel algemeen aanvaard. Bij de adressen die vanmiddag, voor dat het debat begon, werden voorge lezen, waren er verscheidene van instan ties, die zich ernstig bedreigd voelen door de maatregelen van de regering, zoals de experimentele verpleegsters opleiding, waarvoor minister Suurhoff de subsidie plotseling heeft stopgezet. Ernstige bezwaren zijn in het debat reeds naar voren gebracht tegen de ver deling van de lasten. De verhoging van de melkprijs met tien cent per liter vormt hierbij een eerste punt van kri tiek. De K.V.P. heeft daarbij gewezen op de belangen van de grotere gezin nen. Ook de last, die op het bedrijfs leven wordt gelegd door de verhoging van de vennootschapsbelasting (100 mil joen gulden) wordt door velen te zwaar geacht. In het debat zal zeker nog veel ge zegd worden over de oorzaken van de dreigende verstoring van onze econo mie. De K.V.P. zal dan wijzen op de kansen, die men gemist heeft om de be zitsvorming in te voeren als doeltreffend middel ter voorkoming van inflatie. Wanneer een deel van de loonsverho gingen in de afgelopen jaren in deze vorm zou zijn uitgekeerd, dan zou de golf van bestedingen veel minder en dus ook het beperkingsprobleem minder acuut zijn geweest. Nog altijd kan de bezitsvorming echter goede diensten be wijzen in de strijd tegen de inflatie. Vier sprekers hebben zich voor de K.V.P. laten inschrijven. In de plaats van de financiële specialist dr. Lucas, die nog steeds ziek is, heeft drs. W. Peters vanmiddag de rij geopend. De heer Peters, lid van de gemeenteraad, fabrikant en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel te Venlo, maakte bij deze gelegenheid zijn debuut. Bij de officier van justitie te Leeuwar den is een aanklacht wegens mishande ling ingediend tegen de directeur van een internaat in de Friese hoofdstad. Op dit internaat, dat in de volks mond en door de pupillen „Vught" wordt genoemd, zou de Amsterdamse 15 jarige A. de H. zijn mishandeld. Aan leiding tot de mishandeling was volgens de aanklager dat de jongeman een te groot stuk sinaasappel in zijn mond stak. De directeur van het instituut zou hem hierna hebben getrapt en geslagen, zodat hij builen, blauwe plekken en wonden opliep. Hij schreef toen in arren moede een briefje naar huis, waarin hij mededelin- gen deed over de omstandigheden in het internaat en zijn ouders haalden hem daarop naar huis. Dit geval is er aan leiding (oe geworden dat het genoemde internaat momenteel op veler lippen is. Daarbij komt tot uitdrukking dat in dit internaat min of meer middeleeuwse toestanden heersen. Men kan deze zaak echter van twee kanten bekijken. De directeur verklaart over het geval A. de H. dat de jongen met zijn hoofd tegen een deur is gevallen en daardoor zijn verwondingen opliep Over de tuchtigingen constateert hij dat de ouders hem min of meer vrij man daat geven. Verder gaat hij er prat op dat zijn instituut „Vught" wordt ge noemd. Het zijn uiteraard niet de gemakke lijkste jongens die in een dergelijk in ternaat terechtkomen. Vele ouders schij nen te»weten dat hun jongens geslagen kunnen worden en gaan hier stilzwij gend mee akkoord. Het internaat specia liseert zich namelijk in de opleiding van jongelui met leermoeilijkheden, vooral door luiheid en slordigheid. Op Schiphol arriveerde maandagmiddag dr. Eduard van Beinum, terug van een verblijf van twee maanden in Amerika, waar hij het symfonie-orkest van Los Angeles heeft gedirigeerd. In november keert hij terug naar de V. S., om er dan drie maanden te blijven. In het komend seizoen hoopt dr. Van Beinum in Amerika ook Bruckner te kunnen gaan spelen. Van Pijpers 3de Symfonie hebben de Amerikanen een uitvoering gegeven, die „boven alle lof verheven" was. Dr. Van Beinum heeft in de afge lopen maanden met vele nieuwe Ame rikaanse partituren kennis gemaakt, waarvan hij er enkele in Nederland hoopt te introduceren. Vooral het werk van de jonge Peter Koru slaat hij zeer hoog aan. Een Amerikaanse bewonde raar heeft de dirigent een stuk grond aangeboden nabij Palm Springs, op een plek, die de lieflijke naam Hesperia draagt „Zelf heb ik het nog niet gezien", zegt de heer Van Beinum, en het zal vanzelfsprekend wel november worden, voorddt hij zijn nieuw verworven bezit in ogenschouw kan nemen. Met het Con certgebouworkest gaat hij in de ko mende maanden op reis naar Engeland, Scandinavië en Schotland. Maar dit is dan pas, en maandagmiddag was ieder een alleen maar blij, dat het echtpaar Van Beinum weer voet op vaderlandse bodem had gezet. De poedel David niet het minst, die onder de aanwezigen onmiddellijk zijn bazin herkende, en haar zonder aarzelen in de armen vloog. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. De politie te Boedapest heeft giste ren de gebouwen van minstens vier westelijke gezantschappen omsingeld en de Hongaarse bezoekers die de ge bouwen verlieten aangehouden. Volgens Britse kringen zouden gisteravond nog „tientallen" Hongaren, die een bezoek aan het Britse gezantschap hadden ge bracht, zich in arrest bevinden. De actie, die werd uitgevoerd door politie mannen in uniform en in burger, was ook gericht tegen de legaties van Frankrijk en Oostenrijk, terwijl tevens kele malen dergelijke maatregelen had genomen. Naar schatting hebben gisteren ruim honderd Hongaren de Britse legatie bezocht, hoofdzakelijk met het oog op het aanvragen van een visum. Sinds de opstand is dit het normale dagelijkse aantal Hongaren dat dit gezantschap bezoekt. Ook bij de andere Westelijke legaties vervoegen zich dagelijks tal rijke bezoekers. Naar verluidt is het Oostenrijkse gezantschap van plan bij het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken te protesteren. Het is nog niet bekend, of de andere legaties dat ook zullen doen. Verscheidene inzittenden moesten we gens shock worden behandeld. Ambu lances van het Belgische Rode Kruis hebben de gewonden naar omliggende ziekenhuizen getransporteerd. Drie uur na de botsing, waarvan de slag tot kilo meters ver in de omtrek was gehoord, waren reddingsploegen nog met snij branders bezig zich een weg te banen door de ravage. Bij een treinongeluk nabij Cordoba in Midden-Argentinië zijn gisteren vijftien mensen óm het leven gekomen en meer dan honderd gewond. De smalspoor- trein liep in een bergachtig gebied uit de rails. Vier van de tien rijtuigen werden volkomen vernield. De machi nist van de trein en zijn helper wer den dadelijk na het ongeluk in hechte nis genomen. (Reuter) Gisterochtend even na elf uur zijn tussen Roux en Courcelles op de lijn BrusselCharleroi twee treinen tegen elkaar gebotst. Het ongeluk kostte drie mensen het leven. Achttien reizigers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. Twaalf van hen liepen vrij zware verwondingen op. Met een snelheid van 110 km per uur reed de express-trein Brussel—Charleroi in op een trein, die uit tegenovergestelde rich ting kwam en die op een verkeerd spoor terecht was gekomen, nadat hij een stopsignaal was gepasseerd. On danks de geweldige schok bleven alle wagens overeind, maar de twee 'elek trische locomotieven drongen in elkaar. De bestuurder van de trein die uit de richting Charleroi kwam was op slag dood. Men vond hem op de bestuur plaats met de hand vast om de rem- handle geklemd. De bestuurder van de andere trein kon op het laatste mo ment zijn plaats verlaten en naar ach teren lopen, zodat hij het er met lich te verwondingen af bracht. Dat er zo weinig mensenlevens te betreuren lal len is mede te danken aan het feit, dat op dat ogenblik van de dag slechts weinig reizigers deze bijzonder drukke lijn benutten. in de omgeving van het Amerikaanse gezantschap burgers werden gezien, die door de politie werden weggevoerd. Waarnemers verklaarden, dat de po litie eerst de persoonsbewijzen van de bezoekers, onder wie vrouwen en kin deren, controleerde. Sommigen moch ten daarna vertrekken, maar anderen werden in vrachtauto's naar het hoofd bureau van politie gebracht. Op vragen van Westelijke verslaggevers verklaar de een woordvoerder van de Hongaarse regering dat hij voor het ogenblik geen commentaar kon geven. In Westelijke diplomatieke kringen spreekt men van een „onplezierige ontwikkeling, de kennelijk bedoeld is Hongaren van een bezoek aan Westelijke gezantschappen af te houden. Men herinnerde eraan, dat de Hongaarse politie onder het „Stalinistische" bewind van Rakosi en- Bij het spoorwegongeluk op de lijn BrusselCharleroi werd een enorme ravage aangericht. Op deze foto ziet men, hoe de twee treinen in elkaar geschoven zijn. Redders zijn hier bezig met het reddingswerk. (Telefoto) Maandag omstreeks het middaguur is een tankauto, geladen met tien ton olie, toen de chauffeur plotseling moest remmen voor twee kinderen die onver wacht overstaken, geslipt en bij de brug over de vijf sluizen te Vlaardingen te water gereden. De trekker verdween on der water, de aanhanger bleef halverwe ge hangen. In de trekker bevonden zich een chauffeur en een bijrijder. De chauf feur, de heer van Leeuwen, is gered door twee burgers, die daarna, omdat zij door de kou waren bevangen, even als de geredde, in het algemeen zieken huis te Vlaardingen moesten worden op genomen. De toestand van de chauffeur is vrij goed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1