alleen RANG als er RANG op staat, is Documentaire film over verdwijnende gebarentaal Richtlijnen voor kerkelijke kunstopdrachten De stoere „Brandaris! Ijubileert iia Radio en TY' rsteem van mgr. Van Beek Syi Het probleem van de thuisarbeid in de lederbranche Olifant Episcopaat en A.K.K.Vbenoemen een commissie Inspectenr- Rotterdam raakt vol Verzet van de kerken in Zuid-Afrika tegen wetsontwerp Het quiz-vraagstuk Kielstra SAN O STOL 3SK3 Z.W.O.-SUBSIDIE bestormt café Desnoods openlijke ongehoorzaamheid99 Vanavond DINSDAG 5 MAART 1957 PAGINA 7 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken Nationale bedevaart naar Rome Mag.-generaal Kruisheren naar Indonesië Om de schaaktitel Smyslov wint loting tegen Botwinnik Kandidaten voor Nederland B - - mm 11- Halve finales van de Engelse voetbalbeker De beste amateurs van het oosten Hongaars voetbalteam naar Zuid-Amerika Om ervaring op te doen Romeinse derby eist slachtoffers Eén dode, veel gewonden Westelijke hockeyteam met drie wijzigingen Olympische liefde' Zatopek fungeert als huwelijksbemiddelaar Vijfde testmatch AFRIKA LEIDT MET 176 RUNS Nieuwe formule voor ij shockey-toer nooi /fyn vote Se/riem6et, tri Afec Ook deze maand elke dag Advertentie De Nederlandse organisatie voor zuiver Wetenschappelijk onderzoek heeft prof. dr. F. J. Th. Rutten, hoogleraar aan de katholieke universiteit te Nijmegen, en directeur van het onder deze academie ressorterende Psychologisch instituut, een subsidie verleend voor het doen ver vaardigen van een film over de gebaren taal van doofstommen. Genoemde film is een wetenschappelijke documentaire over een Nederlandse uitstervende ge barentaal. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde prof. Rutten dat monseigneur Martinus van Beek omstreeks 1830 de gewone gebaren, die de mensen in de omgang maken, als uitgangspunt nam voor de opbouw van een ingenieus ge barentaalsysteem. Met behulp van dit systeem zijn veel doofstommen in ons land, tot ongeveer 50 tot 25 jaar geleden, in staat gesteld onderling van gedachten te wisselen en zich verder te ontwikkelen. Het bezwaar van het systeem was dat de doofstommen, die elkaar wel begrepen, in de maatschappij toch geïsoleerd bleven staan, omdat de horende en sprekende mensen hun ge barentaal niet verstonden. Door toe passing van moderne technische vindin gen heeft men de mogelijkheden ge kregen doofstommen te leren spreken, d.w.z. hun klanktaal bij te brengen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat er nu nog maar vijf mensen in leven zijn, die indertijd werden opgeleid in het ge barentaalsysteem van monseigneur Van Beek op het doofstommeninstituut te St. Michielsgestel. Daar gevreesd werd, dat met hun dood ook het systeem ver dwenen zou zijn, heeft prof. Rutten een wetenschappelijke analyse gemaakt van dit taalsysteem en Z.W.O. verzocht om een subsidie teneinde het gebruik hiervan te kunnen verfilmen. Een docu mentair vastleggen van dit gebarentaal systeem op de film was immers om meer dan één reden belangrijk. Ten eerste zou men daardoor beschikken over gegevens voor de wetenschappelijke studie van het gebaar in het algemeen en in de tweede plaats ging het hier om een systematische, specifiek Nederlandse gebarentaal (in andere landen hadden de doofstommen namelijk afwijkende systemen). Bovendien is een gebarentaal niet op papier te zetten. Nadat de subsidie van Z.W.O. ver kregen was, verzocht prof. Rutten de „Stichting film en wetenschap" te (Van onze Haagse redaktie) In zijn rede ter gelegenheid van de eerste openbare vergadering van het bedrijfsschap lederwarenindustrie heeft de voorzitter van dit schap, de heer C. A. Evers, de aandacht gevestigd op het probleem van de thuisarbeid. Deze thuisarbeid ontwricht, juist in een tijd waarin het arbeidstekort een probleem vormt, de normale produktie van de ondernemingen. Vele werknemers, daar toe aangelokt door verleidelijke aan biedingen, verlaten hun ondernemin gen en vestigen zich klandestien als zelfstandige. Het stukloon dat zij ont vangen gaat ver uit boven C.A.O. en tariefloon. Zij maken vaak wel honderd arbeidsuren per week, waarmee zij dan een inkomen verdienen dat ver moedelijk meer dan tweehonderd gul den per week bedraagt. De hoop van het bedrijfsschap xs nu volgens de voorzitter gesteld op een wetsontwerp, dat de .thuisarbeid geheel zal verbieden, tenzij men een vergun ning heeft. Het bedrijfsschap hoopt t.z.t. de bevoegdheid te krijgen tot het verstrekken van deze vergunningen voorzover het de lederwarenindustrie betreft. De jaarlijkse nationale bedevaart naar Rome zal worden gehouden van 922 mei. Tijdens deze reis, die per autobus wordt gemaakt, zal ook een bezoek Worden gebracht aan Padua, Venetië, Florence en Assisië. Nadere inlichtin gen zijn te bekomen bij het bureau van de Vereniging tot samenstelling van Nederlandse bedevaarten, postbus 273, s-Hertogenbosch. Maandag is mgr. dr. w. van Hees magister-generaal der Kruisheren per vliegtuig vertrokken naar Indonesië, waar hij in het vicariaat van Bandun» dat aan de orde van het H. Kruis werd toevertrouwd in 1926, de canonie ke visitatie zal houden. De 32 Kruis heren zijn verspreid over de verschil lende missiestaties van het vicariaat-en Rebben de leiding van het groot- en kleinseminarie van Tjitjadas. v^gr. Van Hees hoopt 12 april in *\ederiand terug te keren. Tijdens zijn j/^ezigheid is als zijn vicaris-generaal £fn°emd dr. H. van de Ven van het «looster te St.-Agatha-Cuyk (N.-Br.). ^andagavond is in de centrale club te Moskou de loting verricht vno ,recht de witte stukken aan te kam^n in de eerste partij in de twee- 0m het wereldkampioenschap en welke in de Tschaikowsky-zaal „Ti? tussen wereldkampioen Botwin- Tl1 tutdager Smyslov. Laatstge- noemde won de loting. De tweekamp ouurt tot 28 april. Er worden 24 partij- en gespeeld. In 1954 eindigde de ont moeting tussen deze schaakmatadoren onbeslist, 1212, hetgeen voor Botwin- nuc net behoud van de titel betekende. Utrecht dit historische document te willen vervaardigen, aan welk verzoek gaarne gehoor gegeven werd. Als scena rioschrijver en regisseur werd de jonge filmregisseur W. van der Velde aange wezen. De produktie werd in handen gelegd van Jan Varossieau en als ca meraman koos men Peter Staugaard. De hoofdassistent van prof. Rutten, de heer J. Ex, heeft grote diensten bewezen bij de vervaardiging van de film. In hoofd zaak is de documentaire opgenomen op het instituut te St. Michielsgestel, waar het systeem ontwikkeld werd. De film, die de titel „stervende taal" krijgt en ongeveer 35 minuten zal duren, is voorzien van een gesproken commentaar, omdat zij op sommige plaatsen voor de niet ingewijde toeschouwers enige expli catie vereist. Zij is overigens ook voor leken zeer goed te volgen. Een rechtbank in Kaapstad heeft een olifantenjongen, die deel uit maakt van een reizend circus, met tien gulden beboet omdat hij in grijpende moeilijkheden had ver oorzaakt in een café. De olifanten jongen was kwaad, geworden om dat de barkeeper hem verzocht had weg te gaan en hem vervolgens buiten de deur had gezet. Hij riep zijn olifant te hulp om voor hem een weg naar de bar te banen. De barkeeper en enkele bezoekers van het café bouwden haastig een bar ricade toen zij het omvangrijke ge vaar zagen naderen, doch de oli fant bleef reeds in de deuropening steken. Het kostte de politie en de jongen ruim een uur om de onge lukkige dikhuid te verlossen. Voor de twee Japanse walvisvaart- vloten zal dit seizoen waarschijnlijk het slechtste tot nu toe gekende zijn. Ten gevolge van de slechte weersomstandig heden werden sinds 8 januari slechts 847,8 blauwe walviseenheden gevangen. De Algemene Katholieke Kunstenaars vereniging telt thans 540 leden. Dit bleek uit het jaarverslag van de secretaris, pater dr. Jos Smits van Waesberghe S.J., uitgebracht op de jaarvergadering, die zaterdag te Utrecht gehouden werd. Aan de algemene vergadering gingen afzonderlijke bijeenkomsten van de groepen bouwkunst, beeldende kunst en toonkunst vooraf. De voorzitter, de heer Willem An- driessen, die herkozen werd en zich be reid verklaardde nog één jaar de voor zittershamer te hanteren, behandelde in zijn openingswoord twee moeilijkhe den, die een gezonde ontplooiing van de vereniging belemmeren. Op de eerste plaats noemde hij de financiële achter stand in het voorzieningsfonds voor beel dende kunstenaars, die in moeilijkhe den verkeren. Het hoofdbestuur wil zijn goede wil tonen, maar de leden zullen zelf voor een afdoende oplossing moe ten zorgen. De tweede moeilijkheid gold het vinden van leden, die voldoende tijd hebben om zich voor de vereniging verdienstelijk te maken. De voorzitter had overigens alle waardering voor het vele werk, dat desondanks gedaan wordt De A.K.K.V., die niet meer weg te den ken is en haar bestaansrecht bewezen heeft, moet zo levenskrachtig zijn, dat zij het vertrouwen van burgerlijke en kerkelijke overheid verdient. Met betrekking tot de kerkelijke over heid werd medegedeeld, dat het be stuur zich in verbinding gesteld heeft met de aartsbisschop om de moeilijk heden tussen beeldende kunstenaars en hun kerkelijke opdrachtgevers te be spreken. Het resultaat was, dat het episcopaat en de vereniging een com missie zullen benoemen, die zich over allerlei kwesties zal oriënteren en richt lijnen zal vaststellen, welke vermoe delijk door het episcopaat bindend ver klaard zullen worden. De commissie zal zich ook bezighouden met de ere code, speciaal in verband met de za kelijke verhouding tussen kerkelijke op drachtgevers en kunstenaars. Terwijl prins Carnaval zijn luidruch tige intrede in Utrecht deed de drie begeleidende fanfarecorpsen zorgden er voor, dat men elkaar in de vergader zaal nauwelijks kon verstaan werd besloten dit jaar een excursie naar De venter te organiseren. Vrijdag en zater dag voor Palmzondag zal in Heeswijk een weekend gehouden worden met als onderwerp ,,De iconografie van de apsis". Onder leiding van de oefenmeester Hardwick zullen op 5, 12 en 19 maart trainingsbijeenkomsten gehouden wor den met het oog op de wedstrijd Duits land bNederland b, welke 27 maart te Essen wordt gespeeld. Voor deze trai ning zijn uitgenodigd: Boskamp (Amster dam), Brusselers (PSV), Coenen (MVV), Dillen (PSV), Van der Hoek (Feijen- oord), Janssen (Enschede), Kruyver (KFC), Schouten (Feijenoord), Schuur man (ADO), Tol (Volendam) en Wal- hout (NOAD). Deze maand is een zeer gedenk waardige voor de zeelui en Terschel ling. Op dat eiland staat namelijk de meest vermaarde vuurtoren van ons land en die toren jubileert deze maand, want hij kreeg een halve eeuw geleden het „bliksemlicht". Dit feit is simpel voor u en ons maar van onschatbare betekenis voor het varend deel van de volkeren der wereld. Waarmee wfl maar willen aantonen, dat een ogenschijnlijk zo simpel jubi leum van internationale betekenis kan zijn. Men moet tenslotte in deze tijd de zaken een beetje internationaal we ten te zien, nietwaar. Hoe dat ook zij, wanneer dat „bliksemlicht" ergens an ders een halve eeuw oud zou zijn, zou den wij er niet over hebben gerept, maar nu het om de stoere oude Bran- daris gaat, ligt de zaak anders. Het degelijke en trotse bouwwerk steekt niet alleen 54 meter boven het dorp West Terschelling uit, maar zwaait daarbij zijn machtige armen (met dat bliksemlicht) maar liefst 19,4 zeemij len over Noordzee en Waddenzee. Geen kleinigheid, want 19,4 mijl is bijna zesendertig kilometer en dat is een ernstige zaak voor de zeevaart. Met dit bouwwerk is intussen reeds eeuwen geleden bewezen dat de bewo ners van het nu zo stille Terschelling een opgewekt volk vormen. Dat is tot op de dag van vandaag zo gebleven en die opgewektheid zit hem niet in het feit dat gezegd wordt, dat op dit eiland jaarlijks twaalf ton vocht uit Schiedam naar de andere wereld wordt geholpen. Het zijn gewoonweg boze tongen, die dat beweren. Boven dien waren de Terschellingers al op gewekt in de veertiende eeuw. In die dagen zou namelijk een nieuwe vuur toren gebouwd worden, maar niemand wist als men het verhaal geven wil, (en waarom zou men niet, het is toch reeds lang geleden), waar die toren moest staan. Toen heeft men een to ren gebouwd die verplaatsbaar was en die op verschillende plaatsen gepro beerd. Men sprak aldus tegen de to ren: „Nou jonge, bran rfou hier is enne bran nou daar is". Vandaar die naam „Brandaris". Het is zo eenvoudig als wat. Alleen met het licht had men weieens problemen. Vroeger stookte men een open vuur van hout en ko len. Het eerste „draijend" kustwacht- licht van petroleum werd in septem ber 1835 ingevoerd. In 1875 kwam er een vast petroleumlicht voor in de plaats. Hoe dat werkte weten we niet, maar de zaak zal weieens gewalmd hebben. In maart 1907 kwam echter het gro te wonder, het wonder van het „blik semlicht". Er werden booglampen met koolspitsen geplaatst, die een gewel dige hoeveelheid licht verspreidden. Dertig miljoen kaars maar liefst. Men kon over zoveel licht bijna niet over zijn verbazing heenkomen. In 1920 ging men het wat kalmer aan doen en kwa men er gewone draadlampen, met een vermogen van de cijfers spreken el kaar tegen 3,7 of 3,6 miljoen kaars. Maar een feit is, dat de Brandaris jubileert, de vuurtoren, die al eeuwen lang de trots van Terschelling is, die bleef staan, toen de Engelsen in 1666 West Terschelling platbrandden, die in de oorlog alleen af en toe een pe- troleumpitje kreeg wanneer er kenne lijk Duitse schepen moesten passeren. Zoals gezegd: nu jubileert deze stoe re oude dienaar van de zeelui. Maar wat doet men met een toren, die jubi leert? Misschien dat de Terschellin gers hem nog eens toespreken zoals volgens de overlevering in het grijs verleden is geschied, maar misschien kan men nog beter de dankbaarheid en het respect jegens de stenen kolos afreageren op de lichtwachters, die in zijn ingewanden het licht draaiend houden en helpen de zeelui bij te lich ten in nacht en mist. Rotterdam raakt vol. Zelfs Zadkine's „Stad zonder hart" staat niet alleen. Er achter verheft zich een vijftig meter hoge toren-afci. Verscheidene kerkelijke gezagsdra gers in Zuid-Afrika verheffen hun stem tegen een nieuw wetsontwerp, dat een aanvulling op de „wet op het bestuur der inheemsen" inhoudt en een aantal gevallen opsomt, waarin (ook kerkelij ke) bijeenkomsten voor inheemsen aan voorafgaande toestemming van de over heid worden onderworpen. Mgr. Mac Cann, aartsbisschop van Kaapstad, was de eerste, die tegen deze nieuwe wet protesteerde. Nu heeft ook de bisschop van Pretoria het wetsont werp energiek veroordeeld. „Wij kunnen aan niemand verlof vra gen, of iemand van welk ras*of welke kleur hij ook moge zijn, in onze kerk mag komen. In de 80 jaren, dat de Katholieke Kerk in Zuid-Afrika werkt, heeft zij nog nooit iemand de toegang tot de Kerk ontzegd. Zelfs in het geval dat in de Europese parochies geen en kele inboorling zou wonen, zouden wij toch om het beginsel deze wet moeten verwerpen", zo verklaart de bisschop. Bij deze protesten sluiten zich ook ande re kerkgenootschappen aan. De presi dent van de een miljoen leden tellende Methodisten-Kerk in Zuid-Afrika, Sto rey, heeft verklaard: „Wij hebben nu het punt bereikt, waarop de burgerlijke ongehoorzaamheid gelijk staat met ge hoorzaamheid aan God.- Deze actie van de overheid is een directe aanval op de vrijheid van godsdienst en geweten". Een Anglicaanse kanunnik in Kaapstad heeft reeds nu aangekondigd, dat wan neer dit ontwerp tot wet verheven zal worden, de Anglicaanse kerken tot open lijke ongehoorzaamheid zullen overgaan ongeacht de gevolgen". In een interview met de „Cape Ar gus" een dagblad in Kaapstad heeft de minister voor inboorlingen-vraag stukken, M. H. F. Verwoerd, naar aan leiding van deze protesten ontkend dat de beoogde maatregelen de vrijheid van geweten aantasten. „Het gaat er alleen maar om dat men de godsdienst niet voor politieke doeleinden misbruikt. Bovendien geeft de reeds bestaande wet de minister al het recht toezicht te houden op de godsdienstoefeningen van zwarten in de blanke gebieden", zo ver klaarde hij. (K.N.P.) De loting voor de halve finales van het toernooi om de Engelse voetbalbeker, waar voor de wedstrijden zaterdag 23 maart zullen worden gespeeld, heeft het volgende resultaat opgeleverd: Birmingham of Nottingham tegen Manchester United en Burnley of Aston Villa tegen West Bromwich of Arsenal. Aan de Ronde van Noord-Holland voor amateurs, die zondag 7 april wordt gereden, zullen zes Duitsers deel nemen. Met het oog op de districtswedstrij den, welke op 27 april voor de ama teurs zullen worden gehouden, zal op woensdag 6 maart onder leiding van oefenmeester Kaufmann op het terrein van Robur et Velocitas de training voor de oostelijke spelers beginnen. De volgende spelers zijn voor deze bijeen komst uitgenodigd: Theunissen (Arn hemse Boys), Aarnink (WVC), Woor- des (WVC), Kempink (WVC), Klaassen (Be Quick), Teunissen (Be Quick), De Weerdt (Be Quick), Welmers (Be Quick), De Jong (Albatros), Kapteyn (Quick), Olde Riekerink (Enschede), Lohuis (Quick), Elfrink (Robur et Ve locitas), Weenink (Robur et Velocitas), Loois (AGOW), Slijkhuis (Vitesse), Herberts (Vitesse), Gerrits (Germa- nia), Van der Schuur (De Graafschap), Van Reeken (SCH), Wooninck (SCH), Verhagen (Quick), Klein Schiphorst (Quick), Sewald (NEC) en Van Neck (Borne). Voor de training in het westen zijn nog drie spelers uitgenodigd. Het zijn Dorlas, Haak en Roos van VCS. Het Westduitse sportblad „Sport Ma gazine" heeft uit Boedapest vernomen dat de verjongde Hongaarse voetbal ploeg deze zomer een aantal wedstrij den in Brazilië, Urugay en Argentinië gaat spelen. Na het besluit van een aantal cracks om in het westen te blijven, is de Hon gaarse voetbalbond veel aan internatio naal contact gelegen om de jonge spe lers ervaring te geven en weer een nieuw elftal van grote kracht op te kunnen bouwen. De Zuidamerikaanse toernee zal op 14 juli te Rio de Janeiro of Sao Paulo beginnen. Het Braziliaanse elftal is dan de tegenstander. Op 21 juli zal te Montevideo tegen Uruguay ge speeld worden en op °8 jv'i volgt een ontmoeting tegen het Argentijnse elf tal. Voorts zal in augustus misschien gespeeld worden tegen Chili en Peru. De plaatselijke voetbalwedstrijd Ro maLazio in het Olympisch stadion in Rome heeft één dode en vele ge wonden gevergd. Eén der toeschouwers kreeg kort voor het einde van de wed strijd die in 22 eindigde een hart aanval van de opwinding. Tientallen geestdriftige kijkers werden gewond bij gevechten om een goede plaats te krij gen. Vier jongelui, die probeerden over een hek te klimmen, verwondden zich aan de ijzeren punten op het hek zo zeer de handen, dat zij in een ziekenhuis behandeld moesten worden. Zondag 10 maart a.s. wordt te En schede een districtswedstrijd tussen de heren hockeyteams voor oost en west gespeeld. Het westelijk elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Honnebier (BMHC): achter: Mar- res (Laren) en Drijver (TOGO); mid den: Wagener (Hilversum), Loggere (Laren) en Overdijkink (SCHC); voor: Hooghiemstra (SCHC), Zwier (SCHC), Van Erven Dorens (Laren), Bouwman (BHMC) en van Beaumont (TOGO). In het team dat tegen zuid gelijk speelde, zijn dus drie spelers, doelman Mulder, rechtsachter Keulen en links half Van Dijck, vervangen. Emil Zatopek, de befaamde Tsjechi sche atleet, doet alles wat hij kan om Connolly, de Amerikaanse Olympische kampioen kogelslingeren, te helpen toe stemming te krijgen te trouwen met de bekende Tsjechische atlete Olga Fi- kova. „Zatopek doet wat hij kan. Hij spreekt met zijn vrienden en doet al het mo gelijke. Hij mag Olga erg graag", zeide Connolly in een telefonisch interview vanuit zijn hotel in Praag. Connolly, die 25 jaar is, zeide dat hij nog steeds niet vernomen heeft of de Tsjechische regering hem toestemming zal geven met de 24-jarige Olga te hu wen en haar mee te nemen naar Boston, waar zij haar medische studie wil voort zetten. De Tsjechische kwam vooral in de belangstelling toen zij op de Olym pische Spelen te Melbourne de Russin Nina Ponomareva („hoedjes-Nina") versloeg bij het discuswerpen. Op de derde dag van de vijfde en laatste testmatch tegen Engeland zijn de Zuidafrikaanse batslieden begonnen aan hun tweede innings. Aan het einde van de dag stonden zij op 122 voor 7. De voorsprong op de Engelsen die in hun eerste innings niet verder wa ren gekomen dan 110 rans bedroeg 176 punten. Van de Springbokken scoorden God- dar d 30 runs, Funston 24 en McLean 19. De oorzaak van de la§e totalen was de moeilijk bespeelbare pitch. Door de ze, voor de bowlers zo prettige omstan digheid kwam de Engelsman Tyson tot goede cijfers. Hij nam vier wickets voor 31 runs. De scores zijn: Zuid Afrika: eerste innings 164 runs, tweede innings 122 voor 7. Engeland: eerste innings 110 runs. De internationale jjshockeyfederatie (L.I.H.G.) heeft een nieuwe formule uitgewerkt om de wereld-kampioen schappen wat aantrekkelijker te ma ken. Krachtens het nieuwe schema, dal deze zomer moet worden goedgekeurd, worden de deelnemers aan de wereld kampioenschappen in drie ploegen ge splitst. In de eerste worden de vijf of zes beste ploegen ondergebracht: bij voorbeeld Rusland, Canada, de Ver enigde Staten, Zweden en nog een of twee. In de tweede groep komen de ploegen van geringer kracht en in de derde groep komen nieuwelingen. In de ze groep zal waarschijnlijk een leeftijds grens gelden. Ook een punt van betekenis is de wijziging in de recette-verdeling. Tot dusverre is de gehele opbrengst voor het land dat de kampioenschappen or ganiseert, maar in het vervolg krijgen de andere deelnemers ook een aandeel. De jonge en veelbelovende Franse wielrenner Ellena is aan de verwondin gen bezweken die hij zondag tijdens een wedstrijd had opgelopen. Ellena was in botsing gekomen met een auto. In de voorronde der wereldkampioen schappen voetbal heeft Costa Rica met 40 gewonnen van Curasao. Costa Rica heeft reeds tweemaal met grote cijfers gewonnen van Guatemala. Het quiz-vraagstuk zo geformuleerd lijkt het een pleonasme is ook ons land aan het intrigeren. Een hoop geleerde woorden, waarmee wij maar willen zeggen dat men de TV- wedstrijd wel in de gaten moet hou den. Men infecteert elkaar al jaren over die beruchte 64.000-dollarvraag, Oorspronkelijke politieroman door L. J. SCHMIDT 38 Het was half vier toen Alice het opgegeven num mer draaide. Het duurde niet lang of een taxi stopte voor de deur. Mevrouw Kielstra nam hartelijk af scheid van haar logé, die op de taxi toeliep en het adres opgaf waarheen zij gebracht wenste te worden. „Als ik niet beter wist, zou ik denken, dat ik in een gewone taxi zat," dacht Alice. De chauffeur sloeg het bordje „vrij" naar be neden en reed weg. Toen de wagen snelheid had gekregen, zei hij „In de wagen is een mobilofoon, mevrouw, mocht u een dringende boodschap hebben, dan kan ik u met het bureau verbinden." „Dank u zeer chauffeur, ik zal er aan denken," zei Alice en vertelde hem wat Kielstra haar ge vraagd had te zeggen. De wagen zwaaide de oprijlaan van de villa in en stopte voor het bordes. De gedachten van Alice gingen terug naar de avond, toen ze met hun vieren daar stonden, onbewust van het vreselijke, dat hun boven het hoofd hing. „U wilt wel wachten? Het zal niet lang duren." „Zeker mevrouw, ik wacht wel." De neger die in de deuropening stond, kwam op Alice toe. „Dag Johannes," begroette zij hem. „Ikke blij misses weer komen, het stil zijn in huis." „Ja, het was afschuwelijk wat er gebeurd is. Zijn meneer en mevrouw thuis?" „Ja zijn thuis, ikke u brengen bij hen, zij blij zijn u komen." Geef Uw kind méér weerstand „Hebben zij me dan verwacht?" „Ikke weten niks." Johannes bracht haar naar de salon. Het was niet zonder huivering dat zij de hal doorliep. De messen, zwaarden, maskers hadden nu een andere beteke nis voor haar gekregen. De enorme bronzen ne ger met de opgeheven speer was in zijn houding dreigender dan ooit te Voren. Toen zij de salon binnenstapte zaten de heer en ma dame Derby in luie stoelen te lezen. Bij haar bin nenkomst sprongen zij op, liepen op haar toe met vertoon van werkelijk gemeende hartelijkheid. Het gesprek werd in het Frans gevoerd. „Oh, Wat ben ik blij je te zien," riep madame uit, beide handen van Alice in de hare nemend. „Wjj leven hier als op het duivelseiland. Niemand komt ons meer opzoeken, zij schuwen het huis waarin iemand vermoord is. Onze clubavonden zijn ook al niet doorgegaan. Wij wilden enige dagen wachten totdat allen van de schrik bekomen zijn." Derby uitte eveneens zijn vreugde over het be zoek en bracht haar naar een fauteuil waarin zij zich met welbehagen liet zakken. „Ik zal thee bestellen. Jij blijft toch zeker een tijd je? vroeg madame. „Ik heb de taxi laten wachten, ik moet nog een paar boodschappen doen." „Maar dan sturen wij hem weg," stelde madame voor, „Ik zal onze auto laten voorkomen." „Erg vriendelijk van u madame, maar ik heb de chauffeur opdracht gegeven te wachten. Hij rekent op een verdere rit." Madame had echter al gebeld. De neger verscheen. „Johannes, zeg tegen de chauffeur, dat madame hem nfet meer nodig heeft, reken met hem af." Alice kon niets zeggen en wachtte af wat er verder gebeuren zou. Toen de neger bij de deur was, riep madame: „Breng thee." „Ja, madame." De neger verdween. Alice vroeg zich ongerust af, of de wagen inderdaad zou weggaan, maar madame richtte het woord tot haar. „Wat een vreselijke avond dat was. Ik moet er nog steeds aan denken en wil je geloven, ik kan er niet van slapen. Nog steeds zie ik die arme Hé- lène voor me, zoals zij daar op de grond lag met dat mes, dat afschuwelijke mes in haar rug. De arme! het héérlijke levertraanproduet, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwleverï Wij hebben het er samen zo dikwijls over ge had, maar begrijpen niet hoe alles zich heeft toe gedragen en hoe dat mes, dat in de hal hing, zijn af schuwelijk werk heeft kunnen doen. Wie, vraag ik me wel duizend keer af, wie kan dat gedaan hebben?" Derby mengde zich in het gesprek. Hij zag er slecht uit, in tegenstelling tot madame, wier verdriet geen beletsel was geweest om aan haar uiterlijk alle aandacht te besteden. „Laten we liever over dat alles zwijgen, het helpt niets. De politie moet dat maar uitzoeken. We maken ons onnodig bezorgd. Vertel me maar liever, Alice, hoe het met je gaat, bevallen de kamers je goed?" Op dat moment kwam Johannes met het theeblad binnen, dat hij op een tafeltje naast Madame zette. „Chauffeur hij zeggen, hij besteld, hij niet gaan weg." „Laat hem barsten," zei Derby boos. „En donder op jij." „Maar man," zei madame sussend, „wind je toch niet zo op, je bent de laatste dagen ongenietbaar, je maakt je woedend om niets. Je moet het hem maar niet kwalijk nemen, lieve, dat hij zo ruw is, hij meent het niet zo." „Ja," zei Derby berouwvol. „Ik was wat ruw, de zenuwen spelen me zo nu en dan parten en dat ben ik niet gewend. Ik erger me over mezelf. Vertel maar liever hoe je kamers je bevallen." „Ik woon daar niet meer," zei Alice rustig. „Toen na die verschrikkelijke nacht inspecteur Kielstra Van Bevenvoorde en mij thuisbracht, vroeg ik hem even binnen te komen om een kopje thee te drinken. De man had de hele nacht nog niets gehad. We zaten te praten, toen de deur open ging, de juffrouw bin nenkwam en op een meer dan onhebbelijke manier begon op te spelen. De inspecteur nam dat niet en zodoende ontstond een hevige woordenwisseling, die daarmee eindigde, dat hij mij verzocht mijn kamer op te zeggen, mijn koffer te pakken en met hem mee te gaan. Ik zou op dat verzoek zeker niet zijn inge gaan, wanneer de rest goed was geweest, maar het eten, enfin, alles was minderwaardig. Toen begon ze opnieuw te schelden. Ze verlangde de huur, waarop de inspecteur haar de huur voor twee maanden be taalde." (Wordt vervolgd) die trouwens inmiddels al achterhaald is door een andere vraag die 100.000 dollar op kan brengen. Het ergste voor Nederland vinden wij voorlopig dat wij voor de komende de cennia opgescheept zouden kunnen wor den met weer een Amerikanisme. Wij zullen in dit blad voortaan alleen nog spreken van TV-wedstrijd. In ieder geval was de tweede uitzen ding van de VARA-TV-wedstrjjd „Weet wel wat je waagt" een voorbeeld van alle problemen die hiermede samen hangen. Men moet natuurlijk wel voor zichtig zijn zich in dit opzicht te uiten, maar men kan wel zeggen dat zo'n wedstrijd met verstand of met intelli gentie zeer weinig te make_n heeft. Het lijkt ons bijzonder interessant materiaal voor psychologen en sociologen, maar deze opeengepakte kennis van exacte gegevens is, naar onze mening, alleen maar griezelig. Er werd een intellectueel ondervraagd, een fysicus, gepromoveerd over aard- stralen, hobby spoorwegen. Hij viel als een baksteen. Er was een jongetje van zestien, hobby paarden rennen. Hij wist alles. Welk paard toen won. wat dat paard toen deed enz. enz. Behalve de winnende algemene waag: wie is de nieuwe secretaris-generaal van de NATO. Van Spaak had hij nog nooit gehoord. De ironische intelligente manier waarop Theo Eerdmans deze wedstrijd leidt lijkt ons zeer goed gezien. Het belachelijk doorgevoerd specialisme, in de meest apert onbelangrijke zaken, waarop de Amerikaanse TV-wedstrigden drijven, is funest. Deze weg mogen wij nooit op. De glamourweg heeft men hier gelukkig ook gemeden. Laat men in dit opzicht dus het verstand meten, niet de voorraad gegevens over op zich onbelangrijke dingen. J. v. S. Voor de K.R.O. wordt vanavond op gevoerd het luisterspel ,.De avonturier" van Louis Stevenson (298 m 21.40 u). Het B.B.C. Northern Orchestra speelt o.l.v. John Hopkins voor de Homeser vice. Uitgevoerd worden de Ouverture La Clemenza di Tito van Mozart en de Zesde Symfonie, de Pathétique, van Tschaikowsky (434 m 22.45 u). Voor het Franse nationale program ma wordt een uitgebreid kamermuziek programma uitgevoerd in de Ecole Na tionale de Musique. Uitgevoerd wordt daarbij werk van Gabriel Fauré, Mauri ce Ravel, Vincent d'Indy en Albert Roussei (347 m 20.00 u). De Britse wielrenner Robinson heeft een verrassende overwinning behaald in de Grand Prix van Nice. Tweede werd de Fransman Louison Bobet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 7