Geen commissie van goede diensten voor Nieuw-Guinea Resolutie haalde geen tweederde meerderheid Prof. Oud: „T egen de wordt een evoerd regering guerilla Drie straaljagers op één dag verongelukt 'j. J. VAN KOOTEN' Minimum van vertrouwen is bij de meerderheid van de Kamer niet aanwezig Minister Algera in autoscooter Twee toestellen in de lucht met elkaar in aanraking; het derde bij noodlanding vernield Eén vlieger omgekomen Na stemming in algemene vergadering V.N. Goede afloop KNVB verbiedt clubpools ï)e zachte winter Shag en pijptabak 5 tot 10 cent duurder Geen fraude bij leveringen aan de Koninklijke Landmacht liet weer Dinsdag antwoord van de regering Nationale Reserve wordt opgeheven Met ingang van vandaag Falcon Regenjassen in kleuren i?? Zij „leeft" niet in het volk Russisch diplomaat moet Denemarken verlaten ZWARTE DAG VOOR DE LUCHTMACHT Ernstig auto-ongeluk eist één dode en vier gewonden VRIJDAC 1 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26844 'MÊmm De resolutie, waarin wordt aangedrongen op de vorming van een commissie van goede diensten voor het bevorderen van onderhandelingen tussen Ne derland en Indonesië over Nieuw-Guinea, heeft in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties niet de vereiste meerderheid van tweederde gekre gen. 40 landen stemden voor de resolutie, 25 tegen en 13 onthielden zich van stemming. Er was een meerderheid van tweederde vereist. Strenge strafmaatregelen tegen overtreders Vrij zonnig Onmacht in eigen huis Staatslieden en politici KONINGIN NAAR VOORNE Het was donderdag een zwarte dag voor de koninklijke lucht macht: niet minder dan drie straaljagers zijn op die middag verongelukt. Een der vliegers kwam om het leven. De anderen hehhen zich met de schietstoel en door middel van een nood landing kunnen redden. Allereerst kwamen twee Glos ter Meteor straaljagers van de jachtvliegschool van de konink lijke luchtmacht hij hun basis Woensdrecht met elkaar in aan raking tengevolge waarvan zij verongelukten. Een der jachtvlieg tuigen, bestuurd door de 23-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlie ger H. Bruggink uit Tubbergen, is hij de Wouwse Plantage neer gekomen en zwaar beschadigd. De bestuurder van dit toestel swam om het leven. i Het is verheugend dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het onredelijke voorstel uit de Afro- Aziatische hoek niet heeft aangeno men. Het gezonde verstand heeft in de Assemblée gezegevierd. Wat had men immers met de resolutie moeten beginnen, indien zij wel aangenomen was? De zogenaamde anti-kolonialis tische groep had het plan geopperd een commissie van goede diensten in te stellen „om bijstand te verlenen in de onderhandelingen tussen de In donesische en Nederlandse regerin gen". Maar wat valt er voor Neder land met Indonesië te onderhandelen, zolang Djakarta geen andere „oplos sing" van de kwestie-Nieuw-Guinea Wenst te aanvaarden dan volledige soevereiniteitsoverdracht? Zelfs de New York Times heeft dezer dagen op de onhoudbaarheid van het Indo nesische standpunt gewezen, toen het blad in een hoofdartikel verklaarde dat soevereiniteitsoverdracht slechts het ene kolonialisme voor het andere zou verwisselen. De Amerikaanse delegatie heeft gisteren dan ook de resolutie over de commissie van goede diensten niet gesteund. Dat de Amerikanen even min tegen de resolutie hebben ge stemd, zou men kunnen betreuren maar in Washington is men nu een maal o zo bang om in „koloniale" kwesties de anti-kolonialistische na ties tegen zich in te nemen, en dus mocht men gisteren van de Amerika nen misschien wel geen krachtiger houding verwachten. Mr. Schürmann, die in de debatten in de Politieke Commissie over Nieuw-Guinea het Nederlandse stand punt met zoveel vuur heeft verdedigd, mag zich gelukkig prijzen met de af loop. Van de „goede diensten" van een commissie die zich met Neder landse belangen zou willen bemoeien, zullen wij verschoond blijven. Met een „commissie van goede diensten" hebben wij in het verleden overigens al eens een heel onprettige ervaring gehad. Van de zijde van het bondsbestuur van de K.N.V.B. ontvingen wij h'et vol gende communiqué: „Het bondsbestuur, oordelende met de kennis van zaken waarover het op het ogenblik beschikt, stelt vast, dat het doorzetten van iedere pool-activiteit door de verenigingen aangesloten bij de K.N.V.B. of zijn afdelingen, of daar mee gelieerde organen, het algemene bondsbelang in de hoogste mate schaadt Het verbiedt daarom van l maart af Iedere activiteit op dit gebied en zal tegen overtreders zeer strenge straf, maatregelen nemen. Hoewel de aange sloten verenigingen, op enkele uitzonde- fingen na, aan het dringende verzoek van het bestuur en de toto-commissie gevolg hebben gegeven, acht het be- ■jtuur het nemen van dergelijke maat- egelen noodzakelijk". Nu de drie wintermaanden achter de V? zijn, is het mogelijk een kort over- ?,'cbt te geven van het weer van dat "Jdvak dat gemiddeld genomen zach- 5,er was dan in de laatste 22 jaar is oorgekomen. De gemiddelde tempera- Ur bedroeg in De Bilt 4,7 graden eel- iqoS tef?en 4,8 graden in de winter i?34/35 en tegen 2,2V? graden normaal. jfan de negentig dagen, die de drie maanden tellen, waren er 64 aan de warme kant. Op dertig dagen kwam vorst voor tegen op 42 dagen normaal. Tegenover een normale hoeveelheid onneschijn van 175 uren stonden er tr J Bilt ditmaal maar 125 geregis- 0ï®'e,rd' waardoor de afgelopen winter P twee na de somberste is geworden v®P, "e laatste vijftig jaar. De hoeveel- eia neerslag was in Limburg vrij veel £>Bi^en normaal elders is ovei het al gemeen maar weinig meer gevallen dan normale hoeveelheid bedraagt. Voor stemden: Afghanistan, Alba nië, Bolivia, Bulgarije, Birma, Wit- Rusland, Ceylon, Costa Rica. Tsje- choslowakije. Ecuador, Egypte, El Salvador, Ethiopië, Griekenland. Gu- atemale, Haïti, Indië. Indonesië. Iran, Irak, Japan, Jordanië, Libanon, Li beria. Libië. Marokko, Nepal, Pakis tan, de Philippijnen, Polen, Roeme nië, Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Oekraïne, de Sov jet-Unie. Jemen en Joegoslavië. Te gen stemden: Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Canada, China, Cu ba, Denemarken. San Domingo, Frank rijk, Honduras, IJsland, Ierland, Is raël. Italië, Luxemburg, Nederland. Nieuw-Zeeland, Nicaragua, Noorwe gen, Peru, Portugal, Zweden, Zuid- Afrika en Groot-Brittannië. Zich ont houden hebben: Argentinië, Cambodja, Chili, Finland, Laos, Mexico, Pana ma, Paraguay, Spanje, Turkije, de Verenigde Staten, Uruguay en Vene zuela. Niet aanwezig waren: Co lumbia en Hongarije. De resolutie is eerder in de politieke commissie aangenomen met enkelvou dige meerderheid. Cambodja, dat in de commissie voor de resolutie heeft ge stemd, onthield zich in de Algemene Vergadering van -Temming. Columbia, dat in de commissie tegen was, was op de vergadering van de Algemene Ver gadering niet vertegenwoordigd. Para guay en Venezuela, die in de commissie niet aanwezig waren, onthielden zich bij de stemming in de Algemene Vergade ring. Soedan, Syrië en Tunesië, die ook niet in de commissie hebben gestemd, spraken zich voor de resolutie uit. Zuid-Afrika, dat alleer maar symbo lisch aan de werkzaamheden van de Verenigde Naties deelneemt, nam zijn zetel in om tegen de resolutie te stem men. Ne de stemming heeft de Indonesi sche vertegenwoordiger Sudjarwo Tjon- dronegoro tot de Algemene Vergade ring gezegd het „natuurlijk te betreu ren", dat de Assemblée niet bereid is gebleken de resolutie te steunen. Hij zei er echter tevreden over te zijn, dat de procedure die hij heeft voorgesteld, de steun heeft gekregen van een aan zienlijke meerderheid van de landen in de wereld. Hij sprak de hoop uit, dat de Algemene Vergadering in de toe komst in staat zal zijn het geschil om westelük-Nieuw-Guinea tot een oplos sing te brengen. De Nederlandse per manente vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann, heeft na de stemming niet gesproken. In 1945 en 1955 heeft de Algemene Vergadering resoluties goedgekeurd, waarin de hoop wordt uit gesproken, dat Nederland en Indonesië over het geschil zouden onderhandelen. De thans verworpen resolutie is de eer ste waarin vorming van een goede commissie wordt aanbevolen om bij der gelijke onderhandelingen behulpzaam te zijn. (Reuter, A.F.P.) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wegens de stijging van de prijzen op de wereldmarkt van hier te lande ver werkte soorten ruwe tabak, heeft de Nederlandse kerftabakirdustrie de mi nister van economische zaken verzocht, de prijzen van kerftabak te verhogen. Naar het A.N.P. verneemt heeft de minister van economische zaken mee gedeeld geen bezwaar te hebben tegen een verhoging van de prijzen van kerf tabak met ten hoogste tien cent per zakje van 50 gram, ingaande vandaag. Als gevolg van deze beslissing zullen de goedkopere soorten kerftabak in het algemeen met vjjf cent pei pakje van vijftig gram in prijs stijgen, terwijl de middel oorten met tien cent per pakje omhoog zullen gaan. Het door de kon. marechaussee inge stelde onderzoek naar de wijze, waar op een Hragse n.v. leveringscontrac ten voor onderdelen van militaire voer tuigen voor de koninklijke landmacht heeft uitgevoerd, Is thans zover gevor derd, dat is komen vast te staan, dat het hier geen oplichtingszaak betreft. Naar van bevoegde zijde wordt mee gedeeld is bij het onderzoek geenszins gebleken, dat de vroegere directeur van de n.v. zich aan fraude zou hebben schuldig gemaakt. Zoals de legervoorlichtingsdienst en kele weken geleden meedeelde, was een aantal leveringscontracten met de ze onderneming geannuleerd, omdat de leveringstermijn was overschreden. De ze annuleringen beliepen in totaal ruim twee miljoen gulden en zij geschiedde met wederzijds goedvinden. advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en vrij zonnig weer. Van nacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, morgen dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Matige, tijdelijk vrij krach tige zuidoostelijke wind. Zon: 7.27-18.23. Maan: 7.15-19.40. Advertentie Houtplein 20 - Telefoon 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 Zundapp Bella '57 nu v.a. 1495. Donderdagochtend is in Rotterdam de onderzeebootjager overgedragen en in dienst gesteld. Rotterdamofficieel (Van onze parlementaire redacteur) De liberale fractievoorzitter, prof. Oud, heeft als een van de laatste Ka merleden, die deze week aan het woord zijn geweest over de bestedingsnota, ge zorgd voor een pikant politiek hoogte punt. Als een toreador betrad hjj de parlementaire arena, deelde links en rechts steken uit en wist het saaie de bet in een vrolijke discussie te veran deren. Minister Drees veerde op en be gon weer aantekeningen in steno te ma ken, minister Suurhof zette zijn tanden op elkaar bij iedere sneer die de vrij buiter van de oppositie hem nagaf en professor Zijlstra bloosde toen hij het mikpunt werd van de liberale spot om zijn geleerdheid, die zo weinig prak tische waarde heeft gehad, dat wij nu diep in de schijnwelvaart zijn terecht gekomen, ondanks alle prijsstabilisa- ties. De Kamer amuseerde zich voorts met de politieke heupzwaai waarin het ge hele kabinet werd genomen. Met alle respect voor de bekwame personen die IIIIMIIIIIIIII1111111111 III llllllllllllll lllll III iiimhiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiim er in zitten, het is geen kabinet, aldus prof. Oud. Eerder achtte hij het leken- gedicht van De Genestet er op van toe passing: „Wees uzelf, zei ik tot iemand; maar hjj kon niet. Hij was niemand Prof. Oud herinnerde aan het ver zoek van de minister van maatschap pelijk werk, die in januari, toen het kabinet zich aftobde om de beste dingsnota gereed te maken, alle ge meentebesturen aanschreef met het verzoek, ook na de ouderdomsverze- kering de lopende sociale uitkeringen aan bejaarden nog niet geheel stop te zetten. H\j vond dit een bew\js var. gebrek aan homogeniteit, zelfs op het punt der bestedingen. Hjj was voorts van mening, dat het minimum van vertrouwen dat een kabinet bjj een meerderheid bp de volksvertegen woordiging moet vinden, niet aanwe zig is. Dit debat over de bezuinigings plannen heeft het bewezen: tegen de ze regering wordt in dit debat een guerilla gevoerd. Als projectielen lig gen een reeks moties gereed. Een dankbaar onderwerp van liberale spot was ook de onmacht der regering om te bezuinigen in eigen huis. De heer Oud sprak van een „inflatie van mi nisters en staatssecretarissen" en ci teerde het Bijbelse woord: „In de veel heid der onderdanen is des Konings heerlijkheid De oorzaak van de huidige moei lijkheden zocht de liberale spreker in de sfeer van optimisme waarin men reeds in de vorige parlementaire pe riode ten onrechte alles heeft bezien. Dat men eerst na de verkiezingen het Nederlandse volk op de hoogte heeft gesteld van de benarde situatie. Het was voor hem een bewijs, dat wij met politici hebben te maken en niet met staatslieden. Staatslieden letten op de toekomst, politici daar entegen op de verkiezingen. Prof. Oud verzocht de regering een beroep te doen op de vakverenigingen, die het Nederlandse volk duidelijk moe ten maken, dat de consequenties moe ten worden getrokken van het foutief optimisme van het verleden: zonder compensaties en loonsverhogingen moe ten nu de hogere lasten worden gedra gen. Het nieuwe kabinet weet niet hoe het moet handelen. Het heeft in december een bestedingsnota beloofd, die eind fe bruari komt en uit dat stuk blijkt, dat de regering tussen Scylia en Charybdis zit. Men is bevreesd voor deflatie, ter wijl er van inflatie sprake is. Het pro gram tot bestedingsbeperking wil eigen lijk precies hetzelfde als de kabinetten- Cjlijn in de dertiger jaren, toen er be zuinigd moest worden. „Quand les hom mes ne peuvent pas changer les choses, ils changent les noms" Minister Staf overweegt thans de Na tionale Reserve binnen enige tijd van haar tegenwoordige taak te ontheffen. Dit zal echter eerst kunnen geschie den wanneer de opbouw van de nor male territoriale verdediging voldoen de is gevorderd. De minister is, zo zegt hij in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, tot deze wijzi ging van zijn aanvankelijke opvatting gekomen omdat is gebleken, dat de Nationale Reserve niet voldoende in het volk „leeft". Zowel het aantal aan meldingen als de bereidheid om de vereiste graad van geoefendheid te be reiken zijn daardoor onvoldoende. De bewindsman spreekt echter naar aanleiding hiervan zijn grootste waar dering uit voor diegenen, die wel hun vrijwillig aangegane verplichtingen zijn nagekomen. Koningin Juliana zal dinsdag 14 mei een werkbezoek brengen aan Voome. Hierbij zullen o.m. Hellevoetsluis, Roc- kanje en Brielle worden bezocht. Bij de opening van de R.A.l.-tentoonstelling in Amsterdam maakt minister Algera (rechts) en de heer P. Erikson (links) een rondritje per autoscooter. De minister van landbouw, de heer Mansholt, heeft volgens prof. Oud de fouten herhaald, waarin de klassieke li beralen vervielen, toen zij de boeren stand aan het vrije spel der economi sche krachten overlieten. Het behoud van een krachtige boerenstand is voor een volk absoluut noodzakelijk en uit 'dat oogpunt bezien moeten ook juist de kleine boeren geholpen worden. Prof. Oud vroeg wel de subsidies af te schaffen op de landbouwprodukten, maar dan voor melk door verhoging van belastingen, b.v. op sigaretten, een overgangsmaatregel te treffen, zodat de prijs voor de consument niet ineens met tien cent oploopt. {Vervolg op ,amna 3) De assistent-marine-attaché van de Russische ambassade in Kopenhagen is verzocht uiterlijk 4 maart Denemarken te verlaten. Hij zou getracht hebben ge gevens over de Deense defensie te be machtigen. Dit wordt meegedeeld door het Deense ministerie van buitenlandse zaken. De naam van de Russische diplo maat is Michail Roeditsjev. In de haven van de Engelse stad Portsmouth is men bezig met het inkapselen van het Engelse slagschip „Vanguard", om hetin de „mottenballenvloot" op te nemen. Het andere vliegtuig, dat werd be stuurd door de 24-jarige ongehuwde tweede luitenant-vlieger J. Stoorvogel uit Zeist, werd acht kilometer van Woensdrecht in een noodlanding aan de grond gezet. De vlieger bracht er het lever af. Het ongeluk is als volgt gebeurd. Twee Gloster Meteor vliegtuigen nader den, met z'n beiden in formatie vlie gend, de vliegbasis Woensdrecht om er te landen. Op een gegeven ogenblik heeft de leider van deze formatie van twee toestellen, zoals gebruikelijk is, het teken gegeven de formatievlucht te beëindigen. De leider laat zijn toe stel daarop nar.i links gaan en drie se conden later buigt de tweede man ook ze formatievlucht hebben de toestellen elkaar geraakt met het vermelde ge volg. Beide vliegers -varen in het bezit van het militaire vliegbrevet. Zij waren in opleiding op de jachtvliegschool om jachtvliegei te worden. Voorts is donderdagmiddag de vlie ger van eer. Lockheed T-33a Shooting Star straallesvliegtuig van de koninklijke luhctmacht boven de vliegbasis Volkel in moeilijkheden gekomen omdat de motor van zijn vliegtuig afsloeg. Daar het toestel zich op tweeduizend meter hoogte bevend, kon de vlieger niet meer een duikvlucht maken en daar door de motor weer in werking stellen. Daarom zette de bestuurder, de 21- ja'rige sergeant-vlieger B. A. M. Lens- sen, de schietstoel in werking. Hij kwam behouden op de basis Volkel aan de grond. Het vliegtuig kwam eveneens op de basis terecht. Het werd vernield. Donderdagmiddag gebeurde op de rijksweg te Rilland Bath een auto-on geluk, dat aan een 28-jarige vrouw uit Vlissingen het leven heeft gekost en waarbij vier personen ernstige verwon dingen opliepen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 2154J Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1. I W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H v RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogta. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave va» redenën te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week, f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5u3# uur 't avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1