De moeilijkheden bij de verkiezingsactie 1956 m Labour niet bij machte om minister naar huis te sturen Verdergaande verbetering van Sebevening,se havencomplex K ru iswoord raadse l n u u Er wordt hard gewerkt aan het Surinaamse tien-jarenplan 1 il B Onderzoek biedt geen redelijke mogelijkheid tot een voldoende gegrond antwoord T reinvertraging rond Utrecht Brunei wenst zelfbestuur Rome in het voorjaar ERIC DE NOORMAN Sir David Eccles begaat onhandigheid Haagse gemeenteraad besluit tot: Twee arrestanten ontsnapt It /- \m DINSDAG 5 MAART 1957 PAGINA x CONTROVERSE K.V.P.—P.v.d.A. Bestolene krijgt zijn eigen fiets te koop aangeboden Essay-prijsvraag over de grammofoonplaat Binnen Brits Gemenebest Krappe overwinning Thailandse regering y-m mrnm mmm. Storm in een glas water iill»! - if:;-' v WW' i J! Hf Sjepilof behartigt nu de cultuur 100.000 scholieren werken in vakantie Botersmokkel Chauffeur in vrijheid Geraffineerde melk- dieven gegrepen JONGEN STEEKT MET MES Aanslag op omstreden figuur in Israël President Egyptische Suezkanaalmaatschappij overleden - Na een uur gegrepen Pater Dignus Koot O.F.M. 25 jaar priester Van de zijde van de K.V.P. en van de P.v.d.A. deelt men ons het volgende inede: „Gedurende de verkiezingsactie in het jaar 1956 deden zich in het zuiden des lands een aantal moeilijkheden voor. Het partijbestuur van de P.v.d.A. stel de, zulks op suggesties van een in Lim burg verschijnend blad, voor, een on partijdige commissie de vraag voor te leggen, of de besturen van de betrok ken politieke partijen verantwoordelijk gesteld konden worden voor de in de pers gesignaleerde incidenten. Het par tijbestuur van de K.V.P. verklaarde zich met dit voorstel akkoord. In gezamenlijk overleg werd beslo ten, een onpartijdige commissie een onderzoek te doen instellen naar het voorgevallene in Venlo en Roermond op 17 mei 1956 (vergaderingen, waar o.a. dr. Drees het woord voerde) en omstreeks 27 mei 1956 te Heerlen (het plakken van een affiche van de P.v.d.A. op een rustaltaar, dat ten dienste van een te houden processie was opgericht). De K.V.P. verzocht de heren mr. J. P. Hustinx en mr. dr. Ch. J. M. A van Rooy in de commissie zitting te nemen. De P.v.d.A. verzocht dit aan de heren prof. dr. J. A. van Hamel en M. van Veen. Het lag in de bedoeling, dat deze vier commissieleden een voorzitter niet tot een der betrokken partijen be horend zouden aanwijzen. De voorzittersvan de beide partijen ontvingen van de vier aangezochte com missieleden. gedateerd 22 februari 1957, de volgende brief: „Naar aanleiding van uw tot ons ge richt verzoek in commissieverband een onderzoek in te stellen naar enkele, tij dens de aan de verkiezingen 1956 voor afgaande periode plaats gehad hebben de voorvallen zo op 17 mei 1956 te Venlo en te Roermond en omstreeks 27 mei 1956 in de gemeente Heerlen en naar bepaalde, eventueel hiermede in verband te brengen verantwoordelijk heden, delen wij u het volgende mede: (Van onze Utiechtse redacteur) In verband met de blokrevisie van het seinhuis A. ten noorden van het em placement Utrecht, met welke werk zaamheden zondagavond een begin is gemaakt, zijn gisteravond en heden morgen vertragingen opgetreden op de lijn UtrechtAmsterdam. Voor deze periodieke revisie moeten alle seinen en wissels losgemaakt worden en kan slechts één trein tegelijk passeren, waar door een voorlopige beveiliging is aan gebracht. Naar wij van de N.S. verne men, zullen de werkzaamheden tot 14 maart voortduren. De komende tien da gen zal daarom met enige vertraging op dit baanvak rekening moeten wor den gehouden, zij het in mindere mate dan gisteravond en vandaag. In verband met de noodzakelijke re visie van de beveiliging rond het cen traal station te Utrecht zullen ter ont lasting van dit station voor de duur van de revisie de treinen tussen Utrecht en Leiden slechts tussen Woerden en Leiden rijden en de stoptreinen tussen Utrecht en Amsterdam slechts tussen Maarssen en Amsterdam. Tussen Utrecht en Vleuten, Utrecht en Woerden en Utrecht en Maarssen zijn autobussen ingelegd. De bussen naar Woerden ver trekken op het hele uur uit Utrecht en sluiten te Woerden aan op de trein naar Leiden. De bussen naar Maarssen sluiten te Utrecht aan op de stoptreinen uit de richting Arnhem. De vertraging vandaag is belangrijk minder dan gisteren. Zij bedraagt voor de treinen van en naar Utrecht niet meer dan 4 a 10 minuten. Men vraagt zich, daar de plannen voor deze revisie reeds drie maanden geleden bij de N.S. bekend waren, af waarom hiervan niet tijdig mededeling is gedaan. Nu waren vele reizigers zondagavond gedupeerd. Anderzijds hebben de N.S. zichzelf op kosten ge jaagd. Verscheidene personen, die hun aansluiting zondagavond niet konden halen, moesten in taxi's worden ver voerd of in Utrechtse hotels over nachten. (Van onze Haagse redactie) Een man die vrijdagavond argeloos in een Haags café een glaasje bier zat te drinken kreeg van de kastelein een fiets te koop aangeboden. Door de be schrijving werd het hem duidelijk dat het zijn eigen fiets moest zijn, die hem enige weken tevoren was ontstolen. Later vertelde hij dit in een broodjes zaak. De eigenaar van deze zaak zei ook een tweedehands fiets te hebben gekocht. De man, wiens fiets gestolen was, besloot dit alles aan de politie te vertellen. Bij onderzoek bleek dat beide fietsen gestolen waren door een 46-jarige los- werkman. Deze had bij de caféhouder een gefingeerde naam, bij de broodjes zaak echter zijn eigen naam opgegeven. Hij had nog een gestolen fiets thuis staan. Eind januari had hij zich een viertal fietsen toegeëigend. Hij is aan gehouden. In samenwerking met de N.V. Philips' Phonographische Industrie te Baam en de N.V. Phonogram te Amsterdam schrijft de Association de la Presse Phonographique Internationale (Neder landse Sectie) een essay-prijsvraag uit. Inzendingen hiervoor moeten een of meer aspecten van de fonografische reproduktie tot onderwerp hebben. Er worden drie prijzen uitgeloofd, waarvan de eerste bestaat uit een bezoek aan een der Europese muziekcentra voor twee personen gedurende veertien da gen. De jury wordt gevormd door: dr. J. Daniskas- R. N. Degens: J. L. Ooms; J. Schrier; B. J. H. Stroman. De inzendingstermijn sluit op 1 okto ber 1957. Volledige inlichtingen over de ze prijsvraag verstrekt het secretariaat van de Association de la Presse Pho nographique, Pijnboomstraat 47 in Haar lem. Alvorens een door ons te kiezen vijfde persoon uit te nodigen als voorzitter aan het werk van onze commissie deel te nemen, hebben wij ons over de ons voorgelegde materie en enkele daarmee verband houdende vragen beraden. Daarbij hebben wij kennis genomen van ons ter beschikking gestelde documen tatiemateriaal, terwijl wij ook andere, ons eventueel ten dienste staande mo gelijkheden in beschouwing hebben ge nomen. Overweging van een en ander heeft ons eenstemmig tot de conclusie doen komen, dat voortzetting van ons onder zoek niet tot een zodanig resultaat kan leiden, dat het redelijke mogelijkheid biedt op de ons gestelde vragen een voldoende gegrond antwoord te geven. Wel hebben wij vastgesteld, dat in alle bedoelde gevallen aanstonds de bestu ren en instanties van beide partijen hebben verklaard, voor de gewraakte feiten geen verantwoordelijkheid te dra gen en deze af te keuren. Gezien het vorenstaande zouden wij van een ver dere bemoeienis ten deze willen afzien. Was getekend: J. van Hamel, J. Hus tinx, Van Rooy en Van Veen. Van de zijde van de K.V.P. en van de P.v.d.A. deelt men ons mede na deze brief van verdere aandrang op het in stellen van een onderzoek te moeten afzien." De kleine Engelse kolonie Brunei Noord-Borneoheeft, naar de voorzit ter van de enige politieke partij in deze kolonie heeft verklaard, zich voor genomen naar zelfbestuur binnen het kader van het Britse Gemenebest te streven. A. M. Azahari, de voorzitter van de „Volkspartij", is uit Singapore naar Brunei gegaan, om daar'een mas savergadering te beleggen. Azahari verklaarde, dat wellicht Noord-Borneo, Malakka en Singapore later tot één staat zullen worden sa mengesmolten. Brunei zal nooit deel van Indonesië uitmaken, aldus Azahari. (U.P.) De anti-communistische regering van maarschalk Piboel Songgram van Thai land heeft een krappe overwinning be haald in de verkiezingen, die vorige week gehouden zijn, aldus blijk, uit of ficiële cijfers. De regeringspartij, de Seri Managa- sila, heeft 83 zetels in de nationale ver gadering gekregen van de 158, waarvan de uitslag bekend is. 10 zetels zijn toe gevallen aan de partij Thamathipat, die beloofd heeft de regering te zullen steu nen. De oppositionele rechtse democra ten verwierven 29 zetels. De overige ze tels zijn verdeeld onder kleinere par tijen en de onafhankelijken. Van twee zetels zijn de uitslagen nog niet bekend. 160 leden van de nationale vergadering worden door de regering benoemd. Verenigde Staten De Amerikaanse marine heeft contracten getekend voor de bouw van het eerste door 'kernenergie voortgestuwde vliegdekschip en voor vijf atoom-onderzeeërs. (A.F.P.) 26. Terwijl Eric met een frons de Drakar nastaart, ziet hij de onbekende krijgers eensklaps met bekwame spoed in het kreupelhout verdwijnen. Het heeft er alle schijn van dat ze de achtervolging hebben opgegeven, maar het zekere voor het onzekere nemende, beduidt Eric naar Nahenah te blijven waar hij is. De oude krijger snuift minachtend en gromt: „Bah, het ware Nahenah liever geweest te sterven als een krijger dan hier als een eendvogel tussen het riet te kruipen". „En mij hulpeloos alleen laten", poogt Eric de oude vechtjas op te beuren. „Dat zou een laffe streek geweest zijn". Inmiddels reinigt hij diens verwonding, legt de geneeskrachtige kruiden, welke Nahenah in een zakje aan zijn gordel draagt, op de wonde en maakt van een lap van zijn broek een stevig verband. „We moeten vóór die troep schavuiten onze krijgers zien te bereiken", zegt de Noorman. „Hoe komen wij hier weg, het is onmogelijk de rivier op deze breedte over te steken en op deze oever zit die vijandige stam ons in het vaarwater. „Het is beter menselijke vijanden het hoofd te bieden dan hongerige watergeesten, meent mijn bleke broeder", merkt Nahenah op. „Wij moeten het langs deze oever proberen". Van hun achtervolgers hebben zij inmiddels niets meer bemerkt, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat zij nog in de omgeving rondzwerven. Toch moeten zij het er op wagen. Behoedzaam verlaten zij hun schuilplaats. 4,-, Rome in het voorjaar. Een oude ruïne, grazende schapen en op de achtergrond een moderne kerk. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Het Britse Lagerhuis is een uiterst eerbiedwaardig instituut, en het is zich van deze eerbiedwaardigheid al te zeer bewust. Dit leidt bij tijd en wijle tot iet wat pijnlijke vertoningen in Westmin ster. En gisteren gedroeg zich het Huis niet erg indrukwekkend. De News Chro nicle, in een hoofdartikel van heden ochtend, noemde de aftaire „domweg onnozel." De vorige week besprak men in het Lagerhuis de moeilijke financië le positie van de Britse bioscopen en de mogelijkheid enige verlichting te brengen in hun positie. Een Lagerhuis lid vroeg tijdens de discussie aan de minister van handel, Sir David Eccles, of de Kanselier van de Schatkist van plan was de vermakelijkheidsbelasting te verlagen. Hierop antwoordde de mi nister van handel dat een verlaging van de vermakelijkheidsbelasting de enige wijze was, waarop de kanselier van de schatkist verlichting kon bren gen. Het behaagde de Labour-oppositie de ze onhandige opmerking te bestempe len als een „begrotingslek", ofschoon de premier zelf aanstonds vroeg, hoe men een openlijke verklaring van een minister in het Lagerhuis kon bestem pelen als een lek. Het behaagde de op positie, waarvan men had gedacht dat zij ernstiger zaken te bespreken had, eveneens een motie in te dienen van af; keuring tegen de regeihng. Aan deze motie verspilde het Lagerhuis gisteren bijna vijf onzalige uren. Alle zware geschut van Labour werd in het veld gebracht tegen de ongeluk kige minister van handel. Gaitskell, leider van de oppositie, en Wilson, of ficieel woordvoerder van Labour voor financiële en economische zaken, wa ren de voornaamste sprekers namens Labour. Maar het hoogtepunt, of liever het laagtepunt, kwam, toen Hugh Dalton met een brok in de keel een hoog dravende rede hield over hoeveel be ter hij zelf zich tien jaar geleden had gedragen. Tien jaar geleden beging Dalton de monumentale indiscretie om even vóór het houden van zijn be grotingsrede hij was destijds kan selier van de schatkist in de Labour- regering aan een verslaggever van een Londens avondblad een bijzonder heid van zijn begroting mee te de- De Russische oud-minister van buiten landse zaken Dmitri Sjepilof, die thans secretaris van het centrale partijcomité is, heeft op een congres van Russische schilders en beeldhouwers een aanval gedaan op de kunst in het Westen. Hij zei, dat de Russische realistische kunst op de goede weg was en dat zij daarom hef'voorwerp is van de „kwaadaardige woede van de vijand." Sjepilof vertelde de ongeveer zeshon derd afgevaardigden van zijn ervaringen op een Parijse tentoonstelling van „neo realistische" werken van kunstenaars uit zestien landen. „Ik zag honderden doe ken, wat vuile en smerige klodders, en onnatuurlijke combinatie van horizontale en vertikale lijnen en kubussen en bollen. Alles wat ik zag scheen ontstaan uit pathologische razernij, een bespotting van menselijke gevoelens. De enige troost was, dat wij in de drie uur, welke wij op de tentoonstelling doorbrachten, slechts drie bezoekers tegenkwamen," aldus de oud-minister. Zijns inziens wordt door „de bourgeois-pers en door franken en dollars een formalistische neiging in de kunst gesteund, die er op is gericht de geesten van de mensen met het vergif van nihilisme en bespotting van alle heilige dingen van de cultuur te bederven teneinde ideologische wa pens te verstrekken aan lasteraars en aanstichters van pogroms." Daartegenover stelde spreker de Sov jet-kunst, die „een krachtige, vele natio naliteiten omvattende kunst is met een nieuwe ideologische inhoud een kunst van geweldige artistieke kracht." „Het is de taak van de kunst om de miljoenen werkers in esthetische zin op te voeden. Wij kunnen de formalistische grillen en de lelijke voortbrengselen van abstracte kunst niet gebruiken. Wij hebben behoefte aan een levensechte kunst van een ver heven menselijkheid," aldus Sjepilof. Het contactcentrum bedrijfsleven-on derwijs zal in april drie regionale con ferenties houden, achtereenvolgens te Breda, Ede en Scheveningen, die zijn bestemd voor rectores, directeuren en docenten bij het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, en voor on dernemers en hogere bedrijfsfunctiona- rissen. Het onderwerp zal zijn „de vakantie, stage van scholieren in het bedrijfsle ven." De conferenties worden gehou den, omdat in de zomervakantie van 1956 ongeveer 100.000 scholieren voor enige weken in Nederlandse bedrijven hebben gewerkt. Men wil bezien in hoe verre het werken in de vakantie zinvol is te maken voor de toekomst van de jongens en meisjes. i (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft zich maandagmiddag akkoord verklaard met de uitgewerkte plannen met betrekking tot het tweede gedeelte van de voorzie ningen, die aan het Scheveningse bin nenhavencomplex moeten worden ge troffen. Door vérschillende sprekers werd in tussen opnieuw aangedrongen op een spoedige gunstige beslissing van de re gering t.a.v. de zo broodnodige verbe tering van de Scheveningse buitenhaven. Door de heer Damme (P. v.d. A.) werd als een nieuw argument voor deze ver betering aangevoerd de bepaling in het reglement van de onderlinge verzeke ringsmaatschappij (waarbij de Katwijk- se en de Vlaardingse vissers zijn aan gesloten), dat het de betrokkenen ver boden is gebruik te maken van de Sche veningse haven. De heer Damme en ook andere sprekers betoogden dat hoopte, dat de regering in de beslissing van de Haagse raad tot verdergaande verbetering van het binenhavencomplex een aanleiding zou zien om ook van haar kant de voor de instandhouding van het Scheveningse visserijbedrijf zo belang rijke maatregelen te treffen. Het tweede gedeelte van de voorzie ningen omvat drie onderdelen, te we ten het visafslagcomplex, de verkeers- voorzieningen rond dit complex en de havenwerken. De Haagse raad stelde voor deze voorzieningen een krediet be schikbaar van bijna zestieneneenhalf miljoen gulden. Het te stichten nieuwe visafslagcomplex zal hiervan iets meer De chauffeur uit Maastricht, die de vorige week werd gearresteerd naar aanleiding van het smokkelen van bo ter naar België, heeft een volledige be kentenis afgelegd. De officier van justitie te Maastricht heeft hem inmid dels op vrije voeten gesteld. Een Amsterdammer en een Belg, die de vorige week door de Belgische doua ne werden gearresteerd, bevinddh zich nog in de gevangenis te Tongeren. Het onderzoek naar de herkomst van de bo ter is in volle gang. De douane-recher che uit Nijmegen is nu ook in Maas tricht met het opsporingswerk bezig. dan de helft vergen. Behalve een grote afslaghal zal het complex omvatten een dienstgebouw en een rij pakruimten. In het nieuwe afslaggebouw zal plaats zijn voor achttienduizend kisten vis; in het huidige gebouw kan nog niet een vier de van dit aantal worden geplaatst. De eerste binnenhaven zal verder worden uitgediept tot zes meter beneden N.A.P. De taluds aan de noordoostelijke en de noordwestelijke zijde van dit havenbek ken zullen worden vernieuwd en ver lengd, de zuidoostelijke zijde zal worden voorzien van een stalen damwand en de kade aan deze zijde zal worden op gehoogd. Voor het eerste gedeelte van de voorzieningen, onder meer de bin- nenvoorhaven betreffend, is de benodig de rijksgoedkeuring nog niet binnenge komen, ofschoon de gemeenteraad al een jaar geleden tot het uitvoeren van dit gedeelte van de plannen besloot. Met deze uitvoering kan dus nog niet worden begonnen. (BIK) De Haagse politie heeft vier personen aangehouden wegens diefstal en heling van een aantal kratten met flessen melk, dat dichtbij de vijftig moet liggen. Twee chauffeurs van een groot melkbedrijf in de Haagse binnenstad en een binnen- knecht wisten elke zaterdag een vracht auto zo te laden dat een drietal kratten aan het oog van de teller ontsnapte. De kratten met flessen melk werden ver kocht aan een Haagse melkboer. Per krat leverde het de drie employees van het melkbedrijf ruim zeven gulden op. De diefstallen zijn begonnen in novem ber van het vorige jaar. De melkboer zal wegens heling worden vervolgd. In de rust van de in de derde klasse oost van het zaterdagvoetbal te Kam pen gespeelde voetbalwedstrijd Go AheadS.V.V.N. kregen twee jongens ruzie over het gooien met steentjes. Een van de twee wond zich zo op, dat hij een mes trok en de twaalf-jarige Berry de Haas in de zijde stak. De jongen is naar het stadsziekenhuis te Kampen overgebracht, waar operatief is ingegrepen. Zijn toestand is thans bevredigend. len. Dit leidde zeer terecht tot het in dienen.van zijn ontslag. Gisteren herinnerde Dalton het La gerhuis aan deze indiscretie en aan de houding, die hij zelf had aangenomen. Labour vond deze ietwat smakeloze en melodramatische rede geheel naar zijn zin en juichte geestdriftig. Dalton ver klaarde, dat hij het ministerieel fatsoen van de Labourpartij hoger aansloeg dan dat van de huidige conservatieve rege ring. De premier besloot het debat na mens de regering. De socialisten had den tijdens het debat het advies gegeven aan Sir David Eccles zijn ontslag te ne men. Macmillan verwees hiernaar, toen hij zeide dat hjj een daad van schan delijke lafheid en gebrek aan trouw zou stellen, indien hij een dergelijk voorstel tot ontslagname van de heer Eccles zou aanvaarden. De socialisten verloren de stemming met 307 tegen 252 stemmen en hebben geen reden trots te zijn op zichzelf. Sir David Eccles deed er gisteren tij dens het debat het zwijgen toe, hetgeen misschien maar het beste was. Zijn poli tieke carrière is ernstig geschaad door zijn onhandigheid van vorige week en het debat van gisteren. Dr. Israël Kastner, tijdens de oorlog leider van de Joodse gemeenschap in Hongarije, is gisteren te Tel Aviv bij een aanslag op zijn leven ernstig ge wond. Zijn aanvallers vuurden drie maal op hem, toen hij het gebouw ver liet van het in het Hongaars verschij nende blad, waaraan hij is verbonden. Een van de kogels heeft hem in de borst getroffen, de andere misten hun doel. Volgens een ooggetuige zijn er twee aanvallers geweest, die er met een jeep vandoor gingen. De politie zegt vier verdachten te hebben aangehouden. Dr. Kastner werd een omstreden fi guur in Israël als gevolg van de ver volging wegens smaad tegen een zekere Malkiel Greenwald, die dr. Kastner be schuldigde van samenwerking met de Nazi's in Hongarije en medewerking bij de uitroeiing van de Hongaarse Joodse gemeenschap. Greenwald werd vrijgesproken door de rechtbank van Jeruzalem. De presi dent van de rechtbank verklaarde, dat Kastner zijn ziel aan de duivel ver kocht had. De procureur-generaal heeft tegen de uitspraak beroep aangetekend bij het hooggerechtshof, waarvan het arrest thans wordt afgewacht. Hilmi Bahagat Badawi, de president van de Egyptische Suezkanaalmaat schappij, is gisteren, terwijl hij in zijn auto onderweg was naar zijn kantoor te Cairo, aan een hartverlamming over leden. Hij was 53 jaar oud. Badawi was een der directeuren van de oude Suezkanaalmaatschappij te Pa rijs. Als minister van handel en indus trie in het kabinet van generaal Naguib trad hij in 1954 om gezondheidsredenen af. Hij was een vooraanstaand jurist. Badawi bracht in de herfst een be zoek aan de V.S., waar hij olie- en scheepvaartmaatschappijen om hulp bij het onderhoud en de modernisering van het Suezkanaal zou hebben verzocht. Horizontaal: 1. onrustig - gedicht 2. toon - omdraaien - zangstem 3. lichaamsdeel - zorgwekkend - transportmiddel 4. en dergelijke - hijstoestel - geen oorlog 5. loot - zevenstemmig stuk - Overzeese Gebiedsdelen - voorzetsel 6. boek der Mohammedanen - lidwoord - geweldig 7. insekt - ondergang - - onverstandig - schaakstuk 8. lastschip - vruchtbare streek - waterweg 9. onverbloemd - nummer (afk.) - bloedhuis - Griekse oorlogsgod 10. kloosterling - schouwspel - wandpilaster 11. vroegere benaming van Indonesië (afk.) - bunzing - kreet 12. dicht - bolgewas - landbouw werktuig - distilleerkolf 13. tijding - eerwaarde heer (Lat. afk.) - toegift Verticaal: 1. hoofddeksel - onbezet 2. geschikt 10 I! i - duin - slede - levend hout 3. doodstraf door stroom - riviertje 4 de profeet inde walvis - vreemd lotgeval 5. overheids dienaar - petroleum 6. putemmertje - vacht - onderdeel van dynamo 7. het genieten - plaats in Gel derland - braafheid 8 talmen - 'vreemd geld - Ierland 9. afgelegen - voortrekker (afk.) - Arabisch vorst - luitenant (afk.) - oud 10 slot - tocht door Amsterdams grachten - ton (afk.) 11 recht stuk watel - Europeaan 12 groente - schraal - beginstreep - tijdrekening 13 kolendragér aan boord - maand (afk.) Ruim twee jaar geleden, in decem ber 1954, werd tussen de regeringen van Nederland en Suriname een over eenkomst gesloten met betrekking tot de financiering van het Surinaam se tien-jarenplan. Dit plan zou een be drag vergen van 254.000.000. Over eengekomen werd, dat Nederland een derde van dit bedrag zou schenken en een derde zou lenen aan Surina me, terwijl Suriname het resterende bedrag uit eigen middelen zou aan vullen. Intussen wordt hard aan het tien-ja renplan gewerkt. Door het aanleggen van rioleringen en het bouwen van pompgemalen wordt voor een goede wa terhuishouding gezorgd. Ook worden ve le wegen aangelegd of verbeterd. De bestaande luchthaven Zanderij wordt verbouwd tot een van de modern ste vliegvelden ter wereld. Scholen verrijzen zowel in Paramari bo als in de distrikten, en dank zij een hyper-moderne technische school. Een huishoudschool en een internaat zal het tekort aan goed-onderlegd personeel worden verminderd. Door de proeven, die de cultureel- technische diensten hebben genomen, is men erin geslaagd de produktie van verschillende cultures op te voeren en schadelijke ziekten afdoende te be strijden. Ook de volkshuisvesting heeft de vol- J De toegangspoorten vaat het Olympisch Stadion te Amsterdam zijn gemoderniseerd. Ie aandacht. Er zijn inmiddels hele woonwijken gereed gekomen met keuri ge, frisse huizen, waarvan de huurpijs binnen het bereik ligt van de armste lagen der bevolking. Zeer veel werk is verricht door de K.L.M.-aerocarto, die binnenkort het ge. hele grondgebied van Suriname gekar teerd zal hebben, waardoor zowel de overheid als particuliere instellingen ook over die gegevens kunnen beschik ken, waarnaar op het ogenblik slechts kan worden geraden. Andere projecten, die het planbureau onder handen heeft, zijn de mijn- en bosbouw, het aanleggen van polders, de gezondheidszorg het volkscredietwezen, de industrie, enz. Zaterdagavond zijn twee arrestanten in het huis van bewaring te Maastricht erin geslaagd te ontsnappen nadat zij twee bewakers hadden neergeslagen. De Maastrichtse politie arresteerde de beide mannen reeds een uur later in een woning van een kennis van een hunner in de buurt van het huis van bewaring, waar zij een toevlucht hadden gezocht. Omstreeks elf uur werd er uit een van de cellen in het huis van bewaring ge beld naar de bewaker. Toen deze ver scheen, werd hij neergeslagen en van zijn sleutels beroofd. Twee van de mannen die in deze cel zaten hebben daarna nog twee andere cellen geopend en een tweede bewaker die op het ge rucht naar boven kwam, eveneens neergeslagen. Een poging om de direc teur van het huis van bewaring telefo nisch te waarschuwen, ondernomen door een medegevangene die door de beide mannen was bevrijd, mislukte. De twee ontsnapten wisten uit het hoofdgebouw te komen en maakten zich uit de voeten via het aangrenzende ter- tein van het ziekenhuis calvariënberg in de richting van het westelijk deel der stad. Dank zij haar bekendheid met de antecedenten der mannen, slaagde de politie er snel in hen te grijpen. De twee bewakers zijn niet ernstig gewond. Zij konden na medische behan deling naar huis keren. De arrestanten, een 19-jarige mijn werker uit Schaesberg en een man uit Maastricht zaten wegens een betrekke lijk onbeduidend delict in voorarrest. De gardiaan van het Minderbroe dersklooster te Woerden, pater Dignus Koot O.F.M. viert woensdag zijn zilve ren priesterfeest. Pater Dignus Koot was gedurende twaalf jaar professor in de klassieken aan het missiecollege St. Willibrordus te Katwijk aan de Rijn. Vervolgens was hij gardiaan te Bleyer- heide, Vlodrop. Megen en sinds 1953 in het assistentie-klooster te Woerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2