Principieel debat Levensbeschouwelijke basis onontbeerlijk voor de Jeugd- psychologische Dienst Voorlopig nog geen vrije keuze in Haarlem Ook beschermde oversteek plaatsen op de Rijksstraatweg gevraagd Haarlemmermeer streeft niet naar gebiedsuitbreiding, maar heeft geen bezwaar Pleidooi voor particulier initiatief Comet III maakt proefvlucht Concert Wiener Sangerknaben Dr. A. Melchior over Amazonië Belang agrarisch tussengebied prevaleert DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 PAGINA 5 Verzuilingsdebat in Haarlemse raad NHC Beurs van Amsterdam Beurs van New York Levensbeschouwelijk Spelend kind onder auto Films Burgerlijke Stand Haarlem Eén bureau Ongelukkig moment Haarlemse accountant in arrest Verdacht van belasting fraude MELKSANERING Klankontwikkeling te groot HAARLEMSE GEMEENTERAAD Bejaarden Twee jaar wegens poging tot ernstige mishandeling HEEMSTEDE 40-jarig jubileum J. Aarse DE SAMENVOEGING HAARLEMMERMEER EN HAARLEMMERLIEDE Spaarndam-West als compensatie? Overeenstemming over nieuwe G.A.O. voor textielindustrie Z ANDVOORT Bloedtransfusiedienst Rode Kruis Maatregelen bestrijding aardappelmoeheid nog van kracht BLOEMEN DAAL SPEELSTRATEN IN BLOEMENDAAL Vergadering „Sursum" De Haarlemse gemeenteraad '-NE heeft gisteravond een boeiend /j» principieel debat gehouden over de zogenaamde verzuiling van het openbare leven. Het is dui delijk, dat de "voor- en tegenstanders van het op levensbeschouwelijke ba sis verzorgen van de geestelijk-licha melijke noden en behoeften van de mens elkaar niet gauw zullen vinden. Dat geschiedde ook gisteravond niet. Maar het is goed, dat zo nu en dan de principiële kaarten eens open op tafel komen te liggen, zodat de bur gerij de gelegenheid krijgt om dui delijk te zien hoe die kaarten ver deeld zijn. De fracties van de V.V.D. en de C.P.N. verklaarden zich tegen het voorstel van B. en W. om sub sidie te verlenen aan de Katholieke Schoolpsychologische Dienst. Zij ver klaarden zich tegen, omdat zij tegen „verzuiling" van het openbare leven zijn. De kwestie der verzuiling bleek zelfs in staat de veelgeroemde eens gezindheid in de fractie van de P.v.d.A. te doorbreken. Drie leden van die fractie verklaarden zich even eens tegen het voorstel van het Col lege, en hoewel deze tegenstemmers hun stem niet gemotiveerd hebben, mag men aannemen, dat ook zij af kerig zijn van het zuilenstelsel. Wij tekenen dit aan, niet omdat wij zulke fervente voorstanders zijn van de op vatting, dat een fractie steeds en bloc zou moeten stemmen. Integendeel. Wij juichen het toe, wanneer de raadsleden ook wanneer zij tot eenzelfde fractie behoren de vrij heid behouden om naar eigen inzicht en geweten te stemmen. Maar wij be grijpen daarom niet goed, dat de Par tij van de Arbeid zich zo vaak vrolijk maakt, wanneer ook in minder prin cipiële aangelegenheden, de fractie leden van de K.V.P. van die vrijheid gebruik maken. De voorstemmers hebben zich te recht op het standpunt gesteld, dat de werkzaamheid van een jeugd- of schoolpsychologisch bureau zozeer in het geestelijk leven van een mens en zijn gezinsachtergrond ingrijpt, dat deze een levensbeschouwelijke basis dient te hebben. De heer Spek stelde zelfs uitdrukkelijk, dat voor christe nen alle levensgebieden van de geest van Christus doordrongen dienen te zijn en dat de eigen werkzaamheid der christelijke groepen derhalve op alle gebieden van het leven mogelijk zou zijn. Mejuffrouw Bolsius voegde daar overigens aan toe, dat de chris telijke groepen, waar dat enigszins mogelijk is, open staan voor een zo ruim en zo intens mogelijke samen werking. Met voorbeelden heeft zij haar woorden gestaafd. De tegenstemmers daarentegen me nen, dat een nauwe samenwerking in één enkel orgaan op alle levensgebie den mogelijk is. Wij zijn van oordeel, dat men een lijdensgeschiedenis als die van het katholieke volksdeel hier te lande achter de rug moet hebben, om te beseffen, dat een dergelijke samenwerking uiteindelijk moet lei den tot veronachtzaming van de spe cifieke belangen der levensbeschou welijke groepen. Zeker zolang de de mocratische gedachte ten onzent nog niet veel meer inhoud heeft dan het tellen der neuzen. Opmerkelijk is, dat de woord- voerdster der liberalen in deze sub sidiekwestie plotseling geen voor standster bleek van het particuliere initiatief, maar van overheidswerk- zaamheid. Dat standpunt naderde erg dicht de mentaliteit, die sprak uit de vrees van de socialistische heer Men- sink, dat het gemeentelijk jeugdpsy- chologisch bureau uiteindelijk een vergaarbak zou worden, waar ieder terecht komt, die nergens anders meer thuishoort. Wat daar verder van zij: het is redelijk, dat de particulie ren datgene zelf doen, wat zij zelf kunnen doen, al of niet met steun van de overheid. Pas wanneer de par ticulieren tekort schieten, dient de overheid actief in te grijpen. Wanneer een deel van de bevolking zich niet door levensbeschouwelijke bureaus wenst te laten behandelen en het heeft daar alle recht toe dan kan de overheid de geroepene zijn om voor die groep een eigen bureau in te richten. Overigens merkte wethou der Bakker terecht op, dat niemand gedwongen wordt om zich elders te laten behandelen of om andere bu reaus te consulteren. Iedereen is wel kom in het gemeentelijk bureau. Maar waar een groot deel der bevolking liever gebruik maakt van een bureau op levensbeschouwelijke basis, dient de overheid de oprichting van zulke bureaus te stimu leren. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3Va Ned 1956 3li Ned 1948 3'i Ned 1950 3li Ned 1954 314 Ned 1955 1 3-3Va Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac. Inschr Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mii cert. A.K.0 Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvens cert Ilnilever Cert. Ned Kabel Philips Kon Petroleum •■Amsterdam" Rubber Holl Amerika Liin Kon Ned Stoomb Mij fed Scheepv Unie H VA Deli Mi]. Cert. A'dam 2 lb '561 A'dam '56 II A dam III Vorig Opening slot 28/2 92 91% 913/4 85% 86 87 87% 88% 92% 86% 166! 2 202% 168% 305 194 299 367% 273% 243% 167.70 76% 167 %e 165% 165% 88 92 97 107% 107% 91% 92 201 358 242% 168 75% 168% 165% 166 2aa c°ppet Bethlehem Steel ^nrysler Corp General Electrio General Motors Nennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater Ü.S. Steel 26/2 59% 42% 69% 55% 39 106ex 36 lb 32% 51% 43% 8IV2 43 41% 32% 60% Stemming: 27/2 60% 42% 69% 55 Va 39% 105% 36'a 32% 51 431b 8OV2 42',ie 42 32% 59% gedrukt Lyitvoerig heeft de Haarlemse ge- J meenteraad zich in haar verga dering van gisteravond bezig gehouden met het voorstel van B. en W. om een subsidie van ruim 24.Q00.- te verlenen aan de Stich ting Katholieke Schoolpsychologi sche Dienst. De besprekingen over dit agendapunt droegen meestentijds een principieel karakter, doordat de kwestie van de verzuiling in het ge ding werd gebracht. Meer dan ander half uur heeft het debat geduurd en het resultaat was, dat het voorstel met 26 tegen 9 stemmen werd aan genomen. De fracties van de VVD en de CPN stemden in hun geheel tegen, terwijl bovendien drie leden van de P.v.d.A.-fractie hun stem aan het voorstel onthielden. Mevrouw SCHELTEMA (WD) vond, dat dit voorstel een ernstig precedent betebende. De heer PROPER. (CPN) was het daarin volkomen met haar eens. Wethouder BAKKER verzekerde hen echter, dat B. en W. dit jaar wel iswaar een subsidie van het exploita tietekort van het katholieke bureau heb ben voorgesteld, maar dat dit nog geen precedent betekent. Men zoekt naar een betere subsidiebasis en denkt die te vinden in de richting van een presta tiesubsidie. De heer WENSING (CHU) vond de thans gevonden basis ook maar bedenkelijk, omdat de gemeente daar door indirect de hele opzet van het bu reau accepteert. Maar het katholieke bureau betaalt bij voorbeeld een half time psycholoog ruim 9.000 salaris, hetgeen in vergelijking met de bjj de gemeente betaalde salarissen bijzonder veel is. De wethouder deelde daarop mee, dat de gemeente zich uitdrukke lijk van deze salariëring distancieert en in de toekomst geen subsidie zal geven voor het meerdere salaris. Wel zeer merkwaardig was de opmer king van de liberale woordvoerdster, mevrouw Scheltema, dat de jeugdpsy chologische zorg een gemeentelijke taak is, juist als de schoolartsendienst. Zij vond het bepaald onjuist deze taak naar particulieren over te hevelen. Mejuf frouw BOLSIUS (KVP) en de heer WENSING (CHU) echter stonden op het standpunt, dat de gemeentelijke taak pas begint, wanneer de particulie ren in gebreke blijven. Zjj juichten dit particuliere initiatief dan ook ten zeerste toe. Mejuffrouw Bolsius was van oordeel, dat de jeugd psychologische zorg nauw samenhangt met de situatie in het gezin, en dat el- leen al daarom het levensbeschouwe lijke noodzakelijkerwijs de basis moet zijn van een jeugdpsychologische dienst. De heer Wensing was het daarmee vol komen eens en kon dit streven onmoge lijk een verzuilingsverschijnsel in de kwade zin des woords noemen. De heer MENSINK (P.v.d.A.) ech ter vroeg zich af of men zich van le vensbeschouwelijke zijde wel weten schappelijk bewust is, waar men op grond van zijn levensbeschouwing zelf werkzaam wil zijn, en waar men tot samenwerking bereid is. De heer SPEK (AR) verklaarde daarop, dat voor alle christenen het christendom een levensbeschouwing is, en dat de- In de Sparrenstraat te IJmuiden-oost is woensdag de 2-jarige M. O. tijdens het spelen de middenweg opgelopen en on der een personenauto geraakt. Het meisje had een paar schaafwonden op gelopen en mankeerde verder ogen schijnlijk niets. Zekerheidshalve is het ter observatie in het Antonius-zieken- huis opgenomen. CINEMA PALACE: De machinist, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Het geheim van de zwarte tent, 14 jaar, 2.30 en 8 uur. LIDO: The Eddy Duchin Story, 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15. LUXOR: De millioenenroof, volw., 2, 7 en 9.15. REMBRANDT: Sissi, de jonge keizerin, alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15. ROXY: De onzichtbare vijand, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15. STUDIO: Tosca, 14 Jaar, 2.15, 7 en 9.15. Donderdag 28 februari Schouwburg: Toneelgroep „Theater" met „Dundo Maroje's dukaten" (Ab. F), 8 u. Minerva: Feestavond R.K. Harmonie St. Michaël, 8.15 uur. Concertgebouw: Orgelconcert door Piet Kee, stadsorganist, 8 uur. Vrijdag 1 maart Concertgebouw: Noordh. Philharm. Orkest, 7e concert, serie V o. 1. v. Dr. C. L. Wal ter de Boer. Solist: George van Renesse, piano, 8.15 u. Schouwburg: Droste's Toneelvereniging ,,N. A. O." met „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet" (dil.), 8 u. GEBOREN: J. H. A. van Bruggen- van Bruggen, z.; P. Brandse-Rijneveld, z.; P. Beune-Hendriks, z.; H. J. Thoo- len-Booms, z; H. Kolderie-Keesmaat, d.; J. E. Brenninkmeyer-Schmutte, d.; P. H. Bosma-Dirne, d.; L. Biel-Zwiers, d. ONDERTROUWD: N. H. B. van Trigt en H. C. C. Wassenaar; H. J. de Bont en A. C. M. van Koten; W. Fijnheer en M. C. Cats; J. E. Slagter en H. Wie- ringa; D. H. van Graas en C. P van Westerhoven; E. Schat en D. R. Lang- ïi?u,tj, H. Sneltjes en L. H. Hoekman; P. W. Nanlohy en M. van Beek; J. C. Nijpjes en N. Klerk; E A. Steele en G. F. van Lunenburg; L. Chr. Beers en A. G. M. Veldt; W. Musch en T. Guitenau; J. Zwemmer en H. E Wes- sing; A. J. van Kessel en E. M M. Th. van Oploo; P. C. Sluijter en M. R. Huis in 't Veld; R. Kruizinga en C. M. J. van der Hoorn; D. van der Groef en A. Ummels; J. Koster en Chr. M. Duits. GETROUWD: A. Looij en A. J. Pot; J. Heemstra en A. Verkroost; Th. P. Ruijgvoorn en C. J. van der Velden; J. M. C. Kars en J. de Vogel; E. H. Hollestelle en J. P. Beentjes; J. Th. H. Kool-moes en D. E. Wilkes; P. J. Ver hoeven en M. Breed; G. W. Tesselaar en A. M. Th. Vogels; A. P. Wullems en J. Wullems; W. J. M. Peters en C. M. Winkel; A. A. van Huët en G. A. van der Kooij; C. Chr. Piers en D. Meeuw- sen; L. van den Berg en P. J. de Haart. OVERLEDEN: P. Stejjl, 72 jr., Kam perstraat; A. J. de Zaaijer, 71 jr., Blinkertlaan; A. J. Bijnsdorp-van Ton geren, 74 jr., Sterrebosstraat. ze leer van Christus het hele leven doortrekt en dus op alle gebieden des levens doorwerkt. „Maar er zijn ook protestantse theologen, die menen dat al die levensbeschouwelijke organisa ties de betrekking tussen God en mens juist versluieren", meende de heer Mensing. „Wel", antwoordde de heer Spek, „die theologen vindt men dan ook voornamelijk in de partij van de arbeid en niet in de anti-revolutionai re partij". Met de heren Wensing en Mensink was wethouder Bakker het eens, dat waar de gezondheidszorg en het onder wijs op levensbeschouwelijke basis al gemeen aanvaard worden, men ook de jeugdpsychologische zorg op levensbe schouwelijke grondslag dient te aan vaarden. Mevrouw Scheltema bracht daartegenin, dat de bijzondere volks gezondheid en het bijzónder onderwijs met tal van waarborgen omringd zijn, zodat men daar geen risico's loopt. Bii de bijzondere jeugdzorg echter weet men eigenlijk niets. Alles* staat nog in de kinderschoenen en men moet maar afwachten wat het wordt. De liberale woordvoerdster zag veel liever een gemeentelijk bureau met functionarissen van verschillende le vensbeschouwelijke richtingen, zoals dat ook elders blijkt te bestaan. De heer PROPER (C.P.N.), die daar ook meer voor voelde, noemde nog het voorbeeld van Amersfoort, waar men een buiten- gemeentelijke stichting had opgericht voor dit doel, waarin de gemeente en de protestants christelijken samenwerk ten. Maar wethouder Bakker herinner de eraan dat die toestand elders ook niet ideaal bleek. Een bijzpnder bureau voor jeugdpsychologie achtte hij een uitvloeisel van een algemene mentali teit hier te lande. Bovendien had men ln Haarlem zij het om andere rede nen al eens getracht een katholieke psycholoog aan het gemeentelijk bureau te verbinden. Dat was steeds mislukt, omdat die niet te krijgen zijn. Zelfs een reis naar Nijmegen leverde niets op. De katholieke bureaux in den lan de zuigen zelf alle eigen psychologen weg. Met de heer Wensing was mevrouw Scheltema het eens, dat het ogenblik waarop dit voorstel werd ingediend wel erg ongelukkig gekozen is, aangezien de toestand van het gemeentelijk jeugd- psychologisch bureau nog altijd in de lucht zweeft. Het wacht nog altijd op een nauwkeurige taakomschrijving en die toestand duurt nu ai jaren. Het Col lege en de raad hebben al verschil lende malen getracht met elkaar hier over tot overeenstemming te komen, maar die pogingen zijn steeds mislukt. „En dat is niet de schuld van de raadsleden" voegde mevrouw Schelte ma er veelbetekenend aan toe. Deze spreekster had liever gezien, dat het onderwerpelijke voorstel gelijktijdig be handeld zou worden met de door B. en W. toegezegde nota over de toe komst van het gemeentelijke bureau, maar de heer Wensing vond, dat het ka tholieke bureau niet kon wachten op het tijdstip, dat daarover eindelijk over eenstemming zou worden bereikt. Het katholieke bureau wachtte immers ai twee jaar op subsidie. De heer Mensink kon van wethouder Bakker de verzekering krijgen, da", er nauw overleg zal worden onderhoudéfi tussen de staven van het gemeentelijk en het katholiek bureau, en wat de ta rieven betreft kon de wethouder mee delen dat, terwijl het gemeentelijk bu reau eigenlijk geen tarieven kent, het katholieke bureau een geringe vergoe ding zal vragen. De vrees van de heer Mensink, dat het gemeentelijk bureau zou verworden tot een instituut voor iedereen, die elders niet terecht kon, kon wethouder Bakker niet delen. Het gemeentelijk bureau is er immers voor alle Haarlemse scholen. Ieder die dat wil, kan er gebruik van maken. Mejuf frouw BOLSIUS (K.V.P.) kon de heer Mensink tenslotte verzekeren, dat waar dat enigszins mogelijk was, de katho lieken in elk geval tot nauwe samenwer king bereid zijn. Als voorbeeld noemde zij de Uitgebreid Technische School, waarin katholieke, protestants-christe lijke en neutrale instellingen samen werken. Naar wij vernemen heeft de Haar lemse Fiscale Recherche in samenwer king met de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst te Amsterdam dinsdag een Haarlemse accountant aangehou den op beschuldiging van belastingfrau de. Ofschoon de Inlichtingendienst geen informaties kon verstrekken over de omvang van deze fraude, neemt men aan dat het hier om zeer aanzienlijke be dragen gaat. Het is mogelijk, dat de verdachte accountant zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan verduis tering. Maandag is de nieuwe De Havilland „Cornet UI" voor het eerst twee uur en een kwartier in de lucht geweest. De chef-invlieger van de De Havilland- vliegtuigenfabriek, John Cunningham, heeft verklaard, dat deze vlucht hem zeer tevreden heeft gesteld. Op de foto boven ziet men de „Cornet 111" tijden* de vlucht. De andere foto werd gemaakt c het vliegveld Hatfield, in het Engelse graafschap Hertfordshire, waar het vliegtuig gestart en geland is. Men ziet John Cunningham (rechts) en de tweede vlieger Peter Bugge, Mie de proefvlveht hebben gemaakt, voor de vlucht. Het bestuur van de Coöp. Vereniging aannemen, dat hij begrip heeft voor de van Melkhandelaren voor Haarlem en Omstreken heeft telefonisch bericht ont vangen van het ministerie van Econo mische Zaken, dat de minister ermee heeft ingestemd dat de aanlooptermijn voor de Haarlemse melksanering wordt verlengd. De aanloopperiode was aan vankelijk op drie maanden gesteld en zou op 3 maart ten einde lopen. Daar na zouden de huisvrouwen vrijelijk een melkboer kunnen kiezen uit de drie handelaren, die hun wijk bedienen. Het bestuur van de Melkhandelarenvereni- ging is echter niet geheel gereedgeko men met de werkzaamheden, verbon den aan de wijkindeling en de beta lingsregeling, zodat men de minister verzocht heeft de aanlooptermijn te ver lengen. In de praktijk komt het er dus op neer, dat de huisvrouwen op 3 maart nog geen keuze zullen hebben uit drie melkboeren, zoals aanvankelijk gedacht was. Hoewel de overwegingen van de mi nister nog niet bekend zijn, moet men Voor een volle gemeentelijke con certzaal gaven de beroemde Wiener Sangerknabep gisteren een uitvoering, waarover het een en ander te zeggen valt. We hebben her inneringen aan dit fameuze koor van vóór de oorlog en nog is ons de indruk bijgebleven van een evene ment. Laat ons eerlijk zijn, déze avond is ons wat tegengevallen. Ze ker, de prestaties zijn van een dus danige aard, dat vijf en negentig procent van onze Nederlandse jon genskoren er veel van kan leren, te weten stemtechniek, muzikaliteit en discipline. Waarom is het dan tegen gevallen? Niet om de o.i. te verwerpen tra vestie-rollen, waarin als meisjes ver klede jongens moeten koketteren tegen andere jongens; dit is al jarenlange traditie, dus dat wisten we. Ook niet om het zingen van een amoureuze Johann Strausswals, ook dat is een traditie. Doch om de te grote klank ontwikkeling, waarbij de eerste sopra nen onaangenaam scherp klonken en de alten aanvankelijk te ruw. (Later herstelden de alten zich volkomen.) Ook bemerkten we tot onze verwonde ring, dat meermalen de claviculaire ademhaling werd toegepast, wat ons een volkomen raadsel is. Wat zeer te bewonderen valt is het feilloos uit het hoofd zingen van wer ken, waar een uitstekend vrouwenkoor nog moeite mee heeft, bijv. het vier stemmige behoorlijk chromatische „Ver- gine Madre" van Verdi, het volkomen zich geven van de jongens aan de muzikale schoonheid en het kostelijke acteren ni „Die Opernprobe" van Lort- zing. De vele solistjes hebben meerma len verbluffende prestaties geleverd. De muzikale leiding was in handen van Gerhard Lang, die tevens aan de vleugel begeleidde. Zijn directie was sober, overdreven sober. T. de Vr. De Haarlemse gemeenteraad heeft zich gisteravond weliswaar in hoofdzaak beziggehouden niet het voorstel tot subsidiëring van de Katho lieke Schoolpsychologische Dienst, maar er werd toch ook nog aandacht besteed aan enige andere agendapun ten. Opmerkelijk was het betrekkelijk grote aantal correcties, dat door het College moest worden aangebracht op ingediende voorstellen. Gedeeltelijk be trof het verkeerd gezette cijfers, maar toch ook onnauwkeurigheden in de tekst zelf, die althans dat moeten wij aan nemen, omdat er geen enkele verkla ring voor werd gegeven gemakkelijk voorkomen hadden kunnen worden bij een zorgvuldiger voorbereiding. Het voorstel van B. en W. om vier officiële oversteekplaatsen voor voet gangers in te richten in de stad, vond enthousiaste bijval. De heer HÉNNE- VELT (C.P.N.) en de heer SPEK (A.R.) vroegen echter om bovendien nog beschermde oversteekplaatsen op de Rijksstraatweg. De heer Hennevelt stelde voor om onmiddellijk te kunnen beginnen wanneer Rijkswaterstaat bij wie de Rijksstraatweg in eigendom en beheer is toestemming verleent tot het aanleggen van deze bescherm de oversteekplaatsen, en de heer Spek pleitte voor een oversteekplaats ten noorden of ten zuiden van de ook door de gemeente als gevaarlijk erkende Jan Gijzenbrug. De VOORZITTER deelde mee, dat de samenwerking met de in Haarlem gevestigde afdeling van Rijkswater staat allerhartelijkst is, en dat het Col lege het volste vertrouwen heeft, dat het ingediende verzoek om bescherm de oversteekplaatsen op de Rijksstraat weg, door de minister zal worden inge willigd. Het thans gevraagde crediet hoeft daarvoor niet te worden ver hoogd, want de Rijksstraatweg is ook in beheer bij het Rijk, zodat de aanleg van de oversteekplaatsen op kosten van het Rijk zal moeten geschieden. De heer Spek kreeg te horen, dat er eigenlijk nog wel meer beschermde oversteek plaatsen moeten komen in de stad, maar dat men het aantal langzaam wil uit breiden om het publiek de kans te ge ven aan deze nieuwe instellingen te wennen. Vooral het rijdend verkeer zal daar aanvankelijk moeilijkheden mee hebben. Wat het kruispunt bij de Jan Gijzenvaart betreft, zo deelde de voor zitter mee, daar zal de weg heringe deeld moeten worden, omdat zij thans te breed is. Wanneer dit eenmaal ge schied is, zullen er zeker ook over steekplaatsen worden aangelegd. De heer WENSING (C.H.U.) be pleitte nog een soepeler regeling in verband met de gemeentelijke toela ge op pensionprijzen voor bejaarden. Wethouder ANGENENT deelde me de, dat zich in de praktijk nauwelijks moeilijkheden voordoen. Hij zegde toe, dat B. en W. zouden nagaan, in hoe verre extra toelagen gegeven zouden kunnen worden wanneer dat nodig was, en zonder dat daarop verhaal mogelijk zou zijn. De heer Wensing achtte het wenselijk, dat deze extra toelagen niet via sociale zaken zou den lopen. Tenslotte deelde wethouder HAPPÉ mede, dat B. en W. op het ogenblik uitzien naar een betere huisvesting voor het gedeelte van Openbare Werken, dat thans in het pand Kenaupark 18 is ondergebracht. Aanvankelijk had men deze afdeling willen onderbrengen in het pand Zijlweg 146 en dit stond ook in de toelichting op het raadsvoorstel vermeld, maar sedertdien was men tot de conclusie gekomen, dat dit een vrij wel permanente splitsing van de dienst Openbare Werken tot gevolg zou heb ben, aange?ien het hoofdbureau in de Jacobijnestraat bleef. moeilijkheden die zich voordoen bij de definitieve wijkindeling en bij het vast stellen van de betalingsregeling. Hoe lang de aanlooptermijn verlengd wordt is niet bekend, maar er is reden om aan te nemen, da*, de vrije keuze nu zal ingaan op 4 mei. De melkhandela ren zouden de minister verzocht heb ben de saneringswerzaamheden als vol tooid te willen beschouwen drie maan den nadat de melkprijs verlaagd is, en niet drie maanden nadat een begin is gemaakt met de sanering. Zoals men zich herinnert is de sanering begonnen op 3 december van het vorig jaar en werd de melkprijs op 4 februari van dit jaar een cent verlaagd. De vrije keuze kan pas ingaan, wan neer de wijken definitief zijn ingedeeld. De voorlopige indeling bleek in ver schillende gevallen niet juist te zijn, omdat in sommige wijken de melkom- zet aanzienlijk hoger was dan in an dere wijken. De veelheid van voorschrif ten, die een goede gang van zaken bij de melksanering moeten waarborgen, maken dat de wijkindeling zowel als de verrekeningsmethode uiterst secuur moeten worden uitgewerkt. Dit is ook in het belang van de huisvrouwen. Indien de vrije keuze reeds nu zou ingaan, zou de mogelijkheid bestaan, dat men een melkboer kiest, die mis schien op grond van de definitieve in deling straks een andere wijk krijgt toegewezen, zodat men dan weer van melkboer zou moeten veranderen. Een 26-jarige steigerbouwer uit Haar lem is vanmorgen door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot een gevan genisstraf van twee jaar met aftrek wegens poging tot zware mishandeling, die hij in december van het vorig jaar in een Haarlems café op de caféhouder gepleegd heeft. Veertien dagen geleden toen hij terecht stond eiste de officier van justitie vier jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens poging tot moord, maar dit achtte de rechtbank niet bewe zen. De steigerbouwer was 16 decem ber 's avonds om kwart over elf het café binnengekomen. Hij verkeerde toen al onder invloed van sterke drank. Aan de bar bestelde hij een biertje, maar in plaats daarvan schonk de buffet juffrouw hem een kop sterke koffie in, hetgeen de Haarlemmer niet beviel. Toen de caféhouder zijn klanten tegen twaalf uur verzocht had zijn etablisse ment te verlaten had de steigerbouwer geweigerd. De caféhouder had hem in de kraag gegrepen, maar op hetzelfde moment had de steigerbouwer een mes getrokken, en de man daarmee in zijn linkerzij gestoken. De verwonding was niet ernstig geweest. Dr. A. Melchior, wereldreiziger en schrijver-tekenaar van faam, heeft gis teravond in het kader van de Wereld reizigersserie, waarmee de directie van het Minerva-theater te Heemstede zo veel succes oogst, verhaald van zijn in januari 1954 ondernomen reis naar het stroomgebied van de Amazone. Dr- Melchior heeft dat gedaan op de hem bekende manier: boeiend en vaak iro niserend. Het stroomgebied van de grootste ri vier ter wereld, dat ongeveer zestig miljoen vierkante kilometer omvat wordt, ook wel de Groene Hel genoemd, om dat leven van mens en dier er ge wurgd wordt door de kracht van het oerwoud. Toch leven er mensen en die ren. In de meest armzalige toestand en aan de rand van de hongersnood. De mensen kabokels en wilde indianen leven van maniok, vis en wild. Zij moeten hun voedsel in de droge tijd, die slechts vier maanden duurt, voor een heel jaar vergaren. De natte tijd, waarin de rivier, die aan de mon ding een breedte heeft van ruim twee honderd kilometer, soms zeventien meter wast, verwoest veel en de bewo ners brengen hem door in de meest miserabele toestand. Hun huisjes op pa len bieden hun weinig bescherming te gen de dagenlange regen. Dr. Melchior heeft zijn toehoorders verteld van de gewoonten en levenswijze van de Amazoniers, bij wie het sterfte cijfer zeer hoog is. Vanuit Tèfé, waar de heer Melchior de gast was van de katholieke missie, ondernam hij zijn tochten naar het oerwoud, naar de wil de Indianen in de binnenlanden. Zijn verhaaltrant is plastisch en dit ken merk kwam scherp tot uiting toen dr. Melchior vertelde hoe hij eens een ka- bokel een kop van een aap had zien oppeuzelen, of toen hij verslag deed van zijn bezoek aan de wilde Indianen. Een boeiende lezing met tal van frap pante bijzonderheden, waarvan in het bestek- van een courantenverslag slechts melding kan worden gemaakt door het aanstippen van enkele details. Na de pauze liet dr. Melchior twee filmpjes zien. Vrijdag 1 maart a.s. zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Aarse als jongste ambtenaar bij de administratie van de gemeentelijke gas-, Duinwater en Electriciteitsbedrijven van Heemste de in dienst trad waar hij thans nog werkzaam is, na opgeklommen te zijn tot de op één na hoogste functie bij de administratie n.l. van adjunct-boekhou der. De heer Aarse die een vriendelijk ambtenaar is, zal het op die dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Die dag zal 's middags van 35 uur gele genheid bestaan hem te feliciteren in zijn woning Javalaan 15. De officiële huldiging zal plaats vinden zaterdag 2 maart in het restaurant Groenendaal. „De wens tot, of zelfs maar de ge dachte aan een vergroting van het ge bied der gemeente is .nimmer bij ons college, noch bij de raad of bij een zij ner leden opgekomen". Dit schrijven B. en W. van Haarlemmermeer in een uitvoerige beschouwing, gericht aan de gemeenteraad, over het voorstel van Ged. Staten van Noord-Holland, de ge meenten Haarlemmermeer en Haar lemmerliede en Spaarnwoude samen te voegen in verband met de noodzakelijk geaehte gebiedsoverdracht van laatst genoemde gemeente aan Haarlem en Amsterdam. In de raadsvergadering van Haarlemmermeer, die volgende week donderdag gehouden zal worden, zal het gemeentebestuur zijn standpunt bepalen ten aanzien van eventuele sa menvoeging. B. en W. stellen de raad voor aan G.S. te antwoorden, dat Haar lemmermeer hoewel niet strevend naar gebiedsuitbreiding bereid is een eventuele vereniging van beide gemeen ten te aanvaarden. Motieven, ontleend aan het belang der gemeente Haarlemmermeer, welke sterk pleiten voor een samenvoeging, zjjn B. en W. niet bekend. De noodzaak om het dorp Zwanenburg zich zo snel mogelijk te doen ontwikkelen tot een volledige woongemeenschap kan niet als zodanig worden aangevoerd. Deze ontwikkeling is ook zonder een samen voeging met Halfweg mogelijk, en is zelfs bij een goed gemeentelijk beleid gewaarborgd door de grootte en de ont wikkelingsmogelijkheden van Zwanen burg. Bovendien wjjzen B. en W. van Haarlemmermeer erop, dat de omgren zing van hun gemeente door de Ring vaart steeds aanvaard is als een van zelfsprekende en niet voor wijziging vat bare afbakening, die op onmiskenbare wjjze de afzonderlijkheid, de eigenheid en daarmede de zelfstandigheid van deze en van de aangrenzende plaatse lijke gemeenschappen markeert. Bo vendien zou een wens tot gebiedsuit breiding van de gemeente Haarlemmer meer ook bij anderen de neiging kunnen oproepen het belang van grenzen te on derschatten, misschien zelfs wel om het bestaan daarvan bij het beramen van bepaalde plannen te veronachtzamen. Deze neiging kan spoedig naar B. en W. verder vrezen uitgroeien tot een doelbewust streven vooral bij sterk ex pansieve bevolkingsagglomeraties. Het voorstel van G.S. betreft evenwel niet alleen het belang van de gemeente Haarlemmermeer, maar dat van het gehele „agrarisch tussengebied" het platteland min of meer omsloten door een driehoek, waarvan Amsterdam, Haarelm en Leiden als het ware de hoekpunten vormen. De Haarlemmer meer vormt min of meer de kern van dit gebied. Van belang is, dat de ge meentelijke indeling van dit gebied niet het karakter van een versnippering heeft en dat de agrarische belangen bij voortduring in het bestuursbeleid hun uitdrukking vmden. Gezien van het standpunt, dat waar schijnlijk door Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal worden ingenomen in de kwestie, constateren B. en W. van Haarlemmermeer, dat de gebieds- afstand van Zuid-Schalkwijk aan Haar lem meer de omvang dan de samen hang van eerstgenoemde gemeente aantast. Compensatie zou het best ge vonden kunnen worden door toevoe ging van een gebied, dat zowel door zijn ligging als door de sociale struc tuur van zijn bevolking de samen hang van de gemeente Haarlemmer liede zal versterken. De mogelijkheid De werkgevers- en de arbeidesorganisaties in de textielindustrie hebben na langdu rige onderhandelingen overeenstemming be reikt over een nieuwe CA.O. Als tijdstip van ingang van de nieuwe C.A.O. geldt de eerste volle loonweek na 28 februari. De feitelijke inwerkingstelling moet echter wachten op de goedkeuring van het colle ge van rijksbemiddelaars. van een toevoeging van Spaarndam- West mag dan ook niet buiten be schouwing worden gelaten. Voor Haarlemmerliede en Spaarn woude zou een samengaan met Spa am- dam naar B. en W. van Haarlem mermeer menen veel meer aan vaardbaar zijn dan een gebiedsuitbrei ding door aanhechting van Zwanen burg, te meer daar Halfweg en Zwa nenburg onderlinge verschillen verto nen en Spaarndam-West (behorend tot de gemeente Halfweg) en Spaamdam- Oost maatschappelijk veel meer verwe ven zijn. Spaarndam-West is een niet-agrari- sche kern van 900 inwoners, waarvan de annexatie door een half-agrarische gemeente als Haarlemmerliede en Spaarnwoude (met ruim 3.000 inwoners na de eventuele annexatie van Zuid- Schalkwijk door Haarlem) beter te ver werken zou zijn dan de toevoeging van Zwanenburg, eveneens een niet-agrari- sche kern, maar met bijna 6.000 inwo ners. Samenvoeging van Haarlemmer liede en Spaarnwoude met Zwanenburg achten B. en W. van Haarlemmermeer onaanvaardbaar. Het onder één bestuur brengen van het „agrarisch tussengebied" heeft voordelen, niet zozeer voor de ge- i meente Haarlemmermeer, als wel voor het gehele gebied. De inwoners van Haarlemmermeer zullen voor- en nadelen hiervan ondervinden. Op dinsdag 5 maart zal het Neder landse Rode Kruis afdeling Zandvoort in hotel Keur aan de Zeestraat gele genheid geven om bloed af te staan voor de bloedtransfusiedienst van die organisatie. Men kan zich als donor aangeven bij de heer J. M. Bontjes, Oosterparkstraat 50 c., tel. 2021. Dat dei afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis groeit en bloeit bleek o.a. tijdens de laatstgehou den jaarvergadering. Het aantal leden was in een jaar tijd gestegen van 1270 tot 1340. De kringcommissaris sprak zijn waardering uit voor de activiteit welke de afdeling Zandvoort op ver schillend gebied aan de dag legt. Van officiële zijde wordt er op ge wezen. dat de maatregelen ter bestrij ding van de aardappelmoeheid voor de gemeente Zandvoort nog steeds van kracht zijn. Met uitzondering van de terreinen der Amsterdamse waterleidin gen is te Zandvoort verboden de teelt van aardappelen en tomaten, alsmede van bloembollen en -knollen, boom- kwekerijprodukten. koolplanten en an der voor voortplanting bestemd mate riaal, dat met aanhangende grond wordt gedistribueerd. Bjj de jonge buurtvereniging Over- veen beslaat het voornemen om B. en W. van Bloemendaal te vragen met de Paasvakantie enige lanen voor het ver keer af te sluiten en tijdelijk aan te wijzen als zogenaamde speelstraten voor de jeugd. Gedacht is aan de Cea- ralaan of Pemambucolaan en aan de Ernst Casimirlaan (de laatste laan is doodlopend), mits de bewoners van de ze lanen het voornemen van het be stuur van de buurtvereniging kunnen ondersteunen. De Bloemendaalse muziekvereniging „Sursum" houdt haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering op vrijdag 8 maart in het gebouw „Maranatha" aan de Donkerelaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 5