Regering geeft de Kamer op belangrijke pnnten toe Melkprijs slechts 6 cent omhoog; verhoging vennootschaps belasting tijdelijk BEN GOERION wil vertrouwensvotum over zijn beslissing Grote protestbetogingen in het centrum van Jeruzalem Soldaat schiet zich in het hoofd Goed voorbeeld van „aanpassing" Nasution s adjudant naar Oost-Indonesië Trein rijdt Velsertunnel binnen Drie ministers antwoorden Tweede Kamer Verhoging belasting bij inkomens vanaf 8000 gulden? Mr. H. Bloemers commissaris van de Koningin in Gelderland Senaat aanvaardt Eisenhower-leer ZOONTJE KOMT MET BEBLOED GE ZICHT THUIS Gasverstikking te Baarn Huis bezwijkt onder karnavalvreugde Terugtocht der Israëlische troepen Boycott-actie van Arabische landen tegen Israël „Het Eleetr. Dienstmeisje" Uiterlijke rust is in Djakarta teruggekeerd Het weer DE NOODSPRONC WOENSDAG 6 MAART 1957 80ste JAARGANG No. 26848 De regering is reeds tegemoet gekomen op enkele belangrijke punten in het program tot beperking van de bestedingen, die voor de Tweede Kamer onverteerbaar zijn gebleken. a. c. Doorberekening Moeder na hevige schrik overleden Nederlands schip in brand Vrouw omgekomen Eisenhower en Dulles: We halen wel een vangzeil Buitenlandse maatschap pijen en schepen op de zwarte lijst 50.000 op nr. 13131 Met stengun gespeeld De grote sensatie van de Voorjaarsbeurs Stand Vorwerk-Kobold 49 - 50 FALCON GABARDINEJASSEN Plaatselijk wat regen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 7. 7 W Boerrigter en Mr. W A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v RUN en W Severla NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor «dvertentiën eventueel zonder opgave va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 57 cents per week. f 2.50 per maand, f 7.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds teL 21544. d. De melkprijs zal geen tien cent maar slechts zes cent per liter stijgen. De verhoging van de vennootschapsbelasting krijgt een tijdelijk ka rakter, ook al is de helft van de verhoogde opbrengst bestemd voor blijvende steun aan de landbouw. De minister van economische zaken streeft naar een snellere en meer soepele behandeling van aanvragen van het bedrijfsleven om de prijzen te mogen verhogen. De regering blijft wel op net standpunt staan, dat de vijftig miljoen gulden, die de boeren zullen krijgen om hun eigenaarslasten wat te verlichten, slechts besteed zullen mogen worden om de boerenbedrijven zodanig te versterken dat de landbouw voortaan op eigen benen zal kunnen staan, maar de regering wil de sanering niet dwingend rege len. Dit laat zij over aan het gezamenlijk overleg tussen de regering, de georganiseerde landbouw en de Staten-Generaal. Bü koninklijk besluit van 5 maart 1957 no. 2 is met ingang van 1 april 1957 benoemd tot commissaris van de Ko ningin in de provincie Gelderland mr. H. W. Bloemers. De nieuwbenoemde commissaris werd 2 mei 1908 te Borculo geboren. Hij door. liep het gymnasium in Arnhem, stu deerde aan de universiteit van Utrecht rechtswetenschappen en legde in 1932 het doctoraal-examen af. Nadat hij cir ca anderhalf jaar advocaat en procu reur te Amsterdam wes geweest, werd hij met ingang van 1 maart 1934 be noemd tot burgemeester der gemeente Roden (Drenthe). Vervolgens werd hij met ingang van 15 maart 1941 na het ontslag van mr. Bothenius Lohman be noemd tot burgemeester van de gemeen te Assen. In deze functie werd hij een jaar later door de Duitse bezetter ont slagen. Na de bevrijding vervulde mr. Bloe mers opnieuw korte tijd het ambt van burgemeester van de gemeente Roden toen,tevens raadsheer bij het Sml hr6re^ te Leeuwarden J U f me,t mgang van 20 juni 1946 werd benoemd tot burgemeester der gemeente Deventer, welke functie hij thans nog vervult. Bovendien treedt hii tinds 1 januari 1956 op als voorzitter van de voorlopige raad volkshuisves ting. De heer Bloemers is niet aange sloten bij een politieke partij. Hij is Nederlands hervormd. De nieuw-benoemde commissaris is Officier in de Orde van Oranje Nassau. Met de benoeming van de heer Bloe- r?ers tot commissaris der Koningin in ri eMerland zijn alle speculaties omtrent bezetting van deze post fldel geble- De Amerikaanse Senaat heeft gister- met 72 tegen 19 stemmen een 7itv,i aanvaard, waarbij een gewij- '5 versie van de Eisenhower-doctri- d-pl-Ï.00^ 1161 Midden-Oosten werd goed- SrfJL Van de negentien tegenstem waren zestien democraten. rioIn resolutie staat, dat de V.S., ais zulks nodig oordeelt, hun .macht zullen gebruiken om lana 'n het Midden-Oosten te hel- 'J LAmerikaanse steun vraagt om «oLiïo j bieden aan een openlijke gewapende communistische aanval. De ondertoon van de antwoorden die de ministers van financiën, van econo mische zaken en van landbouw reeds aan de Kamer hebben gegeven, ge tuigde van een gematigd optimisme, al ontveinst de regering zich niet dat zij voor een zeer zware opgave staat. Voor al in de beschouwing van minister Zijl stra over het Inflatiegevaar kwam dit naar voren. Daarbij zal men tegen iede re stijging van prijzen moeten waken en op ieder puntje loonsverhoging zeer zuinig moeten zijn, maar er is volgens de minister een kans, dat deze strijd gewonnen wordt. Van groot belang is de ontwikkeling op de internationale goederenmarkten en op de vrachten- markt. Het prijzenpeil is wel gestegen, zoals de Kamer heeft aangetoond, maar in deze stijging zitten ook allerlei in vloeden verwerkt van de zeer ongun stige weersomstandigheden in 1956. De minister acht het niet uitgesloten, Jat de stijging dit jaar beperkt blijft tot de grens die door de vakverenigingen is bepaald. Dat zou betekenen, dat de index van de kosten van levensonder houd, die thans op 110 staat, in 1957 niet hoger mag komen dan 114. Minister Zijlstra verwacht dat de prijzencommissies, die thans een ande re taak hebben gekregen, meer als klachtenbureaus fungeren bij kwali teitsvermindering, niet qpnieuw in het leven hoeven te worden geroepen zo als in de tijd van de volledige prijsbe- heersing. Dë prijsbeheersing zal een globaal karakter dragen. Er zijn zekere afspraken met het bedrijfsleven gemaakt, die o.m. doorbe rekening toelaten van de stijging van grondstoffenprijzen. Voor de midden stand, geldt o.m. ook, dat men iets meer dan 14 van de premie voor de al gemene ouderdomsverzekering mag doorberekenen, wanneer deze last niet geheel door het bedrijf kan worden ge dragen. De minister van financien, de heer Hofstra heeft in zijn antwoord twee mogelijkheden aangegeven voor de be perking van de verhoging van de melk prijs tot zes cent per liter. Ofwel een bescheiden verhoging van de inkom stenbelasting, die zou kunnen beginnen bij inkomens van f 8000, en waarbij dan wellicht voor ongehuwden het ta rief iets verlaagd zou kunnen worden, ofwel een verhoging van de omzetbe lasting met V* procent. De regering voelt het meeste voor het eerste. De In het ziekenhuis te Venlo is een 51-jange vrouw overleden aan een shock, die zij opliep toen haar tienjarig zoontje enkele dagen geleden met be bloed gezicht thuiskwam. Zij schrok zo, dat zij naar het ziekenhuis vervoerd moest worden, waar zij, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Aan boord van het Nederlandse schip Laagkerk, dat in de haven van Londen ligt, is brand uitgebroken. De brand woedt in twee ruimen. De toe stand wordt ernstig genoemd. Het schip was op weg van Bombay naar Hamburg. verhoogde omzetbelasting zou in het peil van de kosten van levensonderhoud kunnen, doorwerken. De regering wil trachten bezuinigingen op het over heidsapparaat die alsnog kunnen wor den uitgevoerd, te richten naar de f 60 miljoen, die hiervoor moeten worden gevonden. Ook de minister van financiën toonde enig optimisme, onder meer ten aanzien van de voorraadvor- ming, die inderdaad achteraf niet on belangrijk is gebleken. Men kan wel rekenen op een bedrag van f 380 mil joen in 1956, maar met deze gegevens, aldus de bewindsman, moeten wij zeer voorzichtig zijn. Er blijft altijd het ontstellende verschijnsel van de ach teruitgang van de betalingsbalans mét een miljard gulden, terwijl in een tijd van hoogconjunctuur een overschot van een half miljard dient te worden geboekt. Daarom meent de regering het program toch als een minimum te moeten aanhouden. Van de andere kant wil men niet verder gaan dan dit door de SER geadviseerde program, om te voorko men, dat de werkgelegenheid in ge vaar komt. Minister Zijlstra meende dat wel eni germate te verwachten is geweest, dat de bestedingen niet aanstonds hebben kunnen reageren op de vermindering in de groei van het nationaal inkomen in 1956. Het gaat nu om een juiste evenwichtige dosering van de beper king der bestedingen, gecombineerd met de loon- en prijsstabilisatie. Minister Hofstra waarschuwde in dit verband nog voor psychologische nadelige ef fecten. Men kan de honderdduizenden ondernemers en de miljoenen kopers gemakkelijk met ongemotiveerd pessi misme of optimisme tot gevaarlijke re acties brengen. Het evenwicht moet her steld worden, maar zonder dat elders ongelukken moeten worden gemaakt. In dit betoog paste een scherpe ver werping van de oppositie van de VVD tegen de plannen der regering. (Vervolg op pagina 7) Toen de heer K. dinsdagmiddag te kwart over twaalf van zijn werk huis waarts keerde in de Vincent van Gogh- straat te Baarn, trof hij zijn vrouw in bewusteloze toestand aan in de keuken. Öp het gas stond de was, maar een der gaspitten brandde niet, zodat me vrouw K. door het uitstromende gas bewusteloos moet zijn geraakt. Naast haar lag het huishondje dood. De politie, die spoedig met een zuur stofapparaat aanwezig was, heeft ge tracht de levensgeesten van mevr. K. op te wekken, doch deze bleken reeds geweken. Een geneesheer kon niet an ders dan de dood constateren. Een karnavalspartijtje in een huis in de Westduitse stad Offenbach is vrij abrupt geëindigd, toen een der feestvierders plotseling met stoel en al door de vloer zakte. Zijn vrienden trokken hem snel uit het gat, doch toen begon het huis aan alle kanten te kraken en vluchtten allen hals over kop de straat op. Zij waren nog maar net buiten, toen het hele pand in stortte. (Rtr) Het Israëlische parlement zal vandaag later op de dag bijeenkomen om te stemmen over de vertrouwenskwestie, die premier Ben Goerion gisteravond heeft verbonden aan zijn besluit om de Israëlische troepen uit de strook van Gaza en het gebied van de Golf van Akaba terug te trekken. Politieke waar nemers verwachten, dat de Israëlische premier het vertrouwen van het parle ment zal krijgen, aangezien zijn coalitie nog intact is ondanks de interne ver deeldheid. Tijdens een stormachtige zit ting van het parlement heeft Ben Goe rion de afgevaardigden erop gewezen, dat de in de V.N. afgelegde verklaring over het terugtrekken van de troepen door de regering is goedgekeurd. Het besluit is niet gemakkelijk geweest en het is niet eenstemmig genomen, zo verklaarde Ben Goerion, maar alle mi nisters van de regeringscoalitie zullen zich moeten houden aan de collectieve verantwoordelijkheid. Een menigte van circa 10.000 mensen heeft gisteren in het centrum van Jeru zalem geprotesteerd tegen de terugtrek king uit Gaza en het gebied van de Golf van Akaba. De bijeenkomst, die een or- delijk verloop had, was met toestem ming van de politie georganiseerd door de vrijheidsbeweging. De politie had de straten die naar het parlementsgebouw leiden, afgezet en bij het parlement had den zich leden van Ben Goerions arbei derspartij verzameld om de politie even tueel te helpen. De betogers gingen ech ter rustig uiteen nadat een aantal spre kers het woord had gevoerd. (Rtr.-UP) Het Arabische bureau voor de boycott van Israël heeft bekendgemaakt, dat 25 buitenlandse maatschappijen en 19 bui tenlandse schepen op de zwarte lijst zijn geplaatst wegens handel met Israël. De produkten van deze maatschappijen zul len in alle Arabische landen geweerd worden. Het bureau deelde verder mede, dat 49 buitenlandse maatschappijen er reeds in toegestemd hebben de handels betrekkingen tnet Israël te beëindigen. In de 534e staatsloterij, 4e klasse, 11e lijst, is de prijs van f 50.000 gevallen op nr. 13131. De eerste trein rijdt de spoorwegtun nel te Velsen in. Het is nog maar een materiaalwagen, die bielsen vervoert voor het leggen van nog meer rails in de tunnel. De 21-jarige dienstplichtige soldaat E. H. J. van Boxtel uit Mill heeft zich zelf dinsdagmiddag met zijn stengun levensgevaarlijk gewond terwijl hij op wacht stond bij het artilleriepark aan de Is. Evertsenlaan te Arnhem. Hij heeft vermoedelijk ondoordacht met de trekker van het wapen gespeeld en keek daarbij in de loop van de sten gun, die hij schuin over de borst had hangen. Twee kogels drongen boven zijn ogen diep de hersenen binnen. In levensgevaarlijke toestand werd hij overgebracht naar het naburige diaco- nessenhuis. Tot verwondering van de behandelende medici scheen er van morgen hoop te zijn dat hij in leven blijft. In de loop van de ochtend zou hij naar de speciale hersenkliniek van het Utrechtse academisch ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie Dit technische wonder maakt de droom der Nederlandse huisvrouw tot werkelijkheid. De chef van de Indonesische legerstaf, generaal-majoor Abdulharis Nasution, heeft twee officieren naar Oost-Indone sië gezonden, waar zij in Makassar de toestand onder ogen zullen zien, die is geschapen door de machtsovername van de commandant van het zevende mili taire district, luitenant-kolonel Sumual. De afgevaardigden van Nasution zijn: zijn adjqdant, kolonel Kretarto, en het hoofd van de Indonesische legervoor- lichtingsdienst, luitenant-kolonel Rudy Pringgadi. President Sukarno heeft van daag op zijn paleis in Djakarta, de Ista- na Negara, enkele voorstanders van zijn plan voor geleide democratie uit West- Java ontvangen. Premier Ali Sastro- amidjojo heeft een spoedzitting van zijn kabinet uitgeschreven. Gisteren werd in persberichten gezegd dat een groep legerofficieren in Makas sar, die zich de „Raad van het Oosters. Licht" noemt, de eis heeft gesteld dat president Soekarno zich aan het hoofd van een militaire junta zal stellen om de natie te redden. Het was niet be kend, of Sumual hier de hand in had. Maar autoriteiten in de hoofdstad noem den het bericht „onbelangrijk" omdat zij betwijfelden, dat de officieren enige steun hebben en omdat zij de overtui ging hebben dat een militaire junta nooit aanvaardbaar zou zijn voor het Indonesische volk. De spanning in de Indonesische hoofdstad, welke zich de afgelopen week voordeed en welke nog ver hoogd werd door vrees voor intimi datie, is thans aanzienlijk afgenomen. Er heerst echter nog wel een diepe bezorgdheid onder de Indonesiërs over de onmiddellijke toekomst van de jonge republiek, en onder de Euro pese gemeenschap, die uit omstreeks 30.000 zielen, en voornamelijk uit Ne derlanders bestaat, doet zich een ge voel van onzekerheid over mogelijke nieuwe ontwikkelingen gelden. Doch ondanks deze druk verloopt het leven weer normaal. De burgemeester van Djakarta heeft bekend gemaakt, dat de partijen of groepen, die in de afgelopen dagen op tal van muren en winkelramen slagzin nen met propaganda voor Soekarno's conceptie en ook met anti-Nederlandse propaganda hadden geverfd, hem be loofd hebben deze muren en ramen weer zelf te zullen schoonmaken. Tal van bedrijven hebben hier echter niet op gewacht en de muren van hun ge bouwen zijn weer smetteloos als voor heen. Het comité tot ondersteuning van de conceptie van Soekamo verklaarde vandaag, dat de pogingen tot intimida tie, waarvan melding was gemaakt, het werk zijn geweest van onverantwoor delijke elementen. Volgens dagbladbe- richten hadden „pressie-groepen" en Een toeschouwer van de wedstrijden, die te Houndapit bij Bude in het Engelse graafschap Cornwall werden gehouden, had nogal last van de kou. Om zich tegen deze afkoeling te beschermen gebruikte hij een probaat, zij het zonder ling middel en bezorgde zo de fotograaf een leuke opname. communisten zich aan „intimidatie en terreur" schuldig gemaakt. De leiders van de religieuze partijen hadden zich bij de procureur-generaal beklaagd over de intimidatie tegen hen van „be paalde groepen", omdat zij het plan van Soekamo hadden verworpen. (ANP-UP) Curacao Volgens het dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten" zal zich begin april een delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van de landsrege ringen van de eilanden Aruba en Cu racao, naar Nederland begeven, om daar te trachten een lening te sluiten van 10 miljoen. Advertentie BARTEL10RISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met plaat selijk wat regen. Overwegend matige wind uit zuidelijke richtingen. De zelfde temperaturen of iets hogere. Zon: 7.15-18.32 Maan: 9.18-0.08

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 1