In ELTEN heerst een pro-Duitse stemming Bewoners van de Zelfkant zijn het moe tussen twee landen in te hangen Sun balm Vraag Antwoord 't Zit v&st vaster met VELPAFIN Afremming van investeringen voor de koopvaardij zeer gevaarlijk w Minister Luns naar Bonn Bruno Walter blijft dirigeren Wij luisteren naar en Over vijf jaar moet de halve vloot vervangen worden m Programma van de besprekingen Bij bijzondere ge legenheden" Voorzitter Redersvereniging uit bezorgdheid DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 PAGINA 9 Nederland bracht veel tot stand Duitsers in hart en nieren Rust en zekerheid gewenst Onderwijs baart zorg In één nacht Uw handen i gaaf en zacht 1 Economische motieven bepalend Huishuur Bijverdiensten Specialistenhonoraria Hockeyclubs van CETA BEVER 1VUUJJ V CldJL VAJLJ Jil Vl gry V Voorouders Dansen Waterprijs in Amsterdam Holland (Van onze speciale verslaggever) TUDDERN, woensdagavond. „Je kunt de mensen wel op hun hoofd kijken, maar niet erin." Met deze woorden van een vooraanstaand Eltenaar „zet mijn naam niet in de krant, want ik wil geen ruzie" is precies de situatie getekend in het omstreden grensgebied Elten, dat in 1949 door de geallieerden als grenscorrectie aan Nederland werd toegewezen. Het is niet moeilijk in het dorp een pro-Duitse stemming te onderkennen, althans niet wanneer men afgaat op de gesprekken in café en kapsalon. Maar zegt men in het openbaar zijn mening? Het kan soms gevaarlijk zijn, te zeggen wat men meent. Zeker vandaag de dag in Elten, aan de vooravond van het overleg tussen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken en zijn Duitse ambtgenoot over een aantal slepende kwesties, zoals die van de grensgebieden. Dit heeft Johan Verhey wel onder vonden, toen hij onlangs in de adviesraad een gemeenteraad zonder be voegdheden voorstelde een volksstemming te houden over het vraagstuk of Elten aan Nederland moest blijven of moest worden teruggegeven aan Duitsland? Men heeft hem dit voorstel in sommige kringen fel verweten, om dat het de mogelijkheid openlaat, dat de Eltenaren zich voor Nederland zou den uitspreken. Een mogelijkheid die de meeste Eltenaren bij voorkeur niet in het openbaar overwegen. Ook niet in stilte? Ziedaar het probleem-Elten. Niemand, die precies het antwoord weet. Wanneer de bus uit Arnhem-Zevenaar op de Markt in Elten stopt, staat de passagier midden in een welvarend dorp. De café's en restaurants zijn tal rijk, comfortabel en gezellig; de wonin gen zijn helder en heel. Van oorlogs schade is nauwelijks nog iets te mer ken. De oude dorpskerk rijst gerestau reerd boven de lage huizen uit; in het Drostambt leggen schilders de laatste hand aan een grote beurt. Het gaat Elten goed; men ziet het aan de wel geklede mensen, die met volle tassen uit de winkels komen. De Eltenaren zullen de laatsten zijn om dit te ontkennen. Sinds de Neder landers op het Drostambt zetelen, is het Duitse dorp aan de vergetelheid ontrukt. In 1949 brandden er nog geen tien lantaarns, nu tachtig. De bestra ting werd verbeterd; de brandweer ge heel vernieuwd, de drinkwatervoorzie ning op peil gebracht. De overheid gaf bijna een kwart miljoen gulden cre- diet om de beschadigde woningen te res taureren en zette 83 nieuwe huizen neer. Het arme dorp van voornamelijk indus triearbeiders was niet langer een ver geten Duitse uithoek. De toeristenindus trie kwam op gang en uit alle delen van Nederland reden autobussen naar Elten, omdat de vrouwenbonden, de visclubs en collectantencolleges het nieuwe stukje Nederland wel eens wil den zien. Zij brachten de welvaart mee, die als glanslak over de café's en win kels is uitgestreken. Niet alleen erkent men in Elten, dat de welvaart de Nederlanders op de voet gevolgd is, maar ook, dat terugkeer van het gebied tot Duitsland een einde zou maken aan deze opleving. Verle den jaar werden er 3,5 miljoen grens overschrijdingen geregistreerd. Hoeveel Nederlanders, op reis naar Duitsland, zullen vóór de grens nog gauw even benzine geladen, koffie gedronken en chocolade gekocht hebben? Hoeveel Duitsers, op weg naar Nederland, zul len gewacht hebben tot over de grens alvorens hetzelfde te doen? Wanneer Elten weer Duits wordt, men weet het, komt hieraan een einde, evenals aan het Nederlandse toeristenbezoek aan Hoog- Elten en zijn Stiftkerk en Druses-put. Het zijn overigens niet allen de café houders en winkeliers, die welvaren bij het feit, dat over Elten de Neder landse vlag waait, ook de arbeiders genieten van het voordeel, dat de Ne derlandse prijzen aanzienlijk lager zijn d.an de Duitse. Ook zij realiseren zich, dat teruggave van Elten aan Duitsland het levensonderhoud duurder zou ma ken. Hoewel in Duitsland ook de lonen ho ger zijn, is er veel voor om Elten bij Nederland te laten. Maar zelfs welvaart maakt in acht jaar van Duitsers nog geen Nederlanders. De banden des bloeds, het nationaliteitsbewustzijn en de hunkering naar het ene ongedeel de Duitsland spreken ook mee, wanneer de grote vraag aan de bittertafel ter sprake komt. Eén ding is zeker, en het treft de bezoeker onmiddellijk: deze mensen zijn Duitsers gebleven in hart en nie ren. Zeden en gewoonten, taal, men taliteit, alles is Duits. Van Nederland se invloed hierop is niets te bespeu ren, behalve op de platte omgangs taal, die zoals in alle grensgebie den een mengelmoes van Duits en Nederlands is. Den Haag is voor de ze mensen een vreemde mogendheid, koninginnefeest een onbekend begrip. Medeleven met het nieuwe vaderland is er niet. Elten bedoelt dit niet on vriendelijk maar kan eenvoudig geen andere instelling opbrengen. De Ne derlandse ambtenaren secretarie, politie, douane, P.T.T. worden vriendelijk bejegend en volledig ver trouwd, maar het zijn vreemdelingen; de landgenoten wonen aan de over zijde van de nieuwe grens. Dit maakt het probleem voor de bui tenstaander uitermate gecompliceerd. Economisch zal Elten welvaren bij de finitieve vereniging met Nederland, maar het hart van vele Eltenaren spreekt een andere taal dan de maag. In stilte zouden velen waarschijnlijk wel aansluiting bij Nederland wensen, maar men kan dit in deze nog zo geheel Duitse gemeenschap nauwelijks hardop zeggen. Er openlijk voor uitkomen, doet nauwelijks tien procent van de be volking, maar dit betekent niet, dat een vrije en geheime volksstemming geen hoger percentage zou opleveren. Tenminste, wanneer er geen beïn vloeding van buitenaf plaats vindt. Reeds schrijft de Duitse pers over de mogelijkheid, dat de correctiegebieden geheel of gedeeltelijk weer aan Duits land worden overgedragen. Wanneer de bevolking aan heftige propaganda bloot gesteld zou worden, zouden overigens respectabele gevoelsargumenten het wel eens kunnen winnen van de wel voorziene tafel. Voor de oorlog bestond de vrij wel geheel katholieke Eltense be volking voor achttien procent uit Ne derlanders, d.w.z. uit paspoort-Neder landers, die de Nederlandse nationali teit bezaten, maar zich geheel Duitsers voelden. Na 1949 is het aantal Neder landers gestegen tot dertig procent van het totale inwonertal, dat 3340 be draagt. Van de arbeiders werkt 35 pet In Nederland (Arnhem, Zevenaar en Doetinchem) de anderen trekken dage lijks de grens over, voornamelijk naar £mmerik. De laatsten verdienen een hoger loon dan de arbeiders, die in Nederland werken, mede omdat velen in de Duitse bouwnijverheid terechtge komen zijn, die zich niet al te strak houdt aan de 48-urige werkweek. Ook zij brengen de welvaart in het dorp; op het Drostambt zo verzekert ons secretaris H. C. Welling staat geen enkele Eltenaar te boek voor achter stallige terugbetaling van de credieten voor woningherstel. Kan die situatie blijven voortbestaan, wanneer Elten definitief Nederlands wordt? Arbeiders, die over de grens werken, vindt men overal. Waarom straks niet in Elten? Toch is men er niet helemaal gerust op; wanneer een arbeidsverbod voor Eltenaren in Duits land als wapen in eventuele propagan da zou worden gebruikt, zou een moge lijke volksstemming zeker ten gunste van Duitsland beïnvloed worden. Het wordt de buitenstaander overi gens niet geheel duidelijk of de meeste Eltenaren wel een volksstemming ver langen. ,,Men heeft in 1949 ook niet ge vraagd wat wij wilden", is een veel gehoorde opmerking. Velen zijn er bo vendien van overtuigd, dat in de onder handelingen, die vrijdag in Bonn be ginnen, de grenscorrecties niet op zich zelf staan, maar slechts pionnen zijn in het grote schaakspel tussen beide lan den. Men zou zich niet verbazen, wan neer een der partijen bereid zou zijn een pion op te offeren om een betere stelling te kunnen innemen. Met het voorbeeld van België voor ogen gelooft men, dat Nederland eerder dan Duits land tot dit offer bereid is. Mogelijk is het mede deze verwachting, die vele Eltenaren ervan weerhoudt zich in het openbaar voor Nederland uit te spre ken; er steekt de angst achter, dat een pro-Nederlandse houding straks een onvaderlandlievende daad genoemd zou kunnen worden. De Nederlandse belangen zijn overi gens niet gering. Het grondgebied van Elten (1800 ha.) heeft de vorm van een diepe deuk in de Nederlandse grens. Door de toegepaste correctie is de grens rechtgetrokken en van 18 tot 16 km. verkort. Vóór 1949 konden tachtig Duitse douanebeambten de talrijke smokkelaars nauwelijks de baas; mede omdat de nieuwe grens gedeeltelijk over water loopt, kunnen nu 26 Nederlanders het werk gemakkelijk aan. Bovendien biedt inlijving bij Nederland het voor deel, dat via een brug- of veerverbin- ding tussen Pannerden en Millingen waarvoor plannen bestaan een bete re verbinding tussen de Neder-Betuwe, dus ook de mijnstreek en Twenthe tot stand kan komen, hetgeen ook voor El ten van betekenis is. Deze argumenten voeren aan' de bit tertafel overigens niet de boventoon. Men schermt trouwens niet veel meer met argumenten, dat heeft men al acht jaar gedaan. Het gaat er de Eltenaren nu voornamelijk om, dat er spoedig een beslissing valt, hoe dan ook. Men is het moe, tussen twee landen in te han gen en eigenlijk nergens bij te horen. Zij vallen onder de Nederlandse wet, maar onder het bisdom Münster; zij be talen wel belasting, maar hebben geen stemrecht; zij zijn wel goede maatjes met de Landdrost, dr. A. Blaauboer, die twee dagen per week op het Drost ambt zetelt, maar een eigen burge meester hebben zij niet; hun mening wordt in de adviesraad wel gehoord, maar een besluit mogen zij niet ne men. De voorlopige status van Elten maakt de inwoners vrijwel tot staten- lozen, die zich de speelbal voelen van hogere politiek, uitgaande boven hun directe belangen. Wat Elten vooral wenst, ls rust en zekerheid, een spoedig einde aan de onderlinge verdeeldheid, en het weten waar men aan toe is, hoe dan ook. Dit geldt b.v. zowel voor een defini tieve oorlogsschaderegeling als voor sociale kwesties en het onderwijs. „Zahle diese Forderung unter Pro test und Zwang", schreef een schil dersgezel op het stortingsbiljet voor zijn verplichte bedrijfspensioenfonds. Hij werkt in Nederland, moet dus be talen, maar weet niet of hij er later iets van terugziet. Ook het onderwijs baart zorg. De openbare lagere school is Duits, zij het met enige uren Nederlandse les in de hogere klassen. Voor hoger onderwijs sturen de ouders hun kinderen daarom gemakkelijker naar Duitsland dan naar Nederland. De beroepskeuze is even eens moeilijk, zolang men niet weet welke nationaliteit men straks bezitten zal. Aan al deze moeilijkheden en onze kerheden kan een einde komen, wan neer de regeringen van beide landen tot overeenstemming komen. Het is om deze reden, dat Elten met spanning uit ziet naar wat er eventueel dezer dagen in Bonn uit de bus zal komen. In de Zelfkant bij Sittard, het twee de correctiegebied, leeft minstens even sterk als in Elten het verlangen naar een spoedige definitieve regeling. Dit veertien dorpen en gehuchten omvat tende gebied van 4100 ha met ruim zes duizend inwoners was mogelijk nog ar mer dan Elten, toen in 1949 de grens werd recht getrokken en daarmee van 24 tot 8 km werd teruggebracht. Ook hier is de economische verbetering dui delijk zichtbaar, zij het minder manifes tant dan in Elten, omdat toerisme en grensverkeer er niet zo'n belangrijke rol spelen. Er werden sedert de grenswijziging De kerk van Elten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii zou zijn tot teruggave. ,,Dan worden we weer vergeten gebied." (Van onze correspondent in Bonn) BONN, hedenochtend. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, wordt vrijdag ochtend om half elf op het Bonner vliegveld Wahn verwacht, waar hij zal worden ontvangen door zijn Duitse ambtgenoot, dr. Von Brentano, met wie hij besprekingen komt voeren over de Duits-Nederlandse problemen. Deze besprekingen zullen vrijdag middag om half vier beginnen, nadat minister Luns eerst een officieel be zoek aan het ministerie van buiten landse zaken en aan vice-kanselier dr. Blücher heeft gebracht. (Bonds kanselier dr. Adenauer is met va kantie in Italië). Heel lang zullen de middagbesprekingen niet duren, want reeds om vijf uur houdt minis- ter Luns in het ministerie van voor lichting een persconferentie. Des avonds heeft in het hotel op de Pe- tersberg in Königswinter een galadi ner plaats dat wordt aangeboden door minister Von Brentano. Er sluit zich een grote ontvangst bij aan, die door rond 500 gasten zal worden bezocht. Voor het geval de beide ministers met hun besprekingen nog niet klaar mochten zijn gekomen, wat wel in de lijn der dingen ligt staat de za terdagochtend daartoe ook nog ter be schikking. Om een uur lunchen de bei de ministers bij de Nederlandse ambas sadeur en mevrouw Lamping in hun residentie, de villa „Alter Fronhof' in Urfeld nabij Keulen. Zaterdagmiddag keert minister Luns dan per vliegtuig van Wahn naar Nederland terug. Dr. Von Brentano vertrekt nog diezelfde avond naar Amerika, waarheen hij aan vankelijk Bondspresident Heuss zou be geleiden, die echter vanwege een long ontsteking zijn Amerikaanse reis heeft moeten uitstellen. Illllllllllllllllllllltllltlll llltllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 180 woningen gebouwd, waarvoor het Drostambt in de hoofdplaats Tuddern meer dan een miljoen gulden crediet verleende. Voor herstel van oorlogs schade werd ruim een half miljoen aan crediet verstrekt. Het aanzien van de dorpen heeft zich hierdoor snel gewijzigd en dat het de bewoners goed gaat, blijkt uit de stand der te rugbetalingen. Bromfietsen knallen over de weg en op de daken ziet men televisie-antennes, die als uitroepte kens de welvaart bevestigen. Ken merkend voor het verschil met El ten is echter, dat de bevolking van de Zelfkant grotendeels op Nederland georiënteerd is; 85 procent van de arbeiders werkt in Sittard. Bruns- sum en Geleen, zelfs in Maastricht en Roermond, terwijl slechts 200 ar beiders over de nieuwe grens in Duitsland werk vinden. Voor 1933 bestond de aantrekkings kracht van Limburg reeds, totdat Hit- Ier er een plotseling einde aan maak te. Deze trek was niet alleen verklaar baar uit de vele familierelaties van de Zelfkant door huwelijken met Limbur gers, maar vooral ook uit de omstan digheid, dat de Zelfkant geen Duits achterland had, dat het arbeidersover schot kon opvangen. Aken, de dichtst bijzijnde stad, ligt er 40 km vandaan. Terwijl Elten het grootste deel van zijn arbeidersreservoir in het op slechts 8 km afstand gelegen Emmerik loost, is de Zelfkant ook nu weer voornamelijk aangewezen op de Limburgse mijnen en andere industrieën. De overwegende oriëntatie op Lim- blrg is er waarschijnlijk oorzaak van, dat de bevolking van de Zelfkant zich openlijker, spontaner en duidelijker uit laat voor definitieve aansluiting bij Ne derland dan de Eltenaren, die boven dien als zonen van Westfalen een meer typisch Duitse inslag hebben dan de gemoedelijke Rijnlanders van de Zelf kant, welk gebied in zo menig opzicht aan het Limburgse verwant is, ook godsdienstig en cultureel. Sterker dan in Elten leeft naar ons gevoelen in de Zelfkant het verlan gen naar een volksstemming, niet slechts als meningspeiling, maar als beslissing over de toekomst van dit grensgebied. „Wij hebben nu zowel Duitsland als Ne derland leren kennen," zei ons een in woner van Tuddern, voor wie er geen twijfel aan bestond, dat de hérinrfering, ook aan het Duitsland van voor 1933, de keuze voor de grote meerderheid niet moeilijk zou maken. Zijn grootste zorg was, dat de grensgejsieden voor Nederland minder dan voor Duitsland een prestigekwestie zouden zijn en dat Den Haag daarom in ruil b.v. voor de vrjje Rijnvaart misschien bereid Niet alle bewoners van de Zelfkant laten zich zo positief pro-Nederlands uit. Met name zouden vele boeren, we gens de prijzen die in Duitsland voor landbouwprodukten gelden, wel terug willen naar het oude vaderland. Men krijgt in de Zelfkant sterk de indruk, dat economische motieven een duide lijker overheersende rol spelen dan in Elten, waar gevoelsargumenten, al thans in het openbaar, meer weerklank vinden. Dit betekent overigens niet, dat de Zelfkant immuun zou zijn voor even tuele Duitse propaganda, maar wel, dat vele bewoners na rustige overwe ging geneigd zouden zijn te kiezen voor het land, dat hun de welvaart heeft gebracht. Kenmerkend is ook, dat meer dan 150 kinderen uit de Zelfkant naar Lim burgse scholen gaan, inplaats van het volgens de grenscorrectiewet Duit se onderwijs op de eigen scholen te volgen, hetgeen in Elten niet het geval is. Het probleem van de grensgebieden is in Elten dus anders genuanceerd dan in de Zelfkant. Maar in wezen gaat het om dezelfde vraag: wegen de economische voordelen, die aansluiting bij Nederland biedt, zo zwaar, dat men hiervoor zijn vaderland moet prijsge ven? Tot deze „emigratie zonder ver huizing" schijnt de Zelfkant gemakkelij ker bereid gevonden te zullen wor den dan Elten, hoewel het gevaarlijk zou zijn aan de openbare mening reeds nu conclusies te verbinden. De stem ming in beide gebieden is nu de on derhandelingen in Bonn gaan beginnen een beetje onrustig. En er behoeft niet veel te gebeuren om deze mening te doen omslaan. Bijna tienduizend men sen weten, dat dezer dagen wellicht over hun toekomst wordt beslist, zij ho pen in ieder geval, dat hun belangen voorop zullen staan en niet als ruilob ject zullen dienen. Zweden Prins en prinses Mikasa van Japan zijn gisteravond op het vlieg veld Bromma bij Stockholm aangeko men voor een tweedaags bezoek aan de Zweedse hoofdstad. (U.P.) Het besluit van de vermaarde Ameri kaanse dirigent dr. Bruno Walter, om zich uit het concertleven terug te trek ken, betekent niet dat hij de dirigentstok geheel terzijde legt. Aanstaande vrijdag zal de dirigent de eerste uitvoering van dit seizoen van Mozart's opera „De Toverfluit" in de Metropolitan Opera in New York leiden. Ook de uitvoering van deze opera op 9, 13, 23 en 26 maart zal onder zijn lei ding geschieden. De president van de New York Phil harmonic, David M. Keiser, heeft van Bruno Walter de verzekering gekregen dat hij voor „speciale gelegenheden" op hem kan rekenen. Het nieuws van Bruno Walter's af scheid van het concertpodium is in Oostenrijk met grote spijt ontvangen. Oostenrijkse muziekcritici verklaarden dat het afscheid van de dirigent niet on verwachts kwam, maar dat dit niettemin een grote leemte zal veroorzaken die niet snel opgevuld kan worden. Bruno Walter wordt in Oostenrijk algemeen als de grootste dirigent van deze tijd be schouwd. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m VARA: 7.00 Nws. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO 10.00 Caus. 10.05 Prot. pr. VARA: 10.20 Orgelspel. 10.45 Kleuters. 11.05 Viool en piano. 11.35 Wat doe je voor de kost? AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Orgel- conc. 14.25 Literair progr. 14.45 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.20 Muzi kale caus. 17.00 Jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Verz. progr. 18.50 Caus. Jubileumprogr. ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Radio-Unie. 19.00 Toespr. 19.10 Kamerork. 20.00 Klankb. 20.20 Ra- dio-philharm. ork., groot koor. vocaal ens. en sol. 21.20 Cabaret. 21.50 Omr. ork. VPRO: 22.40 Caus. 22.50 Prot. pr. Jubileumprogr. N.R.U. 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM II, 298 m NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Zieken. 9.25 Vrouw. 9.30 Gram. 9.35 Instr. Trio. 10.00 Gram. 10.30 Prot. pr. 11.00 Orgelspel. 11.30 Hoorsp. 12.00 Tenor en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.50 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Gram. 14.57 Kamerork. 15.15 Voordr. 15.35 Lichte muz. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 Radio Filh. ork. 17.00 Voordr. 17.20 Negro-spirituals. 17.40 Koersen. 17.45 Jeugd 18.00 Regeringsuitz. 18.05 Ver klaring en toelichting. 18.15 Emigratie praatje. NCRV: 18.20 Mil. kapel. 18.50 Nws. en weerber. Jubileumprogr. ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Nederlandse Radio Unie19.00 Toe spraak. 19.10 Promenade ork. 19.30 Hoog tepunten uit tien jaar v. rusteloze repor tage-arbeid. 19.50 Promenade ork. 20.20 Radio Filh. ork., gr. koor. vocaal ens. en sol. 21.20 Hoorsp. 22.20 Metropole ork. klein koor en sol. NCRV22.45 Prot. pr. Jubileumprogr. N.R.U. 23.00 Nws. 23.15 Gram. ENGELAND, BBC home service 330 m: 13.30 Variété-ork. 14.40 Gram. 16.30 Orkestconc. 22.45 Recital. BBC light programma 1500 en 247 m 12.3C Lichte muz. 13.15 Pianospel. 14.00 Orkestconc. 16.45 Amus. muz. 18.00 Dansmuz. 18.45 Europa zingt. 19.00 Ge val. muz. 20.30 Gevar. muz. 22.00 Gevar. muz 2325 Latijns-Amerik. ork. 0.15 Amus. muz. NDR-WDR 309 m: 12.00 Gram. 13.15 Miadagconc. 16.00 Moderne muz. 17.20 Strijktrio. 17.45 Lichte muz. 19.30 Lichte muz. 20.30 Operamuz. 23.20 Kamermuz. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. FRANKRIJK, nat. progr. 347 m: 12.30 Okr. conc. 18.30 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Opera. 22.45 Intern, solistenconc. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Gram. 16.00 Muziek en dans. 18.00 Gram. 18.20 Gram. 19.40 Lied v. d. week. 20.00 Symf. ork. 21.00 Symf. ork. 22.11 Gram. 484 m12.00 Gevar. muz. 13.10 Omr. ork. 15.30 Gram. 17.10 Gram. 18.38 Gram. 20.30 Viool en piano. 22.35 Chan sons. ENGELAND BBC uitz. v. Nederland. 17.45-18.15 Nws., Londens radiodagb. en Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 en 41 m) DUITSE TELEVISIEPROGRAMMA'S: 17.00 V. d. kind. 17.20 V. d. Jeugd. 17.40-18.00 V. d. vrouw. 20.00 Journ. en weerber. 20.20 Spel. 21.30 Gitaarrecitai 21.50-22.00 Progr. overz. BELG. TELEVISIEPEOGRAMMA'S Vlaamse uitz.: 19.00 TV-rebus. 19.30 Nws. 20.00 De avonturen van kapitein Mathias. 20.40 Ungava, filmrep. 21.15 Filmfragm. 21.45 Muzikale succesnum mers. 22.10 Nws. en journ. Vtagen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe: VragenrubriekDe beantwoording ge schiedt gratisDe Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke beantwoording der brieven. i C. C. Mjjn huishuur is verhoogd, omdat de waterleidingtarieven ver hoogd zijn. Een van mijn kennis sen met een grotere huurwoning dan de mijne betaalt maar 0,25 meer, terwijl ik 0,75 per maand meer moet betalen. Ik vind de huur die ik voor mijn kleine woning moet betalen, vrij hoog. Door welke in stantie kan ik die huurprijs laten vaststellen. Antwoord: Dat verschil in verhoging is inderdaad vrij groot. Wellicht kunt u bij de directie der waterleiding-maat schappij eens informeren hoeveel uw huiseigenaar meer moet betalen. Wij kunnen dit helaas niet beoordelen. Nu u toch uw huishuur wilt laten vaststel len, kunt u tevens die verhoging laten vaststellen, dat doet de huuradviescom missie trouwens ook. U moet hiervoor zijn bij de huuradviescommissie, Stad houderskade 2 te Amsterdam. Het kost u 2,50, maar u kunt er veel voordeel van hebben, te meer daar u dan ook weet, hoeveel de huurprijs moet bedra gen in verband met de a.s. huurverho ging. J. S. In een advertentie biedt een instelling „bijverdiensten" aan ge huwde vrouwen aan, die „tot 300 per jaar mogen bijverdienen, belas tingvrij." Bij informatie bleek mij, dat dit bedrag nog steeds op 200 ligt. Hoe zit dit? Antwoord: Ook hier is er niets van be kend, dat 300 bijverdiensten belasting vrij zün. Het zal dus een speciale rege ling moeten zijn, die door de stelster van de advertentie getroffen wordt voor het thuiswerkend personeel. Denkt u er evenwel om, dat in die 200 ook even tuele andere bij-inkomsten zijn, zoals b.v. rente van spaargeld, vrij huis (wo nen) e.d. Laat u eens uitleggen door de opstelster van die advertentie, hoe dat berekend is. A. J. van K. vraagt: a. is er voor behandelingen door medische spe cialisten een prijsregeling of -voor schrift, b. bestaat er een dergelij ke regeling voor masseurs en mas seuses? Hij geeft als voorbeeld, dat hij voor een eenvoudig consult bij een specialist, inhoudend dat de patiënt gedurende twee minuten wordt aangekeken; 10 moet betalen en dat hij voor een viermaal per maand terugkerende eenvoudige massage van vijf minuten 2,50 per keer te betalen krijgt. Antwoord: ad a. Ja en neen. Er zijn bepaalde afspraken voor de globale be rekening van honoraria, deze zijn plaatselijk of regionaal. Als overkoe pelend orgaan fungeert de Landelijke Specialisten Vereniging. De specialist zal rekening houden met de draag kracht van de patiënt. Voorts zijn er, zoals ieder weet, „dure" en minder dure specialisten; een hoogleraar zal bijvoorbeeld een hoger honorarium be rekenen dan een andere specialist, ad b. Voor zover bekend bestaan ook hier geen bindende regeling; wel zijn er vaak onderlinge afspraken. Wat het gegeven voorbeeld betreft: Het is onmogelijk om een bepaalde vraag stelling in zake honoraria te beoordelen wanneer men moet afgaan op summiere mededelingen. Bovendien zouden altijd beide partijen moeten worden ge hoord. Wat een patiënt beschouwt als het „gedurende twee minuten aankij ken" kan objectief-medisch gezien aan merkelijk belangrijker zijn dan de pa tiënt, leek zijnde, vermoedt. Wat ons verbaast is, dat het ons voor gelegde probleem niet is uitgepraat met de internist zelf of met de vertrouwens man bü uitstek: de huisarts. Alleen medici kunnen over zulk soort zaken oordelen. Overigens kan de vraagstel ler zich altijd wenden tot de Landelij ke Specialisten Vereniging en tenslotte maken wij hem erop attent, dat hij er goed aan zou doen de voor zijn geval bestaande mogelijkheden van verzeke ring tegen ziektekosten te onderzoeken. T. v. d. B. Welke zijn de adres sen van r.-k. hockeyclubs in Haar lem en wanneer kan men zich op geven? Antwoord: Hockeyclub „Alliance," secr. H. Fijen, Distellaan 16, Aerdenhout (vel den gelegen in het Gem. Sportpark te Heemstede) en r.-k. gemengde hockey- vereniging „Ever Swift," secr. A. Zee- gers, Koorstraat 7, Haarlem. De beste tijd om zich als lid te melden is voor dat het seizoen begint. Advertentie vlekvrije koudlijm Een vermindering van de fiscale faciliteiten, zoals voorgesteld wordt in de bestedingsnota, vervult de Nederlandse reders met grote zorg. Niet ontkend kan worden, dat de investeringsaftrek als hulpmiddel van groot belang is, Juist bij de prijsstijgingen van kapitaalgoederen, gezien het feit, dat fiscaal uitsluitend op de historische kostprijs kan worden afgeschreven. Bovendien zal, gezien de werfpositie, een zodanige maatregel geen beperking van bestedingen op korte termijn opleveren, doch eerst in een periode na 1960. Dan is n.l. de tijd gekomen, dat ruim de helft van de Nederlandse koopvaardijvloot wordt vervan gen. Worden nu de bestellingen voor schepen, die over 5 jaar zullen worden opgeleverd, belemmerd, dan zullen de buitenlandse concurrenten maar al te graag van de openvallende kansen bij de werven gebruik maken. Aldus verklaarde mr. J. A. G. Jonckheer, directeur van de Stoomvaart Mij. „Nederland" en voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Reedersvereeni- ging op de vergadering van het departement Amsterdam van de Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel. Aan de hand van enige cijfers toonde mr. Jonckheer het belang van de koop vaardij voor ons land aan, met slechts als deviezenproducent, maar ook als werkgever en als opdrachtgever voor de gehele Nederlandse industrie. Wil de Nederlandse koopvaardij haar positie in de wereld, met moeite herkre gen, behouden, aldus spreker, dan is zij genoodzaakt haar tonnage regelma tig te vervangen, om niet in de we- reldconcurrentie met verouderde tonna ge de strijd te moeten voortzetten. De bezetting van de werven is zoda nig, dat bij bestelling vandaag men niet eerder dan over vier of vijf jaar een nieuw schip kan verwachten. Wanneer men zich bovendien reali seert, dat de prijsontwikkeling sedert 1946 tot resultaat heeft gehad, dat de prijzen momenteel ruim 214 maal zo hoog zijn als in 1946 en 4% maal die van 1940, en wij geen enkele zekerheid hebben noch omtrent de prijs, noch om trent de heersende conjunctuur op het moment van aflevering over 4 of 5 jaar, kan men zich voorstellen, dat de bestel ling van een schip, waarmede vele mil joenen zijn gemoeid, een hele beslissing is. De huidige conjunctuur heeft met zich meegebracht, gezien de volle bezetting van al onze schepen, dat het punt vlag- discriminatie, derhalve bevoordeling door bepaalde landen van tonnage onder eigen vlag, enigszins naar de achter grond is gedrongen, hoewel de interna tionale rederswereld hiertegen steeds zal blijven strijden. Het registreren van schepen onder de vlaggen van landen waar geen belasting behoeft te worden betaald, b.v. Liberia of Panama, is echter sinds 1946 aanzien lijk toegenomen. Men kan gerust zeg gen, dat van de nieuwbouwcapaciteit van de wereld voor de komende jaren door rederijen, in deze landen gere gistreerd, in beslag is genomen en aan gezien deze totale produktie-capaciteit circa 7 miljoen ton per jaar bedraagt, kan men zich voorstellen in welk tempo deze vloten zich ook in de komende jaren zullen ontwikkelen. Op dit moment ondervindt de Neder landse koopvaardij daarvan geen bezwa ren, maar zij voorziet, dat wanneer de conjunctuur een teruggang zou gaan vertonen, zij, en in het algemeen de traditionele scheepvaartlanden, in ver sterkte mate hiervan de consequenties kunnen verwachten, aldus mr. Jonck heer. Ten aanzien van de bestedingsbeper king zei mr. Jonckheer nog het vol gende:' „Wij hebben volkomen begrip voor de moeilijkheden, waarin onze regering zich bevindt. Het is niet onze bedoeling om, evenals in de landen „der goedkope vlaggen", geen belasting te betalen, doch een achteruitgang van onze positie ach ten wy zeer betreurenswaardig". „Dit moet juist het moment zijn, om in onze koopvaardij de „vaart" te hou den en allerminst om deze thans af te remmen. De Nederlandse reders voelen hun verantwoordelijkheid en wanneer begrip wordt getoond voor hun pro blemen, dan bestaat bij hen een volledig vertrouwen in de toekomst van de be stendigheid van de koopvaardij onder Nederlandse vlag, welke bloei als steeds ten goede zal komen aan de gezondheid en welvaart van de gehele Nederlandse gemeenschap in al haar geledingen". Sommige lezers zijn teleurge steld wanneer hun vraag niet wordt behandeld in deze rubriek. Dat ligt evenwel praktisch altijd aan de aard van de gestelde vraag. Beslist onbegrijpelijke of al te on beduidende vragen moeten nu een maal ter zijde worden gelegd. Ook moeten wij alles vermijden wat op reclame lijkt. Zo komt een in formatie naar adressen waar men woonschepen kan huren, beslist niet in aanmerking om te worden beantwoord. Voorts lette men op de telkens herhaalde voorwaarden, weerge geven in het kader van de ru- briekskop hierboven. Wij doen ons best zoveel moge lijk alle vragen te beantwoorden, maar men gunne ons het recht om op redelijke gronden bepaalde vragen ter zijde te leggen. Corres pondentie over de beantwoording van vragen moeten wij tot onze spijt uitsluiten. Mevrouw de J. wil gaarne weten wie haar voorouders waren. Zij vraagt hoe zij aan deze wetenschap moet komen. Antwoord: U kunt zich het best wenden tot het Rijksarchief in de provincie Noord-Holland, Ceciliasteeg 1 te Haar lem. Daar worden de registers van de Burgerlijke Stand bewaard, vanaf de instelling hiervan tot 1883, terwijl er bovendien doop- en trouwboeken berus ten. B. G. te S. wil graag weten hoeveel Duitse en landelijke dansen zijn ge schreven door de volgende compo nisten: 1. Schubert, 2. Mozart, 8. Beethoven, 4. Haydn. Antwoord: Het voert ons te ver om een volledige lijst te geven. Hier onder vindt u echter een vrij repre sentatieve keuze: 1) Franz Schubert: Schreef on geveer 350 dansen van allerlei aard, waaronder veel Duitse en Landler. Een gedeelte hiervan is niet gecatalogiseerd. Uitgegeven werden o.a.: Op. 9: Origi- nal-Tanze für Klavier (inh. 36 dansen van verschillende soort); Op. 18: o.a. 17 Landler; Op. 33: Deutsche Tanze u. Ecossaises für Klavier; Op. 64: Wie ner Damen-Landler, Ecossaises für Kla vier; Op. 171: Zwölf Landler f. Klavier. 2) W. A. Mozart: KV 600: Zes Duitse dansen; KV 605: Drie Duitse dansen; KV 622: Vier Duitse dansen; KV 626: Zes Dansen i. d. vorm v. Landler. (Alle voor orkest of klein ensemble). 3) L. Van Beethoven: Duitse dansen voor Klavier (Opusnr. ons on bekend). 4) Jo s. H a y d n: o.a. Landler als onderdeel van grotere werken als symf., strijkkwartet en dergelijke. „Ballo Te- desco", Zehn Deutsche Tanze für Kla vier, geen opusnr. J. J. De mening is op het ogen blik verdeeld, of de bewoners per maand meer water moeten betalen, of dat dit door de minister is afge wezen. Ik betaal per Bank rpe maand de huur en heb voor febru ari op schrijven van de Bond van Huiseigenaren verhoogde kos ten betaald. Is het juist, dat bet afgewezen is? Kan ik dan dit te veel betaalde van de huur voor maart, aftrekken? Antwoord: Minister Zijlstra heeft een prysstop afkondigd op de verhoogde waterleidingstarieven. De verhoging zou per 1 februari ingaan. Als de minister nog vóór het einde van deze maand (februari) beslist dat de tarieven ver hoogd mogen worden, moet iedere huur der van 1 februari af het verhoogde ta rief betalen. U kunt dus het beste nog enige tijd wachten voor u het eventueel teveel betaalde van uw huur aftrekt. Als de prysstop namelijk ongedaan wordt gemaakt en het verhoogde tarief alsnog per 1 februari ingaat, hebt u reeds aan uw betalingsplicht voldaan. Betaalt u per 1 maart ook maar het verhoogde tarief. Gaat de verhoging niet door, dan kunt u altijd nog op uw huur van april het teveel in mindering bren gen. A. B. Kunt u mij zeggen waar om Nederland in het buitenland bij na altijd Holland wordt genoemd, terwijl men in het binnenland da naam Holland bijna nooit gebruikt. Antwoord: Nederland wordt in het bui tenland ook dikwijls genoemd The Ne therlands (De Nederlanden) en Pays- Bas (eveneens de Nederlanden of De Lage Landen). In buitenlandse rege ringsstukken worden die namen vrijwel steeds gebruikt. Het is ook niet juist te menen, dat men in ons land de naam Holland niet veel gebruikt. Veel te veel gebruikt men de naam Holland. De oorzaak daarvan ij, dat een paar eeuwen lang de provincies Holland de boventoon heb ben gevoerd op het gebied van handel, industrie, cultuur, verkeer. De naam Nederland is echter weer asm de win nende hand, vooral sinds de oorlog, toen wy ons meer dan ooit één voelden. Als Limburgers en Brabanders over Holland spreken, bedoelen zij nog altijd de twee provincies Noord- en Zuid-Hol land, en nooit Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9