Nieuwe tramtarieven met andere overstapr Bezwaren tegen voorgestelde regeling afbetalingsbedrijf Advies om geen overuren meer te aanvaarden DIO in promotiewedstrijd sterker dan Concordia Touring Zandvoort" heeft programma voor het komende seizoen gereed n KLINGDECOR NAAIMACHINES r i i1 oor dertig cent binnen half uur onbepaald aantal ritten Brits vliegtuig bij het landen verongelukt II. Vader uit grieven over het uiterlijk van Rome Mej, dr. A. de Waal Raacl van Leraren overweegt: ERIC DE NOORMAN HBC weet zich te handhaven Belangrijke ouderavond KRUISWOORDRAADSEL H H N.V. DE HOUTWERF AUTOBOTSINGEN IN DE MIST HANDBAL KENNEMERLAND ZEGT U DIT IETS? HOOGTEZON H. J. M AERTENS N.V. i MET AUTO GESLIPT WOENSDAG 6 MAART 1957 PAGINA Voorstel van B. enW. te Amsterdam MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m 10 maart Zeventien personen gedood Eervol ontslagen als staatssecretaris van a, K. en W. Ontsnapte met auto er van door Anderhalf jaar geëist Vier personen gewond Uitgaande van consumentenorganisaties Aguilar's Spaanse SHERRY Aguilar's Portugese PORT Winnaars sportprijs- vraag GARAGE DEN HOUT Tiger-moth maakt noodlanding Piloot licht gewond ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 SANTPOORT Vastenavondbal R.K.S.V. „Velsen" Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Bestuurder had geen rijbewijs Nelis en Nelis „Open Deur" Haarlem PREDIKANT OVER DE EENHEID (Van een verslaggever) Het schijnt dat de toekomstige tram tarieven in Amsterdam nu definitief ge regeld zijn. Er is een voorstel dienaan gaande te verwachten van B. en W. van Amsterdam aan de gemeenteraad. In dit voorstel is een veel gunstiger overstap regeling opgenomen dan de geruchtma kende regeling van enige maanden ge leden. Voorgesteld zal ook worden dat de nieuwe tarieven 1 april a.s. van kracht worden. De nieuwe regeling houdt in dat de duur van de rit de prijs bepaait. Enige maanden geieden was men van mening dat een overstapje na twintig minuten zijn geldigheid moest verliezen. Thans echter zullen de overstapjes een hall uur lang te gebruiken zijn. Een kaart met vijf overstapjes zal één gulden gaan kosten. In het half uur overstaptijd zal Advertentie Geopend fop werkdagen van 10-17 uu^ en 19.30-22.30 uur m a. zondagen 10-18 uur Bij het vliegveld Abingdon in Zuid- Engeland is gisteren een Beverley een van de grootste transportvliegtuigen van de Royal Air Force bij het landen ver ongelukt. Zeventien mensen hebben hier bij het leven verloren: vijftien inzittende bemanningsleden en militaire passagiers (drie inzittenden werden uit het toestel geslingerd en ernstig gewond) en twee burgers van het huis, dat bij het neer storten werd vernield. Een derde burger werd gewond. Het toestel, dat van Malta terugkeerde, raakte bij het landen met een vleugel een boomtop, vernielde in zijn val een huis, beschadigde een ander en vloog tenslotte in brand. Door de hitte kon men de inzittenden niet meer tijdig be reiken. men van een ongelimiteerd aantal lij nen gebruik mogen maken en zelfs dit is nieuw voor Amsterdam weei met dezelfde lijn als al gebruikt is ver der gaan of retour rijden. Ook zuilen ei overstapjes te krijgen zijn met een overstapbevoegdheid van een uur. Op een kaart van een gulden zullen dan drie overstapjes van een uur te gebrui ken zijn. De prijs van een enkel overstapje met een geldigheid van dertig minuten wordt dertig cent; een overstapje voor een uur wordt 45 cent. Vermoedelijk zullen tramkaartjes voortaan slechts aan kiosken en automa ten te verkrijgen zijn waardoor het werk van de conducteurs en conductrices ver gemakkelijkt wordt. Dit is wel noodza kelijk om tegemoet te komen aan het dwingende personeelsgebrek. Alle andere soorten kaarten onder gaan eveneens een tariefsverhoging. De nieuwe prijzen wijken echter niet af van die welke enige maanden geleden zijn voorgesteld. De Heilige Vader heeft, in een toe spraak, die hij gistermorgen tot de vastenpredikers van Rome gehouden heeft, een scherp protest doen horen aan het adres van de Italiaanse gezags dragers, die hij verweet in gebreke te blijven, waar het de naleving van de bepalingen van het Concordaat tussen de Heilige Stoel en Italië betreft. Vol gens deze bepalingen heeft de Italiaan se regering zich verplicht wegens het bijzondere karakter van de Eeuwige Stad, die als zetel van de Paus mid delpunt van de katholieke wereld en bedevaartsoord is, er zorg voor te dra gen, dat haar uiterlijk in overeen stemming is met dit bijzondere karakter De Heilige Vader klaagde er over, dat een publiciteit wordt toegestaan, die hij niet aarzelde „vulgair-pornografisch' te noemen. Hij klaagde er tevens over, dat in de krantenkiosken tijdschriften en kranten tentoongesteld en verkocht mogen worden, die evenzeer porno grafisch moeten heten. Bovendien mogen in de bioscopen films vertoond worden, die niet anders dan immoreel mogen heten. Ook de televisieprogram ma's noemde hij gewaagd en daardoor gevaarlijk. „Maar het ziet er niet naar uit", aldus de Heilige Vader, „dat dit protest veel succes zal hebben". Aangezien de auto riteiten zich reeds eerder achter de ongrondwettelijkheid van de gewenste maatregelen verscholen hebben, riep de Paus de katholieken op om, waar dit no dig is, samen met alle andere recht schapen mensen op te komen voor de verdediging van de godsdienst en van de goede zeden. Men moet de openbare mening beïnvloeden om van de over heid gedaan te krijgen, wat zij behoort te doen. De mobilisering van de open bare mening is in de eerste plaats de plicht van de priesters en in het bij zonder van de vastenpredikers. De Paus liet ook een ernstige waar schuwing horen tegen de grote aan hang, die het communisme juist in Rome bezit. De Heilige Vader deed een dringend beroep op de „ongelukkige broeders, die van ons zijn vervreemd" om hun steun te ontzeggen aan een beweging, die gericht is tegen het Christendom en die het bestaan van de menselijke beschaving bedreigt (K.N.P.-U.P.) Bij K.B. iè aan mep dr. A. de Waal op haar verzoek met ingang van 16 maart op de meest eervolle wijze ontslag verleend als staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen, met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten door haar aan de Koningin en het koninkrijk bewezen. Mej. de Waal werd met ingang van 1 februari 1953 benoemd tot staatssecre taris van onderwijs, kunsten en weten schappen, meer in het bijzonder belast met de behartiging van de zaken welke liggen op het terrein van het middel baar, het voorbereidend hoger en het nijverheidsonderwijs (en van oktober 1955oktober 1956 ook op het terrein van het lager onderwijs). Nu de minister van O. K. en W. de zorg voor het gehele onderwijs in de afgelopen maanden geleidelijk heeft overgenomen en bovendien binnen en kele weken de eerste grote fase in de voorbereiding van het ontwerp van het ontwerp van wet op het voorgezet on derwijs de, in het ten departemente op gestelde werkschema voorziene, afron ding zal krijgen, heeft mej. de Waal aan de Koningin verzocht van haar hui dig ambt te worden ontheven. Een 22-jarige metselaar-varensgezel uit Haarlem, die op Nieuwjaarsdag uit de Rekkense inrichtingen ontsnapte, heeft voor de rechtbank te Rotterdam terechtgestaan. Hij was in Rekken ge plaatst, nadat zijn voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering door de rechtbank in Utrecht ten uitvoer was gelegd. „Ik voelde me daar niet op mijn plaats", zei hij. Na zijn ontsnapping had hij kennis gemaakt met iemand die wel een auto, maar geen rijbewijs had. Ver dachte had aangeboden voor hem te chaufferen. Het ging een tijdje goed tot hij eens te Rotterdam in de auto zat te wachten toen de ander ergens binnen was. Met de auto, waarin een collectie zilveren gebruiksvoorwerpen lag, ging hij er opeens vandoor. Gedeeltelijk ver kocht hij het zilver, en de auto ruilde hij later in, .waarbij hij nog geld toe kreeg. Het psychiatrisch rapport noemde ver dachte verminderd toerekeningsvat baar. De officier eiste een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 19 maart. Als gevolg van de dikke mist is van ochtend op de provinciale weg in de Broekemeer (gem. Broek in Waterland) een dubbele botsing voorgekomen. Dicht voor twee NACO-bussen reed een personenauto, die plotseling krachtig remde. Het wagentje werd van achter door de eerste bus geramd en de twee de bus botste even later achter tegen de eerste op. De bussen zowel als de personenauto, die alle drie in de rich ting Amsterdam reden, liepen grote schade op. Vier buspassagiers werden gewond, van wie de heer J. Visser uit Marken ernstig. Allen zijn overge bracht naar het stadsziekenhuis te Pur- merend. Onmiddellijk na het ongeluk nam de politie maatregelen om het verkeer via de Buikslotermeerdijk naar Amsterdam te leiden. Even buiten Broek' in Waterland deed zich weer een aanrijding voor, waarbij opnieuw een Naco-bus betrokken was. Toen een agent nl. een stopteken gaf, stopte de bus plotseling. Een achterop komende auto botste in volle vaart tegen de bus. De uto werd ernstig beschadigd. De chauffeur, ee*i Rotterdammer, klaag de over inwendige pijnen. De centrale der Nederlandse Ver bruikscoöperaties, de Nederlandse Con sumentenbond, de Nederlandse Huis- houdraad en de Nederlandse Vereniging van Volkskredietwezen hebben aan de minister en aan de staatssecretaris van Economische Zaken en de minister van maatschappelijk Werk hun bezwaren kenbaar gemaakt tegen de door de com- missie-Lichtenauer aangeboden schets voor een ontwerp van wet tot nadere (Van onze Haagse redacteur) De raad van leraren heeft voor de leden van de bij deze raad aangesloten verenigingen een mededeling uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat de raad ernstig overweegt of hij de leraren zal adviseren geen overuren meer te aan vaarden. In de kring der leraren is veel be roering ontstaan door de opmerkingen van minister Cals over de vakanties der docenten, over hun bijverdiensten en over hun werktijd. Vele leraren heb ben zich afgevraagd of het ogenblik niet aangebroken is alle werkzaamheden, die niet direct uit hun functie als leraar aan een dagschool voor V.H.M.O. voort vloeien dus bijvoorbeeld het geven van lessen bij het avondonderwijs te beëindigen. Tot een dergelijke vérstrek kende houding wil de raad op dit ogen blik echter nog niet adviseren. Bij de gedachte van net niet meer aanvaar den vim overuren ligt de zaak echter anders. Deze kwestie is in ernstige overweging; zo nodig zal de raad te juister tijd zijn standpunt in deze be kend maken. Van diverse zijden is voorts de sug gestie gedaan, dat de leraren geen zitting meer zouden moeten nemen in examencommissies. Ofschoon de raad de stemming, die uit deze suggestie blijkt, kan begrijpen en billijken, is hij nochtans van mening, dat de sociale ge volgen van een dergelijke stap te ern stig zijn om hiertoe anders dan in de alleruiterste noodzaak over te gaan. De raad zegt, dat bovenstaande uit spraken mede zijn ingegeven door de hoop, dat achteraf zal kunnen blijken, dat de formuleringen van minister Cals, die in de kringen der leraren zoveel aanstoot hebben gegeven, ongelukkig zijn uitgevallen. Men verwacht, dat de interpellatie van mevr. Fortanier-De Wit opheldering zal brengen in de ver warde situatie. De vertegenwoordigers van de lerarenorganisaties in het geor ganiseerd overleg hebben een vergade ring aangevraagd ter bespreking van de salariskwestie. (Noot; De kwestie van het aanvaarden van overuren, waarvan sprake is in het bovenstaande, staat los van de waar neming van lessen voor andere leraren; voor dit waarnemen heeft het ministe rie van O. K. en W. zo pas een nieuwe regeling vastgesteld). regeling van het afbetalingsbedrijf en het daaromtrent door de SER uitge brachte advies. Anders dan de SER achten zij met de commissie Lichtenauer vastlegging van elke afbetalingsovereenkomst in een akte gewenst. Een aan eigen middelen beschikbaar kapitaal van 20.000 ach ten zij ter beperking van de uitoefening van de financieringsfunctie tot bonafide, voldoend kapitaalkrachtige, bankmatige beheerde bedrijven ten enenmale onvol doende. Hiervoor is, menen zij, ten minste 100.000 nodig. Zij willen dat aan elk der drie aan de ondernemer op te leggen verplichtingen ter voor koming van overkreditering strafsanc ties wordt verbonden, zowel aan de plicht tot het doen verstrekken van de nodige gegevens door de kandidaat-ko per zelf, als aan die tot het inwinnen van inlichtingen bij derden en om van de verkregen informaties een juist ge bruik te maken. De adressanten voeren een krachtig pleidooi voor het openen van de mo gelijkheid van verplichte registratie van afbetalings- en andere consumenten kredieten, welke registratie zij een on misbaar sluitstuk achten van een wet telijke regeling ter voorkoming van overkreditering. Colportage willen zij niet zonder meer doen verbieden, maar wel dat een afbetalingsovereenkomst wordt aangegaan of een daartoe strek kende aanvrage in ontvangst wordt ge nomen ten huize, ten kantore of op de werkplaats van de mogelijke koper. De monstraties ten huize van de consu menten zouden aldus mogelijk blijven, menen zij maar dezen zouden de ge legenheid krijgen zich daarna buiten te genwoordigheid van de colporteur om trent de wenselijkheid van aankoop op afbetaling te beraden. Het advies van de S.E.R. om het vaststellen van maximum-afbetalings vergoedingen facultatief te stellen, ach ten de adressanten een stap achteruit, vergeleken bij de bestaande prijzenbe- schikking verkoop op afbetaling 1948. Zonder wettelijke maxima kan men er huns inziens zeker van zijn, dat er, spe ciaal onder de verkopers van niet-merk- artikelen, een aantal zal zjjn dat hoge re opslagen dan de huidige in rekening gaat brengen. Met betrekking tot merkartikelen me nen de adressanten dat de voorgeno men wet een bepaling dient te bevat ten, waarin ondernemersafspraken met betrekking tot de hoogte van de afbe talingsopslag bij voorbaat onverbindend worden verklaard, tenzij vooraf goed gekeurd door de met de uitvoering der wet belaste minister. 27. Ieder ogenblik verwacht de Noorman een regen van pijlen op zich te zien neerdalen, maar er gebeurt niets. Klaarblijkelijk zijn hun achter volgers toch verdwenen; de oorzaak daarvan zal de Drakar wel zijn. „Mijn broeder mag mij volgen naar de plaats waar ik de kano verstopte toen ik aan land ging voor de zeekano", fluistert Nahenah. In stilte volgt Eric zijn metgezel langs smalle paadjes, hoewel hij het betwijfelt of ze de kano nog zullen aantreffen. En inderdaad blijkt Eric gelijk te hebben. Bij een kleine inham van de rivier, dicht begroeid met riet en struikgewas, staat Nahenah eensklaps stil en wijst op voetsporen, welke hier en daar flauwtjes zichtbaar zijn. „Oef! De wolven op twee benen hebben Nahenahs kano genomen. Mijn broeder mag thans zeggen hoe wij de brede stroom over mogen steken". „Waar bevindt zich het dorp van dit volk", is het enige wat Eric vraagt, maar Nahenah moet hem het antwoord schuldig blijven. Peinzend strijkt de Noorman zich over de kin, hij voelt er weinig voor te proberen de rivier zwemmende over te steken, zolang er nog een mogelijkheid is, een kano te bemachtigen. En die mogelijkheid is aan wezig in het dorp, als ze dat dorp kunnen vinden. „Mogelijk huist dit wolvengebroed langs de smalle zijrivier, welke op enige afstand van hier in de stroom uitmondt", oppert Nahenah. „Dat zullen we onderzoeken beslist Eric. En zo begeven zij zich tegen de avond langs het smalle zijriviertje. Advertentie uitsluitend verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar <^Antonio A^uilar wijnkoper Hoofdkantoor: Lange Houtstraat 10, 's-Gravenhag« (Zondag 3 maart 1957) (Van onze handbalmedewerker) De belangrijkste wedstrijd dit week einde in de competitie van de katholie ke Nederlandse Handbalbond, district Kennemerland-Zaanstreek, was het treffen tussen de kampioenen van de eerste klassen A en B, t.w. DIO uit Bergen (N.-Holl.) en het Hillegomse Concordia voor een plaats in hogere regionen. Deze ontmoeting heeft Con cordia min of meer een desillusie be zorgd, daar het in Bergen meedogen loos met 50 naar het tweede plan werd verwezen. Er bestaat nog een kleine kans, dat de Hillegomse dames op eigen terrein revanche nemen, want op 31 maart staat de returnmatch tus sen beide rivalen op het programma. Gezien echter het grote krachtsverschil afgelopen zondag, lijkt een tweede ne derlaag toch het meest voor de hand liggend. In de eerste klasse B werd voorts de wedstrijd HBC-IEV gespeeld, welke de dames uit Heemstede een zege van 21 opleverde. De junioren van Leonidas (I B) toonden zich de meerderen van Concordia: 52. Van andere ontmoetin gen bereikten ons geen resultaten. DIO mas in het topduel tegen Con cordia over alle linies de sterkere: een hoger tempo, uitstekend samenspel, schotvaardiger èn knap in de verdedi ging, waar de keepster excelleerde. Hoewel Concordia zijn uiterste best deed, zo goed mogelijk voor de dag te komen, kon het door diverse tekortko mingen niet verhinderen, dat de thuis club bij rust reeds een nuttige voor sprong van 30 had genomen. Ook na de hervatting slaagde de Hillegomse ploeg er niet in, de bakens te verzet ten. DIO bleef de toon aangeven en smaakte het genoegen, nog twee tref fers aan het totaal toe te voegen. Zo als reeds gezegd: een ontmoeting, die sombere voorspellingen oproept voor de tweede krachtmeting in het kamp van Concordia, al is het vanzelfspre kend verkeerd, reeds bij voorbaat op verlies te rekenen. Het lijkt ons, dat Hillegom straks nog een spannende partij handbal wacht. HBC en IEV hebben in de eerste klasse B elkaar weinig toegegeven. Het werd een spannend duel, waarin de dames uit Heemstede tenslotte zegevierend met een score van 21 de kleedkamer opzochten, omdat zij juist iets meer doortastendheid ten toon hadden gespreid. Door dit re sultaat heeft HBC zich op de tweede plaats gehandhaafd achter kampioen Concordia. A.s. zondag ontmoeten beide ploegen elkaar weer, waarbij het voor de Heem- steedse ploeg zaak is, opnieuw aan het langste eind te trekken, aangezien dan Advertentie Ronde van Corsica. 14000 bochten. No. 1 en N. 2: RENAXJLT DAUPHINE. Brandstof verbruik 1 1. op ruim 16% km. Prijs vanaf 5580.—. Renault 4: t 4190.—. Maandagavond heeft een Tiger-moth lesvliegtuig een noodlanding gemaakt in een weiland onder Harmeien. Het vlieg tuig werd bestuurd door de 27-jarige T. S. uit Amsterdam, die bij de landing een hoofdwonde en een lichte hersen schudding opliep. Het toestel was voor een reclame- vlucht opgestegen van het vliegveld Beek bij Maastricht op weg naar Hol landse Rading. Maandagavond kwam er echter plotseling mist opzetten en de piloot had op dat ogenblik nog maar voor tien minuten vliegen benzine aan boord. Hij zette het toestel dicht bij de spoorlijn WoerdenUtrecht in een wei land aan de grond. Het kwam fhet de neus in een ondiepe sloot terecht, maar werd hechts licht beschadigd bij de uit loop. Dinsdag is het gedemonteerd. de naaste concurrent Leonidas hoogst waarschijnlijk geen fout zal maken te gen hekkensluiter Velsen. Leonidas ging in de juniorenklasse I B dadelijk goed van start, want zon der dat een speelster van Concordia de bal nog had aangeraakt, stond het al 10. 'Hierna ontspon zich een gelijk- opgaande strijd, maar de Haarlemse voorhoede toonde zich schotvaardiger. Via 20 en 21 brak de rust met een voorsprong van 31 aan. Na de her vatting leek het er even op, dat de Hil legomse meisjes de achterstand zou den wegwerken. Het werd 32, doch voordat de dreiging voor Leonidas ern stige vormen ging aannemen, nam de voorhoede nog twee voltreffers voor haar rekening: 52. Daarmee kwam' het einde van deze aantrekkelijke ont moeting, waarin opvallend goed open spel werd gedemonstreerd. Zondag 17 maart zal te Castricum op het terrein van Vitesse in het kader van een Technische Dag een wedstrijd worden gespeeld tussen een districts elftal en een B-team. De samenstelling van de ploegen is als volgt: District: T. Bruins (ADO); N. de Dood en R. Steeman (beiden AOG)A. Schouws (ADO), L. v. d. Veer (TYBB) en I. Pronk (AOG)G. Groot, R. de Wit, B. Tuyn (allen ADO), C. Koop man (AOG) en A. de Vries (TYBB). B-elftal: B. v. Schie (TYBB); T. v. d. Aar (TYBB) en V. Put (ADO); M. Koopman (AOG), N. Gouweleeuw (TYBB) en B. Karsten (AOG)B. Ven- neker (AOG), A. v. Kesteren (TYBB), G. Smit (ADO), T. Tames (AOG) en H. Seysener (Cone.). Vooraf een juniorendemonstratie tus sen ADO en TYBB. Advertentie Alle merken - dus rviime keuze le prijs 10.- 2e prijs f 7.50: 3e prijs 2.50: 4e prijs f 2.50: 5e prijs 2.50: J. Nederstigt, Grebber- straat 2 A Haarlem, 7 pnt.; A. Teeuwen, Zandlaan 2, Hillegom, 6 punten; J. Nales, Haitsma Muiier- straat 30, Haarlem, 6 pnt.; W. SchreursBlokker, Ven neperstraatweg 37 Nieuw- nep, 6 punten; B. Mense, Weeresteinstraat 46 Hillegom, 6 punten. Dinsdag 12 maart wordt in Santpoort een ouderavond georganiseerd voor de ouders van de katholieke scholen. Pas toor A. F. J. Goossens zal het ope ningswoord spreken en daarna houdt rector de Bot een lezing over het be langrijke onderwerp: „Waar gaat mijn kind naar toe na de lagere school?" De kinderen zullen deze bijeenkomst opluisteren met diverse spelen en bo vendien zullen de bezoekers deze avond getuige kunnen zijn van het eerste op treden van de mondaccordeonclub van de meisjesschool. Nu het schoolgeld voor het lager on derwijs is afgeschaft is het gevaar niet denkbeeldig, dat de ouders steeds meer het contact met de school gaan verlie zen. Handhaving van dit contact wordt bereikt door de instelling van ouder- comité's en het organiseren van ouder avonden, waar de ouders, die toch op de allereerste plaats de verantwoording dragen voor de opvoeding van hun kin deren, kennis kunnen nemen van het werk van de school en tevens een in zicht kunnen krijgen in de moeilijkhe den en mogelijkheden, die er voor hun kinderen liggen. Speciaal het onder werp, dat op deze ouderavond ter spra ke komt, is in het IJmond-gebied met zijn sterke dynamiek en zijn talloze mo gelijkheden, van het allergrootste be lang. Het is een avond vol vrolijkheid gewor den voor de leden en introducees van de r.-k. s.v. Velsen, die een vasten avondbal gepresenteerd kregen in ca fé „Zomerlust" te Santpoort. In zijn openingswoord merkte de voorzitter de heer E. Joosen op, dat binnenkort een cabaretavond georganiseerd zal worden door de feestcommissie van r.-k.s.v. Velsen. Hiervoor wordt dan ook zeker meer toeloop verwacht dan nu het geval was, want dat degenen die deze avond niet hebben meege maakt iets gemist hebben is zeker. Het bal stond onder de voortreffe lijke leiding van de heer A. Duin, die nog voor diverse attracties zorgde die zeer in de smaak vielen. De muziek werd verzorgd door „The red stars" met medewerking van de charmante vocaliste J. Rutten. Zowel voor de r.k.s.v. Velsen als voor „The red stars" mag deze avond als zeer geslaagd be schouwd worden. De directeur van oTouring Zand voort" bereidt een programma van zo- mer-evenementen in de badplaats voor, dat behalve veel wat traditie geworden is ook enkele nieuwigheden zal omvat ten. Daar is vooreerst de boulevard-loop; een atletiek-wedstrijd welke in juli of augustus zal worden gehouden en waar voor bij prominente Nederlandse atleten goede belangstelling bestaat. Voor het eerst zullen zwemwedstrijden voor bad gasten worden uitgeschreven en wel op 10 augustus in Bad Riehe. Op de zee zullen zeilwedstrijden en een demon stratie in de Flying Dutchman klasse worden gehouden op 23 juni en vermoe delijk ook op 30 juli. Voorts wordt ge werkt aan de voorbereiding van een concours d'Elégance nabij Hotel Bou- wes in de maand juni. Op het programma staan uiteraard de zandbouw- en ballonwedstrijdèn voor kinderen, vuurwerk en de populaire concerten op het Raadhuisplein. Het circuit van Zandvoort wordt op 24 maart in gebruik genomen met wie lerwedstrijden van „de Kampioen" en een week later komt „de Spartaan" daar een wielerwedstrijd organiseren. Op 9 april vindt de start plaats van „Euro pean Economy Run", de zuinigheids wedstrijd voor automobielen in ver schillende etappes naar Kopenhagen. De heer J. B. Th. Hugenholtz, direc teur van 't Zandvoortse circuit heeft zelf ook als deelnemer voor deze wedstrijd ingeschreven. Zijn grote vaardig heid als automobilist zal hem dan ze ker te pas komen en hij zal de wen ken, door hem in een recente brochure over zuinig-autorijden dan in de prak tijk brengen. Het eerste grote evenement vindt plaats op 10 mei; dan worden de eind- wedstrijden van de Tulpen-rally te Zandvoort gehouden. Op 26 mei komt de jonge, actieve Nederlandse autorensport-vereniging op het circuit met de nationale sportwa genraces. Deze vereniging zorgt ook voor een noviteit op het circuit: op 27 en 28 mei wordt daar een coureurs cursus gegeven. Met medewerking van de Porsche-fabrieken zullen jonge Ne derlandse automobilisten worden in gewijd in de theoretische en praktische vragen welke zich voordoen bij het rij den met hoge snelheden. De praktijk wordt op het circuit beoefend terwijl elders in Zandvoort lezingen en film vertoningen voor de cursisten zullen worden gehouden. Deze activiteit zal er ongetwijfeld toe leiden, dat Neder land over meer ervaren auto-coureurs gaat beschikken. Een nieuw evenement is ook de na tionale Vespa-rally welke op 30 mei wordt besloten met behendigheidsproe- ven voor auto-scooters op het circuit. Zondag 16 juni is gereserveerd voor de grote auto-wedstrijden om de Grand Prix van Nederland. De K.N.A.C. is al druk doende met het treffen van de nodige voorbereidende maatregelen. De K.N.M.V. komt dit jaar wat later naar Zandvoort. De internationale mo tor- en zjjspanraces worden niet, zoals gebruikelijk was, in mei, maar op 14 juli gehouden. De amateurkampioenschappen wiel rennen vinden op 23 juni plaats. De K.N.A.C. en de K.N.M.V. hebben 18 augustus gekozen als datum voor de motorwedstrijden voor juniores en de sportwagenraces. Het circuit-programma wordt op 13 oktober besloten met de Traditie-rit van historische automobielen, te organise ren door de Pioniers-automobiel-club. Advertentie VERKOOP EN VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2, Haarlem, Tel. 15228 T- y V 'f y* ~T~ 9 9 *9 6 7 9 %o V Ti u U Horizontaal: 1. hoedengaas; 5. het doel niet be reiken; 8. manmoedig; 11. ijzerhou dende aarde; 14. kinversiersel; 15. wond- vocht; 16. boom; 20. werpspeer; 24. koude; 25. afstandsmaat. Verticaal: 2. pers. voornaamw.; 3. vod; 4. bij woord; 5. zangnoot; 6. vaartuig; 7. officiersrang (afk.); 9. aanw. voor naamw.; 10. kloostervoogd; 11. lof dicht; 12. elasticiteit; 13. onbelemmerd; 17. boom; 18. vallei; 19. herkauwer; 20. uitroep; 21. zangnoot; 22. voorzetsel; 23. deel van de bijbel (afk.). Horizontaal: 1. gejaagd - vers; 2. sol -" omkeren - alt; 3. teen - benard - kar; 4. e.d. - katrol - vrede; 5. ent - septet - O.G. - om; 6. koran - een - enorm; 7. vlo - val - dom - dame; 8. aak - oase - rivier; 9. cru - nr - ader - Ares; 10. abt - toneel - ante; 11. N.O.I. - ulk - uitroep; 12. toe - ui - eg - retort; 13. mare - R.D. - extra. Vert icaal: 1. steek - vacant; 2. goed - nol - ar - boom; 3. elektrokutie - A; 4. Jonas - avontuur; 5. ambtenaar - olie; 6. aker - pels - anker; 7. genot - Ede - deugd; 8. dralen - ore - Eire; 9. ver - v.t. - emir - lt. - ex; 10. end - rondvaart - t.; 11. rak - ego - air - Noor; 12. sla - dor - meet - era; 13. tremmer - sepb Advertentie Ik ben weer trots op mijn keuken dank zij de enige goede plasticplaat. Zie onze Stand Voorjaarsbeurs. Kampersingel 20-24 - Tel. 11932 Vanmorgen tien minuten voor half ne gen is een uit Haarlem komende per sonenauto op de Stationsweg te Velsen ongeveer ter hoogte van de woning van notaris Boerlage gaan slippen. De wa gen kwam ten slotte helemaal links van de weg en reed daar een hek in elkaar. De wagen moest weggesleept worden. De bestuurder, G. G. uit Haarlem, bleek niet in het bezit te zijn van een rijbe wijs. De slippende wagen moet gezien zijn door een wielrijder. Deze is echter doorgereden. Hij wordt verzocht zich in verbinding te stellen met het hoofdbu reau van politie te IJmuiden-Oost, teL 6444, In het bericht over de opening van de nieuwe bedrijfsruimte van de firma J. G. Nelis te IJmuiden, dat wij vorige week donderdag publiceerden, schreven wij verschillende malen over de N.V. Nelis. Dat was niet juist. De firma J. G. Nelis is een aannemersbedrijf van grondwerken en een transportbe drijf, terwijl de N.V. Nelis een bedrijf van grond-, water-, wegen-, beton-, bouw- en utiliteitswerken is. Morgen, donderdag 7 maart, spreekt dr. H. van der Linden, Nederlands Her vormd predikant te Middelburg, 's avonds in de „Open Deur", Gier straat 14. Hij zal een causerie houden over het onderwerp „Wat kunnen ka tholieken en protestanten samen doen voor de eenheid?" De bijeenkomst be gint om 8.15 uur; iedereen is er wel kom.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1957 | | pagina 2