Grote verontwaardiging in Israël Ben Goerion plaatst zijn land voor voldongen Troepen teruggetrokken zonder fiat van kabinet een feit BONTE STORM IN DEN BOSCH Verhoging van melkprijs met 5 cent voorgesteld Halvering van huurverhoging maar dan zonder blokkering Compensatie door verhoging van de kinderbijslag P.K.I. en P.N.I. staan alleen Soekarno poogt Hatta voor zijn plannen te winnen Generaal Nasut vreest burgeroorlog M' Groeiend verzet NIEUWE DEKLANDINGSJAGER Het weer Brussel-Parijs per helikopter Voorzitter K.A.B. doet suggesties Benzineverbruik blijvend vrij? Ter navolging Enkele wolkenvelden Autodieven en- gros Vrijwillige beperking groter dan verwacht PRINS BERNHARD donderdag naar huis DINSDAG 5 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26847 Generaal Burns, de bevelhebber van de V.N.-troepen in Egypte, en generaal Mosje Dajan, de Israëlische stafchel, hebben tijdens een bespreking op het vliegveld Lydda „vol ledige overeenstemming" bereikt over de technische details van het terugtrekken van de Israëlische strijdkrachten uit de strook van Gaza en het gebied bij de Golf van Akaba en over het overnemen van deze gebieden door V.N.-troepen. Ben Goerion, die gistermiddag zijn laatste aarzelingen had overwonnen, heeft zijn stafchef opdracht gegeven de kwestie te regelen, zonder de goedkeuring van het kabinet af te wachten. De Israëlische premier heeft zijn land daarmee voor een voldongen feit geplaatst, dat grote verontwaardi ging in het land heeft verwekt. In verscheidene plaatsen zijn betogingen aangekondigd en in Jeruzalem hebben gister middag reeds enige honderden studenten geprotesteerd tegen het terugtrekken van de Israëlische troepen uit de omstreden gebieden. Er ontstonden vechtpartijen met de politie, toen vierhonderd studenten in optocht naar het parlementsgebouw wilden trekken. Tien studenten werden gewond en een vijftigtal betogers is aangehouden. Tempo van ontruiming Internationale waterweg Suèdine Damesjasjes 49.50 Gaat U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. Russen niet tevreden JL Om de prijsstijging in de hand te houden, zal het nodig zijn de voorgestelde verhoging van de melkprijs (10 cent) tot de helft terug* te brengen, b.v. door de consumentensub sidies te handhaven, eventueel zelfs te vergroten. Bovendien zou nagegaan kunnen worden of na de jongste prijsdaling van het veevoeder in 1956 steeg de kostprijs van de melk door de hogere voederprijzen wel zo'n grote verhoging van de garantieprijs, als is voorgesteld, nodig is. Deze op merking maakte de verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, toen hij maandagavond te Utrecht sprak op een plaatselijke kaderbijeenkomst. MEISJE ONDER AUTO GEDOOD BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mïlimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI7S 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.38 uur 's avonds teL 21544. Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de leden van de Israëlische rege ring op de stap van Ben Goerion zullen reageren en hoe vervolgens de Israëli sche regering het verzet in het parle ment zal doorstaan. Ber Goerion schijnt evenwel enkele leden van zijn kabinet, die zich tegen het terugtrekken van de Israëlische strijdkrachten hadden ver klaard. hebben toevertrouwd dat „ver duidelijkingen van Washington" van het Amerikaanse standpunt voldoende waar borgen bevatten tégen de terugkeer van de Egyptenaren in de gebieden die Is rael nu gaat ontruimen. Officieel is nog niets meegedeeld over het tijdschema en de wijze van terugtrekken. In officiële kringen in Jeruzalem heeft men te kennen ge geven, dat de terugtrekking beslist langer dan drie weken zal duren. In de Algemene Vergadering van de V.N., waar gisteravond o.a. de Russische gedelegeerde aandrong op een snelle terugtrekking van de Israëlische strijd krachten, heeft de Egyptische afge vaardigde gezegd, dat dit binnen twee dagen zou kunnen en moeten geschie den. Bij de hervatting van het debat over het Midden-Oosten in de Algemene Ver gadering heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevrouw Meir, in een korte verklaring het resultaat van de bespreking tussen de Israëlische stafchef en generaal Burns meegedeeld. De Britse minister van Staat, Allan Noble, verklaarde daarna, dat Enge land het Amerikaanse en Franse stand punt steunt volgens hetwelk de Straat van Tiran, de verbinding tussen de Golf van Akaba en de Rode Zee, beschouwd moet worden als internationaal vaar water, dat voor schepen van alle landen vrij moet zijn. Hij verklaarde dat het zeker redeljjk was te verwachten, dat {je V.N., hangende een uiteindelijke rege- l'ng, de verantwoordelijkheid voor het gebied van Gaza dienen te dragen, „zon der dat van de een of andere kant moei lijkheden opgeworpen worden". De Nederlandse afgevaardigde, de heer C. W. A. Schürmann verklaarde, dat ook volgens Nederland de Straat van Tiran een internationale waterweg »s. De Israëlische terugtrekking zal op zichzelf niet bijdragen aan het welzijn van de volken van het Midden-Oosten, tenzij aangenomen kan worden dat het vacuum, ontstaan door het vertrek der Israëliërs, onmiddellijk door de V.N.-troepen wordt opgevuld, de vrije vaart door de Straat van Tiran gehand- naald wordt en vreedzame omstandig heden m het gebied van Gaza verze kerd zijn, aldus de Nederlandse afge vaardigde. Advertentie BARTEUORISSIR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 ^rwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met en kele overdrijvende wolkenvelden en m de nacht en ochtend hier en daar mist. Dezelfde temperaturen vandaag of Iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. zon: 7.18-18.30 Maan: 8.46 Advertentie Loop geen risico, maar Iaat u g o e d verhuizen. Vraag ons eens inlichtingen. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 14155 - 22279 Mr. Schürmann betoogde dat afgaan de op het internationale recht de Golf van Akaba volgens de Nederlandse rege ring beschouwd moet worden als een deel van de open zee, omdat er vier landen aan grenzen en omdat hij bre der is dan de drie-mijlszone van deze landen. Bijgevolg is de Straat van Tiran een zeestraat die twee open zee- en verbindt welke normaal door de in ternationale scheepvaart gebruikt wor den. Dergelijke zeestraten mogen door alle schepen gebruikt worden, ook al val len zij binnen de territoriale wateren van een of meer landen. Deze regel heeft het Internationaal Gerechtshof in- het geval van het Kanaal van Korfoe erkend. Aangezien de Straat van Tiran voorts twee delen van de open zee ver bindt, hebben de kuststaten niet het recht de scheepvaart door de straat waar deze binnen hun territoriale wate ren valt, te controleren, aldus mr. Schürmann. De Russische afgevaardigde, Sobo- iev, zei dat men de Israëlische ver klaringen „niet als overeenkomstig de eisen en resoluties van de Algemene Vergadering kan beschouwen". Vol gens hem tracht Israël aan zijn te rugtrekking, de „vervulling van een aantal voorwaarden te verbinden, hoe deze ook worden omschreven". Sobolev zei dat die voorwaarden in houden de consolidatie voor onbepaalde tijd van de V.N.-troepen op Egyptisch gebied en het onder het beheer van Egypte weghalen van twee sleutelge- bieden, de Golf van Akaba en Gaza. Hij wees erop dat mevrouw Meir niet van een onmiddellijke terugtrekking had gewaagd en geen datum had ge noemd, waarop de Israëliërs zich zullen terugtrekken. Sobolev viel vervolgens Cabot Lodge aan en noemde deze „hui chelachtig" in zijn verklaring van vrij dag j.l. dat hij de Israëlische regerings verklaring als een bewijs opvatte van Israëls bedoeling „onvoorwaardelijk en onmiddellijk" terug te trekken. Sobo lev meende dat het in hoofdzaak één lijn trekken van Lodge en mevrouw Meir geen toeval kan zijn maar moet voorkomen uit een in Washington uitge stippelde gedragslijn. (Rtr.-UP) •"VDv- In Den Bosch werd maandag een grote carnavalsoptocht gehouden. Rechts Krelis, links Prins Amadeiro XVIII. Zondag heeft een formatie van acht Sikorsky S-58 helikopters de helikopterlijn van de Sabena tussen Brussel en Parijs geopend. Als tweede suggestie noemde de heer Middelhuis halvering van de huurver hoging per 1 juli a.s„ een huurverho ging dus van 12,5 pet., zonder blokke ring. De huiseigenaren ontvangen aldus evenveel in contanten als bij een huur verhoging van 25 pet., waarvan de helft geblokkeerd wordt, terwijl uitbreiding xan het administratieve apparaat voor ae blokkering achterwege kan blijven. De neer Middelhuis vond deze sugges- ®antrekkelijk, omdat hier door een deel van de looncompensatie die voor de huurverhoging gegeven zal worden, vrij komt voor het compense ren van andere prijsstijgingen. Tenslotte stelde de heer Middelhuis voor, de voor de prijsstabilisatie ge vaarlijke verhoging van de omzetbe lasting te vervangen door een andere maatregel. Realisering van deze drie suggesties zou de verbondsvoorzitter het vertrouwen kunnen teruggeven, dat via een politiek van prijsstabili satie de consumptiebeperking be perkt zou kunnen blijven tot het door de drie vakcentralen genoemde per centage van 6,4. De heer Middelhuis wees ook op de mogelijkheid om de verhoging van de brood-, suiker- en melkprijs te compen seren met een verhoging van de kinder bijslag, omdat vooral de gezinnen met kinderen door deze verhogingen getrof fen worden. Hij vroeg zich voorts af of door de hogere prijzen de belasting opbrengst niet hoger zal stijgen dan be rekend is, of de regering zelf niet meer reële bezuinigingen zou kunnen invoe ren en of een lening suggestie van Romme geen uitkomst zou kunnen brengen. Hoewel ongaarne zon de heer Mid delhuis een verdere progressie in de inkomstenbelasting prefereren boven verhoging van de indirecte belastingen. Wanneer aan het laatste echter niet te ontkomen valt, zou hij deze verhoging bij voorkeur op rookartikelen en gedis tilleerd toegepast willen zien. De verbondsvoorzitter benadrukte, dat hij momenteel geen heil ziet, in een algemene loonronde, op voorwaarde echter, dat de prijsverhogingen binnen de gestelde grenzen blijven. De beste dingsbeperking op zichzelf vond hij al leszins verklaarbaar. De moeilijkheid is echter, dat men tevens een aantal maatregelen wil effectueren ouder domsvoorziening, tegemoetkoming land bouw, huurverhoging e.d. die stuk voor stuk aanbevelenswaardig zijn, maar niet tegelijk en in de oorspronke lijk gedachte omvang gerealiseerd kun nen worden. De Romeinse politie heeft de hand gelegd op drie Italianen, die in Rome en omgeving in slechts acht maanden duizend auto's ge stolen hebben. Twee weken gele den liep het drietal al in de val, maar toen slaagde het er in te ont snappen na een fel vuurgevecht. Een van hen werd echter gewond en dat heeft tenslotte tot inreke ning van de bende geleid. (U.P.) Het is niet waarschijnlijk dat het ben zineverbruik in Nederland opnieuw aan beperkende bepalingen zal worden on derworpen, zo deelt de KNAC mee. Al thans niet, wanneer de vrijmaking van het Suezkanaal zonder al te groot op onthoud voortgang vindt en wanneer Egypte aan een vrije vaart door het kanaal geen nieuwe moeilijkheden in de weg legt. Nog steeds wordt de aanvoer naar de benzinepompen in Nederland met een bepaald percentage van de normale aan voer verminderd. Er is echter prak tisch nog geen pomp zonder benzine ge komen. Ten eerste omdat de recente prijsverhoging van de benzine het ver bruik heeft doen dalen. Ten tweede omdat vrij velen, met name ook vele grote instellingen, met het oog op de situatie, vrijwillig minder benzine gebruiken. De KNAC heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de vrijwillige beperking aanmer kelijk groter is dan men gemeend had te mogen verwachten. De komende weken zal, zoals steeds bij nadering van het voorjaar, het ben zineverbruik oplopen. Men verwacht dat behoudens bijzondere moeilijkheden de benzinevoorraden voorlopg vol doende op peil kunnen worden gehou den om dit op te vangen. Minister Zijlstra zal de benzinesitu atie eind van deze week opnieuw in stu die nemen. Volgens toezegging zal daar bij het bedrijfsleven worden gehoord. Omstreeks half maart is dan een be slissing te verwachten over het al dan niet wederinvoeren van beperkingen. Het is intussen duidelijk, dat deze be slissing hoofdzakelijk zal afhangen van de gang van zaken met het Suezkanaal. Een zo groot mogelijke vrijwillige be perking van het benzineverbruik blijft vooralsnog echter noodzakelijk, aldus de KNAC. Naar United Press uit Djakarta meldt, heeft president Soekarno zich op aan raden van de chef van de legerstaf, ge neraal Nasution, tot de voormalige vice- president, drs. Mohammed Hatta, ge wend om te trachten de meningsver schillen, die tussen hen beiden bestaan, uit de weg te ruimen. Generaal Nasu tion, die ernstig verontrust is door de revolte van luitenant-kolonel Sumual op Celehes en de Kleine Sunda-eilanden, huldigt de opvatting, dat een voortduren van de onenigheid tussen Soekarno en Hatta het gevaar van nieuwe militaire revoltes en zelfs van een burgeroorlog in zich bergt. Drs. Hatta acht het plan van de president „tot redding van de natie" te naïef om kans van slagen te hebben. Hij voelt niets voor het opne men van communisten in de regering. Hatta meent, dat er andere methoden zjjn om de huidige crisis in Indonesië te overwinnen en om tegemoet te ko men aan Soekarno's verlangen actief deel te nemen aan de regeringswerk zaamheden. Hatta stelt de vorming van een presidentieel kabinet onder leiding van Soekarno voor. Tevens wil hjj, daf alle kabinetsvergaderingen door de pf'- sident worden bijgewoond. Volgens Uni ted Press heeft Soekarno zich echter tot Hatta gewend in een poging om hem voor zjjn conceptie te winnen. Buiten de communistische en de nationalistische partij is het verzet tegen Soekarno's conceptie intussen vrijwel algemeen. Gisteren heeft de Adat-raad in Padang de denkbeelden van de president ver worpen. Volgens de correspondent van het A.N.P. heeft een delegatie van jon geren van buiten Java de president zon dagavond in urabaja belet over zijn conceptie te spreken. Zij hadden gedreigd de zaal te verlaten, als hij 'ver „poli tiek" zou spienen. Soekarno bekortte toen zijn rede en roerde de „conceptie" niet aan. De invloedrijke „Merdeka" drong vanmorgen aan op de onmiddellijke af- Donderdagmiddag keert Prins Bern- hard per K.L.M.-vliegtuig terug naar huis van zijn bezoek aan Amerika. Slechts vandaag had hij nog een of ficieel program. Hij was de gast van New Yorks burgemeester Robert F. Wagner aan een lunch in het Waldorf- Astoria hotel. Voorts hield Z.K.H. een toespraak tot het Calvin Bullock Fo rum van bankiers en woonde hij een receptie op de Nederlandse club bij. kondiging van de staat van oorlog en beleg in geheel Indonesië. „De ontbin ding komt thans de toestand van anar chie nabij." Volgens radio-Makassar heeft luite nant-kolonel Sumual bekendgemaakt, dat hij het eens is met de zienswij2e van drs. Hatta en dat hij voorstander is van de vorming van een presidentieel ka binet onder de gezamenlijke leiding van Soekarno en Hatta. Hij eist verder de afschaffing van het centralistische e- geringssysteem in Indonesië. De Na tionale Raad, waarin Soekarno's concep tie voorziet, zou gewijzigd moeten wor den in een Senaat, waarvan 70 procent der leden afkomstig moet zijn uit de buiten-gewesten. Het Oostindonesische militaire be stuur acht de afschaffing van het cen trale regeringsstelsel noodzakelijk, om dat dat verantwoordelijk wordt geacht voor de bureaucratie, de corruptie en de stagnatie bij de ontwikkeling van het gebied. Aan de verschillende gebie den in de gehele archipel moet uitge breide autonomie worden verleend. Verder eist het militaire bestuur de op stelling van een vijf-jarenplan voor elke provincie en verdeling van de beschik bare buitenlandse valuta (met inbegrip van de herstelbetalingen door Japan) in overeenstemming met de oppervlak te van de verschillende gebieden en niet op basis van hun bevolking. De plaatselijke afdeling van de Masjumi en van de Oostindonesische „Federale Partij" hebben reeds hun instemming betuigd met de inhoud van de procla matie. In bepaalde politieke kringen in Djakarta is men van mening, dat Soekarno zjjn plan voor een geleide democratie drastisch zal moeter wij zigen of misschien geheel zal moeten opgeven, wil hü het uiteenvallen van de republiek voorkomen, nu naast de religieuze partijen ook het opstandige Oost-Indonesië zijn voorstellen heeft verworpen. Het enige alternatief, zo redeneert men, zou het gebruik van geweld zijn. Als opperbevelhebber van de strijd krachten zou Soekarno een beroep kun nen doen op het leger. Een dergelijk optreden zou echter tot een burgeroor log kunnen leiden en in Djakarta acht men het daarom niet waarschijnlijk dat Soekarno tot deze stap zou overgaan. Men wijst erop, dat Soekarno nog de gelegenheid heeft zjjn gezicht te redden door het voorstel van Oost-Indonesië voor de vorming van een presidentieel kabinet te aanvaarden. De verwarring in Indonesië is zel den zo groot geweest als op het ogenblik. Terwijl president Soe karno zijn hele prestige heeft verbonden aan een poging om van de „westerse, parlementaire democratie" af te ko men, neemt het verzet in de buiten gewesten tegen de java-centrische poli tiek van Djakarta meer en meer de vorm aan van het federalisme, dat zes jaar geleden als westerse import is ge liquideerd. Niet in de laatste plaats ook is de verwarring toe te schrijven aan de officiële Indonesische gewoonte om op calamiteuze gebeurtenissen te reageren met verzoenende, vermanende gebaren, hoogstens met zachte dwang, de be faamde „perinta halus". Sinds Kerst mis zijn nu al „onderhandelingen" gaande met de opstandige „Banteng- raad" in Midden-Sumatra. Zuid-Suma- tra gaat in alle stilte zijn eigen gang en alleen in Noord-Sumatra is het ge zag van de centrale regering in beperk te mate hersteld. De nieuwe revolte in Oost-Indonesië is gedeeltelijk te verklaren uit de zelfde oorzaken, die grote delen van Sumatra tot rebellie hebben bewo gen. De buitengewesten verzetten zich tegen de financiële en administratieve zuigkracht, die Djakarta op hen uitoefent. Weken geleden was er al sprake van plannen om ook op Celebes een „revolutionaire raad" op te richten. Maar sindsdien is er nog iets bij geko men. De Oost-Indonesische revolte komt na en is waarschijnlijk een reactie op de publikatie van Soekarno's „concep tie tot redding van de staat". De kern van die conceptie is, dat volgens Soekar no een Indonesisch communist in de eer ste plaats Indonesiër is en pas daarna communist, en dat hij dus zeer wel de qualificaties bezit om toe te treden tot een regering van „wederzijdse samen werking", van „gotong rojong". et die stelling van Soekarno is men het in Oost-Indonesië, waar religieuze principes sterker spre ken dan in sommige Djakartaanse mil- lieus, niet eens. Van gebrek aan na tionalisme kan men het militaire com mando in Oost-Indonesië moeilijk be tichten. De strijd tegen de plaatselijke Darul Islam, met Kahar Muzakkar aan het hoofd, en het weerstaan van de R.M.S.-troepen, heeft de nationalistische gevoelens van overste Sumual eerder aangewakkerd dan doen verflauwen. Wat zjjn actie op dit moment accen tueert is, dat het met Indonesië als ge heel niet goed gaat. De federalistische opzet uit de tijd van Malino. Pangkal Pinang en Den Pasar hield meer reke ning met de Indonesische realiteit dan de hersenschimmen van Soekarno. Het zou de taak van het hoogste gezag in Indonesië moeten zijn de neiging naar het federalisme in goede banen te lei den, opdat de Indonesische staat niet desintegreert. In plaats daarvan schijnt de president te volharden in zijn voor nemen de hulp van de communisten in te roepen, teneinde de buitengewesten te dwingen plaats te nemen aan „één familietafel, éért werktafel". Het valt te vrezen, dat hét tijdperk van de „perinta halus" in Indonesië snel ten einde loopt. Het instellen van commissies is hier te lande een geliefkoosde bezigheid. Men kan er netelige zaken voortref felijk mee op de lange baan schuiven, want commissies plegen een lang le ven te hebben en de resultaten, die men ermee bereikt, zijn weieens om gekeerd evenredig aan haar levens duur. Met de door de K.V.P. en P.v.d.A. ingestelde commissie voor een onpartijdig onderzoek naar de ver antwoordelijkheid voor de incidenten, welke zich tijdens de verkiezingscam pagne in 1956 in het zuiden des lands hebben voorgedaan, is het echter anders gegaan. Nog vóór deze com missie een neutrale voorzitter heeft gekozen, is zij aan de hand van het haar ter beschikking gestelde docu- mentatie-materiaal en andere gege vens eenstemmig tot de conclusie ge komen, dat zij geen redelijke moge lijkheid ziet om een voldoende ge grond antwoord op de haar gestelde vragen te geven. Beide partijen heb ben daarop besloten, maar verder van een onderzoek af te zien. Wij vinden deze gang van zaken voorbeel dig en bevelen die gaarne aan menige andere commissie aan. Het besluit van de K.V.P. en de P.v.d.A. om zich bij de zienswijze van de commissie neer te leggen, kunnen wij billijken. Ook zonder commissies worden er in de politiek te veel oude koeien uit de sloot gehaald. Bij het plotseling oversteken van de Kennemerstraatweg is het zesjarig dochtertje van de familie De Klerk te Alkmaar door een personenauto ge grepen. Het kind is in het ziekenhuis overleden. uDe Hawker Seahawk", de nieuwe deklandingsjager, die ook op de „Karei Doorman" gebruiktzal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1