Strandcommissie adviseert tot „Zeebad IJ muidenmet boulevard langs het strand Meerdaags bezoek dient bevorderd te worden Strandhuisjes naar,de zeereep Meer dan alleen Velsens belang Verlies voor J. Steffers en A. Agema, P. Dickman benut zijn laatste kans Ontwikkeling Duinwijk II in drie fasen H Medische behandeling vóór de wedstrijd Visserijgolf O Twee nieuwe processen kunnen worden begonnen NAAIMACHINES CRETONNE DAMASTSTOF Hoe spelen de r.-k. clubs? Plaats voor 4.500 woningen en 16.000 bewoners Stoj'mvogels-spelers beogen verant- ivoor de maximale prestatie Verrassingen in de strijd om de damtitels Eierprijzen thans ongekend laag Bisschop van Den Bosch installeert de kerkelijke rechtbanken bewondering ZALIGVERKLARING TITUS BRANDSMA VRIJDAG 1 MAART 1957 PAGINA 9 Strandhuisjes Boulevard Expositie van werk van scholieren in Huis van Looy Kampen OM DE „SVENSKA KANNAN" babyzeep SANTPOORT NIEUWE RIOLERING Tegen vrachtauto gelopen Renault 4 en Renault Dauphine GARAGE DEN HOUT ENGEL, Gr. Houtstr. 181, U\. 14444 MODERNE 120 breed 3»®® 120 breed 3.®^ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Goede raad is duurder Benoemingen Jubileum bij het P.E.N. De ontwikkeling van IJmuiden als badplaats houdt reeds jaren de ge moederen bezig. In de gemeenteraad is reeds meermalen op de be tekenis hiervan gewezen. Maar in Velsen, waar in de na-oorlogse jaren een gigantische wederopbouw en uitbreiding gerealiseerd moesten worden, moesten de strandplannen uiteraard naar het tweede plan gescho ven worden. Daarmee werd dit object uit het oog verloren. In november 1955 stelden B. en W. van Velsen een strandcommissie in van deskundigen. Deze commissie had tot taak een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heden en wenselijkheden met betrekking tot de ontwikkeling van IJmui den als volksbadplaats. Deze commissie, onder voorzitterschap van wet houder R. Verbeek, heeft thans het resultaat van dit onderzoek bekend gemaakt. De commissie is geen voorstander van de betiteling „volksbad plaats". Dit zou de verkeerde indruk kunnen wekken, dat slechts een be paalde groep voor een bezoek aan het IJmuider strand in aanmerking komt. Zij spreekt liever van „Zeebad IJmuiden", een plaats, waar men in een eenvoudige omgeving van zijn vakantie kan genieten. De adviezen van de commissie komen in grote trekken hierop neer, dat er van het eindpunt van de nieuwe recreatieweg in noordelijke richting een boulevard langs het strand dient te komen. De strandhuisjes zullen meer naar het zuiden een plaats moeten krijgen, niet op het strand, maar de zeereep, zodat het uitzicht uit de huisjes op zee behouden blijft. De com missie denkt verder aan familiehotels, motels, een caravankamp, een ten tenkamp, een terrein voor kinderkamp, alsmede aan paviljoens, bungalows, een gecontroleerde badgelegenheid, en recreatiemogelijkheden. ser Gemeenschap is in beginsel bereid de behulpzame hand te bieden bij het ge ven van leiding in de recreatie van het strandleven. Wellicht zou de Vel- ser kunstkring kunnen worden ingescha keld bij het brengen van verantwoorde zomerprogramma's voor de badgasten. Op het gebied van recreatiegelegenhe den denkt de commissie verder aan een filiaal van de openbare leeszaal en bi bliotheek, een zeewater-aquarium, zaal accommodatie voor zomervoorstellingen tennisvelden, volleybalterreintjes, e.d. Al van ver voor de oorlog dateert de belangstelling van dagjesmensen en toeristen voor het strand van IJmui den. In de na-oorlogse jaren, toen de salonboten van de Alkmaar-Packet niet meer beschikbaar waren om de stroom van Amsterdammers naar IJmuiden te brengen, is de stijging van het aantal bezoekers toch doorgegaan. Telkenma le moest geconstateerd worden dat de parkeer-gelegenheid, alle uitbreidingen ten spijt, op drukke dagen toch weer te klein was. En dat ondanks het feit, dat IJmuiden toch weinig bijzonders aan de strandbezoeker heeft te bieden anders dan het strand en de natuur. Men verlaat de benauwde woning in de steden voor een zo mogelijk nog be perkter accommodatie aan het strand en getroost zich menig ongerief om te ge nieten van de frisse zeewind en het strand gedurende de zomermaanden. Uit het gehele land is een trek waar neembaar naar het strand, zijn haven werken, duinen en bossen en zelfs uit het buitenland ontvangt IJmuidens Bloei steeds meer aanvragen. De commissie is van oordeel, dat de gemeente er belang bij heeft de ont wikkeling in de hand te houden, wil men niet het risico lopen, dat het strandleven zou ontaarden in een soort lunapark. De rijksdienst voor het nationale plan heeft becijferd, dat bij een ge middelde strandbreedte van 80 m ge rekend moet worden op een mogelijk topbezoek van 8.000 personen per ki lometer strand. Aangezien de kust van IJmuiden tot enkele kilometers bezuiden Zandvoort ongeveer 16 km lang is, zal de beschikbare strand- lengte op drukke dagen maar juist groot genoeg zijn voor de toekomsti ge bevolking. De commissie is van mening, dat in het bijzonder het meerdaags bezoek be vorderd dient te worden. Dit zal in de eerste plaats kunnen geschieden door het stimuleren en oprichten van een voudige logiesgelegenheden. De com missie is er van overtuigd, dat het be zoek van zogenaamde dagjesmensen in de toekomst nog steeds zal toenemen. Indien mogelijke plannen tot doortrek king van de spoorlijn naar het zee strand gerealiseerd zullen worden, be hoeft naar de mening van de commis sie uit dien hoofde daartegen geen overwegend bezwaar te bestaan. Zij is van oordeel, dat het eendagsbezoek niet bevorderd behoeft te worden. Aan yerplaatsing van de strandhuis jes valt niet te ontkomen. Op het strand worden ze, zoals meermalen is gebleken, bedreigd door hoge vloed waterstanden en springtijen. Bjj hoog water wordt bovendien het strandleven samengedrongen op het dan wel heel smalle deel vóór de strandhuisjes. Ge zien het steeds toenemende strandbe- zoek zal alle beschikbare ruimte vrij moeten komen voor het eigenlijke strandleven. En als de huisjes ver plaatst worden, dan zal dat ongetwij feld ten goede komen aan het verzorg de uiterlijk van het zeestrand. Ten noorden van de Noordpier ontmoet we gens de ontoegankelijkheid van het ge bied ernstig bezwaar. En het strand tussen de pieren aanwijzen als stand plaats stuit af op hygiënische bezwa ren. Een boulevard met rijwielpad en voetpad, telkens iets lager gelegen, biedt de mogelijkheid van een prach- u!r?'cht op ^et strandleven en de zee. Deze boulevard, die gedacht is van het eindpunt van de recreatie- TTn noordelijke richting tot aan het IJmond-paviljoen bij de Noord- pier, zal bovendien een spreiding van het strandbezoek in de hand werken Nu concentreert het strandleven zich bij de uitmonding van de toegangs weg. De aan de landzijde van de bou levard gedachte bebouwing aan pavil joens, e.d. dient zodanig te worden verwezenlijkt, dat er geen hinderlijke hoge gebouwen-complexen ontstaan, die het uitzicht vanaf het strand naar de duintoppen ontsieren, teletypeband T.L.B. Vervolg. Door de bouw van eenvoudige familie hotels en bungalows zal in de nodige accommodatie voor verblijf van langere duur moeten worden voorzien. De Vel- De opening van de tentoonstelling van tekeningen, foto's, handwerken en pro- dukten van handenarbeid in het mu seum „Het Huis van Looy", georgani seerd door het Haarlems Interscholair Comité vindt plaats op zaterdag 2 maart, des middags om 3 uur, door de wethouder van onderwijs en kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk. De tentoonstelling duurt van 2 tot en met 17 maart a.s. en is dagelijks ge opend van 9-17 en 19.30-22 uur Cs zon dags van 14-17 uur). De aanleg van forensen-kampen dient naar de mening van de commissie niet te worden bevorderd. Ten behoeve van het steeds groeiend aantal trekkers en kampeerders is gedacht aan een tenten kamp van 10 ha, waar dan 500 tenten kunnen staan. Aangezien het kamperen met zogenaamde caravans steeds gro ter vormen aanneemt, acht de commis sie het voorts gewenst, dat een ter rein, waar 200 van deze wagens kunnen staan, wordt aangewezen. De commis sie meent ook, dat het noodzakelijk is in het plan een overdekte speelplaats voor de kinderen van de strandbezoekers op te nemen. Volledigheidshalve zijn in het plan ook drie motels opgenomen. Deze zouden eventueel vervangen kun nen worden door pensionbebouwing. Het aantal gasten in de motels van 3 bouw lagen is gesteld op rond 200. Het aantal gasten in de hotels van 4 bouwlagen stelt men op rond 500. In het beboste gedeel te van daoae-shrdluetaoishrdlhrdluhrd te van de duinen zou dan nog naar be hoefte plaats zijn voor bungalows. Aangezien in het streekplan Zuid- Kennemerland aan IJmuiden in belang rijke mate de functie voor het opvangen van het ééndaags bezoek wordt toege kend, zal het noodzakelijk zijn de bad- outillage in gecontroleerde vorm in het plan op te nemen. Zonder in te gaan op de nadere vorm, waarin deze bad gelegenheid zal moeten worden uitge werkt, is rekening gehouden met het plaatsen van semi-permanente gebouw tjes op het strand en aan de duinvoet en de reservering van een bepaald ge deelte van het strand ten behoeve van dit zeebad. Bij de opstelling van het plan is ge rekend op een maximum dagbezoek van 20.000 personen. Voor parkeerruimte ten behoeve van de zeebadbezoekers is rond 2 ha. geprojecteerd. Daarbij is gerekend op maximum stalling van 7.000 a 8.000 fietsen, 2.000 bromfietsen en scooters, 300 motoren en 100 auto- boxen. Daarnaast is parkeerruimte gedacht voor auto's in de middenstrook van de boulevard, terwijl men de be staande parkeerruimte op het plateau bij de zuidpier wil bestemmen voor be zoekers van de pier. Bij net opzetten van een plan voor de ontwikkeling van „Zeebad IJmui den" heeft de commissie verder gekeken dan alleen het gemeentelijk belang. Zij heeft daarbij in het oog gehouden de streekplannen Umcmd- Noord en Zuid-Kennemerland en de groei van de Randstad Holland, die een steeds stijgende behoefte aan recreatie-gebieden tot gevolg zal heb ben. Het plan is een stuk toekomstmuziek. Maar Velsen heeft nu tenminste met zijn ontwikkeling van de badplaats een duidelijk doel voor ogen. Er zal een uitbreidingsplan van gemaakt worden en dat zal, na de behan deling in de gemeenteraad, ter goedkeuring worden voorgelegd aan Gede puteerde Staten. Deze procedure zal de weg effenen om eventueel de benodigde gronden in gemeentelijk bezit te kunnen krijgen, dan wel met de eigenaren tot een overeenkomst te komen in de vorm van een belangengemeenschap. Wethouder R. Verbeek, die donderdagmiddag tijdens een persconferentie een toelichting op de plannen gaf, zei de hoop te koesteren, dat over een jaar of tien de helft van het plan verwezenlijkt zal zijn. Het plan moet beslist niet gezien worden als een tegenzet wat betreft de mogelijkheid voor een tweede basis-industrie, die in het streek plan Zuid-Kennemerland is opengehouden. Reeds voordat hiervan sprake was anders dan in het Interim-rapport, dacht Velsen over de ontwikke ling van de badplaats. Maar het is wel zo, dat waar de gemeente Velsen een groot aantal bezwaren tegen een mogelijke tweede basis-industrie heeft ontwikkeld, het plan Zeebad IJmuiden kan worden gezien als een positieve bijdrage tot een harmonische ontwikkeling van de streek, waarin bij de komende ontwikkeling steeds meer behoefte aan en steeds minder mogelijkheid voor recreatie zal zijn. Advertentie IMP N.V. THABUR-DEN HAAG ////////////////////Mil In het biljarttoernooi om de „Svens- ka Kannan" blijven de verrassingen niet uit. Wie had verwacht, dat Helling man favoriet Agema aan zijn zegekar zou binden op dezelfde wijze waarop hij eergisteren Dickmann deed sneuve len. Doves staat op de voorlaatste plaats met een algemeen gemiddelde van 16.76. Steffers en Agema hebben nu na Lamers de beste kansen, maar het moet raar lopen wil de Beverweker, die ongeslagen met 26.66 aan de top troont, nog in gevaar komen. Hoewel, een Dickman met onstuitbare caram- bolage in zijn vingertoppen, een Age ma met mathematische inzichten in de koers der ballen en een Steffers met roekeloze virtuositeit, voor wie geen massé te zwaar ligt, maar die opeens niéts meer kan als er een gedroomde, fragiel te behandelen positie lokt, kun nen de kadans van een kampioen ver storen. En vergeet niet, dat Lamers aanzienlijk meer caramboles moet pro duceren dan zijn tegenstanders, om dat hij als hoofdklasser in dit gezel schap de enige is. Rond het middernachtelijk uur zag Agema een wig geslagen op zijn weg naar een ereplaats op de ranglijst, vlak onder Lamers, met een stevig moyenne rond de twintig en geen verliespunten. Hellingman zorgde voor een surprise door zich met grote vasthoudendheid naar een zege te werken, zonder dat Agema de kans had gekregen een reeks van knock-out" allure onder de lampen te leggen. Steffers-Dickmann was een partij van twee D.E.S..-spelers, die beiden zonder treuzelen punten ver garen, de een echter met afwisselend verzamelspel en voordelig gepas op de lijnen of zonder zorgen om de dans in het middenvak, de ander alléén maar bij elkaar spelend, de amorti tot in de hoogste perfectie toepassend, met een verve en een fantasie, welke de biljar ter „bij de gratie" verraden. Men ziet liever zulk een spectaculair demonstre ren van een feilloze techniek dan een gevoelig toepassen van de kader-regels, resulterende in series welke de 100 over treffen. Dat neemt niet weg dat het laatste spel natuurlijk beter en nuttiger is. Steffers trof Dickman op zijn best. Dickman met de intentie om te win nen, omdat hij dan nog meetelt. Age- Advertentle streelt iedere moeder, vooral wanneer-het haar baby betreft... Daarom voor de tere huid van moeder en kind Herziening en vernieuwing van het ri oleringsstelsel nabij de Broekbergen- laan en de Westlaan te Santpoort is dringend noodzakelijk wegens de slech te staat, waarin de riolering ter plaat se verkeert. In het kader van de ver breding van de Hagelingerweg en de Broekbergenlaan moet laatstgenoemde laan over de gehele nieuwe breedte her straat worden. De Westlaan kan thans reeds tot aan de garage van de firma Maarschalk op de ontworpen breedte worden gebracht. Ter voorkoming van onnodige dubbele werkzaamheden aan de bestrating is het gewenst de herziening van de riolering en het verbreden van de Westlaan te gelijk te doen uitvoeren met de verbre ding van de Habelingerweg en de Broek bergenlaan. De aan de herziening van de riolering en het op juiste breedte brengen van het gedeelte Westlaan ver bonden kosten zullen naar raming 32.000 bedragen. Een spoedige uitvoering van deze werkzaamheden is gewenst in verband met de binnenkort door de rijkswater staat uit te voeren plannen tot aan sluiting van de Broekbergenlaan, via de Hoofdstraat en het viaduct onder de nieuwe rijksweg 9, op de bestaande rijksweg in Haarlem-noord. Op de Hagelingerweg te Santpoort is donderdagmiddag de 10-jarige M. M. uit de Surinamestraat tegen een pas serende vrachtauto gelopen. De wagen stond nagenoeg op hetzelfde moment stil, maar het meisje lag reeds onder de motor. Zij bleek slechts een paar on beduidende schaafwondjes opgelopen te hebben. De ongevallendienst heeft haar naar huis gebracht. Advertentie hebben letterlijk alles mee: Zuinigheid in aanschaf, reparaties en brandstofverbruik; veiligheid wegens 4 portieren en tank achter; elegance. Prijzen resp. 4190.en 5580.—. (Zondag 3 maart) 1. HBC—WEST-FRISIA 2. DE KENNEMERS—DEM 3. ALW. FORWARD—ADO 4. ALC. VICTRIX—VITESSE 5. TYBB—VOORBURG 6. ROODENBURG—WSB 1. USVU—DE RIJP 8. ONZE GEZELLEN—BLOEMEND. 9. FOREHOLTE—TEIJLINGEN 10. DOCOS—SJC De inzendingen moeten uiterlijk za terdagmiddag op ons bureau zijn. et plan van de commissie Zeebad IJmuiden bevat ook een schets matige aanduiding van een mo gelijke uitbreiding van het woongebied van IJmuiden in zuid-westelijke rich ting, dus aansluitende aan de thans in uitvoering zijnde Duinwijk. Het woon gebied van Duinwijk II, waarvoor een oppervlakte is aangehouden van 128 ha, is van het industrieterrein ten zuiden van het Staatsvissershavenbedrqf ge scheiden door een brede groene strook. Hier zouden dan per ha 35 woningen gebouwd kunnen worden, dus in totaal 4.480 woningen. Bij een gemiddelde ge zinsgrootte van 3,6 zou deze nieuwe wijk dan ongeveer 16.000 bewoners kun nen krijgen. De commissie stelt zich voor, dat de realisering van Duinwijk H in drie fasen zal geschieden, zodat telkenmale woonruimte voor circa 5.300 mensen beschikbaar zal komen. De geprojecteerde nieuwe stadswijk zal ook van Duinwijk worden geschei den met een groene strook. De nieuwe wiik zal worden omsloten door rand wegen, die het recreatieverkeer naar het strand zullen kunnen leiden. Aan tekening verdient, aldus de commissie, dat de ontwikkeling van de nieuwe stadswijk bij voorkeur in een andere richting zal moeten worden gezocht dan waarin Nieuw-IJmuiden is ontwik keld. De aanslag, welke op het duin gebied wordt gepleegd met de aanleg van de nieuwe stadswijk, ware ten dele te compenseren, door deze nieuwe wijk een andere allure te geven. Bij voor keur moet er naar worden gestreefd de terrein-figuratie te behouden. Zulks is niet mogelijk, indien in de geijkte trant daarop een stadsplan wordt ont wikkeld met een gemengde bebouwing van eengezinswoningen en hoogbouw. Hier zal moeten worden overgegaan, wil het gestelde doel worden bereikt, tot de stichting van hoge woongebou wen, zogenaamde torenbouw, welke ge bouwen los van het terrein worden ge plaatst, waarbij veel ruimte tussen de woongebouwen wordt gehandhaafd en een wegenstelsel zoveel mogelijk aan het terrein wordt aangepast. Uiteraard vereist de uitwerking van deze plannen een nauwlettende studie van het terrein en een zorg vuldige ontwikkeling van het stads plan. Indien dit in het oog gehouden wordt, dan is het mogelijk een nieu we stadswijk te ontwikkelen, die enerzijds een waardig complement vormt van de hoogbouw van de zwa re industrie en anderzijds een volko men nieuwe woonwijk vormt van nog niet bekende aard in ons land. De gedachten gaan daarbij uit naar een bebouwing met hoge woonge bouwen, vrij geplaatst in de ruimten, welke door het duingebied worden ge boden, met daartussen op geschikte plaatsen wat lagere bebouwing. In aansluiting op deze geprojecteerde moderne wijk ontwikkeld zich dan logisch de overgang naar de zee reep. Er is rekening gehouden met een etappe-gewijze ontwikkeling van de nieuwe stadswijk, waarbij het recrea tieverkeer in drie etappes naar het zuiden zal kunnen worden verlegd. In eerste aanleg zal in aansluiting aan Duinwijk de recreatieweg kunnen wor den aangelegd en worden doorgetrokken naar dat punt van de zeereep, waar in het uitbreidingsplan-in-hoofdzaak reeds thans het hoofd-element van het strand bad is gekozen. Bij de ontwikkeling van de nieuwe wijk in drie fasen zal deze recreatie weg voor het te ontwikkelen deel steeds weer naar het zuiden worden verlegd, waarbij aan de weg, die dan niet lan ger als recreatieweg dienst zal doen, de. functie van hoofdtraverse voor de nieu we woonwijk in oost-westelijke richting vanzelf wordt toegekend. Aan de west zijde van de geprojecteerde nieuwe wijk zullen deze traversen samenkomen en met de recreatieweg gebundeld wor den tot een nieuwe weg, welke tot aan de zeereep doorgaat. Aan de westzijde van die weg is in het plan een uitge breid parkeerterrein voor auto's en fietsen opgenomen .Ten noorden daar van zijn motels geprojecteerd. Nabij de zeereep zal door pleinvor ming een gelegenheid worden ge schapen om enige hotels te plaatsen. Ze zijn in het plan zodanig opgeno men, dat een trechtervormige ver wijding ontstaat. De bezoeker wordt daarmede een steeds ruimer worden de blik op het strand en de zee ge gund, welke hem zal mogen verlos sen van de zorgen van alle dag. Van af dit plein is over de hoge duinrand in noordelijke richting een boulevard getraceerd, welke tot in de omgeving van de semafore doorgaat. Aan deze boulevard zullen restaurants en pa viljoens een plaats kunnen vinden Een nader onderzoek zal moeten uit wijzen in hoeverre onderdelen van deze paviljoens zullen moeten wor den opgezet als logies-gelegenheid in de vorm van pensionhuizen ten be hoeve van het meerdaags strandbe zoek. De boulevard zal niet in zuidelijke richting kunnen worden doorgetrokken. Dit is met vooropgezette bedoeling in het plan neergelegd. Men wil hierme de een scheiding tot stand brengen tus sen het noordelijk strandgedeelte, waarop de belangstelling van het één- dagsbezoek van zelf meer wordt ge richt, en het zuidelijke strandgedeelte, waarvan de bevolking van de strand huisjes en van het tentenkamp een on gedwongen gebruik zal kunnen maken. 300 300 20 78 15,00 225 106 20 48 5.30 300 300 18 75 16,66 350 194 18 50 10,77 350 311 16 68 19,43 350 350 16 78 21,87 300 198 14 32 14,14 300 300 14 61 21,42 300 300 22 70 13,63 225 203 22 30 9,22 350 271 21 64 12,90 225 225 21 39 10,71 1600 60 1321 70 1351 77 1098 77 1393 97 874 93 1274 76 596 85 199 98 106 82 73 91 152 48 26,66 18,87 17.54 14.44 14,36 9,39 16,76 7,01 6 6 6 7 5 5 6 6 5 6 2 1 1 1 1 1 3 2 1 3 ma kan tenslotte Lamers verslaan en dan moet hij zelf nog tegen Lamers. In veertien beurten bracht Dickman 300 caramboles op de lei, Steffers kwam tot 198. Op de andere tafel speel de zich te zelfder tijd een enerverend duel af tussen twee oude rivalen: Ko Doves en André Agema, beiden jong, beiden begaafd genoeg om nog hoger op de biljartladder te stijgen, beiden goed getraind door vele avondlijke par tijtje in Brinkmann. Doves ging met 68 \».n acquit, Agema antwoordde pas beurten later met vier krachtige pro- dukties, niet zonder vlekken, maar zo zwaar meetellend dat er voor zijn te genstander weinig perspectieven meer lagen. Een niet vlekkeloze 57 in de der tiende beurt deed de supporters van Doves opleven, maar even later kon hij geen kracht meer opbrengen om definitief toe te tasten. Agema won in 16 beurten. Rein Lunenburg triomfeer de deze avond twee maal: tegen Doves en Nobels; hij staat nu met zes punten bij de voorsten. De uitslagen waren: Dickmann Nobels Lunenburg Doves Doves Agema Steffers Dickmann Lunenburg Nobels Agema Hellingman De stand luidt: Lamers 1600 Agema 1400 Dickmann 1500 Steffers 1200 Lunenburg 1500 Hellingman 1125 Doves 1750 Nobels 900 Vanavond worden er geen wedstrijden gespeeld, zaterdag en zondag zijn de laatste partijen, zondag beginnend om zes uur 's avonds. Brachten de resultaten van de voor gaande ronden van de strijd om de persoonlijke damtitels reeds veel span ning, de afgelopen week zjjn er in vrijwel alle afdelingen uitslagen geval len die stellig niet verwacht werden. Zo liet de leider in de hoofdklasse, L. Fopma voor de tweede keer een steek vallen en kon P. Hollenberg zich bij de concurrenten scharen. Ook J. Drayer liet zich niet onbetuigd en won van H. v. Berk, waarmede hij zich ook tot de kopgroep opwerkte. H. v. Berk had nog een tegenvaller toen hij de vlag moest strijken voor J. Kroon. De par tij tussen L. Fopma en J. Warmerdam werd afgebroken, zodat winst voor de leider wel twijfelachtig wordt. De andere uitslagen voor deze afde ling luiden: W. v. LeuffenP. Mul 2 0; J. WarmerdamJ. Kroon 11; W. v. LeuffenN. Blom 11; N. Blom P. Mul 11; J. KroonW. v. Leuffen 11; A. DoumaP. Hollenberg 02. Hoe spannend het in deze groep is moge blijken uit de volgende stand: L. Fopma P. Hollenberg J. Drayer N. Blom V. Leuffen J. Kroon H. v. Berk P. Mul Warmerdam A. Douma In groep B van de hoofdklasse won G. Postma van P. v. d. Berg en T. Tielrooy van W. v. Wort. Voor de eerste klas groep A zag de ongeslagen C. Belien zijn afgebroken partij tegen J. Janus verloren gaan. R. C. Smit deed een poging om van de onderste plaats te komen en had succes tegen C. Schelfaut. W. Roest maakte remises tegen H. Oudhof en tegen J. Janus. De partij tussen beide laatstgenoemden werd winst voor Oud hof. Schuringa, die deze week niet speel de, staat nog ongeslagen aan de kop met 7 uit 4. In groep B van de eerste klas in het H. Ie Noble die voor de sensatie zorg de. Hij bracht n.l. 3 partijen, tot een goed einde en won van J. ter Haak, W. Gomes en P. Bakker en plaatste zich daardoor meteen aan de kop met 9 uit 6. A. F. v. Leuffen kon het schijn baar niet laten om toch weer van een zwakkere te verliezen en liet de punten aan J. Slager, hetgeen zijn kansen aan merkelijk verkleint. C. Ladder en P. Bakker namen ieder de helft van de oogst. Als N. v. d. Meer in de tweede klas zijn partij tegen H. Sassen in winst had weten om te zetten had hij gelijk gekomen met de leider Th. v. Wort. Het liep echter anders en Sassen nam de volle buit waardoor v. d. Meer naar de 3de plaats verwezen werd, mede om dat A. Masteling een puntje nam van G. Huigen. De aanvoerder van de lijst deed het beter en won van F. Ipen- burg, hoewel hij tegen J. Bakker toch ook niet verder kon komen dan een puntenverdeling. J. Bakker won van C. v. d. Does en P. Wesperwal kwam met J. v. Rooden remise overeen. Th. v. Wort heeft nu 12 punten, A. Masteling 11 en N. v. d. Meer 10, al len uit 7 partijen. Als we in aanmer king nemen dat N. v. d. Meer in de resterende ronden nog moet spelen te gen v. Wort en Masteling dan kan men begrijpen dat die partijen onder hoog spanning gespeeld zullen worden. Advertentie Alle merken - dus ruime keuze De voetbalvereniging Stormvogels en meer nog dokter J. Rolink uit Velsen- noord zijn het onderwerp van geruch ten, die men eerst heel zachtjes, de laatste dagen steeds luider hoort fluis teren. De spelers van Stormvogels krijgen vóór de wedstrijd een speciale medische behandeling, zij worden op een bijzondere wijze gevoed en men heeft de naam „dooping" al laten val len. Met dit toverwoord is deze zaak onmiddellijk in het middelpunt van de belangstelling komen te staan en men hoort de meest uiteenlopende verhalen. Desgevraagd heeft dokter Rolink ons zijn lezing van het hele geval gegeven Naar zijn mening zijn de wat hij noemt kletspraatjes in de wereld gekomen na een artikel over dooping, dat hij schreef in „Sport en Sportwereld." Uit een misschien niet helemaal duidelijke kop van het artikel heeft men ten on- Drie trawlers, Herman IJm. 2, Pol derman IJm. 20 en Emma IJm. 15, twee loggers met platvis, drie kotters met platvis -en één Deense kotter met kabel jauw zorgden er donderdag voor, dat de IJmuidense visafslag werd voorzien van een totale aanvoer van 2.170 kisten verse vis, 2.000 stijve kabeljauwen, 100 ijskabeljauwen en 3.000 kilo tongen. Er waren 400 kisten schelvis. 150 kisten wij ting, 430 kisten gul en kabeljauw, 280 kisten koolvis, 360 kisten haring, 180 kisten makreel, 300 kisten schol en 40 kisten stokkebit. De visprijzen waren over het alge meen matig te noemen. De schol was zelfs goedkoop. De huidige moeilijkhed met de visafzet in Engeland zullen daaraan niet vreemd zijn geweest. Gro te schelvis deed 30 tot 35, groot mid del 28 tot 33, klein middel 31 tot 36, pennen 34 tot 38 en braad 32 tot 35 per kist van 50 kilo. Grote schol deed 26 tot 25, groot middel 17 tot 18, klein middel 31 tot 33, schol 1/30 tot ƒ35, schol II ƒ21 tot 33 en schol III 14 tot 26 per kist van 50 kilo. Haring deed 17 tot 18, makreel 17 tot ƒ26, wijting ƒ13 tot 16, witte koolvis 56 tot 61, zwarte koolvis ƒ41 tot 37, gul 30 tot ƒ20, grote regels kabeljauw 60 tot 70, kleine regels 35 tot ƒ32, kisten grote kabeljauw 57 tot ƒ68. Deense kabel jauw per kist 50 tot 55. Voor de vrijdagmarkt waren donder dag geen thuisstomende trawlers be kend. De logger- en kottervloot zal zeer waarschijnlijk vrijdag het alleen recht op de markt hebben. Van om de noord wordt een gunstige visserij gemeld op 60.20 graden noorder breedte. De trawlers vissen hier op een diepte van 110 vaam water en boeken voorlopig etmaalvangsten van 200 tot 220 manden hoops, die bestaan uit haring, koolvis en wijting. Het weer is echter goed en de vooruitzichten voor deze voorjaarsvisserij zijn niet ongunstig. De Beatrix IJm. 72 meldde een vangst van 70 manden hoops in twee trekken en de Tzonne IJm. 1 een trek van 35 manden hoops. 80 rnjjl van IJmuiden vissen een groot aantal loggers met succes op schol en kabeljauw. Zij vissen nóordnoordwest van IJmuiden en meldden vangsten van 30 tot 25 manden schol en 25 tot 50 stijve kabeljauwen per etmaal. Langs de kust was de visserij ook niet slecht: 120 tot 150 kilo tong en 15 tot 20 man den kleine schol per etmaal. Bij de Pittboei en ten oosten daarvan vingen de schepen 100 tot 140 kilo tong, 20 tot 25 manden andere vis en 1 mand tarbot per etmaal. rechte geconcludeerd, dat de schrijver geen tegenstander zou zijn van dooping. Maar dokter Rolink verzekerde ons, dat niets minder waar is. De laatste jaren heeft dokter Rolink een speciale studie gemaakt van de voeding van sportmensen. Hij heeft b.v. nagegaan, wat wielrenners doen om tot zo hoog mogelijke prestaties te ko men. De een doet het met koffie, de ander met thee. weer een ander met havermout en eigenlijk doet iedere weg renner het anders. Uitvoerig heeft dok ter Rolink onderzocht, dat op medi sche gronden de meest verantwoorde voeding zou zijn om tot een zo groot mogelijke prestatie lichamelijk in staat te zijn. Hetzelfde doet hij nu bij Stormvo gels. Voeding, voorlichting en de juiste midJen aangeven, opdat het lichaam in medisch opzicht in staat zal zijn de grote inspanning zonder schade voor de gezondheid te kunnen verdragen. Daarvoor krijgen de spelers vóór de wedstrijd o.a. extra vitamines. Er wordt vreselijk overdeven. aldus dokter Rolink. Zo beweert men, dat alle spelers na het gebruik van deze bijzondere voeding maagklachten had den. De waarheid is, dat één speler klachten had. Maar deze kunnen door tal van andere omstandigheden zijn ver oorzaakt. Wanneer iemand zich erg ze nuwachtig maakt, dan kan dat resul teren in maagpijn, om maar één voor beeld te noemen. Dooping wordt beslist niet toegepast, aldus de medisch ad viseur van Stormvogels, die van oor deel is, dat na verloop van tijd alle deining wel zal weg-ebben. De prijzen voor de kippe-eieren, welke reeds gedurende enkele maanden op een laag peil waren, hebben donderdag op de veilingen een ongekend naoorlogs diepte punt bereikt. Werd vorige week te Bar- neveld op de Velnwse Elerveiling voor eieren van 61 tot 62 gram nog gemiddeld f 10.40 betaald, thans daalde de prijs tot gemiddeld f 8.35 per 100 stuks. Advertentie In het bisschoppelijk paleis in Den Bosch heeft woensdagmiddag mgr. W. Mutsaerts de kerkelijke rechtbanken ge ïnstalleerd voor twee nieuwe processen die een onderdeel vormen van de pro cedure welke leiden moet tot de zalig verklaring van prof. Titus Brandsma, Het eerste wordt het „proces over de niet-verering" genoemd, waarin moet worden aangetoond, dat aan Titus Brandsma geen officiële of publieke Aavertmtts dan een goed Horloge, want dit kunnen wij voor iedere beurs leveren. Bovendien voeren wij de beste merken zoals: Omega - Election - Pontiae - Remova - Union Prisma - Indus Zodat U weet, voor Uw geld iets goeds gekocht te hebben. U slaagt altijd bij de kleine zaak met de grootste kenze Grote Houtstraat 49 Tel 20049 B. en W. van Haarlem hebben de heer W. Kandel, hoofd van en lagere school in Den Haag, benoemd tot pae- dagogisch didactisch medewerker van de gemeentelijke inspectie van het lager onderwijs te Haarlem en mejuf frouw A. N. Anokkee, onderwijzeres te Den Haag, tot consulente voor het kleuteronderijs te Haarlem. De heer J. Beert te Alkmaar, hoofd opzichter bij het P.E.N. zdl maandag 4 maart de dag herdenken, dat hij 40 jaar geleden in overheidsdienst «trad. heiligenverering wordt bewezen. De Kerk wil namelijk niet, dat men op haar beslissingen vooruit loopt. De verering mag daarom voorlopig slechts een privaat karakter dragen. Uitingen van publieke verering, die niet zijn toegestaan, zijn o.a. het plaatsen van beelden in de kerk, het ter verering ten toon stellen van relieken, het branden van kaarsen in de kerk of bij het graf, opschriften of ge schriften die de titel heilige of zalige geven en officiële bedevaarten en pro cessies met zijn beeltenis. Voor deze rechtbank nu dient bewezen te worden, dat zulks niet heeft plaats gehad, of. als men er reeds mee begonnen was, dat er dan een eind aan gemaakt is. Het andere proces handelt over „de verzameling van de geschriften." De taak van deze rechtbank is toe te zien, dat de uiterste zorg wordt aangewend om alle geschriften van Gods dienaar bij een te brengen. Daartoe werden in het begin van dit jaar door de bisschoppen richtlijnen gepubliceerd, waarin de ge lovigen werden gewezen op hun plicht, alle geschriften van pater Titus in te leveren. Hieronder vallen ook de ge schriften, die men niet belangrijk vindt. Of iets belangrijk is zal worden uitge maakt in Rome. waar deze geschriften worden onderzocht om te zien. of er misschien iets in voorkomt, dat pleit tegen het geloof of de deugden van de dienaar Gods, of er anderzijds be paalde deugden en eigenschappen bij zonder in naar voren treden. De beide kerkelijke rechtbanken zijn uit dezelfde personen samengesteld: voor zitter is de bisschop van Den Bosch, mgr. Mutsaerts. Gevolmachtigde rechter namens de bisschop is prof. dr. Willibrord Lampen O.F.M.; toegevoegde rechters zijn: dr. R. Kqiters, O.E.S-A., dr. Hu- bertus van Groessen O.F.M. Cap. en drs. J. Hettema. De voorstander des geloofs is dr. Anacletus van Breda O.F.M. Cap. en zijn plaatsvervanger dr. C. Lambermond O.P.; griffiers zijn dr. O. ter Reegen S.S.S. en pater Jacques Hamers S.ss.R.; deurwaarder is pater M. Gemmeke C. Carm. Vice-postulator tenslotte is ook voor deze processen dr. A. Staring O. Carm. In het proces over de roep van heiligheid en martelaarschap van Titus Brandsma, dat twee jaar geleden begon nen is, zijn nu de meeste getuigen ver hoord. De vice-postulator verwacht, dat de drie processen in het najaar be ëindigd en de stukken naar Rome kun nen worden gebracht. Om aan het ver langen van velen te voldoen, heeft Albertus Groeneveld O. Carm. een no veneboekje samengesteld: „In pater Ti tus' leerschool," dat verkrijgbaar is bij het Titus Brandsmafonds te Boxmeer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 9