NAAIMACHINES Interscholaire expositie in Huis van Looy De Nederlandse Comedie speelt twee korte drama's van Terence Rattigan V T Stichtingsbestuur kon niet voldoende geld beschikbaar stellen voor studiebeurzen D Helers en stelers op het matje van de politierechter Op thema der eenzaamheid en onder de titel „Aparte Tafels" Verhoging van het gemeentelijk subsidie tot f25.000 gevraagd Fraai pianoconcert op Triniteitslyceum Onze jeugd is creatief BEHANG IfUmiilÜLVW Uit STAD 1 Ien STREEK Rotonde bij Ramplaan verdwijnt WEGVERVOER 5 PROCENT DUURDER DINSDAG 5 MAART 1957 PAGINA 3 FINANCIËLE HULP AAN STUDERENDEN Academici ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Films burgerlijke Stand Haarlem fe-We.reMsma, d.; D. Teitsma- B-candidaten H.H. Wijdingen RENAULT BESTELAUTO'S GARAGE DEN HOUT De expositie Nationaal Landjuweel „Vondel" uit Zaandam winnaar van Haegch- spel-noord R.-K. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN Veertigjarig jubileum Ongelukken in Haarlem IN DE HAARLEMSE STADSSCHOUWBURG Primitief Etaleur weigert voor vde belasting te werken Daardoor alimentatie nagelaten HOOGOVEN IN REPARATIE LAATSTE SERIETOCHT „JAN PASSTOORS" oor een zeer goed bezette schouwburgzaal heeft de Ne derlandse Comedie gisteravond twee korte stukken van de 46-jarige Engelse toneelschrijver Terrence Rattigan gespeeld, onder de titel „Aparte tafels". Het is een avond geworden van nogal wisselende kwa liteit. De vertolking van het eerste stuk, „Tafel bij het raam", stond doorgaans op hoog niveau, die van het tweede stuk, „Tafel zeven", was veel minder. Toegegeven moet wor den, dat de schrijver in dat tweede stuk de acteurs danig in de steek liet, maar dat rechtvaardigt nog niet een houding van laat-maar-waaien. We konden niet aan de indruk ont komen, dat er na de pauze nogal ge- schmiert werd. In elk geval heeft de avond van gisteren ons Ellen Vogel terug gebracht op het toneel, en dat stemt dankbaar. V Tafel zeven Geen spreekuur wethouder Architect A. P. Smits ter aarde besteld OVERVEEN ZANDVOORT Zittingsuren consultatie bureau gewijzigd Beurs van Amsterdam Beurs van New York De „Stichting voor financiële hulp ftan studerenden" te Haarlem heeft Voor de cursus 1956-1957 86 personen aan een geldelijke bijdrage geholpen ter ondersteuning bij hun financiële moeilijkheden. Er waren 124 aanvra gen ingediend. In totaal werd een be drag uitgekeerd van 21.575. Het ge meentelijk subsidie van f 20.000 werd daarmee volledig gebruikt, terwijl uit gelden die door oud-bursalen werden gestort, het resterende bedrag kon wor den uitgekeerd. Het gemeentelijk sub sidie was dit jaar met f 5000 verhoogd maar niettemin bleek het uitkeringsbe drag nauwelijks toereikend. Wel was het door de subsidieverhoging mogelijk meer geld uit te keren dan andere jaren. Opmerkelijk was, dat het aantal se rieuze gegadigden voor een studiebeurs aanmerkelijk groter was dan andere jaren. De studieprestaties der sollieite- renden lagen doorgaans hoger en de maatschappelijke omstandigheden der gegadigden waren vaak bijzonder moei lijk. Hoewel men dus wel betrekkelijk Veel kandidaten heeft kunnen helpen, was de hulp toch vaak onvoldoende. Het uitgekeerde bedrag was te gering en droeg daardoor vaak het karakter van een aanmoediging. Doordat de studie tijd langer is geworden, is het het be stuur van de Stichting voor financiële hulp aan studerenden" niet mogelijk om voldoende bijstand te bieden. In verband met deze omstandigheid heeft het stichtingsbestuur aan B. en W. gevraagd voor het studiejaar 1957- 1958 het gemeentelijk sibsidie met ƒ2.500 te willen verhogen, en voor het cursusjaar 1958-1959 nog eens met 5.000. Daardoor zal voor de cursus 1958-1959 beschikt kunnen worden over een bedrag van ƒ25.000. Het aantal aanvragen om financiële Steun was dit jaar groter dan ooit te voren. Dongen in 1953 103 sollicitanten naar een studiebeurs of een studie toelage, in 1954 113. in 1955 121, in 1956 waren er 124 sollicitanten. Voor groep A (Academische studenten) meldden zich 41 kandidaten, voor de groepen B (M.T.S., Kweekscholen, enz.) en C (Middelbare scholen) resp. 70 en 13. Na Uitvoerig onderzoek, zowel naar studie capaciteiten als naar de sociale om standigheden, heeft het Bestuur van de Stichting besloten aan 28 kandidaten van groep A een aantal toelagen toe te kennen voor een totaal bedrag van 12.200. Van deze studenten studeren 14 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam in de volgende studievak ken: Sociale Geografie 1; Scheikunde 4; Medicijnen 4; Wis- en Natuurkunde 1; Theologie 2; Economie 1; Geschiede nis 1. Eén studeert aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam Medicijnen, één aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: Medicijnen, één aan de Rijksuniversi teit te Leiden: Biologie. Aan de Tech nische Hogeschool te Delft studeren tien studenten Scheikunde 2: Elektrotechniek 2: Metallurgie 1; Civ. ir. 1; Scheeps bouw 1; Technologie 1; Werktuig bouwkunde 2. Eén studeert aan de Landbouwhogeschool le Wageningen. Hun vooropleiding genoten ze aan de volgende scholen voor voorbereidend, hoger en middelbaar onderwijs: Gym nasium A: Staatsexamen 1; Coornhert- lyceum 1; Marnix van St. Aldegonde- lyceum 1; Gymnasium BG Stedelijk Gymnasium 1; Coornhertlyceum 1; Lo- lyceum 1; Gymnasium B; Stedelijk rentzlyceum 1; Marnix 1; Triniteitsly- ceum 1; H.B.S.-A: Raaks 1; Zijlvest 2; Coornhertlyceum 4; Lorentzlyceum 4; lste Christelijk Lyceum 3: Triniteits- lyceum 1; Mendel-College 1; M.T.S. te Haarlem 2. Zij, die niet in het genot van een studietoelage gesteld konden worden', vielen om zeer verschillende redenen af. Enkelen voldeden niet aan de eisen, die het Stichtingsbestuur aan a.s. studenten meent te mogen stel len, anderen kwamen op grond van de, naar de mening van het Bestuur, nog redelijke financiële gezinsom standigheden, niet voor hulp in aan merking. Een groot aantal van de Advertentie Alle merken - dus ruime keuze a. 1., 18 jaar. 1., 2.15, CINEMA PALACE: Bonjour Kathrin 2, 4.15, 7 en 9.15. FRANS HALS: Een stad gaat door de hel, str. volw., 2.30 en 8 uur. LIDO: De straat der geverfde lippen, str. volw., 2. 4.15, 7 en 9.15. 9?5*R: Citylights» alle leeftijden, 2, 7 en Mn^«RX^: wo- en do- 815: Summer Mad- ness, 18 jaar. KEMBRANDT-1Si«,"m^ier Madnes?' 18 S' alle leeft° 2, 4 11 '7 ^ge keizerm' Koyv- en 9.15. STUDIO ln de "acht. en 9.15'. ezemvrienden, a. Krelagehuls: Haarlemse tr. voor de Vrouw, tot 8 V2PrJ aarsbeurs 10—5 en van 7—11 uur Geopend van Dinsdag 5 maart Schouwburg: Toneelgroep „Theate„" „Het dagboek van Anne Frank". (Voor n en W.) 8 uur. lvoor G- Minerva: N. Ph. O. o. 1. v. M. Adam Tweede concert Tschaikowsky-cyclus' 8.15 uur. Woensdag 6 maart Schouwburg: St. Elisabeth's Gasthuis met „De Weg naar het geluk" (besl.) 8 uur. Concertgebouw: Pauze-concert door Al- Dert de Klerk, orgel, 12.30 uur. ONDERTROUWD: H. C. Ouwehand fn J. M. Stevenhaagen; G. Kroon en L N. Nottelman; W. R. Bellhoff en A. •Paulen. A' van den Brakel w Sinteren, z„; C. D. van Olden— lyr- Quarles van Ufford, z.; G van R?Psi-7"Mostert' z'; M- c- de Rooij— Hreedijk, z.; M. N. Antonisse—Smits, 4 AarsenWoppenkamp, z.: E G Seenui 1 G' A' van Heinsbergen— |eggelink, d.; A. C. Schrijen—Zwager, OVERLEDEN: H. L. Glasz, 81 j„ «aarlernmerliedegtraat. c H verdoes, -Kenaupark; P. Tanis, 70 j., Burg- Vnoiirv, J' van lersel, 5 d Cornelis >>peelmanlaan; H. Dirks—Weijers, 77 J„ öchotersingel; C. J. van Waveren van Nunen, 56 j., Kamperlaan; J.Tromp- c u1' Crayenesterlaan; J. van der spek Zondervan, 92 j„ Rembangstraat. door de Stichting geholpen kandida ten wordt ook door andere instanties, voornamelijk door het Bureau voor Rijksstudietoelagen te 's-Gravenhage, financieel gesteund. Na rijpelijk overleg en diepgaand on derzoek heeft het Bestuur van de Stich ting besloten aan 51 kandidaten van groep B een aantal beurzen toe te ken nen voor een totaal van 8.425.-. Deze kandidaten volgen het onderwijs aan de volgende scholen, c.q. opleidingen: Rijkskweekschool te Haarlem 9; r.-k. Kweekschool ,,De Voorzienigheid" te Amsterdam 2; r.-k. Kweekschool Kerk straat te Amsterdam 1; St.-Lucia- kweekschool te Rotterdam: 1; M.T.S. te Haarlem 14; M.T.S. Dongestraat te Amsterdam 1; Avondlyceum te Haar lem 2; School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam 2; Opleiding tot Maatschappelijk Werkster (Raad van Arbeid) te Haarlem 1; Kerk en Wereld te Driebergen 1: Instituut voor Chris telijk Sociale Arbeid te Amsterdam 1; M.O. Muziek 1; Patroonscursus Grafi sche School te Amsterdam 1; Kunst nijverheidsschool te Amsterdam 2: Op leiding tot secretaresse 1; Radio Tech nische School te Haarlem 2; Schakel klas M.T.S. te Haarlem 1; E.T.S. te Amsterdam 1; School voor Taal en Let terkunde te 's-Gravenhage 1; Oplei ding tot Medisch Analyste 1: Opleiding tot telegrafist 1; Technische School „Haarlemmermeer" te Hoofddorp 1. Luchtvaartnijverheidsschool te Scheve- ningen 1; Opleiding Middenstandsddi- ploma 1; Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem 1. Vooropleiding: M.U.L.O. A. H. Ger- hardschool 7; Klaas de Vriesschool 4; Koningin Wilhelminaschool 4; Hilde- brandschool 1; St.-Jeroenschool 1; an dere M.U.L.O.-opleidingen 12; Am bachtsschool 4; L.Ö. 2; 3 jaar H.B.S. 3; 3 jaar M.M.S. 1; Eindex HBS A: Raaks 2; Lorentzlyceum 1; Coornhert lyceum 1; Eindex H.B.S.-B: Zijlvest 2; Lorentzlyceum 2; Eindex. M.M.S. lste Chr. Lyceum 1; Gymnasium A: Coornhertlyceum 1; Eindex. M.M.S.: Tempeliersstraat 1; Eindex. H.B.S.-B: Coornhertlyceum 1. Aan 7 kandidaten, behorende tot groep C, werden enkele kleinere toela gen toegekend voor een totaal bedrag van 950,-. Een kandidaat van groep C werd door het Brongersmafonds ge steund met een bedrag van 250,-. De bisschop-coadjutor van 's-Herto- genbosch zal woensdag 13 maart in de Kloosterkapel der paters van de H. Geest het subdiaconaat toedienen aan frater L. van Kessel uit Haarlem. Fra ter L. Papelard, eveneens uit Haarlem, ontvangt dan de Kruinschering. Advertentie 300 kg, 1000 kg en 1500 kg. Geheel ontworpen op praktijk. Laadruimte tot 9 m3. Prijzen geheel compleet resp. 4190.6900.en 6900. Laag brandstofverbruik. Gisteravond werd in de cantinezaal van het Triniteitslyceum te Haar lem het jaarlijkse pianoconcert gegeven. Dertien leerlingen, verdeeld in drie groepen: beginners, gevorder den en virtuozen, hebben in een ver plicht en vrp stuk muziek gemaakt, waarbij het meer dan eens tot opmer kelijk goede prestaties kwam. Na een inleidend woord van de rector, pater Modestus van Straaten, onder wiens rectoraat het jaarlijks pianocon cours tot een belangrijke gebeurtenis is uitgegroeid, kon de jury, bestaande uit mevrouw Ans Bouter, Henk van Eeuwijk en Louk Nelissen, haar taak beginnen. Die zal overigens niet steeds gemakkelijk zijn geweest. Bij de beoor deling doen zich immer problemen voor van speciale aard; zoals bijvoorbeeld de leerling met onmiskenbare pianis tische aanleg, die echter het niet in de maat speelt, of anderzijds de maat vaste en foutloze pianist die soms ver geet dat het daar niet alleen vanaf hangt. In de eerste groep de beginnelin gen (drie leerlingen) was het echter spoedig duidelijk, dat Louk Fennis als eerste zou worden aangewezen, nadat hij zijn verplichte stukje van Walter Carroll en een werkje van Franck op muzikale en correcte wijze had voor gedragen. In de groep gevorderden zes leerlingen kwam Jack van Hooff tot de beste resultaten. Het verplichte stukje een étude van Heller be nevens het vrije stuk andante uit de Mo- zartsonate in C getuigden van een ge zonde muzikaliteit en een goede tech nische voorbereiding. Bij de virtuozen ieder jaar weer het hoogtepunt yan het concours bestond geen twijfel omtrent de muzikale en technische eisen der verplichte nummers. Twee delen uit „Children's Corner" van Debussy, „Se renade for the doll" en „Colliwogg's cakewalk" vormden een alleszins be trouwbaar criterium voor het muzikale uitbeeldingsvermogen van hen die zich in de virtuozengroep gewaagd hadden. Wat de jury andere jaren meestal veel hoofdbrekens kost, was dit keer zeer duidelijk; de winnaar uit deze groep Ferry Eiselin zorgde voor een snelle beslissing. Met een juiste aanpak zette hij „Colliwogg's cakewalk" in bewe ging en in een ononderbroken vaart sloot hij met een vinnig es-akkoord dit geestige stuk af. Een zeker nog grotere prestatie was zijn vrije stuk, het eer ste gedeelte uit de zeer moeilijke vier de partita van Bach, waarbij zijn ken nelijke intensieve voorbreiding de soms zo grillige motoriek volkomen in evenwicht hield. Het succes voor hem was groot, temeer daar hij voor de laatste maal aan dit pianoconcert mee deed. De rector besloot de avond met een dankwoord aan de jury, terwijl hij de traditionele prijsuitreiking vergezeld liet gaan van gelukwensen voor de win naars die ook van de kant der ouders en leerlingen een hartelijk applaus in ontvangst mochten nemen. L. N. e heerlijke lentemiddag van zater dag j.l. was geen beletsel geble ken voor de belangstellenden om de opening van de Interscholaire Expo sitie in het Van Looymuseum op te luisteren. Dit verheugde wethouder Ge luk uitermate en in zijn openingswoord gaf hij daarvan blijk. In een overzicht van het verloop der opeenvolgende ex posities deelde de wethouder mee, dat het hem was opgevallen dat bij steeds grotere deelname het karakter der in zendingen verschoof van het individu ele naar het collectieve. Hieruit leidde hjj af dat de school als instelling het Toernooi belangrijk acht, terwijl de aan stelling van bevoegde leraren in hand vaardigheid de mogelijkheden tot col lectieve en kwalitatief hoogstaande in zending voor de scholen heeft vergroot. De commissie die onder leiding staat van Ewoud de Kat was hij erkentelijk voor de vele vrije tijd die besteed was aan voorbereiding en arrangement, welk laatste hij prees. Tenslotte betrok spr. in zijn dankwoord conservator H. P. Baard en de vaste suppoost J. Schef- fer. Met de wens dat veel scholieren, ouders en leraren deze expositie die de mogelijkheden buiten de eigen kring en de betekenis voor het onderwijs aan toont zouden bezoeken, verklaarde wet houder Geluk haar voor geopend. De tentoonstelling maakt dit jaar op ons de indruk van een voor dergelijk uiteenlopend materiaal zeer geor dend geheel, niet overladen en belang stelling onderhoudend vanwege de hoge kwaliteit van het ingezondene. Vooral dit laatste, en daarbij genomen de ga ve en volgehouden afwerking van vele werkstukken, was bepalend voor het peil dat de handvaardigheids- en ex pressievakken dit jaar hebben bereikt. Minder dan anders waren de materiaal grapjes en het effectbejag dat weinig kans tot mislukken biedt in de ten toonstelling doorgedrongen: een werke lijk kunnen' en beheersen resultaat van speelse studie voeren er de bo ventoon. Enige „echte" schilderijen, tekenin gen en aquarellen van jongelui met meer of minder, maar dan toch uitge sproken talent in deze richting geven Üfn. S.ehccl andere interpretatie van het beleefde dan het overige beeldende werk dat veel meer een argeloos vertel lende, een versierende bedoeling heeft en dat gei icht js op estetische gaafheid en smaakvorming en waar vergelijking met beheerste beeldvorming in de of- ciciële unst buiten beschouwing blijft. Zeer aanvaardbaar waren de als kop pen bewerkte kunstkalkstenen als sie raad in het woonhuis; we zagen ook de oude knipseltechniek weer toegepast. De variatie in materiaalmogelijkheden moge blijken uit de toepassing van glas- en papier mozaïek, sieraden van textiel, kralen en pailletten, geborduurde tex tiel, metalen sieraden, zelfs van gelaste metaalstaafjes. In de sector van de mannelijke hand vaardigheid liggen de schalen en lepels in fijne houtsoorten die kunnen wedijve ren met de commerciële kunstnijver- heidsprodukten, metalen gereedschap pen en gebruiksvoorwerpen. Opvallend is, dat het type huisvlijt van vóór '40 nagenoeg verdwenen is. In een tijd die oppervlakkig en hard genoemd wordt blijkt de jeugd een goed tegenwicht te krijgen tegen de passiviteit in vrijetijdsbesteding; ter wijl de jeugd zelve beschuldigd wordt van allerlei negativismen, blijkt zij tot veel positiefs en creatiefs in staat en bereid te zijn. Tot en met 17 maart kan men zich daarvan overtuigen. L. T. Weer is een onderdeel van het Land juweel ten einde. De jury van het Haegchspel Noord heeft als het beste gezelschap in noordelijk Nederland aan gewezen de Vereniging tot Bevordering der Uiterlijke Welsprekendheid „Von del" te Zaandam. Deze vereniging heeft de eerste plaats weten te bezetten met een opvoering van „Eind goed, al goed" van William Shakespeare. De vereniging „Vondel" heeft zich met deze overwinning in de eindronde feplaatst, het eigenlijke Landjuweel. jj wordt nu uitgenodigd om binnenkort een voorstelling van „Eind goed, al goed" te geven in de Haarlemse Stads schouwburg ten overstaan van een spe ciale jury. De voorstelling stond onder regie van de toneeladviseurs voor Noord Holland van Natu en WKA. In het Haegch spel-noord, de voorronde van het Lamdjuweel, hebben twaalf vereni gingen meegedaan. De jury in het Haegchspel-zuid zal binnenkort uitspraak doen, welke der zuid-Nederlandse ver enigingen voor het Nationaal Landju weel zal worden uitgenodigd. Daarmee zal dan een eind gekomen zijn aan de voorrondes. Op Hemelvaartsdag zal in de Haarlemse Stadsschouwburg de of ficiële sluiting van het Nationaal land juweel plaatsvinden. Rector D. de Wit van de r.-k. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden schrijft ons; Vanmorgen is de echtge note van de secretaris van de r.-k. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den, afdeling Haarlem, mevrouw Drie- man-Reijgersberg, ter aarde besteld. Zjj heeft, dat is ons bekend, bij alles wat haar man voor de Bond heeft ge daan, in eenvoud en stilte zeer bijzon der meegewerkt. Werkelijk, ook zij heeft een groot aandeel gehad in de groei en bloei van onze Bond, niet al leen door de morele steun, maar ook daadwerkelijk. De leden van de Bond van Bejaarden moeten uit edele naas tenliefde zorg hebben voor de zielen van al onze overledenen en voor hen bidden, maar zeker voor hen die zo veel voor ons gedaan hebben. Woensdag, donderdag en vrijdag is er om 9 uur een H. Mis in de kapel van de Koningstraat voor haar zielerust. We vertrouwen, dat nu inderdaad de kapel meer dan vol zal zijn èn om onze plicht te doen jegens onze overledene èn uit dankbaarheid èn uit medeleven met de achterblijvenden die wij van harte condoleren. De heer A. Noorloos, chef van de advertentieafdeling van BoomRuyg- rok N.V. heeft op een prettige wijze zijn veertigjarig jubileum geiverd. De jubi laris werd met zijn familie door de di rectie ontvangen en daarna werd hem een ontvangst voorbereid in de kantine in aanwezigheid van het gehele personeel. Hij werd toegespro ken door de heer J. A. Boom, die hel langst met hem heeft samengewerkt en die dan ook in zijn felicitatiespeech oude herinneringen ophaalde, waarna als blijk van waardering hem een cadeai onder cojvert werd uitgereikt. Hierna sprak de heer K. R. van Staal, die niet alleen een schets gaf van de jubilaris in zijn kwaliteit van adver tentiechef maar hem ook complimen teerde voor het zeer omvangrijke maat schappelijke werk, waarmee de heer Noorloos zich van jongaf heeft bezig gehouden. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd hem de gou den draagpenning met diploma uitge reikt. Daarop volgdè een rij van sprekers uit de kring van het personeel, die hun woorden vergezeld deden gaan van een aantal waardevolle geschenken. Toen kwam de jubilaris zelf aan het woord, die zowel directie als sprekers uit de kring van het personeel hartelijk dank zegde voor de spontane wijze, waarop men van dit jubileum voor hem een onvergetelijke dag heeft willen ma ken. Een 67-jarige dame werd maandag morgen door de Haarlemse politierech ter, mr. J. P. Petersen, veroordeeld tot een geldboete van 30,- of negen dagen wegens diefstal van een blikje sardines en een busje koffie uit een wa renhuis. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, had dezelfde straf geëist. De oude dame, die in een rusthuis verpleegd wordt, verklaarde, dat zij daar wel eens be zoek ontving van haar kinderen, en dat zij het gestolene wilde gebruiken om hun een kopje koffie of een slaatje te kunnen presenteren. Al wenende be tuigde zij echter haar spijt over het geen zij geleid door een kwade impuls had misdreven. Overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie werd een 25-jarige fa brieksarbeider veroordeeld tot een boe te van 40,-, subs, twaalf dagen en een maand voorwaardelijk. Hij had uit het pakhuis van een familielid voor onge veer 50,- aan lompen gestolen en de ze ten eigen bate verkocht aan een 24- jarige koopman, die mede terechtstond en wegens heling veroordeeld werd tot 40,- of twaalf dagen en een maand voorwaardelijk, conform de eis. Een 41-jarige lasser had voor een waarde van ongeveer 400,- aan kope ren platen verduisterd ten nadele van een metaalverwerkende industrie, waar hij als voorman-lasser in dienst was. Het gestolene bracht hem evenwel slechts 120,- op, terwijl de verdachte, die niet door zijn werkgever ontslagen is, de volledige waarde moest vergoe den. Hjj kwam tot zijn verduisteringen, omdat hij „sleutelgeld" bijeen wilde sparen voor een woning, daar hij sinds de bevrijding inwonend is. De officier van justitie eiste 75, boete, subs. 30 dagen en twee maan den voorwaardelijk. Mr. J. W. Rutgers bepleitte als raadsman clementie, en de uitspraak luidde 60.of acht dagen en zes weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De 34-jarige chauffeur, 'die de kope- Op de kruising van de Fonteinlaan en de Spanjaardslaan botsten gister middag omstreeks kwart voor drie een motorfiets en een auto tegen elkaar, doordat de autobestuurder, die in de Spanjaardslaan in de richting van de Wagenweg reed, geen voorrang ver leende aan een motorfietser, die in de Fonteinlaan in Heemsteedse richting reed. De motorfietser en zijn duopas sagier werden op het wegdek gesmakt en moesten naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. De 30-jarige motor bestuurder, die klaagde over pijnen in het linkerbeen, moest hier ter observa tie blijven. Zijn 32-jarige duopassagier, die schaafwonden opgelopen had, kon na verbonden te zijn, huiswaarts keren. De beide voertuigen liepen enige scha de op. Een 22-jarige machinebankwerker, die gistermiddag op het stuur van zijn fiets een bus verf vervoerde, kwam op het Soendaplein te vallen, vermoedelijk omdat de verfbus bekneld geraakte tussen het stuur en de knie van de be stuurder. Met een hersenschudding en een hoofdwonde moest de fietser wor den overgebracht naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo. Een twee en een halfjarig jongetje, dat gistermorgen in le Jan Haringstraat mocht spelen, stak daar plotseling de rijbaan over, juist toen er een auto aan kwam. De bestuurder kon een aanrij ding niet meer voorkomen. Met een ge broken linker dijbeen moest het knaap je worden opgenomen in het zieken huis Sint Joannes de Deo. Advertentie Lichtecht, reeds vanaf 1.20 per rol. 400 nieuwe dessins uit voorraad leverbaar. Plaktafels met borstels tegen geringe vergoeding in bruikleen. Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem - Tel. 11657 ren platen verkocht en vervoerd had, werd wegens heling veroordeeld tot 100,boete, subs, dertig dagen en een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De eis luidde 150,— boete en een maand voorwaardelijk. „Een primitieve vervalsing" noem de de officier van justitie de namaak- kwitantie, die een 43-jarige kapper ver vaardigd had om hiermede aan te to nen, dat hij ƒ60,achterstallige luis terbijdragen had betaald. De verdachte had de kwitantie een ingevuld stuk je papier later getoond aan een P.T. T.-employé, die dit uiteraard niet aan vaardde. Volgens zijn verklaring zou de verdachte de vervalsing slechts bedre ven hebben voor „huiselijk gebruik" ten einde zijn echtgenote gerust te stellen. De eis luidde 75,boete of dertig da gen en een voorwaardelijke gevange nisstraf van een. maand. De politierech ter voniste met 60,of achttien da gen en een maand voorwaardelijk. Een 54-jarige etaleur had zich gister morgen te verantwoorden voor de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, omdat hij zijn gescheiden echtgenote en twee minderjarige kinde ren in een hulpeloze toestand had ach tergelaten. De man moest krachtens rechterlijk vonnis per maand ongeveer 250,betalen aan alimentatie, het geen hij sinds november 1955 had nage laten, omdat hij slechts ƒ255,per maand verkoos te verdienen. „Ik kan als ik wil wel duizend gulden per week verdienen, maar dan komt de belasting met allerlei navorderingen", zo ver klaarde de verdachte. Hij had reeds ƒ6000.afbetaald, maar omdat hij niet „voor de belasting wilde werken", had de etaleur enige jaren geleden be sloten zijn werkzaamheden te beperken tot slechts een winkelbedrijf, waar hij het reeds genoemde salaris verdient. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, sprak van een ernstige nalatigheid van de verdachte en eiste twee maanden. De politierech ter veroordeelde de etaleur tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden, met een proeftijd van drie jaren. Conform de eis van de Officier van Justitie werd een 26-jarige Rotterdam mer bij verstek veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat hij geen alimentatiegelden wilde betalen aan zijn gescheiden echtgenote, die ter terechtzitting verklaarde, dat zij- nooit een cent ontvangen had. Zoals reeds eerder gemeld, lag het in het voornemen van de Hoogovens en staalfabrieken te IJmuiden binnenkort hoogoven 3 te doven voor een normaal periodiek herstel. Thans vernemen wij van de zijde van Hoogovens, dat de toestand van hoog oven 3 onverwacht zodanig achteruit is gegaan, dat deze niet langer in gebruik kan worden gehouden. In verband hier mede is de produktie afgelopen nacht tot stilstand gekomen. De herstelwerk zaamheden zijn onmiddellijk ter hand genomen. De reparatie zal een paar maanden vergen. De Haarlemse wandelsportvereniging .^Jan Passtoors" heeft zondag haar se rie van vier wandeltochten besloten. Van het startgebouw „Rosehaghe" in de Hoofmanstraat uit gingen de deel nemers over afstanden van tien en vijf tien kilometer naar Aerdenhout-west om van daar langs een aan natuur schoon rijke omgeving via de Span jaardslaan op het uitgangspunt terug te keren. Het mooie weer bracht niet minder dan 131 deelnemers aan de start buiten de ongeveer 85 wandelaars, die aan de gehele serie hebben deelgeno men. Het totaal aantal deelnemers aan serie- en dagtochten van de vier wan delingen tezamen is 401. Jan Passtoors treft na deze winter- serie voorbereidingen voor de volgende tocht: de bloembollentocht, die op 27 en 28 april gehouden zal worden van „Groenendael" in Heemstede uit over 10, 15 en 20 en op zondag tevens over 25 kilometer. Terrence Rattigan heeft als de auteur van „Het Grote Avontuur", „Met eer vol ontslag", „Slag om Diana" en „Har lequinade" ten onzent zekere bekend heid verworven. Hij keert zich in zijn werk tegen de onoprechtheid van de genen, die in de fouten en zwakheden van anderen reden zien om zichzelf van die anderen te distanciëren. Daaruit verklaart hq goeddeels de eenzaamheid van de mens, uit het onbegrip en de liefdeloosheid van de verburgerlijkte samenleving. In „Tafel bij het raam" zijn het de driftige, aan lager wal geraakte poli tieke idealist en zijn gewezen echtgeno te, een model, die elkaar na acht jaar scheiding herontdekken in een pension in een zuid-Engels badplaatsje. Beiden zijn „anders". Zij passen zich moeilijk aan in de samenleving en houden in feite van elkaar tot hatens toe. Beiden hebben een andere levenspartner ge zocht en beiden zijn teleur gesteld. Zij zijn eenzamen geworden en komen ten slotte tot de ontdekking, dat hun een zaamheid slechts gezamenlijk te dra gen is. Rattigan heeft hier in kort bestek een oermenselijk drama uitgeschreven, een dramatisch protest tegen de burgerlijk heid, de conventie die zinloos geworden is, zodra zij los raakt van haar orde nende functie. Prachtig heeft Ellen Vo gel gestalte gegeven aan het ontredder de model, de vrouw die meende zelf standig haar eenzaamheid te kunnen dragen. Met summiere middelen, een verkrampte stem, een meesterlijke al lure heeft zij haar rol opgebouwd en tot in de details verzorgd. Ditzelfde mag men zeggen van haar tegenspeler Joan Remmelts, die de zelfvernietigingskrach- ten die in zijn personage werkzaam wa ren, tastbaar wist te maken. Naast de ze twee hoofdfiguren noemen wij de rol van de pensionhoudster, de hunkerende, maar berustende en in haar offerge zindheid tot bovenmenselijkheid in staat zijnde vrouw, door Mimi Boesnach uiterst subtiel vertolkt. Mimi Boesnach blijkt dit seizoen wel tot uitzonderlijke prestatie in staat. Joan Rammelts en Ellen Vogel aan aparte tafels. afel zeven" brengt de toeschou wer na de pauze terug in het zelfde pension, waar dezelfde gasten verblijf houden als in het voor gaande stuk. Alleen de beide hoofd figuren zijn vertrokken en daarvoor in de plaats treft men een gepensio neerde majoor, die een pathologisch leugenaar blijkt zoals het model dat was in het eerste stuk-, en die gebukt gaat onder een sexuele aberra tie. Naast hem staat de dochter van een der pensiongasten, een zielig meisje, dat door haar moeder wordt overheerst en kunstmatig klein wordt gehouden. De majoor wordt ontmas kerd. Hij wordt op initiatief van de moeder van het meisje geïsoleerd, maar tenslotte hervindt hij in de zwakheid van het meisje de kracht om te weerstaan en zijn isolement te verbreken. Anders dan in het eerste stuk, is Rat tigan er in deze „Tafel zeven" niet in geslaagd zijn probleem scherp en on ontkoombaar te stellen. Hij loopt dood in een opwekken van min of meer valse sentimenten, terwijl „Tafel bij het raam" juist zijn kracht ontleent aan het in forse, duidelijke lijnen getekende conflict, dat in volkomen harmonie is met de subtiele sfeerbeschrijving. Deze laatste is in „Tafel zeven" tot een na turalistisch miniatuur geworden, dat al na een kwartier begint te vervelen. Dat de spelers niet tot belangrijke prestaties konden komen lag daardoor voor de hand. Joan Remmelts hield vast aan het type van de bassende officier met-pensioen en deed dat vaardig. El len Vogel speelde het zielige meisje, al te nadrukkelijk nerveus, hoewel knap volgehouden. Alleen Mimi Boesnach zag kans om haar pensionhoudster op niveau te houden, zelfs om haar nog warmer en menselijker accenten mee te geven. Ik vraag me af, of Han Bentz van den Berg, die voor een zorgvuldige mise en scène had gezorgd en wat de regie betreft teveel zijn hoofdrolspelers de vrije hand had gelaten, er goed aan heeft gedaan het zielige meisje door Ellen Vogel te laten spelen. Deze rijpe, sterke persoonlijkheid kon ons nauwe lijks doen geloven in het onpersoonlijke moederskind. Voor het overige had Bentz van den Berg de details zorgvuldig uitgediept en daardoor de voorstelling goed ver zorgd. Het kwam ons voor, dat hij „Ta fel zeven" teveel de nadruk om de ko misch werkende details had gelegd, waardoor de zwakheden van het stuk nog geaccentueerd werden. Onder lei ding van C. van Eunen en J. Nagel wa ren de wel erg conventionele decors vervaardigd, die het pension een onper soonlijkheid meegaven, die uiteindelijk weinig paste bij de toch wel kordate en besliste pensionhoudster. Mien Duymaer van Twist speelde prachtig de gezeten burgerdame in het eerste stuk, en als de moeder in het tweede stuk was zij bepaald te gechar geerd. Goed verzorgde bijrollen werden gespeeld door Sara Heyblom (wat een prachtige stem!), Clara Vischer, Phi lippe la Chapelle, Yda Andrea en Al- lard van der Scheer, Sophie Kohier van Dijk en Rita Maréchal. Het was aan deze bijfiguren wel te merken, dat de regisseur zijn aandacht vooral op de hoofdrolvertolkers had geconcentreerd. Wethouder W. Happé zal woensdag geen spreekuur houden. De toneelclub van het St.-Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem geeft morgen in de Stadschouwburg voor personeel en familie een uitvoering van het blijspel „De weg naar het geluk" van A. A. Milne. Op 12 april zal dit stuk nogmaals worden opgevoerd maar dan voor genodigden. De baten van deze avond zijn bestemd voor het Ere fonds voor oud-verpleegsters. Vrijdag 8 maart zal Simon Carmig- gelt, o.m. bekend als schrijver van hu moristische schetsen, voorlezen uit ea vertellen over eigen werk in het Ken- nemer Lyceum aan het Adriaan Stoop plein te Overveen. Deze avond wordt georganiseerd ten bate van de kinder bewaarplaats in Haarlem-Noord, welke financiële steun behoeft. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in febru ari 2.450.854 en de terugbetalingen 1.814.489 zodat het spaaroverschot 636.365 beliep (vorige maand 575.756). Het inleggerstegoed bereikte hierme de een totaal van 47.773.772. Voorts werden 764 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het totaal aan tal inleggers steeg tot 82.101. Het aantal spaarbusjes in omloop vermeerderde met 158 tot een totaal van 12.275. Maandagmiddag is op de algemene begraafplaats te Heemstede het stof felijk overschot ter aarde besteld van architect A. P. Smits, die dezer dagen op 76-jarige leeftijd, na een langdurig ziekbed, te Aerdenhout is overleden. De heer Smits, die Haarlemmer van geboorte was, heeft zich o.m. bekend heid verworven als architect van land huizen. Van de oprichting af maakte hij deel uit van de door de bond van Nederlandse architecten ingestelde ar- chitectenraad en van andere organen van de B.N.S. Voorts was hij lid van een aantal schoonheidscommissies in Zuid-Kennemerland. De rotonde aan het einde van de Ramplaan bij de viersprong met Korte Zijlweg, Duinlustweg en Elswoutlaan zal in de loop van deze maand worden vervangen door twee vluchtheuvels. Daardoor zal voor het verkeer een be tere situatie worden geschapen. De ro tonde met verkeerszuil en lichtmast zal geheel verdwijnen. Daarvoor komt in de plaats een vluchtheuvel op de Korte Zijlweg. Zestien meter verder komt een tweede vluchtheuvel, die op de Duin lustweg zo is gelegd, dat het verkeer verplicht wordt de Duinlustweg op te rijden (uit oostelijke richting komende) en men van hieruit niet meer de Els woutlaan kan bereiken. Dit is ook niet nodig, want reeds vele jaren is het voor het motorisch verkeer verboden de Els woutlaan in de richting Aerdenhout in te rijden. De praktijk wees uit, dat een aantal weggebruikers van motorvoertui gen het verbodsbord over het hoofd zag. Aan deze situatie komt nu dus tevens een einde. De nieuwe vluchtheuvels krijgen ver- keerszuilen aan beide zijden en boven dien lichtpunten aan de zijden, die het dichtst bij de uitmonding van de Ramp- laan zijn gelegen. De werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de dienst van Publieke Werken van Bloemendaal (het is het gebied van deze gemeente bij de grens met Haarlem). De verbetering kwam tot stand na overleg met de politie van Bloemendaal. De zittingsuren van het consultatie bureau aan de Poststraat te Zandvoort zijn gewijzigd. Voor zuigelingenzorg wordt voortaan zitting gehouden elke donderdagmiddag van 2-3 uur; voor kleuterzorg elke tweede en vierde donderdag van de maand 's middags van 3 tot 3.30 uur. Minister Algera heeft het verzoek van de N.O.B. Wegtransport, om de bestaande toeslag op de maximumta rieven voor het goederenvervoer over de weg te verhogen van 33,5 pet op 40 pet, goedgekeurd. Dit wil dus praktisch zeg gen, dat de thans geldende maximum wegvervoerstarieven met 5 pet worden verhoogd. (Niet officiële koersen) 3% Ned. 1953 3% Ned. 1953 3% Ned. 1956 3!i Ned. 1948 3!ii Ned. 1950 3% Ned. 1954 3% Ned. 1955 1 3-3% Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 Ned. Handel Mi), eert AJLO. Van Berkel's Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogyens eert Unilever Cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomb. Mil Ned Scheepv. Unie H VA Deli Mij.Cert. A'daro 2% '561 A'dam '56 D A'dam in Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel VorlR Opening slot 5/3 92& 92 92% 92^ 92% 87 87 8 7% 87 Va 89A 90 92^ 92* 867-8 87»% 167 202 201 170 302 191 300 364% 365 270 251 253 168.30 168 7734 78% 164% 166 155lie 156 170% 171% 92% 93 93% 92 94% 104% 105 1/3 4/3 61% 62% 43% 43% 71% 71% 56 56% 39% 40 107% 109% 36% 37% 33% 34% 51% 31% 44% 44 81 81% 42% 43 42% 43% 34% 35% 59% «0% immiw IS vast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 3