Nieuwe bedrijfsruimte van N.V. Nel is wordt zaterdag in IJmuiden geopend ZWITSAPLAST MEUBEL' C Kapitale serie van Lamers een stimulans voor Dover H.A.T. met „Directeur Fanny" in het Minerva-theater Kruiswoordraadsel Protest van hoogleraren tegen benoeming van Speidel NAAIMACHINES HOPE-DIAMANT KOMT NAAR NEDERLAND Door gebrek aan heid uit Haarlem verdreven Voorjaarsbeurs geopend KLINGDECOR Hoe spelen de r.-k. clubs? ERIC DE NOORMAN De prijsstop voor consumptiemelk Nimmer Nederlandse troepen onder bevelen van Duitse generaaV Internationale expositie Amsterdam-Diamantstad9 9 Vergadering gymnastiekleraren in Haarlem Weinig activiteit bij schaakkring Haarlem in afgelopen jaar Bomen op Julianalaan N.V. De Houtwerf heemstede Eigenares armband meldt zich Jjtiodelkame Waarde van 20 miljoen Mobilisatie Expansie IJmuiden F aillissementen BLOEMENDAAL Waterstanden 2. DE KENNEMERS—DEM 3. ALW. FORWARD—ADO I^ZwHsaTpro^SlJ de betere pleister RENAULT bestelauto's GARAGE DEN HOUT woningtextiel een ongekend grote sortering c DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 PAGINA OM DE „SVENSKA KANNAN" ZANDVOORT 25-JARIG JUBILEUM Niet langer gehandhaafd dan strikt noodzakelijk 8 9 10 11 - - - ■w - - - - - - - - - - - - - Oplossing van woensdag ENGEL, Gr. Houlstr. 181, Tel. 14444 Zaterdagmorgen om tien nur zal de burgemeester van Velsen. mr. M. M. Kwint, het nieuwe bedrijfspand offici eel openen van de N.V. J. G. Nelis op het Nieuwe Industrieterrein aan de Kromhoutstraat in IJmuiden. De N.V. Nelis is een aannemersbedrijf van grond- en transportwerken. dat tot ver leden jaar in de Waarderpolder in Haarlem gevestigd was, maar wegens gebrek aan expansiemogelijkheden ver trekken moest. Het is de eerste nieu we industrievestiging in de IJmond. In de dertiger jaren, om precies te gijn in 1933, toen ons land juist een ernstige crisis-periode doormaakte, nam de heer J. G. Nelis op 28-jarige leeftijd het besluit, voor eigen reke ning en risico een zand- en grindhandel te Haarlem te stichten. Met veel goe- Onder voorzitterschap van de heer B. W. Solkamans heeft woensdagavond in een der zalen van Brinkmann de af deling Haarlem van de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding haar algemene leden- vergadring gehouden. De voorzitter zeide in zijn openingswoord, dat het verslagjaar 1956 betrekkelijk gunstig is geweest en dat het vak algemene waar dering ondervindt. Voor de zesde en zevende klassen van het lager onder wijs werden nieuwe vaardigheidsproe- ven samengesteld. Het bestuur zal plan nen overwegen om het vijftigjarig be staan van de afdeling Haarlem in 1958 op enigszins feestelijke wijze te vieren. Het zittende bestuur werd bij accla matie herkozen. In de vacature ont staan door het vertrek van mej. C. M. L. Vreeswijk had het bestuur reeds tijdelijk voorzien door mej. J. G. Roo- denberg te benoemen. De leden meen den dat het wenselijk zou zijn de schooljeugd reeds van de eerste klassen af een medische sportkeuring te laten ondergaan, opdat niet schoolkinderen aan de gymnastieklessen deelnemen voor wie het om gezondheidsredenen niet verantwoord is. Het bestuur werd ge vraagd tot een actie over te gaan op dat de salarissen voor de gymnastiek leraren bij het u.l.o. niet nog langer onder die van de onderwijzers blijven liggen. De heer de Bock deelde mee dat het ledental in het verslagjaar tot 83 is toe genomen. Voorts dat het Krelagehuis niet ge schikt is voor het geven van gymnas tieklessen. Bruikbaar is deze zaal al leen voor het geven van bepaalde zaal sporten. De bouw van gymnastiekloka len zal door de huur van het Krelage huis niet mogen worden vertraagd. Met de directie van Stoop's bad moest het bestuur besprekingen voeren over de organisatie van het schoolzwemmen. De toestand, zo zegt het verslag, wordt daar echter langzamerhand onhoud baar. In Café „De Florijn" hield de schaak kring Haarlem dinsdagavond zijn jaar lijkse algemene ledenvergadering. Deze druk bezochte bijeenkomst heeft duide lijk aan het licht gebracht, dat de ont plooide activiteit van het kringbestuur in het afgelopen jaar niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. De voorzit ter, mr. J. Jansonius, wees zelf op het feit, dat men enigszins was ingeslapen. Dat dit met de penningmeester, de heer J. A. v. d. Berg echter niet het g-eval is geweest, werd merkbaar uit zijn financieel overzicht. Het batig sal do was toegenomen. Met algemene stemmen werden de heren Jansoniun en van de Berg herkozen. In de vacature, ontstaan door de zich niet herkiesbaar stellende heer F. C. Kuyken, werd voor zien door de benoeming van de heer J A. Maartense. Speciale aandacht werd op deze vergadering geschonken aan het jeugdschaken. Men bleek ervan overtuigd, dat nog zeer vele jongeren hun vrije tijd met nutteloze en geest dodende „straatslenterij" doorbrengen. Verscheidene voorstellen, om te trach ten hierin verandering te brengen en de jongeren tot het beoefenen van het schaakspe1 te brengen, werden aan het bestuur voorgelegd. Het persoonlijk schaakkampioenschap van Haarlem zal beginnen op zaterdag 6 april. Opgaven voor deelneming kun nen geschieden bij de heer F. F. Groos, Rollandstraat 76. Gespeeld zal worden in een hoofd-, eerste-, tweede- en derde- klasse. De voorzitter verzocht de lge- vaardigden van de schaakclubs „Haar lem" en „Ha. S.G." hun sterke spelers te bewegen aan de wedstrijden deel te nemen. In zijn slotwoord verzocht de voorzitter aan de afgevaardigden om eventuele ideeën, welke het schaakleven ten goede kunen komen, aan het kring- bestuur kenbaar te maken. de moed en doorzettingsvermogen be zield, doch met uiterst bescheiden mid delen, schafte hij zijn eerste kipper vrachtauto aan, geschikt voor het ver voer van zand en grind en huurde hij aan de Harmenjansweg een stukje op slagterrein, dat hem geschikt toe leek voor zijn „onderneming". In die tijd vervulde de heer Nelis alle functies zelf. Vanaf jongste bediende, chauffeur, kwitantieloper tot ondernemer-hande laar toe. Eerst in de loop van 1938 meende hij zich de „luxe" van.een kantoorbe diende te kunnen permiteren door het in dienst nemen van de heer J. v. d. Kamp, die tot op heden aan het be drijf is verbonden gebleven, doch thans als procuratiehouder. Het eerste "gro te" werk dat de heer Nelis uitvoer de, bestond uit de ophoging van de „Amsterdamsche Buurt" te Haar lem, terwijl hij zich verder bezig hield met het graven van bouwput ten ten behoeve van de woningbouw en de uitvoering van grondwerken t. b.v. de aanleg van wegen en plant soenen ten noorden van de Jan Gij- zenvaart en ten oosten van de Rijks straatweg in Haarlem-Noord. Verder noemen wij nog de aanleg van de weg langs de Zomervaart naar Vijfhuizen en het grondwerk t.b.v. het pompsta tion aan de Parkweg te Velsen. Bij het afkondigen van de mobilisatie werd het grootste deel van het rollend materieel voor werkzaamheden aan de Hollandsche Waterlinie door Defensie gevorderd, terwijl tijdens de bezetting dit nog eens „dunnetjes" werd overge daan door de bezetter. Niettemin werd voortgewerkt aan de verdere outillage van zijn bedrijf en kwam door aankoop en verbouwing een garage met boven- gelegen woning aan de Harmenjans weg 81 als bedrijfspand tot stand. Na de beëindiging van de tweede wereld oorlog werden een drietal onder het zand verborgen vrachtauto's weer opge graven en kon de heer Nelis weer op nieuw beginnen met de verdere op bouw van zijn bedrijf. Het eerste wat de firma Nelis na de*oorlog deed, was met zijn nog over gebleven vrachtwagens de Gemeente Reinigingsdienst de behulpzame hand te bieden bij het ophalen van het stads vuil. Geleidelijk aan kwam de bouw nijverheid en daarmede de handel in zand en grind weer op gang, doch de baar. tijd had niet stil gestaan. De mechani satie had haar intrede gedaan, óók op het terrein van het grondverzet. Dus schafte de heer Nelis zich in 1948 de eer ste dragline aan, die al spoedig ge volgd werd door andere machines, zo als bulldozers, shovels, walsen en grondverdichters. Want er kwam werk in overvloed aan de winkel. De aan gerichte oorlogsschade moest worden hersteld en het puin moest in de Ge meenten Zandvoort, Velsen en IJmui den worden geruimd. Het bedrijf groeide uiterst snel Het dynamisch karakter van de heer Nelis zocht naar expansie en vond die door de oprichting van de „N.V. Ne lis", welk bedrijf zich o.m. op het ter rein van de utiliteitsbouw wierp. Een ver huurkantoor voor aannemersmateriaal werd gesticht en in samenwerking met zijn collega's werd de zand- en grind handel gebundeld door het oprichten van de Centrale Zand- en Grindhandel voor Haarlem en Omstreken. Tal van medewerkers wist de heer Nelis om zich heen te groeperen waardoor hij in staat was vele en omvangrijker grond- en wegenbouwwerken in de loop der jaren tot stand te brengen. We noemen slechts de aanleg van de stortplaats voor huisvui, aan de Prins Bemhardlaan, de grondwerken t.b.v. de uitbreidingsplannen der Gemeenten Landsmeer, Nieuwer-Amstel, Purmer- end. Haarlem en De Wormer. Wegen aanleg en verbetering te Heemstede, Amstelveen, Lochem, Delfzijl en op het Hoogovenbedrijf. Tientallen werken, groot en klein, te veel'om in kort be stek samen te vatten werden uitge voerd en dienovereenkomstig breidde het vrachtwagen- en machinepark zich uit, zodat thans over een 40-tal vracht en kraanwagens en een 25-tal machines voor groot-grondverzet kan worden be schikt. Voor onderhoud en herstel van dit vrachtwagen- en machinepark kon de outillage aan de Harmenjansweg niet meer op bevredigende wijze tegemoet komen, terwijl ter plaatse geen moge lijkheden bestonden er de gewenste uit breiding aan te geven. Dus werd naar betere accommodatie gezocht. Na vele vergeefse pogingen wist de heer Nelis de hand te leggen op een stuk indus trieterrein in IJmuiden waarop hij ge stalte zou kunnen geven aan de voor zjjn geest zwevende plannen tot onder brenging van zijn bedrijf. Op een terrein van ruim 8.000 m2 verrezen een modem geoutilleerde re- visie- en constructiewerkplaats ten be hoeve van het machinepark met daar aan verbonden een auto-herstel-werk plaats met uitgebreid onderdelen-maga zijn ter grootte van 57x25x8 m. Tevens werd een nieuw modem kantoorpand van 10x30x4 m gebouwd, dat zonodig in de toekomst met een verdieping kan worden uitgebreid en een bedrijfswoning aan het geheel toegevoegd. Binnen af zienbare tijd hoopt de heer Nelis ter afronding van dit bouwproject er nog een auto-bergplaats van ongeveer gelij ke afmetingen aan toe te voegen, zo dat zijn bedrijf gerekend kan worden tot de best geoutilleerde aanne mers- en transportbedrijven in het land. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft dinsdag 16 februari 1957 in staat van faillissement verklaard: A. Onrust, handelaar, wonende te Zaan dam, Pieter Pauwstraat 40. Rechter-Commissaris: Mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. W. N. Fel- hoen Kraal, advocaat en procureur te Wormerveer, Zaanweg 66. G. Treffers, handelende onder de naam Wenca, wonende te Haarlem, An- thoniestraat 55. Rechter-Commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. W. Glastra, advocaat en procureur te Haarlem, Jansweg 52. Wegens gebrek aan actief werd dins dag 26 februari 1957 opgeheven het fail lissement van: D. van der Kamp, transportondernemer, wonende te Haar lem, Molukkenstraat 56 Rechter-Commissaris: mr. J. D. Vink. Curator: mr. W. Glastra, advo caat en procureur, te Haarlem, Jans weg 52. Advertentie PROJECTIESCHERMEN Op deze fraaie zonnedag heeft Haar lems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, vanmorgen de vijftiende voor jaarsbeurs voor de vrouw, die tot 8 maart in het Krelagehuis aan de Leid- sevaart gehouden wordt/ met en fer me slag op de gong gopend. Hij zeide daarmee een soort bijgeloof te belij den, dat wil, dat een manifestatie beter zou slagen, indien zij door een autori teit geopend wordt. De traditie, dat een autoriteit in Haarlem telkens de voorjaarsbeurs opent, noemde burge meester Cremers een zeer goede ge woonte. De beurs is voor Haarlem een be langrijke zaak. Het is belangrijk, dat de nijverheid in Haarlem in al haar ge ledingen floreert. Het is verder belang rijk, dat de verhouding klant en distri- buant steeds beter wordt, aldus de heer Cremers. Mevr. A. HamakerWillink, presidente van de Haarlemse afdeling van de Ned. Vereniging van Huisvrou wen, had in haar welkomstwoord de beurs gedefinieerd als een gelegenheid tot voorlichting van het publiek om trent artikelen van uitnemende kwali teit. Zjj meende dat de beurs, die zich van de voorgaande onderscheidt door een grotere variatie in d.e geëxposeer de artikelen, de aandacht verdient van iedere vrouw in Kennemerland. De voor zitter van de Haarlemse Middenstands centrale, de heer L. Lam, zei, dat de beurs een onmisbare plaats in de Haar lemse samenleving inneemt. Daarom had het bestuur van de centrale gaar ne zjjn auspiciën aan dit evenement verleend. Na de gongslag maakten de honder den aanwezigen een rondgang over de tentoonstelling, waarop vele tientallen bedrijven uit Haarlem en omgeving een stand hebben ingericht. Het is de bedoeling van de afdeling plantsoenen van de dienst van Publieke Werken in Bloemendaal te zorgen, dat omstreeks half maart het oostelijk deel van de Julianalaan in Overveen (ooste lijk van de Willem de Zwijgerlaan) met lindebomen zal zijn herbeplant. De bomen zullen niet meer, zoals vroeger het geval was, op de rijwielpaden wor den geplaatst, maar op de voetpaden, waarheen eveneens de lichtmasten zijn verplaatst. IJMUIDEN" Donderdag 28 februari Hoog water: 3.28 u. en 15.38 u. Laag water: 11.16 u. en 23.35 u. Vrijdag 1 maart Hoog water: 3.59 u. en 16.07 u. Laag water: 11.50 u. Advertentie In elk huis past de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 2024 - Tel. 11932 (Zondag 3 maart) 1. HBC—WEST-FRISIA 4. ALC. VICTRIX—VITESSE 5. TYBB—VOORBURG 6. ROODENBURG—WSB 7. USVU—DE RIJP 8. ONZE GEZELLEN—BLOEMEND. 9. FOREHOLTE—TEIJLINGEN 10. DOCOS—SJC De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag op ons bureau zijn. De triomfantelijke mokerslag, waar mee de Beverwijker Jan Lamers gister avond in het sfeerrjjke biljarttoernooi om de „Svenska Kannan" zijn Haar lemse tegenstander Ko Doves trof, had de allure van een genadeklap. Een ka pitale reeks van 199 caramboles, een schrikwekkend produktievermogen van de voorzichtige IJmonder, wiens psy che door niets kan worden geschokt. Onder de extra-druk van een onmoge lijk goed te maken achterstand moest Doven repliceren. Na wat driest ge- meet begon de crack van „Vrienden kring" vaster te manoeuvreren. Zijn onbehagen over vorige verloren par tijen veranderde in een fel ie zekerheid, dat er iets kan gaan gebeuren. Er gebeurde iets: een artistieke serie aan de randen der kadervakken, pas uit gespeeld toen de arbiter 152 annonceer de. Een magistrale „come back" van Doves, maar nóg niet genoeg om La mers op de knieën te brengen. De Wijkse favoriet won in elf beurten. Het was zijn vierde winstpartij, want tevoren had hij Nobels met stevige se ries kansloos gelaten. Een ontredderde- Nobels, voor wie het speels fonkelen de materiaal te haastig is. Op eigen terrein, „in ,,'t Hof van Holland" kan deze man een struikelblok zijn voor ster kere biljartspel, maar wanneer de tech nieken van het pure kaderspel in kaars rechte carambolage aan de orde komen blijft er. van hem weinig over. Ook in het treffen met Steffers,. dat deze slechts moeizaam in zijn voordeel wist te beslissen, lag het spel van de „Hof van Hollander" beneden peil, vooral omdat hij geen serieuze pogingen deed de positie te bewaren door een zuiver systeem. Veel meer kadriast is Helling man. Konden wij na de eerste avond van hem weinig goeds melden, nu heeft hij getoond meer in zijn mars te heb ben dan wat brokkelig „gekien" in de buurt van de lijnen, maar nooit op de plaatsen waar de carambols zonder belemmeringen vergaard kunnen wor den. Tegen de totnogtoe uitstekend vech tende Dickman vertoonde Hellingman opeens de geamortiseerde rappèl met een onblusbare wilskracht om het ver loren terrein terug te winnen. Zijn reeks van 91 in de achtste beurt gaf blijk van methodiek en kleinspelkunst en was zo gelijkmatig van opbouw dat Dickman de moed in de schoenen zonk. Dat belette hem niet om met 83 te antwoorden, wat echter een te lichte „stoot" was om zijn clubgenoot van een spoedige finish af te houden. Winst was ook weggelegd voor Age- ma, die Rein Lunenburg als tegenstan der had .Het gemiddelde: 19.44 werd niet geboekt door hoge series, maar was het resultaat van degelijk, vast spel met een enkele maal een handvol „parels' 'aan de lijn, dichtbij de kop der tafel. De uitslagen waren: J. Nobels 225 106 17 22 6,23 0 J. Lamers 400 400 17 90 23,52 2 Advertentie De Internationale diamanttentoon- stelling „Amsterdam-Diamantstad", die van 21 juni tot en met 14 juli a.s. in de Apollohal wordt gehouden, zal in binnen- en buitenland de aandacht op de hoofdstad vestigen als een van de wereldcentra der diamantindustrie. Er zullen sier- en industriediamant in ve lerlei variëteit en grootte uit binnen- en buitenland voor een waarde van ongeveer 20 miljoen worden getoond. Alles uiteraard achter glas en op zeer deugdelijke doch onzichtbare wijze door de Amsterdamse politie beveiligd en bewaakt. De wereld distributieorga nisatie voor diamant, de Diamond Tra ding Company, zal In haar stand ruwe diamanten tonen, zoals ze uit de mijnen komen en grote uiterst waardevolle geslepen stenen van bijzonder fraaie kleur en zuiverheid. De Amsterdamse diamantindustrie zal niet alleen sier- en industriediamant exposeren, maar te vens demonstraties doen geven van alle stadia van bewerking, van het ontwer pen van juwelen, het zetten en het dragen daarvan. Vele buitenlandse huizen hebben hun medewerking toegezegd in de vorm van bijzondere inzendingen. Het pièce de résistance wordt de wereldberoemde „Hope"-diamant. Dit kostbare kleinood, afkomstig uit Voor-Indië waar het in 1642 werd gevonden -weegt 44% karaat. Het werd in 1830 door de Londense bankier Hope gekocht. De diamant, die volgens de legende de bezitter ongeluk brengt, is nu in het bezit van de New Yorkse juwelier Harry Winston. Per vliegtuig wordt hij naar ons land over gebracht. De waarde van de steen wordt geschat op 1 miljoen gulden. De organisatoren zijn van plan, gelijk met de tentoonstelling een congres te hou den met vooraanstaande buitenlandse geleerden als sprekers. Als voorzitter zal onze landgenoot prof. ir. D. Dres den, directeur van het TNO, fungeren. Tenslotte zullen diverse attracties aan de expositie verbonden- worden, o.a. een wedstrijd met diamantprijzen en een verrassing voor diamanten echtpa ren in de hoofdstad. Advertentie Waarom ziet U honderden lopen? Goedkoop in aanschaf en onderhoud; laag benzineverbruik; laadruimte tot 9 m3. 300 kg: 4190.—, 1 tonner met gregoirevering f 6900.—, 1% tonner 6900. De eigenares van de gouden armband ter waarde van vijfduizend gulden, die, zoals eerder werd gemeld, bij Woens- drecht werd gevonden, heeft zich dins dagavond naar aanleiding van dit be richt gemeld aan het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Het was een Antwerpse dame, die de armband in het begin van deze maand tijdens een wandeling in Woens- drecht had verloren. Advertentie O) N O W WONINGINRICHTING BEVERWIJK G eopend 8-11.30 en 14- lauur. Dinsd lot nu 22. Soepel wentelt Eric zich om in het water en duikt onder de boten door. In de veilige omschutting van de gewelfde romp, waar niemand hem van het schip af zien kan, komt hij even boven om adem te halen en zich te oriënteren. „Hij is verdronken, de sufferd", hoort hij Glum roepen. „Hij had al lang boven moeten komen. Meegesleurd door de stroom zeker! Heb je ooit zo'n uilskuiken meegemaakt, makkers! Hij dacht waarachtig, dat ik niet begrijpen zou, wat hij daar voor een kaartje tekende. Oude Glum, de erfgenaam van de: Koning. Héhéhéhé! Gemakkelijker had hij het ons niet kunnen maken, denk ik zo". „Te gemakkelijk", meent een ander, met ken nelijke achterdocht in zijn stem. Maar Glum praat zijn verdenkingen weg en met een tevreden glimlach duikt de Noorman onder. Weinige ogenblikken later richt hij zich voorzichtig op tussen het lange riet en sluipt weg in de beschutting van het struikgewas. Hij verstopt zijn drijfnat lederen jachthemd onder een bosje, en knikt tevreden als hij ziet, dat de piraten de boot op de stroom keren. „Je doet precies wat ik hoopte, dat je zou doen, ouwe Glum!" mompelt hij grimmig. „Je hebzucht wordt je ondergang. Als ik er tenminste in slaag rriijn mannen te bereiken voordat deze kerels op weg gaan naar de ruine". Voor een zeer goed gevulde zaal en ten aanschouwen van een intens mee levend publiek is de r.-k. Gemengde Toneelvereniging „Heemsteeds Ama teur Toneel" gisteravond in het Mi nerva-theater te Heemstede voor het voetlicht gekomen met „Directeur Fan ny", een spel geschreven door Rosita Peters. Het was voor ons de eerste maal, dat wjj H.A.T, aan het werk za gen en het is ons niet tegengevallen. De troep beschikt over vrij behoorlijk materiaal, dat zeer goed bruikbaar is voor stukken, die niet de allerhoogste eisen aan een amateur stellen. Het lijkt ons zelfs voorlopig nog zo, dat H.A.T. een beter stuk waardig is dan wat Ro sita Peters pleegt te schrijven. Die Rosi ta, achter welke naam een man moet schuil gaan, heeft er kaas van gegeten om op een soms wat gevarieerd thema stukken to produceren, die iedere logi ca missen, iedere menselijkheid ook en iedere levensechtheid. Kortom zij (of hij) kiest de weg van de minste weer stand om met behulp van schijnbaar onverslijtbare cliché's een wat ongeluk kige affaire naar een gelukkig slot te schrijven. Haar (of zijn) stukken hou den helaas repertoire, omdat onze di lettanten-groepen een bitter kleine keuze hebben uit goede en voor hen speelbare stukken Met die moeilijkheid heeft ongetwij feld ook H.A.T. te kampen en daarvan heeft Rosita geprofiteerd. De mensen van H.A.T. hebben er onder regie van de heer J. J. Schelvis niettemin van ge maakt wat mogelijk was en niet zonder verdiensten. Aan hen de eer dat Rosita meer glorie krijgt dan zij (of hij) ver dient. Wij zagen een kordate en tegelijk charmante Fanny van mevrouw van Wees-Wijers, een sympathieke, soms iets te traag reagerende, mevrouw La- gendael, gespeeld door Bep Grotegan- sey, en een traditionele huishoudster van Corrie Meyboom. Truus Schelvis en Riet Verbrugge speelden de zusjes met veel flair en Ida Voordenhake maakte van haar rol een gezellig daghitje, dat zich op een scherpere articulatie zal moeten toeleggen. Bjj de heren sloeg J. van Wees een uitstekende figuur als de bezadigde en verstandige oom, wist Ben v. d. Ham bepaalde emoties op te roepen als de zoon Jan en won Jul Schouten als de vriend ieders sympathie. Tenslotte wa ren nog de heren J. v. d. Veldt en J. Peperkoorn present, die, respectievelijk als advocaat en boekhouder, de groep completeerde!). Een hartelijk applaus bleef niet uit. W. H. Vrijdag 1 maart a.s. zal de heer Th. Verzeilberg, chef van de Albert Hejjn- winkel te Zandvoort, Grote Krocht 24, zijn 25-jarig jubileum bij dit bedrijf vie ren. Als verkoper in 1932 bij de toen malige fa. van Amerongen gestart, volg de na werkzaamheid in verschillende filialen zjjn benoeming tot chef van de van Amerongen winkel Haarlem, Kruis straat. In 1946 werd hij aangesteld tot chef van de winkel te Zandvoort, Grote Krocht 24, welke in 1952 overging naar Albert Heijn, en waar hij nu reeds meer dan 10 jaar de leiding heeft. R. Lunenburg 300 261 18 40 14,50 0 A. Agema 350 350 18 61 19,44 2 R. Lunenburg 300 300 23 46 13,04 2 C. Hellingman 225 211 23 53 9,17 0 J. Lamers 400 400 11 169 36,36 2 J. Doves 350 239 11 152 21,72 0 J. Steffers 300 300 26 49 11,53 2 J. Nobels 225 181 26 28 6,96 0 P. Dickmann 300 286 16 83 17,87 0 C. Hellingman 225 225 16 91 14,06 2 Vanavond wordt het toernooi, dat de B.V. „D.E.S." in restaurant „Bolwerk" houdt, om half acht voortgezet. De staatssecretaris van economische zaken heeft, in antwoord op een brief van het produktschap voor zuivel, me degedeeld dat zowel bij de minister van landbouw als bij hem de wens leeft, de prijsstop voor consumptiemelk en melkprodukten niet langer te doen voortbestaan dan strikt noodzakelijk is. Deze prijsstop zal echter pas kunnen worden ingetrokken wanneer waarbor gen zijn geschapen dat ook In deze sector aan de eisen van de prijsstabUi- satiepolitiek op bevredigende wijze wordt voldaan. De minister en de staatssecretaris kunnen, ter vermijding van discrimina tie, bezwaarlijk akkoord gaan met een stelsel van repressief toezicht, uit te oefenen door het produktschap. Wei zijn zij bereid het produktschap in te scha kelen bij het voor hen uit te oefenen preventieve toezicht. Zij verwachten van het produktschap voorstellen om trent de hierbij te volgen procedure. Indien naar de mening van het pro duktschap thans voldoende medewer king van de ondernemingen en organi saties op zuivelgebied mag worden ver wacht, waardoor een herhaling van de noodzaak tot afkondiging van een prijs stop onwaarschijnlijk wordt, en indien de bewindslieden zich met de procedure- voorstellen kunnen verenigen zal de beschikking prijsstop voor consumptie melk 1956 ten spoedigste worden inge trokken. De bewindslieden zijn op grond van de beginselen van het prijsstabilisatie- beleid van oordeel, dat prijsverhogin gen in de consumptiemelksector uit anderen hoofde dan op grond van wij zigingen in het garantieprijs- en sub sidiebeleid slechts zelden aanvaardbaar zullen zijn. Deze beginselen, zoals hij die in zijn besprekingen met de centrale werkgeversorganisaties en de vakcen- tralen in de afgelopen weken heeft uiteengezet, vat de staatssecretaris als volgt samen: Prijsverhogingen moeten zo veel mo gelijk Worden vermeden en dienen in elk geval niet te geschieden dan na voorafgaand overleg met het ministerie van economische zaken. In beginsel vor men alleen belangrijke externe kosten stijgingen, met name belangrijke prijs stijgingen van grond- en hulpstoffen of voor de handel van inkoopprijzen een basis voor overleg over doorbe rekening. Loonkosten vormen in begin sel geen basis voor prijsverhoging. Andere kleine kostenstijgingen dient het bedrijfsleven zelf te dragen. In be ginsel zullen motieven tot prijsverho ging. ontleend aan rentabiliteitsover wegingen, slechts in uitzonderingsge vallen een rol kunnen spelen. Horizontaal: 1. uurwerk 2. afvoerbuis houding w-l 3. suikerpalm vulkanisch CS gesteente 4. edel vervoermiddel CO 5. besluit 6. in casu Rijks-Uni versiteit Ned. vliegveld 7. godin van deio dageraad noot voorzetsel vO 8. deel van wie] kiem 9. reclame L-> drukwerk bergplaats oo 10. plunderaar roofdier 11. liefdegod O toeschouwer Verticaal: 1. Amerik. gras vlakte broeder 2. nazaat staathuis houdkundige 3. een wemig scheel gelijktijdig vuren 4. welluidend bloedhuis 5. mud opsnijder 6. zat 7. gemeente Overijsel waterstand 8. waterplant ieder 9. godsspraak razernij 10. noot komt bij on weer voor 11. uiterst daar Horizontaal: 1. el, 4. st., 5. es, 7. dom, 9. da, 10. otto, 12. ober, 14. r.k., 15. ma, 17. machinist, 23. of, 24. ot, 25. gr. 26. re 28. snoek 29. meter. Verticaal: 2. loco 3. po. 4. sar, 6. st, 7. dok, 8. mom, 9. de, 11. truc, 13. bali, 16. ai, 17. m.o., 18. af, 19. hark, 20. norm, 21. so, 22. t.t., 25. ge, 27. ee. Een aantal Nederlandse hoogleraren heeft, naar aanleiding van de benoe ming van de Duitse generaal Speidel tot NATO-commandant in Midden- Europa, aan de minister-president de volgende brief geschreven. „Ondergetekenden, hoogleraren aan Nederlandse universiteiten en hoge scholen, zien zich genoodzaakt uiting te geven aan hun diepe teleurstelling en bezorgdheid over de benoeming van de Duitse generaal Speidel tot com mandant van de NATÓ-troepen in mid den-Europa, en met name over het uit blijven van éen openlijk protest van de Nederlandse regering tegen deze be noeming. In het midden kan worden gelaten de vraag in hoeverre het in de Nederland se pers vermelde omtrent de verdien sten van generaal Speidel en zijn aan deel in de staatsgreep van juli 1944 ai of niet juist is omdat vast staat dat deze generaal het Hitler-regime gedu rende vele jaren in leidende functies heeft gediend. Het is naar de mening Advertentie Alle merken - dus ruime keuze van ondergetekenden dan ook onaan vaardbaar Nederlandse soldaten direct of indirect onder het bevel van gene raal Speidel te stellen. Ondergetekenden spreken de hoop uit, dat de Nederlandse regering als nog bij de NATO zal aandringen op in trekking van de benoeming van gene raal Speidel of, zo dit niet meer moge lijk zou blijken, althans onomwonden zal uitspreken, dat Nederlandse troe pen nimmer direct of indirect onder de bevelen van genoemde Duitse ge neraal zullen worden gesteld." De brief was ondertekend door de volgende hoogleraren: dr. W. J. M. A. Asselbergs, Nijmegen: dr. M. A. Beek, Amsterdam: dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Utrecht; dr. ir. C. B. Biezeno, Delft; dr. P. A. H. de Boer, Leiden; dr. A. C. Bouman, Leiden: dr. C. J. Bouwkamp, Utrecht; dr. L. J. F. Broer, Delft; dr. F. J. J. Buytendijk, Utrecht; dr. J. M. Bijvoet, Utrecht; dr. W. Ph. Coolhaas, Utrecht- dr. S. Dresden, Leiden; dr. C. L. Ebeling, Amsterdam; ir. H. C. A. van Eidik Thieme, Delft; dr. ir. J. H. Engel- hardt, Groningen; J. D. Fast, Delft; ir. W. Fontein, Delft; dr. H. J. Groe- newold, Groningen; mr. G. de Grooth, Leiden; dr. J. Hemelrijk, Delft: dr. P. Hennipman, Amsterdam; dr. D. K. de Jongh, Utrecht; dr. H. Klomp. Wage- ningen; dr. ir. W. T. Koiter, Delft; dr. V. E. Korn, Leiden; ir. H. Kramers, Delft; dr. ir. W. P. A. van Lammeren, Delft; dr. M. J. Langeveld, Utrecht; dr. J. Lanjouw, Utrecht; dr. C. H. Lenshoek, Groningen; dr. C. A. Lobrij van Troostenburg de Bruijn, Delft; dr. M. G. J. Minnaert. Utrecht; mr. W. H. Nagel, Leiden; dr. J. F. Niermey- er, Amsterdam; dr. J. Presser, Am sterdam; dr. G. G. J. Rademaker, Lei den; dr. C. P. Raven, Utrecht; dr. J, M. Romein, Amsterdam; dr. M. G. Rutten, Utrecht; dr. J. A. Smit, Utrecht; dr. R. Timman, Delft; dr. W. C. van Unnik, Utrecht; dr. S. C. van Veen, Delft; dr. E. H. Vogelenzang, Leiden; dr. L. G. van der Wal, Delft; dr. D. Wiersma, Leiden; dr. J. de Wil de, Wageningen; dr. W. R. van Wijk, Wageningen; dr. A. J. Zuithoff. Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2