Mr. SchürmannAanvaarding resolutie heeft geen resultaat Engeland, Noorwegen, Nieuw-Zeeland, Cuba, nationalistisch China, en Frankrijk steunen Nederland Belangen van de bewoners moeten geëerbiedigd worden Liberale kritiek in de Tweede Kamer op beleid van minister Zijlstra mille# DE KEUKENHOF gaat op 4 april open Walt Disney onderscheiden Na de melk ook de kaas? C0URV0ISIER Probleem Amerikaanse gezant uit Boedapest teruggeroepen KWESTIE NIEUW-GUINEA IN DE V.N. Landbouwproblemen aan de orde Expositie van Frans beeldhouwwerk Tussen neus en lippen Doorgereden na dodelijk ongeluk DODEN IN HET VERKEER Minister Helders naar de West en Nieuw-Guinea „Bi*eezan(P nog niet opgegeven De enige i mm Mans genoeg Hersens Asperientje T eleurstelling Onder invloed HOGERE PRIJZEN Oliepijpleiding van Irak naar Turkije Wederom bezoekers van buiten lan dse legaties aangehouden DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 PAGINA 3 Indonesië houdt vast aan eigen zienswijze Opvoering van produktiviteit Onbehagen op het platteland A/v<7 SIZF Vonnis tegen automobilist blijft gehandhaafd m—i I i 1 - Cognac ie cognac de Napoléon 'fait honneur a qui l'offrt plaisir a qui It boit' De eerste politieke commissie van de Algemene Vergadering der Verenig de Naties heeft gisteren het debat over westelijk Nieuw-Guinea hervat. Op de sprekerslijst stonden de delegaties van Thailand, Nederland, Ethiopië, Natio nalistisch China, Cuba, Indonesië, En geland, Oekraïne, Nieuw-Zeeland, Irak, Noorwegen en Ecuador, die alleen een door dertien landen ingediende ont- werp-resolutie, waarin de oprichting be pleit wordt van een uit drie leden be staande commissie van goede diensten die moet proberen de onderhandelin gen tussen Indonesië en Nederland over westelijk Nieuw-Guinea weer op gang te brengen, bespraken. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürmann, zei, dat de aan vaarding van een dergelijke resolutie geen enkel resultaat zou kunnen ver krijgen. Indien de vergadering de reso lutie aanvaardt, aldus mr. Schürmann, moet zij de overtuiging hebben, dat het gestelde doel zou kunnen worden bereikt. De ontwerp-resolutie verwees naar onderhandelingen tussen de Ne derlandse en de Indonesische regering, maar, zo vroeg hij, „onderhandelingen waarover?" Is het over de soeverei niteit van Nederlands Nieuw-Guinea? In dat geval is mijn regering niet be reid te onderhandelen. Met Indonesië onderhandelen over annexatie van dat gebied zou in strijd zijn met onze ver plichtingen volgens het Handvest, zo voegde hij er aan toe. Mr. Schürmann zei, dat, indien werd voorgesteld te onderhandelen over een andere oplossing, noch de onderhande lingen zelf, noch de 'commissie van goe de diensten aanvaardbaar zouden zijn voor Indonesië, dat beweerde, dat het gebied een deel van Indonesië was. Ge heel los van alle juridische overwegin gen, die van zeer groot belang zijn, zou het van gezond inzicht getuigen als de vergadering een resolutie aanvaardt, waarvan wij allen tevoren weten, dat zij geen enkel resultaat kan bereiken, zo vroeg hij. De belangen van de bewoners waren het belangrijkst en het beginsel van zelfbeschikking moet worden geëer biedigd. Daarom ben ik van mening, dat, terwijl een gerechtshof zich wellicht zou moeten bezighouden met een ge schil tussen Nederland en Indonesië, het de plicht van de Assemblée is haar handelingen af te wegen tegen de wen sen en belangen van de inwoners van Nieuw-Guiea zelf. Hij las de commissie een afschrift voor van een telegram, dat negen Pa poea-leiders, die in Hollandia in ver gadering bijeenkwamen, eerder deze maand aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjöld, hebben ge zonden. De vergadering, aldus het tele gram, verwerpt de Indonesische aan spraken, omdat de bewoners van Nieuw- Guinea geen Indonesiërs zijn en zij er genoeg, van hebben, dat de Indonesi sche regerig zich herhaaldelijk in hun nationale rechten mengt. De Noorse afgevaardigde, Dag Bryn, zei zijn Indonesische vrienden te kun nen verzekeren, dat zijn delegatie elk geval op zijn merites beoordeelde. In dien de Indonesiërs in staat waren ge weest hem te overtuigen van de recht matigheid van hun zaak, zou Noorwe gen niet geaarzeld hebben hen te steu nen, ondanks de diepe vriendschap met Nederland. Hij voegde eraan toe: „Het spijt mij mijn Indonesische collega te zeggen, dat zijn zaak niet sterk staat." De Indonesische afgevaardigde, Sud- jarwo Tjondronegoro begon met de verklaren, dat Indonesië vriendschap pelijke betrekkingen met alle naties wenst te onderhouden, ook met Neder land. In deze geest heeft Indonesië ge tracht, met Nederland tot overeenstem ming te komen over Westelijk-Nieuw- Guinea. Niemand zal kunnen ontkennen, al dus de Indonesische gedelegeerde, dat West-Iran een deel van Indonesië is, evenals het indertijd een integrerend deel heeft uitgemrakt van Nederlands- Indië. De inheemsen van West-Irian worden Indonesiërs genoemd, en zijn het ook. De vertwijfelde poging om West- Irian uit te sluiten van het grondge bied van Indonesië, zulks tegen de fei ten van alle mogelijke officiële stuk ken in, bewijst alleen maar, hoe zwak en belachelijk in dit geschil de Neder landse rechtsgrond is. Ook achtte hij het d" aandacht waard dat het volk van West-I»ian, dat als zo achterlijk wordt afgeschilderd, plotseling in staat bleek te zijn een uitgebreid telegram, (Van onze Haagse redactie) In een nota aan de Tweede Kamer heeft de nieuwe minister van zaken overzee de overwegingen uiteengezet, die de regering hebben doen besluiten het departement als zelfstandig orgaan te laten voortbestaan. Zoals men zich zal herinneren heeft vooral de A.R.- partjj zich tijdens de kabinetsformatie tegen het handhaven van dit ministerie verzet. In de nota, die nog steeds het op schrift „Overzeese Rijksdelen" draaet verklaart minister Helders, dat naar zijn stellige overtuiging voor een aparte bewindsman en voor een hem ten dienste staand apparaat een belangrijke taak is weggelegd in de verzorging van aangelegenheden, die samenhangen met de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde. Als een van deze taken noemt de minister de coördinerende functie van het departement bij de be leidsbepaling en uitvoering van de Ne derlandse hulp aan Suriname en de Ned. Antillen. Verder dient z.i. de volle aandacht te worden besteed aan de in terpretatie van het Statuut voor het Ko ninkrijk en zal door een gespecialiseerd apparaat medewerking dienen te wor den verleend voor de behandeling van die koninkrijksaangelegenheden, die Su riname en de Ned. Antillen raken. Voor wat betreft Nieuw-Guinea: ook hier ligt een veelomvattende taak en verantwoordelijkheid voor het bestuur en de ontwikkeling van dit gebiedsdeel. Deze ontwikkeling vraagt op dit ogen blik om belangrijke beginselbeslissingen voor een politiek op lange termijn. Minister Holders stelt zich voor op korte termijn een reis te maken naar Suriname en de Ned. Antillen om met de regeringen aldaar persoonlijk con tact op te nemen. Ook zal hij zich zo spoedig mogelijk naar Nieuw-Guinea begeven om zich daar op de hoogte te stellen van de bestaande problemen. kennelijk in het Engels opgesteld, te zenden aan de secretaris-generaal van de Verenisrde Naties het telegram, dat mr. Schürmann bij de aanvang van deze bijeenkomst heeft voorgele zen. Sudjarwo vermoedde, dat deze ongelukkige stamhoofden niet slechts onder druk zijn gesteld, doch ook aan intimidatie onderworpen zijn geweest om hen ertoe te bewegen „dit fraaie document" te tekenen. Indien de Ne derlanders het volk van West-Irian werkelijk zouden hebben behandeld als gelijke menselijke wezens, dan zouden deze mensen na al die jaren niet in stamverband zijn gebleven, aldus Sud jarwo, die eraan toevoegde, dat men beter niet kan spreken over wat er is gebeurd met de oorspronkelijke be woners van Australië, nadat de blanke Australiërs daar waren gekomen en hun land in bezit hadden genomen. Na een korte onderbreking van de debatten kwamen nog de afgevaardig den van Syrië, Griekenland. Canada, Marokko, Jemen, Egypte, Indië en Pa kistan aan het woord. Van deze spre kers verklaarde alleen de Canadees Ho les, dat hij niet voor de dertien landen- resolutie zal stemmen. Zonder stem ming werd vervolgens het debat in de politieke commissie beëindigd. De Nederlandse kustvaarder „Bree- zand", die op 11 februari op de Franse kust bij Bayonne aan de grond liep, is nog niet helemaal verloren. Tot nu toe hebben alle bergin.gspogingen gefaald, maar kapitein A. Mulder uit Delfzijl kan toch nog moed houden. Een ber gingsbureau uit IJmuiden zal namelijk in samenwerking met een rederij uil Amsterdam nog een poging doen om de 499 ton metende „Breezand", te ber gen. Er ontstond enig;e opschudding ach ter de ministerstafel, toen de liberale heer Van Leeuwen op de tweede dag van het bestedingsdebat minister Zijl stra voorstelde als de man, die het „di rigisme, waar wij onder zijn voorgan ger Van den Brink af waren geraakt", weer binnen zou hebben gehaald. Mi nister Zijlstra is de minister van de prijsstabilisatie en mr. Van Leeuwen is de man van de liberale theorieën. Hij zei midden in het debat onder algeme ne vrolijkheid dat hij „geen doctoran dus in de economie was, maar een li beraal". Zijn theorie nader uitwerkend constateerde hij, dat wij midden in een periode van overbesteding en inflatoire financiering zitten. Hij had het totaal der overbe- stedingen in 1956 berekend op niet min der dan anderhalf miljard: 700 miljoen aan te hoge investeringen en ruim 700 miljoen aan te hoge lonen. Dat komt ervan als men bjj een produktiestijging van slechts 5 pet. het nationaal inko men laat stijgen met 1214 pet. en de investeringen met 18 pet., aldus de li berale woordvoerder, die al eens eer der van minister Zijlstra te horen heeft gekregen, dat hij de problemen wat simplistisch voorstelt als hij alles tot „beloningsinflatie" terugvoert. De heer Van Leeuwen kwam daar nu met nadere argumenten op terug. Hij zag uit de beloningsinflatie de overbe steding voortkomen en uit de overbe steding noodzakelijkerwijze de prijsstij ging. De minister van Economische Zaken denkt dat hij met zijn prijssta bilisatie deze prijsstijging wel kan te gengaan; dat lukt natuurlijk niet, al dus deze spreker. Hij maakt alleen maar meer spanningen en dirigisme. De regering moet goed weten dat het eerste wat er moet gebeuren is het op voeren van de produktiviteit om het te veel aan koopkracht op te vangen. Wan neer de overheid op haar eigen appa raat werkelijk weet te bezuinigen kan men het effect daarvan met dat van pro- duktieverhoging gelijkstellen. Ook kan, als er een teveel aan koopkracht blijft bestaan, belastingverhoging worden toe gepast, of men kan zijn toevlucht ne men tot prijsstijgingen. Men kan ten slotte tot een drastische verlaging van de investeringen overgaan, maar dan tast men de toekomstige welvaart aan. Het meest effectieve middel blijft al tijd opvoering van de produktiviteit. Er is op deze tweede dag een begin gemaakt met de behandeling van de landbouwproblemen. De heren Bie- wenga (A.R.) en De Ruiter (C.H.) hebben beiden een gevoel van sterk onbehagen vertolkt, dat op het gehe le platteland heerst. Wil de regering dezelfde weg op als Frankrijk met zijn snel verouderende bevolking? Zo niet, dan zal men meer moeten tege moetkomen aan de noden van de boe ren dan men thans in de bestedings nota doet. Daarin worden bezuinigin gen op de cultuurtechnische dienst, op aanvullende werken en op werken van verkeer en waterstaat aan de orde gesteld. Dat alles is erg nega tief. Positief is een inhaal van de ach terstand die de boeren hebben gele den door de onredelijke berekening van hun grondrente en eigenaarslas- ten. Maar van die achterstand wil de regering nu 50 miljoen blokkeren. „De meest onverbeterlijke socialist zal verbaasd staan over de vervul ling van zoveel wensen en dat in één enkele nota", aldus de Groninger Biewenga. De A.R. zal de blokkering met een motie te lijf gaan, waarbij de CH zich ongetwijfeld zal aanslui ten en vermoedelijk ook de K.V.P. waarvan de agrarische specia list Droesen vandaag aan het woord komt. De heer Van der Ploeg (K.V.P.) vroeg voor de landarbeiders een op zijn minst principiële uitspraak van de re gering over de vooruitzichten voor het toepassen der werkclassificatie, die hen met andere groepen gelijk zal kunnen stellen. Ook hij was, afgezien van de landbouw, in het algemeen benieuwd hoe de regering zonder een nieuwe loon- ronde, die niemand wil, maar die ieder een ziet aankomen als het zo doorgaat met de prijsstijgingen, het jaar denkt door te worstelen. In dit verband wees de heer Van der Ploeg nogmaals op de moeilijkhe den, die voor de grote gezinnen zul len ontstaan door de onevenredig hoge lasten die de prijsstijgingen juist daar leggen waar vele gezinsleden zijn. De katholieke woordvoerder vroeg ook de aandacht van de regering voor de kinderbijslagwet, die in ontwerp ge reed is. Hij opponeerde tegen de meer derheid van de Sociaal Economische Raad, die heeft geadviseerd de indie ning van deze wet uit te stellen. De wet zal ook de zelfstandigen onder de kinderbijslagregeling brengen, hetgeen juist in verband met de zwaardere druk op de gezinsbegrotingen van de grootste betekenis is. Advertentie Op donderdag 4 april zal de commis saris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz de Keukenhof 1957 openen. Dit nationale bloemenfestijn is in de loop der jaren steeds meer uit gegroeid tot een belangrijk internatio naal touristisch evenement. Had de eerste Keukenhof, die in 1950 werd ge houden, rond 225.000 bezoekers, die van het vorig jaar trok de belangstelling van ongeveer 522.000 kjjklustigen. Ge schat wordt dat tussen de veertig en vijftig procent van hen buitenlanders waren. Veelal Duitsers. Bij de beplanting van de Keukenhof- 1957 is er voor gezorgd dat reeds vroeg in het voorjaar zoveel mogelijk bloeien de bolgewassen o.m. tienduizenden crocussen te zien zullen zijn. Ook zijn veel „gekoelde" narcissen, die vroe ger bloeien dan normaal, aangeplant. Er zijn voorts verschillende nieuwe at tracties. De voornaamste daarvan is wellicht de „koude kas", waarin men nog tulpen en narcissen kan bewonde ren, nadat die in de warme kas reeds zijn uitgebloeid. Bovendien zullen er tulpen van zeer bijzondere kleur te zien ziin. Daar is verder een molen. Een échte molen, die is aangeboden door de Holland-Amerika lijn en die zc werd „overgeplant" uit Groningen Bezoekers zullen ook toegang heb ben tot de op 7 meter hoogte aange brachte omloop, die een fraai uitzicht garandeert. Er zal een drie talen sprekende gids aanwezig zijn ten ge rieve van de buitenlandse bezoekers, voor wie het folkloristisch bouwwerk ongetwijfeld bijzonder aantrekkelijk zal zijn. Er komt ook weer een beeldenten toonstelling. Dit maal niet van Neder landse, maar van Franse beelden. Er zullen werken van beroemdheden als Bourdelle, Rodin, Zadkine en Lipschitz te zien zijn. En, als wij wel zijn inge licht, heeft men er voor gezorgd dat dit jaar geen bezoeker door welk beeld dan ook in verwarring kan worden ge bracht... Dit jaar is Groningen aangewezen voor het verzorgen van een „provincia le dag". Datum en programma zullen nog nader bekend worden gemaakt. De traditionele fotowedstrijd georgani seerd door de N.V. Agfa-foto omval voor het eerst ook kleurenfotografie. Het is dit keer voor de Nederlandse Spoorwegen niet mogelijk gebleken ge durende het voorjaar stoptreinen in te leggen voor de Keukenhof. De werk zaamheden die op verschillende plaat sen langs de lijn Amsterdam-Rotter dam worden verricht leveren reeds zo veel vertraging op, dat een extra-stop in Lisse niet verantwoord is. Niette- Walt Disney, de Amerikaanse koning van de tekenfilm heeft van de Westduitse regering een hoge onderscheiding gekregen, namelijk het officierskruis van de Duitse Orde van Verdienste. Presi dent Heuss liet Walt Disney bjj deze gelegenheid weten, dat dit eerbetoon hem was ten deel gevallen vanwe ge zijn grote verdiensten voor de op voeding en de vrijetijdsbesteding van het kind. de gang van het hotel opliep om bjj de wastafel alleen maar een aspe- rientje in te nemen, sprong mjjnheer de detective te voorschjjn, riep wan hopig „vergif!", hief zjjn handen ten hemel, belde vervolgens een zieken wagen, liet de vrouw naar de klinie ken vervoeren, waar met spoed haar maag werd leeggepompt -en werd op staande voe, ontslagen, toen de vrouw bjj het hotel een gepeperde eis tot schadevergoeding indiende. In de Amerikaanse autostad Detroit is bjj gemeentelijke verordening bepaald, dat het op straffe van zware boete is verboden, meisjes en vrouwen knipogen te geven of te wen- ken. Waarop verscheidene meisjes en vrouwen het gemeentebestuur hebben laten weten, dat zjj zelf mans, c.q. vrouws genoeg zijn om diegene, van wiens knipoog men niet gediend is, op zjjn nummer te zetten. Een hotel in Californië had een detective in dienst genomen, een man, die het wel goed be doelde, maar als nieuwe bezem al te schoon veegde. Toen namelijk een vrouw, die weende van de hoofdpijn, Ook uit Californië en met name van het Technologisch Instituut komt de volgende uitspraak: De wereldbevolking zal in het jaar 2050 tot tien miljard of meer zielen zjjn toegenomen. Er zal geen tekort ontstaan aan voedsel, mineralen en metalen. Waarschijnlijk zal er ech ter wel een schreeuwend tekort ont staan aan één ruwe grondstof: her sens. Ja, hartelijkheid is maar al les De hoofdcommissaris van politie te Hollywood keek wel lichte lijk verbaasd, toen dezer dagen een inbreker, die men al wekenlang zocht, zijn bureau kwam binnenstap pen met de mededeling, dat hij zich bij deze vrijwillig kwam aangeven, omdat de plaatselijke kranten het blijkbaar niet de moeite waard had den gevonden om van zjjn jongste serie inbraken gewag te maken. Als mjjn werk de moeite niet meer waard is aldus de teleurgestelde inbreker schei ik er maar liever mee uit. Van dit gebeuren stonden de kranten 's avonds vol Bier doet me niets" zei Chester Bronske uit Union City tegen de politiere'chter, bij wie hij zich te verantwoorden had omdat hij met zjjn auto bijkans een agent van poli tie had omvergereden. „Het was een sigaar, die het hem deed. Ik had na die vier biertjes die zware sigaar niet moeten opsteken. Daar ben ik duize lig van geworden" „Akkoord" zei de politierechter, die bepaaldelijk piet voor een gat gevangen zat en hjj veroordeelde Chester tot een boete van 25 dollar wegens het be sturen van een motorrijtuig onder in vloed van een sigaar min zullen op een groot aantal stations toch weer de bekende „gecombineer de" kaartjes verkrijgbaar zijn. De N.S. zullen er, samen met de N.Z.H.V.M. voor zorgen dat de reizigers van de stations Leiden en Haarlem vlug en correct per bus naar de Keukenhof worden vervoerd. De Keukenhof-1957 houdt haar eigen postkantoor. En philatelisten krijgen dus weer het speciale poststempel op hun brieven en kaarten. Het Paviljoen blijft een belangwek kend evenement; het grote aquarium van de Oranjelijn is o.m. herschapen in een tropisch koraalaquarium. Ook de bloembinddemonstraties blijven ge handhaafd. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft, overeenkomstig de wens van de procureur-generaal, het vonnis van de rechtbank te Rotterdam twee jaren gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid bevestigd tegen een 39-jarige bedrijfsleider uit Rotterdam. De bedrijfsleider reed op 18 oktober van het vorige jaar, toen hij dronken een auto bestuurde, een 18-jarige jon gen aan, tengevolge waarvan deze do delijk gewond raakte. Na de aanrijding had verwachte zijn auto laten staan en was hij in een cafetaria koffie gaap drinken en gaan. eten. Daarop was hij naar de politie gegaan, waar hij er aan gifte van deed dat zijn auto was gesto len. Hij wilde namelijk doen voorkomen dat een ander met zijn auto het ongeval had veroorzaakt. Wanneer de Amerikanen deze zomer weer in groten getale naar de Keukenhof zullen komen, treffen ze er tot hun ongetwijfeld grote vreugde een echte Nederlandse molen aan, die tot achtergrond voor hun bollenveldenfoto's kan dienen. De molen is door de Holland Amerika Lijn in Groningen gekocht c i aan de Keukenhof geschonken. Op het, wat schuchtere crocusjes uitgezonderd, nog kale bloemencentrum wordt de w.olen nu weer opgebouwd. Het Produktschap voor Zuivel zal aan de Kaascommissie, een van de advies organen van het produktschap, vragen aan te tonen waarom het niet mogelijk is, dat er een vaste heffing wordt in gesteld op de produktie van kaas in het binnenland, met daaraan verbonden een restitutie bjj export en een eventuele compensatie bij de invoer. Het produkt schap wil weten welke bezwaren er tegen zijn, dat de kaas in het binnenland tien cent duurder zou worden, door middel van een heffingsregeling. Het bedrag van tien cent werd aldus in het verzoek aan de Kaascommissie opgenomen, op voorstel van ir. J. B. Ritzema van Ike- ma, een van de vertegenwoordigers van de ondernemers. Al eerder werd aan de Kaascom missie advies gevraagd omtrent de mo gelijkheden die zouden kunnen leiden tot een hogere opbrengst van de kaas in het binnenland. De grote meerderheid van de commissie sprak als zijn me ning uit, dat aan een regeling van hef fingen onoverkomelijke moeilijkheden verbonden zijn, in het bijzonder met be trekking tot de uitvoering ervan. Ver schillende leden van het produktschap toonden zich over het advies van de Kaascommissie zeer teleurgesteld, voor al waar het de motivering betrof. De suggestie van het schap, die nu ter be oordeling aan de commissie wordt ge zonden, is, wanneer het tot een uitvoe ring ervan komen zou, bedoeld als een proef. Men wil de uitwerking ervan vaststellen. Een en ander werd bespro ken tijdens de woensdag in Den Haag gehouden openbare vergadering van het produktschap. Advertentie IMP. OUD HAARLEM Een woordvoerder van de Engelse re gering, heeft meegedeeld, dat zowel de Iraq Petroleum Company als de En gelse regering zijn geïnteresseerd voor een oliepijpleiding van Irak door Tur kije naar de Middellandse Zee. Het conservatieve Lagerhuislid Gres ham Cooke heeft erop aangedrongen, dat de regering dit plan zal doorzetten, teneinde het transport van olie door het Suezkanaal te verlichten. De I.P.C., waarin Engelse. Amerikaan se en Franse belangen zijn vertegen woordigd. heeft reeds besprekingen met de Engelse regering gevoerd over de aanleg van een dergelijke pijpleiding 'J mag het gerust weten, ik héb het niet op proble men. En ik ga er bepaald gebukt onder, dat zij iedere dag weeraan op mij afstor men. Neem nu de beste dingsbeperking. Ik lees met alle bereidwilligheid, die in mij is, de Kamerverslagen, maar ik ga er steeds min der van begrijpen. En dat verdriet mij, zelfs in aanmerking genomen, dat ik wel besef, dat politici nu eenmaal iets hebben van professionele problemen- instandhouders. Gisteren ontmoette ik een ondernemer, die mij zei: ..Ik doe mee aan de bestedingsbeperking, ik ga mijn prijzen verhogen." Het was een man met gevoel voor humor, maar hij riep dan toch maar weer de don kerste problematiek voor mij op. Ik krijg wel eens de indruk, dat vele mensen van problemen houden, meer dan van de onbewolkte helder heid. Zij bestuderen de problemen, met geen ander doel. dan er nog een paar bij te maken. Althans met geen ander resultaat. Het staat mij tegen. De ervaring heeft mij geleerd, dat de meest doeltreffende manier van een probleem oplossen over het algemeen is: er niet over praten. Vele problemen verdwijnen gewoon bij gebrek aan be langstelling. Nu ja, U heeft gelijk, er zijn er na tuurlijk wel. Maar. vrienden, maken wij vandaag in ieder geval dit vaste besluit: dat wij duidelijk laten, wat duidelijk is. i J De Amerikaanse gezant in Boeda pest, Edward Thompson Wailes, is naar Washington teruggeroepen. De Hongaarse regering heeft hierom ge vraagd, omdat Wailes, die op 2 novem ber in Hongarije aangekomen is, nog steeds niet zijn geloofsbrieven heeft aangeboden, aldus heeft het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. Het ministerie voegde hieraan toe, dat Wailes op dracht heeft gekregen zqn geloofsbrie ven aan premier Nagy aan te bieden, doch voor de gezant dit kon doen, kwam de regering-Nagy te vallen. Wai les kreeg toen de instructie met het aanbieden van zijn geloofsbrieven te wachten. De Amerikaanse legatie In Hongarije zal nu door de zaakgelastig de beheerd worden. In de officiële ver klaring van het State Department wordt voorts gezegd, dat de Verenig de Staten de gerechtvaardigde verlan gens van het Hongaarse volk voor vrij heid en nationale onafhankelijkheid blijven steunen. Wailes is gisteren met zijn vrouw en twee leden van de legatiestaf per auto in Wenen aangekomen. Daar verklaarde hjj dat er geen mogelijk heid bestaat dat de status van kardi naal Joszef Mindszenty in de nabjje toekomst zich zal wijzigen. Wailes was de gastheer van de kardinaal in het legatie-gebouw in Boedapest sinds 4 november verleden jaar. „Kardinaal Mindszenty zal in de le gatie blijven zolang er geen wijziging komt in de politieke situatie van Hon garije," verklaarde hij. „Hij brengt de dag met lezen, bidden en luiste ren naar de radio door. Hij ziet er thans veel beter uit dan in de eerste dagen nadat hij in de legatie zijn toe vlucht had gezocht." Hongaarse politiemannen in uni form en in burger hebben, evenals op de twee voorgaande dagen, bezoekers van de Amerikaanse, Britse, Franse en Oostenrijkse legatie in Boedapest aangehouden om hun papieren te con troleren. Sommigen van hen werden in gesloten vrachtauto's weggevoerd. Een 43-jarige wielrijder is woensdag middag op de Cruqiusweg te Amsterdam., bij het links uitwijken voor een daar liggende treinrails in aanraking gekomen met een laadbak van een naast hem rijdende vrachtauto. Het rechter achter wiel van de auto raakte het achterwiel van de fietser. Door de val, die de man maakte, kwam hij op de rails terecht. De dood trad vrijwel onmiddellijk in. Bij het passeren van een vrachtauto is woensdagmorgen op de Tielerweg te Geldermalsen een personenauto met drie inzittende, de 70-jarige de K. uit Ophe- mert en twee ongeveer 40-jarige zoons, in volle vaart tegen een uit tegenover gestelde richting komende vrachtauto gereden. De 70-jarige vader werd gedood, de bestuurder ernstig en de andere in zittende licht gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De 46-jarige wielrijder G. uit de Wil- lemse Achterhoek, die gisteren op de Deventerstraat te Apeldoorn door een auto werd aangereden, toen hij plotse ling overstak, is vandaag in het St. Li- duinaziekenhuis te Apeldoorn overleden. De man sloeg bij de aanrijding met het hoofd tegen het wegdek en werd daar door ernstig gewond. In het Westerziekenhuis te Rotterdam is de 53-jarige machinist H. van L. over. leden. Maandagavond reed hij met zijn bromfiets tegen een trottoirband, waar door hjj kwa mte vallen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3