Israël bereid geheel terug trekken zijn troepen te In Washington zouden belangrijke toezeggingen zijn gedaan Peronistisehe samenzwering verijdeld I 1 ■MB SOEKARNO neemt volgende week zijn beslissing Pantserwagens rijden door Djakarta Arabische staatshoofden eisen terugtrekken van Israël Franse veiligheidspolitie arresteert vijftien Algerijnse rebellenleiders J. J. VAN KOOTEN Israël en de U.N.O. Vrouw glijdt van vlonder het water in en verdrinkt Franse actie tegen benoeming van Speidel Betogingen van communisten Aardverschuiving in Zwitserland Islamitiesche partijen wijzen plan van president van de hand Rust rond de Golf van Akaba Termijn inleve ring verlengd Volledige: schadevergoeding geëist voor Egypte Pronken met andermans veren Het weer R.A.I.-tentoonstelling TREIN OP LORRIE GEREDEN DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 80sfe JAARGANG No. 26843 In diplomatieke kringen te Washington is men van oordeel, dat de Israëlische regering zeer binnenkort zal meedelen, dat zij bereid is haar troepen terug te trekken uit de gebieden van Gaza en van Sjarm al Sjeik, langs de Golf van Akaba. Men neemt aan, dat zij haar besluit ongeveer gelijktijdig bekend zal maken aan de Amerikaanse autori teiten en in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Bespre kingen, die in de afgelopen dagen zijn gevoerd door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir, de Franse minister van buitenlandse zaken, Christian Pineau, en de Israëlische ambassadeur in Washington, Abba Eban, hebben tot dit resultaat geleid. Men gelooft, dat Israël er door Amerika en enkele andere landen van is overtuigd, dat het beginsel van de vrije vaart door de Golf van Akaba voldoende internationale steun zal krijgen. Verder heeft Israël, zo meent men in Washington, de verzekering ontvangen, dat troepen van de Verenigde Naties de bezetting van het gebied van Gaza zullen overnemen en dat er geen gevaar bestaat, dat Israël op nieuw schade en last ondervindt van Arabische zelfmoordcommando s in dat gebied. Aan Israëlische zijde is men er nu van overtuigd, dat de strook van Gaza niet aan Egypte zal terugkeren. Afwachtende houding -Öf §f .*r! - wsmmmm Oude bankbiljetten De Franse veiligheidspolitie heelt de arrestatie bericht van vijftien leiders van de Algerijnse opstandelingen en de inbeslag name van 75 miljoen franc, (meer dan zeven miljoen gulden), die bestemd waren voor de schatkist van de opstandelingen. De arres taties en het inbeslag nemen van het geld hadden in Parijs en Algiers plaats. Deze succesvolle actie wordt beschouwd als de ergste slag voor rebellen sedert de arrestatie, in oktober van verleden jaar, van de rebellen-leider Ben Bella en zijn vier metgezellen, toen dezen op weg waren naar Tunis voor besprekingen over een vrede. LEDEREN MOTORKLEPING Droog en zonnig motoren, scooters- auto scooters en bromfietsen Houtplein 20 Telefoon 12000 Grote Houtstr. 140 Tel. 12349 V BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuwer'rklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURA ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeVjr- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoog<v De administratie behoudt zich het recht vory advertentiën eventueel zonder opgave v«tr redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Het gaat in de U.N.O.-assemblee vreemd toe. Het Jcleine Israël, dat sinds jaar en dag door Egypte van de vrije doorvaart in het Suezkanaal werd uitgesloten en door de Arabische staten bedreigd werd van de kaart te zullen worden weggevaagd, heeft uit gerechtvaardigde zelfverdediging voor zijn naakte bestaan gevochten. Mili tair had het succes, maar dank zij de Amerikaanse zgn. antikolonialistische pro-Arabische politiek en de dreige menten van de Sovjet-Unie, die vaste voet aan de grond in het Midden- Oosten wil krijgen, moest het een goed deel van het bezette gebied weer zonder enige garantie prijsgeven. De strook van Gaza en zijn positie in de Golf van Akaba wenst het echter te behouden, zolang het geen afdoende garanties krijgt, die Israël zullen be schermen tegen nieuwe onrechtmatige acties van Egypte. Dat het Afro-Azia- tisch blok in de U.N.O. sancties tegen Israël eist, is te begrijpen. Dat blok staat nu eenmaal achter Nasser, al heeft deze ook tweemaal een gevoe lige militaire klap van Israël gehad. De Oosterse nationalisten steunen el kaar a tort et a travers en om het internationale recht bekommeren zij zich niet. Waarom zouden zij ook, zo lang in het Westen belangrijke mo gendheden terwille van hun al of niet vermeende belangen in Afrika en Azië hun, ieder op eigen wijze, in de nationalistische kaart spelen? Hebben Nasser en ook Sovjet-Rusland niet bewezen, dat brutalen nog altijd de halve wereld hebben? Rusland, dat Hongarije onder de soldatenlaars heeft vertrapt, heeft alle U.N.O.-resoluties tot nu toe aan diezelfde laars gelapt. Niettemin dringt het thans op sancties tegen het zichzelf verdedigende Israel aan. Indien de gunst van Azië en Afri ka gekocht zou worden door het summum jus van de U.N.O. te maken tot een summa injuria voor Israël, zou de U.N.O. zichzelf als internatio naal rechts- en politie-instituut om hals brengen. Te Hoogeveen is dinsdag de 62-jarige echtgenote van de arbeider G. Kars- sies door verdrinking om het leven ge komen. De vrouw stak een vonder over het Noordse Opgaande te Hoogeveen over. Midden op de vonder gleed ze van de Dlank af het water in. Enige buurvrou wen probeerden tevergeefs met een stok de drenkelinge op het droge te trekken. Ook de poging vani de juist passerende belastingambtenaar Hen driks, die gekleed te water sprong, mis- Toen hij de vrouw op de wal haalde was zij reeds verdronken. Zes gepensioneerde generaals en on geveer dertig andere personen zijn in hechtenis genomen wegens deelneming aan een mislukte samenzwering tegen de Argentijnse regering, aldus is giste ren te Buenos Aires vernomen. Rege ringsambtenaren hebben meegedeeld, dat door snel ingrijpen van de politie in de afgelopen 24 uur een „Peronis tisehe samenzwering" is verijdeld. Terwijl in Washington al deze bespre kingen aan de gang waren, nam de Al gemene Vergadering der Verenigde Na ties een strikt afwachtende houding aan. De Amerikaanse afgevaardigde, Ca bot Lodge, zou gisteren overleg ge pleegd hebben met andere afgevaar digden. Zijn resolutie zou in grote lij nen de verklaring van de Canadese minister van buitenlandse zaken, Pear son, van dinsdag volgen. Deze pleit te voor benoeming van een V.N.- commissaris voor het gebied van Ga za en tussentijdse maatregelen om snel het huidige Israëlische bestuur in het gebied te vervangen. Voorts zou volgens Pearson de scheepvaart door de Golf van Akaba niet ge hinderd mogen worden. De Verenig de Staten zouden hier, naar verluidt, nog een tijdslimiet voor terugtrekking der Israëlische troepen aan willen toevoegen en een bedreiging met ver dere maatregelen als de tijdslimiet overschreden zou worden. Premier Mollet heeft gisteren tot de Nationale Persvereniging te Washing ton gezegd, dat Frankrijk het „buiten gewone belang" van president Eisenho wers boodschap over het Midden-Oos ten heeft erkend. ,,De Verenigde Sta ten hebben de zaak van de vrede goed gediend en wij weten, dat Rusland niet onverschillig staat tegenover waarschu wingen als die welke het zojuist heeft gekregen," aldus Mollet. De voorzitter van het Hof van Appel te Parijs, Leon L,yon-Caen, heeft een open brief aan president René Coty van Frankrijk gezonden, waarin hij te gen de benoeming van de Duitse gene raal Hans Speidel als bevelhebber van de centrale land- strijdkrachten van de N.A.T.O. protesteert. De brief, die mede door een groot aantal Franse persoonlijkheden is ondertekend, ver zoekt Coty om in deze aangelegenheid tussenbeide te komen. Volgens een officiële bekendmaking te Belgrado hebben de Sovjet-Unie en Joegoslavië te Moskou een protocol ge tekend, waarbij de handel tussen de beide landen voor het jaar 1957 wordt geregeld. De waarde van de goederen uitwisseling zal dit jaar het equivalent van iets meer dan 100 miljoen dollar belopen, vergeleken met iets minder dan 112 miljoen dollar in 1956. Door de zware regenval en de abnormaal hoge temperatuur voor de tijd van het jaar heeft zich in Zwitserland een aan tal aardverschuivingen en lawines voor gedaan, waardoor vele wegen en trein- 7 ails door geheel het land zijn geblok keerd. Te St.-Gingolph, aan de oever van het Meer van Genève, is de jaar lijkse lawine van Chamenie naar bene den gekomen en heeft de weg ett de rails bedolven. Op de foto ziet men een bulldozer het puin wegruimen. Een menigte van naar schatting hon- hoofd en de bajonet op het geweer had- derdduizend leden van het communis- den. Pantserauto's, die van mitrailleurs tische vakverbond, de Sobsi, heeft van- waren voorzien, reden af en aan. In de morgen op het Merdeka-plein in Dja- menigte werden spandoeken meegedra- karta betoogd ten gunste van Soekar- gen en de organisatoren hadden ge- no's plan voor een „geleide democra- zorgd voor enorme hoeveelheden strooi- tie". In gesloten colonnei marcheer- biljetten, waarin werd aangedrongen den de vakbondsleden het plein op, dat op aanvaarding van het plan van de was afgezet door grote aantallen Indo- president, nesischc soldaten, die de helm op het Behalve leden van de communistische vakbond en van de communistische partij bevonden zich op het Merdeka- plein ook leden van de P.N.I., de natio nalistische partij. Delegaties van alle politieke partijen betraden het paleis van Soekarno, dat aan het plein is ge leggen, om hem hun mening over zijn plan mee te delen. De nationalis tische minister van arbeid in het kabi net van Alisastro Amidjojo had de werk gevers in Djakarta gisteren al verzocht de arbeiders vandaag vrij te geven en hen aldus in staat te stellen aan de betoging op het Merdeka-plein deel te nemen. President Soekarno heeft aan gekondigd dat hij begin volgende week zijn definitieve besluit zal bekend ma ken. Hij heeft gisteren overigens van de drie grote Islamietische partijen, de Masjumi, de Nahdatul Ulama en de P.S.Ï.I., te horen gekregen, dat zij met zijn plan niet kunnen instemmen. Zij hebben de president verzocht een an- Aan de rustige sfeer rond de Golf van Akaba zou men niet zeggen, dat dit gebied in het brandpunt van de politieke belangstelling staat. Het normale leven gaat hier gewoon zijn gang. Nadat de Israëli's het gebied hadden bezet, begon nen zij onmiddellijk met de visvangst in dit gebied en kwamen tot de ontdek king, dat het een rijk visgebied was. Vanuit het noorden kwamen een aantal visserslieden en vestigden er een vissersdorp. Dagelijks vissen zij nu met kleine bootjes in de golf (foto beneden), terwijl het strand de sporen van de s^'ijd nog draagt. Op de bovenste foto ziet men verschillende soorten voertuigen van het Egyptisch leger, die vernield werden en tijdens de terugtocht werden achtergelaten. der plan uit te werken, dat ook de in stemming heeft van de voormalige vice- president, dr. Mohammed Hatta. De drie grote Islamietische partijen bezetten in het parlement 116 zetels. De nationalisten en communisten sa men 106. De Partai Katolik, de Chris telijke partijen en de socialistische par tij van Sjahrir voelen ook niet voor een regering, waarin de communisten zitting hebben. Maar Soekarno heeft laten door schemeren, dat hij meer waarde hecht aan een „volksuitspraak". De secre taris-generaal van de communisti sche party, Djipa Nusantara, en de voorzitter van de nationalistische par ty, Suwirjo, gaven biyk dat te be seffen. Na hun bezoek aan het paleis hielden zü toespraken tot de verza melde' menigte, waarin zy de door de president voorgestelde staatsvorm prezen. De voorzitters van de Masjumi en de Nahdatul Ulama, die het paleis even eens bezochten om nog eens formeel van hun afkeuring te getuigen, weiger den een verklaring af te leggen voor de menigte, die zij „bevooroordeeld" noemden. De voorzitter van een kleine Islamietische party, de Perti, wilde zeggen, dat hij Soekarno's conceptie steunde, maar dat hij Hatta als premier wenste. Het eerste deel van zijn me ning mocht hij ongehinderd vertolken, maar bij het tweede deel werd hem het spreken onmogeiyk gemaakt. President Soekarno heeft alle politie ke leiders, die vanmorgen bij hem op bezoek zyn geweest, beloofd, dat hy be gin volgende week zal meedelen, wat zijn volgende stap zal zijn. Daarna ging hij naar buiten en sprak op zijn beurt de menigte toe. Hij zei, dat hij alle meningen had vernomen, dat hq naar Surabaja zou gaan en dat hy daar zou overwegen, wat hem te doen stond. Maandag, zei hij, zou hij terugkeren en dan zou hij zqn beslis sing onmiddellijk bekend maken. Soe karno verdedigde nogmaals zijn concep tie voor „democratie van wederzijdse hulp". „Ik smeek u om kalm te zijn," zo besloot hy zijn toespraak. Alle Nederlandse scholen en tal van Nederlandse en Engelse bedreven wa ren vandaag gesloten en in de straten, die naar het Merdeka-plein waar ook het paleis gelegen is leiden, waren slechts weinig Europeanen te zien. De studio's van Rajiio Republik In donesia, en ook de vlak by het paleis gelegen Engelse ambassade stonden on der bewaking van mariniers en met automatische vuurwapens uitgeruste speciale politietroepen. (A.N.P.-U.P.) De Nederlandsche Bank maakt be kend, dat zij de gelegenheid tot ver wisseling van bankbiljetten van f 10 model 1945 en model 1949, bij haar bij bank te Rotterdam, haar agentschappen en haar correspondentschappen heeft verlengd, en wel tot en met 31 mei 1957. Van 1 juni 1957 af zullen bedoel de bankbiljetten alleen nog maar bij haar hoofdbank te Amsterdam kunnen worden verwisseld. De bankbiljetten van model 1945 zijn gedateerd 7 mei 1945 en vertonen aan de achterzijde een afbeelding van het mijngebied Limburg. De bankbiljetten van model 1949 zijn gedateerd 4 maart 1949 en vertonen aan de achterzijde een reproduktie van het schilderij van Ja cob van Ruisdael, getiteld „molen bij Wijk bij Duurstede". Een minuut na het vertrek van een trein naar Zandvoort is woensdagmid dag om 13.20 uur op het oversteekpad westzijde van het Centraal Station te Amsterdam een motor-perronlorrie te gen de trein gereden, die een snelheid had van plus minus 20 km. De bestuur der werd van de lorrie geslingerd en kwam naast de rails terecht. Met be trekkelijk lichte verwondingen aan hoofd en beide benen werd hij voor onderzoek naar een ziekenhuis vervoerd en vandaar naar zijn woning. De trein had dertien minuten vertraging. De vier Arabische staatshoofden die drie dagen te Caïro hebben geconfe reerd, hebben gisteravond, na de laat ste vergadering van de conferentie, be kendgemaakt, dat zq zich zullen in spannen voor „een onmiddeliyke en onvoorwaardelijke terugtocht van Is raël achter de bestandslijnen", aldus heeft radio Cairo gemeld. Koning Sa- oed van Saoedi-Arabië, koning Hoes sein van Jordanië, president Sjoekri el Koewatli van Syrië en president Nas ser van Egypte kwamen maandag in de Egyptische hoofdstad bijeen om tot een gemeenschappelijke politiek te komen. Volgens de bekendmaking van de vier staatshoofden, dat door radio-Caïro werd uitgezonden is verder overeengekomen de rechten van de Palestijnse Arabie ren volledig te steunen. Volgens de staatshoofden is het noodzakelijk, dat de „agressieve landen" Egypte schade loos stellen voor alle schade die het land door hun „agressie" leed. Alle po gingen tot beperking van de Egypti sche soevereiniteit over het Suezkanaal worden verworpen. Men kwam over een, dat de scheepvaart door het ka naal wordt geregeld in overeenstem ming met de Conventie van Constanti- nopel van 1888. De staatshoofden ver oordeelden de „Britse agressie tegen de gebieden van Jemen" en kwamen overeen solidair met Jemen te zijn bü het bedwingen van deze „agressie", al dus radio-Caïro. Zq besloten „de rechten van de Ara bieren in Algerije op vrijheid en onaf- hankeiykheid" ten volle te steunen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat de staatshoofden van Egypte, Jor danië en Syrië de uiteenzettingen die koning Saoed in de Verenigde Staten aan verantwoordelqke personen heeft gegeven over het Arabische standpunt, zeer waarderen. Zoals bekend heeft de S.E.R. een veertien dagen geleden op verzoek van de Staatssecretaris van Sociale Zaken een advies uitgebracht over een wettelijke pensioenregeling voor weduwen en wezen. In dit advies werd voorgesteld, dat de uitkering in elk geval toekomt aan de weduwe, die de leeftijd van 50 jaar heeft be reikt. Bij het interne beraad over dit advies blijken de meningen, vooral wat deze leeftijd betreft, nogal ver deeld te zijn geweest. Sommigen wil den hem op 45 jaar, anderen op 55 jaar gesteld zien. Partijen kwamen tot een compromis en zo werd in het gepubliceerde advies van de S.E.R de leeftijd op 50 jaar gesteld. Zaterdag j.L is te Utrecht een bui tengewone hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. gehouden, waar naast de nota der regering tot beperking der bestedingen ook het advies der S.E.R. inzake de weduwen- en wezen- voorziening ter sprake is gekomen. Over dit laatste onderwerp sprak de heer H. Korte, algemeen secretaris van het N.V.V. Hij ging uitvoerig in op het S.E.R.-advies en hield o.a. een pleidooi voor een lagere leeftijds grens dan 50 jaar. Naar Trouw onthult, proberen de socialisten hier weer voor de buiten wereld de mooie jongens te spelen, terwijl juist zij het zijn geweest, die bij het interne beraad in de S.EJl. de leeftijd op 55 jaar gesteld wilden zien. Het zijn met name de vertegen woordigers van het C.N.V. in de S.E.R. geweest, die een leeftijdsgrens van 45 jaar hebben verdedigd. Zi] kregen echter geen voet aan de grond, o.a. omdat men van N.V.V.-zijde tot een leeftijdsgrens van 55 jaar wilde gaan! Jonge weduwen konden weer in het arbeidsproces worden opgenomen! Het N.V.V. pronkt met andermans veren Dinsdag heeft het gemeentebestuur van de City van Londen de Hertog van Edinburgh de gebruikelijke welkomstlunch aangeboden, die een lid van de koninklijke familie ontvangt bij de terugkeer van een buitenlandse reis. De lunch werd gebruikt in tegenwoordigheid van vele hoogwaardigheidsbekleders en autoriteiten. De prins was demonstratief vergezeld van zijn vriend en ex-prive- secretaris, luitenant-commandant Michael Parker, die o.a. de wereldreis van de Prins heeft meegemaakt. De heer Parker is uit zijn functie ontheven, toen zijn huwelijksmoeilijkheden bekend werden. De politie heeft meegedeeld, dat het haar een maand gekost heeft om de thans gearresteerde rebellen op te spo ren, nadat zij in de gaten had ge kregen, dat een agent tussen Parijs en Algiers heen en weer reisde met grote sommen gelds. Inspecteurs in burger gingen zijn gan gen gedurende een hele maand na en leerden zo de mensen kennen, met wie hij in contact kwam. Hij werd gister avond in een straat van de Arabische wijk in Parijs gepakt met dertien mil joen franc in een schoenendoos onder zijn arm. De politie arresteerde tezelfdertöd in Algiers en in andere gedeelten van Parijs de overige, haar bekende, ver dachten. Tien miljoen franc werd ge vonden in de verblijfplaats van een der verdachten in Parijs en 50 miljoen in een woning in Algiers. De politie wei gerde voorlopig nog de namen van de in Parijs gearresteerde leiders bekend te maken, maar uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat er onder hen zich minstens twee Europeanen bevinden en twee Mohammedanen met buitenland se paspoorten. Onder de gearresteerde mannen in Algiers bevinden zich Bou- chenafa Mohammed, de vroegere on der-voorzitter van de Algerijnse alge mene raad, twee Caids, hoofden van stammen, en de zoon van een vooraan staand Mohammedaans zakenman in Algerije. Advenenti BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR48 A DAM - TEL. 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en over het algemeen zon nig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht lichte vorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Zon: 7.29-18.29 Maan: 6.56-18.35 Advertentie Voor al onze bekende merken zijn wij vertegenwoordigd op de Voor inlichtingen en demonstraties:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1