Mgr. M, Holterman O.P. op Curagao bisschop gewijd RUDOLF DIESEL Een leven voor een idee D fyUc Tito thans overgegaan tot een frontale aanval op Moskou Ook Madrileënse ontwerpers tonen voorjaarsmode Palestijnse soldaten in opstand De Duitsers paffen weer aan I Ml WIN ZO'N PRACHTIGE NESCAFE lOtfl -j* Vicaris der Nederlandse Antillen Hoorn 600 jaar stad POPOVICNaast ideologische nu ook economische moeilijkheden Tussen neus en lippen FEESTELIJKE DAG IN WILLEMSTAD Slag van Bossu als spel op IJsselmeer Uitkeringsregeling Nijverheidsonderwijs Ambtenaar laat zich omkopen Waarom departement zaken overzee Zilveren jubileum mr. A. F. Schepel Griffier Tweede Kamer 1892 28 FEBRUARI 1957 ABDIJSIROOP^) Vijandige houding jegens Cairo Triest beeld Een troost Anna en Maria Zonzijde Zout WOENSDAG 27 FEBRUARI 1957 PAGINA 7 Niet-militair gebruik van atoomenergie Maak deze limerick afl Veroordeeld tot één jaar neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. HOOG BEZOEK UIT DE WEST Katholieke Illustratie Op de feestdag van de apostel Mat thias, is in de H. Familiekerk te Wil lemstad op Curaco maandag de... tiende apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen, de Zwollenaar mgr. M. Holterman, O.P. op plech tige wpze tot bisschop gewijd. Een groot deel van bevolking van dit overwegend katholiek eiland was toe gestroomd om van deze gebeurtenis getuige te zijn. De moeder en andere familieleden van de wijdeling en tal loze buitenlandse gasten woonden de plechtigheid bij. Tussen een erehaag van padvinders en bruidjes, waarachter dikke drom men mensen op de smalle trottoirs samendrongen, schreed de stoet, onder het gebeier van de kerkklokken op het eiland, van het St.-Elisabethgasthuis, waar de wijdeling werd afgehaald, naar de feestelijk versierde consecra- tiekerk. Tegen de achtergrond van vlaggende huizen gaf de processie een indrukwekkend aanblik. In de stoet liepen behalve de wijde ling o.a. mee de consecrator, mgr. Raffaele Forni, pauselijk nuntius ts Caracas, en de medeconsecratoren mrg. St. J. M. Kuypers, C.ss.R., aposto lisch vicaris van Suriname, en mgr. J. P. Davis, bisschop van San Juan (Puerto Rico), voorts mgr. Finbar Ryan, aartsbisschop van Trinidad, mgr James E. McManus, bisschop van Ponce (Puerto Rico) en mgr. Jean Gay, bisschop van Guadeloupe. De bisschop pen werden voorafgegaan door de cere- moniaris der wijdingsplechtigheden, pater B. van Baars O.P., gesecondeerd door leden van het werkcomité bis schopswijding. Op het kerkplein, dat versierd was In de avonduren van 5 juli van dit jaar zal men op het IJsselmeer voor de kust van Hoorn een uniek schouw spel kunnen bewonderen. Dan zal de reconstructie plaats hebben van de „Zeeslag van Bussu in 1573", in welke slag een Spaanse Vloot onder leiding van admiraal Bossu werd vernietigd door een Prinsgezinde vloot bemand met Hoornaars en andere West-Friezen onder leiding van Cornelis Dirkszoon, burgemeester van Monnikendam. De „opvoering" van deze historische zeeslag, waarvoor het avonduur is ge kozen om met behulp van de licht- en geluidseffecten van vuurwerk een zo „eclit" mogelijke indruk te geven, is slechts een van de hoogtepunten van het volbeladen en interessante feestpro gramma, dat in Hoorn Van 26 juni tot en met 13 juli a..s. uitgevoerd zal worden ter gelegenheid van het 0- jarig bestaan van de stad. Hoewel Hoorn op 26 maar 1357 van Willem V, graaf van Holland, stadsrech ten kreeg, heeft men de festiviteiten naar meer zomerse maanden verscho ven. Op 26 juni zullen de feesten ge opend worden in de historische Noor- derkerk o.a. met een uitvoering van het „Te Deum" van Bruckner. De dag daar op is „de dag der lange messen." Dan zal een reünie van oud-Hoornaars wor- 3den gehouden en zal men aanzitten aan een openluchtmaaltijd, waarbij ossen aan het spit worden gebraden. Voorts zullen er een drietal legerdagen wor den gehouden en zal men aanzitten aan marine demonstraties zullen geven. De slag van Bossu, waarvoor al zo veel aanmerkingen zijn, vooral van de kant van de Stichting Stamboek Ronde- en Platbodemjachten dat men vreest dat de haven van Hoorn geen plaats ge noeg zal bieden aan de „vloot," is te vens inleiding voor een watersport festijn, waarvan Admiraalzeilen, zeil wedstrijden, waterskiën en speedboat- races onderdelen zijn. Op een terrein aan de IJsselmeerkust is een feestterrein gecreëerd, op het water wordt een plankier gelegd, waar op o.a. het Nederlandse Opera Ballet en het Scapinoballet zullen optreden. Onnodig te zeggen, dat Hoorn tijdens de feestviering uitgebreid verlicht en versierd zal zijn. Ook het bier zal een belangrijke rol spelen. De stichting van Hoorn is namelijk belangrijk bevorderd, doordat Hamburger bierbrouwers in de 14de eeuw met hun produkt naar de stad aan het Hoornse Kop kwamen en het aldaar ter markt brachten. Van daar dat er tijdens de festiviteiten een speciaal gebrouwen feestbier te proeven zal zijn. In het Staatsblad is vandaag gepubli ceerd het Koninklijk Besluit van 5 fe bruari 1957 houdende regeling van uit keringen. bij ontslag van personeel bij het Nijverheidsonderwijs. categoriëen van het perso- hn„ Nliverheidsonderwjjs heb- r anSlgeen recht op wachtgeld omtrent in het bepaalde hier- uSl Ï>V het rechtspositiebesIuit NO 1935. Dit personeel kan ook geen aan spraken ontlenen aan een andere rege ling, die voorziet in de gevolgen van on vrijwillige werkloosheid. De werkloos" heidswet met name is op dit personeel niet van toepassing. Voor tijdelijke ambtenaren en arbeids contractanten in dienst van het rijk, die eveneens door de werkloosheidswet worden uitgesloten, respectievelijk aan de werking van deze wet zijn onttrok ken. bestaat echter de uitkeringsregeling 1952, die kan worden gezien als een ver lengstuk van het rijkswachtgeldbesluit. De thans vastgestelde uitkeringsrege ling N.O. draagt eenzelfde karakter als de_ zoéven genoemde uitkeringsregeling 1952 en is grotendeels daaraan gelijk, blechts op enkele punten is hiervan af geweken met het oog op de specifieke omstandigheden van het nijverheids onderwijs. (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamerfractie van de P v.d.A. heeft tot de regering het verzoek gericht de tussen Nederland en de V S. gesloten overeenkomst inzake het niet- militair gebruik van atoomenergie aan de uitdrukkelijke goedkeuring van de Staten Generaal te onderwerpen. met de Nederlandse en Pauselijke vlag- .gen, verzorgden verkenners, bijgestaan door de politie, de afzetting. In het kerkgebouw hadden zich intussen de talrijke officiële genodigden, onder wie de waarnemend gouverneur, mr F. E.J. van der Valk, minister-president E. Jonckheer en andere leden van de mi nisterraad, hoge autoriteiten in lands- en eilandsdienst, het corps consulaire, vertegenwoordigers van de Koninklijke Marine en verdere notabelen, alsmede een grote schare gelovigen verzameld. Aan de ingang van de kerk werd de processie tegemoet getreden door de geestelijken, die in het liturgisch cere monieel zouden assisteren. Na de plech tige intrede der bisschoppen met hun gevolg begon men de liturgische hande ling en het misoffer. Een ontroerend ogenblik van de plechtigheid, die ongeveer drie uur duurde, was toen de nieuwe bisschop bij zijn moeder stil hield en haar als eerste onder de gelovigen zijn bisschoppelijke zegen gaf. Na de plechtigheid in de kerk begaf de pas-geconsacreerde bisschop zich per auto naar het St.-Elisabethgasthuis om daar de zegen van zijn voorganger mgr. Van der Veen Zeppenfeldt, te vragen. De ruime binnenplaats van het St.- Martinusgesticht op Curago bleek maandagavond te klein om het grote aantal personen te bevatten, die aan mgr. Holterman hun gelukwensen kwamen aanbieden ter gelegenheid van zijn 'bisschopswijding. Talrijke sprekers voerden het woord. De voorzitter van het werkcomité voor de bisschopswijding, de heer Ch. B. De- brot, bood mgr. Holterman het wijdings geschenk aan in de vorm van een cheque van enkele tientallen duizenden guldens. Zondag zal mgr. Holterman, in het stadion worden gehuldigd, door de Cu- ragaose schooljeugd en afgevaardigden van de zeventien parochies op het eiland. Bij deze gelegenheid zal het Al lerheiligste in het stadion worden uitge steld. Op Aruba zal de huldiging van de nieuwe bisschop 10 maart geschieden te San Nicolas. Bij deze huldigingsplech tigheid zal namens de parochianen een gouden borstkruis aan mgr. Holtertnan worden aangeboden. Advertentie Nescafé geeft U weer een kans op zon sierlijke, handige Nescafé kan P De prijswinnaars op onze eerste limerick advertentie hebben inmiddels bericht ontvangen. Was U niet bij de gelukkigen? Ziehier dan Uw tweede kans! Doe als volgt Baronesse van Sleen uit Slenaken, kampioene in roerkoffie maken, zegt: „Ze wordt altij'd goed als je 't met Nescafé doet, Schrijf op de achterkant van het volledige etiket van een bus Nescafé (formaat doet er niet toe!) Uw naam en adres in blok- letters plus de laatste regel van de limerick en zend dit aan: Nescafé, Postbus 1300, Amsterdam. In linkerbovenhoek ver melden: PRIJSVRAAG. Laatste datum van inzending 7 maart 1957. Alléén prijs winnaars krijgen vóór 21 maart a.s. bericht. Geef s.v.p. de naam van Uw winkelier op. 'Nescafé is het gedeponeerde merk oplosbare koffie, waarvoor de kan u ontworpen. Junior bus f 1.43 Normaal f 2.55 Familie bus f 9.20 Coffelnevrij - Normaal f 2.90 Familie bus f 10.45 De Haagse rechtbank heeft een amb tenaar van sociale belangen uit 's-Gra- venhage conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar waar van drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren, omdat hij zich schuldig gemaakt zou hebben aan diefstal van 1.500 en omdat hjj zich had laten omkopen en valsheid in ge schrifte had gepleegd. De ambtenaar ondertekende een aan vraagformulier voor ouderdomspensioen voor een 66-jarige dame dat valselijk was ingevuld en kreeg hiervoor van deze dame 30 en een pakje sigaretten. Voorts zou hij bij zijn bezoek aan deze dame 1.500 hebben weggenomen. Sommige leden van de vaste commis sie voor zaken overzee uit de Tweede Kamer zouden gaarne uitvoerig worden ingelicht over de redenen, welke de regering hebben bewogen het departe ment van overzeese rijksdelen in stand te houden. Voor zover zij nu konden overzien, waren zij van oordeel, dat dit niet had behoren te geschieden. Zeer vele andere leden, zich voorlo pig van ieder oordeel onthoudend, zou- dén gaarng nader ingelicht worden, zo wel over de redenen van instandhouding als over de verdere perspectieven en plannen ten opzichte van het departe ment. Voor de naam „zaken overzee" konden velen van hen weinig waarde ring hebben. Aldus blijkt uit het verslag van de vaste commissie op de memorie van antwoord met betrekking tot de rijks begroting voor 1957 voor het departe ment van (toen nog) overzeese rijks delen. In het gebouw der Tweede Kamer werd dinsdagmiddag mr. A. F. Schepel gehuldigd wegens het feit, dat hij 25 jaar als griffier aan de Tweede Kamer was verbonden. Namens de leden der Tweede Kamer werd hem een pick up met enige langspeelplaten overhandigd door de voorzitter mr. L. G. Kortenhorst. V. I. n. r. mevr. Schepel, mr. A. F. Schepel, mr. L. G. Kortenhorst en de heer C. Ravelli, griffier der Tweede Kamer Dinsdagmiddag na afloop van de ver gadering der Tweede Kamer is haar griffier, mr. A. F. Schepel, een har telijke hulde bereid ter gelegenheid van het feit, dat het 25 jaar geleden is, dat hij als commies-griffier van dit hoge college werd benoemd. Met de Kamer leden hadden zich in de rookzaal ver enigd de minister-president dr. Drees en de ministers Algera, Helders, Hof- stra, MansholtT Samkalden, Struycken en Witte, de oud-president van de Ka mer, staatsraad Van Schaik, het oud- Kamerlid staatsraad Schouten, en de oud-griffier van de Eerste Kamer, staatsraad de Block, de griffier van de Eerste Kamer, de heer Röell en perso neel van de Eerste Kamer. Mevrouw Kesper vertegenwoordigde haar echt genoot, die de voorganger van mr. Schepel was. Toen de heer Schepel met zijn vrouw studententijd kon voortzetten". en zijn moeder en gevolgd door de kin deren was binnengeleid hield de voor zitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, een huldigingstoe spraak, waarin hjj o.a. zei, dat de heer Schepel wel was voorbestemd voor zijn .functie in de Kamer. Zijn grootvader mr. Schepel is vele jaren lid van de Kamer geweest, zijn grootvader van moederszijde mr. Kerdijk eveneens en zijn vader is commies-griffier van de Kamer geweest. Hij roemde de vele kwaliteiten van de jubilaris en bood hem namens alle leden een platenspe ler met een aanzienlijke collectie lang speelplaten aan. De minister-president, dr. Drees, ver zekerde, dat de regering de samenwer king met de griffier zeer waardeert. Spr. kende de griffier reeds als Kamer lid. Toen vielen reeds zijn grote en veelzijdige kennis, zijn scherpzinnig heid, vlotheid en preciesheid van wer ken op. Mr. Schepel vertelde in zijn dank woord, hoe hij als jong commies-griffier eens schuivend over het randje van de voorzittersestrade met stoel en al naar beneden kwam tuimelen. Mr. H. Mar- chant, die altijd een interruptie klaar had, voegde hem toe: „Dat dacht je maar, dat je hier de kroegjool van je Ideeën regeren de wereld," zo wordt wel gezegd. In ieder geval kunnen ideeën een mensenleven regeren. Daar valt een merkwaardig voorbeeld van aan te halen. De eerste sporen ervan zijn te vin den in een oud, vergeeld collegedictaat, bijgehouden door een aankomend stu dent aan de Technische Hogeschool te München. Het college een college over de thermodynamica ging over de omzetting van de warmte-energie in brandstoffen in mechanisch arbeids vermogen. En het voorbeeld daarvan was de stoommachine. Geen glorieus voorbeeld overigens. Want de stoom machines van die tijd het was in 1878 stonden met de efficiency min of meer op voet van oorlog. Negentien de van de in de steenkool aanwezige warmte-energie ging onverbruikt door de schoorsteen naar buiten. Die opmerking werd ook gemaakt. En zij intrigeerde de jonge student. Hij ergerde zich namelijk aan dat geringe nuttig effect van de stoommachine. Zijn belangstelling voor de kwestie werd nog groter, toen daarop gesproken werd over de ideeën van de Franse ingenieur Sadi Carnot, een der grondleggers van de thermodynamica. Carnot had zich in 1924 al de vraag gesteld, hoe het eigenlijk kwam, dat de stoomwerktui gen slechts zulk een gering nuttig effect hadden. Hij had zich daarbij bezig gehouden met isothermische processen waar bij de temperatuur constan, blijft en met de kringprocessen, die naar hem kringprocessen van Carnot zijn ge noemd. Hij was tot een verklaring voor het teleurstellende feit gekomen en daarbij tot de conclusie, dat bij een isotherme toestandsverandering van een gas het nuttig effect veel groter moest zijn in een warmtemachine. De jonge student had naar dit alles gretig geluisterd. En in de blanke mar ge van zijn cahier maakte hij inderhaast een aantekening: „Indien mogelijk uit vinden praktische toepassing isother men." Deze begeesterde en ambitieuze jon ge student, die zichzelf daarmee een levensprogram had uitgestippeld, droeg de naam Rudolf Diesel. Veertien jaar later kreeg dit spon taan gemaakte voornemen zijn be kroning. Dat gebeurde op 28 fe bruari 1892, nu juist 65 jaar geleden. Op die datum werd aan de ingenieur Rudolf Diesel octrooi verleend op een nieuw, door hem ontworpen, type ver brandingsmotor. Nu, vijf en zestig jaar later, viert de dieselmotor alom haar grote triom fen. Ze is onmisbaar geworden voor het gemotoriseerde verkeer. De uitvinding had veertien jaar van Diesels leven gevraagd. En het had hem moeite gekost om zijn vinding als werkelijk nieuw geaccepteerd te krij gen. Want zijn verbrandingsmotor had voorgangsters. Maar Diesel was een man, die van volhouden wist en hij slaagde er toch in de ongelovigen te overtuigen. Het octrooi no. 67207 was daarvan het resultaat. Zijn kroon was evenwel nog slechts een papieren kroon. Want er waren al leen nog maar tekeningen. Het eerste waarin hij slaagde, was, die papieren kroon dikker te maken. Want hij publi ceerde het resultaat van zijn studies in een dun boekje, dat tot titel droeg: „Theorie en constructie van een ratio nele warmtemotor." Het was zijn geloofsbelijdenis .Maar het moest bij geloven blijven, want hij kon geen overtuigend bewijsstuk, geen volgens zijn principe geconstrueerde mo tor op tafel zetten. Het kostte hem weer een taai, ver beten gevecht van vier jaar vóór dat gebeuren kon. Dank zij de belangstel ling van de Maschinenfabrik Augsburg, met wie op 21 februari 1893 een con tract tot stand was gekomen, en van Krupp, die gezamenlijk besloten zijn experimenten te steunen, kwam op 17 februari 1897 eindelijk het ogenblik, dat hij kon zeggen, dat zijn motor be drijfszekerheid bezat. iesel had bij de constructie van zijn motor de isothermen moeten prijsgeven, maar hij had deson danks een motortype ontworpen, waar bij een hoger percentage van de ver- brandingswarmte van de motorbrand stof wordt omgezet in bewegingsenergie, dan bij de benzinemotoren en zeker bij de stoommachines het geval is. Diesel's procédé bestond hierin, dat hjj niet een brandbaar gasmengsel com primeerde en daarop ontstak, maar aangezogen zuivere lucht onder hoge druk bracht. Ten gevolge van die druk van 30 tot 40 atmosferen werd de lucht in de cilinder zo heet, dat zij een tem peratuur van ongeveer 500 gr. Celcius bereikte. En wanneer dan de brand stof eerst verpoederde steenkool, maar spoedig petroleum of zware olie in de cilinder werd gespoten, ont brandde deze spontaan. Carburator en ontsteking waren bij zijn motor over bodig. Diesel bood de naderende twintigste eeuw een efficiënte motor aan en die eeuw heeft zich het geschenk ten nutte weten te maken. Ten behoeve van de scheepvaart, het railverkeer en het zwa re wegverkeer. Veertien jaar had hij aan zijn motor gearbeid. Vijftien jaar lang was hjj ge tuige van haar succes. Als een be roemd en gevierd man. En toen. Mensen kunnen verdwijnen. Het ge beurt nog steeds, dat er mensen spoor loos verdwijnen. Ook Diesel verdween. Dat geschiedde in de nacht van 29 op 30 september van het jaar 1913. Tijdens een overtocht van Antwerpen naar Harwich. Hij had óm een uur of tien 's avonds afscheid genomen van zijn reisgenoot en had zijn hut opgezocht. Een handdruk, en de woorden: „Tot morgen." De volgende ochtend was zijn hut leeg en zijn bed onbeslapen. Mysterie. Diesel was verdwenen. Maar niet spoorloos. Want veertien dagen later werd het lijk van een drenkeling drij vend aangetroffen op de Schelde. Het werd niet geborgen. Men oepaalde zich er toe de bezittingen van de verdronkene aan wal te brengen. En het lichaam bleef toevertrouwd aan de golven. On der die bezittingen was een zakagenda. De zakagenda van Rudolf Diesel. MR. H. C. M. EDELMAN. Advertentie De Joegoslavische minister van bui tenlandse zaken, Koca Popovic, heeft gisteren in het parlement verklaard dat er behalve de moeilijkheden op ide ologisch terrein nu onlangs ook econo mische moeilijkheden tussen de Sovjet- Unie en Joegoslavië zijn gerezen. Zo heeft de Sovjet-Unie, naar hjj mededeel de, een „onaanvaardbaar voorstel" ge daan om de bouw uit te stellen van een grote aluminiumfabriek in Montenegro, waarvoor de Sovjet-Unie en Oost- Duitsland een krediet van 175 miljoen dollar aan Joegoslavië zouden verschaf fen. De fabriek, die een jaarlijkse pro- duktie van 100.000 ton zou moeten kun nen bereiken, zou in 1961 voltooid wor den. Waarnemers te Belgrado zijn op grond van Popovics verklaring van oor deel, dat Tito besloten heeft, na de ve le „speldeprikken" van de Sovjet-Unie in de afgelopen maanden, tot een fron tale aanval over te gaan. Sinds het be gin van de Hongaarse opstand hebben de Russische en de Joegoslavische com munistische partij en de pers in beide landen beschuldigingen en tegenbeschul- digingen tegen elkaar geuit. Tot dus ver werd het conflict evenwel hoofd zakelijk op partijniveau uitgevochten. Door Popovics verklaring is het ge schil nu voor het eerst door Joegosla vië in de sfeer gebracht van de betrek kingen tussen de regeringen. Waar nemers verwachten echter niet, dat het tot een breuk zal komen, zoals in 1948. Popovic zei, dat er in de Sovjet- Unie en in delen van Oost-Europa een anti-Joegoslavische comapgne op touw wordt gezet om de politiek van Bel grado in diskrediet te brengen en Joe goslavië te isoleren. Aanvankelijk sche nen de meningsverschillen, die vorig jaar tussen Joegoslavië en de Sovjet- Unie aan de dag traden, alleen van ideologische aard te zijn, zonder dat hierdoor afbreuk zou worden gedaan aan de goede betrekkingen tussen beide landen. Deze verwachtingen zijn tot dus ver echter niet uitgekomen, aldus de minister. Zjjns inziens werd de kern van het geschil gevormd door de uit eenlopende opvattingen over de betrek kingen van Joegoslavië met het „so- i cialistische kamp" en over de vraag, wie aan het hoofd van dit kamp zou moeten staan. Joegoslavië wenste even wel niet toe te treden tot dit kamp, omdat dit niet net zijn politiek zou stroken en ook niet in het belang van de vrede of het socialisme zou zijn. Sprekend over het Westen, verklaar de Popovic, dat de betrekkingen met Engeland zelfs gedurende de gebeur tenissen om Suez niet wezenlijk ver stoord zijn geweest. De vooruitzichten voor een verdere ontwikkeling van de ze relaties zijn zeer gunstig, zo meen de hij. Ook de betrekkingen met de V.S. ontwikkelden zielt gunstig en zjj waren niet ongunstig beïnvloed door het uitstel van het bezoek van president Tito aan Washington, aldus de Joegosla vische minister van buitenlandse zaken. I Jacobs. Te Heloean, 25 kilometer ten zuiden van de Egyptische hoofdstad, is giste ren een bataljon Arabische vrijwilli gers, vluchtelingen nit het voormalige Palestina, in opstand gekomen. Het onge veer 600 man tellende bataljon eiste wapens en men uitte vijandige kreten jegens de regering. Bjj het neerslaan van de revolte zijn negen Palestijnen om het leven gekomen. Veertig zijn er in een ziekenhuis opgenomen. Tien Egyptenaren werden eveneens gewond. Ongeveer 600 Palestijnse vluchtelingen worden in de nabijgelegen woestijn ver mist. Volgens de berichten staken Egypti sche soldaten gedurende een oefening een Palestijns soldaat bij ongeluk met zijn bajonet. De soldaat overleed enige tijd later en zijn landgenoten werden toen zo wild, dat zij de Egyptische sol daten in het kamp aan begonnen te val len. Van het kamp gingen de Palestijn se soldaten vervolgens naar de voor stad Maadi van Cairo en vielen agenten op hun weg daarheen aan. Zij renden naar het commissariaat van politie, waar zij geweren uit het magazijn trachtten te halen. De politie stelde het hoofdkwartier van het ge beurde op de hoogte en vroeg om ver sterkingen, waarop honderden agenten en militaire politie-manschappen naar de plek van de relletjes snelden om de orde te herstellen. Het incident was het eerste van deze aard onder de Palestijnse legereenhe den. Deze soldaten zijn samen met de Egyptische strijdkrachten uit de strook van Gaza teruggedrongen als gevolg van het oprukken van de Israëliërs in de eerste dagen van de invasie in no vember van het vorig jaar. De weige ring van Israël om zich uit de strook van Gaza terug te trekken, wekt gro te ontevredenheid onder de Palestijnse soldaten. (Reuter, U.P.) De minister-president dr. W. Drees heeft de ministers-presidenten van de Nederlandse Antillen en Suriname uit genodigd tot een bezoek aan Neder land voor overleg en ter kennismaking met de nieuwe minister van zaken overzee. De ministers-presidenten heb ben de uitnodiging aanvaard en zullen begin maart in Nederland aankomen. Hoe vieren wij. Hollanders, feest? De vraag wordt in het nummer van deze week beantwoord in een reportage over de vele „feestartikelen", welke bij feesten in ons land gebruikelijk zijn, van de ouderwetse papieren mombak kes af tot de nieuwe rubbermaskers toe; deze laatste zijn een uitvinding van een toneelkapper te Boxmeer. Naar aan leiding van een onlangs verschenen boek wordt een causerie gewijd aan de be faamde Londense wijk Soho, gezellig maar ook gevaarlijk, omdat de mis daad er haar kwartieren heeft. Dr. A. Melchior beschrijft een enorme, modern geoutilleerde kopermijn in Kongo. J. W. Hofwijk schrijft over zijn bezoek aan de grote Boeing-vliegtuigfabrieken in Seattle en vertelt onder andere over testvluchten en de verkoop-politiek van deze onderneming. Verder is er een re portage over de miniatuuroorlog tussen Jemen en het Britse protectoraat Aden. Nu in een Engels weekblad een plan is ontvouwd tot het maken van een nieu we verbinding tussen het hart van de Citv en London Airport per monorail, wordt bij een aantal foto's een en ander verteld over de Schwebebahnde han gende tram van Wuppertal, die op één rail rijdt en al meer dan een halve eeuw oud is. Ook wordt in woord en foto een beeld gegeven van het Spaanse eiland Ibiza, in de Middellandse Zee, waar de tijd is blijven stilstaan. Jan Cottaar schrijft over de biljartkampioen Janus Nu da lente in aantocht is, worden in de verschillende modecentra de voorjaars- en zomercollecties aan het publiek ge- toont. De Madrileense ontwerpers Her- rera en Ollero hebben zomerkleding ontworpen, waarvan men op deze foto een zestal modellen ziet. V. I. n. r. bo ven: „Zafiro", een zomermantel, die is gemaakt van wol met een beige-wit ruit patroon. Van mauve lama-haar is de mantel, die de naam „Tapocio" draagt en „Diamante" is gemaakt van witte Australische wol. Op de vierde foto een schouderloos zomerjurkje van witte organdu, geborduurd met zwarte zijde en genaamd toiletje van witte satijnkatoen, bedrukt met fleurige, bloemen, tervrijl Esme ralda" een eenvoudig jurkje is van jaguarkatoen, bedrukt met motieven, die zijn ontleend aan de azteken. n West Duitsland rookt men er tegenwoordig weer flink op los. Statistieken wijzen uit, dat bij wereldzeeën zit, zou winnen, in staat zou zijn er geheel Zuid Amerika mee te bedekken. Niet met een laagje, - Ho maar met een laag van 11 kilometer onze oosterburen per hoofd van ae h bevolking in 1956 bijna 1.000 sigaret- ten zjjn gerookt, om precies te zijn 960 stuks. Honderd sigaretten meer dan het jaar daarvoor. In totaal wer den in West Duitsland verleden jaar 50 miljard sigaretten weggepaft, tweemaal zoveel als in 1950. Toen Brady, een Londense zwer ver, een glaasje teveel op had, trok hjj zingend door de stra ten en werd prompt door een bobby in zijn kraag gevat. Twee dagen la ter verscheen Brady voor de poli tierechter, die tot zijn en ieders ver- Voorlopig zal in Europa de wo- bazing opmerkte, dat het een troost ningnood nog niet zijn wegge- js jn deze benarde tijden, dat er nog werkt. Deskundigen schatten, mensen zijn, die een deuntje dur- dat er nog wel 10 jaar mee gemoeid Ven zingen, ook al valt dat dan niet zullen zijn. Op het ogenblik heeft Europa een direct tekort van nog 10 miljoen huizen. Daarbij komt dan nog, dat er jaarlijks meer dan een miljoen vervallen woningen door nieuwe moeten worden vervangen. In 1955 werden intussen 300.000 hui zen meer gebou wd dan het jaar daar voor. Men schat, dat het aantal in 1956 nog met 100.000 is vermeerderd. ocht u soms Anna heten, dan eindt u het mogelijk interes sant te weten, dat er in Euro pa nog 93.356.000 mensen precies zo heten. Als u Marie heet, weet dan, dat er alleen in Europa nog 91.200.000 andere Maries rondlopen Wil zijn er niet maar wij heten dan ook Jan mee. Ik kan me best voorstellen, dat zo iemand, gelet op de benarde tij- Een man, die het leven ondanks den voornoemd, zich dan eerst wat alle zorgen en moeilijkheden moed in wil drinken. Brady werd van de zonnige kant blijft be- vrijgesproken. Sindsdien wordt er in kijken, adverteerde dezer dagen in de straten van London vrij ijverig een blad in Californië: Wil degene, gezongen die onlangs mijn grasmachine leen- de zo vriendelijk zijn, deze terug H aKWOPflP te bezorgen. Ik kan haar namelijk 1 vermoedelijk aan een ander uit- T lenen I Rome is een nieuw gemeente bestuur gekozen, dat meteen is begonnen met een campagne te gen de affiche-plakkerfl in de stad. Dat is wel nodig ook; alleen in de Wat misschien aan de aardrjjks- maand deoember van het vorig jaar kundeles op school zou kun- werden in Rome niet minder dan nen worden toegevoegd is wat 700.000 aanplakbiljetten op muren cn een gepensioneerde ambtenaar in gevels aangebracht. Ook wenst het West Frankrijk op zijn eentje heeft gemeentebestuur het gebruik van uitgerekend, namelijk dat men, wan- neonverlichting drastisch te beper- neer men al het zout, dat in onze ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7